Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 36 nga 36

Teme: Ashpersi

 1. #1
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  99
  Postime
  98
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  76

  Ashpersi

  Kush di te thithe ajrin e shkrimeve te mia, e di qe ai eshte ajer i lartesive. nje ajer i fresket. Duhet te jesh krijuar enkas per te, perndryshe rreziku qe te ftohesh nuk eshte i vogel. Akulli eshte afer, vetmia e pamase. Por.... sa qetesisht qendrojne gjerat ne drite! Sa shume gjera sdegjohen brenda vetes! filozofia, te cilen une deri me sot kam synuar dhe jetuar, eshte e te jetuarit vullnetarisht mes akujsh e mbi malet e larta, te kerkosh gjithcka eshte e cuditshme dhe problematike ne egzistence. Por perseri une kerkoj e kerkoj. Une nuk jam aspak nje gogol, nje perbindesh moral, perkundrazi jam nje natyre e kundert me ata lloj njerezish qe gjer me sot jane nderuar per te virtytshem, eshte pikerisht kjo arsyeja e krenarise sime. Une jam nje dishepull i filozofit Nietzsche dhe per kete preferoj te jem nje djall sesa nje shenjt. Ne kete dite te perkryer jo me kot varrosa vitin tim te 41. Kisha te drejte ta varrosja gjithcka qe tek ai ka qene jete ka shpetuar eshte bere e pavdekshme, per kete arsye do t`i tregoj vetes jeten time.
  Thanks Passion thanked for this post
  Likes Passion, WxP liked this post

 2. #31
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  99
  Postime
  98
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  76
  Nev

  Eshte ne kontekstin filozofik trajtimi i romantikes pasi dihet boterisht qe fridrih ishte romantiku i pandreqshem.

  Ajo qe ka dashur te thote autori eshte shume e thelle! (Mund ta kem lexuar tre here ate liber (Aurora) dhe them se kam gjetur dhe idene e fjalise qe ke bere me bold) Fridrih kerkon qe ne ndienjen shpirterore mos perzihet romantika pasi romantika eshte e verber dhe e perkoheshme, ajo e turbullon gjykimin e drejte dhe per ndienjen ben edhe gabime.
  Ndienja shpirterore eshte ajo qe lind me ty dhe vdes me ty, psh pak a shume si idealizmi, pikerisht keto veti turbullohen kur romantika nderhyn.
  Ideali nuk para tradhtohet, ndersa ndienja romantike e dini vete besoj.
  Heren e fundit u redaktua nga Odeon; 1 Javė mė Parė ne 13:20.
  Nje po.. Nje jo.. Nje vije e drejte.. Nje qellim.
  Likes NeVertiti liked this post

 3. #32
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  27,561
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Odeon Shfaq Poten
  Nev

  Eshte ne kontekstin filozofik trajtimi i romantikes pasi dihet boterisht qe fridrih ishte romantiku i pandreqshem.

  Ajo qe ka dashur te thote autori eshte shume e thelle! (Mund ta kem lexuar tre here ate liber (Aurora) dhe them se kam gjetur dhe idene e fjalise qe ke bere me bold) Fridrih kerkon qe ne ndienjen shpirterore mos perzihet romantika pasi romantika eshte e verber dhe e perkoheshme, ajo e turbullon gjykimin e drejte dhe per ndienjen ben edhe gabime.
  Ndienja shpirterore eshte ajo qe lind me ty dhe vdes me ty, psh pak a shume si idealizmi, pikerisht keto veti shkatarrohen kur romantika nderhyn.
  Ideali nuk para tradhtohet, ndersa ndienja romantike e dini vete besoj.
  Absulutisht qe ja kuptova sensin filozofik.
  Por pavarsisht nje fortesie te paster racionale,apo gjykimi te drejte qe ne kerkojme te gjejme brenda vetes,prape jemi te manget se jemi ne nje dimension relativ.
  Jo rrall here butesia e nje trysnie romatike jep gjykime me te duhura ,tolerante dhe pershtatese.
  Keto parametrat e fundit i gjej me filozofik se nje ngurtesi ne nje drejtesi te nje rrafshi absolut idealist.

  E tani do kapercej pak sa me i dege ne i tjeter;..

  Sikur totalitaret te ishin pak me bashkpunes dhe jo aq te fiskuar ne idealizma te paster te tyre ,te zhveshura nga cdo lloj bashkepunimi me elementet e tjere ,mendoj qe sdo arrinin kurre ne veprime absurde dhe te frikshme per njerzimin.
  Pra cdo vet-idalizim ,varet se ne cilen fushe lobon dhe operon,nese jemi shoqeri me fat dhe predikohen idealizma pozitiv fitojme dhe ne nga pak dhe idealisti qe realizoj iden ne veprime,
  Ne te kundert,marrim kusuret.
  Likes Odeon liked this post

 4. #33
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  99
  Postime
  98
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  76
  Gjithsesi krahasimi nuk eshte i pershtatshem, jo per te kundershtuar por totalitarizmi hyn tek politika dhe politika nuk ka filozofi pavarsisht se perpiqet te vjedhe ne filozofi per favoret e saj. (Politika eshte vesi me i erret ne mendjen njerezore pasi aty kerkohet ana me e erret e njeriut)

  Nuk mund te quhet ideal shfarrosja, pushteti, pasuria, pasi me mire etiketohen si vese se sa diēka qe ka lidhje me idealin apo ndienjen.

  Fridrih pikerisht per kete atakohet sepse eshte teper i ashper dhe nuk parapelqen kompromis. Po i referohem nje fjalie nga libri Shembja e Idhujve; Kurre mos ndihmoni dike qe shkon buze gremines, lereni te bjere pasi keshtu eshte e drejte te ndodhe. (Duket e eger, pertej ashpersise, por nese thellohemi ne ate fjali del nje liber i tere ne tė.)
  Nje po.. Nje jo.. Nje vije e drejte.. Nje qellim.
  Likes NeVertiti liked this post

 5. #34
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  27,561
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Odeon Shfaq Poten

  Fridrih pikerisht per kete atakohet sepse eshte teper i ashper dhe nuk parapelqen kompromis. Po i referohem nje fjalie nga libri Shembja e Idhujve; Kurre mos ndihmoni dike qe shkon buze gremines, lereni te bjere pasi keshtu eshte e drejte te ndodhe. (Duket e eger, pertej ashpersise, por nese thellohemi ne ate fjali del nje liber i tere ne tė.)
  Drejt ,flasim per nje njeri teper filozofik,tani shprehja me siper,mendoj qe autori e ka thene,qe ;-nese dikush ia ben gropen vetes,dhe gjendet buze gremines si rezultat i veprimeve te ti,s"ja vlen te shpetohet,pra lere te bier.
  Sepse me te drejte ai po korr cfare mbolli.

  Por nese kapim anen tjeter te medaljes,dhe kapim shprehjen ne kontekst ndryshe dalim ne nje bote aq egoiste dhe individualiste ku fjala bashkpunim bie poshte.

  Gjithesesi une nga ky filozof nuk se kam lexuar shume,prandaj dhe nuk mund te flase shume rreth analizimit te filozofis se ti,kam lexuar vetem,; Keshtu foli Zarathustra.
  Dhe fakt me ka pelyqer shume,liber tek i cili thuhet qe dhe nazizmi mori nje fare frymzimi.
  Se di sa qendron.pasi neper broshura analizash e kam lexuar.
  Likes Odeon, Passion liked this post

 6. #35
  Closed Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Mosha
  99
  Postime
  98
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  76
  Nazismi u perpoq te pervetsonte idene e gjeniut filozofik mbi teorine e Mbinjeriut, por realisht kur nazizmi erdhi si ideologji Fridrih kishte vdekur, pra nuk mund te aludohet se eshte nje pararendes i nazismit.
  Adolf e adhuronte Nietzsche-n sepse ishte karakter gjerman dhe nacionalist, pikerisht po te vertetoj ate ēka thashe me lart qe politika shfrytezon per favore pjese nga filozofia.
  Por mos harrojme qe Adolf ishte edhe nje sekularist i pashoq, mos duhet te etiketojme edhe sekularizmin si pararendes te nazismit!
  Friedrich Nietzsche eshte atakuar nga shume filozofe sepse ata ishin te perzier pikerisht me politiken dhe filozofia e tyre bashkejetonte me politiken.
  Revolucioni filozofik i Nietzsche-s ende sot qe ne shkruajme trajtohet dhe analizohet ne universitetet me te degjuar ne bote.
  Nje po.. Nje jo.. Nje vije e drejte.. Nje qellim.
  Likes NeVertiti liked this post

 7. #36
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  5,646
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4219
  Citim Origjinale Postuar nga Odeon Shfaq Poten
  Nazismi u perpoq te pervetsonte idene e gjeniut filozofik mbi teorine e Mbinjeriut, por realisht kur nazizmi erdhi si ideologji Fridrih kishte vdekur, pra nuk mund te aludohet se eshte nje pararendes i nazismit.
  Adolf e adhuronte Nietzsche-n sepse ishte karakter gjerman dhe nacionalist, pikerisht po te vertetoj ate ēka thashe me lart qe politika shfrytezon per favore pjese nga filozofia.
  Por mos harrojme qe Adolf ishte edhe nje sekularist i pashoq, mos duhet te etiketojme edhe sekularizmin si pararendes te nazismit!
  Friedrich Nietzsche eshte atakuar nga shume filozofe sepse ata ishin te perzier pikerisht me politiken dhe filozofia e tyre bashkejetonte me politiken.
  Revolucioni filozofik i Nietzsche-s ende sot qe ne shkruajme trajtohet dhe analizohet ne universitetet me te degjuar ne bote.
  Mbinjeriu qe ai servirte ma do mendja se i perkiste ekzakt atyre nxenesve te Thotit por direkt nxenes te tij,jo te degradu te kesaj fare qe rrokulliset e baltoset ,,,,,sot e qindra vjet.

  Perceptimi im,ose keshtu ma do mendja mua

  Del plot satire te praktikonte Hitleri ate nivel qe Nietzche servirte mbinjerine.
  Me esht e pamund ta besoj.
  E vrava Ēezarin jo se nuk e doja por doja mė shumė Romėn.
  *Bruti*

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •