Para dhjetė vitesh, kur avokatja e mjedisit, Kassie Siegel shkoi nė kėrkim tė kafshėve pėr tė shpėtuar botėn, ariu polar nuk ishte nė kategorinė e specieve tė rrezikuara. Siegel dhe Brendan Cummings nga Qendra pėr Diversitet Biologjik nė Kaliforni, po kėrkonin pėr specie, habitati, i tė cilave ishte nė zhdukje e sipėr, pėr shkak tė ndryshimeve klimaterike, tė cilat do shėrben si simbole tė rrezikut qė sjell ngrohja globale. Arinjtė polarė, 20-25 mijė copė qė janė gjithsej, i janė bashkuar 1985 specieve tė bimėve dhe kafshėve tė klasifikuara si tė "rrezikuara" ose tė "kėrcėnuara".
Statusi i ruajtjes
Statusi i konservimit tė specieve ėshtė njė tregues i gjasave qė kanė speciet e rrezikuara pėr tė pushuar sė ekzistuari. Pėr statusin e ruajtjes, merren shumė faktorė nė konsideratė; jo vetėm numri i atyre specieve qė kanė mbetur, por rritja ose ulja e pėrgjithshme e popullatės sė grupit tė rrezikuar. Nė rang ndėrkombėtar, 189 vende kanė nėnshkruar njė marrėveshje, ku kanė rėnė dakord pėr tė krijuar Planet e Veprimit tė Bio-diversitetit, pėr tė mbrojtur speciet e rrezikuara dhe ato tė kėrcėnuara.
Polemikat
Disa ligje tė specieve tė rrezikuara kanė shkaktuar shumė polemika. Pikat tipike tė polemikave pėrfshijnė: kriteret pėr klasifikimin e specieve tė rrezikuara dhe kriteret pėr heqjen nga lista tė specieve qė e kanė marrė veten. Klasifikimi si specie tė rrezikuara mund tė ketė efekt negativ, pasi mund ta bėjė njė specie mė tė dėshiruar nga koleksionuesit apo gjuetarėt pa leje.
Speciet e rrezikuara
Njė ndėr speciet e rrezikuara ėshtė bufi me njolla. Ka tre nėn-specie tė kėtij lloji, dy prej tė cilave janė tė rrezikuara. Prerja e pyjeve me aksidente natyrore si zjarret e kanė reduktuar nė mėnyrė tė ndjeshme habitatin e kėtyre bufave. Njė tjetėr ėshtė ujku gri. : Nė mars, ujku gri u bė pjesė e listave tė specieve tė rrezikuara. Qė atėherė, dhjetėra prej tyre janė vrarė nga gjuetarėt dhe fermerėt, tė cilėt thonė se ujqėrit u kėrcėnojnė bagėtitė. Mė i famshmi ėshtė ariu polar. : Muajin e kaluar, arinjtė polarė tė botės u deklaruan si specie e kėrcėnuar, pėr shkak tė zvogėlimi tė madh tė habitatit tė tyre.

Bufi me njolla
Statusi: Ka tre nėn-specie tė kėtij lloji, dy prej tė cilave janė tė rrezikuara. Prerja e pyjeve me aksidente natyrore si zjarret e kanė reduktuar nė mėnyrė tė ndjeshme habitatin e kėtyre bufave.
Breshka e gjelbėr e detit
Statusi: Tė gjashtė llojet e breshkave tė detit qė notojnė nė ujėrat e SHBA ose kanė fole pranė brigjeve tė kėtij vendi, janė tė kėrcėnuara ose tė rrezikuara.
Foka e Indisė Perėndimore
Statusi: E regjistruar si specie e rrezikuar qė nė vitin 1967, kjo fokė jeton nė bregdetin e Floridas ku varkat qė kalojnė aty, vrasin shumė prej tyre ēdo vit.
Kėrmilli i pemėve
Statusi: 41 speciet e kėtij lloji kėrmilli janė tė rrezikuara qė prej vitit 1981. Grabitqarėt dhe shpyllėzimi kanė bėrė qė ato tė zvogėlohen nė numėr.
Trumcaku i errėt bregdetar
Statusi: Kjo specie tashmė ėshtė zhdukur dhe s'ekziston mė pėr shkak tė zhdukjes sė habitatit. Trumcaku i fundit i kėtij lloji ngordhi nė vitin 1987.
Thėllėza e kaēubave
Statusi: Thėllėza mė e madhe nė SHBA ėshtė aktualisht kandidate pėr t'u futur nė listėn e specieve tė mbrojtura, pasi habitati i saj vazhdon tė shkatėrrohet.
Volverin
Statusi: Edhe pse shkencėtarėt thonė se kjo specie po pėrballet me njė rrezik tė madh zhdukjeje, nė mars qeveria amerikane nuk pranoi qė t'i fusė ato nė programin e mbrojtjes.
Deshėt brirėmėdhenj
Statusi: Gjuetia dhe mungesa e ushqimit i kanė shkatėrruar tufat e mėdha tė kėtyre kafshėve. Tashmė ato janė specie e rrezikuar dhe habitati i tyre ėshtė gjithashtu nė rrezik.
Ujku gri
Statusi: Nė mars, ujku gri u bė pjesė e listave tė specieve tė rrezikuara. Qė atėherė, dhjetėra prej tyre janė vrarė nga gjuetarėt dhe fermerėt, tė cilėt thonė se ujqėrit u kėrcėnojnė bagėtitė.
Ariu polar
Statusi: Muajin e kaluar, arinjtė polarė tė botės u deklaruan si specie e kėrcėnuar, pėr shkak tė zvogėlimi tė madh tė habitatit tė tyre.