Thanks Thanks:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 20 nga 20

Teme: ​Sot ekuinoksi pranveror

 1. #1
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090

  ​Sot ekuinoksi pranveror

  ​Sot ekuinoksi pranveror, dita barazohet me natėn

  Sot ėshtė ekuinoksi pranveror, ku dita barazohet me natėn. Fenomeni astronomik pėr kėtė vit nis nė orėn 10.28 minuta. Ndėrsa nė vjeshtė do tė ndodhė mė 22 shtator nė orėn 20:02 minuta.
  Ndėrsa nė hemisferėn e veriut ndodh ekuinoksi pranveror, nė hemisferėn e jugut nis vjeshta. Dita e parė e pranverės do tė zgjasė 12 orė e pesė minuta. Dielli do tė lindė nė orėn 5 e 39 minuta, ndėrsa do tė perėndojė nė 17 e 44 minuta.
  Pranvera do tė zgjasė deri mė 21 qershor, kur me kalendar fillon vera.

  1980197_458144697649041_549379417_o-jpg

  Por, llogaritja verore e kohės do tė fillojė natėn mes datės 25 dhe 26 marsit, kur akrepat e orės do tė zhvendosen njė orė para.hqiptarėt, fillimin e pranverės e kanė tė lidhur me tokėn dhe punėt e bujqėsisė. Pėr vende si Turqia dhe India ajo konsiderohet njė feste familjare, ndėrsa pėr popullin iranian ekuinoksi i pranverės shėnon ditėn e parė tė vitit.Ekuinoksi nė astronomi ėshtė ai ēast kohor (jo njė ditė e plotė) kur qendra e Diellit mund tė vėzhgohet drejtpėrdrejt sipėr ekuatorit tokėsor. Thuhet edhe kur dielli bie nė pus, domethėnė pasqyrimi i diellit nė njė pus, fenomen qė nuk ndodh dhe nuk mund tė verifikohet nė asnjė paralel tjetėr tokėsor. Nė kėto dy data, dita dhe nata janė tė barabarta, secila nga 12 orė.

  Gjatė baraznetėve, dielli lind saktėsisht nė lindje dhe perėndon me saktėsi nė perėndim.Ekuinokset ose baraznetėt mund tė mendohen edhe si pika nė qiell. Edhe pse drita e ditės bėn qė yjet tė mos shihen, duke e bėrė tė vėshtirė vendndodhjen e Diellit nė lidhje me trupat e tjerė qiellorė, Dielli ka njė vendosje tė pėrcaktuar lidhur me yjet e tjerė. Ndėrsa Toka rrotullohet rreth Diellit, vendndodhja e dukshme e diellit zhvendoset nė njė rreth tė brendshėm gjatė njė viti. Ky rreth quhet ekliptikė, dhe ėshtė edhe rrafshi i orbitės tokėsore drejtuar mbi sferėn qiellore
  kosovapress.com

  I love you daddy
  :flamuri:

 2. #2
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,836
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  mireserdhe pranvere....e te shtunen nderrohet edhe ora... me pak gjume tashi

 3. #3
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj

 4. #4
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,836
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj
  nuk eshte feste moj...eshte dita zyrtare sipas ekuinoksit qe ndodh ne gjithe globin...

  feste eshte pasneser , sulltan nevruz dhe jemi pushim

 5. #5
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Aaaa,thash mos e festonit e kete andej nga albania,edhe pse s'do ishte keq jo!

 6. #6
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,836
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Aaaa,thash mos e festonit e kete andej nga albania,edhe pse s'do ishte keq jo!
  boll jane e aq sa jane festa zyrtare ...edhe keto na duhen

 7. #7
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090
  Citim Origjinale Postuar nga Danay Shfaq Poten
  Na cuditen koken me keto festa...njehere dita e veres e tani dita e pranveres ahahahah,vetem kur mendon qe do fleme nje ore me pak ca ti gz kesaj
  Edhe feste te ishte prap sdo ishte keq, vetem nga festat qe s'vjen e keqja me mire paqe sesa lufte

  Sado qe ky ndryshimi i ores ne pranvere na ben cik me dembel per punen e gjumit une prap e adhuroj pranveren, zgjatjen e dites rilindjen e bimesise e cdo gje qe lidhet me pranveren.Problemi vetem eshte tek ndryshimi i gjakut i cili shoqerohet me lodhje keputje trupi,pergjumje....por po te ham shendetshem apo qoft dhe marjen e vitaminave ne formen e tabletave cdo gje perjetohet me sukses

  I love you daddy
  :flamuri:

 8. #8
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Citim Origjinale Postuar nga ida angel Shfaq Poten
  Edhe feste te ishte prap sdo ishte keq, vetem nga festat qe s'vjen e keqja me mire paqe sesa lufte

  Sado qe ky ndryshimi i ores ne pranvere na ben cik me dembel per punen e gjumit une prap e adhuroj pranveren, zgjatjen e dites rilindjen e bimesise e cdo gje qe lidhet me pranveren.Problemi vetem eshte tek ndryshimi i gjakut i cili shoqerohet me lodhje keputje trupi,pergjumje....por po te ham shendetshem apo qoft dhe marjen e vitaminave ne formen e tabletave cdo gje perjetohet me sukses
  Po jo moj jo ..po me vinte inat pse feste e pushim tani qe une e kam pushim e jo vitet e tjera kur punoja ahahah,u ndjeva e pa fat e cik xheloze

  Shiko e bukur pranvera nuk them vetem me kete ceshtjen e gjumit na e prish fare terezine apo s'jena e gjumashe ne
  Likes ida angel liked this post

 9. #9
  Donatorė Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,905
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6068
  Feste pagane, ne nuk na lidh asgje me kete feste. Ne kemi festat tona, sot festohet santa Alekssandra, e santa klaudia...
  Likes AnGeLiC, jana80 liked this post

 10. #10
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,956
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4182
  Kjo quhet 'saditanata' nqs s'gaboj.
  I walk slowly, but I never walk backward

 11. #11
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,629
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Kjo quhet 'saditanata' nqs s'gaboj.
  oo Averooo a celen lulet sot si dite e pare pranvere andej nga ju,,?

 12. #12
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,629
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Eshte nje dashuri ne vete kur fillon e zgjatet dita, une e adhuroj diten e gjate,si dua ditet e dimrit qe erren shpejt.

 13. #13
  Super Moderator Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  7,956
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4182
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  oo Averooo a celen lulet sot si dite e pare pranvere andej nga ju,,?
  Celen Nev celen.. e bashke me to na u cel edhe truri, se per pak te ikte per pambuk. Lol
  I walk slowly, but I never walk backward
  Likes NeVertiti liked this post

 14. #14
  Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,042
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8196
  Ca eshte kjo gjeja? Ekuinoksi me i llaf?
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 15. #15
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090
  Citim Origjinale Postuar nga Legally_Sweet Shfaq Poten
  Ca eshte kjo gjeja? Ekuinoksi me i llaf?
  ekuinoksi vjen nga latinishtja equinoks(baraznata) ku dita barazohet me naten , dmth dita eshte e barabart me naten secila nga 12 ore
  Ne vit ka dy ekuinokse gjithsej, e para eshte data e 20 marsit eshte per ekuinoksin e pranveres, dhe e dyta eshte e 22 shtatorit eshte i vjeshtes e quhet ekuinoks i vjeshtes.

  I love you daddy
  :flamuri:
  Likes Legally_Sweet liked this post

 16. #16
  Moderatorė Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,497
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2156
  Tani fillojne e shkrinjč akull-najat ...valon gjaku rinis -

 17. #17
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,496
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Lexova qe do ndodhte fenomeni i henes roze.
  Nje fenomen i rralle, nativet amerikanet e quanin qe kjo ndodhte per shkak te ardhjes se pranveres.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 18. #18
  ♪♫Jč t'aimč mon ąmour♪♫ Avatari i Call
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Postime
  3,932
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2577
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Lexova qe do ndodhte fenomeni i henes roze.
  Nje fenomen i rralle, nativet amerikanet e quanin qe kjo ndodhte per shkak te ardhjes se pranveres.
  Sa paske pi tamarrsha paska ardh pranvera heret te ti
  When you expect nothing and get everything, that's destiny.

 19. #19
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,496
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Citim Origjinale Postuar nga Call Shfaq Poten
  Sa paske pi tamarrsha paska ardh pranvera heret te ti

  Jo kesaj rradhe ta them me dore ne zemer
  ............................ She's whiskey in α teαcup.
  Likes Call liked this post

 20. #20
  ♪♫Jč t'aimč mon ąmour♪♫ Avatari i Call
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Postime
  3,932
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2577
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten

  Jo kesaj rradhe ta them me dore ne zemer
  T besoj si me ik n'wc
  When you expect nothing and get everything, that's destiny.
  Dislikes Nicktjeter disliked this post

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •