Dobėsimi i flokėve mund tė shkaktohet nga disa faktor tė ndryshėm. Sipas Hairboutique.com gjinia, mosha dhe raca njashtu sikur edhe sezona ndikojnė nė procesin e rritjes dhe zhvillimit tė flokut.

Nuk mund tė bėsh asgjė ndaj kėtyre kushteve por ka disa faktorė qė ti mund t’i rregullosh tė cilėt ndoshta edhe ndikojnė nė dobėsimin e flokut tuaj.

Dieta, stresi, gjumi dhe qarkullimi i gjakut janė tė lidhura me ciklin e zhvillimit tė flokut tuaj. Ndrysho kėto gjėra dhe ndoshta mund tė rritėsh flokėt nė vend se tė bien.

Hapi 1

Relaksohu. Stresi ndikon pėr sė keqi nė rritjen e flokut, thotė Dr. HingHau Tsan nė njė artikull tė quajtur “Qasja natyrale ndaj rėnies sė flokėve.” Provo yoga apo masazhe trupi. Njė pėrparėsi tjetėr e Yogas ėshtė se ka disa pozita ku juve ju duhet tė mbani kokėn poshtė kėshtu ju ndihmon tė rrisni qarkullimin e gjakut nė lėkurė tė kokės (skalp).

Hapi 2

Shko nė shtrat mė herėt. Jepi vetės shtatė deri nė nėntė orė gjumė ēdo natė, ashtu si rekomandohet nga Hariboutique.com. Mungesa e gjumit mund tė ndikoj nė aftėsinė e trupit pėr tė zhvilluar flokėt.

Hapi 3

Ha ushqime qė janė tė pasura me biotin, njė materie ushqyese e rėndėsishme pėr rritjen dhe zhvillimin e flokut. Sipas drugs.com ushqimet me biotin janė, bananet, lulelakra, drithėrat, peshku salmon, karotat, milli i sojės dhe tharma. Gjithashtu merr suplement zinku prė shkak se Dr. Tsang thotė se mungesa e zinkut nė dietė mund tė ndikoj nė rėnien e flokėve.

Hapi 4

Pi njė lugė gjelle vaj peshku apo vaj liri ēdo ditė. Sipas “Shkaqet tjera tė rėnies sė flokėve” nė dermatolgychannel.net, kėto vajra pėrmbajnė proteina, mungesa e sė cilės nė dietėn tuaj mund tė shkaktoj qė trupi juaj ti thotė folikulave tė flokėve tė ndalojnė tė rrisin flok. Kėto vajra gjithashtu pėrmbajnė acid yndyrorė omega 3, pėr tė cilin Dr. Nicole Sundene nė njė artikull tė titulluar “Si tė rrisėsh flok shpejt” tė publikuar nė KitchenTableMedicine.com, thotė se tė ndihmon tė rrisėsh flok tė fortė dhe shkėlqyes.

Hapi 5

Inkorporo pemė dhe perime tė gjelbra dhe verdha nė dietėn tuaj. Prodhimet me ngjyrė tė gjelbėr dhe verdhė janė tė pasura me beta-karotinė, i cili sipas hariboutique.com ėshtė shumė i rėndėsishėm nė rritjen e flokėve. Beta-karotina transformohet nga trupi juan nė Vitaminė A, e cila ėshtė e nevojshme pėr lėkurė dhe flok tė shėndetshėm.

Hapi 6

Kontrollohu qė mos ke qerosėn dhe seborrheic dermatitis. Kėto gjendje tė lėkurės mund tė shkaktojn dobėsimin e flokut sipas dermatologychannel.net. Shiko nėse ke vende ku lėkura ėshtė qerosur kjo mund tė jetė shenjė e asaj qė quhet Sehorrheic dermatitis.M.com