Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 21 nga 21

Teme: Aurora Boreale

 1. #1
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Aurora Boreale  Nje nga fenomenet magjepses te universit-aurora boreale.Sipas shkencetareve te ashtuquajturat''dritat e veriut'' krijohen nga era diellore te prejardhura nga stuhi diellore kur hyjne ne kontakt me atmosferen e tokes.  Aurora boreale ne shtetet veriore le pa fryme ate qe ka fat ta shohi.Finlandezet besojne ne dicka me ''poetike''sesa shpjegimi i shkencetareve:Jane rrufe te goditura nga Thor tek heroi epik finlandez Väinämöinen.  Dritat e veriut ne Laponni-ne finlandeze ngjyrojne qiellin me ngjyra spektakolare.Te jete valle inati i perendive?Kshu mendon populli antik i legjendave finlandeze.  Fjala finlandeze qe pershkruan kete fenomen eshte "revontulet" qe ne shqip dmth zjarret e dhelpres.Te vjetrit finlandez besonin se dritat shfaqeshin kur dhelpra mistike tundte bishtin.  Ky skenar ne Finlande mund te shihet ne qiell te qete deri ne 200 here ne vit gjate natesMrekullia mund te shihet dhe ne Helsinki,deri ne 20 here ne vit matane dritave te qytetit.  Gjithmone lind pyetja:Kane te bejne alienet me kete gje?Kjo le vend per shume pergjigje por shpjegimi shkencor eshte ai i eres diellore.  Ne zemer te stines se ftohte aurora boreale 'kalon' qiellin naten me vija jeshile dhe bojeqielli,ku neteve te ftohta i shtohet dhe nje pike misteri ne Lapooni.  Ketu dimri eshte shume i gjate-nis ne tetor dhe mbaron ne prill.  Me aurora boreale nenkuptohet fenomeni ne te cilen, ndodh ne hemisferen veriore,ndodh e njejta gje ne hemisferen jugore vece merr emrin "aurora australe".  Periudha me e favorshme per tu ndeshur me kete mrekulli te natyres eshte mes shkurtit dhe marsit & mes 7orit e 8orit(ne k oicidence me ekuinokset)
  N3xT
  Likes Legally_Sweet, sweetzzinna, WxP liked this post

 2. #2
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090

  Titulli: Aurora Boreale

  Flm Evi qe e solle ketu ,pamje vertet fantastike ,lum si ata qe e shikojne nga afer

  I love you daddy
  :flamuri:

 3. #3
  Moderator! Avatari i Alchohole
  Antarėsuar nė
  Apr 2009
  Vendodhja
  Kosova
  Mosha
  24
  Postime
  1,711
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  32

  Titulli: Aurora Boreale

  Bukuri natyrore,qe vetem Ai Lart mud ti krijoje.

 4. #4

  Antarėsuar nė
  Apr 2010
  Mosha
  24
  Postime
  1
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0

  Titulli: Aurora Boreale

  po eshte e vertete...e kam konfirmuar qe aurorat krijoen nga fushat magnetike qe shkeputen nga dielli dhe drejtoen drejt tokes.....kto fusha magnetike krijoen ne pole pasi atje per shkak te akullit dhe bores pra eshte vetem ambjent i bardhe ...pra ndikon dhe rezatimi i te bardhes...

 5. #5
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale

  Aurora polare, (agimi polar ose drita polare) e cila nė varėsi tė hemisferės ndahet nė boreale (veri) dhe australe (jug). Bėhet fjalė pėr njė dukuri natyrore qė karakterizohet nga dalja e dritės (agimi) gjatė natės, dhe shoqėrohet nga njė tingull i lehtė ose kėrcėllitje. Nė tė dyja rastet origjina ėshtė e njėjtė, era diellore hyn nė fushėn magnetike tė tokės. Kur ka tepricė valėsh, ato shkarkohen nė atmosferėn e tokės duke prodhuar kėshtu njė dritė shumėngjyrėshe. Sa mė e madhe tė jetė era diellore, aq mė e fuqishme ėshtė aurora, origjina e vėrtetė e sė cilės gjendet rreth 149 milionė km nga Toka, domethėnė nė sipėrfaqen e diellit. Dielli lėshon pjesėza tė ngarkuara energjike (p.sh. elektrone), tė cilat udhėtojnė drejt Tokės nė formėn e njė ere diellore. Shpejtėsia e saj ndryshon nga 300 deri nė 1000 km/sek, duke bartur njė fushė magnetike diellore. Kjo erė qė vjen nga dielli ndeshet me fushėn magnetike tė tokės dhe krijon njė magnetosferė te saj ne forme komete.

  Fusha magnetike e tokės ka rolin e mburojės ndaj rrezatimit diellor, por megjithatė ndodh qė ajo tė pėrshkohet nga pjesėza tė erės diellore. Elektronet qė mbeten nė magnetosferė rrėshqasin nė drejtim tė poleve, nė ēastin qė ato godasin atmosferėn krijohet aurora.

  Aurora ėshtė mė e fuqishme kur ka stuhi magnetike tė shkaktuara nga aktiviteti i fortė i njollave diellore. Sipas studimeve ėshtė vėrtetuar se shpėrndarja e aurorės bėhet nė lartėsi mė tė mėdha se 100 km nga sipėrfaqja e tokės, dhe se ato janė mė tė dukshme nė afėrsi tė poleve, megjithatė mund tė vėrehen mė shume nė jug, duke arritur deri ne 40° gjerėsi gjeografike. Ngarkesat qė bart era diellore godasin polet e tokės, duke formuar nė gjerėsinė 60° dhe 70°, njė unaze rreth saj me njė diametėr 3000 km. Kjo distance rritet kur magnetosfera ėshtė e ngarkuar.

  Forma e aurorės ndryshon. Vija te shndritshme drite ngrihen deri ne 100 km nga toka dhe shtrihen mbi fushėn magnetike. Harqet qė mund tė krijojė njė aurorė arrijnė njė gjerėsi minimale prej 100 metrash, dhe tė ndryshojnė formėn e tyre. Pas mesnate, aurora krijon disa njolla, tė cilat ndriēojnė me njė pulsim ēdo 10 sekonda.

  Pjesa mė e dukshme e aurorės ka ngjyrė tė verdhė drejt sė gjelbrės, por ndonjėherė rrezet e saj mund tė bėhen tė kuqe nė bazė. Nė raste shumė tė rralla, drita mund tė godasė pjesėn e sipėrme tė rrezeve duke krijuar kėshtu njė nuance tė lehte blu. Akoma mė rrallė (njė herė nė 10 vjet) aurora mund tė jetė e tėra me ngjyrė tė kuqe tė ndezur. Pėrveē se prodhon dritė, ngarkesat qė formojnė aurorėn kane ngjyra duke formuar kėshtu njė rrezatim me infra tė kuqe.

  Aurora formohet nga bashkėveprimi i elektroneve me atome neutrale qe gjenden nė atmosferėn tokėsore. Pėrplasja e tyre shkakton prodhim fotonesh.

  Ngjyrat e aurorės varen nga gazet qe ka ne atmosfere dhe nga ngarkesa e tyre elektrike. Oksigjeni atomik shkakton ngjyrėn e gjelbėr (gjatėsia e valės 557,7 nanometėr), ndėrsa e oksigjeni molekular shkakton ngjyrėn e kuqe (gjatėsia e valės 630 nm). Azoti shkakton ngjyrėn blu.

  Duke qenė se dielli ėshtė shkaktar pėr formimin e aurorės, kjo e fundit varet shume nga veēoritė e tij, qė duhet theksuar se janė shume te ndryshueshme. Veēoritė e diellit mund tė ndryshojnė brenda pak orėsh ose ne harkun kohor te disa viteve. Drejtimi i fushės magnetike ndėrplanetare, dendėsia dhe shpejtėsia e erės diellore varen te gjitha nga aktiviteti i Diellit, duke ndikuar direkt nė aspektin magnetik tė tokės. Nėse fusha magnetike ndėrplanetare ka drejtim tė kundėrt me atė te tokės, energjia e ēliruar ėshtė me e madhe, pėr pasoje dhe aurora.

  Turbullirat qe shkakton magnetosfera tokėsore quhen stuhi gjeomagnetike, tė cilat mund tė shkaktojnė ndryshime nė formėn e aurorės ose tė jenė shkak pėr lindjen e nėn stuhive aurorale. Luhatjet magnetike tė kėtyre stuhive shkaktojnė shqetėsime ne rrjetet elektrike, dhe nganjėherė prishje tė sistemeve energjetike. Njė tjetėr ndikim i tyre ėshtė nė valėt e radiokomunikimit satelitor. Stuhitė magnetike mund tė zgjasin disa orė ose disa ditė ndėrsa nėnstuhitė aurorale mund tė shfaqen disa herė nė ditė. Ēdo nėnstuhi prodhon qindra tera zhul energji, sasia e se cilės ėshtė e barabartė me atė qe ShBA harxhon nė 10 orė.

  “Kongespeil” ėshtė dokumenti i pare me datė nė tė cilin flitet pėr aurorėn duke e trajtuar pėr herė tė parė si dukuri natyrore. Ky tekst qė i pėrket vitit 1250 ėshtė nė norvegjisht, ndėrsa sot njihet me titullin “King's Mirror”. Sipas tė njėjtit tekst, norvegjezėt e quanin aurorėn Nordurljos qė do tė thotė "Dritat e Veriut".

  Aurorat e rralla qė nė Mesjetė arrinin mė larg se sa sot, shpesh shkaktonin tė njerėzit shumė panik. Magjistarėt i trajtonin si fenomene paranormale dhe thoshin se ajo dritė vinte nga dyluftimet e engjėjve me forcat e errėta. Frika e njė Armagedoni tė mundshėm (Fundi botės) bėnte qė tė kishte eksode nė masė. Edhe fiset indiane Ejak e Tlingis qė jetonin nė Alaskė, i shihnin aurorat si simbol i njė lufte tė afėrt.


  Wikipedia  Per me shume :↓
  http://www.visitnorway.com/it/Artico...atici/LArtico/
  N3xT
  Likes sweetzzinna liked this post

 6. #6
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Pe: Aurora Boreale

  N3xT
  Likes sweetzzinna liked this post

 7. #7
  Interist Forever Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,119
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1901

  Aurora Polare, spektakėl nė qiellin norvegjez  Skandinavėt e lashtė besonin qė kjo ishte kalimi i valchiries, hyjnisė sė tyre hipur mbi njė kalė qė bėntė kėtė shkėlqim nė qiell. Aurora polare ėshtė njė fenomen qė shihet mė shumė nė zonat afėr poleve dhe shkakton ndėrveprimin e grimcave me origjinė diellore me jonosferat e Tokės. Grimcat joenergjike pasi veprojnė me njėra tjetrėn lėshojnė njė dritw tė gjatw. Kėto pamje janė marrė nė Tromso, nė veri tė Norvegjisė. Fenomeni ėshtė vėnė re edhe ne Skoci dhe nė shumė pjesė tė Australisė. (da.xha/BalkanWeb)  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 8. #8
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale  Fotografuar nga Luka Esenko
  N3xT

 9. #9
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale  Norvegji,21 Mars 2012
  N3xT

 10. #10
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale  Aurora Boreale e Filmuar nga lart nga sateliti
  minuti 01:20
  N3xT

 11. #11
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale
  Jonathan Tucker


  NASA


  Darren Horn


  Reed Ingram Weir


  Shawn Malone


  Rainbow Auroras Thilo Bubek


  Arctic Auroras Ole C. Salomonsen


  Yuichi Takasaka, TWAN


  Rune Stoltz Bertinussen, Scanpix/Reuters


  Antti Pietikäinen


  Thilo Bubek


  SDO/NASA


  Meteor Meets Aurora Antti Pietikäinen


  David Kilabuk, Your Shot
  N3xT

 12. #12
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale


  Fotografuar nga Tommy Eliassen


  Fotografuar nga NASA via ESA


  Fotografuar nga Michael Ericsson


  Fotografuar nga Shawn Malone


  Fotografuar nga Martial Trezzini, European Pressphoto Agency


  Casey Thompson


  Michelle Schantz


  Lee Wingfield, NASA via AP


  Branislav Glavic


  Tommy Eliassen
  N3xT

 13. #13
  :) Avatari i ida angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  ^.^
  Postime
  8,410
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2090

  Titulli: Aurora Boreale

  Me duket se ka pak photoshop ne kto foto te jete kaq reale si ne foto? Mrekulli ...

  I love you daddy
  :flamuri:

 14. #14
  Nada é por acaso! Avatari i Tuana
  Antarėsuar nė
  Mar 2012
  Postime
  3,301
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1984

  Stuhite diellore shkaktojne dritat ne veri te planetit tone

  Wherever you stand, be the soul of that place.

  Likes E3 liked this post

 15. #15
  VIP Avatari i PiNkY
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  4,492
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  2994

  Titulli: Stuhite diellore shkaktojne dritat ne veri te planetit tone  (Æ`•.•“Æ) (Æ`•.•“Æ)
  *`•.ø(Æ`•.•“Æ)ø.•“ ♥
  ☆ ŗ ♥ `•.ø.•“ ♥ŗ ☆
  Likes E3 liked this post

 16. #16
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  Titulli: Aurora Boreale


  Zoltan Kenwell


  Kimball Chen


  David Clapp


  Frank Olsen


  Bjorn Anders Nymoen


  Bjorn Anders Nymoen


  Frank Olsen


  Jennifer Brindley


  Darryl Reid


  Jeff Wallace, National Geographic


  Shannon Bileski, TWAN


  Max Edin
  N3xT
  Likes SunLiGhT liked this post

 17. #17
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Avatari i SunLiGhT
  Antarėsuar nė
  Apr 2012
  Postime
  873
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1686

  Titulli: Aurora Boreale

  Aurora Boreale, Churchill, Kanada  Vorbull Aurora.Qielli mbi Yellowknife,Kanada.  Aurora Boreale, Manitoba, Canada  E verdhė, dhe jeshile Aurora  Aurora Boreale,Muzg  Aurora Boreale, shpirtėrore  New York Aurora  Aurora Boreale, Debore  Dritat e Veriut, Churchill, Kanada  Aurora Boreale  Dritat e Veriut, Manitoba, Kanada  Pol i Veriut Aurora  Veri Kanada Aurora  /National Geographic/
  Likes E3 liked this post

 18. #18
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,910
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  550

  Titulli: Aurora Boreale

  aurora_borealis_and_australis_poster-jpg
  Aurora mbi Antarktidė
  aurora_australis_20050911-jpg
  Aurora nė Jupiter
  jupiter-aurora-hst-uv-jpg
  Aurora e purpurt
  aurora2-jpg

 19. #19
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,910
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  550

  Titulli: Aurora Boreale

  jpg
  ak-jpg
  article-2092829-11789a22000005dc-840_634x425-jpg

 20. #20
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,910
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  550

  Titulli: Aurora Boreale

  jpg
  aurora_tutorial_cover-jpg
  bella-jpg

 21. #21
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,910
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  550

  Titulli: Aurora Boreale

  d78b11975ea44c85d55f07bac62dbb7f-jpg
  o-jpg
  t-jpg
  u-jpg

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Aurora Australisė, e pashoqe
  Nga Arfenilla ne forum Fizikė dhe Astronomi
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:26

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •