Faqja 2 nga 3 I pariI pari 1 2 3 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 21 nga 40 e 42

Temė: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

 1. #1
  VIP Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Rrespekti
  91

  Lightbulb Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

  ne kete teme do sjell disa foto dhe piktura mare nga albume te ndryshme nga te huaj te cilet kane studiuar veshjet kombetare tonat ne kohet e kaluara.
  jane foto me vlere per vet faktin se keto veshje po humbasin dhe pervec ne disa zona te thella apo ne ne ndonje koncert kombetar keto nuk po vishen me.
  eshte vete kultura jone kombetare e cila duhet te mos humbase me kalimin e viteve apo me modernizimin e gjerave dhe jetes tone.

  shikim te kendshem

  Engraving of Albanian Soldier by Le Hay
  A print of an Albanian man from the nations of the Levant, within the Ottoman Empire.
  Date:1713-14  A print of an early 18th century engraving by Le Hay of an Albanian man from the nations of the Levant, within the Ottoman Empire.
  Date:1713-14  Book Illustration of an Albanian Man and Woman From Journey to the Ottoman Empire by F.C. H. Poqueville
  Date:18th century  ST. SAUVEUR, Jacques - Homme & Femme Albanois.Date:18th century


  vazhdon....


 2. #21
  VIP Avatari i Bianca SK
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Al calduccio nel cuore della mia famiglia....:)
  Postime
  3,994
  Rrespekti
  126

  Gabim

  Shpresoj te duket ndryshe kjo..

  Imazhet E Bashkangjitura Imazhet E Bashkangjitura  
  Non c'č un amica migliore di una sorella , e non c'č una sorella migliore di te.

 3. #22
  plak gjufurrak Avatari i kitrra 123
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  35
  Postime
  13,577
  Rrespekti
  5718

  Gabim

  Bledi iniciativat tua jane shume mbreselenese dhe domethenese. Prano komplimentet nga une. Une do postoj pake foto te mbledhura aty ketu por do ishte mire qe stafi te perkujdesesj dhe te krijonte nje qoshe te vecante sa per keto fotografi me shume domethenje :ciaoo:Ja vlen te pergaditet nje album i vecant vetem me foto ong:

  Imazhet E Bashkangjitura Imazhet E Bashkangjitura
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 4. #23
  <3 WiDe <3 Avatari i HaRoMsI
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Aty ku ndjej lumturin...
  Postime
  1,423
  Rrespekti
  162

  Gabim

  Cdo fshat ka veshje te ndryshme nga nje fshat tjeter dhe kjo do te thot qe kostumet popullore te shqiperis jan me mijera dhe te pa cmuarane rrethin tim eshte nje fshat qe ka kostumet me te bukura dhe me perpara i kan pasur gjith gjela floriri eshte nje pjes qe e ve ne bel

  Femrat jane si frutat,
  secila eshte unike. Ka shijen e vet,
  eren e vet, ngjyren e vet...
  Por problemi eshte se ne cunat duam 'Sallat Frutash'

 5. #24
  VIP Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Rrespekti
  91

  Gabim

  te falenderoj kitrra ne radhe te pare per "pasurimin" e kasaj qosheje me foto te vjetra dhe dmthenese,dhe ne radhe te dyte per fjalet e mira.
  besoj se me shume anetare do marin mundime te postojne dhe te ndihmojne si ketu si dhe ne tema me hartat e vjetra shqiptare.
  ju falenderoj te gjitheve,bledi


 6. #25
  Struga zemra Ilirides Avatari i polisi_tajrush
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Mergim
  Postime
  1,017
  Rrespekti
  64

  Gabim

  Veshje burri dhe gruaje tė ishullit tė salamines

  Veshja shestaneshave

  NJĖ ĖSHTĖ SHQIPĖRIA

  Menjat flamur Perėndia
  Me dorė t'vet e ka shkru
  Pėr shqiptarėt dot t'jetė Shqipnia
  Kush e prek,qoftė mallku...!

 7. #26
  Struga zemra Ilirides Avatari i polisi_tajrush
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Mergim
  Postime
  1,017
  Rrespekti
  64

  Gabim

  Veshje femrash

  Xhubleta shqiptare  NJĖ ĖSHTĖ SHQIPĖRIA

  Menjat flamur Perėndia
  Me dorė t'vet e ka shkru
  Pėr shqiptarėt dot t'jetė Shqipnia
  Kush e prek,qoftė mallku...!

 8. #27
  Struga zemra Ilirides Avatari i polisi_tajrush
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Mergim
  Postime
  1,017
  Rrespekti
  64

  Gabim

  Ushtar nga Malsia e veriut  Illustrated London News 1880
  The Albanian question. Tusi/Tuzi offered in exchange of Gusinje/Guci.


