Dislikes Dislikes:  0
Faqja 6 nga 6 I parėI parė 123456
Duke shikuar rezultatet 151 ne 171 nga 171

Teme: Ashpersi

 1. #1
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134

  Ashpersi

  Kush di te thithe ajrin e shkrimeve te mia, e di qe ai eshte ajer i lartesive. nje ajer i fresket. Duhet te jesh krijuar enkas per te, perndryshe rreziku qe te ftohesh nuk eshte i vogel. Akulli eshte afer, vetmia e pamase. Por.... sa qetesisht qendrojne gjerat ne drite! Sa shume gjera sdegjohen brenda vetes! filozofia, te cilen une deri me sot kam synuar dhe jetuar, eshte e te jetuarit vullnetarisht mes akujsh e mbi malet e larta, te kerkosh gjithcka eshte e cuditshme dhe problematike ne egzistence. Por perseri une kerkoj e kerkoj. Une nuk jam aspak nje gogol, nje perbindesh moral, perkundrazi jam nje natyre e kundert me ata lloj njerezish qe gjer me sot jane nderuar per te virtytshem, eshte pikerisht kjo arsyeja e krenarise sime. Une jam nje dishepull i filozofit Nietzsche dhe per kete preferoj te jem nje djall sesa nje shenjt. Ne kete dite te perkryer jo me kot varrosa vitin tim te 41. Kisha te drejte ta varrosja gjithcka qe tek ai ka qene jete ka shpetuar eshte bere e pavdekshme, per kete arsye do t`i tregoj vetes jeten time.
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes Passion, WxP liked this post

 2. #151
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  6,603
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4254
  Citim Origjinale Postuar nga Odeon Shfaq Poten
  O Lexues, kush je ti? Une te shikoj te ecesh ne rrugen tende pa gaz, pa dashuri, me sy te palexueshem; te lagur dhe te pikelluar si nje thellesimates i nxjerre perseri ne drite, i pakenaqur nga te gjitha thellesite: ēfare kerkoje ne keto postime? Me gjoksin qe psheretin, me buzet qe fshehin mermerimen e tyre, me doren tashme te ngadalte kur rreshqet ngadale mbi keto shkrime, kush je ti? Ēfare ke bere? Ēlodhu ketu: ky vend eshte mikprites per te gjithe, ēlodhu! Dhe kushdo qe te jesh, ēfare do deshiroje tani? Ēfare i nevojitet ēlodhjes tende? Mjafton qe te flasesh dhe une do ta jap! "Per t'u ēlodhur? Per t'u ēlodhur? O kureshtar, ēfare thua? Por te lutem me jep...... Ēfare? Nje maske me shume, nje maske te dyte!"
  E di!
  Ka njė gurgullimė shpirti qė mė thotė se jam i padėshiruar nė kėtė trajtė ku mė ngjason e vetja mjaft herė si palaēo cirku.
  Endem po bosh udhėkryqeve ku njoh zgėrdhitje ,tė zbehta psherėtima,e disa herė rėnkime ku tek tjerėt dhuron ngazėllim.

  Mė thuaj o njeri.
  Tė tilla streha ku gjenden qe agimeve tė dėgjoj fėshfėrimė gjethesh,e netėve ulėrima kope ujqish(tė bashkuar )qė lajmėrojnė se kan mision ?
  E vrava Ēezarin jo se nuk e doja por doja mė shumė Romėn.
  *Bruti*
  Likes Odeon liked this post

 3. #152
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Si nje anije qe futet ne limanin e vet me te qete. shtrihem ne lendine, i lodhur nga udhetimet e gjata e nga deti i trazuar. A nuk eshte me besnike toka?
  Kur kjo anije i ngjeshet me dashuri bregut, mjafton t'i zgjase nga stereja fijet ndonje merimange, atehere ate nuk mund ta shkulesh lehte nga vendi. Si nje anije e lodhur ne limanin e vet me te qete, keshtu prehem ne token besnike e te besuar, ne pritje te shtrengohem nga fijet e saj te padukshme.
  Oh, c'lumturi! c'lumturi! Ti, ndoshta, po kendon, o shpirt? Ti dergjesh ne bar. Eshte ora me e fshehte e me solemne, ku asnje bari nuk i bie fyellit.
  Ki mendje! afshi i nxehte i mesdites pervelon neper fusha. Mos kendo! Hesht! Bota eshte e perkryer! Mos kendo, o zog fushash, o shpirt! Mos belbezo! Vetem sodit e hesht! Mesdita fle dhe leviz buzet. A mos pi valle nje pike lumturie?
  Nje pike te lashte e te plote lumturie, veren e arte? Ndiehem i qete dhe i blatuar. Keshtu qesh vetem nje i vetmuar! Heshtje...
  Cpo me ndodh keshtu? Mbaj vesh! Iku tej koha? Nuk po bie? Nuk u shemba ne bunarin e thelle te perjetesise?
  Nje hije po nderet mbi mua. dua te bredh vetem, qe perseri gjithcka perreth meje te jete drite. Per kete duhet te rri ne kembe i gezuar, kjo mbremje prane meje do te hedhe valle.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti, Passion liked this post

 4. #153
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Ne ajrin e perndritur, kur vesa ngushellimtare bie ne toke, e papare, e padegjuar me kepucet te hijshme e te lehta. Si te gjithe ngushellimet e embla, a te kujtohet, te kujtohet, zemer e zjarrte, si dikur digjeshe nga etja per lote hyjnore, per vese ngushellimtare, e etur, e lodhur, e zhuritur, teksa ne shtigjet me bar te zverdhur, rrezet keqedashese te diellit qe perendonte, te ndiqnin perqark drureve te erret, rrezet pervelimtare, verbimtare, dashakeqese?
  Dashnor i te vertetes? Ti? - keshtu te tallnin - jo! Vetem nje poet! Nje bishe dinake, grabitqare, tinzare, qe duhet te genjeje me vetedije dhe me dashje, dhe te deshiroje prene, me ngjyrim larve, dhe vete larve, dhe vete pre! Ky dashnor i se vertetes? Jo vetem nje i marre! Vetem nje poet! Duke folur vetem per ngjyrat, duke bertitur nga larva e ēmendurise, vertitet ne uren e fjaleve rrenacake, nder qiejsh te rreme, duke ardhur perqark verdalle! Vetem nje i marre, vetem nje poet!
  Ky dashnor i se vertetes? Jo, perfytyrim i heshtur, i ngrire, i lemuar, i ftohte, dhe as shtatore hyjnore e vendosur para tempujve ne roje te pragut te shenjte. Jo, armik i shtatoreve te virtytit, me e afert se shkretia e pragut te nje tempulli. Me guxim prej maēoku hidhet nga ēdo dritare, ne ēdo ēast, duke nuhatur me deshire dhe pasion, vrapon neper pyjet e virgjer, ne mes bishave me lekure lara lara, i shendetshem, plot ngjyra, i bukur si mekati, me buzet deshirake, hyjnish tallese, hyjnish sketerrore, hyjnish te etura per gjak, sulet per grabitje, genjeshtar dhe tinzar; Apo si shqiponja qe nga larg vezhgon greminen, greminen e vet. Ah, si ulet poshte e me poshte, thelle e me thelle, dhe pastaj duke mbledhur flatrat leshohet plumb mbi qengjin, armike e shpirtrave te bute si qengji duke urryer te gjithe ata qe e veshtrojne.
  Keshtu, si shqiponja e si pantera jane deshirat e poetit. Deshirat e tua, mes mijera maskash, O i marre, o poet. Ne ajrin e perndritur, kur drapri i henes, armik i dites, i blerte mes kuqelimit te purpurte, futet vjedhurazi lakmimtar, duke rreshqitur ne ēdo ēap, tinzar ne kaēubat e trendafilave, gjersa ato keputen e molisen te zbehta neper nate. Keshtu molisesh njehere, prej ēmendurise se te vertetes, prej gezimeve te diteve i lodhur, dhe i semure nga drita, i keputur nga mbremjet dhe hijet, per te verteten i djegur dhe i etur.
  Te kujtohet, te kujtohet zemer e zjarrte,
  Si lengoje nga etja?
  Se i djegur jam
  Per te vertetat,
  Si i marre,
  Si poet!
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti, Passion liked this post

 5. #154
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Ne enderr, ne endrren e fundit te agimit, qendroja sot ne nje kep, jashte botes, mbaja nje peshore dhe peshoja boten.
  Ah, perse erdhi kaq shpejt agimi e me zgjoi me ngrohtesine e vet, ziliqari. Ai gjithnje ka zili ngrohtesine e endrrave te mia te mengjesit. E matshme per ke ka kohe, e peshueshme per peshetarin e zot, e arritshme ne fluturim per flatrat e fuqishme, e zberthyeshme per zhbiruesit hyjnore te enigmave, keshtu endrra ime e gjeti boten.
  O endrra ime, fluturimtare e guximshme, gjysme anije e gjysme nuse ererash, heshtake si nje flutur, e duruar si nje skifter fisniku, si gjete sot kohen te peshosh boten!
  Urtesia ime, ndoshta i ka folur fshehtas, pervoja e perditshme e gezuar dhe e zgjuar, e cila i perqesh me tallje " botet e pafundme"? Sepse ajo thote: "Ku eshte forca, numri behet Zot. Ai ka me force".
  Me sa siguri e soditi endrra ime kete bote te persosur, jo kureshtare, jo zhbiruese, jo lutese, jo te frikesuar-
  Keshtu me shfaqej bota; si nje peme qe me dilte perballe, nje peme me dege te gjera, te shtrira, me vullnet te fuqishem, e qe perkulej per te me sherbyer si mbeshtetje per mua, udhetarit te lodhur. Keshtu qendronte bota mbi kepin tim, sikur duar delikate me sillnin nje senduk, nje senduk te hapur ne ekstazen e syve te ndrojtur e te mahnitur. Keshtu me ofrohej sot bota; - jo dhe aq misterioze, sa te friksonte dashurine njerezore, jo dhe aq e zgjuar, sa te pergjumte diturine, per njerezit e mire me shfaqej bota per te cilen flasin aq keq.
  Dhe pasi munda ta mikloja diten dhe mesova prej saj se cilat jane ne te gjerat me te ēmuara, dua te vendos tani tri gjerat me te keqija dhe ti peshoj me saktesi.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti liked this post

 6. #155
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Shpirti im, te mesova te thuash “sot “nje here” dhe “atehere”, dhe te shperndaje qeshjen ne te gjitha ato qe jane ketu, atje dhe poshte.
  Te lirova nga cdo kthine, ta shkunda pluhurin, merimangat dhe hijet,
  ta shkula prej teje turpin meskin dhe virtytin e kthinave, dhe te binda te rrije lakuriq para syve te diellit.
  Me shtrengaten qe e quajn “fryme” u sula mbi detin tend te trazuar, shtyva tej cdo re dhe e mbyta ate vrasesin, te cilin e quajne “mekat”.
  Te kam dhen te drejten te thuash “jo ” si shtrengata, dhe te thuash “po” si qielli i hapur. I qete si drita ti shkon permes shtrengatave mohimtare.
  Te dhash liri mbi gjithcka qe eshte krijuar dhe nuk eshte krijuar. Kush porsi ti njeh deshiren e se ardhmes?
  Te mesova perbuzjen qe nuk vjen si nje ndienje, por perbuzjen e dashur, e cila, kudo me shume ndien perbuzje me te thellė.
  Shpirti im, te mesova te bindesh ne te tille menyre, sa dhe shkaku te dorezohet, ashtu si qielli qe ia mbush mendjen edhe diellit te ngjitet ne lartesit e tij.
  C'rrenjosa prej teje cdo bindje, cdo gjunjezim, cdo servilizem,
  te kam ngjitur emra lloj e lloj ngjyrash, te kam quajtur “fat” dhe “rreth i rretheve”, “litar i kerthizes se kohes” dhe “kembane e kalter”.
  Te dhash te pije ne mbreterin tende tokesore gjith urtesin time, te gjitha vererat e reja, dhe te gjitha vererat e forta dhe te vjetra te mencurise.
  Te derdha cdo diell dhe cdo nate, cdo heshtje dhe cdo deshire, dhe u rrite si nje trung.
  I ngarkuar dhe e shtypur nga lumturia jote, ne pritje e ne ngushellim dhe i turperuar nga pritja, nuk ka asgjekundi nje shpirt me te dashur, me te gatshem per perqafim me te eger.
  Ku gjetiu e ardhmja dhe e shkuara mund te jene me afer njera – tjetres sesa tek ti !
  Gjithcka te dhashe dhe ne duar s’me ka mbetur me asgje, dhe tani? Dhe tani me thuaj duke qeshur dhe plot melankoni “Cili nga ne duhet te falenderoj? A nuk duhet te falenderoj dhurimtari marresin e dhurates? Nuk eshte nevojė te dhuruarit? A nuk eshte meshire te marrurit?”
  Duke qeshur e kuptuar buzeqeshjen e melankonise, ngushellimi te shtrin duart plot deshire, bolleku yt e hedh veshtrimin mbi detet qe gjemojne, kerkon dhe pret. Deshira e pafund e tij hedh veshtrimin ne qiellin e qeshur te syve te tu.
  Dhe ne te vertete, o shpirti im, kush do ta shihte buzeqeshjen tende pa lot? Dhe engjejt vet qajnė nga miresia e madhe e buzeqeshjes sate. Miresia dhe tejmiresia jote nuk i do ankimet dhe lotet por buzeqeshja te mallohet per lot dhe per denesa goja qe dridhet.
  “A nuk eshte cdo qarje nje ankim? Dhe cdo ankim nje akuze?” Keshtu i flet ti vetes, por perse buzeqesh o shpirti im, perpara sesa ta zbrasesh dhimbjen ta derdhesh ne dallg lotesh te gjith dhimbjen qe te shkakton ngushellimi dhe te gjithe ankthin. Nuk do te qash, mos qaj gjersa te neveritet merzija jote e purpurt. Ti duhet te kendosh, shpirti im ! Veshtro une vete po qesh, une qe te thoja: Kendo me ze te fuqishem gjersa te heshtin edhe detet nga deshira jote e madhe, gjersa mbi detet e heshtur e te perndezur te shkas varka, kjo mrekulli e art dhe rreth shkelqimit te saj te versulen te gjitha gjerat e mira, te keqija e te mahnitshme.
  Dhe ne te vertete frymemarrja ka aromen e kengeve te se ardhmes, ti tani digjesh dhe enderron, pi e etur ne bunaret ngushullimtare qe kumbojnė, dhe gezimi te prehet ne lumturin e kengeve te se ardhmes.
  O shpirti im, te dhashe gjithcka edhe te miren me te fundit, ne duar nuk me mbeti me asgje, te fala dhe zjarrin e kenges, dhuraten time me te fundit. Fol tani fol, kush duhet te falenderoj?
  apo me mire: kendo per mua, shpirti im ! Dhe me ler te falenderoj
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes Passion, NeVertiti liked this post

 7. #156
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Ndokush mė sheh..Por s'mė njeh..
  Ndokush me njeh..Por s'mė sheh..
  Ndokush mė qesh..Por unė s'qesh..
  Ndokush mė shan..Kur i pėrqesh..
  Ndokush mė ka..Por s'mė do..
  Ndokend e desha..Por mė lėnduan..
  Ndokush mė humbi..Por u penduan..
  Ndokush ndėrron rrugėn kur kaloj..
  Ndokush me afrohet qė t'a takoj..
  Ndokend e kam pranė..Ēdo ditė e shikoj..
  Ndokend e kam larg mė ka marr malli t'a pėrqafoj..
  Disa mė urrejne..Disa mė pėlqejne..
  S'mund t'i pėlqesh gjithkujt..kjo eshte jeta..
  Ndokujt si pelqen e verteta..
  Jeto si do ti.. ata qė tė duan vėrtet..
  Nje dite do tė duan mbret..!
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Thanks NeVertiti thanked for this post
  Likes Passion, NeVertiti liked this post

 8. #157
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Shpesh filozofia me ben te eci krejt i vetem, por nuk merzitem sepse te ashprit udhetojne vetem, e ndersa te butet ashtu si delet ne tufe. Me pelqen te eci i vetem sepse njerezit shikojne, degjojne, dhe flasin, por shikojne keq, degjojne pak, dhe flasin shume, andaj ndonjehere me pelqen te humb duke shkruar pak e mire, se sa te shkruaj shume e keq e te fitoj shume. Do doja qe vetmine time t'a vishte ēdokush, por kam frike se ajo nuk ju ben se eshte teper e madhe per ju, thone qe te perqafosh vetmine ngrohtesisht, fitojme nje dite jete shtese, keshtu pra te lutem perqafome vetmi ne kete plazh te braktisur ku kam mbetur, sepse shume flasin per vetmine por shume pak e kane provuar ndjesine e dashurise se saj.
  Ata qe nuk perqafuan njehere te vetme vetmine, menduan disi se prapthi; sepse nxituan te rriten dhe me pas psheretine per rinine e humbur, humben shendetin per te bere para, e me pas humben parate per te rifituar shendetin, menduan me ankth per te ardhmen, e harruan te tashmen dhe si perfundim jetojne sikur nuk do vdesin kurre, dhe do vdesin sikur nuk jetuan kurre.
  Tek mua vetmia solli meditimin e thelle deri ne lumturi nese eshte kjo fjala e duhur sepse lumturia ėshtė njė rrugėtim, jo njė destinacion. Puno sikur tė mos kesh nevojė pėr para, dashuro sikur tė tė mos kenė lėnduar kurrė, dhe kėrce, sikur tė tė mos shihte njeri. Kujto se lėkura rrudhet, flokėt bėhen tė bardhė dhe ditėt bėhen vite. Por kryesorja nuk ndryshon: Forca dhe bindja jote nuk kanė moshė. Shpirti yt ėshtė ai qė largon tutje ēdo ngatėrresė qė mund tė jetė krijuar nė tė. Pas ēdo fundi ka njė fillim te ri. Pas ēdo arritjeje ka njė sfidė tjetėr pėr tu kapėrcyer. Pėrderisa je gjallė, ndjehu i tillė. Shko pėrpara edhe kur tė gjithė presin rrėzimin tėnd.

  Passion postime te reja do vijne pasi te permbyllet cikli i temes ne spostim e siper....
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes Passion liked this post

 9. #158
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Nuk i urrej njerezit qe me xhelozojne, perkundrazi, i dua ata, sepse jane pikerisht keta njerez qe mendojne qe shkrimet e mia jane me te mire se ata. Une ngrej dolli per kohen qe kaloni ne keto shkrime, do te keni lene dhimbjen pas dhe jeni gezuar per te ardhmen, do te doja te mos merziteshin sepse askush nuk i ka te gjitha. Une kam veprime qe japin, por kam dhe fjale qe heshtin, a s'jam nje i vuajtur qe kerkoj lumturi pa dhembje sikur shiun pa ylber ! Ashtu jane dhe shkrimet e mia qe me dehin pa u dehur, prandaj ju jap shkrimet qe meritoni dhe jo ato qe kerkoni. Te me ndjeni lexuesit e mi, i tille jam gjithmone I ASHPER !
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes Passion liked this post

 10. #159
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  31,333
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Odeon Shfaq Poten
  Ndokush mė sheh..Por s'mė njeh..
  Ndokush me njeh..Por s'mė sheh..
  Ndokush mė qesh..Por unė s'qesh..
  Ndokush mė shan..Kur i pėrqesh..
  Ndokush mė ka..Por s'mė do..
  Ndokend e desha..Por mė lėnduan..
  Ndokush mė humbi..Por u penduan..
  Ndokush ndėrron rrugėn kur kaloj..
  Ndokush me afrohet qė t'a takoj..
  Ndokend e kam pranė..Ēdo ditė e shikoj..
  Ndokend e kam larg mė ka marr malli t'a pėrqafoj..
  Disa mė urrejne..Disa mė pėlqejne..
  S'mund t'i pėlqesh gjithkujt..kjo eshte jeta..
  Ndokujt si pelqen e verteta..
  Jeto si do ti.. ata qė tė duan vėrtet..
  Nje dite do tė duan mbret..!
  Ne gjithesin e cdo kujt trokita neper net ,here me yje here me shi.
  Agimet me zune si lypsare neper dyer te mbyllura e dritare te zhubravitura.
  Pastaj gjithesin e botes e ngushtova , timen dashurova.
  Qe nga kjo dashuri, naten nuk dal me , diten thur gjithnje nga nje kenge me nota qielli te hapur te larget por te paqet.

  ) Urime urime Odeon ,vargjet tuaja me siper me pelqyen teper.
  Thanks Odeon thanked for this post
  Likes Passion liked this post

 11. #160
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Odeon nuk bėhet i varfėr atėherė kur s’ka ē'te shkruaj, por kur ka ēfare te shkruaj dhe se ndan me askend. E kam dashuruar filozofine e embel, qe nuk fshihet, dhe ne pranga te me mbaje, pikerisht ate qe me mban atje ku do ajo, aq sa do doja te bija brenda saj si ne nje qiell te kujdesshem, qe nuk te harron. Filozofia ėshtė si paqja nė jetė, por ėshtė dhe si njė luftė qė nuk e di ē'tė pret, ėshtė si fushė me lule, por dhe si shkretėtirė, ėshtė e ėmbėl mjaltė, por dhe zeher me kripė, ėshtė si zogu qė gjithkund fluturon por ėshtė dhe si bletė qė veē nė bukuri mendimesh shkon.
  Nuk dua te fshij asnje dite te jetes sime, ditet e bukura me kane dhuruar lumturine, ato te shemtuarat me kane dhene pervojen, ato te keqiat me kane mesuar te jetoj, pikerisht......Jeta nganjehere te merzit sepse ate qė do, s'mund ta kesh! ajo qė ke, nuk tė bėn tė lumtur, ajo qė tė bėn tė lumtur, nuk ėshtė pergjithmonė, dhe perfundimisht ajo qė ėshtė pergjithmon, te merzitet. Prandaj mbylli disa dyer! Jo pėr krenari, por sepse nuk janė mė tė pėrshtatshme pėr jetėn tėnde.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes Passion liked this post

 12. #161
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Me bubullima, me fishekzjarre qiellore iu duhet folur shqisave te mpira, te dremitura. Por zeri i bukurise flet ndrojtur e bute; ai vjedhurazi hyn ne me te zgjuarit shpirtra. Bute e embel kumboi e qeshi sot mburoja ime; eshte e shejta qeshje, i shejti kumbim i bukurise. Per ju, o te virtytshem, qesh sot bukuria ime e re. Veshi me zuri zerin e saj " Na duan dhe te na paguajne!"
  Ju, o te virtytshem na doni dhe te shperbleheni! Deshironi te shperbleheni per virtytin, doni qiell per token dhe perjetesine per te sotmen!
  Dhe me mua zemeroheni, pse sju mesoj se ska pagator e shperblyes? Ne fakt, spo ju mesoj qe edhe virtyti na qenka shperblim ne vetvete. Ky pra, eshte trishtimi im: Mashtrimi ne ēdo gje ka injektuar shperblim e denim, deri thelle ne shpirtin tuaj, o te virtytshem!
  Si yll qe shuhet, si meteor, eshte ēdo veper e virtytit tuaj: drita e saj vazhdon te udhetoje, do te udhetoje, dote udhetoje gjithmone..... Kur do te marre fund ky udhetim?
  Prandaj drita e virtytit vazhdon te udhetoje, edhe kur vepra e tij ka mbaruar. Ajo veper mund te harrohet, mund te vdese: rrezja e drites se saj rron e udheton
  Qofte virtyti pasqyre e shpirtit, e jo diēka e huaj, lekure a veshje: kjo eshte e verteta e fundit e shpirtit tuaj, o te virtytshem!
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes Passion liked this post

 13. #162
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  "Ju kerkimtarė te guximshem e te kuturisur dhe te gjithe atyre qe i hipin anijes neper dete te trazuara me velat ercake, ju qe deheni nga misteret, ju te ngazellyer nga muzgjet, ju qe ju joshet shpirti nga nje tingull fyelli drejt greminave rrenacake, sepse nuk doni te ndiqni nje fill qe ju ēon te zbuloni gjera te padenja per t'u kuptuar, - ju te gjitheve ju tregoj misteret qe pashe, vegimet e njeriut te vetmuar.
  I shqetesuar eca perseri ne muzgun e perzishem, te erret e te vrazhde, me buzet te shtrenguara. Me teper se nje diell ka perenduar per mua.
  Nje shteg ngjitej me guxim ne mes shkembijve, i keq, i vetmuar, pa bar dhe kaēube, nje shteg mali qe kerciste nen hapin tim perbuzes.
  Duke ecur i heshtur, i tallur nga kerkellima e guraleceve, ēapi im ngjitej lart.
  Per lart, per inat te shpirtit qe e terhiqte per poshte, drejt gremines, shpirtit te rendeses, demonit dhe armikut tim te betuar.
  Per lart , megjithese mbaj ne kurriz kete shpirt vetmimtar qe me derdh plumb te shkrire ne vesh dhe mendime te renda ne koke.
  Hej shpirt vetmimtar, ti je vertitur per lart, por ēdo gur i flakeritur bie per poshte!
  Hej shpirt vetmimtar, ti gur hobeje, ti rrenimtar yjesh, e ke vertitur veten lart, e ke denuar veten te vritesh nga guri yt!
  Njeriu eshte, dhe per kete nuk ka dyshime, kafsha me kurajoze. Ajo i mund te gjitha te tjerat. Me fanfaren e luftes mund ēfaredo dhimbje, por dhimbja njerezore eshte me e thella, ajo vret edhe vdekjen, sepse thote: "eshte kjo jeta? E mire pra, njehere tjeter".
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes NeVertiti, Passion liked this post

 14. #163
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Per mua Odeonin, vetmia nganjėherė ėshtė mikesha mė e mire, nuk te flet, nuk tė shqetėson, nuk tė bėn kurrė pyetje, thjesht rri dhe tė bėn shoqėri. Prandaj kam menduar qe gjerat me te bukura ne bote nuk mund te degjohen, nuk mund te shihen as te preken. Por mund te ndjehen, prandaj me lini te shprehem me germa, dhe mos ma merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse unė flas, ju nuk do tė mund ta pėrballoni, shpesh enderruat te zoteroni vetmine e apostujve te mi, por valle jeni te gatshem te paguani ēmimin e saj, "jane te paket ata qe mund ta bejne". Vetmia ėshtė fati i te gjitha mendjeve tė larta: njė fat qė nganjėherė ėshtė i vajtueshėm, por qė mbetet gjithnjė si zgjedhja mė e mirė mes dy tė kėqijave, pikerisht mbase trimeria me e madhe qe kam bere ndonjehere, ishte te jetoja me vetmine e thelle, atehere kur doja zhurmen me te madhe.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes Passion liked this post

 15. #164
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do. S’ekziston asnje copez deshmie se jeta eshte dicka serioze, eshte nje gjuhe e huaj, te gjithe njerezit e shqiptojne gabimisht. Qellimi i jetes eshte te luftoje pjekurine, ajo eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre. S’eshte e vertete se jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre. Eshte nje gje e mallkuar mbi nje tjeter dhe keshtu me rradhe, eshte dicka qe ndodh kur s’te ze gjumi, e gjithsesi eshte dicka qe te gjithe duhet ta provojne se paku njehere. Jeta eshte e kendshme. Vdekja eshte e qete. Vetem tranzicioni eshte pak i mundimshem. Mbase eshte nje mesim i gjate mbi nenshtrimin, eshte ajo qe te ndodh perderisa je i zene duke bere plane tjera? Jeta eshte nje semundje qe perhapet permes marredhenieve seksuale.. jetesen e bejme nga ato qe marrim, jeten e bejme nga ato qe japim, jeta e pakontrolluar s’ia vlen te jetohet sepse Ajo eshte nje seri e pathyer situatash te rrejshme, eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes, s’eshte e drejte. Eshte vetem me e drejte se vdekja, kaq.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes Passion liked this post

 16. #165
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Une nuk di gjithcka, une vetem bej gjithcka,,,, Nese nuk tregon te verteten per veten nuk mund te tregosh dot as per te tjeret, Nese nuk fal dot vetveten atehere si mund te falesh te tjeret? Nese do te enderrosh, duhet te zgjohesh, Per te nderuar dike! Kur jemi te rinj mesojme, kur jemi te vjeter kuptojme. Ne jemi mesuar te kemi respekt per ankthet tona, por duhet te mesojme te kemi respekt per veten dhe nevojat tona, nje gabim eshte vetem nje tjeter menyre per te bere dicka, por skemi asnje arsye per te qene krenar me talentin qe kemi, ajo qe vlen eshte si e perdorim ate, ai qe jeton sipas te gjitha rregullave humb gjithe kenaqesite. Mencuria nuk vjen automatikisht me kalimin e viteve, asgje nuk vjen me vitet – pervec rrudhave kuptohet , vetem vererat behen me te mira ne vite por, nese rrushi ka qene i mire pikerisht ate dite qe arrin te qeshesh per here te pare me veten tende, je rritur vertet sepse sekreti per te mbetur gjithmone i ri eshte te jetosh sinqerisht, te hash ngadale, dhe te genjesh rreth moshes. Nuk ndjek vetem rruget e shtruara shkoj ne rruge te pashkelura dhe le nje gjurme pas, po te mund te fillonte jeta ime nga e para atehere do te beja po te njejtat gabime, vetem se shume me heret. Mendoj me pak, se cfare mendojne te tjeret per mua dhe me shume, se cfare mendoj une per ata. Ju ruaj lexuesit e mi, ashtu siē ruaj keto shkrime, por juve ju vendos gjithmone ne driten me te mire.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti, Passion liked this post

 17. #166
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Nese e dua detin dhe gjithēka eshte si deti, e akoma me teper atehere kur me kundershton me zemerim, ne ka ne mua nga ai gezim ne kerkim, qe i kthen velat nga ajo ane qe ende eshte e pa zbuluar, nese ne gezimin tim ka gezim te marinarit, nese ka brohoritur ndonjehere klithma ime; " eshte zhdukur bregdeti dhe rrethimi i fundit me ra nga duart:
  Pakufishmeria gjemon rreth meje, larg para meje shkelqejne hapesira dhe koha. Perpara! Mos u ndal, o zemer e vjeter!
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti liked this post

 18. #167
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Nese ndonjehere kam pire me gllenjke te plote nga ajo kupe ne te cilen shkumojne esenca e bime te ndryshme, ne te cilen jane te perziera mire te gjitha gjerat,
  Nese ndonjehere dora ime i ka shtuar nga ajo qe eshte me e larget asaj qe eshte me e aferme, dhe i ka shtuar edhe flaket e shpirtit, edhe gezimin e vuajtjes, edhe ate qe eshte me e keqja e asaj qe eshte me e mira,
  Nese edhe vete jam nje kokerr e asaj kripe shpetimtare qe ben te perzihen mire te gjitha gjerat ne kupen e amalgamave, kjo;
  Sepse egziston kripa qe lidh te miren dhe te keqen, e madje edhe ajo qe eshte me e keqja eshte mjaft e mire, sa te perzieje dhe krijoje shkumen e fundit qe do te derdhet~ Oh si nuk do ta lakmoja unazen e kthimit.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes NeVertiti liked this post

 19. #168
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Nese vetmia ime eshte loder e vetmive, dhe nese shpeshhere jam futur me te dyja kembet ne ngazellimin e praruar dhe te margaritarte, nese ligesia ime eshte ligesi e qeshur, qe rritet sebashku me tufat e trendafilave dhe neper lehet e zambakeve, kjo;
  Sepse nje qeshje eshte grumbull e gjithe e keqja, por e shenjteruar dhe e cliruar per shkak te lumturise se vet; dhe, ne qofte se ne kete eshte alfa dhe omega ime, atehere kam hapur qiejte e qete mbi vete dhe ne krahet e mi kam fluturuar ne qiejt e mi,
  Nese kam kam fluturuar neper largesite e thella te drites dhe nese lirise sime i ka ardhur nje qetesi maēoku, atehere o krahelehte kendo mos fol me.
  A nuk jane bere te gjitha fjalet per te ngathtit dhe te rendet? A nuk jane mashtrim te gjitha fjalet per te lehtin? Kendo mos fol me.


  E lakmoj unazen e kthimit.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .

 20. #169
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Lexuesi im! Je mbase nje litar i nje ure per mua dhe shpesh mendoj; Rrezik po te kaloj ne anen tjeter, rrezik po te mbetem mes rruges, rrezik po te shikoj mbrapa, rrezik po te tmerrohem e ndalem.
  Madheshtore tek lexuesi im eshte qenia e tij ure, e jo qellim; ajo qe dashuroj tek lexuesi eshte qenia e tij agim e perendim.

  I dua ata qe s'dine te rrojne pa perenduar, se ata kalojne ne anen tjeter.
  I dua perēmuesit e medhenj, se ata jane nderuesit te medhenj dhe shigjeta deshire per ne bregun tjeter.
  I dua ata qe s'kerkojne tej yjeve arsye per te perenduar, per t'u sakrifikuar, por i sakrifikohen tokes, qe kjo nje dite t'u takoje juve.
  E dua ate qe jeton per te ditur, e qe do te dije pse nje dite do te jetoje, se keshtu ai deshiron perendimin e tij.
  E dua ate qe punon e shpik, per t'i ndertuar shtepine vetvetes, per te pergatitur vetes token, kafshet, bimet se ai deshiron perendimin e tij.
  E dua ate qe dashuron virtytin e tij, se virtyti eshte vullneti per te perenduar, nje shigjete deshire.
  E dua ate qe nuk ruan per vete asnje pike shpirt, por do qe te jete i gjithi shpirt i virtytit te tij keshtu ai kalon, si shpirt, uren.
  E dua ate qe virtytin qe ka e ben prirje dhe fatalitet te vetin; keshtu ai do qe te jetoje me tej e te mos rroje me vetem per dashurine e virtytit te vet.
  E dua ate qe nuk do te kete shume virtyte. Nje virtyt vlen me shume se dy, sepse eshte nyje me e forte ku lidhet fati.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .

 21. #170
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Hej Lexuesi im, ju dua te gjitheve sepse E dua ate qe ka shpirt te hapur e te shperndare, ate qe s'e do mirenjohjen, ate qe s'kthen borxhin; se ai jep gjithmone, ai s'mban asgje.
  E dua ate qe turperohet, kur i bie zari dhe pyet: Mos valle kam bere hile? - se ai do qe te perendoje.
  E dua ate qe hedh fjale floriri para veprave te tija dhe qe fjalen e mban me shume sesa premton, se ai do te perendoje.
  E dua ate qe justifikon ata qe do vijne, dhe qe fal ata qe iken, sepse ai do te perendoje nga ata qe jane.
  E dua ate qe ndeshkon zotin e tij, sepse e do; vertet, ai do qe te perendoje nga zemerimi i zotit te tij.
  E dua ate qe ka shpirt te thelle edhe ne plage, dhe qe mund te perendoje edhe per hiēmosgje; keshtu ai kalon me deshire uren.
  E dua ate qe ka shpirt aq vlues, sa te harroje veten me gjithēka; gjithēka behet atehere perendim per te.
  E dua ate qe ka shpirt e zemer te lire: keshtu mendjen e ka bark te zemres se tij, dhe zemra, zemra e shtyn te perendoje.
  I dua te gjithe ata qe jane si pika te renda shiu, e qe bien nje e nga nje nga reja e zeze qe rri varur mbi njerezit; ata lajmerojne rrufene, dhe vdesin si lajmetare.
  Ja une jam nje lajmetar i rrufese dhe nje pike e rende e rese.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .

 22. #171
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  100
  Postime
  326
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  134
  Ka shume gjera ne vetmine e shpirtit, por per shpirtin e forte e te durueshem, qe ne vetvete ka dashuri dhe nderim: forca e tij aspiron vetmine e vetmive.
  Ē'gje eshte e veshtire? Pyet shpirti i durueshem, gjunjezohet si deveja, e deshiron ngarkese te rende.
  Ē'eshte vetmia e vetmive, o heronj? Pyet shpirti i durueshem, qe ta hedh mbi vete, e te ngazellehem me forcen time.
  A s'eshte kjo: te poshterohesh, qe te vuaje krenaria jote? Te shkelqeje budallalleku yt, per te tallur menēurine tende?
  Apo kjo: te ndahesh nga kauza jone kur ajo feston fitoren?
  Apo kjo: te ushqesh me rrenjet dhe me barin e njohjes, dhe te jesh shpirterisht i uritur nga dashuria per te verteten?
  Apo kjo: te jesh i semure e te perzesh ngushelluesit, e te lidhesh miqesi me pellumbat qe nuk degjojne ate qe ti do?
  Apo kjo: te futesh ne uje te ndyre, kur eshte uji i se vertetes, dhe te mos perzesh nga vetja bretkosat e ftohta e zhabat e ngrohta?
  Apo kjo: te duash ata qe te perēmojne, dhe ti japesh doren hijes qe te kall daten?
  Gjithe keto gjera te veshtira nga me te veshtirat merr persiper shpirti i durueshem dhe si deveja, qe e ngarkuar, i drejtohet shkretetires, dhe une i drejtohem shkretetires sime.
  Por ne shkretetiren me te vetmuar ndodh beteja ime, ketu shpirti behet luan, do qe te zoteroje lirine, do qe te jete pronar i shkretetires se vet.
  Formula e lumturisė sime: njė Po e vetme, njė Jo e vetme, njė vijė e drejtė, njė qėllim… .
  Likes NeVertiti liked this post

Faqja 6 nga 6 I parėI parė 123456

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •