Duke shfaqur rezultatet 1 nga 2 e 2

Temė: C'ėshtė marihuana? Varėsia dhe shėrimi!

 1. #1
  I'm offline Avatari i MasteR
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Invisible...
  Postime
  9,520
  Rrespekti
  1343

  Gabim C'ėshtė marihuana? Varėsia dhe shėrimi!  Ē'ėshtė marihuana?
  Ajo ėshtė droga ilegale mė e shpėrndarė mes tinejxherėve-sipas disa statistikave mė shumė se 1/3 e kanė provuar tė paktėn njė herė. Fitohet nga bima Kanabis sativa. Marihuana bėhet nga majat (kokat) dhe nga gjethet e bimės sė tharė. Hashishi dhe vaji i hashishit gjithashtu fitohen nga pjesė tė bimės Kanabis.

  Si duket marihuana?
  Ekzistojnė mė shumė forma tė kanabisit:

  - Marihuana-forma mė e shpeshtė dhe mė e dobėt e kanabisit. Bėhet nga gjethet e thara dhe lulet e bimės kanabis. Lulet (gjegjėsisht kokat) janė forma mė potente e bimės. Marihuana ngjason nė kullosė tė prerė ngjyra e sė cilės mund tė jetė e pėrhimtė-e gjelbėrt ose e gjelbėrt-e kafenjtė. Zakonisht pihet me llullė uji (bong), me llullė tė zakonshme ose e mbėshtjellur me dorė (xhoint).
  - Hashishi bėhet nga rrėshira e bimės. Rrėshira presohet nė blloqe tė vogla. Ngjyra ėshtė mes tė kėfenjtės sė ēelur dhe tė zezės. Koncentrimi i THC nė hashishin ėshtė mė e lartė se sa te marihuna.
  - Vaji i hashishit-paraqet ekstrakt i dendur i yndyrshėm nga hashishi i cili me ngjyrė mund tė jetė nga i kafenjtė nė tė artė gjer te i zeza. Zakonisht vendoset nė majėn e cigares ose nė letrėn e cigares dhe pastaj pihet. Vaji i hashishit ėshtė drogė mė e fortė nga format e kanabisit.

  Si pėrdoret?
  Kanabisi pėrdoret nė mėnyra tė ndryshme. Marihuana, hashishi dhe vaji i hashishit munt tė pihen. Mėnyra tė tjera janė pėrmes ushqimit/pijes, mund edhe e pėrzier me pėrbėrje tjera. Nėse pihet, ndikon shpejtė, por nėse haet ndikon shumė mė gjatė.

  Si ndikon kanabisi mbi organizmin?
  Substanca kimike psikoaktive nė kanabisin qė bėn tė ndjeheni mirė (‘high”), quhet THC (delta-9 tetrahydrocannabinol). Nėse kanabisi pihet, THC-ja shkon nė mushkėri, e pastaj pėrmes gjakut nė tru. Nėse pranohet pėrmes stomakut THC-ja kalon nėpėr stomak nė mėlēi e pastaj nė gjak dhe tru.

  Pse njerėzit pėrdorin kanabis?

  - Kanabisi shkakton njerėzit tė ndjehen mirė ("high") ose euforik, tė relaksuar ("stoned"). Ndihmon tė ndjehen mė tė lumtur, mė tė relaksuar, tė zhytur nė fantazi tė bukura, qeshin, flasin mė shumė.
  - Nė disa shtete kanabisi shfrytėzohet gjatė shėrimit tė disa sėmundjeve: e pėrmirėson disponimin te tė sėmurėt nga kanceri qė janė nė hemoterapi, te tė sėmurėt nga SIDA e nė disa eksperimente ndihmon pėr shėrimin e glaukomit (sėmundje e syrit). Te tė sėmurėt e tillė jepen sasi tė kontrolluara tė marihuanės pėrmes gojės (jo me thithje, pasi qė ėshtė e dėmshme oėr mushkėritė).

  A ka efekte tė padėshirueshme?

  Efekte tė padėshirueshme - afatshkurte
  Efektet e kanabisit ndryshojnė nga njeriu nė njeri.

  - Efekti i menjėhershėm zgjat prej 2-3 orė dhe pėrskaj disponimit tė mirė pėrfshin edhe disa efekte tė padėshirueshme. Nėse pėrdoret me alkool, kėto efekte janė shumė mė tė shprehura dhe mė tė rėnda. Paraqitet kjo: koncentrim i zvogluar, koordinim i ērregulluar, ērregullim i percepcionit pėr kohė, hapėsirė dhe distancė, puls i pėrshpejtuar, ndryshim nė shtypjen e gjakut, pėrgjumėsi, ndjenjė e apetiti tė zmadhuar, sy tė skuqura.
  - Doza mė tė mėdha tė kanabisit i pėrforcojnė efektet paraprake, por e mundshme ėshtė edhe paraqitje e efekteve plotėsuese si: konfuzion, shqetėsim, ekscitim, panik, shkėputje nga realiteti, paranojė, neveri. - Nėse merret rregullisht dhe nė doza mė tė mėdha mund tė shkaktojė simptoma psikotike qė zgjasin disa ditė. Kėto epizoda shpesh karakterizohen si halucinacione pamore dhe dėgjuese. Psikoza ėshtė sėmudje mendore dhe do tė thotė qė ndonjė person beson nė imanigjata, qė nuk janė reale. Te personat qė kane predispozicion pėr sėmundje mendore, kanabisi mund tė shkaktojė shfaqjet tė sėmundjes.

  Si rezultat i pėrdorimit tė gjatė mund tė shfaqen efektet qė vijonė:

  - Rrezik pėr astmė, emfizemė, frymėmarrje tė shkurtuar, infeksione tė mushkėrive, infeksione tė fytit, gojės dhe kancer tė mushkėrive.
  - Koncentracion i dobėsuar, humbje tė memories dhe vėshtirėsi na mėsim.
  - Depresion i sistemit tė imunitetit, me tė cilin zmadhohet rreziku pėr shfaqje tė infeksioneve.
  - Sėmundje mendore serioze siē ėshtė skizofrenia.
  - Gratė shtatėzėna qė pėrdorin kanabis kanė rrezik tė lindin fėmijė me peshė trupore mė tė vogėl, tė lindur para kohe, ose fėmijė me anomali tė lindura.
  - Kanabisi pėrmban mė shumė tar dhe koncentrime tė larta tė disa substancave kancerogjene se sa duhani. Njė xhoint marihuanė pėrgjigjet pėr 8 cigare.

  Ē'nėnkuptohet nėn tolerancė dhe varėsi nga kanabisi?

  Gjatė pėrdorimit tė rregullt tė kanabisit zhvillohet toleranca, kjo do tė thotė qė ta arrijė efektin e njėjtė personi doemos tė merr sasi mė tė madhe. Personat e tillė janė tė varur nga kanabisi psiqikisht dhe fizikisht. Nėse nuk kanė kanabis vjen deri te vuajtja fizike, shfaqen probleme me gjumin, ndjenjė frike, humbje tė oreksit dhe mundime nė bark. Kėta simptoma humben pėr disa ditė, edhe pse problemet me gjumin mund tė zgjasin mė gjatė.

  Si tė parandalohen efektet negative shėndetėsore?
  Mėnyra mė e mirė qė tė menjanohen efektet e dėmshme e kanabisit ėshtė qė tė mos pėdoret-kjo sidomos vlen pėr njerėzit qė kanė pasur epizoda psiqike ose qė kanė histori familjare pozitive pėr psikozė.

  Nėse shoku yt pėrdor kanabis, si t'i ndihmosh?
  Mund tė provosh tė bisedosh me tė. Ai mund tė hidhėrohet dhe ta mohojė problemin. Zgjidhe ēastin kur tė dy jeni tė qetė. Nuk ka dobi nga biseda kur ai ėshtė nėn ndikim tė drogės. Ki ndėr mend se nuk mund ta ndryshosh. Mund t'i japėsh vetėm informata korekte rreth asaj se si ndikon droga mbi shėndetin dhe jetėn e tij.

  Si tė rrefuzosh nėse dikush tė ofron tė provosh kanabis?
  Duhet tė jeshė i pėrgatitur qė mė pėrpara si do tė reagosh. Shumė njerėz tė rinj ndjehen nė njė farė mėnyre tė detyruar nga shokėt tė pėrdorin kanabis. Mund tė thuash thjesht “jo falemnderit, nuk pi” ose “jo, nuk hyj nė atė shok” dhe hiqu anėsh. Mundesh paraprakisht nė shtėpi nė zė tė ushtrosh si do tė refuzosh, qė tė tė duket mė reale. Duhet tė jeshė i fortė, e jo agresiv dhe pasiv. Mirė ėshtė tė largohen situatat sociale ku pėrdoret kanabisi, si edhe njerėzit qė mund tė bėjnė shtypje.

  Heqja dorė nga kanabisi
  Ekzistojnė dy mėnyra: tė zvogėlohet sasia dhe tė ndėrpritet gradualisht ose tė ndėrpritet pėrnjėherė. Mėnyra e dytė ėshtė mė efikase. Ėshtė e dobishme qė paraprakisht tė mendoni cili ėshtė shkaku pėr ndėrprerjen, dhe kjo tė shkruhet si pėrkujtimore dhe tė caktohet dita. Qė t'i pėrmbahet vendimit dhe mė pak tė mendojė pėr drogėn, ėshtė e dobishme qė personi qė heq dorė tė jetė maksimalisht i angazhuar me aktivitete plotėsuese. Duhet tė largohen situatat e njohura qė kanė sjell deri te droga. Nuk ėshtė turp tė kėrkohet ndihmė nga shoku. Duhet haptazi t'u tregohet tė tjerėve se mė nuk bėhet fjalė pėr personin e njejtė. Mund tė jetė mė lehtė se sa mendoni.

  Si t'i ndihmohet njė tė varuri nga kanabisi?
  Ekzistojnė reparte pėr shėrimin e tė varurve.

  Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

  Mjeku juaj
  Repartet Emergjente tė spitaleve
  Spitali Psikiatrik, apo Qendra pėr Keqpėrdorim dhe Varėsisė nga Drogat dhe Substancat e tjera psikoaktive.

  Pėrgatiti: Bardhyl I.

  Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
  Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

 2. #2
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Rrespekti
  1352

  Gabim Pe: C'ėshtė marihuana? Varėsia dhe shėrimi!

  Ajo ėshtė droga ilegale mė e shpėrndarė mes tinejxherėve-sipas disa statistikave
  Cfare eshte tinejxhereve??...

  Bastardhim total i gjuhes shqipe....

  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182