Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 5 e 5

Temė: Histori Mbi VLOREN !

 1. #1
  Administrator Avatari i WxP
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  28
  Postime
  3,031
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  25

  Gabim Histori Mbi VLOREN !

  Ku mund te pushoni

  Transparenca e detit te Vlores ka bere ate qe turizmi te zhvillohet me teper prane brigjeve, ku ka edhe nje zgjedhje te mire mes hoteleve dhe restoranteve. Gjate gjithe bregut ka hotele dhe shtepi familjare me kushte shume te mira pushimi.  Hotelet

  Hotelet jane te kategorive te ndryshme me tre apo kater yje. Sherbimet e ofruara prej tyre nuk ndryshojne shume nga njeri–tjetri. Ato jane cilesore perfshire ketu restorantin, barin, dhomat apo diskot verore. Ne restorante gjen jo vetem kuzhinen tradicionale por dhe ate moderne. Karakteristike jane frutat e detit, gjithmone te fresketa. Dhomat jane te pajisura me kondicioner, televizion, sherbim telefonik, me pamje nga deti. Cmimet e favorshme justifikojne sherbimet e ofruara.

  Fshatrat

  Oferta e fshatrave turistike ne Vlore, e perqendruar mbi bregdet, eshte e ndryshme. Ajo leviz nga struktura te gjera me shume shtreter, ne struktura me te vogla , me intime, kryesisht per turizmin elit. Fshatrat me te medhenj propozojne zgjidhje te ndryshme qendrimi: ne keto raste mund te zgjedhesh fjetjen ne hotel apo ne shtepi me diference ne cmime e konfort. Ka gjithashtu pak fshatra ku mund te marresh me qera dhomen dhe te perfitosh ose jo nga sherbimi i ofruar. Kjo per rastet kur qendrimi eshte me pak se nje muaj. Kjo lejon lirshmerine ne aktivitetet qe ka ne dispozicion. Eshte e favorshme per kategorite sportive.

  Marrja me qera

  Marrja me qera e nje shtepie per dy jave apo nje muaj eshte zgjidhja me ekonomike per nje familje apo nje grup miqsh qe duan te kalojne nje pushim ne bregdet. Kjo zgjedhje behet thuajse e detyrueshme ne rastet me femije apo te sapolindur. Per gjetjen e ketyre shtepive ofrojne informacion agjencite turistike te shumta ne qytet.

  Tarifa

  Ne hotel, duhet te jete e vendosur tabela e Entit te Turizmit me tarifat maksimale te aplikueshme per vitin ne zbatim. Ne asnje rast ato nuk duhen kaluar, ndryshe behet denoncimi tek autoritetet perkatese. Tarifat e aplikueshme hoteliere zakonisht perfshijne taksat dhe sherbimin: per mengjesin eshte mire qe pushuesi te sigurohet per perfshirjen e tij ne cmimin e dhomes. Thuajse te gjithe hotelet mbi bregdet ofrojne pension te plote ose te pjesshem. Tarifat ndryshojne midis periudhes se sezonit te ulet dhe atij te larte: cmimet mund te dyfishohen, dhe sidomos javet e para te gushtit konsiderohen si sezon shume i larte.

  Edhe per fshatrat vlejne keto rregulla, vetem se llogaritjet behen mbi baze javore.

  Ne zgjedhjen e sistemimit duhet marre parasysh edhe zona: strukturat mbi bregdet jane gjithmone me te shtrenjta se ato brenda qytetit.  Extra

  Pergjithesisht konsiderohen si extra konsumi i pijeve gjate vaktit. Gjithashtu ajri i kondicionuar apo pamja mbi det krijojne suplement ne cmime. Prandaj duhet te jeni te pregatitur kur duhet te zgjidhni dhomen tuaj te qendrimit.  Hapja

  Eshte mire te kontrollohet hapja e strukturave hoteliere para nisjes per pushime. Ne Vlore, brenda ne qytet zakonisht hotelet jane te hapur gjate gjithe vitit. Ndersa hotelet gjate bregdetit jane me shume sezonal. Rihapja e tyre behet gjate periudhes se pashkeve dhe funksionojne rregullisht deri ne tetor. Mbyllja ka te beje me faktore te paparashikueshem si moti i keq.  Prenotimi

  Nese planifikohet udhetimi gjate veres, sidomos ne peridhen korrik-gusht, eshte e domosdoshme prenotimi kohe me pare, per shkak te fluksit te madh te turisteve ne kete periudhe. Ne momentin e prenotimit mund t’u kerkohet te nisni nje paradhenie.  Hotelet me te mire ne Vlore

  Duhet thene se Vlora ka shume hotele cilesore. Por disa qe mund te veconim per nga permasat do te ishin:

  Hotel Internacional (prane portit Vlore)

  Hotel Nju York (prane tunelit Vlore)

  Grand Hotel Tragjas (ne fshatin Tragjas)

  Paradise Beach ne Radhime.

  Grand Hotel ne Radhime

  Hotel Bar 2000 (Dhermi)

  Hotel Dorian (Dhermi)

  Hotel Drymades (Dhermi)

  Hotel Panorama (Himare)

  Si arrihet ne Vlore

  Mberritja ne Vlore mund te behet ne dy menyra: me rruge ajrore nga Rinasi (Tirane), dhe rruge detare nepermjet trageteve qe hyjne ne portin e Vlores apo ne portin e Durresit. Me rruge ajrore, pasi turisti zbret ne Rinas i duhet te udhetoje rreth 140km ne autostrade per te mberritur ne Vlore. Kete mund ta beje me taksi, autobus apo tren, ose me autobuse te posacem (per udhetaret ne grupe) te agjencise turistike qe mundeson ardhjen e tyre.

  Si mund te levizet ne Vlore

  Pervec rrugeve kryesore brenda qytetit, Vlora bregdetare ka rruge qe ngjisin kodra e male, zbresin fushave, kthesa, kthesa, e perseri kthesa. Keshtu qe do te ishte i nevojshem nje programim me elasticitet i kohes. Ka shume mundesi te vihet ne Vlore nepermjet tragetit me makinen personale. Por, mbipopullimi ne periudhen e korrik-gushtit e ben me te veshtire programimin e nje udhetimi ne minuten e fundit.

  Me automobil do te ishte menyra me e mire per te njohur Vloren dhe bregdetin e saj, duke qene se transporti publik eshte i varfer. Kujdes duhet patur ne kalimin e rrugeve midis fshatrave: gjedhet jane padrone te shtepise dhe shpesh ata bllokojne rruget para makinave.

  Me biciklete apo motociklete do te ishte nje turizem aventuror per ngjitjen ne kodra apo male, shetitje pergjate livadheve, rrugeve dytesore etj.  Dyqanet dhe merkatot

  Vlora ofron nje varietet produktesh artizanale te paperseritshem ne rajone te tjere. Do te permendnim ketu: rrugicat apo sixhadet e punuara ne tezgjah per larmine e ngjyrave dhe kombinimin e tyre, qendistaria, punimet me bize apo corapet e leshta me motive, koshat e punuar me fije gjeshtre, te madhesive dhe formave te ndryshme apo pocerine. Keto prodhime bazohen ne materialet vendase dhe jane te prodhuara ne menyren tradicionale plot krijimtari e fantazi.

  Por edhe prodhimet ushqimore per natyren e prodhimit apo shijes perbejne nje vecanti me vete per treven vlonjate; vaji i ullirit me cilesine shume te mire, mjalti me vlera kurative, llojet e ndryshme te djathrave, embelsirat tradicionale e deri tek vererat tipike.

  Ne qytet do te permendnim qendren e madhe tregetare “Riviera” e cila permbledh thuajse te gjitha cka permendem me lart. Gjithashtu ka pergjate bulevardit Vlore-Skele butike me suvenire te shumllojshme, qe nga kartolinat me pamje te Vlores e deri tek produktet artizanale.

  Ēfare mund te marrim nga Vlora  Informacione praktike

  Deti eshte atraktiviteti kryesor turistik qe ofron Vlora; per kete motiv periudha e mbipopullimit eshte ajo e veres e sidomos e korrik-gushtit. Por ka dhe shume motive te tjera per ta vizituar Vloren ne periudha te tjera te vitit. Neper qytetin e Vlores apo rrethinat e saj ka dhjetera monumente kulturore natyrale apo te ndertuar nga njeriu, vende arkeologjike, muze te nje rendesie te vecante, te cilat e bejne edhe me te pelqyeshme viziten ne Vlore. Ndonese jo perfekt, organizimi turistik po zhvillohet me hapa permiresues, keshtu qe turisti do te gjeje lehtesisht qofte zyra turistike ashtu edhe materiale te ilustruara per te marre informacionin e nevojshem per ta bere udhetimin e tij rreth Vlores me te kendshem.

  Korriku dhe gushti jane muajt me te populluar per Vloren, sidomos per hotelet prane detit. Ēmimet rriten, keshtu qe do te ishte me se e nevojshme programimi i udhetimit nepermjet prenotimit . Ne muajt verore zonat me te rrahura nga turistet jane:Uji i Ftohte ne Vlore, bregdeti pas tunelit, Radhima, zona bregdetare e Orikumit, Llogoraja, Dhermiu, Jala, Himara etj. Keshtu qe muajt me te mire per te njohur qytetin e Vlores do te ishin sigurisht maji, qershori dhe shtatori; temperaturat jane me te pranueshme, deti eshte i pranueshem dhe cmimet bien pergjithesisht. Lulezimet pranverore perbejne nje spektakel mahnites me llojshmerine e ngjyrave. Muzete dhe monumentet per te vizituar jane:  Restorantet, baret, dhe kafeterite.

  Restorantet vlonjate lejojne njohjen e specialiteteve gastronomike te krahines se Vlores. Pjatat me baze peshku gjenden kryesisht ne restorantet pergjate detit, kurse mishi e perimet ne ato brenda qytetit. Vlora zbaton oraret mesdhetare: dreka serviret rreth ores 13-15 ndersa darka nga 21 ne 22.30. Per kete arsye kuzhina nuk mbyllet kurre para ores 22.30 – 23. Nese nuk keni ndonje keshille per vendin ku mund te uleni te hani dreken apo darken tuaj “Vlora Guide 2005” ju jep keshillen me te mire: ju vetem zgjidhni.

  Bar restorant Piceri Kuzum Baba, ku mund te shijoni nje panorame te rralle te Vlores ( Vlore)
  Sky pizza (bulevardi Vlore- Skele, perballe kodres Kuzum Baba) – pizza casti, pizza familjare, sanduich, doner, hamburger, hot dog, toast, krepa, etj.
  Restorant Pulbardhat ( Vlore).
  Piceri “ Riviera” (ne qendren tregetare “ Riviera”)
  Bar restorant piceri Arpet (rruga skele-uji i ftohte) - prodhime te fresketa deti, pizza ne furre druri, etj.
  Piceri “Konomi” (Hotel “Konomi”- Uji i Ftohte).
  Restorant Ramosaco (Radhime), shquhet per gatimet tipike tradicionale me shije te vecante.
  Kompleksi turistik “Freskia”(Orikum) ju ofron bar-restorant fast-food,guzhina ofron ne cdo monent prodhime te fresketa deti.
  “Hotel-bar- restorant 2000” – (Dhermi) bar restorant piceri me furre druri.
  Prenotimet

  Vecanerisht ne darke ne periudhen e veres, restorantet jane te mbushur plot me qytetare apo turiste. Prandaj nevojitet prenotimi, madje dhe ne lokalet me ekonomike. Dhe si alternative vlen ardhja me pare per te evituar pritjet e mundshme. Kjo guide nepermjet adresave dhe numrave telefonike do te jete gjithmone ne ndihmen tuaj.  Menu

  Jo te gjithe restorantet kane nje menu te shkruar. Shpesh pjatat prezantohen nga kamarieri, i gatshem te keshilloje specialitetet lokale. Nese do te deshirohej nisja nga antipastat zgjedhjet do te ishin te ndryshme si sallatra me perime nen vajin e ullirit, etj. Ne lokalet prane detit s’do te mungonin antipastat me baze frutash deti (koce, kallamare, sepie, karkaleca deti etj). Vazhdohet me pjaten e pare: supra te ndryshme, makarona me kime, raviol, e me rralle orizi, dhe pjata e dyte: mishi i qengjit i pjekur ne hell, apo ai i derrit, vicit, kecit. Do te perfundohej me djatherat tipike, fruta te fresketa ose embelsire, te shoqeruar me kafe apo digjestive tip limoncelo apo mirto.

  Per femijet, te cilet jane gjithashtu te mirepritur ne restorante, sidomos ne ato familjare, kane nje menu specifike per femijet me porcione me te vogla.

  Zgjedhja e vererave

  Shumica e restoranteve, madje edhe ata te nivelit mesatar kane nje liste vererash me nje zgjedhje te pasur te prodhimeve rajonale. Ne shume prej tyre propozohen edhe verera kombetare. Por, thuajse te gjithe restorantet bregdetare kane vererat e tyre te shtepise, vere tavoline te prodhuar me menyren tradicionale.  Si ta perdorim guiden

  Nje qendrim te kenaqshem ne Vlore: ja se cfare ju ofron kjo guide, e pasur me sugjerime dhe informacione praktike. Kjo guide ka te bashkangjitur harten e Vlores me rrethinat e saj. Ne harte keni te ilustruar vendet dhe atraksionet kryesore te rajonit te Vlores.

  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 2. #2
  Administrator Avatari i WxP
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  28
  Postime
  3,031
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kalate

  Kalaja e Vlores gjendej ne afersi te skeles se sotme (sot stadiumi i Vlores).Ajo eshte ndertuar ne vitin 1531 prej sulltan Sulejmanit. Deri ne vitin 1906 ndodhej ne gjendje te mire, por me pas u shkallmua per te ndertuar me guret e saj rrugen Vlore-Skele. Forma e saj eshte ajo e nje tetekendeshi te rregullt me brinje rreth 90 m. Siperfaqja e saj ka qene 3,5ha. Kjo kala eshte ndertuar me muret e kalase se Jengjecit qe gjendej ne buze te detit ne fshatin Zvernec. Pra eshte ndertuar nga guret e mureve rrethues te qytetit antik te Treportit.

  Kalaja e Sofes e vendosur ne nje koder prane Tragjasit ka gjatesi 100-110m dhe gjeresi 50m. Nga germimet e bera aty, duket se i perket shek.VI para krishtit.. Muret e saj jane shume te shkaterruara, te ndertuara me llac me gjeresi 120-140cm. Ne krahun JL te saj ndodhen mbeturinat e nje kishe.

  Kalaja e Gjon Bocarit ndodhet ne afersi te fshatit Tragjas, e ndertuar ne shek. XVII. Lartesia e mureve shkon ne 5.5m, kurse gjeresia 1.25m. Ne dy ekstremet e saj veriore e jugore ngrihen dy kulla gjashtekendore.

  Kullate Dervish Aliut (udheheqes ne kryengritjet fshatare te vitit 1847)me pamjen e nje keshtjelle, ndodhen ne lindje te fshatit Dukat.. Ka nje arkitekture te vecante, duke ruajtur tiparet karakteristike te baneses se Laberise. Ambjentet jane te pajisura me frengji per armet e zjarrit.

  Kalaja e Kanines

  E ndertuar ne majen e nje kodre 380m mbi nivelin e detit ajo ka nje siperfaqe rreth 3.625ha. Kanina i ka fillimet qysh ne gjysmen e pare te mijevjecarit te fundit p.e.s. Ne shek IV p.e.s. ajo shnderrohet ne nje qytet te fortifikuar me mure kuadratik. Faza e pare e ndertimit te saj dallohet per blloqet antike te gurit qe perbejne rrethimin e saj me perberje prej ranori te miocenit. Faza e dyte e antikitetit te vone dhe mesjetes dallohet per paretet e murit te ndertuara prej zeje te medhenj lumi dhe mbushje me shumice llaci e gure me permasa te ndryshme. Ndersa faza e trete dallohet per muret e ndertuar me blloqe te riperdorur antik e gure te papunuar me madhesi mesatare. Kjo kala me historine e saj eshte nje monument kulture dhe mbrohet nga shteti.

  Kalaja Ali PasheTepelenes PortoPalermo, Himare.

  Kjo kala eshte e vendosur ne afersi te Himares, ne gjirin me emrin Porto Palermo. Kalaja ka formen e nje pesekendeshi dhe eshte projektuar nga nje inxhinier francez. Muret e kalase kane nje trashesi rreth 1,6 m. Porta e hyrjes ndodhet ne anen lindore te kalase. Konsulli francez Pukevil shkruante se ne vitin 1806 Ali Pashe Tepelena i rezervoi aitj nje pritje ne kete kala. Ne ballin e portes se kalase gjenden te gdhendura ne stilin bizantin vargjet e bejtexhinjve te oborrit. “Me pat nakar Faethoni, dhe Pirua qe i imi, Aliu eshte zoti im, nga Tepelena trimi. Nuset e Himarioteve me ngriten me kujdes, armike per armiqte, per miqte mike me bese. Ktheni ploret o detare, afrohuni pa frike, inati i eres dhe dallget jane frike, dhe mua, qe shikoni, ngrehur ne qiell perpjete, jam e fitoreve trofe. Kala qe shkrep rrufete.

  Monumentet arkeologjike

  Treva e Vlores paraqet nje interes te vecante ne veshtrimin historiko-arkeologjik, per lashtesine e monumentev, per shtrirjen e tyre kohore nga prehistoria ne mesjeten e vone. Periudhen prehistorike e deshmojne monumente te tilla si:

  Shpella e Haxhi Alise Karaburun

  Gjendet ne Gadishullin e Karaburunit, ne kepin e ketij gadishulli. Kjo shpelle e mori emrin nga kapedani i njohur i detit Haxhi Ali Ulqinaku. Ai u vendos bashke me te birin me dy tartana ne shek e VXIII. Shpellen e perdori per nje periudhe kohe si baze qendrimi ne luftimet kunder anijeve luftarake te Anglise, Venedikut, Frances per te mbrojtur brigjet shqiptare. Kjo eshte shpella me e madhe detare ne vendin tone. Gjatesia e saj arrin 30m, 10-15 m lartesi, 9,5 m gjeresi. Pozicioni i saj ben te mundur strehimin e anijeve.

  Shpella e Velces, nje nga vendbanimet shpellore ne periudhen prehistorike. Ajo karakterizohet nga nje qeramike me parete te trasha dhe te holla e zbukuruar me pikturim e incizim.

  Po kesaj periudhe i perket dhe Shpella e Shkruar e Lepenices (mbi fshatin Lepenice) e cila paraqet 19 figura njerezish te stilizuara dhe 8 figura gjeometrike te crregullta. Ne qender te saj eshte figura e nje njeriu, qe tregon nje kult, nje nderim ndaj njeriut. Mendohet se kjo pikture i perket fundit te mijevjecarit III p.e.s.

  Tumat e Vajzes dhe te Dukatit deshmojne per karakterin autokton te ilireve. Ato i perkasin epokes se bronzit dhe hekurit.

  Mozaiket

  Nder germimet arkeologjike ne zonen e Vlores, vend te kryesor zene mozaiket ku padyshim ai i Mesaplikut eshte me i rendesishmi. Ndertimi i tij perbehet nga nje shtrese llaci, ku pervec gelqeres dhe reres eshte perdorur dhe tulle e shtypur imet.Guret e kubikeve qe jane me madhesi 10-15 mm jane me ngjyre te bardhe, oker, roze, gri te erret, te gjelber apo me tone te peraferta me to. Brenda kornizave krijohen sektore te vecanta katerkendesh, gjashtekendesh, tetekendesh, rombe, brenda te cileve zene vend figura zogjsh, pellumba, pallonj mitologjike. Ne qender te mozaikut eshte portreti realist i vizatuar ne profil i nje burri qe ne koke mban nje kesule me majuce, e cila mbulon floket e gjate e te erret. Ne ndarjen e flokeve me kesulen ze vend nje kordele e kuqe qe valvitet. Ne pjesen e djathte te fytyres jane inicialet e mbishkrimit APARKEAS, qe mendohet te jete emri i personit. Mendohet se ky mozaik eshte bere ne shek.V e.s.

  Mozaikui Karbunares

  Eshte i teknikes polikrome, me gure mesatare dhe nga stili mendohet t’i perkase periudhes se vone antike. Dallohet per rrathet, spiralet dhe pjese te figurave zoomorfe, te gjitha te konturuara me kubike me ngjyre te zeze.

  Mozaiku i Rexhepaj

  Eshte nje mozaik i thjeshte dhe i perket periudhes romake, ai paraqet nje kornize te zbukuruar me ova ne forme zinxhiri te ngjashem me zbukurimet e kapiteleve antike, kurse pjesa e brendshme eshte nje motiv ne forme gersheti qe te kujton nderthurjen e tekstilit. Ngjyrat qe dominojne jane oker, e bardhe dhe e zeze.

  Muzeu Arkeologjik
  Eshtė ngritur nė ish Bashkinė e qytetit objekt i ndėrtuar nė vitin 1918 nė qėndėr pranė sahatit. Muzeu funksionon qė nga viti 1968 fillimisht si muze i luftės dhe mė vonė si muze arkeologjik. Eshtė ndėrtesė monumentale pėr arsye tė funksioneve qė ka pasur ėshtė vizituar nga autoritete tė larta tė shtetit shqiptar qė nga Fan Noli e deri nė ditėt tona. Ruhet salla e kryetarit tė parė tė Bshkisė sė Vlorės dhe busti i njė prej kryebashkiakėve mė tė suksesshėm nė vitet 1926-1930 Ali Asllani i cili ishte njėkohėsisht poet dhe kėngėtar. Nga kjo ndėrtesė ka filluar revolocioni i parė borgjez nė vitin 1924. Nga ballkoni i kėsaj ndėrtese kanė folur Fan Noli, Ahmet Zogu etj. Muzeu ndahet nė disa salla.

  Salla e objekteve. Ku janė tė ekspozuara objekte origjinale duke filluar qė nga periudha antike, prehistorike e deri nė ditėt tona. Duke filluar nga periudha prehistorike muzeu ka njė arkiv tė pasur dokumentar, harta, objekte, vendbanime, shpella tė rrethit tė Vlorės pėrmendim shpellėn e Spilesė (Himare), sipas legjendės kjo shpellė mund tė jetė vizituar dhe nga Odisea.

  Gjėnden objekte tė periudhės sė gurit, objekte si statuja, mbishkrimetė tė zbuluara para clirimit dhe tė ruajtura nga koleksionisti i parė shqiptar Eqerem Bej Vlora. Si: Dionisi, gjėnden edhe shumė objekte tė gjetura nga gėrmimet e rregullta nė qytetet e rėndėsishme antike (Amantia, Plloca, Oriku, Aulona, Olimpia). Ka objekte tė rastit nė qeramike, mermer, metal ku do tė veēonim skulpturat e perendive tė luftės si tė Artemisės, Estias, Priapit, figura e Herkulit etj.

  Objektet e periudhės mesjetare

  Pėrmendim objektet e gjetura nė Kalanė e Kaninės dhe objektet e Prijėsit te kėsaj Kalaje. Gjergj Araniti dhe tė sė bijės Donika.

  Eshtė pasqyruar nė kėtė muze edhe periudha e rilindjes dhe e pavarėsisė. Salla e artit vlonjat ku pasqyrohen ekspozita e vėndasve mė me zė: Estor Jonuzi, Agron Dine, Hilmi Bani, Vasil Talo.

  Muzeu funksionon gjithė vitin nė oraret

  9 – 13 17-19

  Pranon vizita individuale dhe nė grupe.

  Arkeolog Ilia Cano

  Tel: +355 33 23536 Mob: 0692444354

  Muzeu Etnografik ndodhet ne rrugen”Justin Godard” ne ish godinen ku u themelua klubi “Laberia”i Vlores(1908). Aty pasqyrohen punime te gurit, drurit, te hekurit, metaleve me ngjyre, pocerise dhe tekstileve.

  Muzeu i Pavaresise i ngritur ne ish ndertesen ku kreu veprimtarine e vet Qeveria e Perkohshme e Vlores me 1912-1914, ne Skele. Ndertesa ka tete ambiente ne te cilat jane vendosur fotografi, objekte e vepra arti ku pasqyrohen perpjekjet e shqiptareve per liri e pavaresi. Kabineti i Ismail Qemalit dhe dhoma e mbledhjeve te Qeverise shpalosin dokumente origjinale te kohes si: aparati fotografik i 1912, arme, doreshkrime e objekte te tjera.

  Ishulli i Zvernecit dhe manastiri i Shen Merise

  Ishulli Zvernecit ndodhet 14 km larg nga Vlora. Pasi mbaron pylli i sodes ne jug te lagunes se Nartes aty ku zgjaten dy gjuheza shfaqet ishulli i virgjer i Zvernecit. Peisazhi qe te ofrohet i ngjan nje skenari ku ne harmoni te plote kombinohet bukuria dhe qetesia e ketij vendi. Gjurmet me te hereshme te kesaj qendre datojne ne shekulln e I-re p.e. s. Dikur kjo qender mbante emrin “Spiranca” e njohur si nje qender e rendesishme ekonomike. Ne ishull ndodhet manastiri fjetja e Shen Merise nje ndertim tipik bizantin i ndertuar ne shekullin e X-te pas krishtit. Nje ure druri e ndertuar mes per mes kenetes te con drejt manastirit. Ne anen tjeter te ishullit gjendet “Kisha e Shen Triades”, kjo kishe eshte e rrenuar dhe pa cati. Murgu i fundit nga ky manastir eshte larguar ne vitet 66-67. Pas ketij viti kur u mbyllen kishat dhe xhamite nga sitemi komunist i asaj kohe, u dogj edhe bibloteka e pasur e manastirit nga njerezit. Me vone ishulli sherbeu si vend internimi per politikanet dhe manastiri si strehez per ta. Nje vend me bukuri te rralle i izoluar nga ambjenti, vend tipik per ata qe duan te clodhen dhe meditojne. 15 Gushti qe perkon me ditelindjen e Shen Merise festohet magjishem nga banoret dhe rrethinat e kesaj zone. Qetesia qe mbreteron ne cdo moment shnderrohet ne nje kombinim melodioz te zerave te te rinjve dhe te orkestres qe festojne gjate gjithe nates ne qiell te hapur. Kjo feste tashme eshte kthyer ne nje tradite te pervitshme. Vitet e fundit gjate veres manastiri nuk ngelet bosh. Kisha ortodokse ngre kampingje me femije nga i gjithe vendi.

  Kisha e Marmiroit Orikum

  Kjo kishe i perket shek te XII-te, nga ana e jashtme ajo ka forme kubike me kupole e tambur. Dyshemeja e kesaj kishe ka formen e kryqit. Guret e qemereve e te qosheve jane te skuadruara, jane marre nga ndertesat antike te Orikut. Ne paretet e mureve te brendshme te kishes shfaqen plot gjalleri fragmente te pikturave murale.

  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 3. #3
  Administrator Avatari i WxP
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  28
  Postime
  3,031
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Klima
  Gjiri i Vlores shquhet per nje klime mesdhetare teper te volitshme, ku bashkejeton klima detare me ate malore, freskia e detit me boren ne lartesine e maleve. Deti me ndikimin e tij ne klime e mikroklime te zones perreth nuk lejon ditet me vape te padurueshme ne vere apo uljen e tejskajshme te temperatures ne dimer. Temperatura mesatare e muajit me te ftohte (janarit) nuk ulet me poshte se -9˚c, temperatura mesatare e muaji me te nxehte, korrik, arrin ne 34˚c. shpejtesia maksimale e eres arrin ne 45m/sek. Zgjatja faktike e diellezimit eshte 2741 ore ne vit, me vlera nga 111 ore ne dhjetor dhe 375 ore ne korrik. Mesatarisht regjistrohen 125 dite te kthjelleta dhe 77 dite me vranesi.

  Vlora ne 4 stine

  Pranvera, pa padyshim eshte momenti me i bukur per Vloren. Ajo mbushet me aromat e kendshme te luleve shumellojshe qe e gjallerojne ate: mimozat fillojne te celin qe nga mesi apo fundi i shkurtit pasi klima e bute e favorizon kete. Festat e pranveres si: pashket, bajrami apo karnavalet e Nartes, festohen plot ngjyra ne mjediset e gjelbra.

  Vera eshte triumfi i detit, i shetitjes me barka me vela apo i windsurf-it. Brenda qytetit i nxehti eshte i ndjeshem, por ne mjediset me te larta mund te programohet nje pushim i fresket. Muajt e vjeshtes jane periudha e zbehjes dhe fillimi i dimrit me shira apo te ftohte, rralle here i shoqeruar me rreshje debore. Llogaraja 1026 m mbi nivelin e detit, pwr stinwn e dimrit eshte me e frekuetura.

  Pranvera
  Mbi kodrat, barinjte e gjedhet fillojne te spostohen drejt kullotave me te larta, te mbushura me bar, terfil e trendeline. Delet me qingjat e vegjel krijojne pamje te paharrueshme per kedo duke te futur ne gjirin e natyres. Ne periudhen e lulezimit bletet mbledhin nektarin e luleve plot arome dhe rezultati do te jete mjalti tradicional me cilesi te jashtezakonshme qe shoqeron dhe embelsirat tradicionale.

  Vera

  Brigjet e Vlores jane te mbushura me pushues nga vendi, apo te huaj, zhytes qe eksplorojne faunen nenujore joniane. Barkat me vela shetisin pushuesit drejt mrekullive natyrore te Karaburunit. Mbremjet shoqerohen nga muzike live folkloristike dhene pergjate brigjeve te detit per pushuesit, kengetaret me te mire vendas jane te ftuar cdo jave ne ambjentet e ndryshme qe ju ofrojne argetim dhe relax.

  Vjeshta

  Ne shtator klima e ngrohte lejon ende banja deti te kenaqshme, por ne mbremje temperatura ulet. Vreshtaria tashme ka rezultatet e veta: vera dhe rakia jane pijet e perfituara me menyren tradicionale duke ruajtur ne menyren me te mire natyrshmerine e tyre. Ne tetor dhe nentor eshte koha e zbehjes, jane shirat qe mbizoterojne dhe qielli gri. Festa e flamurit, 28 nentori i shoqeruar nga manifestime e celebrime qe nisin me ngritjen e Flamurit ne Sheshin e Flamurit, i sjellin gjallerine qytetit.

  Dimri

  Te ftohtet bejne largimin e gjedheve dhe kafsheve te tjera ne stallat e tyre dimerore dhe peshkimi ne brigje pakesohet si pasoje e ererave te forta. Festat e fund vitit jane ato qe e gjallerojne jeten dimerore. Viti i ri festohet ne shtepi me pergatitjen e embelsirave tradicionale si bakllavaja, shendetlija, etj. Llogoraja e mbuluar me debore krijon mundesine e nje shetitjeje ditore duke shijuar pamje nga me mahniteset: pisha te gjelbra e te bardha, livadhe te mbuluar me debore per lojera te ndryshme do ta benin me terheqes kete udhetim.

  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 4. #4
  Administrator Avatari i WxP
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Durres
  Mosha
  28
  Postime
  3,031
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Peisazhi marin

  Detet e Vlores, sipas analizave te bera nga ambjentalistet, rezultojne nder me te pastrat. Ujerat e Vlores rezultojne te pasura ne faune. Ato konservojne ne thellesite e tyre dhjetera specie, ambjente koralore dhe forma te rralla jete, peshq te te gjitha formave: aragosta, saragoi, morena, qefulli, kocja, lavraku, barbuni, karkaleci i detit etj. Arkitektura shkembore nga me magjepset dhe varietete te panumerueshme algash e kthejne kete peisazh terheqes per ta studiuar e eksploruar.

  Brigjet e Vlores

  Ujerat e pastra te detit Adriatik dhe Jon zgjaten ne mijera km qe thyhen ne nje sasi impresionuese prej shume brigjesh dhe gjiresh. Gjire te vegjel alternohen rreth brigjeve shkembore te rrahur nga era dhe dallget; plazhe me rere koraline ku deti perthith gjithe tonalitetet e te gjelbres dhe bluse, ia lene vendin dunave me reren e arte.

  Shpella te shumta te gjendura brigjeve te Vlores, te shfrytezuara nga pirate apo udhetare kane ende gjurmet e mbishkrimeve te tyre si shpellat e gjirit te Grames, ne te cilat gjenden mbishkrime te shek.VI p.e.s., ne greqishten e vjeter, latinisht apo gjuhen bizantine. Shpella te tjera jane:

  Shpella e Haxhi Aliut (Karaburun), Shpella e Alicanit (Karaburun), shpella e Duke Gjonit (Karaburun), shpella e Anglezeve ((Mavroshpil), shpella e Kullixhiut (Llogora), shpella e Kasavallit (Tragjas).

  Plazhet me te mire te Vlores jane:

  Plazhi i Sodes (treporti) – pjese e detit Adriatik, i njohur per reren dhe gjelberimin e pishave.
  Plazhi i Vjeter
  Plazhi publik - Uji i Ftohte
  Plazhi i Vilave
  Zhironi
  Jonufra
  Plazhi i Radhimes
  Plazhet e Karaburunit
  Plazhi i Palases
  Plazhi i Dhermiut
  Plazhi i Jales
  Plazhi i Himares
  Plazhi “Llaman” Himare
  Plazhi ne Porto Palermo
  Plazhi i Qeparoit
  Flora dhe fauna e Vlores

  Fushat, livadhet dhe pyjet e Vlores ofrojne mjedise te favorshme per rritjen e bimeve dhe kafsheve te ndryshme. Zona e Vlores kultivon bime te ndryshme bujqesore si perime, drithera, kultura foragjere etj. Vlora kultivon druret frutore te zones se Mesdheut si: agrumet (portokallet, limonat, mandarinat) dhe ullinjte. Vreshtaria ze vend paresor.

  Bimet barishtore dhe eterovajore qe sherbejne ne mjekesine popullore dhe farmaceutike shtrihen nga zona fushore e deri ne ate malore.

  Ne zonen e shkurreve rritet valanidhi dhe perralli, te njohur per vlerat kurative.

  Ne lartesine 800 m mbi nivelin e detit, shtrihet zona e dushkut (nga qafa e Mazharit deri ne Bristan)

  Mbi 800 m mbi nivelin e detit gjendet zona e pishave dhe bredhit (dendur ne Llogora) si dhe bushi e shtogu.

  Kullotat subalpine gjenden ne lartesine 700-1800m ne Vastak, ne majen e Cikes dhe malet e Rimit.

  Fauna dhe eritrofauna eshte e pasur ne lloje ne gjithe zonen: sorkadhja, derri i eger, ujku, cakalli dhelpra, lepuri i eger (sidomos ne pyllin e Llogorait), eritrofauna e pasur si ne toke ashtu edhe ne ujera: qukapiku, harabeli, mellenja, laraska, zhgaba, skifteri, petriti, thellezat, pellumbat e eger, shapkat (liqeni i Orikumit). Jo rralle shfaqen dhe delfinet e Mesdheut.

  Zona e Vlores pret te pakten 33 lloje qe meritojne mbrojtje prej te cileve 14 te vleresuar si te rrezikuar per t’u zhdukur, si foka murgeshe mesdhetare (Monachus Monachus), breshka (Caretta Caretta), tritoni i kreshperuar (Triturus Cristatus) pelikani me krrela(Pelecanus Crispus), shqipja me bllama (Aquila clanga).

  Laguna e Nartes eshte zone me rendesi nderkombetare me nje numer zogjsh ujore me teper se 48.700 individe. Ne dimer me shume se 23% e gjithe zogjve ujore te Shqiperise strehohen ketu. Kurse laguna e Orikumit dallohet kryesisht per rosat.
  Alien
  02-04-2006, 19:19

  Shoqeria , gjuha dhe kultura

  Traditat e lashta ne te cilat shkrihen besimet e ndryshme, manifestohen ne nje seri festash e ceremonish qe shpesh bazohen ne marrdheniet e ngushta te njeriut me natyren. Gjuha zyrtare- shqipja- eshte e paster dhe thuajse e njejte me ate letrare. Pothuajse te gjithe vlonjatet kuptojne ose flasin italishten, cka deshmon per nje lidhje te gjate te trasheguar mes dy popujve. Festat, martesat, jeta e perditshme, shoqerohen nga nje muzike e vecante dhe karakteristike per kete zone.

  Muzika, kercimi, veshja

  Muzika e treves se Vlores eshte nje nder me antiket ne Ballkan. Ne treven e Vlores gjenden menyra te te kenduarit, te cilat perbejne gjurme te nje kulture te lashte si: monofonia, kenge dyzereshe me dhe pa iso, kenge trizereshe pa iso, por me preres ose mbajtes, iso shumezereshe(polifoni) me tre e kater zera. Zerat njerezore zevendesojne gjithe instrumentat muzikore. Kur degjon kenget e Kurveleshit, Himares, Dukat-Tragjas, kenget e kenduara ne vallet eVranishtit, Terbacit, ndien se kontakton me nje art te lashte te tradites.

  Ne vendet malore, me klime te ftohte, me blegtori te zhvilluar, veshjet popullore ne pjesen me te meadhe te tyre beheshin prej leshi. Ne luginat e malesise eshte perdorur dhe liri, gjithashtu edhe gjeshtra per veshje e shtroje.

  Veshje me e vjeter e gruas labe eshte ajo me fustan. Nje veshje e mevonshme kane qene edhe citjanet, veshje e huajtur nga Orienti, qe ndryshon plotesisht nga veshja e vjeter tradicionale vendase.

  Veshja e burrave eshte ruajtur origjinale-veshja me e vjeter eshte ajo me kemishe te gjate, me fustanelle e tirq kofshore, veshja me poture e tirq gjunjare, veshje me qillota. Ne veshjet me te vjetra vendase jane perdorur opinga te lopes, kepuce me profka, opinga me sholle te regjur, opingat me xhufka. Ne koke eshte mbajtur qylaf i bardhe me thumb ne maje.

  Kostumi i Nartes eshte i perafert me kostumin e bregdetit. Veshjet e kesaj zone jane kryesisht te punuara me lir. Pervec linjes me fustan te gjate, te bardhe, me pala e me ploke ngjyre trendafili a ngjyre deti, nje veshje tjeter eshte dhe ajo me te zeza.

  Cfare mund te pihet ne Vlore

  Si vend mesdhetar Vlora ka shume te zhvilluar vreshtarine. Vera e prodhuar aty eshte e nje cilesie te rralle, permendim ketu Vloshin e Nartes. Eshte (vere e embel dhe brusko) e nxjerre nga vreshtat karakteristike.

  Pikerisht ketu ne Narte ndodhet dhe fabrika e prodhimit te veres nga vellezerit ‘Berberi’ e cila eshte me njohura ne jugun e Shqiperise.Vererat e ndyshme, e bardha apo e kuqja, pershtatur per lloje te ndryshme gatimesh shoqerojne vaktet tuaja gjate pushimeve.

  Rakia e embel . Ajo behet duke hedhur ne rakine e nxjerre ne menyren e zakonshme stafidhe dhe duke e lene te qendroje per 15 dite sa te embelsohet.

  Birra Vlora. Prodhohet ne Vlore me nje teknologji teresisht gjermane, kjo birre dallohet per shijen e saj te vecante.

  Ne Vlore ndodhet edhe fabrika moderne e birres “Norga” nje nga prodhueset me te medha ne te gjithe Shqiperine.

  Cfare mund te hani ne Vlore

  Edhe pse prane detit, pjata simbol e krahines se Vlores eshte qengji i pjekur ne hell, me prush, i bute dhe krokant ne te njejten kohe. Ai nuk mund te mungoje kurre neper gezime, apo festa te ndryshme ne fshat e qytet. Po ne kete menyre pregatitet edhe mishi i kecit, sidomos ne zonen e Llogorase, qe shquhet per kullotat e shendetshme biologjike. Por nuk mungojne kurre frutat e detit, peshku gjithmone i fresket, me shijen e limonit bregdetar. Vitet e fundit jane shtuar restorantet e specializuara per peshkun, si:

  Ēfare mund te hani ne Vlore

  Byreket tradicional me gjize, spinaq apo mish, te gatuara me dore, do te mund t’i gjenit pothuajse ne te gjithe fast food-et, pergjate qytetit apo zones bregdetare. Djatherat, kryesisht i deles dhe dhise serviren te fresketa apo te stazhonuar. Gjiza e deles eshte gjithmone e fresket dhe kremoze.

  Disa nga pjatat karakteristike te zones

  Tava me peshk

  Behet me salce dhe dafine. Kaurdiset qepa nė vaj dhe duke hedhur pak nga pak ujė derisa tė zverdhet, hidhet salca, kripa, piperi dhe gjethet e dafinės. Nė njė tavė hidhen peshqit e pastruar mirė dhe salca dhe piqen nė furrė.

  Tava me ngjala

  Qėrohen ngjalat me hi ose rėrė ose kripė. Nė njė tigan skuqen me vaj ulliri erėzat (piperi, karafili dhe speci djegės ose tė tjera). Nė tavė vihen pėr tu pjekur ngjalat e mbuluara me salcėn me erėza.

  Festat

  Viti i ri (1 janar)

  Epifania(6 janar)

  Festa e te Dashuruarve (Shan Valentini) 14 shkurt

  Festa e mesuesit dhe nenes (7-8 mars)

  Dita e veres (14 mars)

  Bajrami (mars ose prill)

  Pashket (mars ose prill)

  Festa e punes (1 maji)

  Festa e femijeve (1 qershor)

  Festa e Drashovices (16 shtator)

  Festa e Vlores (15 tetor)

  Festa e Flamurit dhe e Clirimit (28-29 nentor)

  Bajrami i madh (fund nentori)

  Krishtlindjet (25 dhjetor)

  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 5. #5
  Anėtar i Nderuar
  Anėtarėsuar
  Feb 2009
  Postime
  8,808
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2576

  Gabim Titulli: Histori Mbi VLOREN !

  Vlora nė lashtėsi quhej Aulona. Ajo pėrmendet nga shumė udhėtarė dhe kronikanė tė huaj, si njė nga qytetet - skelė kryesore tė Ilirisė sė Jugut, qė lulėzoi pas rėnies sė Apollonisė dhe Orikut.
  Emri i Vlorės ėshtė ndėr tė paktėt emra gjeografike tė bregdetit lindor tė Adriatikut qė i ka qėndruar kohės qysh nga lashtėsia. Nė bregdetin e banuar sot nga popullsia shqiptare, ky emėr gjeografik del i njė lashtėsie pak a shumė tė pėrafėrt me ato tė Durrėsit, Shkodrės, Lezhės dhe Ulqinit. Kėta emra gjeografik nuk do t'i kishin rezistuar kohės nė rast se vendbanimet e emėrtuara prej tyre nuk do tė kishin pasur njė vazhdimėsi pėrdorimi nė radhė tė shekujve… Njė pjesė e mirė e popullsisė sė trevave tė banuara nga stėrgjyshėrit e shqiptarėve mundi t'i rezistonte proēesit tė romanizimit dhe mė pas tė sllavizimit, qė pėrfshiu pjesėn mė tė madhe tė Gadishullit Ballkanik", nėnvizon nė studimet e veta akademiku Prof. Shaban Demiraj.  Sipas materialeve arkeologjike, dėshmohet se nė bregdetin e Vlorės, ashtu edhe nė prapavijėn e tij, pėr vendbanime parahistorike e zhvillime ekonomike-kulturore tė shumė qytezave e qendrave urbane dallohej karakteri i tyre fortifikues-mbrojtės.
  Tė tilla janė ato tė "Shpellave tė Velēės", "Shpellave tė shkruara tė Lepenicės" (nga mė tė rrallat nė Ballkan e Mesdhe), "Shpellat e Spilesė" (Himarė) apo "Mozaikėt e Mesaplikut", pasuri e rrallė kombėtare. Vendbanimet tumulare tė Vajzės, Dukatit, Mavrovės, "Pitosa" tė Mallkeqit tregojnė pėr autoktoninė dhe vazhdimesinė etno-kulturore tė ilirėve nė periudhėn e bronxit dhe tė hekurit.
  E njėjta gjė dėshmohet edhe nė vendbanimet e tjera tė lashtėsisė qė janė qytete-kala si Amantia, Olympia, Kanina, Himara, Cerja, Armeni, Hadėraj, Triporti dhe vet Vlora (Aulona) etj.

  Amantia, e themeluar nė shek. V p.e s., ėshtė njė nga qytetet e pakta tė Ilirisė jugore qė ka pasur jetė 1000 vjeēare, ku spikat mė shumė ndėrtimi nė terren malor i stadiumit antik madhėshtor, i ndėrtuar me blloqe tė mėdhenj gurėsh.
  Nė jug tė qytetit tė Vlorės gjendet qyteti i Orikumit, i cili ka qenė njė nga portet mė tė lashte tė bregdetit tė Vlorės, i themeluar si vendbanim nė shek. VI-V p.e s.
  Oriku u bė port i fortifikuar, bazė e rėndėsishme ushtarake nė Adriatik dhe nė shek. II-I p.e.s ishte kantier i rėndėsishėm detar pėr ndėrtim e riparim anijesh, gjė qė favorizohej nga prania e madhe e pyllit me pisha tė Llogarase dhe Sera e Selenicės. Nė shek.I p.e.s. Oriku shėrbeu si kryeurė e fuqive pushtuese tė kohės, arenė luftrash midis Romės, Maqedonisė dhe Ilirisė, si dhe nė luftėn rivale midis Ēezarit e Pompeut qė i solli Orikut shumė shkatėrrime. Nė shek.II p.e.s., Oriku u godit nga njė tėrmet i fuqishėm dhe u shkatėrrua duke e humbur rėndėsine e tij, pa mundur tė rimbėkėmbej mė. Ishte pikėrisht koha kur nė gjirin e Vlorės del nė pah njė tjetėr qytet-Skelė, qė ishte "Aulona - Vlora e sotme". Dėshmi arkeologjike e lashtėsisė dhe autoktonisė ėshtė edhe vetė simboli i saj - "Vajza aulonase", njė skulpturė "hyjnesh" 87 cm., e gdhendur nga mjeshtėr vendas me gurin gėlqeror tė Kaninės, qė simbolizon veshjen e grave ilire.

  Emrin e qytetit - Skelė tė Aulonės sė lashtė e gjejmė tė pėrmėndur nė shek.II e.s., nga shkrimtari Lukani dhe nga gjeografi Aleksandrin Ptolemeu. Kėto tė dhėna burimore pėrputhen me tė dhėnat e tjera tė pėrafėrta, siē janė dėshmitė arkeologjike pėr njė kėshtjellė, port e bankinė tė madhe (kėshtjella e Jangjeēit, Triport), qė kanė ekzistuar ndoshta kur lumi Vjosa e kish grykėderdhjen aty nė Lagunėn e Nartės. Por,ndoshta kur Vjosa u largua nė drejtimin verior,Triporti humbi mundėsinė dhe rėndėsinė. Pikėrisht nė kėtė kohė duhet tė ketė origjinėn Aulona port i spostuar nė JL, e cila del si skelė - qėndėr tregėtare - dhe Kanina - qėndėr administrative - ushtarake nė shek. VI e.s. Fakti qė nė shek.V-VI e.s., ka pasur nė Vlorė edhe njė peshkop,varur nga metropoliti i Durrėsit, tregon se Aulona ka qenė vendbanim me rėndėsi. Kėtė e mbėshtet edhe zbulimi i viteve tė fundit i traktatit tė murit rrethues mbrojtės, fortifikues nė qėndėr tė qytetit tė sotėm tė Vlorės (pranė monumentit tė Pavarėsisė) si dhe zbulimi i disa dėshmive tė reja pėr ekzistencėn e molit tė vjetėr, nė afėrsi tė stacionit tė trenit.


  Gėrmimet e fundit nė Kaninė dhe Himarė kanė dhėnė dėshmitė e tjera pėr kulturėn ilire tė antikitetit tė vonė dhe mesjetės sė hershme, pėr autoktoninė dhe vazhdimesinė iliro-arbėrore dhe mesjetare shqiptare. Nė shek. VI e.s., dhe vazhdimisht gjatė mesjetės, Aulona pėrmėndet nė listėn e qyteteve bregdetare si port i rėndėsishėm, me detari tė zhvilluar, qė tregėton vaj ulliri, kripė, valanidh, lėndė drusore, ullinj si dhe panairet qė bėheshin nė afėrsitė e Vlorės, ashtu edhe nė vende tė ndryshme tė Europės. Edhe nė grykėn e Vjosės ishte skela e Spinaricės, ku zhvillohej tregti dhe aty ishin tė pranishėm edhe konsuj tregtarė tė Raguzės, Venedikut etj.
  Nė mesjetė Vlora dhe viset e saj ranė nėn pushtimin normand mė 1081, mė pas nėn pushtimin e Venedikut mė 1205 dhe atė tė sundimit tė Hohenstaufenėve gjerman, siē e pėrshkuan edhe Jireēeku nė studimin e tij.
  Si njė qėndėr e zhvilluar dhe e kulturuar Vlora shfaqet edhe nė mbrėtėrinė e Arbėrisė mė 1272, ku kronikat e kohės shėnojnė lulėzimin e zejtarisė, tregėtisė, blegtorisė dhe pemtarisė, tė pėrfshirė si despotat mė vete.


  Njė rol tė madh nė jetėn politike, ushtarake e shoqėrore tė Vlorės, ka lozur edhe familja e madhe Arianitėt, tė cilėt pėrmėnden nė shek.XI, nėpėrmjet tė parit tė tyre Arianit Komnen Golemi Topisė, sidomos nė shek. XV-XVI. Njė nga figurat e shquara tė shek.XV ėshtė Gjergj Arianiti, i cili organizoi qėndresėn kundėr pushtuesve osman mė 1431-1432 e mė pas nė grykat e Labėrisė. Me bėmat e tij, Gjergj Arianiti mori pėrgėzimet e Fuqive tė Mėdha tė Europės tė asaj kohe. Edhe pse ishte aleat me Gjergj Kastriotin-Skėnderbeun dhe vjehrri i tij, pasi Donika, e bija e tij u martua me Skėnderbeun, Gjergj Arianiti ishte i pavarur nė zoterimet e tij nė jug dhe nė Shqipėrinė e Mesme. Nė Kuvendin e Lezhės, mė 2 Mars 1444, pėr t'i bėrė ballė rrezikut tė pushtimit osman, Gjergj Arianiti u rradhit ndėr tė parėt krerė sundimtarė shqiptarė, nė kėtė lidhje ushtarake mbarėkombėtare. Nė shek.XV-XVI pushtuesit osman e kthyen portin e Vlorės nė njė nyje tė rėndėsishme tė Adriatikut pėr pushtimin e Italisė.
  Nė regjistrin turk tė vitit 1520 shėnohen 701 familje vendase dhe 531 familje ēifute. Kjo dėshmon pėr njė klimė paqėsore e tolerancė ndaj ēifutėve nė qytet nė njė kohė kur gjetke ata persekutoheshin egėrsisht. Kėshtu qyteti pėrmblidhte 6300-6500 banorė. Nga Vlora u nisėn fuqitė ushtarake osmane kundėr Italisė sė Jugut, mė 1480, kundėr kryengritjes sė himarjotėve mė 1492 dhe shėrbeu si bazė e sulltan Sulejmanit kundėr Korfuzit, mė 1537. Po nė kėtė vit u ndėrtua kėshtjella e qytetit (aty ku sot ndodhet stadiumi "Flamurtari"), gurėt e sė cilės u morėn nga kėshtjella e Jangjeēit nė Zvėrnec dhe nga muri rrethues i Aulonės.


  Nė shek.XVII-XVIII Vlora ishte njė nga limanet mė tė rėndėsishėm tė Shqipėrisė sė Jugut, pas Prevezės, pasi gjiri i saj u siguronte anijeve mbrojtje nga stuhitė. Nė skelėn e Vlorės ishin ndėrtuar depo tė mėdha pėr grumbullimin e prodhimeve buqėsore e blegtorale tė fshatarėsisė, ku pėrfshiheshin zona e Beratit, Gjirokastrės dhe Myzeqesė. Nė eksportin e tij ky qytet zhvillonte tregti mė Triesten, Venedikun, Vjenėn, Korfuzin, Stambollin, Izmirin, Breshian, Barin, Manastirin, Janinėn, Maltėn e Qipron. Nė portin e Vlorės hynte rregullisht ēdo javė vapori austriak "Lloid" dhe ai italian "Pulja", tė cilėt vetėm pėr vitin 1904 kishin kryer respektivisht 224 dhe 181 hyrje-dalje. Vlora eksportonte: vaj ulliri - 20.000 fuēi, ullinj tė vjelur - 11.000 barrė, kripė - 1.5 milion kilogram, lesh tė palarė - 15.000 okė, lėkurė qengji e lepuri - 20.000 copė, breshka - 40.000 copė, shushunja, shpende, dele, kuaj, mish tė therur, peshk tė kripur, vezė peshku, serė, asfalt, misėr, tėrshėrė, thekėr, fasule, dru zjarri, valanidh, mjaltė tė bardhė Kanine, verė tė Nartės dhe verė "Vlosh" tė Vlorės.


  Njė artikull i kėrkuar ishte edhe stralli i gurores sė Drashovicės, qė pėrgatitej me blloqe dhe ashkla. Pėr eksport, gėzofet prej lėkure, velenxat dhe brucat labe ishin artikuj mjaft tė preferuar pėr Istrien, Triesten dhe vendet alpine...Ulliri i markės "Vlonjak", qė ishte mė i lashtė se marka italiane dhe frėnge, dallohej pėr prodhueshmėri tė lartė, vaji dhe regjie lėkure. Nė vitin 1900 Vlora regjistronte mbi 100.000 rrėnjė ullinj.
  Vlora njihet si njė vatėr e rėndėsishme e patriotizmit ndėr shekuj, ku pėrpjekjet pėr liri, pavarėsi dhe prosperitet kanė qenė nė shpirtin e ēdo vlonjati.
  Luftrat kundėr pushtimeve tė huaja dhe pėrpjekjet pėr pėrhapjen e arsimit shqip bėnė qė nė Vlorė tė krijoheshin shumė shoqėri patriotike.
  Nė vitet 1908-1912 klubi "Labėria" u bė njė vatėr e ndezur e pėrpjekjeve pėr pavarėsinė e vendit dhe luftėn kundėr pushtuesve xhonturq. Kryetar nderi i kėtij klubi atdhetar ishte Ismail Qemali. Ēelja e shkollės shqipe tė Muradies (7 Gusht 1908) ishte njė ngjarje e shėnuar nė jetėn arsimore tė Vlorės.
  Por ngjarja mė kulmore e qytetit tė Vlorės ishte 28 nėntori 1912 kur plaku i urtė e diplomati i shquar Ismail Qemali, sė bashku me delegatėt e ardhur nga vise tė ndryshme tė vendit, shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė dhe njėkohėsisht ngriti flamurin kombėtar nė Vlorė. Kėshtu Vlora u bė kryeqyteti i parė i Shqipėrisė sė pavarur.


  Mė 25 dhjetor 1914 Vlora u pushtua nga imperializmi italianė. Pas zgjerimit tė pushtimit italian nisi rezistenca kundėr pushtuesve. Nė vitin 1920, pas Kongresit tė Lushnjes, u krijuan Komiteti "Mbrojtja Kombėtare" me kryetar Osman Haxhiun, i cili organizoi forcat luftarake nė Luftėn e Vlorės. Lufta e Vlorės ėshtė njė nga epopetė mė tė lavdishme tė shqiptarėve. Vlora u kthye nė "Termopilet" e Shqipėrisė, siē thoshte patrioti Halim Xhelo.
  Nė vitet 1920-1924 Vlora u pėrfshi nė rrjedhėn e proēeseve tė demokratizimit tė jetės sė vendit. Kėtu u krijua Federata "Atdheu" (1921) dhe dega e shoqėrisė "Bashkimi" (1922). Njė rol tė madh nė kėto vite ka lozur edhe shtypi me gazetat "Politika", "Mbrojtja Kombėtare", "Fjala e Lirė", "Shpresa Kombėtare" etj qė botoheshin nė Vlorė.
  Nė Luftėn e Dytė Botėrore Vlora u bė njė nga vatrat e rėndėsishme tė Lėvizjes Antifashiste Nacionalēlirimtare kundėr pushtuesve nazifashist. Ajo mbajti njė barrė tė madhe tė Luftės dhe kontributi i saj ishte i shquar.Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •