Duke shfaqur rezultatet 1 nga 2 e 2

Temė: Apandesiti

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,973
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Shenjat qė paralajmėrojnė apendicitin

  Apendiciti nuk kurohet, por mund tė hiqet. Gjithsesi, mjekėsia alternative vjen nė ndihmė me njė mėnyrė pėr parandalimin e dhimbjeve tė shkaktuara prej tij. Mjekėt specialistė rekomandojnė njė kurė krejtėsisht tė veēantė me bimė.
  Disa nga shkaqet e shfaqjes sė apendecitit janė bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit dhe rritja e presionit nė tė nga felikatet, zmadhimi i gjendrave limfatike nė tė nga farėrat e ndryshme bimore si dhe krimbat qė gjenden nė zorrė. Mekanizmi i zhvillimit tė kėsaj sėmundjeje kalon nė disa faza, duke filluar nga bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit, qė ēon nė shumėzim tė shpejtė tė mikrobeve tė tij. Pas kėsaj faze, tendosja e apendeksit ēon nė rritje tė presionit venoz nė tė dhe komprementimi i furnizimit me gjak ēon nė edemė (fryrje) tė mukozės. Nga prishja e mukozės bėhet vėrshimi i baktereve dhe trashjes sė pareteve tė apendiksit. Faza pėrfundimtare e zhvillimit tė apendeksit ėshtė kur ai shfaqet tejet i fryrė e i zmadhuar, ēahet dhe pėrmbajtja e tij me qelb derdhet e lirė nė hapėsirėn e barkut.
  Njė ndėr shenjat qė sinjalizon shfaqjen e apendiksit ėshtė dhimbja, e cila pėr 4 deri nė 6 orė lėviz nga zona rreth kėrthizės drejt zonės sė djathtė, duke u ulur poshtė. Kjo dhembje nė kuadratin e poshtėm tė djathtė shtohet, nga kolla, lėvizjet dhe goditja nė anėn e kundėrt. Njė shenjė tjetėr, qė vihet re nė rastet kur i sėmuri ėshtė i prekur nga apandeciti janė edhe tė vjellat ose tė pėrzierat. Shpesh, kėta njerėz kanė mungesė tė oreksit si dhe temperaturė deri nė 37,4 gradė. Megjithatė, zona mė e dhimbshme varion shumė nga vetė vendosja e apendeksit. P.sh pacienti paraqitet vetėm me probleme tė dizurisė, nė qoftė se apendeksi ėshtė i vendosur poshtė duke ngacmuar fshikėzėn e urinės. Tė prekurit nga apendeciti kanė rritje tė rruazave tė bardha tė gjakut nga 10 mijė nė 20 mijė. Shpesh, njerėzit qė vuajnė nga apandeciti kanė ndėrlikime tė ndryshme. Ndėr mė tė rrezikshmet ėshtė ēarja e apendiksit, i cili ēon nė infektim masiv tė organeve tė barkut, pėr shkak tė qelbit qė ai pėrmban. Njė rrezik ėshtė edhe infektimi i cipės sė barkut, pėr shkak tė qelbit si dhe absesi rreth tij.

  Hudhra

  Katėr kokrra hudhra, pasi shtypen mirė, u shtohen 2 lugė miell dhe uthull. Kjo masė pėrzihet mirė deri sa bėhet nė formė brumi. Gjatė kohės sė dhimbjeve tė apandecitit, brumi vendoset nė anėn e djathtė nė vendin ku ndodhet apandeciti. Kjo mė pas do tė evitonte nė mėnyrė tė shpejtė dhimbjet, por gjithsesi kjo ėshtė e pėrkohshme, pasi pėr kurimin e tij duhet ndihma e mjekut.
  Ballkan

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,973
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Apandesiti

  Apandesiti

  Apandesiti eshte infektimi nje pjese shtojce te zorres se trashe. Apandesiti shfaqet me teper tek femijet, por ndodh edhe tek te rriturit.
  Tek kafshet apandesiti luan nje rol te madh ne shperberjen dhe tretjen e ushqimeve me burim bimor. Tek njeriu kjo pjese eshte e panevojshme dhe mund te jetojme pa te pa asnje lloj problemi
  Cfare e shkakton apandesitin?
  Apandesiti mund te shkaktohet nga nje infeksion ose nga dicka qe bllokon (psh mbeturina jashtqitje te forta).
  Nuk dihet qarte se perse ndodh infeksioni por nje teori eshte qe bakteria qe gjendet normalisht ne rruget e tretjes pushtojne muret e apandesitit, si rezultat i dobesimit te sistemit mbrojtes se trupit dhe shkakton infeksion.
  Cilat jane simptomat?
  Femijet zakonisht pershkruajne nje dhimbje te madhe ne qender te barkut qe here vjen dhe here iken. Me vone dhimbja zhvendoset ne krahun e djathte poshte te barkut dhe keqesohet.
  Te semuret kane humbje oreksi dhe ndonjehere vjellin por keto vjellje nuk jane te medhaja. Mund te jene te kaps ose mund te kene diarre.
  Femija mund te kete temperature te larte dhe mund te kete nje gjuhe te thate,nje fytyre te keputur, rri shtrire pa levizur dhe merr fryme jo plotesisht per shkakt te dhimbjes.
  Ndonjehere simptomat nuk jane te rregullta dhe sa here qe ka dhimbje te forta ne bark duhet konsideruar mundesia e apandesitit – kontaktoni mjekun menjehere.
  DIagnoza fillestare mund te gabohet lehte dhe gjysma e atyre personave qe jane operuar nuk kane patur apandesit. Mund te ngaterrohet me helmin nga ushqimi, enjtja e gjendrave te limfes ne bark dhe infeksionet e rrugeve urinare.
  Si mund te mjekohet?
  Ne qofte se femija juaj ka dhimbje te medha, mos i jepni asgje per te ngrene dhe per te pire por kontaktoni menjehere mjekun. Nderhyrje urgjente kirurgjike eshte e nevojshme (apendektomi) per te hequr apandesitin para se te cahet.
  Ne qofte se cahet lengje te infektuar perhapen ne bark gje e cila sjell ne ifektimin e cipes se barkut dhe mund te sjlee shume probleme te mevonshme si psh mosberjen e femijve tek femrat. Ne qofte se apandesiti nuk trajtohet mund te sjelle vdekjen.
  Te semureve u jepen antibiotike, qetesues dhe lengje intravenare.
  Femijet behen mire disa dite pas operacioni por ndodh qe ka infeksione te metejshme dhe ne qofte se jeni te shqetesuar per shendetin e femijeve pas operacionit duhet te beni kontroll tek mjeku menjehere.Shendeti On

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
Regjistrohuni The Facebook Platform


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182