Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Faqja 1 nga 2 1 2 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 20 e 28

Temė: Piramida e Keopsit

 1. #1
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  161

  Gabim Piramida e Keopsit


  Piramida e Keopsit ėshte mė e madhja nga tre piramidat kryesore nė Gizeh dhe nė tė njėjtėn kohė piramida mė e lartė nė mbarė botėn. Ajo u ndėrtua nga faraoni Keops gjatė viteve 2700 p.e.s - 3100 p.e.s. Ka njė lartėsi prej 137 m dhe gjatesinė e ēdo brinjė tė bazes e ka 227 m. Pėrbehet nga 2 500 000 blloqe me masė prej 2 - 5 tona secila. Kėshtu masa e piramidės i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojnė 203 shkallė me lartėsi mesatare prej 1 metri.

  Piramida e Keopsit ėshtė quajtur nga shkencėtarėt "Libėr shkencor i shkruajtur nė gurė" pasi:

  ėshtė percaktuar se meridiani qė kalonte nga maja e piramidės, ndante nė dy pjesė tė barabarta deltėn e lumit Nil dhe pėrputhej me drejtimin veri-jug
  lėvizjet e hijės sė piramidės shėnonin orėt e ditės dhe jepnin dhe datat e sakta tė ekuinokseve dhe solsticeve.
  duke shumėzuar me njė miliard lartesinė qė do tė kishte piramida, nėse faqet e saj do tė ishin zgjatur deri nė majėn e saj, do tė kemi 148 208 000 km, numėr qė ėshtė afėrsisht i barabartė me largesinė nė km nga Toka deri nė Diell.
  Ne ndertimin e piramides kane mare pjese 100.000 skllever qe punonin me ndrime dhe ky monument i cili i ka bere balle gjithe atyre shekujve u ndertua vetem per 30 vjet. Ka mendime dhe opinione te shumta se si jane renditur kubat e piramides per ndertimin e saj , ne njeren prej tyre mendohet se jane formuar bartes te ndryshem qe ngjitnin kubat me ane te reshqitjes nga ana e sklleverve ,mendohet se nje kub kishte peshen 2 deri 10 ton dhe jane perdorur deri me 3 milion kuba ...

  Marrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Piramida_e_Keopsit"

 2. #2
  Moderatorė Avatari i Hartini
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  5,390
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2570

  Gabim

  Gjithmon me ka ngjallur nje kureshtje dhe interes te veēante qytetrimi Egjiptian dhe sidomos piramidat. Do doja ti vizitoja me imtsi dhe madje dhe te studjoja ate qytetrim tepet interesant dhe te mistershem.
  Vetem duke imagjinuar volumin e punes per ndertimin psh te piramides se Keopsit ,mendoje se kan punuar ndoshta me miljona skllever dhe per dekada e ndoshta shekuj , ose kane qene me te zhvilluar se ne ne drejtim te ndertimit .
  Imagjio vetem prerja apo gdhendja dhe transportimi i blloqeve gjigande te gurit ,ē'volum pune qe eshte bere!!!!!!!Mister.
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hartini : 18-08-08 nė 11:22

 3. #3
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  34
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  111

  Gabim

  I cuditshem eshte fakti qe vetem ne ate pike te globit dielli bie pingul dhe nuk ka as veri, as jug, lindje apo perendim.

  Vete Keopsi ne shkrimet e tij, ka pranuar qe Piramiden nuk e ka ngritur ai, ai e ka gjetur ate. Madje ai nuk u varros ne ate piramide, e cila ka marre emrin e tij. Ai ngriti disa piramida te tjera, qe normalisht nuk e kane madheshtine e Piramides se ashtequajtur te Keopsit.

  Dyshime te medha lindin per nje qyteterim te shuar, qyteterimi i Altantides, sepse ne pjesen me te larte te piramides jane gjendur fosile, c'ka deshmon qarte se deti e ka permbytur piramiden bashke me qyteterimin e saj.

  Gjithashtu nje tjeter hipoteze jane alienet, si krijues te saj, sepse gjenden piktura speciesh te cuditshme.

  Ka vend per cdo syshim mbi ate piramide...
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 4. #4
  Anėtar Aktiv Avatari i fragolina
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  755
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  78

  Gabim

  keto qe thua ti nostra nuk jane vertetuar dhe jane thjesht hipoteza, ska asgje te vertete ne ate qe ato jane krijaur nga alienet apo qe jane nderutar ne menyre te tille qe te komunikojne me hapesiren.

  piramida e keopsit( ose sipas egjyptianeve KUFU) eshte me e madhja sepse eshte dhe me e re se te tjerat( deri diku)
  Po ne pergjithesie te gjithe mbreterit e dinastise se 4 e kishin deri diku "pasion" ndertimin e varreve madheshtore
  une vete, duke qene e apasionuar pas egjyptologjise, kam diskutuar dhe degjuar disa nga egjyptologet e muzeut historik te vjenes( nje prej tyre e kam mik).

  tradita e piramidave i perket dinastive te para te popullit egjyptian.

 5. #5
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  34
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  111

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fragolina Shiko postimin
  keto qe thua ti nostra nuk jane vertetuar dhe jane thjesht hipoteza, ska asgje te vertete ne ate qe ato jane krijaur nga alienet apo qe jane nderutar ne menyre te tille qe te komunikojne me hapesiren.

  piramida e keopsit( ose sipas egjyptianeve KUFU) eshte me e madhja sepse eshte dhe me e re se te tjerat( deri diku)
  Po ne pergjithesie te gjithe mbreterit e dinastise se 4 e kishin deri diku "pasion" ndertimin e varreve madheshtore
  une vete, duke qene e apasionuar pas egjyptologjise, kam diskutuar dhe degjuar disa nga egjyptologet e muzeut historik te vjenes( nje prej tyre e kam mik).

  tradita e piramidave i perket dinastive te para te popullit egjyptian.
  Absolutisht e gabuar. Piramida e Keopsit eshte me e vjetra dhe me madheshtorja. Te sygjeroj te lexosh nese ke interes.
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 6. #6
  Anėtar Aktiv Avatari i fragolina
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  755
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  78

  Gabim

  po e kam lexuar ndaj ethem
  para keopsit ka qene snofru qe ka ndertuar piramida , me duket se 3, dhe jane me te vjetra se ato te gizes.
  njera prej piramidave te tij quhet dhe piramida e kuqe.
  po dhe para ketij jane perandoret e dinastise se trete qe kane dnertuar piramida, sakhemeti dhe khaba( nqs nuk gabohem)
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga fragolina : 18-08-08 nė 13:01

 7. #7
  Anėtar Aktiv Avatari i DEVIL HAND
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Mosha
  31
  Postime
  969
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  85

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nostra_22 Shiko postimin
  I cuditshem eshte fakti qe vetem ne ate pike te globit dielli bie pingul dhe nuk ka as veri, as jug, lindje apo perendim.

  Vete Keopsi ne shkrimet e tij, ka pranuar qe Piramiden nuk e ka ngritur ai, ai e ka gjetur ate. Madje ai nuk u varros ne ate piramide, e cila ka marre emrin e tij. Ai ngriti disa piramida te tjera, qe normalisht nuk e kane madheshtine e Piramides se ashtequajtur te Keopsit.

  Dyshime te medha lindin per nje qyteterim te shuar, qyteterimi i Altantides, sepse ne pjesen me te larte te piramides jane gjendur fosile, c'ka deshmon qarte se deti e ka permbytur piramiden bashke me qyteterimin e saj.

  Gjithashtu nje tjeter hipoteze jane alienet, si krijues te saj, sepse gjenden piktura speciesh te cuditshme.

  Ka vend per cdo syshim mbi ate piramide...
  Me Ket te fundit qe the ti Nostra_22 me kujtove filmin e par Aliens VS Predator "].. Me sa duket nuk jan vetem hipoteza do te ket disa % te vertet, un jam optimist
  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DEVIL HAND : 25-08-08 nė 20:39
  DONEC ERID FELIX, MULTUS NUMERABIS AMICOS; TEMPORA SI FUERINT NUBILA, SOLUS ERIS.

 8. #8
  VIP Avatari i Alko71
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  45
  Postime
  507
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  123

  Gabim

  Piramidat datojne shume me heret se faraonet por qe egjyptologet qe i kan ne dore postet e mohojne kategorikisht. As ata vet nuk kane fakte per ate cfare flasin. Si mundi te zhdukej gjuha e hieroglifeve per nje kohe te shkurter dhe askush te mos e kuptoje ate menyre shkrimi? Eshte e veshtire qe brenda 2 apo 3000 vitesh ta harrojne banoret ate menyre shkrimi. Izraelitet nuk e harruan shkrimin e tyre edhe pse kaluan 4000 vite e me shume. Ata nje here e nje kohe ishin edhe skllever te egjiptit dhe me siguri do ta mesonin ate menyre shkrimi dhe do ta transmetonin por ja qe nuk e mesuan. Mund te thot dikush "por ata ishin skllever pa te drejta per te mesuar shkrimin!". Mirepo aty kishte edhe egjiptas qe banonin dhe nuk ishin skllever, dhe as nga ata nuk njihej ai shkrim se po te njihej do ta trashegonin gjeneratat pasardhese te tyre. Nuk do te kishte nevoje te zbulohej nje shkrim i shkruajtur ne greqishte dhe ne gjuhen e hieroglifeve per te filluar deshifrimi.
  Shumė njerėz mendojnė se mendojnė por ata nuk mendojnė

 9. #9
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Sipas egjyptologove Piramidat (po marr si shembull Piramiden e Madhe te Gizes ose ate qe ne e njohim si Piramida e Keopsit) eshte ndertuar vetem me krah nga njerezit dhe me ndihmen e hunjve dhe litareve. Koha qe jepet per ndertimin e saj eshte rreth 20 vjet. Kjo piramide ka 2.3 milione blloqe guri me nje peshe mesatare prej 2.5 ton (ndersa ne brendesi te saj ka blloqe guri qe shkojne nga 70 ton ne 200 ton) dhe i bie qe cdo 2-3 minuta eshte transportuar, spostuar, latuar, ngritur dhe vendosur nje masiv i tille per 20 vjet rrjesht pa pushim. Pjesa derrmuese e ketij informacioni vjen nga Herodoti i Halikanasit i cili vizitoi Egjyptin rreth vitit 450 p.e.s. dhe ka lene nje pershkrim te Piramides se Madhe ne librin qe ka shkruar. Nga shoqeruesit egjyptiane atij ju tha se per ndertimin e piramides eshte dashur nje force prej 100 mije sklleverish te cilet kane punuar dite e nate per 20 vjet per te ndertuar piramiden. Sipas po te njejtit burim te Herodotit qellimi i ndertimit ishte perdorimi i saj si varr per Faraonin Khufu (apo sic i thone greket, Keops).
  -------------------------------------------------------------------------
  Tani ky eshte informacioni qe qarkullon kryesisht ne rradhet e egjyptologjise dhe qe mbrohet me force dhe fanatizem prej tyre. Egjyptologjia eshte nje shkence qe e perjashton veten nga shkencat ekzakte apo shkencat e tjera qe bazohen fuqimisht ne proven shkencore. Si rezultat eshte e hapur per spekullime. UNe sdua te te helmoj trurin me prova dhe teori te tjera qe rrezojne shumicen e pretendimeve te egjyptologeve si per vjetersine e piramidave, si per menyren e ndertimit dhe sidomos per qellimin e ndertimit te tyre. Por mund te them kete gje qe ta kesh te qarte qe ne fillim. Piramidat (Sidomos ajo e Gizes) qe thuhet se u ndertuar si varre nuk jane aspak varre dhe asnje faraon nuk eshte varrosur ne to. Kete kije parasysh kur nderton mendimin tend per menyren sesi u realizuan piramidat.
  -------------------------------------------------------------------------
  Ne menyren e ndertimit mendimi kryesor i egjyptologeve eshte qe blloqet e gurit jane transportuar mbi hunj, te terhequr me litare dhe me pas jane vendosur gradualisht duke u levizur neper platforma te pjerrta te cilat vazhdonin te lartoheshin ne menyre progresive me lartimin e vete piramides. Tani sesi arriten egjyptianet e lashte te perputhnin blloqe kaq masive guri ne menyre perfekte aq sa as tehu me i holle i briskut nuk mund te futet midis tyre dhe si arriten te ruajne nje plan te total te bazes se piramides ne shmangie vetem prej 10 cm (persosje teknologjike te cilen ne e kemi arritur vetem kohet e fundit me perdorimin e lazerit) kete nje zot e di dhe egjyptologet qe e pertypin midis dhembeve. Po ashtu nje pjese e madhe e gureve jane transportuar ne distanca qe shkonin nga 60 milje (100 km) deri ne 90 milje (145 km) dhe sipas egjyptologeve per transportimin e tyre jane perdorur anije ose trape te cilet qarkullonin neper lumin Nil. Tani se cfare anije apo trape kane qene ato te cilat ishin ne gjendje te mbanin nje peshe te tille ate perseri vetem egjyptologet mund ta thone dhe duke e pertypur akoma me keq neper dhembe. Ky eshte informacioni me i pergjithshem qe ekziston. SHiko fotot e meposhtme te cilat tregojne ndertimin e plaftormes se pjerret dhe menyren e levizjes se gureve.
  Imazhet E Bashkangjitura Imazhet E Bashkangjitura cpyramid.gif  ramp1.jpg 
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 10. #10
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Zbulohet misteri i Piramidės sė Keopsit

  Arkitekti francez, Jean Pierre Houdin, e ka ilustruar teorinė e tij pėrmes teknologjisė kompjuterike tredimensionale
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Falė pėrmasave tė pabesueshme tė blloqeve shkėmbore, saktėsisė me tė cilėn janė vendosur, zgjidhjeve tė pabesueshme inxhinierike dhe lartėsisė sė strukturave, piramidat prej shekujsh kanė lėnė pa fjalė ekspertė, studiues e shkencėtarė. Aq madhėshtore janė kėto vepra tė dorės sė njeriut, sa mes dhjetėra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas tė cilave janė ndėrtuar nga qenie tė ardhura prej shumė larg planetit tonė. Ndėr piramidat, mė e madhja dhe mė mbresėlėnėsja ėshtė ajo e Keopsit, e ndėrtuar 4 mijė e 5 qind vite mė parė, qė mat 250 metra gjerėsi dhe 136 lartėsi. Mė shumė se tė tjerat, mbase pėr shkak tė pėrmasave, ka fshehur brenda saj enigmėn pėr metodat qė janė pėrdorur pėr ta ndėrtuar.
  ------------------------------------------------------------------------------------
  Teoria mė e pranueshme e shihte ndėrtimin e saj tė realizuar pėrmes njė skele tė jashtme, e cila zgjatej nė formė spiraleje, duke u ngjitur lart pėrgjatė gjithė gjatėsisė sė mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartėsisė sė piramidės, deri sa mbėrrinte nė kulmin e saj. Fakti ėshtė qė egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndėrtimit qė pėrdorėn pėr ta realizuar kėtė kryevepėr.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bėrė publike teorinė e tij nė Paris, egjiptianėt kishin arritur ta realizonin kėtė vepėr madhėshtore duke "pėrdorur njė skelė tė brendshme nė formė spiraleje, deri nė kulmin e strukturės" sė piramidės. Jean Pierre Houdin u mbėshtet pėr tė ngritur kėtė teori mbi njė seri studimesh tė hollėsishme tė kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, tė cilat u krahasuan me tė gjitha parametrat e epokės: vegla prej bakri e guri (egjiptianėt nuk e njihnin hekurin), materiale tė pėrdorura (blloqe graniti tė mbėrritura nga Asiani, qė ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gėlqerorė, e harta tė ndryshme).
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Pasi arriti tė bindte industrinė "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencėn teknike, arkitekti francez, pas tetė vitesh studime tė detajuara, paraqiti teorinė e tij tė ilustruar, falė sistemeve tredimensionale industriale. Nė film, i cili prej dy ditėsh mund tė shihet nga kushdo nė internet, tentohet tė vėrtetohet se ndėrtimi i piramidės sė Keopsit zgjati jo mė shumė se 20 vjet, pra gjatė periudhės nė tė cilėn ky faraon mbretėroi (2538-2516).
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Duke shfrytėzuar nė favorin e tyre pjerrtėsinė e zonės ku u ndėrtua piramida, egjiptianėt (tė cilėt sipas Houdin janė edhe inxhinierėt e parė nė historinė e njerėzimit) fillimisht ndėrtuan njė skelė tė parė nga jashtė, e cila u pėrdor pėr ta ēuar piramidėn deri nė lartėsinė 43 metra. Mė pas u vazhdua me njė tjetėr skelė, e cila ngrihej pėrgjatė mureve deri nė kulmin e saj. Skela ishte e hapur te kėndet, nė mėnyrė qė tė mundėsohej rrotullimi i masave shkėmbore, qė transportoheshin deri lart. Kėto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese nė ujėrat e Nilit, mė pas pėrdoreshin rula tė drunjtė, tė tėrhequr nga njerėz.
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Skela, e cila rrotullohej pėrreth strukturės nė kahun e kundėrt tė lėvizjes sė akrepave tė orės, ngrihej me njė kėnd 7 deri 8 pėr qind, gjė qė u jepte mundėsinė njerėzve tė transportonin pėrmes saj masat shkėmbore. Nė kėtė ēast skela e jashtme doli jashtė funksionit dhe u ēmontua.
  ------------------------------------------------------------------------------------
  Paralelisht ecnin punimet pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, e dukshme edhe nė ditėt e sotme, e cila do tė pėrdorej mė pas pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė faraonit mbi bazėn e piramidės. Nė kėmbė mbahej nga pesė struktura graniti, tė cilat u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.
  ------------------------------------------------------------------------------------
  Tė dhėnat e Jean Pierre Houdin u hodhėn nė njė kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi njė model virtual pėr tė vėrtetuar teorinė e arkitektit pėrmes sistemeve kompjuterike tredimensionale. Pėr kėtė u nevojit rimodelimi i gjithė piramidės dhe integrimi i shumė parametrave: pėrmasat apo pesha e gurėve, forca ngritėse e tėrheqėse etj. Skuadra e vėnė nė dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi kėtė projekt. U pėrdor edhe mikrogėrmimi, njė teknikė qė zbulon ndryshimet e dendėsive tė materialeve, nga e njėjta kompani qė zbuloi edhe boshllėqet nė brendėsi tė piramidės.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  Jean Pierre Houdin ka ndėrmend qė shumė shpejt ta provojė edhe nė vend teorinė e tij, sigurisht pa pėrdorur mjete qė do ta dėmtonin strukturėn.

  Mar nga arkivat e gazetes shqiptare ( per te pasuruar temen pak me shum )
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 11. #11
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Ketu ke kjo video pak a shum ne 3 dimensional tregon se si mund te jene ndertuar piramida. Shifeni shum interesante

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=nxP46jWYglI&feature=related]YouTube - Construction of The Pyramids[/ame]
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 12. #12
  VIP Avatari i Alko71
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  45
  Postime
  507
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  123

  Gabim

  Po por si i sollen nga largesia 900 km guret 2, 3, 70 e 200 tonesh nuk po tregon. Eshte e pa mundur per 20 vite ti sillnin ata gure nga largesia dhe ta perfundonin piramiden. Pastaj matjen si e kan bere e shume pytje tjera.
  Shumė njerėz mendojnė se mendojnė por ata nuk mendojnė

 13. #13
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Pyetjet skan mbarim por studiuesi Jean Pierre Houdin thot qe e ka zgjidhur une gjeta video ku ai tregon zgjidhjen por problemi eshte se eshte spanjisht gjuha e se kupton shumica nqs ju gjeni angliasht pse jo hudhi ose une ju a hedh spanjisht . Pastaj kur mbaron video posht dalin dhe shum video te tjera ku tregon se si .
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 14. #14
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Ketu nje tjeter shpjegim i ngritjeve te gurve siper per ndertimin e piramides si dhe shum shpjegime me shum

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=yzqT9bNjwW4&feature=related]YouTube - How the Khufu Eqyptian Pyramid Was Built Part II[/ame]
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 15. #15
  Anėtar i Nderuar Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  97

  Gabim

  piramidat jane ndertuar nga nje civilizim i lashte i cili nuk eshte zbuluar akoma.
  nje gje eshte e qarte...se dora e njeriut nuk i ka ndertuar keto.
  ne,njerezimi dmth njohim vetem pjesen e jashtme dhe nje pjese shume te vogel te piramides,pjesa me e madhe te brendesise eshte e panjohur nga ne.
  aty eshte tere pjesa me interesante e saj.
  do gjej nje shkrim dhe do ta sjell se c'fsheh ne brendesi te saj piramida dhe nga kush mund te jete krijuar.
  ps:alko-ja mund ta kete lexuar.

 16. #16
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Bledo normal qe eshte nje mister por sipas keti thot qe ja ka gjet zgjidhjen sa dhe une se besoj se eshte diēka shum e veshtir te besohet .
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 17. #17
  Anėtar i Nderuar Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  97

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sec_l Shiko postimin
  Bledo normal qe eshte nje mister por sipas keti thot qe ja ka gjet zgjidhjen sa dhe une se besoj se eshte diēka shum e veshtir te besohet .
  ne nje forum tjeter eshte nje njeri shqiptar qe theret dhe uleret se ka gjetur zgjidhjen e atlantides.
  kjo cdo te thote qe duhet ta besojme???
  absolutisht jo!
  interneti apo tveshte nje mjet ku mund te thuash cte duash dhe ste gjykon njeri,
  opinionet e njerezve ketyre pak ju interesojne.
  le ta nxjere zgjidhjen e tij ky qe thua ti ta shikojme se cfare manushaqe do nxjere nga goja.
  se te shumte kane qene ata qe kane thene se kane gjetur shume gjera por ka dale nje hic i madh.
  prit pak sa te gjej shkrimin.

 18. #18
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  E drejt jo dhe une si besoj jo por kam akoma ca artikuj te tjer qe po mundohem ti perkthej ka gjera interesante
  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 19. #19
  VIP Avatari i Alko71
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  45
  Postime
  507
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  123

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bledikorcari Shiko postimin
  piramidat jane ndertuar nga nje civilizim i lashte i cili nuk eshte zbuluar akoma.
  nje gje eshte e qarte...se dora e njeriut nuk i ka ndertuar keto.
  ne,njerezimi dmth njohim vetem pjesen e jashtme dhe nje pjese shume te vogel te piramides,pjesa me e madhe te brendesise eshte e panjohur nga ne.
  aty eshte tere pjesa me interesante e saj.
  do gjej nje shkrim dhe do ta sjell se c'fsheh ne brendesi te saj piramida dhe nga kush mund te jete krijuar.
  ps:alko-ja mund ta kete lexuar.


  Po Bledi, e kam lexuar. Me sa me kujtohet e kam pas sjellur te terin ne kete forum para kolapsit te forumit. Nese e gjen sille lirisht.
  Edhe une gjeta video ne youtube qe i tregojne dobesite e teorise se pranuar nga shkenca ortodokse. Nje nga ato eshte se aq mire jan perputhur guret sa qe as tehu me i holle nuk mund te futet, pastaj duke e ditur qe ne ate kohe nuk ishte zbuluar hekuri, si i kan latuar aq mire guret. Egjipti te vetmit drunj i kishte palmat qe ishin edhe burim ushqimi per ata. Ku i moren gjith ata drunj per ti vendosur nen gure? Edhe po ti vendosnin, duke i zvarritur guret, nen peshen e madhe dhe ferkimit do te shkaterroheshin pas nje kohe te shkurte.

  Ja nje video interesante. Zacharia Sitchin thot se emri Khufa eshte shkruar ne vitet 1837 nga nje matrapaz per ta mashtruar publikun se deri atehere nuk ishte verejtur dhe ate e ka shkruar gabim si Raufa e qe per egjiptasit ishte blasfemi. E gjeni ne videon e pare ne minuten 6:35 e tutje.

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=WvWkMxrWXMA&feature=related]YouTube - Did aliens build the pyramids? (1of3)[/ame]

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=OCpNr5EMMJw&feature=related]YouTube - Did aliens build the pyramids? (2of3)[/ame]

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=fuFO675V8ss&feature=related]YouTube - Did aliens build the pyramids? (3of3)[/ame]
  Shumė njerėz mendojnė se mendojnė por ata nuk mendojnė

 20. #20
  Anėtar i Nderuar Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  97

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alko71 Shiko postimin
  Po Bledi, e kam lexuar. Me sa me kujtohet e kam pas sjellur te terin ne kete forum para kolapsit te forumit. Nese e gjen sille lirisht.
  Edhe une gjeta video ne youtube qe i tregojne dobesite e teorise se pranuar nga shkenca ortodokse. Nje nga ato eshte se aq mire jan perputhur guret sa qe as tehu me i holle nuk mund te futet, pastaj duke e ditur qe ne ate kohe nuk ishte zbuluar hekuri, si i kan latuar aq mire guret. Egjipti te vetmit drunj i kishte palmat qe ishin edhe burim ushqimi per ata. Ku i moren gjith ata drunj per ti vendosur nen gure? Edhe po ti vendosnin, duke i zvarritur guret, nen peshen e madhe dhe ferkimit do te shkaterroheshin pas nje kohe te shkurte.

  Ja nje video interesante. Zacharia Sitchin thot se emri Khufa eshte shkruar ne vitet 1837 nga nje matrapaz per ta mashtruar publikun se deri atehere nuk ishte verejtur dhe ate e ka shkruar gabim si Raufa e qe per egjiptasit ishte blasfemi. E gjeni ne videon e pare ne minuten 6:35 e tutje.

  YouTube - Did aliens build the pyramids? (1of3)

  YouTube - Did aliens build the pyramids? (2of3)

  YouTube - Did aliens build the pyramids? (3of3)
  ne fenomenet paranormale e ke gati alko e solla artikullin.

Faqja 1 nga 2 1 2 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tema Tė Njėjta

 1. Piramida misterioze e fundosur e Japonise
  By Tuana in forum Enigma dhe mistere
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-01-14, 21:56
 2. Tė prishet apo jo piramida nė Tiranė?!
  By My Self in forum Analizė-Opinion
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-02-13, 18:47
 3. Piramida e parė dhe mė e madhe nė botė ishte ilire?
  By Ylli-1 in forum Arkeologji dhe antropologji
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-12-12, 17:02
 4. Piramida e Ushqimit
  By dr.Dugi in forum Keshilla Mjeksore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-01-12, 06:56
 5. Britanikėt zbulojnė sekretin e piramidės sė Keopsit !
  By ReNdEx in forum Arkeologji dhe antropologji
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-12-11, 20:44

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •