Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 47 nga 47

Teme: Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

 1. #1
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114

  Exclamation Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

  Njohja e magjise

  Kuptimi gjuhesor i magjise
  Kuptimi praktik
  Disa rrugė qe magjistari afron xhindet
  Magjia sipas kuranit dhe sunetit
  argumentet pėr magjine ne kuran dhe synet pėr ndohdjen e xhindeve
  Argumentet pėr ndodhjen e magjise sipas kuranit dhe sunetit
  Thėniet e dijtareve pėr magjine

  Llojet e magjise

  Llojet e magjise sipas Er-Rrazit
  Llojet e magjise sipas Er-Ragip
  Vertetesia e magjise e qartesimi i llojeve te saj

  Si grumbullon magjistari xhindet

  Rruget jo te plota te tij

  Ligji i magjise ne sheriatin islam

  Gjykimi i atij qe meson magjine ne islam
  Gjykimi ne islam pėr magjistaret
  Gjykimi i magjistarit te krishtereve ose hebrejve

  A lejohet prishja e magjise me magji
  Ndryshimi magjise me mrekulline

  Prishja e magjise

  Magjia pėr ndarjen e bashkeshorteve: (shenjat mynyrat e prishjes,shembuj ilaci i saj)
  Magjia pėr dashuri (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e imagjinimit (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e cmendurise (shenjat, prishja, ilaci)
  Magjia e dembelizmit (shenjat, prishja ilaci i saj)
  Magjia Heautif
  Magjia e semundjes (shenja, prishja, ilaci i saj)
  Magjia e gjakederdhjes tek gratė (shenjat, mynyra e prishjes ilaci).
  Magjia e vonimit te marteses (shenjat, ilaci shembuj).

  ILaci i atij qe smund te kryeje marredhenie me gruan e tij

  Mynyra e lidhjes se magjise.
  ILaci me kuran dhe sunet dhe perkujtimin nga sheriati
  Ndryshimi midis lidhjes me magji dhe dobesimit te trupit
  ILaci i disa llojeve te shterpesise
  Mbrojtja e dhendrit dhe nuses nga magjia
  Shembuj te ilacit te lidhjes me magji te burrit dhe gruas

  ILaci i syrit te keq

  Argumenetet nga kurni e suneti pėr pasojat e syrit dhe demet e tij.shembuj.
  Vertetsia e syrit te keq
  ILaci i syrit te keq
  Shembuj konkrete te ilaceve te syrit dhe shembuj te semureve me syrin e keq

 2. #31
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia e gjakderdhjes

  Si ndodh magjia e gjakderdhjes?

  Ky lloj ėshtė magji qe ndodh vetėm tek gratė.magjistari I jep detyrė xhindit te shkoje gruaja qe do ti bėhet magji e te merret me gjakderdhjen tek ajo .Hyn xhindi ne trupin e gruas e ecėn nėpėr damaret e gjakut sikurse thotė profeti .as "Ecen shejtani tek biri I ademit nėpėrmjet eneve te gjakut"
  Nėse xhindi mbėrrin ne damarin e duhur ne miter vrapon net e e damari nxjerr gjak.thotė profeti .as kur e pyeti hanime vajza e xhaxhit pėr istihade(gjaku jashtė menstrucionit) ajo ėshtė ėshtė tronditje nga tronditje e shejtanit" ne njė transmetim tjetėr Ai ėshtė dammar e nuk ėshtė prej menstruacioneve.Shi het ne dy hadithete se istihade (gjakderdhja jashtė menstruacioneve) ėshtė tronditje prej shejtanit nga damret qe kalojne ne miter.

  Ēfarė ėshtė magjia e gjakderdhjes?

  Ėshtė ajo qe dijetaret e fikhut e quajne istihade dhe doktorte e quajne En-Narijf .thotė ibn Kethiri "istihade ėshtė vazhdimi I daljes se gjakut tek gruaja pas ditėve te zakonshme te menstruacioneve.e vazhdon gjqakderdhja me muaj e sasia e gjakut mund te jetė e paket ose e shumte.

  Mjekimi I magjise se gjakderdhjes

  I lexon ne ujė kuran dhe pi dhe lahet me te tre ditė dhe nderpritet gjaku me lejen e Allahut.Nėse nuk nderpritet shkruan ajetin ne njė soje te pastėr dhe e tret ne ujė ose I kendoj ujit kuran dhe pi gjatė dy javeve ose tre e nderp[ritet gjakderdhja me lejen e Zotit.

  Shembull I mjekimit te kėsaj magjie

  Erdhi njė grua me te afermin qe kishte gjakderdhje te fortė dhe I lexove kuran dhe I dhashe njė kaset me kuran dhe pėr disa ditė u nderpre gjaku.Pėrsa I pėrket shkruarjes se ajeteve te kuranit dhe tertejes se tyre ne ujė pėr pirje jep fetva sheik ibn Tejmija.Ai thotė lejohet ti shkruhet atij qe ehste goditur diēka nga libri I Allahut dhe permendi njė midad te lejuar te lahet dhe te pije prej tij e saktesoi ahmedi dhe te tjerėt .Kujdes jo nuskat me kuran por tretja e tij ne ujė.

 3. #32
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia e prishjes se marteses

  Si plotesohet magjia e prishjes se marteses?

  Shkon njeriu dinak I urryer tek magjistari I ndyre e kėrkon prej tij ti bėj magji vajzes se filanit qe tė mos marrtohet.e kėrkon magjistari emrin e personit ose nenes se tij ose te saj dhe ndonjė shenjė prej saj .Pastaj I bėn magji dhe ia cakton kėtė magji ne njė ose shumė xhinde.Dhe shkon xhindi dhe e ndjek kėtė grua gjersa gjen rastin e hyn tek ajo ne njė nga kėto raste.
  Frike e madhe
  Nevriklleku I madh
  Mosperkujtim I Allahut
  Ndjekja e pesheve ose veprimi I gjynaheve

  Xhindi ėshtė ndermjet dy gjendjeve
  Ose hyn tek gruaja dhe e bėn atė qe most e doje asnjė person pėr bashkeshort nga ata qe e kėrkojnė pėr grua ose fejese dhe ajo I refuzon ato.
  Ose nuk mundet te futet dhe I shkakton asaj magjine e imagjinimit duke qėndruar jashtė saj ose e ngacmon me vesvese dhe bėn burrin ose gruan te mendoje se bashkeshorti(ja) I saj ėshtė I shėmtuar.I bėn vonesė burrit pėr kėtė po kėshtu I bėn vonesė dhe gruas.E shikon ēdo burrė qe shkon pėr fejese ajo e refuzon porse ne filim bie dakort e pastaj pas disa ditesh I kthehet mendja e kjo ėshtė vesves I shejtanit pėr te.
  Ne rastet e fort atė magjise burri qe do tė fejohet me te para se te hyjė ne deren e shtepise se saj ndjen ngushtim gjoksi dhe I nxihet jeta para hyrjes se tij sikur ėshtė ne burg I duket e nuk ktheht me pėrsėri gjatė kėsaj kohe xhindi I bėhet shkak gruas pėr dhimbje kokė here pas here.

  Shenjat e kėsaj magjie

  Dhembje kokė here pas here e nuk mbaron me marrjen e preparataeve mjeksore
  Ngushtim I fortė I gjoksit sidomos mbas ikindise gjer ne mesnate
  Shikimi I te fejuarit me njė pamje te shemtruar
  Shtimi I mendimeve humbja e mendjes
  Shqtesime gjatė gjumit
  Ndonjehere ka dhimbje te perhershme ne bark
  Dhimbje te pjeses se poshtme kurizore.

  Mjekimi I magjise se prishjes se marteses

  I lexon kuran nga libri I Allahut e nėse rrėzohet flet xhindi punon me te siē thame me lart.
  Nėse nuk rrėzohet por ndien ndryshim ne trup I thua te veproje si me poshtė
  Tė fail namzin ne kohėn e duhur
  Most e degjoje shumė muzikė dhe kenge
  Tė jetė me abdes gjithė ditėn dhe para gjumit dhe te lexoje ajetin 255 te sures bekare

  Leximi I lutjeve para gjumit
  Degjimi I ajetit 255 ēdo njė ore ne ditė
  Po kėshtu suret e fundit Ihlas Felak Nas
  I lexon ne ujė kuran dhe lahet njė here ne ēdo tre ditė
  Thotė ne mėngjes dhe mbrėmje lutjet e duhura
  E zbaton kėto gjithmonė ose pėr njė muaj e do jetė midis dy gjendjeve inshallah
  1) OSE SHENJAT janė zhdukur e ėshtė sheruar sėmundja e magjia ėshtė prish
  Ose janė shtuar dhimbjet e janė forcuar shenjat ne kėtė rast do tė rrėzohet e vazhdon si me lart.

 4. #33
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Shembulli I mjekimit te kėsaj magjie -

  Gruaja qe ra dakort pėr martese ne mėngjes refuzoi

  Erdhi tek unė njė djalosh e tha qe kishin nja vajzė e kish njė problem te jo te zakonte.nėse diksuh e kėrkon pėr martese ajo bie dakort me kenaqesi por fled he pastaj gdhihet ndryshon mendimin e refuzon martesen pa dhen shkaqet.Kjo gjė ėshtė pėrsėritur shumė here gjersa filluam te dyshojme.Kush ėshtė mendimi yt/
  kur ja lexova asaj suret u rrezua e foli xhindi
  Thashe kush je ti?
  Tha Ć¢ā‚¬“filani(nuk po pėrmend emrin e tij)
  I thashė Pse hyrė tek ajo vajzė?
  Tha Ć¢ā‚¬“Sepse e dua atė.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Ajo nuk te do ty por ti ēfarė kėrkon prej saj?
  Tha-Nuk dua qe ajo te martohet.
  I thashė Ēfarė I bėrė asaj.
  Tha nėse vinte dikush qe te fejohej me te ajo binte dakort ne gjume e kercenoja qe mos te martohej se do ti bėja kėshtu e ashtu.
  I thashė ti ēfarė feje ke?
  Tha -musliman.
  I thashė kjo nuk lejohet nga sheriati dhe profeti a.s tha mos demto tjerėt e mos u demto vete" Kjo qe po bėn ti ėshtė demtim I muslimanes dhe ėshtė e ndaluar me sheriat.Ju mbush mendja xhindit dhe doli dhe u pėrmend gruaja .

  Ka raste qe xhindi nuk I hyn ne trup por I bėn vesevese dhe ngacmime nga jashtė dhe tek personat e dobėt me besim ia ndėrron mendjen shpesh dhe njeriu se kupton qe ndjekja e mendimeve dke rėnė pre e shejtanit .

 5. #34
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Dijet e rėndėsishme pėr magjine.

  Mundet qe shenjat e magjise te ngjajne me shenjat e mesit hyrjes se shejtanit ne te .
  Ndjenja e perhershme pėr dhimbje barku argumneton se magjia ėshtė pire ose ngrėnė
  Nuk plotesohet mjekimi me kuran vetėm se me dy kushte
  Ai qe mjekohet te zbatoje urhderat e Allahut
  Tė bindet I semuri se sherimi vjen prej kuranit qe ėshtė fjale e Zotit dhe jo prej njeriut qe kėndon atė.
  Shumica e llojeve te magjise kanė te perbashket ndierjen e ngushtimit ne kraharor veēanėrisht naten.
  Mund tė mėsosh vendin e magjise ne dy mynyra
  Lajmerimi nga xhindi qe punon me kėtė magji por mos I beso gjersa te dėrgosh dike e te kėrkoje pėr magjine ne vendin e duhur e nėse e gjen atėherė xhindi thotė te vėrtetėn e nė rast te kundėrt dihet qe xhindet genjejne shumė.
  I semuri dhe mjekuesi fal dy rekat me sinqeritet net e njeten e nates dhe e lut Allahun tia bėj te ditur vendin e magjise.e mundet qe tė shikosh ne ender rose te ndjesh diēka ose te vjen ne mendjen tėnde vendi I magjise e nėse ndodh kjo atėherė shot falenderimet ndaj Allahut.
  Mundet qete lexosh kuran ne vajin habbeti seuda e ta urdherosh te semurin qe te lyeje me te vendin e dhimbjes ne mėngjes e mbrėmje e kjo pėr ēdo lloj magjie .
  I fiksua ne sahihun buhari se vaji hab-betu seuda ėshtė pėr ēdo lloj semundje pėrveē vdekjes e ne disa vende ajo quhet fara e bereqetit edhe disa vende quhet esh-shuimir.


  E semura qe Allahu ia bėri te shikoje vendin e magjise

  Me erdhi kjo vajzė e kuri lexova kuran mesova se kishte magji te fortė.Shikonte imazhe ne gjume ose kur ishte zgjuar.e rėndėsishme ėshtė qe I thashė familjes se saj te perdornin kėtė ilac e magjia do tė prishej ne vendin e saj.Ata me thanė A ka ndonjė rrugė qe te gjejmė vendin e magjise.
  Po I thashė Beni lutje te shumta tek Allahu qe tua tregoj vendin e saj ne fundin e nates dhe kėshtu bėri e semura dhe pa njė ėndėrr sikur dikush ia mori doren dhe e ēoi tek vendi I magjise dhe I tregoi pėr magjine grupsur net e.Ne mėngjes lajmeroi familjen dhe net e njetin vend gjeten magjine.e nxoren atė e prishen dhe u sherua vajza dhe falenderoi Zotin pėr kėtė miresi.

 6. #35
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Mjekimi I atij qe smund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij
  Lidhja

  Ėshtė qe burri deshiron por nuk mundet te kryeje marredhenie me gruan e tij.Nėse duam tė mėsojmė si ndodh kjo lidhje duhet qe tė mėsojmė se si organi seksual vjen ne formė pėr te kryer marredhnie.Dihet se organi seksual burrit cope mishi elastike qe kur vjen gjaku fryhet e kur iken gjaku bėhet si me pare.

  Procesi I ardhjes ne formė te penisit kalon ne tre faza

  1) kur ndodh eksitimi I burrit testikulat leshojne hormone qe I hedhin ne gjak gjersa hormone arrin ne koken e penisit dhe karikohet trupi siē e ngjan energjise elktrike.
  2) Mberrijne sinjalet e eksitimit tek qendra e veēantė pėr kėtė gjė ne tru.
  3) Dhe qendra e kestimit ne tru dergon sinjale te shpeshta ne qendren e nervave seksuale qe ndodhet ne shtyllen kurrizore.kėshtu hapet valvola qe ishte mbyllur dhe lėshon gjak me shpejtesi ne oragnet seksuale I drejtuar ne penis e hidhet gjaku e ai fryhet.

  Si ndodh lidhja tek burri?

  Perqendrohet shejtani I magjise ne trurin e burrit saktesisht ne qendren e eksitimit qe dergon sinjale ne oragnet seksuale.Pastaj e le organin te punoje normalisht.nėse afrohet burri tek gruaja e tij e deshiron te kryeje marredhenie seksuale me te shejtani prej xhindeve ia prish qendren e kesitimit ne tru e nderpriten sinjalet e dėrguara ne pareatrin qe punon gjakun ne penis.ne kėtė rast ktheht gjaku me shpejtesi prapa e penisi tkurret.
  Kėshtu e gjen burrin qe zakonisht perkedhel gruan e tij ose pergezon atė dhe fryhet penisi.e nėse afrohet tek ajo tkurret e nuk mund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij sepse fryerja ardhja ne formė e penisit ėshtė procesi kryesor ne plotesimin e aktit seksaul.siē ndodh tek burri magjia e lidhjes nga gruaj e tij po kėshtu mund tė ndodhė dhe gruas lidhja nga buri I saj.Lidhja e gruas ėshtė pse llojesh.

  Lidhja e ndalimit

  Ky lloj lidhje ėshtė qe gruaja te pervoje te ndaloje burrin e saj nga kryerja e marredhenieve seksuale.Ajo ngjit kofshet njera me tjetern saqė burri nuk mund te kryeje marredhenie me te sepse kjo ėshtė jashtė deshires se gruas.Njė djalosh gruja ete cilit ishte goditur me magji e qortonte gruan e tij e ajo I thoshte se kjo ėshtė jashtė deshiures se saj e I tha lidhi kembet e mia me litar para marredhnieve e mos ngjiten me njera tjetrėn.Dhe bėri kėtė gjė por nuk shkoi shkoi gjė .Ajo I tregoi atij qe te jepte ilac gjumi kur donte te kryeje marrehdnie e kjo gjė nuk bėnte .

  Lidhja e naivitetit

  Perqendrohet xhindi I lidhur me magjine ne qendren e ndjesore ne trurin e gruas.nėse burri I saj do tė kryeje marredhenie xhindi ia humbet ndjenjat dhe nuk ndjen kenaqesi e nuk I pėrgjigjet burrit te saj.Ajo ėshtė para tij e droguar e ai bėn me te ēfarė do e gjendrat nuk leshojne lengun tek oragni seksual I gruas qe ndihmon ne kryerjen e marredhenieve e nuk plotesohet akti seksual.

  Lidhja e gjakderdhjes

  Folem pėr magjine e gjakderdhjes ne llojin e tetė te magjise dhe qartesuam mynyren e saj.Por ky lloj magjie ndryshon nga magjia e gjakderdhjes ne kėtė ēėshtje.lidhja e gjakderdhjes ndodh vetėm ne kohėn e marredhieneve kurse magjia e gjakderdhjes nuk ka lidhje me kėtė por vazhdon me ditė.Lidhja e gjakdewrdhjes ndodh kur nėse deshiron burri te kryeje marredhnie me gruan e tij shejtani bėhet shkak pėr gjakderdhje te madhe e burri nuk mund te kryeje marredhenie.Me tha njė burrė qe kish qenė ushtar qe kur shkonte me leje ne shtepi gruas I zbriste gjak e vahzdonte gjatė lejes 5 ditė ose me shumė e kur kthehej ky ne ushtri asaj I nderpritje gjaku sapo dilte ai nga shtėpia e kėshtu I ndodhte gjithmonė.

  Lidhja e mbylljes

  Nėse burri me njė vajzė te virgjėr e nėse do tė kryej marredhenie me te e gjen sikur nuk ėshtė e virgjėr e dyshon tek ajo.Kėtu ka shumė mundėsi qe shejtan I ti beje magjine imagjinimit

  Mjekimi I lidhjes ka disa rrugė

  Ruuga e pare
  I lexon te semurit kuran e permdnur me pare e nėse flet xhindi qe punon pėr magjine e pyat atė pėr vendin e magjise dhe e prish magjine duke e nxjerrur e djegur atė.e urdheron xhindi te dali nga trupi e nėse del xhindi prishet magjia.e nėse I lexon kuran e nuk flet perdor rrugėt me kendimin e kuranit ne ujė.

  Rruga e dytė lexon ajetet e meposhteme 2 here ne ujė e pin dhe lahet me to pėr shtatė ditė e prishet magjia inshallah
  Ajetet 81-82 te sures Junus
  Ajete 117-122 el Araf.
  Ajeti 69 I sure staha

  Rruga e tretė
  Merr 7 flete sidiri jeshil dhe I shtyp mirė me dy gurė .Pastaj I fut ne edhe me ujė duke I trazuar gjethet me ujė e lexon net e ajetin e sures Bekare 255 (7 here) dhe tre suret e dundit te kuranit Ihlas Felak e Nas 7 here pastaj e urhderon te semurin te pije e te lahet me atė ujė 7 ditė pa shtuar net e ujė tjetėr dhe pa e zier ujin ne zjarr.nėse do ta ngrohe le ta ngrohe ne nxehtesine e diellit dhe nuk e hedh ujin ne vende te pista.prishet magjia dhe zgjidhet lidhja e magjise dhe ne larjen e pare inshallah.

  Rruga e katert
  I lexon atij kuran ne vesh e pastaj pėrsėri ne vesh I lexon ajetin 23 te sures furkan.e perserit kėtė 100 here e me shumė gjersa te ndjeje njė keputje te gjymytyreve te tij.Dhe leximin e perserit disa ditė sa tė mos ndjeje me gjė e te ikin shenjat e magjiseE kėshtu shenjat e magjise janė prishur.

  Rruga e peste
  merr njė edhe me ujė dhe lexon net e tre suret e fundit te kuranit dhe lutjen e meposhteme
  I lexon kėto dua shtatė here dhe pi e lahet pėr 3 ditė prishte magjia e zgjidhet me lejen e Zotit.

  Rruga e gjashtė
  I lexon ne vesh te semurit el fatihane 70 here ose me shumė
  Ajetin 255 te sures bekare rreth 70 here gjeta tre ditėve ose shtatė ditėve e prishte magjia me lejen e Allahut.

 7. #36
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor

  E para lidhja
  I lidhuri ndjen mundėsi te plota pėr te pekedhelur gruan e tij.Kur ėshtė larg saj penisi vjen ne formė e nėse afrohet tek ajo e deshiron te kryeje marredhnie tkurret penisi I tij dhe bėhet I pamundur pėr te kryer aktin

  E dyta pamundesia truperore
  E kjo ėshtė pamundesia e burrit pėr te kryer marredhnie me gruan e tij qoftė larg asaj qoftė afėr dhe nuk vjen ne formė ne ēdo rast.

  E treta dobesimi trupor
  Buri nuk mund te kryeje marredhnie me gruan e tij pėrveē pas kohe te gjatė rrale dhe plotesohet akti seksual pėr ēaste te shkurtra. E penisi I tij dobesohet e tkurret pak ēaste pas aktit seksual.

  Mjekimi
  Permendem mjekimin e lidhjes me dhjetė rrugė
  Pamundesia mjekohet tek doktorret nes em undesh dhe dobesimi mjekohet si me poshtė.

  Merr njė kilogram mjalte blete te pastre dhe dyqind gram ushqim te mbretereshave te bleteve.
  I lexon ne perzierjen e tyre El Fatihane dhe tre suret e fundit te kuranit(Ihals Felek dhe Nas) nga shtatė here .
  Ha i semuri nga ēdo ditė tre luge gjelle Njė luge esell ne mėngjes njė luge para dreke dhe njė luge para darkes .Vazhdon me kėtė njė muaj rrjesht ose dy sipas dobise se tij.do tė sherohet me lejen e Zotit.

  Mjekimi I disa llojeve te shterpesise

  Shterpesia tek burat ėshtė dy llojesh

  Njė lloj qe mjekohet tek doktorri nėse mundet
  Shtrepesia pėr shka te kapjes se xhindit qe futet ne trupin e njeriut dhe qe mjekohet me kuran dua (lutje dhe dhiker.
  Dihet nga praktika e pllenimit do disa kushtet me lejen e Zotit te jetė perqindja e sperzmatoiteve tek burri me shumė se 20 000 000 ne njė centimeter kub e ndonjėherė ne testikulat e burrit qe prodhojne spermazotoid duke I shtypur ato del nr I nevojshem I tyre I shperngulur ne vendin hujsesel menevije.Ata kanė nevojė pėr njė leng rreshqites qe prodhohet ne gjendren e kuber dhe hidhet ky leng tek heujsel meneuije shejtani eben qendren kuber qe tė mos prodhoje lengun e nevojshme e kėshtu kur nuk gjejne ushqim ato ngordhin e nuk plotesohte kushti pėr lindjen e femijes.ndryshimi shterpesise se a\zakonshme nga ajo sjell xhindi.

  Shterpesia pėr shkak te xhindit ka kėto shenja

  Ngushtim kraharori veēanėrisht para ikindie gjer ne mesnate
  Here here humbet vemendjen
  Dhimbje nė fund te kurrizit
  Shqetesime ne gjume endrra te frikshme

  Shterpesia e gruas ėshtė dy lloje I zakonshme e krijoi Allahu

  Pėr shka te xhindit qe banon ne mitren e gruas e prish vezet e saj.kėshtu nuk plotesohet pllenimi.Ose ai e lejon plennimin por pas disa muajsh xhindi tund mitren e gruas e zbret nga ajo gjak endosh deshtime.Mundet qe deshtimi te pėrsėritet pėr shka te xhindit.janė mjekuar shumė raste te tilla ėshtė fiksuar nga buhari dhe muslimiper shejtanin qe ecėn ne damret e gjakut te njeriut

  Mjekimi I shterpesise


  Incizon suret ne kaset dhe degjon tre here ne ditė
  Lexon suren Safate ēdo megjeslexon ose degjon suren mearixh p[ara gjumit
  Lexon ne vaj ulliri ose ne vajin habbedeu seuda suren el fatiha ajtin 255 te sures bekare dhe ady ajetet e fundit te sures bekare dhe sures dy ajete e fundit ali imran 7 here e tre suret e fundit te kuranit e pastaj lyen gjoksin dhe ballin shtyllne kurrizore para gjumit.
  Pastaj me mjalte blete lexon te njetat gjėra dhe ēdo mėngjes esell merr nga njė luge.vazhdon me kėtė tre muaj duke I zbatuar rregullat e fesė te jetė prej besimtareve te mirė qe falet sepse Allahu I sheron besimtaret sipas ajetit Ne ju zbritem kuranin qe ėshtė sherim dhe meshire pėr besimtaret (Isra 32) nAllahu I vecoi besimtaret nga te tjerėt me meshiren e tij ato janė sheruar ne shumė rate.

  Mjekimi I daljes se psermes mundet qe kjo te jetė gjendje e zakonshme e mjekohet tek doktori si me poshte

  1) pėrdorimi I kremrave qe poakesojne ndjenjat
  2) gjatė marrehdnieve seksuale tė mendosh pėr gjėra te tjera
  3) tė mendosh oper ushtrime te vėshtira matematikore gjatė tyre
  4) Mundet qe xhindi te bėhet shkak I nxjerrjes se sperms shpejt duke hyrė ne testikujt e burrit e mjekohet si me poshte pas faljes se mengjesitLexon suren mulk para gjumit ose e degjon
  5) Lexon ēdo ditė ajetin 255 te sures bekare ose e degjonate 70 here e me shumė ēdo mėngjes embremje lexon duate e caktuara shiko tek libri mburoja muslimanit

 8. #37
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Mbrojtja e ciftit para martese

  Dihet qe lidhja shumė here I ndodh te riut kur martohet veēanėrisht nėse jeton ne njė shoqeri ku ka mundėsi te cenohet prej magjistareve mekatare e kėtu lind pyetja .
  A mund qe te dy bashkeshortet te mbrohen kundėr magjise.Pra nėse atyre u bėhet magji tė mos mundi te ndikoje tek ato.

  Pėrgjigje:-Po mundet njė gjė e tillė dhe do tė pėrmend kėto mbrotje inshallah por para kėsaj do tiu tregoj njė histori.

  Histori

  Ishte njė djalosh qe shkonte e therriste njerzit ne fe.U fliste njerzve shumė dhe I thirte ato ne njesimin e Zotit te vetėm e te pashok ne besimin e pastėr dhe I porosiste ato te mosh shko0nin tek magjistaret.Ishte ne atė vend njė magjistar I njohur I ri armik I allahut qe nėse njė I ri martohej shkonte tek magjistari e I thoshte ;Unė do martohem ne kėtė ditė dhe ēfarė kėrkon prej meje nga frika e magjive te tij e e magjistari u kėrkonte shumė lekesh(si Gazmend Male ne Shqipėri) edhe njerzit I jepnin Lekė kėtij qe ky magjistar mos iu bėnte magji net e kundėrtėn ai u bėnte magji qe mos kryenin dot marredhenie me gratė e tyre.Ky djaloshi e luftonte magjistarin hapur e ia thoshte emrin e tij dhe I keshillonte njerzit mos shkonin tek ai .ne kėtė kohe ky nuk ishte martuar dhe njerzit prisnin qe si do ndodhte me kėtė djalosh kur te martohej.A do ti bėnte magji magjistari dhe ēdo ndodhte me djaloshin besimtar.Erdhi koha dhe dhe djaloshi u martua dhe magjistari e kercenoi se do ti bėnte magji nėse nuk paguante Lekė.(Cmendim keni ju a mund te me jepni disa mynyra qe djaloshi mos e kapi magjia)Edhe ne kohėn qe djaloshi u martua I ēoi njė lajm magjistarit se ai do martohej dhe e sfidoi ne magjine e tij.Dhe perdori djaloshi disa metoda mbrotje qe do I permendim me poshte e u martua e kreu marredheniee nuk nikoi fare magjia e magjistarit.u cuditen njerzit dhe u ngrit fama e djaloshit dhe u zhduk fama e magjistarit.

  Rastet e mbrotjes
  Rasti I pare

  Kush ha shtatė hurma te shtrydhura me fare te zeze.nėse ka mundėsi prej hurmave te Medines e nėse s'ka mundėsi ēdo lloj hurme .
  Ka then profeti a.s "Kush ha ne mėngjes 7 hurma te zeza nuk e demton atė gjatė kėsaj ditė as helmi e as magjia"Transm Buhariu

  Rasti I dytė

  Magjia nuk ndikon tek muslimani me abdes e ky ėshtė I mbrojtur nga engjejt me urdhėrin e Zotit.transmetohet nga Ibn Abazi se ka dhėnė I derguari I allahut .Pastroni kėto trupa ju pastron Allahu juve sepse nuk ka njeri qe kalon naten I pastre ma abdes veēse kalon naten me te njė engjell e ne ēdo send te tij dhe nuk kalon moment nga nata e veēse duke bėrė lutje pėr te- O Zot fale robin tėnd sepse ai e kaloi naten I pastėr"

  Rasti I tretė
  Kujdesja ndaj namazit me xhemat

  E bėn muslimanin ne njė vend te sigurtė nga shejtanet.lenia pas dorė e namazit me xhemat e kap atė ankth prej shejtanit dhe ne kėtė rast preket prej sehjtanit ose nga magjia ose diēka tjetėr qe ka mundėsi ai.Ebu derda trasmetohet se ka then profeti a.s "N.q.s. tre veta ne njė fshat qe nuk janė udhetare dhe nuk kryeht namazi me xhemat veēse I ka prekur ato ankthi I shejtanit.Prandaj duhet te falesh me xhemat sepse ujku e ha nga delet atė qe ėshtė e vecuar
  Kėtė dua allahume barik li fijha ue kijha sherre hasidin idha hased ue sahirin idha sehar ue mekinirin idha reker

  Para mbrojtja e katert
  Ngritja naten

  Kush deshiron te mbroje veten e tij nga magjia le tė harxhoje diēka nga nata dhe mos neglizhoje net e sepse pertacia ne ngritje ėshtė e sunduar prej shejtanit.Dhe nėse te ka sunduar shejtani je bėrė toke pjellore pėr ndikimin e magjise se tij.
  Nga Ibn Mesudi transmetohet se njė burrė u permen tek profeti .as dhe u tha "vazhdon te fleje burri derisa erdhi koha namazit te sabahut dhe nuk u ngrit pėr falje derisa lindi dielli veēse ka urinuar shejtani ne veshin e tij.

  Parambrotja e peste
  Kerkimi mbrotje kur hyn ne banjo

  Kjo ndodh sepse shejtani shfrytezon vendet e pista qe janė vendbanime pėr shejtanet dhe e sundon njeriun.Dhe mė ka njoftuar n je xhind se ai kishte hyrė tek njė person sepse ai nuk kishte kerkuarmbrotje ne momentin e hyrjes ne banjo dhe kishte hyrė ne trupoin e tij.Porse Allahu me ndihmoi ndaj tij dhe e urdherova atė qe te dalė dhe doli elhamdulilah.dhe mė ka then njeri prej xhindeve .me te vėrtetė juve Allahu ju ka dhen arme te forta qe keni mundėsi ten a shafarosni me to.atėherė e pieta kush janė kėto.Ai tha permendjet profetike si lutjet e mengjesit dhe mbrėmjes

  Forumi Shqiptar

  Dhe siē ėshtė trasnmetuar nga profeti a.s se ai kur hynte ne banjo thoshte
  Bismilah Allahume in-ni eudhu bike minel hubthi uel habaith.( "O Allah! Me emrin tėnd (mė tė mirė), kėrkoj ndihmė nga Ti, qė tė mė ruash nga xhindet dhe shejtanėt.")

 9. #38
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Parambrotja e gjashtė.Kerkimi mbrotjes kur hyn ne namaz

  Nga xhubejri bin Mutimin r.a se ai ka pare profetin a.s duke u falur e ka then
  Allahu ekber kebiren uelhadulil-lahi kethiren ue subhanallahi bukreten ue asilen (3 here)eudhu bilahi minesh-shejatnirr-rraxhim min nefhihi ue nefthihi ue hemzihi.
  Zotin e madherojme shumė dhe e falenderojme shumė …… kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtanit te mallkuar dhe prej mendjemadhesise qe sjell ai dhe te pershtyerit te tij dhe ngacmimit te tij.

  Parambrotja e shtatė
  Mbrotja e gruas gjatė marreveshjes me te

  Pasi arrin marereveshjen me gruan tėnde ne fejese ose martese vendos doren e djathte ne ballin e saj dhe thuaj
  Allahume in-nij es-eluke hejreha ue hjare ma xhebelteha ue alejhi ue eudhu bike min sherriha ma xhebelteha alejhi"( "O Allah! Tė lutem vetėm Ty, qė tė m'i falėsh tė gjitha mirėsitė, qė Ti ia ke falur kėsaj gruaje. Tė lutem tė mė mbrosh nga tė kėqijat qė mund tė mė vijnė nga kjo (martesė) e nga tė kėqijat qė i ka kjo (grua).")

  Parambrotja e tetė

  Hapja e jetės bashkeshortore me namaz

  Ka then Abdullah ibn mesudi "kur tė vijė gruaja jote ne ditėn e kontaktit flani dy rekate te dy dhe thuaj mbas namazit "Allahume barik li fi ehli ue barik lehum fije Allahume ixhma bejnenna ma xhemate bihajnin ue ferrik bejnena idha ferrakte ilel hajri"
  Parambrotja e nėntė mbrotja gjatė marrredhenieve seksuale
  Nga ibn abazi trans se ka then profeti a.s "Kur dikush ti afrohet bashkeshortes pėr marredhenie le tė thotė bismilahi Allahume xhenibnesh-shejtane ue xhenibish shejtane ma razektena"
  { "Me emrin e Allahut (po i afrohem kėsaj gruaje). O Allah! Largoje Shejtanin nga ne, largoje atė (qė tė mos marrė pjesė) nga ajo qė nae bėre risk neve!" }
  Nėse atė nate caktohet pėr ta fėmijė nuk e prek atė shejtani kurretransmetoi buhariu.dhe mė ka pėrmendur mua xhindi pasi pranoi islamin dhe u pendua tek Allahu se ai ka pase shoqėruar njė burrė te sėmurė gjatė marredhenieve me gruan e tij sepse ai nuk e ka pėrmendur kėtė dua.i lartesuar qoftė Allahu sa thesare te cmuara kemi dhe nuk ja dimė vleren atyre.

  Parambrotja e dhjetė
  Merr abdes pėrpara gjumit lexo ajetin 255 te sures El-Bekare dhe pėrmend Zotin derisa te kapi gjumi ose kotjas eshejtani I ka then ebu hurejres "se kush lexon ajetin kursij(bekare 255) para gjumit do tė jetė I mbrotjtur nga Allahu e nuk I afrohet atij shejtani derisa te gdhije.Dhe njė gjė te tillė e ka vėrtetuar profeti a.s ne thėnien e tij."Megjithėse ėshtė genjeshtar ka then te vėrtetėn."

  Parambrotja e njembedhjete

  Lexohen kėto sure pas namazit te akshamit
  Sure bekare 1-5 ajete e para
  Ajeti 255 te sures bekare
  Dhe tre ajetet e fundit te sures bekare
  Tė mbron nga magjia dhe xhindi I kėsaj nate dhe ditės se saj ne dashtė Zoti.

  Parambrotja e dymbedhjete

  Tė thuash pas namazit te sabahut ose pra namzit te akshamit
  "La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir "100 here sepse profeti a.s thotė /:kush thotė kėtė ne ditė ėshtė sikur ka liruar 10 rober I shkruhen 100 te mira I fshihen 100 te keqija ėshtė mbrojtur prej shajtnit deri ne mbrėmje.askush nuk ka vepruar me mirė se ky pėrveē atij qe ia kalon kėtij ne pėrsėritje.


  Para mbrotja e trembedhjete

  Tė thuash kur hyn ne xhami "Eudhu bilahi adhijm ue bi ueaxhilihil kerim ue sultanijihil kadim mineshj-shejtanirr-rraxhim kerkoj mbrotje te Allahu I madheruar e I nderuar ne sundimin e tij te perhershem nga shejtani I mallkuar."
  E ėshtė transmetuar nga profeti a.s se shejtani ka then kur njeriu ka then kėtė lutje ėshtė I mbrojtur nga unė gjatė pjeses tjetėr te ditės.

  Parambrojtja e katermbedhjete

  Tė thuash ne mėngjes e dhe ne m,bremje bismilahi ledhi la jedurru mea ismihishejun filerdi ue la fis semai ue hu-ue semiul alim( 3 here)
  "me emrin e Allahut me te cilin nuk te demton asgjė ne toke e ne qiell e ai ėshtė degjues I dijshem."

  Parambrotja e pesembedhjete

  Tė thuash gjete daljes nga shtėpia Bismilahi te-uekeltu al-lall-llahi la haule ue la ku-uete il-la bil-lah" me emrin e Allahut tek Ai jam mbeshtetur s'ka ndryshim dhe fuqi pa ndihmėn e Tij"
  Sepse nėse ti thua kėto te thuhet ty te mjaftoj ty u ruajte ti u udhezove ti e ėshtė terhequr shejtani prej teje dhe I thotė shejtanit tjetėr si ėshtė puna jote me kėtė njeri qe ėshtė udhezuar u mjaftua dhe u ruajt.

  Parambrojtja e gjeshtembedhjete

  Tė thuash pas dy namazeve te sabahut dhe te akshamit"Eudhu bikelimati lahi et-tamati e leti la juxhaiuizuhune berr un ue la faxhiu min sherr-rri ma halaka ue dheree ue beree ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma juraixhu fijha ue min sherri ma dherree fil erdi ue min sherri ma jahruxhi min ha ue min sherri fetenil lejli ue nehari ue min sherri tauarihil lejli ue nehari ila tarikunm jatruku bi hajrin ja rahmanu" Mbeshtetem ne fjalėt e plot atė Allahut te cilat nuk I kap asgjė qe sundon toka dhe I cthururi nga e keqa e ēdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e ēdo gjeje qe zbret nga qielli dhe nga e keqa e ēdo gjeje qe ngjitet net e dhe nga e keqa e ēdo gjej te krijuar ne toke dhe nga e keqa e ēdo gjeje qe del prej saj dhe nga joshja e nates dhe ditės pėrveē vizitorit qe troket me te mirė o Meshirues.

  Parambrotja e shtatembedhjete

  Tė thuash ne mėngjes mbrėmje "Eudhu bikelimati lahi et-tamati min gadabihi ue ikabinihi ue min sherri ibadihi ue min hamezadihi shejatini ue en jahduruni"Mbeshtem ne fjalėt e plota te Allahut nga zemėrimi I Tij dhe dėnimi I Tij nga e keqa e krijesave te Tij nga cytjet e shejtanit dhe qe ai te me mbikqyre.

  Parambrotja e tetembedhjete

  Tė thuash mėngjes e dhe ne mbrėmje
  Allahume in-ni eudhu binexhi hike elkerin ue kelimatike et-tamati min sherri ma ente akidhunibun binasijetihi Allahume ente tekshifu elmetheme uel magreme,Allahume inehu la juzemuemu ue la juhhlefu ua deku sbhaneke ue bihamdike"
  O Allah unė mbeshtem ne madheshtine tėnde bujare me fjalėt e tua te plota nga e keqa e asaj qe ti e merr prej balukesh.o Allah ti zbulon mėkatin dhe humbjen.o Allah me te vėrtetė ushtria jote nuk shpartallohet dhe premtimi yt nuk shkelet .I lartesaur dhe I falenderuar qofsh ti o Zot.

  Parambrotja e nentembedhjete

  Tė thuash ne mėngjes dhe ne darke
  Eudhu bi uexh hi lahi adhijm eledhi la shejun eadhemu min hu ue bi kelimatihi lahi tamati eleti la ju xheuizuhune berrun ue la faxhir ue bi esmailahi elhusna kuliha ma alimtu minha ue ma lem alem min sherri ma halaka ue dheree ue beree ue mi sherri kuli-lidhi sherrin la utijktu sherrehu ue min sherri kul-li dhi sherrim ente ahidhun binasijetihi in-ne rab-bi ala siratin mustekim"
  Mbeshtetm ne madheshtine Allahut tek I cili nuk ka gjė me te madhe se aid he me fjalėt e plot atė tij nuk I kap ato asgjė qe sundon toka dhe I cthururi dhe me emrat e bukur te tij me ata qe I did he ata qe nuk I di nga e keqa e ēdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e ēdo gjej qe ka te keqen dhe qe nuk e erpballoj te keqen e saj dhe nga e keqa e ēdo tė keqe Brenda saj dhe e mer atė prej balukesh me te vėrtetė Zoti im e di rrugėn e drejtė.

  Parambrotja e njezete

  Tė thuash ne mėngjes dhe ne mbrėmje
  Tahasentu bilahi la ilahe ila hu ilahi rue ilahu kul-li shejin ue itesemtu birabij ue rasbi kul-li shejin ue teuekeltu alal haj-ji eledhi la jemutu ue stedfatu eshere bla hauli ue la kueti ila bilah hasbi Allahu ue nimel ue kil hasbirab-bi minelaibadi hasbielhakaliku nin elmakluki hasbiraziku ninel narzuku hasbi eledhi bijedihi melekutu kul-li shejin ue hue-ue juxhiru ue la juxharu alejhi hasbi Allahu la ilahe ila hu ue alejhi teuekeltu ue hu-ue rab-bil arshil adhijm"
  Jam I siguruar te ALlahu tek I cili nuk ka Zot tjetėr pėr veē Tij Ai ėshtė Zoti im dhe Zoti I ēdo gjeje dhe I permbahemi me vendosmėri Zotit tim dhe Zotit te ēdo gjej jam I mbeshtetur tek I gjalli I cili nuk vdes dhe kerkoj ta largoj te keqen ma ansje ndryshim dhe fuqi veēse me ndihmėn e eAllahut.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton sa mbėshtetės I mirė ėshtė ai.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton mua krijuesi nga krijesat me mjafton mua furnizuesi nga te furnizuarit me mjafton mua Ai ne doren e te cilit ndodhen mbreterit e cedo gjeje dhe ai mbron dhe nuk kėrkon mbrotje.Me Mjafton Allahu nuk ka Zot tjetėr pėrveē Tij tek ai jam mbeshtetur Ai ėshtė Zoti I Arshit tė madh.

  Modele pune pėr zgjidhjen e lidhjes

  Rastet dhe mynyrat janė te shumta por do tė permendim vetėm njė.
  Me erdhi mua njė djalosh me villain e tij I cili ishte martuar qe prej dy javėsh por ai nuk kishte mundėsi te kontaktonte me gruan e tij dhe shkoi tek fallxhoret dhe mashtruesit por pa dobi.Kur dėgjova se ai ka shkuar tek ata kėrkova prej tij qe te pendohet me njė pendim te sinqqerte dhe tu pergenjshtroje kėta mashtruesa ne mynyre qe te poshterohet prijesi I tij dhe qe te sjelle dobi atij kurimi.dhe ai mė tha mua pasi shkova tek ata me ėshtė shtruar vendosmeria ndaj pergenjshtrimit tė tyre mashtrimit dhe dobesise se tyre.Pasi I kendova atij kuran dhe kerkovaprej tij shtatė gjethe nga sidri jeshil por nuk dhanė dobi.Atėherė mora shtatė gjethe nga pema e kafurit e pastaj I copetuam pastaj u hudhem ne ujė dhe I kendova ajetin 255 te syres bekare dhe dy suret e fundit te kuranit(Felek-Nas) pastaj I thashė qe ta pije dhe te lahet me te e veproi kėtė dhe u prish magjia e tij dhe u zgjdh nyja e tij ne moment.Falenderimi I takon Allahut pėr ēdo miresi.

  Magjia e lidhjes kthehet ne marrezi

  Ishte djalosh I mencur por ditėn qe hyri ne gruan tij u shnderua gjendja e tij dhe u perball me magjine e lidhjes.Pastaj kjo magji u shnderrua ne magji dhe shndėrrimi I rasteve po ndodhin shumė pėr shkak te injorances se magjistareve ndaj berjes magji.njė rast injoraces se magjistarit ėshtė kur gruaja shkoi tek magjistari pėr ti bėrė magji bashkeshortit te saj pėr ti neveritur tė gjitha gratė me perjashtim te saj dhe net e vėrtetė ndodhė kundėrta.ia pergatiti asaj magjine dhe ja vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atėherė bashkeshortit te saj iu neveriten tė gjitha gratė me perjashtim te saj dhe ne te vėrtetė ndodh e kundėrta.ia [pergatiti asaj magjine dhe ia vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atėherė bashkeshortit te saj iu neveriten tė gjitha gratė e deri dhe gruaja e tij.dhe jo vetėm kaq por e divorcoi atė.Atėherė shkoi gruaja pėrsėri tek magjistari pėr tia zgjidhur magjine mierepo ai kishte kohe qe kishte vdekur.E rėndėsishme ėshtė se djaloshi binte e rrezohej mbi fytyren e tij ecte ne atė vend dhe bertiste si I cmendur.kur iu lexua kuran ne ujė me sider e piu atė e u la dhe u sherua dhe shkoi tek familja e tij shėndoshė e mirė dhe falenderimet e takojne Allahut te vetėm e te pashok.

 10. #39
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Mjekimi I syrit
  Argumenta nga kurani I nderuar pėr ndikimin e syrit

  Ajeti 67-68 sure Jusuf)

  67. Po ai (Jakubi) tha: "O bijt e mi, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan.
  68. Dhe ata hynė ashtu si i porositi babai i tyre, po ajo nuk ishte gjė qė do t'u ndihmonte asgjė nga caktimi i All-llahut, pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu. Po ai (Jakubi) ishte i dijshėm pėr tė, ngase Ne e kemi mėsuar pėr atė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

  Ka then ibn kethiri rahimuallah ne komentin e kėtyre ajetetve Allahu na lajmeron neve pėr jakubin a.s se ai I urdhėroi bijte e tij kur bashke me vellane e tyre benjaminin I pergatiti pėr te hyrė ne egjypt qe tė mos hynin te gjithė nga njė dere port e hynin nga dyer tė ndryshme.Siē tha Ibn Abasi Muhamed ibn kabb muxhahidi ed-dahak katade dhe suddi.Ai u frikesau se mos ata I godiste syri sepse ata ishin te bukur dhe me emėr te mirė.
  Dhe syri ėshtė I vėrtetė dhe rrezon kaloresin nga kali e thenia "Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan"

  Tregon porosia qe u dha dhe se ruajtja nga kėto gjėra nuk e tregojnė percaktimin e Allahut e Allahu nėse do diēka ajo nuk e ndryshohet e nuk ndalohet.

  Ajeti 51 kalem
  51. E ata qė nuk besuan gati sa nuk tė zhdukin ty me shikimet e tyre, kur e dėgjuan Kur'anin, e (nga inati) thanė: "Ai ėshtė i marrė!"

  Tha ibn kethiri se ka then Ibn Abasi dhe Muaxhahidi etj se fjala " Do te zhdukin me shikimet e tyre " d.m.th. do tė hanin ne sy se tė kishin cmire nga urretja e tyre nėse nuk do ishte mbrotja e Allahut prej tyre.Ky ajet ėshtė argument se ndikimi e goditja e syrit ėshtė e vėrtetė me lejen e Zotit siē ėshtė transmetuar ne shumė hadithe te tjera.

  Argumente nga hadithet e profetit Muhamed pėr ndikimin e syrit.

  Nga Ebu Hurejre r.a trasn se tha I derguari I Allahut .as se "Syri ėshtė I vertetete" (Buhariu-Muslimi)
  Nga Aishe r.a trasnmetohet se profeti .as tha "kerkoj mbrotje e Allahut nga syri I keq se syri ėshtė I vėrtetė"
  Transmeton Ibn maxha
  Nga iBn Abasi r.a trasn se I derguari I Allahut a.s ka thenSyri ėshtė I vėrtetė sikur tė kishte diēka qe do shpejtonte kaderin e Allahut do tė kishte qenė syri nėse ju kėrkojnė qe te laheni atėherė lahuni.trasn Muslimi.
  Pra ne se ju kėrkohet te laheni pėr ndodnje nga vellezerve tuaj muslimane qe e ka goditur syri plotesojani kerkesen duke u lare.
  Nga Esma bint Emejes r.a tha O I derguari I Allahut bijte e xhaferrit I godet syri e te kėrkon tu lexosh atyre pėr sherim.tha .Po nėse do tė kishte diēka do ta shpejtonte caktimin e allhut do tė ishte syri"
  Nga ebu dheri tha I derguari I Allahut "Syri ndikon tek burri me lejen e Allahut derisa ai burri gjendet ne njė vend te lartė e p[astaj rrėzohet prej tij"
  Nga ibn Abasi trans se ka thėnė I derguari I Allahut Syri ėshtė I vėrtetė e te rrezon nga lartesia".
  Nga xhabiri r.a tras se ka thėnė I derguari I Allahut .Syri e fut burrin ne varr dhe devene ne tenxhere"
  D.m.th. e vdes njeriun dhe e semur devene dhe pastaj duhet ta theresh se mos ngordhi e e gatuan ne tenxhere pėr ta ngrėnė.

  Nga xhabiri r a trans se ka thėnė I derguari I Allahut.Shumica e tyre qe vdesin pas gjykimit te Allahut janė nga pėrcaktimi I syrit

  Nga Aishe r.a tha se .ishte I derguari I Allahut qe urdhėronte pėr kerkimin e leximit nga syri
  Nga Enes ibn Malik r.a trans se "lejoi I derguari I Allahut leximin e kuranit pėr sherim nga syri dhe pickimi qelbi qe del nga te carat e trupit.(pickimi ėshtė pėr ēdo pickim gjarpri ose akrepi)
  Nga ume Seleme r.a trasm se I derguari I Allahut I tha njė fshinje ne shtepine esaj qe kishte njė njolle ne fytyre .Atė e ka goditur syri laxoji asaj.(buhariu Ć¢ā‚¬“Muslimi)
  Nga xhabiri r.a trasm se Lejoi I derguari I Allahut a.s leximin pėr sherim nga gjarpri) tek familja e hazim dhe I tha Esma bint Umejes.ēfarė ndodh qe po shoh trupat e bijve te vellait tim te dobėt mos kanė ndonjė gjė?Ajo I tha jo por syri shpejton tek ata.tha lexoji atyre dhe tregoi atij fėmijėt e u tha .lexohu atyre (kuran)

  Thėniet e dijetarėve pėr vertetesine e syrit

  Tha hafidh ibn Kethir Ndikimi nga goditja e syrit ėshtė vėrtetė me lejen e Allahut
  Tha hafidh Ibn haxheh vėrtetėsia e syrit ėshtė se ai ėshtė shikim I pėrzier me cmiren e njeriu me shpirt te keq dhe demtohet ai qe I bie syri.
  Tha ibn Ethir e godet filanin syri nėse armiku e shikon atė ose e ka cmire ndikon tek ai aid he semuret pėr shka te tij.
  Tha ibn kajim Permbledhja e fjalės se tij Ai qe mohon syrin ėshtė inorant.

  Ndryshimi midis syrit dhe cmires

  Cmira ėshtė e pėrgjithshme nga syri.
  Syri ėshtė I veēantė .jo ēdo cmire shte sy e ēdo sy ėshtė cmire.Pėr kėtė erdhi kerkimi I mbrotjes nga cmira ne suren El Felek.nėse muslimani kėrkon mbrotja nga e keqa e cmires hyn net e dhe syri.

  Kjo ėshtė permbledhja e kuranit pėr ēdo gjė mrekullia e tij dhe forca sheruese e tij dhe ajo letrare.
  2)Cmira vjen nga urretja e madhe e dėshira e shpresa qe ti ike beagtia atij qe e ka ndėrsa syri ėshtė si shkak I cuditjes e pelqimit te dickaje te mirė.
  3)Cmira dhe syri shoqerojne njėri-tjetrin ne ndikimin keq tek ai qe e kap cmira apo syri e ndryshojnė ne origjinen e tyre.origjina cmires ėshtė djegia e zemrės pėr shtimin ebegatise se vetes tėnde dhe dėshira qe atij tjetrit ti largohet begatia.
  Ndėrsa nga origjina e syrit ėshtė me shumė cuditje dhe ndezja e shikimit te syrit pėr pasurinė kafshen ose mbjeljen e tjetrit por pa dėshiruar largimin e asaj gjeje nga I zoti I saj dhe pėrzihet shikimi me nefsin e kėshtu ndodh ndikimi nga syri I keq.

  4) Cmirezinjte mundet qe te kenė cmire pėr njė ēėshtje para se tė ndodhė ajo ndėrkohė qe syri nuk godet pėrveēse kur e shikon objektin.
  5) Njeriu nuk ka cmire pasurinė e tij por veten e tij por I ha ata me sy.
  6) nuk godet cmira pėrveē nga personat e ndyre ndėrsa syri mund te godase dhe nga njė person I mirebesimtar si pasoje e cudise se tij pėr diēka pa dashur ai qe ajo te largohet ose ti prishet te zotit te saj.siē ndodhi Amir ibn rebijes kur e goditi syri I Sehl Ibn Hunejfe edhe pse Amiri ishte nga te paret ne islam dhe pjesetaret e bedrit>prej atyre qe vecuan syrin nga cmira janė ibn Xheuzi,Ibn Haxher,Ibn Kajimi Allahu I mėshiroftė.Ėshtė e pėlqyeshme pėr muslimanin qe nėse shikon dciak qe e ēudit te luetet pėr begati ndaj asaj gjeje qoftė e tij kjo gjė ose e tjerėve sipas thenies se profetit a.s then Sehl Ibn Hunejfe "A nuk u lute pėr bereqet ndaj tij" sepse kjo dua e ndalon ndikimin e syrit .(te thoshte Mashallah la kuete ila bilah ose Mashallah tebarekallah.

 11. #40
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Xhindi ha ne sy njeriun
  ]Nga ebi Seid el hudrij rat ha se Ishte I derguari I Allahut a.s qe kėrkonte mbrotje nga syri I xhindeve pastaj nga syri I njerzve.Kur zbriti surja Felek dhe EN_Nas lexonte ato dhe I la lutjet e tjera

  Nga nėna jonė um-mu Seleme r.a trasm se Pejgamberi .a.s pa ne shtepine e saj ne fqinje qe ne fytyren kishte njolle te zeze e tha "kerkoni ti lexohet asaj se atė e ka goditur syri""
  Nga kėto dy hadithe na qartesohet se syri godet nga xhindi ashtu siē godet syri I njeriut prandaj ėshtė detyrė pėr muslimanin qe te kujtoje Allahun kur heq rroben e tij ose kur shikon veten e tij ne pasqyrė ose ne ēdo pune tjetėr qe kėshtu ta largoje veten e tij nga demtimi I syrit te xhindeve.

  Mjekimi I syrit
  Ka disa rrugė pėr mjekimin e syrit e po pėrmend prej tyre
  Rruga e pare
  Larja e atij qe te ha ne sy nėse njihet se kush e e ka ngrėnė ne sy e urdheron atė te lahet e paswtaj e merr ujin qe ai u la dhe hidhet mbrap atij qe e ka goditur syri I keq e sherohet me lejen e Zotit

  Nga Ebi Sehli ibn Hunejf ne herrar (Elherar ėshtė lugine nga luginat e medines) dhe hoqi xhuben Sehli.Amiri ibn Rebija pa tek ai se e skihte lekuren shumė te bardhe e te bukur e tha Amiri si njė vajzė qe nuk e ka rrahur dielli filloi te kollitet Sehli dhe iu forcua kola dhe lajmeruan profetin a.s pėr kollen dhe jut ha atij se Sehli nuk ngrihej atėherė I derguari I Allahut tha-A dyshon tek ndonjė?I then Amer ibn rebija.Dhe e thirri atė profeti a.s e mėrzit me te e I tha-Pse te vrase ndonjėri prej jush vellane e vet dhe nuk lutet pėr bereqet pėr te dhe I that e lahej.U la Amiri fytyren duart breyllat gjunjet kembet pastaj ia hodhi ujin nga pas dhe u sherua Sehli aty nė vend.

  CILESITE E LARJES
  Tha ibn Shibab ez Zuhri .Larja qe na cilesuan dijetaret tanė ėshtė .I jepet atij qe e ka marrė ne sy njė edhe me ujė e fut doren e aty dhe merr abdes dhe pastaj me kėtė ujė hidhet ne koken e atij qe e ka marrė mesysh

  Ligjerimi I larjes se atij qe ha ne sy.
  Tha profeti a.s "Syri ėshtė I vėrtetė dhe nėse do kishte gjė qe do shpejtonte caktimin e Zotit do ta shpejtonte syri. Nėse dikujt prej jush I kėrkohet te lahet le tė lahet(muslimi)
  Nga Aishe a.s trans se urdherohej e merrte abdes ai qe hante ne sy dhe pastaj lahej me te I godituri nga syri.

  Rruga e dytė
  Vendos doren ne koken e atij qe e goditi syri e lexon Ć¢ā‚¬“
  Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
  Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga ēdo semundje qe te sjell dem dhe prej ēdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.

  Rruga e tretė
  Vendos doren ne koken e te semurit e thua
  Bismilahi jubrike min kul-li dain jeshfike ue min sherri hasidin iadha hasede ue min kul-li dhi ajnin.
  Me emrin e Allahut ruhem prej ēdo tė keqe qe te sjell dem dhe prej ēdo cmirekeqi qe ka cmire dhe prej ēdo msyri te keq.

  Rruga e katert

  Vendos doren tek koka e te semurit dhe thua
  Allahume rab-be nasi edhhebil bas shfij enete shafij la shafea ila shifauke shifaean la jugadiru sekamen.

  Rruga peste
  Vendos doren ne vendin qe dhemb dhe lexon suret
  Ihlas
  Felel
  En-Nas

  Rruga gjashtė
  Merr njė edhe me ujė dhe lexon tre suret e fundit te kuranit qe I pemrnedem me lart pastaj thua duanė e nr 4 (tre here)
  Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
  (Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga ēdo semundje qe te sjell dem dhe prej ēdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.
  pAstaj derdh edhe me ujė ne koken e te semurit qe e ka godit syri njeheresh pastaj qe uji ti lage te gjithė trupin dhe sherohet me lejen e Zotit.

  Shembulli I mejkimit te syrit

  Foshnja qe refuzonte gjirin e nenes ose qan naten

  Isha duke vizituar disa te aferm e me thanė se tek ta njė fėmijė refuzonte gjirin e nenes qe prej disa diteshe me pare pinte normalisht.U thashė me sillini femijen ma sollen dhe I lexova suret e fundit te kuranit dhe duate qe I pemendem.Pastaj ju thashė cojeni tek nėna e me pas me thanė se filloi te pinte gji si me pare me miresine e Zotit fuqiplote.Po tė njeten gjė mund te bėjmė me fėmijėt qe qajne naten shumė.

  Femija qe nuk fliste

  Sihte njė fėmijė qe fliste bukur mes shokeve e kolegeve tė tyre ne shkollėn 8 vjeēare.Fliste ne emėr tė tyre nėpėr mbrėmje e festa e mbante ligjerime para njerzve.Por njė ditė prej ditesh u ngrys memec.nuk duroi I jati e shkoi nė spital dhe doktoret filluan te bėnin analizat e radiskopi por pa sukses dhe ma sollen mua atė e pashė .Pėr pak me lotuan gjak sytė sikur mos e permblidhja veten sepse e njihja atė nga aktiviteti I tij dhe shakthtesia e tij,E peyta babin e tij dhe me tregoi historin e djalit se sa kishte qe ishte sėmurė.mesova se djalin e ksihte goditur syri dhe I lexova tre suret e fundit te kuranit pastaj I lexova ne ujė leximin e syrit dhe I thashė babit te tij lahej djali nga ky ujė e te pinte prej tij pėr shtatė ditė e pastaj tė vinte prapė tek unė.Pastaj mbas 7 ditė djali erdhi I sheruar dhe I mesova atij disa metoda parandalimi mbrojtese qe te thoshtre mengje se mbrėmje lutjet qe te mbrohej nga syri I keq.(shikoni tek mburoja e muslimanit)

 12. #41
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Mjekimi

  Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  "
  Lexo
  Suren el fatiha
  Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
  4 ajetet e par atė sures El-Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 102 e suren El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 163-164 e sures El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit kėto shumė here sidomos ajetin 120 30 here)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 81-82 te sures Junus( e kėtė e perserit shumė)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kėtė e perserit shumė)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 115-118 te sures Muminun
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 1-10 te sures Saffate
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 21-24 te sures El Hasher
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 1-9 te sures Xhin
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren ihalas
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren Felek
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren En-Nas  Kėto sure kendohen arabisht por nėse dikush deshiron mund ti lexoje dhe ne shqip.Por me mirė ėshtė ti degjoje ose kendoje ne arabisht.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  1. Fatiha
  1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  2. Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve!
  3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  4. Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!
  5. Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ty kėrkojmė ndihmė!
  6. Udhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!
  7. Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  2. Bekare
  1. Elif, Lam, Mim
  2. Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė te (sepse ėshtė prej All-llahut) ėshtė udhėzues pėr ata qė janė tė devotshėm.
  3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen (namazin) dhe prej asaj qė Ne u kemi dhėnė, ata japin (zeqat, sadaka etj.).
  4. Dhe ata, tė cilėt besojnė nė atė qė t'u shpall ty, dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qė janė tė bindur plotėsisht pėr (jetėn e ardhshme nė) botėn tjetėr (Ahiretin).

 13. #42
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafƃ©, djajt ishin tė pafƃ©, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fƃ©!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  163. Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė Njė, All-llahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.
  164. Ėshtė fakt se nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndėrrimin e natės e tė ditės, tė anijes qė lundron nė det qė u sjell dobi njerėzve, nė atė shi qė e lėshon All-llahu prej sė larti e me tė ngjall tokėn pas vdekjes sė saj dhe pėrhapė nė te nga ēdo lloj gjallese, nė qarkullimin e erėrave dhe reve tė nėnshtruara mes qiellit e tokės, (nė tė gjitha kėto), pėr njė popull qė ka mend ka argumenta.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  255. All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumė, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij, dhe thanė: "Iu pėrgjigjėm thirrjes dhe respektuam urdhėrin. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė! Vetėm te Ti ėshtė ardhmėria jonė".
  286. All-llahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. "Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata qė ishin para nesh! Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn ne nuk kemi fuqi! Na i shlyej mėkatet, na i mbulo tė kėqijat, na mėshiro. Ti je mbrojtėsi ynė, na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  3. Ali Imran
  18. All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit.
  19. Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami, e atyre qė u ėshtė dhėnė libri, pasi mėsuan pėr tė vėrtetėn, vetėm nga zilia mes vete kundėrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijė se All-llahu shpejtė do t'i japė llogarinė

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  7. Araf
  54. Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu, ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve.
  55. Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.
  56. Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (me tė ardhur tė pejgamberėve) dhe luteni Atė duke pasur frikė (dėnimin) dhe duke shpresuar (mėshirėn). S'ka dyshim se mėshira e All-llahut ėshtė pranė atyre tė mirėve.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): "Hidhe shkopin tėnd!" Kur qe, ai gėlltiste atė qė kishin magjepsur.
  118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
  119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėėruar.
  120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde.
  121. Dhe thanė: "Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
  122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!"

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  10. Junus
  75. Pastaj, pas tyre dėrguam Musain dhe Harunin me argumentet tona, te Faraoni dhe paria e rrethit tė tij, po ata paraqitėn kryelartėsi, pse ishte popull qė bėnte krime.
  76. E kur u erdhi atyre e vėrteta e sigurt nga Ne, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr pos magji e qartė".
  77. Musai tha: "A tė vėrtetės i thoni magji? A magji ėshtė kjo? Magjistarėt nuk shpėtojnė?"
  78. Ata thanė: "Mos erdhe tė na largosh nga ajo (feja) qė e gjetėm te prindėrit tanė, pėr t'ju mbetur juve dyve madhėshtia nė tokė? Po ne nuk ju besojmė juve dyve".
  79. Faraoni tha: "Sillmėni mua tė gjithė magjistarėt e aftė".
  80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: "Hidhni ē'keni pėr tė hedhur".
  81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: "Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!" Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrah veprėn e tė prishurve.
  82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  20. Ta Ha
  57. (Atėherė faraoni) Tha: "O Musa, a mos na ke ardhur qė me magjinė tėnde tė na nxjerrėsh prej tokės sonė (prej Egjiptit)?
  58. Edhe ne do tė kundėrvihemi me njė aso magjie, pra cakto njė kohė dhe njė vend qė do tė na pėrshtatet, e qė nuk do ta thyenim as ne as ti".
  59. (Musai) Tha: "Koha e caktuar le tė jetė dita e festės nė mėnyrė qė njerėzit tė tubohen paradite".
  60. Faraoni u kthye dhe tuboi magjistarėt e vet dhe doli nė kohėn (dhe vendin) e caktuar.
  61. Atėherė Musai u tha atyre (magjistarėve): "Mjerimi ėshtė juaji, prandaj mos shpifni ndaj All-llahut ndonjė gėnjeshtėr e t'ju shkatėrrojė me ndonjė dėnim, se pa dyshim ai qė shpif ka dėshtuar keq".
  62. Ata (magjistarėt) polemizuan pėr ēėshtjen e tyre, por bisedėn e bėnė fshehurazi (nga masa).
  63. Ata pastaj (pas bisedės sė fshehtė) thanė: "Kėta tė dy janė magjistarė, qė me magjinė e tyre duan t'ju nxjerrin nga toka juaj dhe ta zhdukin drejtimin (ideologjinė) tuaj qė pa dyshim ėshtė mė i drejti".
  64. Pra, (meqė janė magjistarė) ju vendosni seriozisht ēėshtjen tuaj dhe dilni nė shesh tok tė bashkuar, e ai qė triumfon sot, ai ka arritur suksesin.
  65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
  66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
  67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frikė.
  68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
  69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
  70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"
  71. Ai (faraoni) tha: "A i besuat atij para se t'u japė unė leje? Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili ua mėsoi magjinė, unė do t'ua pres duart e kėmbėt tėrthorazi e do t'u var nė trungujt e hurmave, e atėherė ju do ta kuptoni se cili prej nesh ka dėnim mė tė ashpėr e mė tė vazhdueshėm?"
  72. Ata thanė: "Pasha Atė qė na krijoi, nuk tė japim pėrparėsi ty ndaj argumenteve qė na erdhėn, e ti bėje atė qė mendon ta bėsh, dhe mund ta zbatosh vetėm atė qė i takon jetės sė kėsaj botė!"
  73. Ne i besuam Zotit tonė qė Ai tė na i falė gabimet dhe magjinė, me tė cilėn ti na detyrove. All-llahu ėshtė mė i miri (nė tė shpėrblyerit) dhe mė i pėrjetshmi (nė tė dėnuar)!
  74. Ai qė i paraqitet Zotit tė vet si kriminel, e ka xhehennemin, nė tė cilin as nuk vdes as nuk jeton.
  75. Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

 14. #43
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  23. Muminun
  115. A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?
  116. I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtetė, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.
  117. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesit nuk do tė shpėtojnė.
  118. E ti thuaj: "O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je mė mėshiruesi i mėshiruesve!"

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  37. Safat
  1. Pasha tė radhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
  2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
  3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
  4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
  5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zoti i lindjeve (tė yjeve).
  6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) me bukurinė e yjeve.
  7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
  8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhėn me shkėndija nga tė gjitha anėt.
  9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
  10. Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  46. Ahkaf
  29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.
  30. Thanė: "O populli ynė, ne dėgjuam njė libėr tė shpallur pas Musait, qė vėrteton atė para tij, qė udhėzon nė tė vėrtetėn dhe nė rrugėn drejtė!"
  31. O populli ynė, pėrgjigjuni thirrėsit tė All-llahut dhe besoni atij! Ai ua falė mėkatet tuaja dhe ju shpėton prej njė dėnimi plot vuajtje.
  32. E kush nuk i pėrgjigjet atij qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, ai nuk ėshtė i pamposhtur nė tokė dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojtės, tė tillėt janė nė njė humbje tė hapėt!"

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  55. Rrahman
  33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).
  34. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?
  35. Juve dy grumbujve u derdhet pėrmbi flakė zjarri dhe do t'u derdhet rem i shkrirė e nuk do tė keni mundėsi tė mbroheni.
  36. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  59. Hashr
  21. Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur'an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
  22. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr; vetėm Ai, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
  23. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė i siguroi njerėzit me premtimin e vet dhe pejgamberėt me mrekulli) mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ēka i shoqėrojnė!
  24. Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė (All-llahun) e madhėron ēka ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti!

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  72. Xhin
  1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
  2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrėsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
  3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.
  4. S'ka dyshim se ai mendjelehti jonė fliste tė pavėrteta ndaj All-llahut.
  5. Ndėrsa ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahun,
  6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.
  7. Dhe se ata (njerėzit) kanė menduar, siē keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pėr ta ringjallur askė.
  8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
  9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  112. Ihlas
  1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
  2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
  3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
  4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  113. Felek
  1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
  2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
  3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
  4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
  5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

  "Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

  114. Nas
  1. Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve!
  2. Sunduesin e njerėzve,
  3. Tė adhuruarin e njerėzve,
  4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.
  5. I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,
  6. Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".

  http://mjekesia-profetike.com

 15. #44
  100%shqiptare
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  durres
  Mosha
  29
  Postime
  607
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11
  Shumeee interesante sa me shume lexoj keto materiale aq me shum habitem sesi cd sekond jemi te rrethuar nga e keqja edhe vetem zoti na jep zgjidhje!
  vieni vedi vinci:fluturoze:
  Likes drite liked this post

 16. #45

  Antarėsuar nė
  Mar 2013
  Postime
  1
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0

  Titulli: Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

  Citim Origjinale Postuar nga njoni Shfaq Poten
  Personalisht me para besoj ne UFO, se sa ne magji. Keto me duken perralla.
  ti mund te besosh edhe guret, por ate kuoten qe me demek e ke thene ti ja ke vjedhur me pak moderim Ajnshtajnit, nuk mund te jesh aq e mencur edhe pse lodhesh fort.

 17. #46
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,064
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  565

  Titulli: Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

  Magjia,syri i keq ,xhindet...
  Simptomet
  A-Magjia

  1)-Prishja (divorci) e martesės

  Kjo ėshtė prej problemeve mė tė shpeshta, Allahu na ka dhėnė njė shembull se sa shumė tė kėqija mund tė vijnė nga magjia:"...E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet(...)" El-Bekare, 2/102.

  Dy simptome janė veēanėrisht dėshmi e kėtij lloji tė magjisė: Gruaja nuk mundet mė tė ketė mardhėnie seksuale e as tė gjejė kėnaqėsi seksuale; ēifti nuk ka asnjė arsye pėr kėtė, duke dashur njėri-tjetrin kur janė larg njėri-tjetrit dhe duke u zėnė shpejt pasi bashkohen pėrsėri.Kėto simptoma do tė ndodhin papritur pas njė periudhe tė jetės normale tė pėrbaskėt apo madje edhe para fillimit tė jetės sė pėrbashkėt.

  Pėrleshjet e zakonshme janė tė ndryshme nga ato tė ndikuara si shkak i magjisė pasi ato janė tė bazuara nė tė kuptuarit e vėrtetė dhe tė arsyeshėm qė mund tė trajtohen nėpėrmjet arsyetimit dhe dialogut.Dy simptomat e pėrmendura mė parė janė shumė karakteristike pėr magji.Magjia nuk pėrjashton problemet reale brenda ēiftit, por ajo do tė bėjė tė pamundur pėr tė zgjidhur ato nė mėnyrėn e duhur.Pėrfundimisht, nė qoftė se asgjė nuk ėshtė bėrė pėr ta ndaluar atė, mosmarrėveshjet mund tė pėrkeqėsohen dhe do tė pėrfundojnė deri nė shkatėrrimin e dashurisė brenda ēiftit, duke arritur nė njė pikė pa kthim - veēanėrisht nėse familjet pėrzihen.

  Prandaj ėshtė e rėndėsishme pėr tė diagnostikuar magjinė sa mė herėt tė jetė e mundur.
  Pėr mė tepėr, magjia mund tė pėrdoret pėr tė parandaluar gruan qė ka fėmijė ose njeriu qė ka marrėdhėnie seksuale. Kjo mund tė ndodhė nė mėnyra tė ndryshme: gruaja nuk ka periudha apo nuk kapur shtatzėni fare ose ajo ėshtė viktimė e dėshtimeve pas disa ditėve ose muajve tė shtatzėnisė, ose foshnja i vdes para lindjes; burri nuk ka asnjė ereksion ose e humbė atė kur i afrohet gruas sė tij apo madje edhe gjatė mardhėnieve seksuale, qė ėshtė mė e keqja.

  Pacienti nė nevojė pėr njė kurė (shėrim) duhet sinqerisht tė tregojė problemet nga ēėshtjet e tilla kėshtu qė mund tė kuptohet plotėsisht.

  2)- Parandalimi i punės

  Personi i plotėson tė gjitha kushtet pėr t'u punėsuar, por pas asnjė aryse tė vlefshme, nė secilėn pėrpjekje ai dėshton.Puna mund tė i premtohet apo garantohet, por diēka do tė ndodhė kėshtu qė nuk punon, apo personi do tė pėrballet me njė mungesė tė energjisė apo ambicies.

  3)- Ndalimi i studimeve

  Kjo mund tė ndodhė nė mėnyra tė ndryshme: studenti nuk mund tė mendojė por vetėm tė mėsojė pėrmendėsh; ai do tė harrojė gjithēka; ai do tė ketė kokėdhembje sa herė qė pėrpiqet tė mėsojė; probleme ndodhin gjatė provimit; ai mendon se do tė ketė sukses por rezultatet e tij janė mė poshtė se mesatarja e kėrkuar, etj.

  4)- Problemet nė shėndet

  Magjia mund tė shkaktojė shqetėsime tė rėnda shėndetėsore. Ne kemi pėrmendur sterilitetin e femrave dhe impotencėn seksuale tė meshkujve. Mund gjithashtu tė shkaktojė kancer, hemofili, diabetin, ujė nė mushkėri, humbjen e flokėve dhe ekzemė...psoriasisin, sipas dijes timeėshtė vetėm pėr shkak tė magjisė.
  Mjekėt nuk e kuptojnė mekanizmin e saj dhe nuk kanė trajtim tė duhur pėr tė.

  Pėrgjigjet mjekėsore janė:
  • "Asgjė e parregullt nė trup, gjithēka ėshtė nė rregull". Por personi vazhdon tė vuajė.
  • "Ka njė problem, por ne nuk kemi parė njė tė tillė kurrė."
  • "Ėshtė stresi", dhe ata pėrshkruajnė droga antidepressant qė nxisin njė problem tjetėr, pa zgjidhjen e atė tė mėparshmin .
  • "Ju keni sėmundje tė tillė apo tė kėtillė, por ne nuk e kuptojmė se si erdhi deri te kjo."
  • Nė tė gjitha rastet, nuk ka asnjė trajtim ose trajtimi nuk ėshtė efektiv.

  5)- Apatia (Indiferenca)

  Personi humb tė gjithė motivimin dhe nuk ndėrrmerrė asgjė. 5 Apatia
  Personi humb tė gjithė motivimin dhe fillon asnjė veprim. Ai vazhdimisht do tė shtyjė gjėrat, duke fjetur gjatė gjithė kohės, duke filluar marrjen e veprimeve, por shpejt duke e dorėzuar (i lėnė) ..
  .
  6)- Dashuria e rrejshme

  Personi, burrė apo grua, nuk ėshtė nė dashuri me personin tjetėr, por ėshtė i fiksuar rreth tij/saj, vazhdimisht mendon pėr tė/atė, e sheh personin kudo dhe mund tė mendoj se ai ėshtė me tė vėrtetė nė dashuri, ndėrsa logjikisht nuk ka prirje apo arsye tė jetė i tėrhequr nga ky person. Ne shpesh shohim njė interes pėr personin e dytė tė martohet me tė parin, qoftė kjo sentimentale apo materiale, ose pėr interes tė njė personi tė tretė.

  7)- Ēmenduria dhe vdekja

  Personi do tė humbasė kontrollin e tij, ka dyshim pėr gjithēka dhe tė gjithė, flet vetėm, mendon se ai ėshtė dikush tjetėr, sheh gjėra, bėn lidhje ndėrmjet tė gjitha llojeve tė gjėrave, etj

  Lidhur me vdekjen: person do tė joshet pėr tė kryer vetėvrasjes dhe tė ndjen diēka qė e shtynė atė nė dritare, ose do tė donė qė tė prejė venat e tij me njė thikė, ose tė marrė drogė vdekjeprurėse, ose hedhi veten nėn njė makinė duke lėvizur, etj Ai gjithashtu mund tė pėrjetojė aksidente shumė tė rrezikshme dhe tė shpėtojė ngushtė.

  8)- Nėnshtrimi

  Personi do t'i bindet magjistarit ose personit qė ka kėrkuar magjinė me pa asnjė fjalė, ai nuk do tė rezistojė apo tė shprehė njė mosmarrėveshje tek ai. Ai mund tė pendohet pėr nėnshtrimin e tij dhe vendos pėr tė rezistuar, por nė disa raste ai do tė mbrojė magjistarin - kur ky ėshtė larg - kur i thuhet qė tė mos i besoni atij. Ky lloj i magjisė ėshtė pėrdorur nė shumė raste: pėr tė shfrytėzuar financiarisht dikė; njė grua qė dėshiron tė dominojė burrin e saj, ose anasjelltas, njė nėnė qė dėshiron tė dėshiron tė pėrdorė ēojė fėmijėt e saj nė lumturi,kur njė magjistar dėshiron tė pėrdorė dikė tė vendosur magjinė e tij, e kombinuar me magjinė lartpėrmendur tė dashurisė.

  9)- Mosbindja e fėmijėve

  Magjia qė ndikon te fėmijėt mė sė shumti ka ndikim nė sjelljen e tyre dhe studimet. Fėmija vazhdimisht do tė futet nė ligėsi dhe nuk do tė ndalet me ndonjė dėnim; ai vetė nuk e kupton se ēfarė po i ndodhė atij dhe ndjehet fatkeq dhe i paaftė pėr ndonjė sjellje tė mirė.

  10)- Efektet tjera

  • Burgosja: personi do tė dalė mezi nga shtėpia e tij ose vendi ose aspak.

  • Humbja e parave, ose nėse ai fiton para, ai nuk do tė fitojė mė derisa tė shpenzojė tė gjitha paratė.

  • Acarim.

  • Personalitet i pabalancuar: personi vazhdimisht do tė pėrjetojė ndryshime nė vendimet, idetė, vlerėsimet apo disponimin.

  • Ka dyshime patologjike, frikė dhe ankth.

  • Probleme dhe fatkeqėsi tė pafundme tė jetės.

  • Magjia e trashėguar: fėmija merr magjinė nga barku i nėnės. Kjo zakonisht shkon sė bashku me njė shėndet tė dobėt pėr mosbindje, fėmijėve dhe refuzimin e tė mėsuarit.Fėmija mund tė jetė shumė i pabindur deri nė fund tė adoleshencės. Pasi kjo nuk ėshtė bėrė pėr ata, magjia trashėguar ka efekte tė rastit mbi fėmijėt. Nga ana tjetėr, nė qoftė se magjia ėshtė drejtuar pėr njė grua shtatzėnė me qėllim tė vrasjes ose prishjes sė fėmijės, ky i fundit mund tė hendikepohet.

  • Magjia mund tė jetė e kushtėzuar: Ēifti do tė ndahet (divorcohet) pas lindjes sė fėmijės sė parė, burri do tė humbasin punėn e tij ēdo herė qė gruaja e tij i bashkohet atij; etj

  Sigurisht, ka magji qė njerėzit e kėrkojnė pėr "suksesin" e tyre nė jetė: nė mėnyrė qė tė marrin njė punė, qė tė ketė sukses nė studime, pėr tė marrė njė patentė shoferė, pėr tė fituar njė rast, pėr tė tėrhequr klientėt, etj. Kjo ėshtė e ndaluar dhe e vė atė njeri jashtė Islamit, po ashtu si "e keqe" e magjisė.
  • Nuk ka asnjė kufizim pėr atė qė mund tė programohet me magji.

  11)- Magjia nė shtėpi, dyqan apo veturė

  Ajo mund tė shkaktojė mosmarrėveshje nė shtėpi dhe aksidente. Nė dyqan, ajo mund gjithashtu tė sjellė mosmarrėveshjeve; rėnie nė veprimtari dhe aksidente. Ajo mund tė jetė burim i aksidenteve dhe avarive nė makinė poashtu. Magjia gjithashtu mund tė drejtohet pėr ēdo objekt.

  12)- Ėndrrat

  Ardhja e magjisė shpeshherė njoftohet nė ėndėrr: personi kafshohet nga njė kafshė, lėndohet nga dikush apo bie pafundėsisht. Ai gjithashtu mund tė shohė gjarpėrinjtė, njerėz tė vdekur apo varreza. Ai gjithashtu mund tė shohė personin qė e dėmton atė, dhe besoni nė pėrvojėn time, kjo gjithmonė ėshtė dėshmuar tė jetė e vėrtetė.

  13)- Llojet e magjisė

  Ne mund tė ndajmė magjinė nė katėr lloje: tė ngrėnė, e shkelur, e vėnė nė trup dhe e bėrė nga distanca.
  Magji e lidhur me ushqim, nė 95% tė rasteve, problemet e tretjes: nė stomak ose probleme me zorrė, tė tilla si djegiet, tė vjella, gazrat, gunga, thumbime.Kėto vėshtirėsi janė tė pėrhershme nė pėrgjithėsi, por ato ndonjėherė zgjasin vetėm njė periudhė tė shkurtėr pastaj zhduken. Ato janė tė pashpjegueshme me mjekėsi, por djegiet mund tė qetėsohen nga njė trajtim mjekėsor. Kur njė person vuan nga kėto mundime gastrike dhe ka simptomat e magjisė nė mesin e atyre tė pėrshkruara mė parė, ai mund tė pothuajse tė jetė i sigurt se ai ėshtė viktimė e magjisė tė ngrėnė. Magjia e ngrėnė gjithashtu mund tė ngrėnet aksidentalisht: ajo ėshtė menduar pėr dikė tjetėr dhe dikush tjetėr e ha atė.

  Magjia e shkelur mė sė shumti ėshtė aksidentale; ėshtė e shtrirė atje pėr njė aryse apo tjetėr dhe dikush shkel nė tė. Mė sė shumti ka efekt nė lėkurė; prerje, ekzema (prosiasis) dhe butona nė trup dhe kryesisht nė kėmbė, nganjėherė ndryshon vende dhe me mjekėsi e pashpjeguar.Ajo gjithashtu mund tė shkaktojė flokėt tė bien ose dobėsi nė kėmbė. Nuk ka asnjė efekt tė thyndarjes sė njė ēifti , parandalimin e punės apo efekte tė tjera, por vetėm efekt fizik. Ndonjėherė magjia ėshtė vėnė nė rrugėn e dikujt - kryesisht para shtėpisė sė tij - pėr tė goditur atė. Kjo pastaj do tė ketė efektin e synuar dhe jo vetėm ndikonė nė lėkurė.

  Magjia e vėnė nė trup do tė thotė magjistari dėrgon xhinėt pėr tė vėnė nė magjinė nė trupin e personit. Ajo ėshtė vėnė nė pėrgjithėsi nė vezoret e grave pėr tė ndaluar shtatzėninė, nė organin e njeriut qė tė ngjall impotencė, apo kudo nė trup tė shkaktojė dhimbje dhe mosfunksionim. Ajo mund gjithashtu tė vihet nė trup thjesht sepse magjistari ka dėrguar xhinėt nė personin dhe magjia nė trupin e tij do t'i
  ndalojė ata duke shkuar pėr aq kohė sa ai ėshtė kėtu: nėse viktima kėrkon tė shėrohet dhe ai qė bėn rukje provon pėr tė hequr xhinėt, ndėrsa ata janė tė lidhur me magji nė trupin e tij dhe Rukistu nuk e di se si pėr tė hequr kėtė magjinė ose nuk di pėr tė fare, xhinėt nuk do tė largohen ēfarėdo ai mund tė bėjė. Kėshtu, magjia mund tė vihet nė trup vetėm pėr tė komplikuar shėrimin e personit nėse ai pėrpiqet pėr t'u shėruar. Ju mund tė mendoni pėr atė kur ju ndjeni njė dhimbje tė pėrhershme ose periodike nė njė vend tė veēantė.

  Magjia me distancė ėshtė mė klasikja dhe e shpeshta. Por ajo mund tė jetė e komplikuar duke pėrdorur simbole. Varur nė njė vend tė lartė, kjo do tė dominojnė dhe mbėshtjellė personin kėshtu qė ai vetėm do tė sillet nė jetėn e tij dhe kthehet nė tė njėjtėn pikė nė vend se tė pėrparojė. Ajo gjithashtu mund tė prejė mendjen e tij nga realiteti kėshtu qė ai jeton nė njė botė imagjinare e populluar nga dyshimi, frika, pavendosmėria, ndryshimi i humorit, etj. Ajo gjithashtu shkakton kokė tė rėndė ose dhimbje koke dhe do tė bėjė atė tė ėndėrrojė tė ngrihe nė vendet e larta, shkojė poshtė ose bjerė. Varrosur nė tokė, ajo thith forcėn dhe energjinė e personit duke shkaktuar atė qė tė ketė gjumė tė shqetėsuar dhe duke i dhėnė atij njė pamje nė depresion dhe njė mentalitet tė njė humbėsi.

  E groposur nė varreza, personi bėhet si i vdekur, empati dhe i lidhur me vdekjen; ai nuk sheh ndonjė tė ardhme dhe vetėm jeton, ai do tė mendojė pėr vdekjen dhe ėndrron njerėzit e vdekur apo varrezat. Magjia e vendosur nė njė pus do tė thotė se personi do tė mbetet nė "fund tė pusit", nė kuptimin financiar dhe kurrė nuk do tė arrijė tė dalė. Magjia mund tė bėhet me gjakun menstrual; ajo shkakton probleme gjinekologjike, veshtirėsi nė mardhėnie seksuale dhe ndryshim nė ndjeshmėri dhe dashuri. Magjia me zinxhir ose dry do tė lidhė personin qė tė pengojė biznesin e tij.

  Ajo gjithashtu mund tė lidhė xhinėt nė person. Nyjet janė pėrdorur shpesh pėr tė bllokuar komunikimin: sa mė shpejt qė tė fillojmė diskutimin ne kemi mosmarrėveshje, ose pėr tė vendosur pengesa nė jetė: sa herė qė ai kapėrcen njė pengesė, njė tjetėr do tė dalė, apo "nyje" nė tė menduarit: ai do tė rrinė nė pikė fikse tė prishė arsyetimin. Nyjet e lidhura dalin nė ėndėrr si gjarpėrinjtė. Tar i zi ėshtė pėrdorur nė magjinė pėr tė krijuar njė efekt errėsirė: ai do tė tė shohė jetėn tė errėt dhe depresive, njerėzit e shohin atė nė kėtė mėnyrė dhe e shmangin atė.

  Kukullat janė pėrdorur pėr tė vėnė gjilpėrat nė to duke bėrė lidhje nė trupin e personit sikur thonjtė janė mbjellė nė atė, apo gjėra tė ndryshme pėr tė lėnduar atė fizikisht tė tilla si djegia e tyre, prerja e tyre, duke i varrosur ata, etj. Pastaj simbolet e pėrdorura janė me tė vėrtetė tė pakufizuar dhe magjistarėt vazhdojnė tė shpikin receta tė reja: yndyrė pėr tė bėrė personin tė trashė, veshėt e gomarit kėshtu qė ai bėhet budalla, flokėt e qenit kėshtu qė ai bėhet i dobėt dhe agresive, bretkocė kėshtu qė ai bėhet i neveritshėm, letra zyrtare pėr tė bllokuar procedurat e tij zyrtare, etj.

  14)- Magjia e shumėfishtė

  Tė gjitha magjitė e pėrmendura mė lart mund tė kombinohen pafundėsisht. Pėrveē nėse trajtohet, magjia do tė qėndrojė pėr jetė dhe ata thjesht e shtojnė. Por dikush mund tė jetė aq i urrejtur saqė ai do tė dėrgojė mė shumė magji dhe pėrsėrit kėtė rregullisht kėshtu viktima shpejt do tė ketė njė numėr shumė tė lartė tė magjive. Njėherė i zhytur plotėsisht me magjitė mė vonė humbė kontrollin e personin tė tij dhe jetės.

  15)- Magjia serike

  Ajo gjithashtu ndodh qė magjistari bėn shumė magji nė njė kohė, kėshtu qė ēdo herė qė njė ėshtė hequr do tė fillojė tjetra.
  Ju pastaj shihni personin e sėmurė tė pėrmirėsohet disa ditė pastaj bie pėrsėri.Magjistari mund gjithashtu tė ndjekė personin: ai do tė informohet nga xhinėt ēdo herė kur ai shėron veten dhe e pėrsėrit magjinė.Dallimi me rastin e parė ėshtė se magji ėshtė e ndryshme ēdo herė.Rasti i fundit ėshtė shumė i rrallė dhe do tė thotė magjistari personalisht dėshiron tė dėmtojė personin.

  16)- Reagimet ndaj leximit tė Kuranit

  Ne gjithashtu mund tė interpretojmė reagimet e personit me leksionet Kuranore pėr tė ndihmuar nė diagnozėn:

  • Reagimi mė tipik i magjisė ėshtė nxehtėsi nė tėrė trupin: magji ėshtė duke u djegur.

  • Personi gjithashtu mund tė ndjej gjėra tė daljes prej tij: magji po largohet.

  • Kur ai ndjen rėndesė, emocione stresi, nuk mund tė durojė leximin Kuranor, nuk mund tė marrė frymė apo bėhet nervozė, kjo tregon praninė e xhinėve.

  • Personi mund tė relaksohet, qetėsohet dhe tė bie nė gjumė: kjo mund tė nėnkuptojė dy gjėra: ose magji ka qenė i vendosur nė atė pėr tė bėrė atė nervoz: Kurani zvogėlon efektin e magjisė dhe personi qetėsohet ose magjia ėshtė bėrė kėshtu qė ai tė jetė i lodhur vazhdimisht, edhe nėse ai fle ai do tė zgjohet i lodhur: ai pastaj qėndron dhe bie nė njė gjumė lehtėsimi.

  • Nėse personi lėviz apo flet pa vullnetin e tij: kemi xhindėt.

  • Dhimbje koke: ėshtė pėr shkak tė xhinėve nė trup ose jashtė. Ajo gjithashtu mund tė jetė magjia nė kokė apo magjia e varur e cila ėshtė duke shkuar deri nė kokė.

  • Reagime tė shumta: personi mund tė ketė probleme tė kombinuara. Kjo pasohet zakonisht nga lodhje dhe rraskapitje.

  • Nuk ka ose ka pak reagim : personi ka pak problem ose aspak fare apo xhindėt ėshtė jashtė trupit dhe qė vepron nė atė nga jashtė. Nė kėtė rast, njė lexim i thjeshtė lejon pėr tė djegur lidhjen e xhindeve me personin pa arritur xhinėt dhe kjo ėshtė e mjaftueshme pėr shkėputje nga magjia.
  • Mos harroni diagnozėn e xhindeve apo magjia nuk e pėrjashton tjetrėn. Diagnoza ė
  shtė gjithmonė minimale. Nėse keni simptoma tė qarta nė jetėn e personit, trupi i tij, mentaliteti dhe ėndrrat e tij, ju mund tė dini edhe nėse nuk ka reagime ndaj leximit.

  17)- Konfuzionet (Paqartėsitė)

  Ndonjėherė, njerėzit do tė kėshillohen me ne, sepse vajza e tyre ka rėnė nė dashuri me njė jo-musliman dhe mendojnė se ėshtė pėr shkak tė magjisė. Nė tė gjitha kėto raste, ajo ishte njė dashuri e natyrshme dhe jo si pasojė e magjisė. Sjellja e vajzės mund tė ketė ndryshuar dhe ajo e lė familjen e saj: kjo ėshtė kryesisht pėr shkak tė mungesės sė dialogut dhe paragjykimeve . Ajo nuk e pėrjashton se ėshtė magjepsur, si nė aspektet e tjera dhe se kapaciteti i saj pėr t'u pėrballur me ēėshtjen e familjes ėshtė ulur dhe kjo e bėn atė tė largohet nga situata.Neve na kėrkohet ndonjėherė pėr tė bėrė diēka pėr tė sjellė pėrsėri djalin / vajzėn apo burrin / gruan qė u largua: kjo ėshtė magji e pastėr. Ne vetėm lutemi dhe i kėrkojmė All-llahut dhe e pranojmė me durim sprovėn.

  Disa mendojnė se ju mund tė tėrheqni pėr "mirė", qė ėshtė krejtėsisht e gabuar, magjia ėshtė vetėm njė akt i shkeljes sė besimit ēfarėdo qoftė qėllimi. Disa duan tė kenė sukses nė martesė ,provim ose gjykatė : tė gjitha kėto janė vetėm se magji e kulluar.

  Nėse ka njė magji efekt tė lidhur me tė keqen, kjo mund tė eliminohet duke eliminuar magjinė. Pėrndryshe, nuk duhet tė ndėrhyjė nė kursin natyror tė gjėrave. Pėr tė marrė bekimet mė shumė nė jetėn e dikujt,ėshtė vetėm njė mėnyrė: veprat e mira, lutjet, duke qenė i mirė me tė tjerėt_ sidomos tė afėrmit afėr dhe pendohu nga mėkatet.

  Disa mendojnė se ju duhet tė "mbėshteteni nė Allahun" dhe refuzoni tė lidhur problemet e tyre pėr shkak tė magjisė. Para sė gjithash Profeti paqja dhe bekimi qofshin mbi tė ka thėnė: "Allahu Bartėsi i Madhėshtisė dhe Madhėrisė ka krijuar pėr ēdo sėmundje ilaēin e saj, kėshtu kuroni veten" Transmetuar nga Ahmedi.

  Trupi koha, paratė dhe marrėdhėniet me tė tjerėt janė dhuratė nga All-llahu ju nuk mund tė lejoni veten tė humbni nga neglizhenca: kujdes duhet tė merren prej tyre nė mėnyrė qė tė pėrballen me ndonjė mangėsi.Mbani mend, Profeti paqja dhe bekimi qofshin mbi tė dhe shokėt e tij u ballafaquan me tė gjitha problemet me urtėsi maksimale dhe shfrytėzuan tė gjitha mjetet e mundshme tė lejuara.
  Pra, kjo ėshtė njė gabim tė mendoni se ju mund tė mbėshteteni nė All-llahun dhe tė neglizhoni mjetet.
  Nga ana tjetėr ėshtė gjithashtu njė gabim tė lidhnni me magjinė problemet qė nuk janė pėr shkak tė saj, ashtu si ju e humbni kohėn tonė nė qoftė se ju nuk e shihni se njė problem ėshtė pėr shkak tė magjisė.Njė pyetje pėrcakton dallimin: a kanė kėto probleme njė shpjegim logjik? Mund t'i tejkalojmė ato normalisht nga pėrpjekjet dhe sebepet?

  Ndodh qė magjia pėrkeqėson njė dobėsi tė personit: zemėrimin dyshim turpin ... Ne pastaj kalojmė nga njė gjendje dobėsie nė njė rrėshqitje tė pakontrolluar: personi nuk ka kontrollin e vetes dhe nuk mund tė bėjė atė qė ai mendon se ėshtė e drejtė pėr tė. Kjo do tė thotė se magjia e njėjtė nuk ka tė njėjtin efekt nė njerėz tė ndryshėm. Pėr shembull, nėse njė ēift ėshtė shumė solid dhe tė dy janė tė butė dhe tė respektueshėm, magjia do tė krijojė keqkuptime dhe probleme, por njė ēift, ku krenaria dhe egoizmi janė tė fortė menjėherė do tė shkatėrroj.Unė kėshilloj qė tė mos kėmbėngulni pėr tė kuruar njerėzit tė cilėt refuzojnė tė besojnė nė magji ose qė mendojnė se mund kurohen pa ndihmėn tuaj, ju do tė keni mjaft pėr tė bėrė me ata qė kėrkojnė tė shėrohen, ata qė nuk kanė nevojė pėr ndihmėn tuaj janė ato i cili do t'ju sjellė probleme dhe tė provojnė tė jenė mė pak mirėnjohės. Megjithatė, gjithmonė tė keni derėn hapur nė rast se ata ndryshojnė mendjen e tyre. Kėshilloj ata tė i luten Allahut pėr tė treguar atyre ēėshtjen dhe zgjidhjen.

  Rinia e rritur nė Francė tė panjohur me ēėshtjet e magjisė, nganjėherė vėshtirė mund tė besojnė nė tė. Sidoqoftė shumė raste tė burgimit, dėshtimeve nė shkollė dhe profesionale, ndarja familjare deri nė personalitetin ēekulibruar janė pėr shkak tė magjisė.

  Rukje ėshtė shėrim me Kuran dhe lehtėsim i vuajtjeve tė njerėzve qė janė mbėrthyer pėr vite me rradhė. Sė dyti kjo ėshtė njė mbrojtje e muslimanėve kundėr shirkut dhe forcimit tė besimit tė tyre. Sė treti kjo ėshtė njė davet (thirrje) pėr jo-muslimanėt. Sė katėrti, kjo ėshtė njė luftė kundėr fallxhorėve dhe sihirbazėve tė ndryshėm, satanistėve, mjekėve magjistarė, dhe bashkėpunėtorėve tė tyre dhe tė tė gjitha formave tė shirkut, derisa tė zhduken plotėsisht.

 18. #47
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,064
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  565

  Titulli: Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

  Cila ėshtė metoda e duhur pėr shėrimin e dikujt nga magjia, mėsyshi apo tė prekurit nga exhini?
  Pyetja: Cila ėshtė metoda e duhur pėr shėrimin e dikujt nga magjia, mėsyshi apo tė prekurit nga exhini?

  Shejh Albani: Nuk di ndonjė ilaē pėr magjinė pėrveē rukjes sė ligjėruar dhe leximit tė Kuranit, tė kėrkuarit ndihmė dhe mbrojtje nga Allahu i Madhėrishėm, duke iu lutur atij me seriozitet qė ta shėroj personin nga njė gjė e tillė.

  Kurse shkuarja tek parashikuesit e sė ardhmes apo treguesit e fatit pėr tė zbuluar se kush i ka bėrė magji dhe ē’lloj magjie ėshtė pėrdorur, qė pastaj tė jetė nė gjendje ta largoj, kjo bashkė me faktin se nuk i sjell gjė dobi, ėshtė edhe njė mėnyrė qė nuk ėshtė e lejuar.

  Madje veprimet e tilla mund tė jenė politeiste pėr shkak tė magjive kuptimi i tė cilave nuk dihet. Ato mund edhe tė pėrmbajnė ( fraza qė kėrkojnė) ndihmė nga djajtė emrat e tė cilėve ne nuk i dimė- emrat e vetėm qė ne i dimė janė emrat e mashtruesve ( dexhalleve) qė kėrkojnė ndihmė nga shokėt e tyre prej xhinėve, ashtu siē ka thėnė Krijuesi i tė gjitha krijesave:

  “e disa njerėz kanė kėrkuar strehim te disa xhindė, e kjo vetėm qė ua shtoi atyre tėrbimin ( mėkatet dhe mosbesimin) ,” [Xhin 72:6]

  Sa i takon atij qė ėshtė pushtuar nga Syri i Keq…atėherė pėr tė ka shėrim dhe kjo ėshtė pėrmendur nė Al-Nuwata dhe tė tjera pėrveē saj. ( E kjo ėshtė) ai qė mendohet se ėshtė shkaktar i saj dhe qė pastaj dihet, sillet dhe i thuhet tė marr abdes. Uji nga abdesi i tij merret dhe me tė lagen gjymtyrėt e personit qė ėshtė prekur nga mėsyshi i kėtij njeriu. Kjo ėshtė mėnyra e ligjėruar pėr shėrimin e tij.

  Mund tė ketė mė shumė detaje nė hadithin i cili tani nuk mė kujtohet. Kjo gjendet nė Al-Muwata dhe koleksionet e tjera tė Suneneve.

  Sa i takon atij qė ėshtė pushtuar nga exhini, atėherė shėrimi i tij bėhėt me anė tė recitimit tė ajeteve nga Kurani Fisnik nga njė musliman i njohur pėr drejtėsinė e tij. Kjo benė dobi nė shumė raste.

  Kjo ėshtė pėrgjigja qė kam pėr kėtė pyetje.

  Fatwaawaa Jeddah, 21.
  Burimi: Shaikh al-Albaani | Translations From His Works

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Sepsa – shkaktarėt, simptomat dhe shėrimi
  Nga Loverboy ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2013, 19:04
 2. Sherimi permes 'tokezimit ''
  Nga Ado ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2012, 20:40
 3. Shėrimi nga vetėpėlqimi
  Nga Deuid ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 22:17
 4. C'ėshtė marihuana? Varėsia dhe shėrimi!
  Nga MasteR ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2012, 08:27
 5. Shėrimi sipas dėgjimit tė muzikės
  Nga braziljania ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 21:41

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •