Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Teme: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

 1. #1
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Antarėsuar nė
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  58

  10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Po - Itali

  po-jpg

  I gjate 652 km , lumi me i rendesishem ne Itali , i cili e ka burimin nga Alpet dhe mbaron rrugen e saj ne Detin Adriatik .
  Po , i cili lulezon 3000 komuna eshte nje element nevralgjik per Italine .



  Seine - France

  seine-france-jpg

  Ajo pershkruan Parisin dhe kalon gjate momumenteve me prestigjose te kryeqytetit , Sena eshte nje nga lumenjte me te njohura dhe me te vizituara ne Europe .
  Gjate shekujve shume piktore dhe shkrimtar kane arritur te marrin frymezim prej saj duke i dhene nje bukuri historise .
  Ajo e merr burimin ne Cote d'Or , dhe mbaron duke u derdhur ne manche ,pas nje gjatesie 777 km te pershkruar .



  Danubi - Hungari

  danubi-hungari-jpg

  Lumi i dyte ne Europe pas Volges , Danubi pershkruan shume vende rreth 3000 km . I mbrekullueshem nga valsi i Johann Strauss , lumi qendron bashkuar Hungarise - empirit austro-hungarez qe per shume kohe eshte quajtur " Mreteria e Danubit "
  Ne te jetojne rreth 300 specie zogjesh dhe lule te vetemet ne bote



  Tamise - Angli

  tamise-angli-jpg

  E mbrekullueshme e pershkruar nga piktoret Tuner dhe Monet , Tamise eshte nje lum mitik , i konsideruar si "shpirti" i Londres ne te njejten nder si Big Ben ose Westminster .
  Ajo ehste nje nga oborret e ujit me te Anglise me nje gjatesi 346 km .
  Tamise merr burimin e saj ne lindje te vendit dhe derdhet ne Detin e Veriut .


  Elbi - Gjermani

  elbe-gjermani-jpg

  I gjate 1100 km , Elbi merr burimin e tij nga Republika Ceke dhe derdhet ne Detin e Veriut . Ai pershkruan shumicen e Gjermanise , gjithashtu kalon ne qytetet Dresde dhe Hambourg
  Gjate disa dimerave shume te ashper , Elbe ngrin ne disa vende . Atehere mund ta kalojme lumin duke kaluar ne kembe .

 2. #2
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Antarėsuar nė
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  58

  Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Vistule - Poloni

  vistule-poloni-jpg

  I vetmi lume qe i perket vetem Polonise ( nje shteti) , me gjatesi 1050 km , Vistula eshte nje lum shume i admiruar.
  Duke pershkruar shume fusha , ky lum ehste shkaku i shume katastrofave prej daljes se tij prej shtratin ne kohe te keqe dimri , katastrofa e fundit ka ndodhur ne 1960 . Duke pershkruar gjysmen e Polonise nga jugu ne veri para se te derdhet ne Detin baltik , Vistula pershkruan qytete si : Varshava dhe Krakovi ashtu si dhe shume fshatra.



  Tage - Spanje

  tage-spanje-jpg

  Tage eshte nje lum qe merr burimin ne Spanje dhe kalon Portugaline ku derdhet ne Detin Atlantik , ne Lisbone .
  Eshte lumi me i madh i Gadishullit Iberik me nje gjatesi 1007 km .
  Taga pershkruan qytete si : Abrante dhe Tolede ( ne foto ) , ku thone se farketaret perdornin ujin e ketij lumi per te lagur ēelikun e shpatave te kaloresve spanjoll.
  Ura e Vasco de Gama ku kalon Tagu ne Lisbone mbi 17 km ka qene per kohe te madhe si me i gjati ne bote .



  Vollga - Rusi

  vollga-rusi-jpg

  Vollga eshte ne nje pikepamje te larget lumi me i madh ne Europe . Ajo e merr burimin midis Moskes dhe San- Petersburgut , para se te derdhet ne Detin kaspian pas nje gjatesie te pershkruar prej 3700 km .
  Pellgu i saj ka nje siperfaqe 1 350 000 km2 gjithashtu ajo luan nje rol te madh ne frymezimin e shume romaneve te njohura dhe kengeve tradicionale .



  Tibre - Itali

  tibre-itali-jpg

  Ashtu si Seine ne Paris, Tibre eshte zemra e Romes , selfionit Sant-Pierre dhe monumenteve te bukura ne qytet .
  I treti lume ne Itali , Tibri pershkruan me gjatesi 400 km nga perendimi i Romes deri ne lindje , ne Detin Tirreniene .



  Rin - Gjermani

  rin-gjermani-jpg

  Lum legjendar , i konsideruar si simbol i kultures gjermanike , Rini eshte 1300 km i gjate nga Alpet deri ne Detin e Veriut . Ai pershkruan 6 shtete : Zvicer , Liechtenstein, Austri , Gjermani , France , Hollande) dhe gjithashtu eshte viza e kufirit franko-gjerman.
  Nje burim frymezimi per shume artiste : Gete , Wagner , Goethe , Rini eshte ne origjine te shume legjendave mitike


  marre nga : Msn.com

 3. #3
  Moderatorė Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  5,510
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2648

  Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Ke harruar Valbonen o engjell.

 4. #4
  ___________ Avatari i Зngjεll
  Antarėsuar nė
  Dec 2008
  Postime
  2,083
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  58

  Titulli: 10 lumenjte me te bukur ne Europe

  Citim Origjinale Postuar nga Hartini Shfaq Poten
  Ke harruar Valbonen o engjell.
  Nuk e kishin futur ne liste per fat te keq . Mgjt do mundohem te bej dhe nje teme per lumenjte me te bukur shqipetar

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-05-2013, 21:19
 2. Nė Rijekė xhamia mė e bukur nė Europė
  Nga Soulmind ne forum Arkitektura dhe Inxhinieria
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-05-2013, 15:26
 3. 8 lumenjte e medhenj qe po thahen nga mbiperdorimi
  Nga ShkodranNe ne forum Gjeologji dhe Gjeografi
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2012, 03:07
 4. Pro apo kundra Shqiperise ne Europe????
  Nga PAZUZU ne forum Politika
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 23:16
 5. 10 lumenjte me ne rrezik ne bote
  Nga E3 ne forum Gjeologji dhe Gjeografi
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 01:51

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •