Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 3 e 3

Temė: Kopshtet mė tė bukura nė botė

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Kopshtet mė tė bukura nė botė

  Ndėrkohė qė kopshtet mė tė bukura mund tė shfaqen me modele dhe ngjyra, apo tė mahnitin me forma dhe specie tė rralla, ka gjithnjė mė shumė sesa duket nė sipėrfaqe. Pėr tė arritur nė panorama tė tilla tė jashtėzakonshme, duhet njė punė e madhe. Revista "Forbes" ka pyetur njė sėrė ekspertėsh nga e gjithė bota, tė cilėt kanė pėrcaktuar kopshtet mė tė bukura tė botės. I pari ėshtė Kopshti Botanik i Bruklinit. Shumė panelistė e kanė zgjedhur Kopshtin Botanik tė Bruklinit, si kopshtin e tyre imagjinar. Kopshti njihet mė sė shumti pėr rrethimin e kopshtit tė parė tė skicuar pėr fėmijėt. Pishinat e zambakėve janė njė mrekulli mė vete, ndėrkohė qė nė kopsht rriten rreth 10 mijė bimė tė ndryshme, si dhe 45 mijė zymbylė qė lulėzojnė nė njė lis tė vetėm, drurė ahu dhe mėshtekne, deri tek njė koleksion i rrallė pemėsh japoneze.
  Por veēantia e kopshtit qėndron nė njė rrugė tė ndėrtuar nė nder tė figurave mė tė famshme qė kanė jetuar nė Bruklin. Duke u bazuar nė principet e artit, Kopshti Botanik Boerner, nė Miluake, Uiskonsin, pėrfshin koleksione tė famshme bimėsh dhe pemėsh halore, si dhe njė rrugė me mjedra, kumakė etj. Kjo rrugė shpėrben si kalim nga hija e ftohtė kopshtit tė shkėmbit tek kopshti i ngrohtė dhe me aromė tė mrekullueshme barnash aromatikė. Harry Landers e portretizon kėtė kopsht si "njė vend shumė i mirė pėr tė krijuar idenė se sa shumė mund tė rriten pemėt e mėdha. Ėshtė pikėrisht ky vendi ku mbahen konkurset pėr ēmimet e luleve". I skicuar nė vitin 1906 nė Long Ajlend nga George A. Craėley pėr familjen Phips, kopshtet formale, pyjet dhe lumenjtė rrethojnė njė shtėpi tė madhe tė stilit Charles II. Ken Druse e konsideron atė "si njė prej kopshteve qė ka qenė dikur pronė private dhe frymėzues pėr shumė arsye. Ėshtė nė mėnyrė tė pabesueshme i bukur dhe i mirėmbajtur". Ky kopsht ka gjithashtu njė prej lėndinave mė luksoze me pemė tė vjetra dhe njė kopsht tė rrethuar, njė kopsht shumėvjeēar tė stilit italian, tė mbushur me bimė tė lulėzuara, si dhe njė pishinė tė rrethuar nga njė pjergull.
  Kopshti Shantikler ndodhet pikėrisht jashtė Filadelfias. Aty shtrihen kopshte qė pėrmbajnė bimė shumėvjeēare, pyje dhe lule tė egra. Skulpturat, stolat e punuar me dorė, gardhet dhe urat ofrojnė njė kombinim tė elementėve natyrore dhe artistike. Rick Los shprehet: "Shantikler prezantohet si njė kėnaqėsi e madhe dhe mund tė them se ėshtė mrekulli mė vete ta vizitosh. Bimėt e organizuara me kujdes dhe format e kopshteve janė tė planifikuara mė sė miri".
  Kirsteboh shtrihet nė malin Table dhe pėrfshin vetėm bimė qė rriten nė vend. "Ka bimėsinė e luleve tė egra mė tė pasur se ēdo kopsht nė botė, duke pėrfshirė kėtu orkide tė rralla dhe njė koleksion lulesh, tė cilat kanė lulėzuar nė kohėn e dinosaurėve", shprehet Elizabeth Scholtz. Ajo gjithashtu rrėfen se mėnyra se si kopshti shfaqet nė kėmbė tė malit Table ėshtė e mrekullueshme, duke i dhėnė atij njė natyrė herė tė egėr e herė me njė panoramė tė pakrahasueshme.

  Kopshti Botanik i Bruklinit
  Nju Jork, SHBA

  Shumė panelistė e kanė zgjedhur Kopshtin Botanik tė Bruklinit, si kopshtin e tyre imagjinar. Kopshti njihet mė sė shumti pėr rrethimin e kopshtit tė parė tė skicuar pėr fėmijėt. Pishinat e zambakėve janė njė mrekulli mė vete, ndėrkohė qė nė kopsht rriten rreth 10 mijė bimė tė ndryshme, si dhe 45 mijė zymbylė qė lulėzojnė nė njė lis tė vetėm, drurė ahu dhe mėshtekne, deri tek njė koleksion i rrallė pemėsh japoneze. Por veēantia e kopshtit qėndron nė njė rrugė tė ndėrtuar nė nder tė figurave mė tė famshme qė kanė jetuar nė Bruklin.
  Kopshti Botanik Boerne
  Uiskonsin, SHBA

  Duke u bazuar nė principet e artit, Kopshti Botanik Boerner, nė Miluake, Uiskonsin, pėrfshin koleksione tė famshme bimėsh dhe pemėsh halore, si dhe njė rrugė me mjedra, kumakė etj. Kjo rrugė shpėrben si kalim nga hija e ftohtė kopshtit tė shkėmbit tek kopshti i ngrohtė dhe me aromė tė mrekullueshme barnash aromatikė. Harry Landers e portretizon kėtė kopsht si "njė vend shumė i mirė pėr tė krijuar idenė se sa shumė mund tė rriten pemėt e mėdha. Ėshtė pikėrisht ky vendi ku mbahen konkurset pėr ēmimet e luleve".
  Old Uestbėri Gardens
  Long Ajlend Nju Jork
  I skicuar nė vitin 1906 nė Long Ajlend nga George A. Crawley pėr familjen Phips, kopshtet formale, pyjet dhe lumenjtė rrethojnė njė shtėpi tė madhe tė stilit Charles II. Ken Druse e konsideron atė "si njė prej kopshteve qė ka qenė dikur pronė private dhe frymėzues pėr shumė arsye. Ėshtė nė mėnyrė tė pabesueshme i bukur dhe i mirėmbajtur". Ky kopsht ka gjithashtu njė prej lėndinave mė luksoze me pemė tė vjetra dhe njė kopsht tė rrethuar, njė kopsht shumėvjeēar tė stilit italian, tė mbushur me bimė tė lulėzuara, si dhe njė pishinė tė rrethuar nga njė pjergull.
  Vila Imperiale Kastura,
  Kioto, Japoni
  Elizabeth Scholtz e konsideron kėtė "njė prej kopshte mė tė mrekullueshme perandoreske tė Japonisė. Ėshtė njėkohėsisht i lashtė dhe i famshėm". I skicuar nė shekullin e 16-tė nga kopshtari i njohur Kobori Enshu, Katsura ėshtė njė prej kopshteve mė tė hershėm, qė pėrdoreshin pėr shėtitje. "Ėshtė njė kopsht i hapur dhe njėkohėsisht i fshehtė, duke ofruar pamje nė ēdo kthesė dhe plot surpriza qė shfaqen si njė dramė madhėshtore", shpjegon Scholtz. Kopshtet e gjelbra pėrmbajnė ura tė vogla, vila po aq tė vogla, kalldrėm dhe mrekulli tė tjera.
  Kopshti Shantikler
  Filadelfia, SHBA
  Kopshti Shantikler ndodhet pikėrisht jashtė Filadelfias. Aty shtrihen kopshte qė pėrmbajnė bimė shumėvjeēare, pyje dhe lule tė egra. Skulpturat, stolat e punuar me dorė, gardhet dhe urat ofrojnė njė kombinim tė elementėve natyrore dhe artistike. Rick Los shprehet: "Shantikler prezantohet si njė kėnaqėsi e madhe dhe mund tė them se ėshtė mrekulli mė vete ta vizitosh. Bimėt e organizuara me kujdes dhe format e kopshteve janė tė planifikuara mė sė miri".
  Kopshti Botanik i Nju Jorkut
  Bronks, SHBA
  Kopshti Botanik i Nju Jorkut nė Bronx ėshtė njė botė nė miniaturė. Ai pėrfshin drurė frutore, barishte, shkėmbinj, kopshte trėndafilash etj. Shtėpia e xhamit e stilit viktorian e njohur si "Enid Haupt Conservatory" shfaq bimė nga njėmbėdhjetė habitate nė gjithė botėn. Rick Los e quan atė "kopshti mė i mirė botanik pėr cilėsinė e pėrgjithshme tė bimėve dhe specieve tė rralla, bukurinė e luleve dhe nė tė nivelit mė tė lartė tė mirėmbajtjes".
  Kopshti Botanik Kėmbėtar Kirstenboh
  Keit Taun, Afrika e Jugut
  Kirsteboh shtrihet nė malin TAble dhe pėrfshin vetėm bimė qė rriten nė vend. "Ka bimėsinė e luleve tė egra mė tė pasur se ēdo kopsht nė botė, duke pėrfshirė kėtu orkide tė rralla dhe njė koleksion lulesh, tė cilat kanė lulėzuar nė kohėn e dinosaurėve", shprehet Elizabeth Scholtz. Ajo gjithashtu rrėfen se mėnyra se si kopshti shfaqet nė kėmbė tė malit Table ėshtė e mrekullueshme, duke i dhėnė atij njė natyrė herė tė egėr e herė me njė panoramė tė pakrahasueshme.
  Fii
  San Francisko, SHBA
  Rreth 50 kilometra nga San Francisko, Fii pėrfshin njė shtėpi historike tė vitit 1917 dhe disa kopshte tė mėdha, pėrgjatė bregut lindor tė maleve bregdetare tė Kalifornisė. I skicuar sipas stilit eklektik kalifornian, Fii ka disa kopshte, tarraca, lėndina dhe pishina ndėrmjet rrugėve tė bėra pėr kalimtarėt. "Fii ėshtė jashtėzakonisht shumė fotozhenik. Kas humb ngjyra dhe ėshtė i vendosur nė njė klimė ku mund tė rritet gjithēka. Harry Landers e pėrshkruan Fii-n si shumė ide dhe koncepte tė reja nė njė shkallė masive.
  Kopshti i Kėshtjellės Sisingurst
  Angli
  Ėshtė njė ndėr kopshtet mė tė vizituara tė Anglisė dhe Sisngurst ėshtė skicuar nga shkrimtarja angleze, Vita Sackville Uest dhe bashkėshorti i saj, Harold Nicholson nė vitin 1938. Elizabeth Scholtz shprehet, "Ai ishte arkitekti, i cili e skicoi dhe ajo ishte dekoratorja, e cila e mbolli". Kopshti ka njė kėshtjellė si dhe dhjetė kopshte nė formė dhomash, tė cilat pėrfshijnė dhe kopshtin e famshėm tė bardhė, i cili ėshtė imituar shpeshherė.
  Kopshti Allerton
  Havai
  Pas shumė efekteve tropikale, si pemėt e bananeve dhe ato tė fierit. Ėshtė njė kopsht i hapur dhe njėkohėsisht i fshehtė, duke ofruar pamje nė ēdo kthesė dhe plot surpriza qė shfaqen si njė dramė madhėshtore", shpjegon Scholtz. Kopshtet e gjelbra pėrmbajnė ura tė vogla, vila po aq tė vogla, kalldrėm dhe mrekulli tė tjera.TO

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1344

  Gabim Pe: Kopshtet mė tė bukura nė botė

  Do ishin mir te ishin me pamje se keshtu jo se na mungon fantazia,por behen me bindese...

  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 3. #3
  Interist Forever Avatari i ReNdEx
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Rrugve
  Mosha
  27
  Postime
  12,183
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1905

  Gabim Pe: Kopshtet mė tė bukura nė botė

  Brooklyn Botanic Garden New York


  ---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:27 ----------

  Kopshti i Kėshtjellės Sisingurst


  ---------- Post added at 12:35 ---------- Previous post was at 12:31 ----------

  Kopshti Allerton, Havai  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •