Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 2 e 2

Temė: Rrugėt mė tė gjata dhe mė mbresėlėnėse nė botė

 1. #1
  VIP Avatari i Sweetie
  Anėtarėsuar
  Mar 2013
  Postime
  1,743
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  3779

  Gabim Rrugėt mė tė gjata dhe mė mbresėlėnėse nė botė

  Toka jonė pėrshkohet nga rrugėt e tė gjitha llojeve, por a keni menduar ndonjėherė mė shumė pėr kėtė rrėmujė? Qė ka rrugė tė vogla, rrugė tė ndotura, rrugė malore, autostrada nga mė tė ndryshmet, etj.. Jo rrallė ofrojnė pikėpamje qė tė lėnė pa frymė: me pamje tė mrekullueshme dhe inxhinieri mahnitėse qė qėndrojnė prapa ndėrtesave tė shumta...


  Ura mė e lartė nė botė, Kinė  Njė punėtor nė ndėrtimin e urės "Siduhe", qė prej pėrfundimit tė saj ėshtė e njohur si ura mė e lartė nė botė. Masat nė mes tė rrugės dhe shtratit tė lumit janė 420 metra dhe ėshtė pjesė e autostradės Shanghai-Chongqing.  Rruga mė e ftohtė nė botė: Kolyma Highway (M56), Rusi  Para se tė hyjni nė kėtė rrugė, ju duhet tė kontrolloni nese keni antifriz tė mjaftueshme, sepse Highway Kolyma nė Rusi, tė M56, tė ēon nė vendin mė tė ftohtė nė tokė.

  Mbi sė gjithash, kjo udhė ėshtė 2031 kilometra e gjatė dhe shtrihet nga Nizhny Bestjach nė perėndim dhe Magadan nė lindje. Seksioni mes Khandyga dhe Magadan ėshtė quajtur ndryshe edhe "rruga e kockave". Kėtu shumė tė burgosur kanė humbur jetėn qė kshin ngrirė gjatė ndėrtimit tė rrugės dhe po aty janė varrosur pranė saj.

  Nė qytetin e Oymyakon, i cili ndodhet po nė kėte rrugė, temperaturat mesatare varojne rreth -46 gradė Celsius nė janar. Temperaturat minimale tė matura shkojnė deri nė -67,7 gradė Celsius.  Rruga mė e lartė nė botė: Kardung-La-Pass  Rruga mė e lartė nė botė tė ēon nė Kardung La, pika mė e lartė e sė cilės shtrihet nė 5359 metra mbi nivelin e detit. Rruga tė ēon nė malet e Kashmirit - ėshtė ndėrtuar nė vitin 1976 nga ushtria indiane dhe madje edhe sot ende e ruajtur nga kjo e fundit. Qė nga viti 1988, automjetet private mund tė kalojnė nėpėr kėtė rrugė.  Autostrada mė e gjatė nė botė: Highway One, Australi  Highway One i Australisė tė ēon me njė rrjet prej rrugėve tė kyējes nė tė gjithė kėtė vend tė madh. Gjatėsia e tij e pėrgjithshme ėshtė 14.523 km, kėshtu ėshtė me 3541 km mė e gjatė se autostrada Trans-Siberiane nė Rusi. Autostraden Highway One e perdorin ēdo ditė mė shumė se njė milion njerėz.  Rruga e tunelit mė tė gjatė nė botė - Aurland-Laerdal, Norvegji  Ēdokush qė udhėton nga malet nė Oslo dhe kalon rrugėn midis Aurland dhe Laerdal, duhet patjetėr tė kalojė pėrmes njė tuneli i cili ėshtė 24.5 km i gjatė. Tuneli ka kushtuar perafersisht rreth 113 Mio. dollarė dhe ėshtė zyrtarisht tuneli mė i gjatė rrugor nė botė.  Rrugė mė tė ulėt nė botė: pėrgjatė Detit tė Vdekur, Izrael  Rrugėn mė tė ulėt nė botė do tė gjeni pranė Detit tė Vdekur nė Izrael, 393 metra nėn nivelin e detit.  Rruga mė e rrezikshme nė botė: Yungas Road North, Bolivi  Pėr tė identifikuar rrugėn mė tė rrezikshme ėshtė njė detyrė e vėshtirė, ajo ėshtė e pėrfaqėsuar edhe nė Librin Gines tė Rekordeve Botėrore.

  Nė ēdo 70 km ndėrmjet La Pazi-it dhe Coroico vdesin ēdo vit rreth 300 njerėz.

  Pjesėt mė tė mėdha tė rrugės janė vetėm njė korsi dhe jo tė lidhura. Njė pengesė nuk ekziston – por nė qoftė se tė ndodh qė tė dalesh nga rruga, i papėrmbajtshėm bie nė thellėsitė. Nė pikėn mė tė lartė qė ėshtė 4.700 metra poshtė.  Rrethi unazor mė i komplikuar nė botė: "Magic Roundabout", Swindon  Ku ėshtė rrethi unazor mė i komplikuar nė botė, dhe ēka e bėn atė aq tė komplikuar? Pyetja nuk ėshtė lehtė pėr tu pėrgjigjur, por "Magic Roundabout" i Swindon mund tė kishte fituar titullin. Vendorėt mund tė kuptojnė parimin dhe mund tė aplikojnė, por pėr tė huajt pesė rrethet unazore janė njė mister. Praktika e bėn tė pėrsosur, kėshtu qė vetėm tė shkojnė, nė kėnaqėsinė e rradhės!  Rruga mė e drejtė nė botė: Eyre Highway, Australi  Eyre Highway ėshtė e gjatė mė shumė se 1.700 kilometra. Nė shtrirje tė fushės Nullarbor nė Kalgoorlie mund tė udhetosh vetem drejt nėn diellin pėrvėlues 96 km tė mira. E vetmja gjė qė ju keni mundesine tė shihni kėtu, mund tė jetė ndonje kafshė e egėr, asgjė mė shumė.  Rruga mė e vjetėr nė botė: Via Appia  Rrugėt mė tė vjetra, qė kanė ekzistuar ndonjėherė, ishin ndėrtuar rreth vitit 2700 para erės sonė nė Egjipt. Megjithatė, ata nuk janė mė nė pėrdorim. Rruga mė e vjetėr dhe ende e hapur ėshtė e vendosur nė Itali. Ju ēon nga Roma nė Brindisi dhe quhet "Via Appia". E matur nga egjiptianėt ajo ėshtė relativisht e re: gur themeli eshte hedhur nė vitin 312 para erės sonė.

  Nė pjesėt tė Via Appia ende mund tė ecim e shohim gjurmėt e Romakėve, ku edhe ēuditėrisht ka mė pak gropa. Ndoshta ndėrtuesit tanė modernė duhet tė ndjekin shembullin e romakėve tė lashtė.  Rruga mė e ngushtė nė botė: Spreuerhofstraße nė Reutlingen, Gjermani
  Edhe Reutlingen ka arritur me njė rrugė tė hy nė Librin Gines tė Rekordeve Botėrore. Me 31-50 cm e saj, ajo ėshtė mė tepėr njė rrugicė, ose nje pasazh. Eshtė ndėrtuar nė vitin 1727.  Rrugė mė ė gjerė nė botė: Avenida 9 de Julio, Buenos Aires, Argjentinė  Kryeqytetet e botės janė shpesh tė pėrshkuar nga bulevardet madhėshtore, por rruges Avenida 9 de Julio nė Buenos Aires nuk mund tė ja kaloj asnjė. Ajo ėshtė 100 metra e gjerė, secili drejtim ka nėntė rrugėt individuale. Zemrat tona hidhen pėr kėmbėsorėt qė duan tė kalojnė kėtė pėrbindėsh...  Ura mė e gjatė (mbi det) nė botė: Jiaozhou Bay Bridge, Shandong Province, Kinė  Kjo ėshtė ura mė e gjatė mbi det, tė cilėn ka parė bota ndonjeherė. Me njė gjatėsi mė shumė se 41 kilometra tė saj lidh qytetet e Qingdao dhe Huang Dao. Rreth 27 km tė shpiejnė mbi ujė.  Rruga mė e shtrenjtė me pagesė nė botė: Nürburgring Nordschleife, Gjermani  Pjesa mė e vjetėr e rrethit tė famshėm Nürburg ėshtė hapur nė vitin 1927 dhe ka njė gjatėsi prej 20,83 kilometrash.
  Disa ditė nė vit janė tė mundshme edhe tė ashtuquajturat udhėtime turistike - nga njė udhėtim tė vetėm nė njė paketė luksoze, ka ofertė pėr ēdo shije dhe buxhet.


  /msn.com

  ♡ ♡ ♡
  IF YOU WANT TO BE HAPPY, BE.
  Likes LoSsT liked this post

 2. #2
  I'm offline Avatari i MasteR
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Invisible...
  Postime
  9,528
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1367

  Gabim Titulli: Rrugėt mė tė gjata dhe mė mbresėlėnėse nė botė

  Shume te vecanta secila

  Tė investosh pėr pamjen tėnde, do tė thotė tė paguash pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve...
  Ndėrsa tė investosh pėr arsimin dhe kulturėn tėnde, do tė thotė t'i bėsh tė tjerėt tė 'paguajnė' pėr vėmendjen tėnde!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •