Duke shfaqur rezultatet 1 nga 4 e 4

Temė: Diēka per Gjergj Kastriotin

 1. #1
  Anėtar i Respektuar Avatari i orakulli
  Anėtarėsuar
  Sep 2008
  Postime
  1,392
  Rrespekti
  69

  Gabim Diēka per Gjergj Kastriotin

  Era e kohes se moderne than e kallkanis Historine.Kjo ere qe dikur ishte stuhi e ngrinte lart terbueshem dallget,sot ftohtsisht leviz velat ne ulvarjen e kthimit persiates ne te vjetrin port idiotin.Njerez e kesaj toke gjithmone ne ikje te pashprese.Portet radhshem dije-padije,padije-padije.Padije boshllek,udhetim i pafundem lindje perendim.Ky vend aferti Trojes,por i kujtimeve te humbura.Trroja,te rroja kurre shuajtshem ne kufirin midis maleve dhe detit nxjerr heronjte kur stuhit e terbuara afrohen.Kur era bie e ftohtesia e paqes vjen,dalin gjoksfryre buburecat gjysemzvarites.Gerr gerrjet e tyre acaruese vazhdojn ne pazhurmesine e paemerte te eres se ftohte.Dalngadal buburcat hane deget e kujtimeve te pemes se lashte te ketij kombi.Eter dhe degezime mijera gjeneratash ne gjakun e ketij populli rjedh.Vazhdon t'kerkoje kujtimet qe me si ka,shijen e dinjitetit qe nuk e njeh me.Era e ftohte kerkon t'gryeje mitet.Por Miti qe behet mal asht me i fort se ēdo fjal.Populli tek Miti-Mal do me u bashkue per t'mundur zinxhiret e ardhshem ne token e brezave ku i kendohet pafundesisht jetes dhe vdekjes.Kujtimi yt kurre nuk humbi ne token midis lindje perendimit,ku Homeri kengen filloi.Ti i fundit Heromerian.


 2. #2
  Banned
  Anėtarėsuar
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Gjithmon
  Mosha
  31
  Postime
  4,510
  Rrespekti
  0

  Gabim

  Kuptimi i luftės sė Heroit ton Kombtar,,,,Zbėrthehet thjesht dhe qart nė Shkrimin dhe Ghuhėn Shqipe,,,

  C“far ėsht Atdheu???? ne Shqip,,,,,ėsht Ati i dheut!!!!!!!!
  pra babai i ati dheu,,,,,pėr tė cilin ka luftuar dhe ėsht njohur si mbret dhe AT i ati dheu,,

  pėr tė qėn Shtyll Kombtare,,,,,do tė thot tė jesh karakteri ku Shqipfolsit marrin frym dhe e gėzoj statusin Shqiptar fal egzistecės sė ti!!!!!

  nė kraht e ksaj Shqipje,,,,,pra nė kraht e Atit tė dheut ton,,,,ne vazhdojm tė jetojm,,,,

  dhe pėr ti letsuar fluturimin Atit ton,,,,duhet tė bėhemi sa mė tė pėrshtatshėm me karakterin e ti,,,dhe nė mynyr qė ti japim ndihm,,,duhet ti bashkohemi drejtimit tė atit ton,,,,nė tė gjitha aspektet qė ai drejtohet,,,,,sepse ai e din mė sė miri se ku na con,,,


  Pasi ėsht dhe i Bekuar,,,

  dhe ne Shqiptarėt ndoshta jemi tė vetmit qė kemi njė At tė dheut ton qė jeton akoma i pa mposhtur!!!!!
 3. #3
  Banned
  Anėtarėsuar
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Gjithmon
  Mosha
  31
  Postime
  4,510
  Rrespekti
  0

  Gabim

  Kunder Gjergj Kastriotit nuk arriti kush kurr te korrte fitore,,,as kur drejtonte ushtrit osmane,,dhe as kur luftoj kunder tyre,,,Gjergj Kastrioti nuk ishte vetem nje Akil,,,me zemer ne themer,,,,por Gjergj Kastrioti ishte nje tjeter HERO I MADH,,,ai nuk u plagos kurr per te pasur nje plag qe do te linte te shtrir per me shum se 5 min,,,dhe kjo fal madheshtis se ti te shum kuptimshme,,,

  Duke u nisur nga fakti se ne rradh te par,,,ishte nje orkester unike menyra se si ai e perdorte shpaten ne beteja,,,dhe bemat e tij,,,friksonin c“do ushtar apo pric qe i dilte perpara,,,simbolet e ti,,,historia e para ardhesve te ti,,,,,Kurora qe mbate me brir,,,kuptimi i saj,,,titujt e saj,,idollogjia per te cilen luftonte,,,kali i ti i bardh,,ishin disa kombinime origjinale te tij qe E benin ate nje PERENDI ne fushen e betejes,,,dhe ne syrin e kundershtarve Ai ishte Mbreti me Brir,,,

  qe spranonte te beheshin kryqezata,,,,per te zhdukur apo sulmuar te tjer,,,,por per ti mbrojtur te gjith,,,,ata qe e donin!!!!duke i mbrojtuar nga pushtimi me luft,,,

  kurse ata qe e sulmonin!!!!!!!duke i ndjekur vetem deri aty ku e obligonte ndeshmeria dhe besa!!

  Natyra ishte ne doren e ti,,,,ai mund te behej vertet edhe nje Aleksander,,,,ne aspektin pushtimit,,,,por nuk pranoj asnje her!!!!!!! sepse ne fund te fundit,,,,te gjith do ta linin te vetem,,,,ashtu sic e lan te vetem popullin e Aleksandrit,,,,kur historia pushtuese u perserit nga poli tjeter,,,, kte rradh Skenderbeu,,,pra Aleksandri,,,,kishte sjellur nje tjeter idollogji te botkuptimit,,,,ate te= Jeto per vete,,,por lej dhe te tjeret te jetojne,,,

  e shprehur me pas ne filma holliwudesh!!!!
 4. #4
  Banned
  Anėtarėsuar
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Gjithmon
  Mosha
  31
  Postime
  4,510
  Rrespekti
  0

  Gabim

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ,,,,,,,,,,,,
  ,,,,
  ,Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
Regjistrohuni The Facebook Platform


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182