Duke shfaqur rezultatet 1 nga 15 e 15
Like Tree4Likes
 • 1 Post By GLOOM
 • 1 Post By Soulmind
 • 1 Post By Ado

Temė: A duhet mbajtur teshtima?

 1. #1
  neomamma Avatari i ida angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ^.^
  Mosha
  29
  Postime
  8,229
  Rrespekti
  2063

  Gabim A duhet mbajtur teshtima?

  A duhet mbajtur teshtima?


  Mė shumė se njė e treta e femrave e mban teshtimėn pėr arsye edukate. Teshtima konsiderohet si jo elegante, veēanėrisht kur je nė shoqėri. Por, gabim nga kėndvėshtrimi mjekėsor.  Nė kėtė mėnyrė krijohet presion nė sinuse, i cili i shtyn agjentėt e sėmundjes nė sinuse apo madje nė drejtim tė veshit tė mesėm. Aty mund tė krijohet njė inflamacion. Vetėm kush teshtin me njė ‘apshu’ tė fortė, shporr mikrobet nga hunda. Megjithatė, duhet qė personi i sėmurė tė bėjė kujdes gjatė teshtimės duke kthyer kokėn nė anėn tjetėr dhe duke pėrdorur njė shami hundėsh. Pėrndryshe viruset lėshohen si raketė pėr disa metra nė dhomė.


  Mjekėt kėshillojnė tė vėrehen mire sekrecionet e hundės. Nėse ato janė tė verdha apo tė gjelbra, mund tė tregojnė pėr njė infeksion bakterial. Atėherė duhet mjeku. Shfryrjen e hundės bėjeni lehtė, pa shumė presion. Mbani njė vrimė tė hundės mbyllur. Duhen larguar sekrecionet qė mund tė largohen lehtė, pa ushtruar shumė presion. Presioni i lartė mund tė ēojė sekrecionet e ngarkuara me viruse nė ēdo tė shfryrė, drejt sinuseve.

  Fatkeqėsisht, kalimi i njė viroze nuk tė bėn imun ndaj tė tjerave.

  Ka rreth 200 viruse tė ndryshme, tė cilat konsiderohen si shkaktar sėmundjesh. Nėse trupi sapo ka luftuar me sukses njė virus, mundet qė teorikisht, tė ndjekė menjėherė njė infeksion tjetėr me njė lloj tjetėr virusi.

  Mbrojtja mė e mirė nga riinfektimi ėshtė forcimi i sistemit imunitar. Dhe kjo arrihet me anė tė njė ushqimi tė pasur me vitamina dhe sa mė shumė lėvizje.ekonomisti.net


  I love you daddy
  :flamuri:

 2. #2
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Rrespekti
  1352

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Sa teshtine nje femer,zakonisht gjithe kthejne koken ose ndonjehere shoqerohet me ndonje shprehje te tipit : - Si mace teshtin,se dine sa lirim eshte

  ReNdEx likes this.
  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 3. #3
  Interist Forever Avatari i ReNdEx
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Rrugve
  Mosha
  27
  Postime
  12,183
  Rrespekti
  1913

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  hhahahah lool goolm mbase ke dhe te drejt

  Une er vete ja fus teshtimes si te me vi e ku do qe te jem largohem pak per kultur te pergjithshme dhe pastaj e shkrep :p:p:p

  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 4. #4
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  E kur ke ndonje alergji pranverore, qe teshtin 10 here rjesht, si do ishte te beje Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu e te nderprisje tere aktivitetin... sepse kur ndodh nje zhurme tere vemendja e degjueseve kthehet ne direkcionin e zhurmes...( njejt kur te ze lemza).

  Gjithsesi edhe nqs e di qe nuk eshte mire te "teshtishe ne heshtje" prap ashu teshtij...

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sweetzzinna : 27-04-13 nė 17:49
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #5
  VIP Avatari i Hartini
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  4,464
  Rrespekti
  2081

  Gabim Titulli: A duhet mbajtur teshtima?

  Mua kur me vjen te teshti , edhe po te dua nuk e mbaj dot , madje nganjehere kur do te vije e nuk vjen dot
  me bezdis shume .Eshte knaqsi te teshtish thelle .
  Tingulli qe leshoj qenka ndryshe nga ai i zines .

  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 6. #6
  Ado
  Ado nuk ėshtė nė linjė
  FISEBILIL-LAH Avatari i Ado
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Prishtinė/Republic Of Kosova...
  Mosha
  26
  Postime
  5,309
  Rrespekti
  807

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Jo nuk duhet sepse me teshtim nxerren shum mikrrobe , edhe pasi te teshtit duhet me thon Elhamdulilah .
  Nuk e lexova shkrimin sepse e di para mjekve :p .


  Qur'an Is Not A Book Of SCIENCE. It's a Book Of SIGNS.

  All-llahu Ekber .
  La ilahe il-Allah.

 7. #7
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ado Shiko postimin
  Jo nuk duhet sepse me teshtim nxerren shum mikrrobe , edhe pasi te teshtit duhet me thon Elhamdulilah .
  Nuk e lexova shkrimin sepse e di para mjekve :p .
  Po spo kuptoj, si perfundim duhet apo sduhet ta mbash teshtim, se ti thua "nuk duhet se nxjer shume mikrobe", pra duhet ta mbash.... Apo e kuptoj une gabim?
  Gjithsesi, njerzit e edukuar vene doren/shamine ne goje kur teshtine... qe mos i "infektojne" dhe te tjeret me mikrobet e tyre

  Ps: Elhamdulilah eshte perkthimi i "shendet"?

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #8
  Ado
  Ado nuk ėshtė nė linjė
  FISEBILIL-LAH Avatari i Ado
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Prishtinė/Republic Of Kosova...
  Mosha
  26
  Postime
  5,309
  Rrespekti
  807

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Sweet un e tregova ne postimin tim qe nuk e kam lexu shkrimin por vetem titullin .
  Pra JO NUK DUHET ..... eshte per titullin A DUHET MBAJTUR TESHTIMA , dmth JO NUK DUHET MU MBAJT .
  Ska lidhje me edukat ketu asgje , nuk don me thon qe kur te teshtin duhet te teshtish ne fytyr te tjetrit , kjo eshte per 99 % te rasteve ke hapsir qe ske njerz perpara .
  Por kur je ne nje vend te mbyllur dhe ka me shum njerz at'her mundesh ta vesh doren apo shamin (facoleten).
  Elhamdulilah : "Hamd" eshte fjale qe perdoret per t'falenderuar Zotin, nuk ka perkthim ne asnje gjuhe te botes. Arabet per falenderim, perdorin fjalen "SHUKREN", qe dmth "Flm". Por, kur eshte puna te Zoti, nuk i thuhet Shukren Allah psh, por Elhamdulilah, qe dmth "hamdet/falenderimet" i takojne vetem Allahut


  Qur'an Is Not A Book Of SCIENCE. It's a Book Of SIGNS.

  All-llahu Ekber .
  La ilahe il-Allah.

 9. #9
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Ado, nuk te thash qe ske lexuar artikullin, te thash qe nuk kuptoj ca konkluzioni ke nxjer sepse the "jo nuk duhet mbajtur, se nxjer shume mikrobe", pra se mban tamam te nxjeresh mikrobet apo si? Kete skisha te qarte.
  Edhe nje gje, 99% rasteve nuk ri vetem, besoj... e nqs nuk je i shoqeruar me njerez te njoftur, prap njerez jane prandaj besoj qe doren tek goja eshte e domosdoshme gjithmone.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #10
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Anėtarėsuar
  Nov 2008
  Vendndodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  5,506
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  2814

  Gabim Titulli: A Duhet Mbajtur Teshtima? Ja Pasojat:

  Kur isha ne leksion zakonisht e mbaja...jo per gje por ngrija klasen ne kemb.Lol
  Plus mesuesit me shikonin dhe keq..sikur te thonin "Pse nuk e mbajte?"..qe kur
  zbulova se mund te demtohej ndonje neuron se mbaj me se me ka zene frika.

  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 11. #11
  I'm offline Avatari i MasteR
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Invisible...
  Postime
  9,520
  Rrespekti
  1343

  Gabim Pe: A Duhet Mbajtur Teshtima? Ja Pasojat:

  Un sembaj dot,marr dhe cik hov me shume madje

  Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
  Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

 12. #12
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Anėtarėsuar
  Dec 2011
  Postime
  4,689
  Rrespekti
  4950

  Gabim Titulli: Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sweetzzinna Shiko postimin
  E kur ke ndonje alergji pranverore, qe teshtin 10 here rjesht, si do ishte te beje Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu Apshu e te nderprisje tere aktivitetin... sepse kur ndodh nje zhurme tere vemendja e degjueseve kthehet ne direkcionin e zhurmes...( njejt kur te ze lemza).

  Gjithsesi edhe nqs e di qe nuk eshte mire te "teshtishe ne heshtje" prap ashu teshtij...
  hahha... po imagjinoj ate teshtimen me 10 apshu-sh . kam nje kusherire qe teshtin ashtu pa pushim. gje me te shpifur ska . haha..

  Sa i perket temes, po e kam degjuar qe s'duhet mbajtur dhe nuk e mbaj asnjeher te jem ku te jem, pasi se kam te shemtuar, dhe ne pergjithsi teshtij me ze te ulet .. Problem kam vetem lemzen, gje te cilen nuk e has tek vendasit. Kur me kap ndonjeher ne pune tgjithe me thone cproblem ke? Lol...

  Ado likes this.
  I don't like what are you doing, but I respect who you are, because who you are tomorrow might be better than who I am today...

 13. #13
  plak gjufurrak Avatari i kitrra 123
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  35
  Postime
  13,536
  Rrespekti
  5717

  Gabim Titulli: A duhet mbajtur teshtima?

  Jo se duke e mbajtur para munde te te kris mbrapa

  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 14. #14
  Ado
  Ado nuk ėshtė nė linjė
  FISEBILIL-LAH Avatari i Ado
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Prishtinė/Republic Of Kosova...
  Mosha
  26
  Postime
  5,309
  Rrespekti
  807

  Gabim Titulli: Pe: A duhet mbajtur teshtima?

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Soulmind Shiko postimin
  hahha... po imagjinoj ate teshtimen me 10 apshu-sh . kam nje kusherire qe teshtin ashtu pa pushim. gje me te shpifur ska . haha..

  Sa i perket temes, po e kam degjuar qe s'duhet mbajtur dhe nuk e mbaj asnjeher te jem ku te jem, pasi se kam te shemtuar, dhe ne pergjithsi teshtij me ze te ulet .. Problem kam vetem lemzen, gje te cilen nuk e has tek vendasit. Kur me kap ndonjeher ne pune tgjithe me thone cproblem ke? Lol...
  Kur te kesh lemzen , mbushe nje gote me uje ! mbaje mbyll hunen me doren e majt dhe pije ujt ashtu me hund te mbyllur me doren e djatht , dhe ndoshta do te ndalet te une ka sukses nje gje e tille

  Soulmind likes this.
  Qur'an Is Not A Book Of SCIENCE. It's a Book Of SIGNS.

  All-llahu Ekber .
  La ilahe il-Allah.

 15. #15
  Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
  Anėtarėsuar
  May 2011
  Vendndodhja
  In a world of my own
  Postime
  5,169
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  3472

  Gabim Titulli: A duhet mbajtur teshtima?

  Qe teshtima s'qeka elegante une se kam degjuar ndonjehere. Mua me duket i cik si e pabesueshme te arrish ta mbash teshtimen, mbase ngaqe vet se mbaj dot...vetem kur te vjen ndonjehere per te teshtire dhe pastaj largohet vet, pa kontrollin tend se kshu ta ndalosh vete me duket e pamundur.

  *~~An eagle uses the storm to reach unimaginable heights...~~*

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182