  NJĖ ĖSHTĖ SHQIPĖRIA

  Menjat flamur Perėndia
  Me dorė t'vet e ka shkru
  Pėr shqiptarėt dot t'jetė Shqipnia
  Kush e prek,qoftė mallku...!

 9. #28
  Struga zemra Ilirides Avatari i polisi_tajrush
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Mergim
  Postime
  1,017
  Rrespekti
  64

  Gabim

  Muzikant prej Tirane

  veshje me ēitjane  NJĖ ĖSHTĖ SHQIPĖRIA

  Menjat flamur Perėndia
  Me dorė t'vet e ka shkru
  Pėr shqiptarėt dot t'jetė Shqipnia
  Kush e prek,qoftė mallku...!

 10. #29
  VIP Avatari i Bianca SK
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Al calduccio nel cuore della mia famiglia....:)
  Postime
  3,994
  Rrespekti
  126

  Gabim

  Shume te bukura keto fotot....

  Non c'č un amica migliore di una sorella , e non c'č una sorella migliore di te.

 11. #30
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  32
  Postime
  3,428
  Rrespekti
  105
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Nostra_22 : 01-11-08 nė 21:29
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 12. #31
  VIP Avatari i Karamele Zana
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Postime
  4,098
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  544

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

  Wow... Me duhej kjo tema... FLM


 13. #32
  Anėtar i Respektuar Avatari i sabah
  Anėtarėsuar
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Neper Shqiperi
  Mosha
  30
  Postime
  1,094
  Rrespekti
  73

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  ---------- Post added at 03:45 ---------- Previous post was at 03:44 ----------  ---------- Post added at 03:46 ---------- Previous post was at 03:45 ----------  ---------- Post added at 03:48 ---------- Previous post was at 03:46 ----------  ---------- Post added at 03:50 ---------- Previous post was at 03:48 ----------

  Isa Boletini diten e shpalljes se pavaresise ne vlore 28 nentor 1912.

  Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
  Horaci


 14. #33
  VIP Avatari i ricky_ch
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Zvicėr
  Postime
  2,908
  Rrespekti
  562

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

  Ja ē'shkruhet pėr fustanellėn:

  The Celebrated Albanian Kilt; Fustanella e Fameshme e Shqipetarit
  Date posted: Thursday, August 5, 2004

  The famous Albanian kilt (or fustanella as it is known in the Albanian language) was common dress for men in the 13th century where it was regularly worn by a tribe of the Dalmatians, one of the Illyrian progenitors of the Albanians. At that time, the kilt was called "Dalmatica", however, theories exist that the kilt really had its origin during much earlier times as a long shirt called "linja" which, when gathered at the waist by a sash, gave the appearance of a knee- or calf-length kilt. Depending on the social status of the wearer, materials used in fabricating the fustanella (thereby defining the number of pleats) ranged fromcoarse linen or woolen cloth for villagers to luxurious silks for the more affluent. Although the kilt was once worn by men throughout Albania, today it is seen only on special occasions in southern Albania, especially in the Gjirokaster area, and in the Albanian regions of Montenegro, Kosova, Serbia, Macedonia, and Greece.

  The Hungarian sociologist, Baron Nopcsa, believed that the Albanian, or Illyrian, kilt became the original pattern for the Roman military dress, and, because of its similarity to the Celtic kilt, he also theorized that the Roman legions in Britain, through the presence of its Illyrian element, probably started the fashion among the Celts (it may also be interesting to note that the Celtic word for "Scotland" is "Alban").

  Lord Byron, in Childe Harold's Pilgrimage, observed the "...Albanian kirtled to the knee", and T.S. Finlay in his Travels through Greece and Albania states, unequivocally, that "It was the fame of the Albanians which induced the modern Greeks to adopt the Albanian kilt as their national costume."  Nga faqa: Welcome to Frosina.org :: An Albanian Immigrant and Cultural Resource

  Rroftė Palestina - Fuck I Z R A E L !!!
  Nga urrejtja pėson vetėm ai qė urren!
  Krijimi i njeriut ėshtė qėllim, krijimi i kombeve - rastėsi!

 15. #34
  Anėtar i ri Avatari i KOMUNISTI
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  126
  Rrespekti
  56

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

  shume te bukura,ju lumt te gjitheve.


 16. #35
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.

  Shum te bukura dhe me vlere te gjitha veshjet....po vendos dhe une disa..  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

 17. #36
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

 18. #37
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

 19. #38
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

 20. #39
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

 21. #40
  Pianistia Avatari i Ketrushe
  Anėtarėsuar
  Dec 2009
  Vendndodhja
  Parajse
  Mosha
  21
  Postime
  715
  Rrespekti
  59

  Gabim Titulli: Kostumet dhe veshjet kombetare/foto te vjetra.  :fluturoze:Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.:fluturoze:

Faqja 2 nga 3 I pariI pari 1 2 3 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
Regjistrohuni The Facebook Platform


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182