Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 47

Teme: Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

 1. #1
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114

  Exclamation Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

  Njohja e magjise

  Kuptimi gjuhesor i magjise
  Kuptimi praktik
  Disa rrugė qe magjistari afron xhindet
  Magjia sipas kuranit dhe sunetit
  argumentet pėr magjine ne kuran dhe synet pėr ndohdjen e xhindeve
  Argumentet pėr ndodhjen e magjise sipas kuranit dhe sunetit
  Thėniet e dijtareve pėr magjine

  Llojet e magjise

  Llojet e magjise sipas Er-Rrazit
  Llojet e magjise sipas Er-Ragip
  Vertetesia e magjise e qartesimi i llojeve te saj

  Si grumbullon magjistari xhindet

  Rruget jo te plota te tij

  Ligji i magjise ne sheriatin islam

  Gjykimi i atij qe meson magjine ne islam
  Gjykimi ne islam pėr magjistaret
  Gjykimi i magjistarit te krishtereve ose hebrejve

  A lejohet prishja e magjise me magji
  Ndryshimi magjise me mrekulline

  Prishja e magjise

  Magjia pėr ndarjen e bashkeshorteve: (shenjat mynyrat e prishjes,shembuj ilaci i saj)
  Magjia pėr dashuri (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e imagjinimit (shenjat shembuj prishja dhe ilaci)
  Magjia e cmendurise (shenjat, prishja, ilaci)
  Magjia e dembelizmit (shenjat, prishja ilaci i saj)
  Magjia Heautif
  Magjia e semundjes (shenja, prishja, ilaci i saj)
  Magjia e gjakederdhjes tek gratė (shenjat, mynyra e prishjes ilaci).
  Magjia e vonimit te marteses (shenjat, ilaci shembuj).

  ILaci i atij qe smund te kryeje marredhenie me gruan e tij

  Mynyra e lidhjes se magjise.
  ILaci me kuran dhe sunet dhe perkujtimin nga sheriati
  Ndryshimi midis lidhjes me magji dhe dobesimit te trupit
  ILaci i disa llojeve te shterpesise
  Mbrojtja e dhendrit dhe nuses nga magjia
  Shembuj te ilacit te lidhjes me magji te burrit dhe gruas

  ILaci i syrit te keq

  Argumenetet nga kurni e suneti pėr pasojat e syrit dhe demet e tij.shembuj.
  Vertetsia e syrit te keq
  ILaci i syrit te keq
  Shembuj konkrete te ilaceve te syrit dhe shembuj te semureve me syrin e keq

 2. #2
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Njohja e magjise

  Magjia ne kuptimin e saj gjuhesor:Ka thėnė Esheri ,Magjia ėshtė njė pune ne te cilėn afrohet shejtani me ndihmėn e tij .Tha gjithashtu ,origjina e magjise ėshtė ndryshimi I dickaje nga e vėrteta ne diēka tjetėr sikur magjistari bėn te koten ne pamjen e te vėrtetės ėshtė njėsoj sikur largoi diēka nga shikimi I njerzve.

  Trans Shumer nga ebi Aishe .Arabet e quajtėn magjine sihr sepse ajo ndryshon shendetin ne semundje.Faris magjia e nxjerrjes e te kotes ne pamjen e vėrtetės.

  Thuhet ne fjalėn e arabishtes El Mesijt:Magjia ėshtė njė gjė delicate.U than e fjalorin Muhijtun muhijt Magjia ėshtė njė nxjerrje e dickaje ne pamjen me te mirė e te jetė sprove.

  Fehrudijn Err-RRazi ka then :Magjia ne sheriatin Islam ėshtė specializmi I ēdo gjeje qe fsheh shkakun e saj shfaqet ne pamje jot e vėrtetė dhe merret me mashtrim.Tha ibn kudame el mukadesi.Ai ėshtė lidhje magjish,lexime (tė ndryshme) fjale te cilat thuhen e shkruhen ,apo punohet dickcka qe le pasoja ne trupin, zemren ,llogjiken e atij qe I bėhet magji ne mynyre jo direkte(prekje) e kėto janė te vėrteta.Ka magji qe vret qe semur ose qe e merr burin nga gruaja e tij dhe nuk e le tė kryeje marredhenie dhe qe bent e urrejne njėri-tjetrin.

  Njohja e magjise

  Ėshtė marrėveshje mes magjistarit dhe shejtanit qe te beje magjistari disa nga te ndaluarat (haramet) ose bindjen e tij ne ēfarė kėrkohet nga ai.

  Disa nga mynyrat e magjise.

  Nga magjistaret ka qe mbeshtjellin kuranin ne kėmbė e futet ne banjo.Ka qe shkruan ajetet e Kuranit me gjakun e menstruacioneve.Ka nga ato qe I shkruajnė ato poshte kėmbės.Ka qe nga ato qe shkruajnė El fatihan mbrapsht..Ka nga ata qe falen pa abdes.Ka nga ato qe rrine pa u lare.Ka nga ato qe therin pėr hirė te shejtanit e nuk permendin emrin e Allahut ne therrje dhe e con mishin e therur ne vende qe ua percakton shejtani.Ka nga ato qe bėjnė sikur flasin me planetet dhe I bien sexhede atyre.Ka nga ato qe kryejne marredhenie me nenat ose vajzat e tyre e shkruajnė lloj nuskash ne gjuhe joarabe te pakuptushem qe kanė pėrmbajtje mohimi(kufri).

  Nga kėto kuptojme qe xhindi nuk e ndihmon magjistarin e nuk I sherben atij pėrveēse me shkembim e me gjėra te tjera qe ne to te kėtė sa me shumė kufer(mohim) ose harame te beje magjistari aq me shumė I sherben xhindi prej shejtaneve e me I shpejte ne zbatimin e kerkesave te tij.E nėse magjistari nuk I ploteson ēėshtjet e kufrit(mohimit) pėr te cilat e urdheron shejtani ai e nderpret sherbimin e tij dhe e kundershton ne urdherta e tij.Magjistari dhe shejtani prej xhindeve janė dy shoqerues ne kundėrshtim me urdherat e Allahut.E nėse sheh me vėmendje ne fytyren e magjistarit do tė qartesohet saktesia e fjalės time do ta gjesh fytyren e tij sikur ėshtė njė errėsirė e zeze pėr shkak te kufrit (mohimit)te tij.E nėse e njeh magjistarin nga afėr do tė vesh re qe jeton me probleme me veten e tij me gruan dhe fėmijėt e tij dhe nuk mundet te fleje I qete e I clodhur,por gjithmonė qorton veten e tij. Por here pas here zgjohet I frikesuar nga gjumi.Pervec kėsaj shejtanet shkojnė dhe ia demtojne gratė e e magjistareve fėmijėt e tyre ka raste qe edhe e rrahin magjistarin xhindet dhe I sjellin probleme pėrēarje e shqetesime.

  Tha te vėrtetėn Allahu ne fjalėn e tij.
  Kush ia kthen shpine udhezimit tim do tė kėtė jetė te vėshtirė."(Taha -124)

 3. #3
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia ne dritėn e kuranit dhe sunetit.

  Argumentet pėr ndodhjen e xhindeve dhe shejtanit.Lidhjet midis xhindit dhe shejtanit janė shumė te forta.Xhindet dhe shejtanet bashkepunojne ne magji.Disa njerėz e mohojne ekzistencėn e xhindeve dhe shejtaneve prej tyre dhe ndodhjen e magjise e pėr kėtė po ju sjell disa argumenta te egiztences se tyre te permbledhura.

  Ajeti 29 i sures Ahka

  29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

  [6. En am }

  130. O grumbull i xhinve dhe i njerėzve! A nuk ju erdhėn nga mesi juaj tė dėrguar t'ju rrėfejnė argumentet e Mia dhe t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr takimin tuaj nė kėtė ditė? Ata thonė: "Dėshmojmė kundėr vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kėsaj botė dhe ashtu (tė detyruar) dėshmuan kundėr vetvetes se me tė vėrtetė e refuzonin (tė vėrtetėn)

  55. Rrahman

  33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

  72. Xhin

  1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

  6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

  5. Maide

  91. Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t'ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)?

  24. Nur

  21. O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkateve), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di.

  Argumentet nga kurani janė shumė ,ėshtė e njohur qe ne kuran ėshtė njė sure e njohur e plotė pėr xhindet e mjafton tė dish se ne kuran fjala xhind pėrmendet 22 here,fjal shejtan pėrmendet 68 here.E japim kėtė informacion me qėllim qe te tregojme qe ajetet qe flasin pėr xhindet dhe shejtanet janė te shumta.

  Argumentet nga syneti.

  Ibn Mesudi r.a ka then :Ishim me te derguarin e Allahut .as ne njė nate prej netėve .Nuk e gjetem profetin a.s , e kerkuam rrugėve dhe luginave e thame do tė jetė vrarė.kaluam naten me te keqe qe mund te kėtė kaluar ndonjė popull. Kur u gdhi profeti a.s erdhi nga drejtimi I shkretetires .Thame o derguari I Allahut te kerkuam dhe te ndoqem pas e nuk te gjetem dhe kaluam naten me te keqe qe mund te kėtė kaluar ndonjė popull.Ai tha :- Me erdhi njė xhind thirres e shkova me tedhe u lexova kuran atyre"Tha ibn mesudi :u Nis me ne na tregoi gjurmet e xhindeve dhe gjurmet e zjarrit tė tyre dhe e pyeten xhindet pėr njė lloj ushqimi dhe tha"pėr ju ėshtė ushqim ēdo kocke qe ėshtė pėrmendur emir I Allahut gjatė therjes se mishit tek ajo ėshtė mbushur me mish dhe kafshet tuaja hajne bajgat e kafsheve tona(te njerzve) po dhe u tha I derguari I Allahut a. shokeve:Mos u pastroni me ato kocka sepse ato janė ushqim pėr vellezerit e juaj xhinde.(muslimi)

  Ebi sejd el hidri r.a ka then Ć¢ā‚¬“Me tha I derguari I Allahut a.s .Tė shikoj qe I do delet dhe shkretetiren .Nėse je ne shkretetire me delet e tua thirre ezanin pėr namaz nfrije zėrin ne ezan sepse kush degjon zėrin e muezinit prej xhindeve dhe prej njerzve e ēdo gjė tjetėr do tė deshmoje ne ditėn e gjykimit.Trans maliku buhari nesaiu dhe ibn maxhe.

  Ibn Abazi ka then Ć¢ā‚¬“U nis I derguari I Allahut a.s ne njė grup sahabesh pėr te shkuar ne tregun e qujatur ukadh dhe u ndaluanshejtanet nga lajmet e qiellit dhe u qelluan me zjarr.U kthyen shejtanet tek populli I tyre dhe thanė ēfarė keni- thanė- U ndaluam nga lajmet e qiellit(fjalėt qe bisedonin engjejt) dhe na qelluan me zjarr.Thane Ć¢ā‚¬“Nuk u ndaluat nga lajmet veēse ka ndoshur diēka ne toke.Kerkoni ne lindje e perėndim te tokes e shikoni se ēfarė ju pengon nga lajmet e qiellit.U nisen xhindet drejt tuahmes (qytet) tek profeti a.s qe ishte ne vendin e quajtur Nahle.Tregon muadhi:Ai po falte namazin e sabahut me shoket e tij kur degjuan kuranin (xhindet) pushuan qe te degjonin e thanė kur u kthyen tek populli I tyre. "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit, qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrėsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".Dhe zbriti Allahu ajetin e kuranit pėr ti njoftuar besimtaret dhe profetin a.s me kėtė gjė ne suren xhind.

  1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
  2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrėsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
  3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė
  8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
  9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.
  10. Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgatitje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t'i udhėzojė.
  11. Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.
  12. Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi nė tokė e as nuk mund t'i shpėtojmė Atij duke ikur.
  13. Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush i beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėmtimi e as ndonjė padrejtėsie..

  Aishja r.a trans se ka then ei derguari .i Allahut a.s .-U krijuan engjet prej drite dhe I krjiuan xhindet nga flaka e pa tym dhe u krijua Ademi nga ajo qe ėshtė pershkruar juve (pra balta) trans ahmedi dhe muslimi.

  Safije bint heje r.a transmeton se Pejgamberi a.s tha -Me te vėrtetė shejtani ecėn ne ne trupin e birit te Ademit nėpėrmjet rrugėve te gjakut.(Buhari dhe muslimi)

  Ebi hurejra r.a trans se ka then I derguari I Allahut.-Ska ndonjė te lindur qe lind dhe mos e ngacmoje shejtani e pastaj qan me ze te lartė pėrveē te birit te merjemes dhe nenes se tij"(Buhari dhe Muslimi)

  Abdullah ibn Mesudi trans u pėrmend tek I derguari I Allahut a.s njė burrė qe fjeti naten gjersa u zbardh e doli dielli pa u fal e ai tha.Atij burri I urinoi shejtani ne dy veshet ose tek njeri vesh" (trans buhari muslimi)

  Ebu katadeh ka then se I derguari I Allahut ka thėnė- Endrra e mirė ėshtė prej Allahutdhe e keqa ėshtė prej shejtanit.Kush shikon ndonjė ėndėrr te keqe dhe e urren le tė pershtyje tre here nga krahu I majte I shpatulles e te kėrkoje mbrojtje prej shejtanit tek Allahu sepse ajo nuk do ta demtoje atė (buhari muslimi)

  Ebi Sejd el kudri r.a tras se I derguari I Allahut a.s ka thėnė nėse dikush prej jush I hapet goja te vendosi dorne e tij ne goje sepse shejtani hyn nete"(muslimi )
  Hadithet pėr kėtė janė te shumta e kėto mjaftojnė pėr atė qe kėrkon te vertetn.Na qartesohet se egzistojne xhindet dhe shejtanet prej xhindeve e nuk ka dyshim pėr te e nuk polimezon asnjė pėr kėtė pėrveē mendjemedhenjve e atyre qe ndjekin epshet dhe jo udhezimi e Allahut.

 4. #4
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Argumentet pėr ekzistencėn e magjise


  Argumenbte nga kurani I nderuar.
  Ajeti 102 sure El bekare
  Ajeti 77 sure Junus
  Ajeti 81-82 Sure Junus
  Ajeti 67-69 sure Taha
  Ajeti 117-122 sure Araf

  Sure el Felek
  113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
  2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
  3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
  4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
  5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


  Ka then El Kutubiu " prej demit tė atyre qe lidhin dhe fryejne njė magji "Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur lexojnė ne to (fjale magjie).
  Ka thėnė El hafidh ibn kethir pėr kėtė ajet Tha muxhahid ,Ekrime el Hasen, Kataden dhe ed-Daled-Magjistaret qe fryejne ne penjte qe lidhin kur fryjne kendojne ne to fjale magjie.

  Argumentet nga syneti

  Nga Aishe r.a ka thėnė.Njė burrė nga bėni zurejk qe quanin Lebijd ibnul Asemi I bėri magji te derguarit te Allahut a.s saqė imagjinonte sikur bėnte diēka me gruan e tij qe nuk e kishte bėrė gjersa njė ditė prej ditesh apo njė nate prej netesh ishte tek unė e bėri shumė dua (lutje) e pastaj thaq "O Aishe e ndejva qe Allahu mu pergjigj me ato qe I kėrkova.Me erdhen dy burra me qendruan njeri tek koka e tjetri tek kembet e njeri prej tyre I tha shokut.-Ēfarė ka ky burrė? Tha Ć¢ā‚¬“Ėshtė magji.Kush I ka bėrė magji? Tha- Lebijd ibnul Asemi.Ne ēfarė gjeje? Tha- Ne kreher dhe ne floke dhe ne pjalmin e hurmes arabe mashkull.Tha ku ėshtė ajo magjia?Tha Ć¢ā‚¬“ Ne pusin haruan" Shkoi profeti Muahmed a.s tek ai pus dhe I tha Aishes.Uji I tij ishte I kuq si kenaja dhe kurorat e hurmave ishin si koka shejtanesh.Tha o Aishja .O derguari I Allahut a nuk e nxorre atė magjine.Tha profeti a.s Me sheroi Allahu dhe e urreva qe te hapej problem te njerzit dhe urdhėroi ta mbuluan magjine.(buhariu muslimi)

  Kuptimi I hadithit

  Cifutet Allahu I mallkofte rane dakort me lebijt ibnul asemi magjistari me I madh ēifut ne atė kohe dhe I thanė qe te bėnte magji te derguarit te Allahut .as dhe I dhanė atij 3 dinare dhe ky I humbur e bėri magjine me floket e profetit a.s .thuhet se I morifloket nga njė fėmijė I vogėl qe shkonte tek shtėpia e profetit a.s dhe bėri magji me to dhe e vendosi ne pusin heruan.
  Po ti bashkosh tė gjitha trans e hadithit kupton se kjo magji ishte e llojit qe burri nuk kryen dot marredhenie me gruan.Ėshtė pejgamberi a.s qe I dukej sikur mu8ndej te kryente marredhenie me njė nga gratė e tij e kur I afrohej nuk mundej.E pėr kohėn e magjise ka mendime tė ndryshme.Ėshtė then 40 ditė dhe tjetėr veē kėsaj dhe Allahu e di me mirė se sa. .E pas ardhjes se dy engjeve u be e qartė se lebijd ibnul asem e kishte mbeshtjelle magjine me kapaket e lules mashkull te hurmes qe te ishte e fortė e tė kishte ndikim te fortė e pastaj e kishte vendosur poshte njė guri te pusi heruan.Pasi mabruan dy engjejt profeti a.s urdhėroi nxjerrjen e magjisee groposjen e saj e ne disa transmetime thuhet se e dogji.Siē shihet ne transmetimet e ndryshme te kėtij hadithi ēifutėt I bene magji profetit a.s nga llojet me te fort atė magjise e deshnin ta vrisnin dhe ka magji qe te vret e siē dihet e thjeshtezoi atė ne llojin e magjise siē ėshtė ajo qe nuk e lejon burrin ti afrohet gruas se tij.

  Dyshimet dhe zgjidhjet e tyre

  Ka then El Maziri bidacinjte e mohojne kėtė hadith e thonė nuk mundet qe profetit a.s ti bėhet magji.Sepse n.q.s. ne e lejojmė kėtė besimi ndaj sheriatit pdo te mendonte qe xhebraili do tė vinte te Ai .a s e do ti sjillte shpalljen po realisht nuk ishte ashtu pėrgjigjet Maziri e thotė.Kėtė fjale te cilat thanė ėshtė pa vend sepse ardhja e kuranit e cila ėshtė mrekullitregon sinqeritetin qe ka profeti .as ne ēka informon prej Allahut e te lejojmė diēka qe kurani dhe suneti janė ne kundershti me te ėshtė papranuar.Mrekullit e e tij fiksojne vertetetsine e tij pėr ēfarė transmetoi nga Allahu dhe ajo qe ato thanė ėshtė ne kundėrshtim me argumentet.

  Tha Ebu xhekini El Jusufi .Sėmundja e pejgamberit a.s nuk pakeson diēka atij .as nga profetesia sepse sėmundjet qekane kaluar profetet nuk u le atyre pasoja por ua shton atyre gradėn ne xhenet.Dhe imagjinimi I tij a.s sikur bėnte diēka nga kjo dynja kur ai nuk e bėnte atė gjee pastaj kjo gjė iu largua e iku ploteisisht ekjo I vinte nga magjia pasi Allahu ia mesoi vendin e magjise me anė te dy engjeve ne ėndėrr nxjerrejn dhe prishjen e saj dhe bėri shkak kėtė ngjarje pėr zbritjen sureve En-Nas ,El-Felek pėr te cilat besimtaret I p[erdorin ne kohėn e sotme pėr ruajtjen etyre nga magjia dhe syri I keq.Kjo semundje nuk I pakesoi asgjė nga profecia por pėrkundrazi u be shkak pėr zbritjen e ajeteve te kuranit dhe ndodhi me dėshirėn e Zotit pėr ti beret e ditur brezave te besimtareve sit e ruhen prej magjise me anė te kėtyre sureve.Kjo semundje nuk I la pasoja ne mendjen e tij por vetėm ne trupin e tij siē ishte shikimi e kjo ndodhi ne kohėn semundjes.
  Na ka ardhė ne kuran dhe se Musait I bene magji qe te shikonte litaret e magjistareve si gjarperinj.

  65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
  66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
  67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frikė.
  68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
  69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
  70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"(sure Taha)


  Asnje nga dijetaret dhe njerzit e zgjuar nuk ka then se musait iu pakesua diēka nga profetesia e tij sepse gjėrat e tilla e kanė shtuar besimin besimtereve dhe profetesine me shpallje pėr ngajrjet ne fjale sepse Allahu u jep atyre (profeteve) fitore kundėr armiqve dhe mosbesimtareve dhe ua prish magjite magjistareve me mrekulli siē ishte shkopi I Musait ose Suret Felek dhe Nas pėr profetin a.s.
  Nga Ebu hurejra r.a trans se Pejgamberi a.s tha Largohuni nga hskatarrimet ! thanė o derguari I Allahut cjane ato?Tha Ć¢ā‚¬“Idhujtaria (shirku) magjia,vrasja e dikujt qe Allahu ne ndaloi ,ngrenia e fajdes,ngrenia e pasurise se jetimit,lenia e luftės ne kohėn e saj,dhe shpifja kundėr besimtareve te martuar pa e ditur atė(buhari muslimi)

  Perfitojme nga hadithi mse pejgamberi a.s na urdhėroi qe ti largohemi magjise dhe e qartesoi se ajo ėshtė prej gjynaheve me te mėdha dhe shkatarruese e kjo argumenton se magjia ėshtė evertet dhe nuk ėshtė perralle.

  Nga ibn Abaz r.a transmetohet se ka then I derguari I Allahut .a .s Ć¢ā‚¬“Kush mesoi dijet nga yjet (astrologji) ai mesoi njė pjesė te magjise dhe shton sa shton"(transmeton Daudi ibn maxheh dhe saktesoi sheik Albani.


  Perfitojme nga hadithi qe te largohemi dhe prej rrugėve qe te ēojnė ne mesimin e magjise.Argumnetet qe magjia mėsohet ėshtė fjala e Allahut ne kuran

  102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafƃ©, djajt ishin tė pafƃ©, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fƃ©!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare)

  Ėshtė e qartė se magjia ėshtė dije si dijet etjera dhe ka disa rregulla qe ndėrtohet.Hadithi dhe ajeti tregon te keqijat e mesimit te magjise.

  Nga Imran ibn husejn r.a transmetohet se I derguari I Allhut ka thėnė .Nuk ėshtė prej nesh kush beson parandjenjen ose kėrkon nga njė tjetėr kėtė gjė ,ai qe hedh fall ose ai qe kėrkon ti hidhet fall, ose bėn magji ose shkon te magjistari qe ti beje ai magji dikujt dhe kush shkon tek fallxhoret dhe beson atė qe ai thotė net e vėrtetė ai ka mohuar atė qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin).
  Nga ebi Musa el Enshariu r a trasmetohetse I derguari I Allahut ka thėnė.Nuk do tė shkoje ne xhent pijaneci,dhe as ai qe beson ne magji dhe as ai qe nderpret lidhjet farefisnore" . Inb Haban thotė se kuptimi I hadithit ėshtė se te tre nuk do tė hyjne ne xhent pėrderisa te ndeshkohen me zjarr njėfarė kohe pėr gjynahet e kundershtimet.Me te vėrtetė profeti a.s ndaloi nga bindja (besimi) se magjia vepron pavarur nga pėrcaktimi I Allahut dhe ėshtė detyrė pėr besimtarin qe te besoje se magjia vepron vetėm nėse deshiron Zoti Ajeti 102 El bekare "por pa lejen e Allahut me atė askujt nuk mund ti bėjnė dem"

  Tha Ibn Mesudi Kush shkoi tek Araf (ai qe thotė se e di te fshehten) apo magjistar ose fallxhor dhe I beson ne atė qe I than e te vėrtetė e mohoi atė qe I zbriti Muhamedit a.s (kuranin)

 5. #5
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Thenia e dijetarėve

  Tha el Hatabi Njė popull mohoi ekzistencėn e vertetsise se magjise.Pergjijgja ėshtė se ėshtė fiksuar se vėrtetėsia e egzistences se magjise dhe rane dakort shumica e popujve (arabe ,romak Persian dhe banoret e tokes me dije dhe dituri.

  Tha Allahu
  "Tė cilėt ua mesonin njerzve magjine"(El Bekare 102) dhe urdhėroi te kėrkohet mbrojtje prej saj me fjalėt e tij dhe dua siē vjen ne kuran.
  Sure el Felek
  113. Felek 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
  2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
  3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
  4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
  5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

  E pėr kėtė erdhen hadithe te shumta nga I derguari I Allahut a. s qe lajmeron se nuk I mohon kėto veēse ai qe mohon gjėrat qe duken.Dijetaret kanė dhen percaktime pėr ndėshkimin e magjistarit dhe nga erdhen te gjithė kėto percaktime nėse nuk do tė egzistonte magjia.
  Tha El Kurtubiu Thone ehli syneti qe ėshtė fiksuar vėrtetėsia e magjise dhe thanė muetrilet(grup I humbur) dhe ebu ishak El sitirababdi shok nga shoket e imam shafiut qe magjia nuk ėshtė vėrtetė por ėshtė imagjinim.
  66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj). (Taha) E nuk thotė se leviznin me te vėrtetė port ha atij (Musait ) ju duk e gjithashtu
  116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhėn ata (shkopinj e litarė), magjepsėn sytė e njerėzve, i frikėsuan ata dhe sollėn njė magji tė madhe.(Sure El Arafe)

 6. #6
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Llojet e magjise

  Llojet e magjise janė tetė -

  E para magjia e keldamijineve dhe keshdajinijeve te cilėt adhurojne shtatė planetet.Ata besojnė se palnetet drejtojnė gjithesine
  E dyta magjia e ngatarresave dhe imagjinatave dhe e shpirtave te fortė.Pastaj err-Razi argumenton se ngatarresa le gjurme tek njeriu sepse njeriu mund te eci ne njė trung mbi toke enuk mund te eci vete nėse ai trungu ėshtė mbi lume .Thane doktoret e kohės kur hasnin dike qe I dilte gjak nga hunda e ndalonin atė te shikonte ne gjėrat me ngjyrė te kuqe ndėrsa atė qe kishte semundjen e tokes e ndalonin te shikonte ne gjėrat e ndritshme dhe nga rrotullimi ne njė vend.E vazhdon er-Rrazi me llojet e magjise te cilat nuk kanė rėndėsi e neto ka disa gabime e pėr kėtė po eleme pėr pjesen e meposhteme.

  Vertetesimi e qartesimi I llojeve te magjise.


  Nga studimi I ndarjes se llojeve te magjise sipas er-Rrazit dhe Er-Rragib dhe dijetarėve te tjerė mbi magjine gjen qe ato qe shtuan ne magji gjeraqe nuk I takojne asaj pėr shkak se ato u mbeshten shumė ne kuptimin gjuhesor te magjise qe ėshtė magjepse dhe fshehje e shkakut.kėshtu ata futen ne magji dhe gjėrat e ēuditshme futjen ne sherr te dy personave te cileve u fshihet shkaku .Kėto nuk kanė vlerė pėr ne por ne kėtė shkrim do tė flasim pėr magjine vėrtetė qe bazohet shejtani tek xhindet..Ka gjėra te tjera me rėndėsi qe duhet ti sqarojme e ato qe permendi Er-Rrazi dhe er-Ragib pėr ndikimin e planeteve.E vėrteta ėshtė se ne besojme se ato qe ato veprojnė me urdhėrin e Zotit e me urdhėrin e Zotit nuk ndikojne ne krijesat e tjera asnjėherė.Disa thonė se magjistaret flasin nne emėr te palneteveose shenjave tė tyre e pasi u flasin atyre plotesohet magjia e tyre perpapra shikuesit.
  Pergjigja nėse ndodh vėrtetė kjo nuk ėshtė nga ndikimet e planeteve por nga ndikimet dhe veprimet e shejtanit pėr magjistaret e humbur si dhe format e tjera kur idhujtaret u flisnin idhujve tė tyre prej guri.Ishin shejtanet qe u pergjigjeshin atyre me ze qe degjohej nga Brenda idhujve e ata mendonin se ata ishin zotera.rrugėt e humbura janė shumė dhe Allahu na largofte te keqen e shejtaneve dhe njerve.

  Si e thėrret (afron magjistari) xhindin?

  Marreveshja mes magjistarit e shejtanit .Ne shumicen e rastevemarreveshja mes magjistarit e shejtanit kėrkon qe magjistari te veproje disa vepra,shirku e kufri te shfaqura e te fshehta qe pastaj shejtani te cohet ne sherbimin e tij ose I sjell dike qe ti sherbeje.

  Ne shumicen e rasteve marreveshja bėhet midis magjistarit dhe prijesit te fisit te xhindeve dhe ky prijes urdheron ndonjė pauses mendjelehte nga fisi I tij qe ti sherbej kėtij magjistari e ti bindet atij ne zbatimin e urdhervae te tij p.sh. ndonjė lajm pėr diēka qe ka ndodhur,ndarje midis dy personave, apo bashkimin ne dashuri tė tyre apo ta beje burrin qe mos ti afrohet gruas se tij etj qe do ti sqarojm em vonė.Magjistari me venien ne sherbim te xhindit bėn ato pune te keqija qe do dhe nėse ai xhindi e kundershton atė , magjistari I bėn adhurim prijesit te xhindeve apo bėn vepra qe I pėlqejnė atij.Dhe ky priejes ose e ndeshkon atė xhind ose e urdheron ,ose ve njė xhind tjetėr ne sherbim te tij.

  E pėr kėtė gjė gjen qe lidhjet mes magjistarit dhe xhindit qe I sherbejne janė te bazuara ne urrejtje.Ky xhind ne shumė raste e demton magjistarin pa e ditur ai, si dhimbje kokė te perhershme,pagjumesi dhe trembje naten e rreh po kėshtu mund te veproje dhe me familjne e magjistarit.Ne shumicen e rasteve magjistari nuk bėn fėmijė sepse xhindi ia vret foshnjen ne miter kur ėshtė magjistareose gruaz te magjistarit para se te plotesohet krijimi I saj.Kjo gjė ėshtė e njohur tek magjistaret dhe disa prej tyre e kanė lėnė magji qe te lindnin fėmijė.Mė kujtohet kur isha duke kenduar njė grua te sėmurė qe e kish kapur magjia e kur I lexova kuran foli xhindi ne gjuhėn e saj e tha.

  -Unė nuk mund te dal prej sa.
  Thashe -Pse?
  Tha-Sepse trembem se mos mė vret magjistari.
  Thashe Ć¢ā‚¬“Largohu nga ky vend ne njė vend tjetėr qe nuk e di magjistari.
  Tha Ć¢ā‚¬“Do te dėrgoje pas meje xhind tjetėr qe te me sjelle tek ai.
  I thashė po e pranove islamin ose e shfaq pendimin tėnd me sinqeritet mundet me ndihmėn e Allahut te mesoj disa ajete kurani qe te shpetojne nga kėto xhinde mosbesimtare et mbroje prej tyre.
  Tha Ć¢ā‚¬“Jo nuk e pranoj islamin do tė qėndroj kėshtu kristian.
  I thashė nuk ka dhunė ne fe por e rendesihme ėshtė te dalėsh nga kjo grua.
  Tha nuk dal.
  Thashe Ć¢ā‚¬“Atėherė mne ndihmėn e Allahut do tė lexoj kuran derisa te digjesh e pastaj e qellova fort e filloi te qaje.
  Tha do tė dal do tė dal dhe doli .E falenderimi I takon Allahut e miresia ėshtė prej Tij.Dhe dihet sa me shum emohim e gjėra te ndyra te beje magjistari aq me I bindur dhe I shpejte ne zbatimin e urdhervae ėshtė xhindi dhe e kundėrta.

  Si e thėrret xhindin magjistari?

  Pėr kėtė rrugėt janė te shumta qe perbejne sihr dhe mohim(kufer)te qartė e do pėrmend prej tyre inshalla tet rrugė nga llojet e idhujtarise dhe mohimit kur kam permbledhur gjėrat ne ēdo rrugė.Dhe I pėrmend kėto sepse disa muslimane nuk mund te dallojne mjekimin me kuran me mjekimin me magji.I pari (me kuran) ėshtė lidhje me besimin ne Zotin I dyti ėshtė lidhje me shejtanin(magjia).


  E lind paraqitesi tek jerzit e thjeshtė kur disa magjistare u lexojnė pėr te sheruar semundjen fshehin pjeset e kufrit(mohimit) dhe shfaqin sipas tyre disa fjale prej kuranit qe te mendoje I semuri se sherimi ėshtė me kuran.Dhe I semuri bėn ēdo gjė qe I thotė magjistari genjeshtar.Qėllimi im ėshtė qe vellezerit e mi muslimane te largohen nga kėto rrugė te se keqes e te humbjes e tu qartesohet rruga qe ndjekin kriminelet.

 7. #7
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Mynyra e pare :Rruga e Ilkamit

  Hyn magjistari ne dhomen e tij te erret dhe ndez zjar e vendos ne zjarr disa gjėra qe leshojne tym sipas temės se kėrkuar.nėse do qe te ndaje dy veta apo ty fuse armiqesi ose urretje etj vendos ne zjarr gjėra qe leshojne ere te mirė.pastaj fillon magjistari te lexoje lexime me pėrmbajtje idhujtarie.Ky lexim ėshtė I njė shkrimi pakuptim qe perbehet nga betimi xhindit tek zoteria e tij e kerkesa e magjistarit ndaj xhindit ne emėr te te madhit tė tyre,si disa llo0je mohimi e idhujtarie, si madheshtimi I te medhenjve prej xhindeve e lutje te shumta dėrguar atyre.Me kusht qe magjistari mbi te qoftė mallkimi I Allahut te jetė I papaster ose xhunub ose te veshe rroba te pista.Pasi te mbaroje nga leximi I tij me kuptimet e mohimit shafaqet para tij njė imazh ne formėn e qenit. Gjerperit ose ēfarėdo formė tjetėr dhe magjistari e urdheron atė pėr atė qe kėrkon.Ndonjeher nuk I shfaqet gjė atij por degjon ze e ndonjeher nuk degjon asgjė por lidh diēka nga shenjat e personit te cilit I bėhet magji, si floke ose cope nga rrobat e tij, me eren e djerses se tij pastaj e urdheron xhindit poer atė qe kėrkon.


  Si pėrfundim nga studimi I kėsaj rrugė qartesohet se;
  Xhindi do dhomat te erreta.
  Xhindi do erera te keqija
  Ėshtė nga shirku I shfaqur e I hapur ne kėto rrugė betimi ne xhin ose lutjet e e shumta drejtuar atij.
  Xhindi e do tė pisten dhe shejtanet afrohen tek njerzit e piste.

  Mynyra e dytė ;Rruga e therjes

  Sjell magjistari zog ose kafshe ose pule ose pellumb me cilėsi te caktuara sipas kerkeses se xhindit e ne shumicen e rasteve ne ngjyrė te zeze sepse xhindet e pėlqejnė ngjyren e zeze.Pastaj ther atė pa pėrmendur emrin e allahut net e por permned ndonjė emėr xhindi dhe lyen me gjakun e saj te semurin e ndonjėherė nuk eben kėtė gjė.Pastaj e hedh atė ne rrenoja puse apo vende te shkreta te cilat ne shumicen e rasteve janė vendbanime te xhindeve e nuk pemend emrin e Zotit kur e hedh atė e pastaj kthehet ne shtepin e tij e lexon lexime me kuptime idhujtarie ose mohimi e pastaj urdheron xhindin pėr atė qe deshiron.
  Si pėrfundim ai bėn idhujtari ne kėtė rrugė me dy ēėshtje.
  E para therja pėr xhindin ėshtė e ndaluar siē rane dakort dijetaret e pare.Sigurisht ajo ėshtė shirk ose idhujtari sepse therja pėr dike tjetėr pėrveē allahut nuk lejohet pėr njerzit e as te haje prej saje e jo me te veproje me te.Por megjithatė injorantet ne ēdo kohe e vend eveprojne kėtė gjė te ndyre.thotė Jahje ibn Jahja Ć¢ā‚¬“mė tha Ueheb Ć¢ā‚¬“S edisa magjistare nxorren ujė nga njė burim dhe qe te vazhdonte te dilte ujė prej tij theren diēka pėr xhindet dhe me to ushqyen njerzit.arriti lajmi tek ibn Shihab Ez-Zuhri qe tha.Ai their ashtu qe nuk I lejohet dhe ushqeu me atė qe nuk u lejohet.
  Ndaloi I derguari I Allahut nga ngrenia e therjes pėr xhindeve ne sahihun e muslimit nga hadithi qe trasn Ali ibn Talib se profeti a.s tha " emallkoi allhu atė qe theri ne emėr te dikujt tjetėr pėrveē Allahut"
  E dyta Leximi ne pėrmbajtje idhujtarie (shirku) ėshtė shqiptim ose shkrim me heroglife, gjatė kohės kur thėrret xhindin e ajo pėrmban shirk tė hapur siē pėrmend shejik Islam Ibn Tejmije ne shumė libra te tij.

  Mynyra e tretė ;Rruga e gjerave te ndyra

  Kjo rrugė ėshtė njohur mes magjistareve dhe ai qe merret me te ka me vete njė grup tė madh shejtanesh dhe I zbatojne urdherat e e tij sepse ai magjistari qe bėn kufer (mohim) ėshtė ateist.Kjo rrugė perbehet si me poshte.Cohet magjistari I mallkuar vesh mbeshtjellje kurani ne kembet e tij ne formėn e kepuceve e pastaj futet me ten e banje e fillon e elxon gjėra pa kuptim me pėrmbajtje kufri Brenda banjes.Pastaj del ulet ne dhomen e tij e urdheron xhindin poer atė qe do e gjen xhindet ne zbatimin e urdherave te tije tė gjitha kėto sepse ai mohoi Zotin madheshtor dhe u be vėlla me vellezerit e tij shejtane.Ai e meriton humbjen e qartė mbi te qoftė mallkimi I Zotit te botrave.Kusht pėr kėtė lloj magjistari ėshtė qe te veproj prej gjynaheve te mėdha pėrveē atyre qe permendem si veprimi I harameve, veoprim I homseksualeve,imoralite me gra te huaja ose shrajes e Zotit ose fesė e tė gjitha kėto I kenaqin shejtanet prej xhindeve.

  Mynyra e katerte;Rruga e pislluqeve

  Ne kėtė ruge mnagjistari I amllkuar shkruan sure nga suret e kuranit te nderuar me gjakun e menstruacioneve ose me pislluqe te tjera pastaj lexon gjėra te pakuptimta me origjinė idhujtarie e shafqet xhindi te cilin e urdheron pėr atė qe deshiron.e nuk mund te fshihet mohimi ne kėtė lloj ruge sepse talja me suret e kuranit te nderuar ėshtė mohim I Allahut me tepėr qe I shkruan me gjėra te pista.Mbrohemi me allahun nga kėto gjėra te pista dhe kėrkojmė prej tij ten a e marrė shpirtin me besim.amin

  Mynyra e peste;Rruga e tenkijes

  Ne ket rrugė magjistari mallkimi I Allahut qoftė mbi te shkruan sure nga suret e kuranit me shkronja te vecuara mbrapsht nga fundi ne fillim.Pastaj fillon te lexoje permbatje idhujtarie e shafqet xhindi te cilit I shfaq kerkesen e tij.Kjo rrugė gjithashtu ėshtė e ndaluar bashke me shirkun dhe mohimin qe pėrmban.

  Mynyra e gjashtė ;Rruga e tenxhij ose e horoskopit

  Tek kjo rrugė magjistari kėrkon duke vezhguar yjet e veēantė e pastaj magjistari lexon gjėra te pakuptimta me pėrmbajtje mohimi kundrejt Zotit pastaj fillon te beje levizje tė ndryshme sikur po I zbret shpirti I yllit p one te vėrtetė ai adhuron yllin e bėn sikur adhuron Zotin ekjo ėshtė prej llojeve te idhujtarise adhurimi I dikujt tjetėr pėrveē Allahut.Kėshtu shejtanet ia plotesojne kerkesat atij emednon magjistari se ylli e ndihmoi atė e genjejne shejtanet e I thojne se kjo magji nuk zgjidhet nėse shfaqet pėrsėri ky yll. Ka yje qe shfaqen njėherė ne vit dhe ata presin shfaqen e tij pastaj fillojnė ti lexojnė e ti luten e yllit qe tu zgjidhe magjine.Nuk mund te fshihet dhe ne kėtė ruge madherimi I krijesave dhe lutjen tek tė tjerė pėrveē Zotit dhe kjo ėshtė idhujtari ose shirk

  Rruga e shtatė;Rruga e falltarise duke lexuar pellemben e dores

  Ne kėtė rrugė magjistari merr njė fėmijė te vogėl qe s'ka arritur moshen e pjekurise me kusht te jetė pa abdes pastaj ia merr pellemben e dores e vizaton njė drejtkendesh ose figure gjometrike dhe shkruan rreth tij gjėra te pakuptimta dhe pėrmbajtje idhujtarie. E shkruan net e gjitha anet e figures,pastaj vendos doren e femijes ne mes te drejtkendeshit vaj dhe lule ngjyrė blu ose boje blu dhe pastaj vendos flete ne fytyren e femijes e I vendos njė kapele qe te qėndrojė fleta pastaj mbulohet femija I gjithi me njė rrobe te rėndė dhe femija shikon ne doren etij.Sigurisht ai nuk e dallon atė sepse ėshtė erresiree magjistari fillon te lexoje pėrmbajtje idhujtarie e nėse femija ndjen se u ndricua vedni dhe shikon njė pamje qe leviz ne doren e tije I thotė magjistari femijes.
  Ēfarė shikon? Thotė femija-Shoh para meje pamjen e njė burri- thotė magjistari Ć¢ā‚¬“Thuaji atij kėshtu dhe kėshtu dhe leviz pamja sipas kerkeses dhe ne disa raste I shfaqet pamja si engjell porn e realitet ėshtė shejtan prej xhindeve.Dhe ne kėtė rrugė pėrdoren rrugė te cilat meritojnė denimin e Zotit te cilat permbjane mohim dhe idhujtari.

  Mynyra e tetė;Ndjekja e gjurmeve

  Ne kėtė rrugė I semuri kėrkon disa shenja copa nga shamia ose kemisha ose ēdo gjė tjetėr qe mban ere nga djersa e te semurit..Pastaj lidh kėtė shami nė fund nyje dhe katėr gisht larg nyjese kap fort me dorė dhe lexon kuran pėr te mashtruar njerzit dhe mbas leximit te kuranit lexon pjesė idhujtarie dhe mohimi me ze te ulet pe rte thirrur xhindet e I thotė.-Nėse sėmundja ėshtė shkak te xhindeve shkurtoje atė e nėse ėshtė semundje pėr doctor beje atė dhe mat me gishta copen .

  Si pėrfundim

  Mashtrimi I te semurit me lexim kurani ne fillim dhe pastaj lexon pjesė kufri ose shirku.Kjo pėr te menduar I semuri se po e sheron me kuran por ai fshehtas lexon gjėra te ndaluara.

  Kerkimi ndihmė nga xhindet e lutja kushtuar kundrejt tyre janė tė gjitha idhujtari
  Xhindet genjejne shumė enga ta kuptosh se ky xhind ėshtė I sinqertė apo genjeshtar ne kėto ēėshtje.kemi provuar shumė magjistare endonjeher qenė te sinqertė e shum ehre qenė genjeshtare saqė na kanė ardhė te semuret dhe kanė then se I semuri kishte sy.Pasi I lexuam kuran filloi tė fliste xhindi tek ai e nuk kishte sy e shumė raste te tilla.

  Shenjat nga te cilat njihet magjistari
  Nėse gjen njė shenjė te vetme tek ndonjė sherues dije se ai ėshtė magjistar

  I kėrkon te semurit emrin e nenes ,emrin e tij ose emrin ete jatit.
  Merr shenja nga i semuri si rroba floke etj
  Nėse ther diēka nuk pėrmend emrin e Zotit dhe lyen me gjak te semurin.
  Shkruan hiroglife pakuptim
  Lexon gjėra me kuptim ose pakuptim.
  I jep te semurit njė nuske e cila pėrmban brenda thonj zhive shkronja ose numra te pakuptimte.
  Urdheron te semurin te veēohet prej njerzve ne shumicen erstave dhe pėr dyzet ditė dhe kjo argumenton se xhindi qe I sehrben magjistarit ėshtė kristian.
  I jep te semurit gjėra ti gropose ne toke
  I jep fleta te semurit ti djege dhe te tymoset me to.
  Belbezon fjale pa kuptim
  Ndonjeher magjistari e njfton te semurin pėr emrin e tij vendin e tij dhe problemin me te cilin erdhi .
  I shkruan gjėra te vecnata idhujtarie ne njė flete ose I shkruan ne krehof te bardhe dhe e urdheron te seumurin ta trese dhe ta pije
  Nėse meson se njė person ėshtė magjistar ki kujdes tek shkurja tek aid he kujto fjalėn e Profetit a.s;"Ksuh shkon tek fallxhori dhe beson atė qe ai thotė net e vėrtetė e ka mohuar atė qe I zbriti Muhamedit a.s (KURANIN)"

 8. #8
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Gjykimi pėr magjine ne sheriatin Islam

  Tha imam maliku Allahu e mėshiroftė magjistari qe bėn magji e kėtė nuk e bėn pėrveē atij qe tha Allahu ne kuran
  E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.(el bekare 102)
  Shikoj qe ai qe bėn kėtė gjė te vritet tha imam Maliku.
  Tha ibn Kudame e meriton magjistari vrasjen. Ekane transmetuar kėtė Umeri r.a nga Othmni Abdullah ibn Umeri xhundjb ibn Abdullah,xhundel ibn Koab,Kejs ibn Saad, Umer ibn Abdulazis e ėshtė then nga ebu hanife dhe maliku.

  Tha kurtubiu se ka mendime tė ndryshme te dijetarėve te fikhut ne gjykimin e magjistarit me origjinė musliman ndhe atė nga ehli kitabeve.Nėse magjistari me origjinė muslimane bėn magji me fjale qe permbajne kufer(mohim ) ai vritet prej tij nuk kėrkohet pendim e nuk I pranohet pendimi sepse aim und te genjeje siē fshehe imoralin qe bensepse Allahu e quajti magjine kufer (mohim) ne thėnie e Tij ne kuran.
  E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fƃ©!"(El Bekare 102) kjo ėshtė thėnie e ahmed ibn Hambelit Ebi Theur ishak dhe ebu Hanifes dhe Imam Shafiut

  Tha ibn Mundher nes eburri pohon se bėri magji me fjale kufri ėshtė detyrė vrasja e tij nėse nuk pendohet.Gjithashtu vritet nėse fiksohet qartė ose cilesohte fjala e tij kufer.e nėse fjalėt qe pėrmend kur bven magji nuk kqne pėrmbajtje kufri nuk lejohet vrasja e tij.E nėse ndodh tek ai qe I bėhet magji ndonjė dem atėherė ėshtė detyrė hakmarrja njė pėr njė.e nėse ėshtė diēka qe s'ka hakmarrje pėr te merret shpagim net e holla.

  Tha IBn kethiri thenia se magjistari ėshtė kafir siē transmeton njė grup prej selefeve siē janė Ahmed ibn Hambeli e disa te tjerė ne thėnien e Allahut
  103. E sikur tė kishin besuar ata dhe sikur tė ishin ruajtur (prej mėkateve), po tė dinin, shpėrblimi prej All-llahut do tė ishte shumė mė i dobishėm(El-Bekare103)
  Pėrmbledhje shumica e dijetarėve janė pėr vrasjen e magjistarit pėr shka te kufrit te tij dhe te keqes qe shkakton ai tek njerzit.

  Gjykimi I magjistarit kur ėshtė prej ehli kitabeve

  Tha ebu hanife rrahimullah magjistari vritet kurse maliku thotė se nuk vritet vetėm nėse me magjine e tij vret atėherė magjistari vritet po kėshtu nėse ka bėrė marrevshje me muslimanet dhe e thyen atė.tha shafiu nuk vritet magjistari elhli kitabeve vetėm nėse vret me magjine e tij po kėshtu ka then dhe ibn kudame.

  A lejohet zgjiidhja e magjise me magji

  Tha katade I thashė Sied ibn Masejeb Njė burrė nuk mund ti afrohet gruas se tij a te shkoj tek magjistari .tha s'ka problem se duam prej tij rregullim.nuk ndalohet ajo qe bėn dobi.
  Tha kurtubiu Kane mendime tė ndryshme dijetaret A I kėrkohet zgjidhja e magjise magjistarit.E lejoi sejid ibn Musejeb ne atom qe permendi buhariu prej tij.Kėshtu tha Elmuzni Esh-Shabi;Ska problem nėse mjekimi bėhet ne gjuhėn arabe.Hasan el basri tha qe kjo gjė ėshtė e urryer.En-Neshre ėshtė lloj mjekimi pėr atė qe mendohet se I ėshtė bėrė magji ose e ka kapur xhindi.
  Tha ibn Kudame Nėse ai qe zgjidh magjine me kuran dhiker dhe betime apo fjale skane problem fetar kjo lejohet por nėse bėhet diēka nga magjia pėr kėtė ibn Hambeli nuk u pergjigj.

  Tha hafidh Ibn Haxher pėrgjigjet me thėnien e Pejgamberit a.s "En-Neshre ėshtė nga punėt e shejtanit "
  Profeti a.s tregon se origjina e saj qe sshte magjia e kush do miresi me te ajo ėshtė miresi e kush do sherr ajo ėshtė sherr.tha dihet se Ć¢ā‚¬“dihet se ajo ėshtė dy llojesh En-neshre Thashe kjo ėshtė saktė qe ėshtė dy llojesh.
  E para
  En-nushre xhaize e kjo ėshtė zgjidhja e magjise me kuran Ilaci ėshtė dhiker sipas sheriatit
  E dyta
  Ėshtė En-neshre haram
  Kjo ėshtė zgjidhja e magjise me magji kerkimi ndihmė prej shejtaneve afrimi tek ato me lutje drejtuar atyre dhe kenaqa e tyre.E perkete ishte qėllimi I thenies se profetit a.s qe ajo ėshtė prej shejtanit.E s'ka si lejohet kjo kur e ndaloi profeti a.s me hadithin pėr shkuarjen tek magjistaret dhe fallxhoret dhe e qartesoi me thėnien e tij se kush shkon tek magjistari ose fallxhori dhe I beson atyre e ka mohuar atė qe I zbriti Muhamedit .as .

  Tha ibn kijm En-Neshre ėshtė zgjidhja e magjise se atij qe ėshtė bėrė magji dhe kjo ėshtė dy llojesh.
  Zgjidhja e magjise me magji e kjo ėshtė prej puneve te shejtanit.Kėtu ka vlerė thenia e hasan el Basrit"afrohet shejtani tek I semuri dhe I semuri tek shejtani me atė qe shejtani e do dhe ia prish pune e tij qe kishte bėrė me pare tek semuri.P.sh. Njė xhinde hyn tek nj person dhe pastaj I del ne ėndėrr qe te shkoj tek magjistari I tij dhe qe te sherohet e kur shkon atje xhindi del dhe magjistari perfitoi para nga I semuri.
  Zgjidhja e magjise me lexime kurani oise dua drejtuar Zotit e kjo lejohet.

  A lejohet mėsimi I magjise.

  Tha Hafidh Ibn Haxher pėr thenin e Allahut ne kuran.
  E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fƃ©!"(El bekare-102)
  Na tregohet se mėsimi I magjise ėshtė kufer (mohim).
  Tha ibn Kudame te mesuarit e magjise dhe mėsimi I saj te tjhereve ėshtė haram e nuk dimė ndonjė ndryshim te dijetarėve pėr kėtė ēėshtje.

  Ndryshimi mes magjise dhe mrekullive te njerve te mirė ose porfeteve a.s.

  Tha El Mazeri ndryshimi ėshtė se magjia ėshtė thėnie dhe veprim gjersa magjistari I plotesohet ajo qe do.El kerame nuk ka nevojė pėr kėto por ndodh kur dikush I thotė profeteve.Nėse do tė beje kėtė do tė besoja.
  Tha Hafiz ibn Haxher radakort dijetaret se magjia nuk shfaqet vetėm tek njė nejri I shkatarruar dhe qe kerame mrekullia nuk shfaqet tek njė njeri I prishur.
  Tha El-Hafidh gjithashtu duhet qe te dihet gjendja e atij qe I shafqet diēka e pazoknte nėse ėshtė I kapur me sheriat me shriat dhe I largohet harameve.ajo shfaqet ne dorė dikujt ėshtė ose mrekulli ose magji por kjo dallohet nga njeriu qe I ndodh.


  Vemendje
  Njė njeri nuk ėshtė magjistar nuk di nga feja nuk ėshtė I kapuir me synet e sheriat e mund te beje gjynahe ose bidate e shfaqen tek ai disa shenja te pazokonta dhe mund te jetė bidatci ose adhues varresh.Dhe mund ti bėjnė shejtanet atij disa gjėra te pazakonta ne mynyre qe ti hutojne dhe ti humbin ne rrugėn e tyre te drejtė duke I dalė si zjarr ne njė varr ose duke dalė si ylber pėr ti bėrė se njė toke mund te jetė vend I mirė dhe te tjera si kėto.


  Do tė flasim inshallah ne kėtė kapitull rreth llojeve te magjise,pasojat qe ajo le tė I semuri dhe pėr ilacin pėr ēdo dhiker nga kurani dhe suneti.Ju kujtoj se do tė gjeni ne kėtė kapitull dhe kapituj te tjerė pėrdorimin e ilaceve te cilėt janė caktuar ne mynyre te veēantė por qe hyjne ne rregulla te pergjithshmeqe u fiksuan ne kuran dhe ne sunet.Dhe mund te gjesh ilac nga libri I Allahut ose ajete nga sure tė ndryshme dhe tė gjitha kėto hyjne ne thėnien e Allahut."Dhe ju zbresim nga kurani atė qe ėshtė sherim me meshire pėr besimtaret"(Isra 82)

  Ka dijetare qe thonė se fillimi I sherimit kėtu ėshtė shikimi shpirtėror nga dyshimi shirku poshtersirat dhe ka dijetare qe thojne se sherimi ėshtė shpirtero dhe fizik bashke.Pastaj argumenti tjetėr me I qartė ėshtė nga Aishe se kur profeti a.s hyri tek ajo kur po mjekonte njė grua dhe po I lexonte asaj profeti a.s tha "Mjekoje atė me librin e Allahut"saktesoi albani.Nėse do tė shikosh mirė kėtė hadith do tė gjesh se Profeti a.s epergjithesoi e nuk e vecoi ajete te percaktuara apo sure te veēanta.Kjo tregon se I gjithė kurani ėshtė sherim .Nga eksperinca shkencore qe na ėshtė shafqur shpesh dhe e pėrsėritur del se kurani nuk ėshtė ilac vetėm pėr magjine , kapjen nga xhindi e smira e syrit por ėshtė ilac dhe pėr semundje trupore e fizike.Disa te rinj xheloze ne fe duan qe te sjellin argument te veēanta pėr ēdo ajet qe zgjidhet pėr sherim nga libri I Allahut pėr tja lexuar te semureve.Do tju jap atyre te rinjve kėtė hadith nga Ebi Seid El Hudrij I fiksuar ne sahihu buhari.Ai ishte ne njė udhėtim me njė grup sahabesh e zbriten ne njė lugine nga luginat arabe e kerkuan prej banorve te kėsaj qe ti pranonin si miq por ata refuzuan.Pastaj kryetarin e kėsaj lunge e pickoi gjarpri dhe erdhen tek sahabet dhe thanė.A ka prej jush lexues qe sheron.u tha ebu Seidi Jam unė por nuk ju ndihmoj derisa ten a jepni shperblim.Pastaj lexoi tek ai qe ishte bickuar I cili u cua si ai I cliruar nga prangat dhe u dhanė atyre disa dele si shpėrblime kur y tkhyen tek profeti a.s Ai .as I tha Nga e dije qe ėshtė lexim pėr sherim dhe e pėlqeu kėtė gjė.
  Nga ky hadith qartesohet se Ebu Seidi nuk priti qe te degjonte ndonjė tekst te vecanteqe tė fliste pėr el fatihane qe ėshtė lexim pėr sherim. E pastaj Profeti a.s e pėlqeu atė.Pejgamberi a.s vendosi rregulla te pėrgjithshme pėr ēdo lexim e fiksua ne sahihun e muslimit qe disa njerėz thanė o derguari I allahut ne ishim qe lexonim ne kohėn e injorances e profeti a.s u tha "Ska problem nėse leximi juaj nuk ka shirk(idhujtari)"trans muslimi
  Nga ky hadith nxejrrim se leximi pėr sherim qoftė nga kurani suneti ose ilace.


 9. #9
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  E para
  Magjia e ndarjes

  Lexo ajetin 102 e sures bekare
  Nga xhabiri ra.a trans se I derguari I Allahut ka thėnė;- me te vėrtetė Iblisi(shejtani) vendos fronin e tij mbi ujė dhe dergon grupe ne drejtime tė ndryshme.Dhe me I aferti tek iblisi ėshtė ai qe bens provėn me te madhe.Dhe vjen secili prej tyre dhe thotė bėra kėshtu dhe kėshtu.thotė nuk lashe gjė gjersa I futa ne sherr burrin dhe gruan e tij.Dhe iblisi e afron dhe I jep kiuroren e tij dhe I thotė se ėshtė me I miri.
  Ėshtė pune e magjise pėr te ndare dy bashkeshorte ose mbjelljen e urretjes mes dy shokeve ose dy ortakeve.

  Llojet e saj

  Ndarja mes burrit dhe nenes se tij
  Ndarja mes babit dhe djalit te tij
  Ndarja e dy vellezerve
  Ndarja me shokun
  Ndarja me ortakun e tij ne tregti
  Ndarja mes burrit dhe gruas e kjo ėshtė me e rrezikshmja dhe e perhapura.

  Shenjat e magjise se ndarjes.

  Permbysja e gjendjes nga dashuria ne urretje ne mynre te menjehershme
  Shtimi I dyshimeve midis tyre
  Nuk kėrkohet shkaku pėr diēka qe ndodh
  Shkaqet e percarjes I bėjnė te mėdha dhe nėse ato janė te vogla.
  Shikimi I njėri-tjetrit me sy tjetėr>burri e shikon gruan sit e shėmtuar dhe nėse ajo ėshtė nga gratė me te bukura.N et evretet shejtani e bėn pamjen e saj ne sytė e burrit te shėmtuar dhe te frikshme.
  Ai te cilit iu be magji e urren ēdo pune qe bėn tjetri.
  I semuri e urren vendet ku ulet tjetri dhe shikon partnerin jashtė shtepise ndjehet mirė e kur ai vjen ne shtepi ndjen ngushtim shpirtėror ne gjoks.
  Thotė Ibn Kethir shkaku I ndarjes mes bashkeshorteve me magji ėshtė imagjinimi tek burri ose tek gruaja I njė pamjeje ose moral te keq ose gjėra qe ēojnė ne ndarje.

  Si ndodh magjia e ndarjes

  Shkon personi tek magjistarie I kėrkon atij qe te ndaje filanin e gruan e tij dhe magjistari I kėrkon atij emrin e burrit pėr te cilin deshiron ti bėhet magjia emrin e nenes se tij pastaj kėrkon ndonjė shenjė prej tij (floke kapele rroba)e pastj e bėn magjine dhe e urdheron atė qe tia hedhi magjine ne diēka qe ha nose ai e pin ose nga llojet e saj e vendos ne ndonjė vend ne shtepi.  Ilaci ėshtė tre faza

  E para ;Tė pergatitet njė ambjent besimi te saktė te nxjerri fotogarfite nga shtėpia kur kryhet mjekimi gjersa net e te hyjne engjejt.ti heqi I semuri hajmalite dhe nuskat qe ka I semuri dhe ti djege.
  Zbrazja e vendit nga veglat dhe muzika.
  Tė jetė pa harame ne trup
  Ti jepen te semurit dhe familjes se tij mesime pėr akiden qe te lidhin zemrat me Allahun dhe jo me njerzit ose krijesat.
  Percaktimi I gjendjes duke I bėrė disa pyetje te semurit qe tė bindesh pėr shenjat nėse janė tė gjitha ose shumica e tyre
  P.sh.
  A e shikon bashkeshoretin ndonjahere ne pamje te shėmtuar?
  A bini ne kundėrshtime midis jush pėr gjėra te vogla?
  A ndihesh e qete kur ai ėshtė jashtė dhe kur vjen ai ndjen ngushtim ne shpirt?
  A ngelet I pakenaqur nga marrėdhėniet seksuale me bashkeshorten?
  Ndonjehere ndonjėri nga bashkeshortet ka shqetesime ne gjume dhe shikon enderra te keqija?
  Vazhdon me pyetje e nėse gjen tek ai shenja vazhdon me mjekimin.

  Merr Abdes para mjekimit e urdhero dhe te semurin te marri abdes me ty.
  Nėse I semuri ėshtė femėr mos fillo mjekimin gjersa te mbulohet sipas sheriatit islam dhe duhet qe te jetė dikush nga te afermit e saj present.
  Thuaj La haule ue la ku-uete il-la bil-lah(s'ka ndryshim dhe fuqi pa ndihmėn e Allahut)

  E dyta; Mjekimi
  Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
  "Eudhu bil-lahi minesh-shejatnirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

  "
  Lexo
  Suren el fatiha
  Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
  4 ajetet e par atė sures El-Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 102 e suren El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 163-164 e sures El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit kėto shumė here sidomos ajetin 120 30 here)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 81-82 te sures Junus( e kėtė e perserit shumė)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kėtė e perserit shumė)
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetin 115-118 te sures Muminun
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 1-10 te sures Saffate
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 21-24 te sures El Hasher
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Ajetet 1-9 te sures Xhin
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren ihalas
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren Felek
  Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
  Suren En-Nas


  Pas leximit te kėtyre ne veshin e te semurit me ze te lartė dhe tertil do tė ndodhesh ne tri gjendje.
  1) mundet qe I semuri te rrėzohet ne toke e tė flasė xhindi me gjuhėn e te semurit I cili ėshtė future me magji ne trupin e tije punohet me ket xhind siē punohet me magjine ėshtė pėrmendur kjo tek libri El-Uihaje.
  Por ėshtė detyrė ta pyesesh xhindin pėr disa pyetje.
  Si e ke emrin?Cila ėshtė feja jote? E kėtu punon siopas fesė se xhindit dhe I shpjegon atij islamin e nėse ėshtė musliman I qartesohet atij se ajo qe po bėn ėshtė ne kundėrshtim me kuranine nuk lejohet.(kujdes shumė here xhindet genjejne)
  2)E pyet pėr vendin e magjise port e mos besosh atė derisa ta saktesosh thėnien e tij.E nėse thotė se magjia ėshtė ne filan vend dėrgo ta nxjerrin andej .
  3)Ta pyesesh ėshtė vetme kjo magji apo ka dhe tjetėr e nėse ka tjetėr kėrkon qe ta tregoje .
  Ndonjehere te thotė xhindi se filan person ėshtė ai qe shkoi magjistari pėr te bėrė magjine.ne kėtė rast mos I beso sepse ai do tė fuse armiqesi mes njerzve sepse dėshira e tij ėshtė e refuzuar me sheriat dhe nuk I merret pėr baze deshmia e keqa e tij duket ne sherbimin qe I bėn magjistarit siē thotė Allahu ne kuran
  6. O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtojeni mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė(huxhurat-6)

  E nėse u lajmerove pėr vendin e magjise dhe e nxorre atė lexo njė nga kėto ajete.
  Ajetin 117-122 El Araf
  Ajetin 81-92 Junus
  Ajetin 69 Taha

  E lexon kėto ajete ne njė edhe me ujė ne mynyre qe pikat e ujit qe dalin nga goja te bien brenda ne edhe epastaj e pie kėtė I semuri.Nėse xhindi te ka then se I semuri e ka pi magjine atėherė pyete te semurin nėse ndjen dhimbje te forta ne bark.nėse pohon xhindi ėshtė treguar I sinqertė e nėse jo xhindi genjen.
  Nėse qartesohet sinqeriteti I xhindit te biesh dakort me te pėr te dalė nga I semuri e mos ktheht me tek aid he ti do e prishesh magjine me lejen e Zotit.pastaj lexon ne ujė ajetet e mėparshme e shton net e ajetin e sures bekare 102) Secilin ajete e lexon shatet here pastaj I semuri pi nga ky ujė 7 ditė ne mėngjes e pasdite.(kjo kur xhindi thotė se I semuri ka pire magjine)
  Nėse xhindi thotė se I semuri e shkeli magjine ose iu be atij ne shenjė ose ne floke rroba etj ne kėtė gjendje lexon ne ujė ajetet e merparshme dhe e pi I semuri dhe lahet me te jashtė ujrave te kanaleve te zeza edhe e shton kėtė pėr shtatė ditė derisa te iki dhimbja e barkut.pastaj e urdheron xhindin te dali e mos kthehet pėrsėri tek aid he ti marrėsh premtim atij e at urdherosh atė qe te dalė.e kthehet I semuri mbas njė jave dhe I lexon prapė kuran e nėse nuk ndjen gjė themi elhamdulilah(falenderimi I tokojne Allahut) qe magjia u prish e nėse rrėzohet I semuri praqpe xhindi ėshtė genjeshtar dhe nuk ka daqle.Pyete pėrse nuk dole e puno me butesi me te e nėse pėrgjigjet elhamdulilah e nėse nuk pėrgjigjet lexo Kuran ose perdor froma ndėshkimi pėr te(xhindin) enese nuk rrėzohet I semuri e ka marrje mends hose dridhje jepi njė kasete ku ėshtė incizuar ajeti 255 I sures el bekare I pėrsėritur shumė shpesh.kėtė kasete e degjon ēdo ditė nga tre here pėr njė muaj te plotė.Vjen pa njė muaji e I lexon atij e do jetė sheruar inshallah net e kundėrt I incizon atij njė kasete me suren Safat Jasin Duhan Xhin e I degjon 3 ehere ēdo ditė gjatė 2 javeve e do tė sherohet me lejen e Allahut ense jo I pėrsėritet atij degjimi I kasetes

 10. #10
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  E dyta gjatė leximit mundet qe I semuri te ndjeje marrje mendsh dridhje ose shkund trupin ose dhimbje kokė porn e kėtė rast ai nuk rrėzohet ne toke.ja perserit leximin ter here e nėse ai rrėzohet ne toke vazhdon sin e gjendjen a paree nėse praqpe nuk rrezohetpor fillon dhimbjet e dridhjet dhe dhimbja e koes pakesohet lexoi atij kuran 3ose 7 ose 9 ditė do tė sherohet me lejen e Zotit.
  Nėse nuk plotesohet sherimi vazhdon si me poshte
  Incizon ne kasete pėr te suren Es-Safat te plotė njė here dhe ajetin kursij ose 255 te sures Bekare te pėrsėritur ne kasete dhe e degjon 3 here ne ditė
  Tė fali namzet me xhemat.
  Pas namazit te sabahut te thotė "La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir "100 here pėr gjatė njė muaji duke e ndjekur me vėmendje.Nėse 10 -15 ditet e para do ti shtohet dhimbja pastaj do ti pakesohet gradualisht nė fund te muajit atėherė do ti lexosh kuran dhe s'ka pėr te ndjere gjė dhe inshalla magjia do jetė prishur.
  Ne rast qe dhimbja e shumte vazhdon deri nė fund te muajit bashke me ngushtim gjoksi ne kėtė rast tė vijė tek kenduesi I kuranit dhe ti lexosh kuran tre here ne ditė e do bjeri ne toke inshalla pastaj vepro si ne gjendjen e pare qe e permendem me lart.

  E treta Nėse I semuri nuk ndejn aasgje ne kėtė rast e pyet atė pėr shenjat e nėse nuk gjen shumicen e shenjave te ndodhura atėherė ky I sėmurė nuk ėshtė me magji.Por nėse ėshtė I sėmurė dhe mundesh ta bindesh qe ti lexosh kuran tre here ne ditė dhe inshalla do sherohet por dhe I semuri duhet te beje dhiker dhe ta permndi allahun gjatė ditės sidomos duate e mengjesit dhe mbrėmjes.

  Gjendja pas mjekimit

  Nėse Allahu e sheron atė ne duart e tua e ai e ndejn shendetin atėherė falendero Allahun I cili te ndihmoi ne kėtė gjė dhe te shtosh thjeshtesine ndaj allahut e mos jetė kjo shakk pėr shtimin e mendjemadhesise siē thotė Allahu ne kuran
  7. Dhe (pėrkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshėm: "Nėse falėnderoni, do t'ua shtoj tė mirat, e nėse pėrbuzni, s'ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!"(Ibrahim 7)

  Mundet qe te pėrsėritet magjia sepse shumė nga magjistaret ose ato qe u bėjnė magji njerzve kur e shikojne se I semuri u sherua shkojnė prapė te magjistaret te beje prapė magji e pėr kėtė detyrė ėshtė pėr te semurin te beje kėto gjėra.
  Tė vazhdoje te falet rregullisht sidomos me xhemat
  Tė mos degjoje shumė ,,kenge ose muzikė
  Tė rrije me abdes para gjumit dhe gjatė ditė dhe te lexoje ajetin 255 para gjumit.
  Thenia bismilah tek ēdo veprim qe kryen.pas falejes se sabahut dhe akshamit te thotė "La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir "100 here
  Tė mos I shkoje ditė pa lexuar diēka nga kurani ose te degjoje prej tij
  Tė shoqeroeht me besimtare
  Tė beje rregullisht dhikrin(lutejet) e mengjesit dhe mbrėmjes (shiko tek mburoja muslimanit)

 11. #11
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  SHEMBUJ TE MJEKIMIT TE MAGJISE SE NDARJES

  I PARI XHINDI SHUAKAN

  Ishte kjo grua qe urrente shumė burrin saj dhe shenja e magjise tek ajo dukeshin hapur saqė ndiente neveri nga shtėpia e burrit te saj dhe nga vete burri dhe e shihte burrin me njė pamje te frikshme sit e sihte egersire.pastaj burri I saj e ēoi tek njė mjek qe mjekonte dhe foli xhindi dhe tha qe erdha me anė te magjise dhe qėllimi I tij ishte ndarja mes burrit dhe gruas.Mjeku e rrahu shumė xhindin por ai nuk u pergjigj gjersa burri I saj qau ……..Sė fundi xhindi I kerkoi burrit ta ndante gruan qoftė dhe njėherė te vetme dhe ai kėshtu bėri.gruaja u sherua pėr njė jave dhe buri e mori prapė ne shtepi.Pastaj xhindi iu kthye asaj prapė e burri e solli tek mjeku.Kur I lexoi asaj kuran u rrezua ne toke dhe ndodhi ky dialog qe do ta pemdnim midis mjekut dhe xhindit;
  Si e ke emrin
  Tha shuakan
  Thashe Ć¢ā‚¬“Cila ėshtė feja jote?
  Tha- Kristian
  I thashė -Pse hyrė tek ajo?
  Tha- pėr ti ndare mes saj dhe burrit te saj
  I thashė Ć¢ā‚¬“do tė them diēka nes epranon falenderimi I takon Allahut enese jo ti do zgjedhesh
  Tha Ć¢ā‚¬“Mos e lodh veten kot se nuk dal nga ajo se ka shkuar dhe filani dhe tek filani dhe nuk mundem.
  I thashė unė kerkoj te dalėsh prej saj.
  Tha -Atėherė ēfarė do?
  I thashė dua tė flas pėr islamin nėse e pranon elhamdulilah e nėse jo dhunė nuk ka ne fe.pastaj I fola pėr islamin xhindit dhe e e pranoi.
  I thashė Ć¢ā‚¬“e pranove islamin vėrtetė apo do na mashtrosh
  Tha-Ti nuk mund te me detyrosh pėr gjė e pranova islamin nga zemra por ……
  I thashė Ć¢ā‚¬“Ēfarė?
  Tani shikoj ne grumbull xhindesh mosbesimtare qe kėrkojnė te me kercenojne te me vrasin.
  I thashė Ć¢ā‚¬“kjo ėshtė thjeshtė nėse me qarteson se e pranove islamin nga zemra do tė jap njė arme te fortė qe me pėrdorimin e saj nuk mund te afrohet asnjė prej tyre.
  Tha- Ma jep tani!
  I thashė jo gjersa te plotesohet kerkesa jonė.
  Tha ēfarėdo pas kėsaj.
  I thashė nėse pranove islamin prej plotesimit te pendimit ėshtė largimi nga padrejtėsia e te dalėsh nga kjo grua.
  Tha po e pranova islamin dhe sit e largohem nga magjistari
  I thashė kjo ėshtė e thjeshtė nėse bie dakort me ne pėr te
  Tha Ć¢ā‚¬“Po
  I thashė atėherė mė thuaj ku ėshtė vendi I magjise?
  Tha- ne vendin ku banon gruaja por unė nuk mund ta saktesoj vendin e magjise sepse ėshtė njė xhind qe merret me ruajtjen e saj dhe sa e meson se u mesua vendi I saj e transferon ne njė vend tjetėr.
  I thashė prej sa kohėsh punon pėr kjete magjistar.
  Qe prej 10 vjetėsh dhe kam hyrė tek tre gra te tjera para kėsaj gruaje.pastai na tregoi historinė kėtyre grave.
  Kur me saktesoi se ishte e sinqertė I thashė se lexo ajetin 255 te sures bekare dhe s'tė afrohen me shejtanet mosbesimtare.
  Po tha kėtė e di seps egruaj e perseriste shpesh.
  Pastaj I kenduam ujit kuran dhe e hudhem ne shtepi dis apika prej tij dhe kėshtu me lejen e Zotit gruaja u be mirė.

  Rasti I dytė
  Xhindi vendosi magjine ne jastek

  Erdhi burri dhe mė tha Ć¢ā‚¬“qe kur u martova me tė kemi mosmarrėveshje shumė dhe me urren shumė.nuk duron dot nga unė asnjė fjale te vetme dhe deshiron ndarjen nga unė.Ėshtė e qete kur unė nuk jam ne shtepi dhe kur futem unė ajo ndjen ngushtim dhe e trupi I saj ndjehet zjarr nga inati.Kur e vura te degjonte kuran iu mpine gjymtyret dhe ndjeu ngsuhtim gjoksi e dhimbje kokė por nuk u rrezua.i dhashe disa kaseta me sure nga kurani dhe I thashė ti lexonte pėr 45 ditė e pastaj te kthehej prapė.pas kėsaj kohe erdhi burri I saj e tha.me ndodhi diēka e ēuditshme
  Thashe ēfarė ndodhi? Tha mbasi mbaroi koha e caktuar donin te vinim tek ty por ajo u rrezua ne toke dhe foli xhindi dhe tha .Do ju lajmėroj pėr ēdo gjė vetėm, mos shkoni tek mjekudhe filloi te tregoje.unė erdha tek ajo me anė te magjise.nėse doni te dini pėr sinqeritetin tim silleni atė jastek ne dhome.hapeni atė dhe do tė gjeni magjine Brenda tij.dhe e hapem dhe gjetem Brenda saj njė leter me shkronja pastaj na tha qe ta djegim qe te prishet magjia unė do daal nga ajo dhe nuk kthehem me tek ajo me kusht qe ti shfaqem asaj.Pas njė muaji grua u semur prapė dhe shkuan tek mjeku.kur fillova te kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtani u rrezua grua ne toke dhe ndodhi dialogu si me poshte.
  I thashė o genjeshtar pse u ktheve pėrsėri
  Tha do tė them ēdo gjė por vetėm mos mė qello.
  Po unė tha I genjeva ato dhe e vendosa fleten tek jastiku qe te me besonin dhe mos dilja prej saj.
  I thashė atėherė ua bėrė me hile
  Me tha po ēfarė te bėj jam I lidhur me magji
  I thashė ti musliman je
  Po mė tha xhindi
  I thashė Ć¢ā‚¬“nuk lejohet pėr muslimanin qe te punoje me magjistarin se kjo ėshtė e ndaluar dhe ėshtė nga gjynahet e mėdha.A e beson xhenetin
  Po mė tha .
  I thashė atėherė lere magjine e tė shkosh me besimtaret se rruga e magjise ėshtė rruga e vuajtjes ne dynja dhe e xhehenemit ne ahiret
  Tha Ć¢ā‚¬“Por si bėhet kur ai ėshtė I plotfuqishem mbi mua.
  I thaseh .Po ai ėshtė I plotfuqishem mbi ty me kundershtimet e tua kundrejt Zotit por nėse pendohesh Allahu nuk I bėn rrugė mbi ty.
  Tha u pendova tek e Allahu e do dal e nuk do tė kthehem me tek kjo.Pastaj u betua pėr allahun e doli pas disa kohėsh erdhi burri dhe me pergezoi dhe kjo e mirė ishte vetėm prej Allahut te plotfuqishem qe e ka bėrė kuranin sherim pėr njerzit dhe arme kundrejt xhindeve dhe shejtaneve.

  Rasti I tretė
  Gjendja e tretet qe mjekova para se te shkruaja kėtė libėr.

  Erdhi burri I saj dhe tha.Ajo me urren e nuk do tė jetoje me mua edhe pse unė e dua atė.Kjo erdhi krejt parpitur.
  Kur degjoi kuran u rrezua dhe ndodhi dialogue si me poshte.
  A je ti musliman?
  Tha Ć¢ā‚¬“Po jam musliman.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Pse hyrė tek kjo grua?
  Me tha Ć¢ā‚¬“Erdha nga rruga e magjise me njė shihse parfumi qe kishte ajo.Kisha njė fare kohe qe e e ndiqja dhe kur gjeta rastin hyra tek ajo(Ėshtė detyrė tju tėrheq vemendjen se magjistari e dergon xhindin tek ai qe I bėhet magji e xhindi e ndjek atė qe I bėhet magjia gjersa gjen rastin e futet.
  Rastet e futjes se xhindit janė katėr
  1)Frika e madhe
  2) nevrikosja e madhe
  3)Mospermendja e Zotit
  4)Ndjekja e psheve dhe e deshirave ne kundėrshtim me fenė.
  Nėse njeriu ėshtė nga kėto gjendje mundet ti futet xhindi tek ai por dhe nėse ėshtė njė nga tre gjendjet por kujton Zotin nuk mundet xhindi te hyjė tek ai person.Siē kanė then shumė xhinde qe kanė qenė te sinqertė nėse njeriu ne castin qe xhindi do tė hyjė tek ai kujton Zotin atėherė xhindi digjet dhe ēasti I hyrjes se xhindit ne trupin e njeriut ėshtė me I veshtiri ēast ne jetėn e xhindit.
  Tha xhindi-Kjo grua ėshtė mejre dhe e mirė.
  I thashė atėherė dil prej saj si bindje ndaj Zotit e emos u kthe me tek ajo.
  Tha me kusht qe te ndaje burrin.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Kushti jot nuk pranohet ose do tė dales hose do tė demtojme.
  Tha prit do dal.dhe doli dhe falenderimi I takon allahut e nuk ka force pėrveē forces se Tij.Pastaj u qartesua burri qe fjala e xhindit se filanja e bėri magjine ėshtė e papranueshme dhe se xhindet genjejne qe te ndajne njerzit e kije frikė Zotin e mos I beso fjalėve tė tyre dhe magjistarit.

  Rasti katert
  Xhindi donte te hynte tek mjeku

  Ma solli burri I saj e me kujtoi qe gruaja e tij e urrnete shumė dhe qetesohej kur ai nuk ndodhej ne shtepi.Kur e pieta pėr shanjat mu qartesua se asaj I kishin bėrė magji pėr ndarje.Kur degjoi kendimin e kuranit u rrezua ne toke dhe foli xhindi me gojen e saj si me poshte.
  Mjaft se me dogje.
  I thashė si e ke emrin?
  Nuk ta tregoj emrin Ć¢ā‚¬“mė tha.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Kush ėshtė feja jote?
  Tha islami.
  I thashė a lejohet pėr muslimanin te ndeshkoje muslimanet.
  Tha Ć¢ā‚¬“Unė e dua atė e nuk e ndeshkoj por dua qe te largohet prej burrit te saj.
  I thashė do tin dash at atė dy?
  Me tha Ć¢ā‚¬“Po.

  I thashė nuk tė lejohet kjo dil prej saj si bindje ndaj Allahut.
  Tha Jo … unė e dua atė.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Ajo te urren ty.
  Tha jo ajo me do mua.
  I thashė genjen! Ajo te urren ty dhe erdhi kėtu qe te nxjerre prej trupit te saj.
  Tha Ć¢ā‚¬“Nuk dal.Thashe do tė djeg me kuran me ndihmėn dhe forcen e Allahut.
  Pastaj I lexove ajete nga kurani dhe bertiti.
  I thashė dil.
  Po do dal me kusht tha.
  I thashė kush ėshtė kushti?
  Tė dal prej saj e te hyj tek ti.
  I thashė Ć¢ā‚¬“Ska problem dil prej saj dhe hyj tek unė nėse mundesh.Ndejti disa momente dhe filloi te qaje.
  I thashė ēfarė te bent e qash?
  Me tha-Sepse sot ne mėngjes the "La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir "100 here.
  I thashė te vėrtetėn ka then I derguari I Allahut se kush thotė 100 here ne ditė kėtė ka shperblim sikur liroi 10 rober I shkruhen 100 te mira dhe fshihen 100 te keqija dhe ėshtė I mbrojtur nga shejtani atė ditė gjersa te ngryeset dhe nuk vjen burrė me I mirė tek Allahu pėrveē atij qe ia kalon kėtij.
  Pastaj I thashė te dilte prej saj.U betua qe nuk do tė futej me dhe miresia I takon vetėm Allahut.

 12. #12
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  E dyta magjia e dashurisė


  Thotė profeti .as " me te vėrtetė Erreika dhe hajmalite dhe tiutele ėshtė idhujtari."Thotė Ibn Kethiri eT-Tutele ėshtė ajo qe bėn gruaja te doje burrin e saj me anė te magjise qe profeti .a s e quajti idhujtari ose shirk pėr shkak tebesimit qe kjo magji ndryshon atė qe caktoi Zoti.Dua tju tėrheq vemendjen se "Erreika" pėrmendet ne hadithin e siperm ėshtė ajo qe bėhet nga ndihma e xhindeve e shejtaneve qe hyjne ne idhujtari ndėrsa leximi me kuran lutje dhiker ose permendje te Zotit janė te lejuar sipas islamit nga gjithė dijetaret e tij .

  Shenjat e magjise se dashurisė
  Dashuri e tepruar
  Deshire e madhe pėr shtimin e marredhenieve seksuale
  Nuk qėndron dot pa te
  Gezohet shumė kur e shikon atė
  Burri I bindet qorrazi pėr ēdo gjė

  Si ndodh magjia e dashurisė

  Shumė here ndodh pėrēarje midis burrit dhe gruas por menjehere gratė kthehen ne gjendje te zakonshme.Ka gra qe nuk durojne kėto gjėra dhe shpejtojne tek magjistaret qe te bėjnė magji e te fusin dashuri midis burrave tė tyre.Kjo ėshtė prej mohimit ose pakesimit te fesė dhe injorances qe kanė kėto gra sepse kjo ėshtė e ndaluar dhe nuk lehohet .Kerkon magjistari prej tyre shenjė nga burri me ksuht qe ti vijė era e djerses pra mos jetė lare pastaj e merr e fryn ne to e lidh dhe kėndon tek ajo fjale magjie dhe e urdheron gruan ta groposi ne ndonjė vend te shkrete ose I bėn magji ne ujė ose ne ushqim e me e fortė ėshtė me gjėra te qelbura ose me gjakun e menstruacioneve.Pas taj e urdheron atė ta vendosi bruit ne ushqim pije ose parfumin e tij.

  Ndonjehere ndodh edhe kėshtu

  Ndonjeher semuret burri pėr shka te ksaj magjie
  Ndonjehere magjia kthehet net e kundertburri urren gruan e tij ose do gratė e tjera si rezultat I injorances se shumė magjistareve.
  Ndonjeher gruaja I bėn magji qe burri te urreje ēdo grua dhe te doje vetėm kėtė dhe shfaqet tek burri urrejtja e tij ndaj nenes moteres e grave te tjera.
  Ndonjehere burri urren ēdo grua dhe gruan e tij dhe e ndan.

  Shkaqet e magjise se dashuirise

  Ndodhja e percarjes se bashkeshorteve
  Gruaja lakmon pasurinė burrit sidomos kur ai ėshtė I pasur
  Ndjenja e gruas se burri do martohet me dike tjetėr ose do tė tradhetoje.

  Magjia e lejuar

  Kėtė kėshillė ja prezantojmė gruas muslimane.kėshilla ėshtė qe ajo ta magjpsi burrin e saj me atė qe ja lejoi sheriati dhe Allahu.Kėshtu gruaja duhet qe zbukurimet e saj ta beje vetėm para burrit te vet e mos ti bjeri atij ne sy kur ėshtė e parregulluar e mos ndjej ai diēka tek ajo te padeshiruar e te ndjej tek ajo ere te kėndshme buzeqeshje,fjale te embla,lidhje te mira,ruatje te pasurise te nderit kundejsen ndaj tij dhe fėmijėve dhe te kėtė kujdes ne kundershtimet ndaj tij dhe kundershtimet ndaj Allahut.ne kohėn e sotme gjen kundėrshtime te shumta ne kėtė ēėshtje.Shikon gratė sot se kur adlin zbukurohen mirė sikur te ishte ne ditne e pare te marteses e kur kthen ne shtepi I largojne zbukurimet e tyre e I vendosin nėpėr sirtare.Dhe burri I shkrete qe ia blen kėto zbukurime e ka te ndaluar ti shikoje ato e te kenaqet me to ne trupin e saj.Ajo I rri burrit ne shtepi vetėm me roba shtepie dhe vjen prej saj era guxhine ose rroba.nėse llogjikon gruaja do ta kuptoje qe burri I saj ka me shumė te drejtė pėr ato bukuri.E nėse del burri ne pune shpejto qe tė mbarosh punėt e shtepise e pastaj lahu e rregullohu dhe prite ateE.E nėse erdhi nga puna shikon para tij gruan e bukur ushqimin te gatshme shtepine pastėr do tė doje me shumė te rrije ne shtepin e tij dhe afėr saj.Kurse kur gruaja e tij nuk zbukurohet atėherė gratė e botės I duken me te bukura dhe rri gjithė ditėn e naten nėpėr klube .Pra kjo ėshtė magjia e lejuar.Ne veēanti qėllimin eben pėr hirė te Allahut ne zbukurimin pėr burrin ndihmėn e tij pėr largimin nga shikimi ne haram .Prandaj llogjikoi kėto fjale se janė te cmuara.


  Mjekimi I magjise se dashurisė

  I lexon te semurit lexim nga kurani qe permendem me pare tek mjekimi I magjise se ndarjes.Faza e dytė duke hequr nga rradhitja ajetin 102 te sures El-Bekare e vendos Ajetet 14-16 te sures Tekathur
  Ne shumicen e rasteve I semuri nuk rrėzohet ne toke por ndien mpirje te gjymyreve ose dhimbje kokė ose ngushtim gjoksi ose dhimbje te forta ne bark.veēanėrisht kur magjine e ka pire ose do tė vjelle kur ndien dhimbje barku [pėrmirėsoje fjalorin!] atė verdhe ose te kuqe ose te zeze atėherė magjia ėshtė prishur dhe falenderimi I tak0on Allahut edhe te kundėrtėn nėse nuk e vjell I kėndon njė edhe me ujė dhe te pije nga ky ujė tre jave ose me shumė gjersa te prishet magjia .Kėto ajane ajetet
  Ajetet81-82 te sures Junus
  Ajetet117-122 te sures el Araf
  Ajeti 69 te sures Taha
  Ajeti 255 te sures bekare
  I lexon kėto ne ujė dhe ti ije personi ujin derisa te sherohet.


  Shembujt te mjekimit te magjise se dashurisė

  Gruaj terhiqte burrin pas vetes

  Me erdhi ky burrė e mė tha qe ishte normal me gruan e tij e qe prej njė muaji po bėj gjėra te ēuditshme e te huaja.
  Thotė-Nuk duroj dot pa gruan time asnjė ēast saqė kur jam ne pune mendoj shumė pėr te e kur kthehem ne shtepi para ēdo gjeje dua te shikoj atė.kur jam ulur me miqte e mi I le ata kohe pas kohe e shkoj te shikoj atė ne shtepi.kam xhelozi pėr te sa s'ka me shumė.Kam shtauar marredhniet me te .Nėse hyn ne guzhine hyj pas saj kur fshin ajo shtepine edhe unė shkoj pas saj.Nuk po kuptoj se ēfarė po me ndodh nėse me kėrkon diēka ia ploteosj dhe e zbatoj atė.Pastaj I lexova ne ujė nga kurani dhe urdherova te pije dhe te lahet me te pėr 3 jave e pastaj te kthehet por pa e ditur gruaja pėr kėtė.Pas disa kohe u kthye e mė tha qe gjėrat me lehtesuan por nuk mbruan plotėsisht.I perserita atij ilacin dhe falenderimi I takon Allahut dhe s'ka force tjetėr pėrveē Tij dhe u be shumė mirė.


 13. #13
  Avatari i Njeshi
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  43
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  Selamun Alejkum Braziljane. Eshte hera e pare qe i lexoj keto informacione kaq shume te detajuara. Asnjehere nuk kam besuar ne syrin e keq, jo magjia, per ate falenderoj All-llahun qe nuk me ka rene rasti, por ka patur shume raste qe ma kane marre djalin mesysh (keshtu i themi ne ketej nga Shqiperia), dhe kur e kane marre mesysh, mezi e ze gjumi i darkes, grindet shume, dhe zgjohet naten duke qare. Ne keto raste i lexoj djalit Eudhu Bismilen dhe suren El-Fatiha. Nese dini dicka tjeter qe mund te lexohet ne keto raste, ju lutem me lajmeroni. All-llahu te shpreblefte me te mira ne kete bote dhe ne boten tjeter Braziljane, si dhe me Xhennet.Selam.
  Heren e fundit u redaktua nga Njeshi; 28-08-2008 ne 13:12.
  "Po, do t'ia tubojmė! Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t'ia rikrijojmė si kanė qenė edhe majat e gishtave tė tij!" 75:4.

  "Ai as nuk lind, as nuk ėshtė i lindur." 112:3.

 14. #14
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Brazi BURIMIN!
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #15
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,418
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3277
  Citim Origjinale Postuar nga Njeshi Shfaq Poten
  Selamun Alejkum Braziljane. Eshte hera e pare qe i lexoj keto informacione kaq shume te detajuara. Asnjehere nuk kam besuar ne syrin e keq, jo magjia, per ate falenderoj All-llahun qe nuk me ka rene rasti, por ka patur shume raste qe ma kane marre djalin mesysh (keshtu i themi ne ketej nga Shqiperia), dhe kur e kane marre mesysh, mezi e ze gjumi i darkes, grindet shume, dhe zgjohet naten duke qare. Ne keto raste i lexoj djalit Eudhu Bismilen dhe suren El-Fatiah. Nese dini dicka tjeter qe mund te lexohet ne keto raste, ju lutem me lajmeroni. All-llahu te shpreblefte me te mira ne kete bote dhe ne boten tjeter Braziljane, si dhe me Xhennet.Selam.
  Cdo gje qe i lexon nga Kur'ani eshte mire nanush. Preferohen: Ajetul-Kursij (Tespih-Dova), 2 kaptinat e fundit te Kur'anit (El-felek & En-nas), El-Fatiha etj etj ! Eshte mire qe kur te shiqoni femiun, te theni Masha-Allah apo TebarakAll-llah
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 16. #16
  So EmoTionaL Avatari i Lolita25
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  L'arc-En-CieL!
  Postime
  837
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  24
  C'domethenie ka fjala TebarakAll-llah?
  Peace.L♥ve.Hope.Trust. Believe. ★☆••٠·˙ :col:

 17. #17
  fuck grecce Avatari i columbia
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  220
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  10
  bravo te qofte braziliane qe shkruan keto ne emer te allahut!!!

 18. #18
  Avatari i Ce_moi
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  44
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  Citim Origjinale Postuar nga sweetzzinna Shfaq Poten
  Brazi BURIMIN!
  Duke te falenderuar per temen Brazilliane , mbeshtes fjalet e anetares qe kam cituar
  Ne muslimanet jemi shume te kujdesshem me burimin e nje thenie apo nje shkrimi qe ka lidhje me Islamin
  plus edhe forumet ne internet kane si kusht qe cdo postimi te marre diku i duhet vene burimi

 19. #19

  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  64
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Njeshi Shfaq Poten
  Selamun Alejkum Braziljane. Eshte hera e pare qe i lexoj keto informacione kaq shume te detajuara. Asnjehere nuk kam besuar ne syrin e keq, jo magjia, per ate falenderoj All-llahun qe nuk me ka rene rasti, por ka patur shume raste qe ma kane marre djalin mesysh (keshtu i themi ne ketej nga Shqiperia), dhe kur e kane marre mesysh, mezi e ze gjumi i darkes, grindet shume, dhe zgjohet naten duke qare. Ne keto raste i lexoj djalit Eudhu Bismilen dhe suren El-Fatiha. Nese dini dicka tjeter qe mund te lexohet ne keto raste, ju lutem me lajmeroni. All-llahu te shpreblefte me te mira ne kete bote dhe ne boten tjeter Braziljane, si dhe me Xhennet.Selam.
  Alejkumu selam Njeshi ashtu siq ka thene edhe Pejgamberi a.s per magjin edhe per ssyrin e keq ose msyshi qe jan hakk pra te verteta po ashtu edhe mund te sherohen me kuran dhe sunnet. Nese femijen tuaj e rrok msyshi ateher aj qe i kendon ato dua te jet nje njeri qe fal 5 kohe namaz dhe qe i frigohet All-llahut se me perpara i pranohet duaja atij qe fal namaz se atij qe nuk i fal me rregull namazet. Te ket abdes ti qes doren femijes ne gjokes dhe ne ball ( ne koke ) ti feryej dhe pas qdo sure ta pshtyej ka pak ne fytyr ( jo shum vetem sa i bien pikat) ti kendohet El- Fatiha Ajetul-Kursij (Tespih-Dova), El-felek, En-nas, Kulhuvallahu eshte nje nga suret me te mira dhe te dashura pershkak se te gjitha perfshihen ne kete sure dhe eshte sa 1 e 3 e Kurani Kerimit dhe qdo gje qe din nga Kurani i lartmadheruar dhe inshalla me lejen e All-llahut xh.sh do largohet syri keq ose msyshi.

 20. #20
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Brussel
  Postime
  1,743
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  80
  Citim Origjinale Postuar nga Lolita25 Shfaq Poten
  C'domethenie ka fjala TebarakAll-llah?
  Do te thote Allahu te dhente bereqet ( begati).
  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 21. #21
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,418
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3277
  Ashtu eshte, se paskam harruar t'i pergjigjem, Allahu t'shperblefte
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 22. #22
  llahtaria vete Avatari i njoni
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Vendodhja
  periferi
  Mosha
  36
  Postime
  904
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  15
  Personalisht me para besoj ne UFO, se sa ne magji. Keto me duken perralla.
  Inteligjenca tek personat eshte e limituar, por budallalleku ska kufij. (© Une)

 23. #23
  Thpilt Avatari i baby-angel
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Brussel
  Postime
  1,743
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  80
  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Ashtu eshte, se paskam harruar t'i pergjigjem, Allahu t'shperblefte
  Amin! Gjithashtu dhe ty.
  :fluturoze:Zoti nuk sheh ne fytyrat tuaja, por ne zemrat tuaja...:fluturoze:

 24. #24

  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  zoti te shperbleft brazilijan per informatet qe i dhe ne lidhje ,\me magjine ;ishe shum i qart pra edhe nje her bravo te qoft

 25. #25
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia e imagjinimit

  Shenjat e magjise se imagjinates

  Shikon njeriu njė gjė te palevizshme sikur leviz dhe atė qe leviz sikur nuk leviz
  E shikon te voglin te mad hose te madhin te voge;
  Shikon gjėrat siē janė net e vėrtetė si njerėz qe pane litarin se gjerperinj ose ngritje sendesh ne ajėr etj si kėto.

  Si ndodh magjia e imagjinimit?

  Magjistari merr dicak qe njerzit e shohin e pastaj lexon kenime me kuptime idhujtarie e pastaj e ndihmojne xhindet qe te beje kėtė magji dhe ti duket njerzve se dciak po ecėn ose po leviz.
  Me tregoi dikush qe pa magjistarin qe vendosi njė vezė pastaje bėri vezen te rrotullohej me shpejtesi.Njė tjetėr tha se pa njė magjistar qe mori dy gurė e pastaj I bėri qe kėto guret te perplaseshin vete me njeri tjeterin sikur deshte.Kėto tė gjitha I perdor magjistari ose ti marr njerzve pasurinė ose te tregoje se ėshtė professional e I ēuditshme e ka fuqi mbinatyrore.e kėto maggji magjistari e fut dhe ne ndonjė magji tjetėr si p.sh. magjine ndrjes e bėn burrin te shėmtuar ne sytė e gruas ose anasjelltas.

  Prishja e magjise se imagjinimit me ēdo gjė qe largon shejatnet prej xhindeve.
  Kendimi I ezanit
  Leximi I ajetit 255 te sures ElBekare
  Permendja e duave qe largojune shejtanin dhe qenbdrimi me abdes>nes ei bėn kėto dhe nuk prishet magjia atėherė kjo ėshtė numer shpejtesie e shkathesise se duarve e jo magji.

  Shembuj e prishjes se magjise se imagjinimit

  Magjistari e bėnte kuraninte rrotullohej.Ishte njė magjistar ne njė fshat e e merrte kuranin e lidhte me njė fije e thoshte para njerzve rrotullohu majtas ose djathtas dhe kjo gjė ndodhte.e pane njerzit dhe filluan ti besonon jo si magjistar veēanėrisht pse ai kėtė gjė e bėnte me kuranin sepse qe perhapur tek ato qe shejtanet nuk I afrohen kuranit ta prekin.Kur dėgjova kėtė shkova unė dhe njė djalė I ri e kam qenė ne atė kohe ne shkollėn e mesme .E sfidova atė qe e bėnte kėtė vepėr me kuranin e njerzit u cuditen.e mori fijen e lidhi prapė.E mora shokun tim e I thashė qe uli pranė atij dhe lexoi kuran ajetin 255 te sures el bekare .Edxhe unė u ula ne anėn tjetėr filluam te lexonim me vete e njerzit u ulen..Ne atė kohe burri po ndejnte shqetėsim dhe mezi po mundohej ta bėnte kėtė vepėr qe me pare e kishte bėrė dhe turperoi Allahu ne sytė e te gjithėve sepse ky jobesimtar I bėnte magji njerzve duke u tallur me librin e Allahut e kėshtu shejtanet I mashtronin njerzit duke e luajtur kuranin.Por llahu e ka prure librin e tij pėr ta praktikuar njerzit dhe me leximin e tij ti mposhte magjistaret dhe mosbesuesit.

 26. #26
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  E katerta magjia e cmendurise

  Nga harixhe ibn Salt tran e ky nga xhahi I tij qe shkoi tek pejgamberi a.s dhe pranoi Islamin e kthye tek populli I tij , shkoi njė burrė I lidhur me hekra e at atė familjes I thanė na thanė se shoku juaj erdhi me miresi .A keni ndonjė gjė qe ta mjekoni kėtė?i lexova atij El Fatihane dhe e sheroi Allahu e me dhanė 100 dele.E shkova tek pejgamberi .as e I thashė .E profeti .as mė tha se a the diēka tjetėr pėrveē El Fatihase .I thashė Ć¢ā‚¬“JO. Me tha merri ato se ti nuk hengrenga kendimi me kuran por ti hėngre nga kendimi me hallall ( dhe se dhurata lejohet)Ne njė transmetim tjetėr I lexoi El-Fatihane tre ditė mėngjes e mbrėmje.

  Shenjat e magjise se cmendurise

  Humbet mendjen gjithmonė dhe ka harrese te fortė
  Flat fjale te palidhura
  Ngre shikimin lart ne qiell (si ai qe ėshtė ne prag te vdekjes)
  Nuk mund te qėndrojė ne njė vend
  Nuk mund te punoje ne njė pune
  Mosdhenia e perparesi paraqitjes se jashtme
  E ne raste niset e cen pa e ditur se ku.

  Si ndodh kjo magji

  Xhidni punon me magjistarin e hyn tek personi si sėmurė dhe perqendrohet ne trurin e tij siē e urdheron magjistari.Pastaj ushtron presion ne botėn e tij te trurit sidomos ne sitemin te mendimit dhe kujteses ose vepron me to me raste .kėshtu shfaqen shenja tek I semuri.

  Mjekimi kėsaj magjie

  I lexohen kendimet qe permendem tek magjite e mėparshme
  Nėse rrėzohet ne toke punon me te sikur e qartesuam me pare .nėse nuk rrėzohet I perserit kendimin tre here ose me shumė e nėse prapė nuk rrėzohet I jep njė kasete me suret e e kendimit qe permendem tek magjia e ndarjes ose me ekto sure.
  Sure Elbekare Hud El hixhr Es-Safat Kaf ,Rrahman, El Mulk, el Xhin, el Eala, El Humeze, El Kafirun El-Felak , En-Nas duke pas kujdes se I semuri do tė ndjej ngushtim te fortė mund te rrėzohet gjatė kėsaj kohe e te flasi xhindi e mundet ti shtohen dhimbjet pėr 15 ditė pastaj qetesohen gradualisht gjer nė fund te muajit e bėhet normal e pastaj I lexon kendimin vetėm qe tė bindesh.
  Gjatė mjekimit I semuri mos marrė preparate mjeksore qetesuese se e demtojne.
  Gjatė mjekimit s'ka problem nėse xhindi nuk bindet e godet me goditje elektrike e kjo gjė e shpejton sherimin.
  Mundet qe koha e sherimit te pakesohet nga njė muaj e mund te shkoje gjer n etre mua ose me shumė .
  Gjatė kohės se mjekimit I semuri duhet te largohet nga kundershtimet e e vogla dhe te mėdha te shriatit si degjimi I muzikes pirja duhanit mosdhenia rėndėsi faljes.
  Nėse I semuri ndien dhimbje barku kjo argumneton se magjine e ka pire ose e ka ngrėnė.Atėherė I lexohen atij kėto sure ne ujė dhe I jepet te pije e prishet magjia qe gjendet ne barkun e tij ose e vjal atė.

  Shembuj te mjekimit te kėsaj magjie

  Me erdhi njė grup burrash qe shoqeronin njė djalosh te lidhur me pranga e kur me pa mua vrapoi e I keputi prangat.u versulen burrat dhe e perlasen ne toke e fillova ti lexoj kuran.Por sa here qe I lexoja me peshtynte ne fytyre .Sė fundi I dhashe njė skasete me kuran qe ta degjonte pėr 45 ditė e pastaj vinte tek unė.Pas asaj kohe erdhi tek unė dhe kishte njė force te plotė mendore e me kerkoi falje se ēfarė ndodhi me pare.edhe pse ai nuk e dinte se kush ebente atė.Kur I lexova kendimin e dytė nuk iu shfaq asgjė e doli me shėndet te plotė e falenderimi I takon Allahut.Pastaj me pyeti a duhet te jepte sadak ose te agjeronte si shenjė falenderimi kundrejt Allahut I thashė nuk ke detyrė por nėse deshiron mund ti besh si shenjė falenderimi ndaj Allahut.

 27. #27
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia e dembelizmit


  Shenjat e magjise se dembelizmit

  Deshire e plotė pėr te qėndruar vetėm
  Vecimi plotė
  Tė folurit te pakte
  Urretja e grupoeve te njerzve
  Humbet vemendjen shumė here
  Dhimbje kokė te perhershme
  Qetesi dembelizem I madh

  Si ndodh magjia e dembelizmit

  Magjistari urdheron xhidnin tek personi qe do tė beht magjia qe ti perqendrohet ne sistemin nervor ose ne tru .Xhindi bėn atė qe I thueht siopas mundesive e shfaqen shenjat tek I semuri sipas forces ose dobesise se xhindit qe punon pėr kėtė magji.

  Mjekimi I semundjes se dembelizmit

  I lexon kuran sin e rastet e mėparshme
  Nėse rrėzohet ne toke urdhėroje te qėndrojė Brenda tij
  Nėse nuk rrėzohet I incizon kuran atij ne shirti kėto sure
  El fatiha El Beakre Ali Imran Jasin Es-Safat Ed-Duhan Edh-Dharijat El-Hasher El-Mearixh el-gashije Ez-zelzele El Karia El Falek En NasI incizon me tre kaseta e degjon te aprin ne mėngjes te dytin ne ikindi te tretin para gjumit pergjat 45diteve
  Kur te mbaroje koha inshalla do tė jetė sheruar plotėsisht.
  Largohet I semuri nga marrja e preparative mjeksore qetesuese.
  Nėse I semuri ndien dhimbje barku I kėndon kuran ne ujė dhe e pi gjatė kohės se mjekimit.
  Nėse ndjen dhimbje te perhershme te kokės I lexon ne ujė ajetet e kendimit te kuranit dhe lahet me te pėr tri ditė (jo ne banjo ose vende te kanaleve te ujerave te zeza pėr shkak se ne ujė janė kenduar ajete kurani) gjatė kohės se mjekimit me kusht qe kėtij uji mos I shtoje ujė dhe mos e zije ujin dhe te lahet ne njė vend te paste rose ujin e derdhur ta hudhi j one banjo porn e rrugė ose ne ndonjė vend tjetėr te pastėr.

 28. #28
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia heuatatif

  Shenja te kėsaj magjie
  Endrra te keqija te frikshme
  Shikon ne ėndėrr sikur dikush e thėrret
  Kur ėshtė zgjuar degjon zera qe I flasin por nuk shikon person
  Shtim I vesveseve
  Shtimi I dyshimeve tek shoket dhe njerzit e dashur
  Shikon ėndėrr sikur bie nga ndonjė vend I lartė
  Shikon ne ender kafshe qe endjekin pas qe ta hane .

  Si ndodh kjo magji

  Dergon magjistari xhindin tek personi kur ėshtė zgjuar ose ne gjume xhindi merr pamje te kafsheve te egra qe I versulen atij ose kur ėshtė zgjuar I flet atij me zera personash qe I semuri I njeh ose I del me pmaje te njerzve te vdekur te aferm pastaj eben qe te deshoje tek tė afermit dhe te largetit.shenjat ndryshojnė sipas forces se magjise ose dobesise.Mund te shtohen shenjat gjersa te bėhet budalla e mund te dobesohen sa te kėtė vetemn dyshime dhe vesvese.

  mjekimi I kėsaj magjie

  I lexon kendimin e kuranit qe permendem me pare.
  Nėse rrėzohet ne toke e mjekon siē permendem me pare.
  Nėse nuk rrėzohet I thua te bėj kėto gjėra
  Tė lahet para se te fleje te jetė me abdes te lexoje ajetin 255 te sures El Bekare.
  Berja e lutjeve te gjumit (shiko tek libri mburoja muslimanit.)
  Leximi I sures Es-Safat ne mėngjes e syres Duhan para gjumit dhe degjimi I tyre.
  Leximi I sures El Bekare ēdo tre ditė ose degjimi I saj
  Tė thotė ne mėngjes Hasbij-Allahu la ilahe il-la hu-ue alejhi teuekeltu ue rab-bul arshil Adhijm(Me mjafton Allahu s'ka te adhurar tjetėr pėrveē tij atij I mbeshtem dhe ai ėshtė Zoti I arshit madheshtor) shtatė here
  Leximi para gjumit I dy ajeteve te fundit te sures El bekare
  Degjo me kasete suret Fusilet el-feth, El xhin .E degjon kėtė 3 here ne ditė >Kėto gjėra ti beje pėr njė muaj dhe inshalla ka pėr tu sheruar.

 29. #29
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Magjia e semundjes

  Shenjat e saj

  Dhimbja e perhershme e ndonjė pjesė te trupit.
  Rrezimi ne toke I herepashershem pa mundur te ngrihet si shkak I bllokimit te damareve.
  Paralizmi I ndonjė pjesė te trupit.
  Paralizmi I gjithė trupi
  Mosfuskionimi I njeres prej shqisave.

  Duhet pasur kujdes se disa prej kėtyre shenjave ngjane me shenjat e semundjeve trupore e plotesohet dallimi mes tyre me leximin e kuranit tek I semuri.Nėse I semuri ndejn gjatė degjimit marrje mendsh mpirje ose dhimbje ose dridhje te gjymtyreve ose ēdo ndryshim trupi atėherė I semuri ėshtė siē thame ne magjine e semundjes e net e kundėrtėn kjo ėshtė semundje trupore e kurahet tek mjeku specialist.

  Si plotesohet kjo magji

  Dihet qe truri ėshtė qendr kryesore e trupit te njeriut ne ēdo shqise nga shqisat e trupit ka qendren e saj ne tru.Nėse afron gishtin ne zjarr gishti dergon sinjal tregues te shpejte ne qendren ndjesore ne tru dhe nga kjo qendėr vijnė urdherat pėr largimin e shpejte nga vendi I rrezikut e dora largohet prej zjarri.e gjithė kjo plotesohet ne njė pjesė te sekondes
  " ky ėshtė krijimi I Allahut e me tregoni se ckrijuan te tjerėt pėrveēse Allahut"
  Nėse e kap magjia njeriun perqendrohet xhindi ne tru ne qendren sipas magjise qe I bėhet p.sh. ne qendren e degjim shikimit os edores ose kėmbės dhe kėshtu pjesa e trupit ndodhet net re gjendje.

  Xhindi ndalon plotėsisht fuksionimin e saj me percaktimin e Zotit sinjalet qe te mberijne ne trupin epersonit e pjesa trupit e pjesa e trupit shkatarohet nga puna e saj.i semuri beht qorr ose memec ose shurdh ose paralyze e pjeseve tė ndryshme.
  2) xhindi me percaktimin e Zotit here lejon e here se lejon mberritjen e sinjaleve e pjeset etrupit punojnė e here spunojne.
  3) Ose xhindi e bėn trurin te japi urdhėra te njepasnjeshme pa shkak dhe I ngrin pjesė te trupit.Njeriu nuk mund te levizi dhe nėse nuk ėshtė I paralizuar.
  4) Por pa lejen e llahut me atė askujt nuk mund ti bėjnė dem" sure el bekare 102) Allahu e fiksoi ne kuran se demin e qartė magjistari e bent e semurit por kjo varet ne dėshirėn e Allahut ecila ka lidhje me shkaqet qe shumica e njerzve nuk I kryejne si falja lutjet e mengjesit dhe mbrėmjes e te keqiat qe njerzit veprojnė dhe Allahu I sprovon me kėto pasoja.
  Disa doktorre nuk I besojnė kėto gjėra por kur I poane me sytė e tyre nuk I nbgeli tjetėr vetėm se te besonin e te dorezoheshin ēėshtjes se Allahut te lartesuar.Njė here mė erdhi njė doctor e tha njė rast te mahnitshem .e po mė thoshte .erdhi njė burrė me djalin e tij te paralelizuar qe smund te levizte e kur e vizitova mesova se ėshtė prekur nga njė semundje ne shtyllen kurrizore e kjo sipas doktorreve nuk sherohej as me operacion e as me ilace.Pas disa ditesh erdhi po ky burrė tek unė dhe e pieta pėr djalin dhe mė tha qe ecėn dhe luan sipėr murit.e pieta tek kush e sherove atė.Tha tek Uehidi.tha doktori Erdha te di se si e mjekove kėtė te sėmurė .I thashė I lexova disa ajete nga kurani pastaj I lexova disa ajete tek vaji hab-batu Seuda dhe e urdherova te lynte pjeset e e paralizuara dhe Elhamdulilah u sherua.

  Mjekimi I magjise se semundjes

  I lexon atij kendimin e kuranit qe permendem me pare nėse rrėzohet e mjekon si me pare nėse nuk rrėzohet atėherė I thua te degjoje suret.El Fatiha ajetin 255 tre sures Bekare Suren Ed Ć¢ā‚¬“Duhane Suren el xhin e suret te shkurtera dhe tre suret e fundit IHlas Felek dhe En nas
  I degjon kėto tre here ne ditė
  I lexon po kėto ne vaj ulliri ose vaj habbedu soda dhe ia jep ti pij ose te ferkoj ballin e tij mėngjes e mbrėmje dhe pjesen e dhimbjes .
  Kendimi ėshtė El Fatihaja
  Surja Ihlas Felek dhe En-Nas
  Ue nunezilulu minel kur'ani ma hue shifaun ue rahmetul-li mu'minine shtatė here.
  Pastaj bismilahi erkike uallahu jeshfike min kul-li dain ju'dhik ue min kul-li nefsin ue anjnin hasidin.Allahu jeshfik Allahume raben nas idhhebil bese ue shfij entesh shifaen la jugadiru sekamen
  vazhdo me kėto pėr 40 ditė e mbaron sėmundja nėse jo I lexon kuran pėrsėri pastaj I jep te veproje te njetat gjerqa pėr njė kohe tjetėr pėrsėri si ta shikosh gjendjen.

 30. #30
  Anėtar i Nderuar Avatari i braziljania
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,587
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  114
  Shembuj te sherimit te kesja magjie

  Vajza qe nuk fliste

  Ma solli babi I saj e vellai I saj e ajo heshte e nuk fliste.Nuk mund te hapte gojen e as pėr ushqim .O Zot ja hapnin gojen me force ei jepnin lengje pėr te pire ose qumėsht.thanė ėshtė ne gjendje te tillė prej 45 ditesh.Ku rdegjoi kuranin foli Elhamdulilahi rab-bil alemin.

  Xhindi qe kapi kemben e njė gruaje

  Tha se ndjente dhimbje te fortė ne kėmbė e thashė .Deshiroj te jetė reomatizem.Por I thashė ti lexoj kuran te veēantė se s'mund te ecte veēse me veshtirsi.Kur degjoi El fatihane u rrezua e foli xhindi e mė tha qe kish kapur kemben e saj dhe e urdherova te dilte si bindje ndaj allahut e u cua gruaja dhe eci .Falenderimet I takojne Allahut pėr ēdo gjendje.

  Fytyra e tij e shtremberuar pėr shkak te xhindit

  Erdhi tek unė njė burrė e fytyren e kishte te shtremberuar nga krahu I djathte e shtrembėrimi ishte I qartė.Kur I lexova kuran foli xhindi e tha. Ai me demtoi mua(ndoshta me ujė te nxehte).Ja mbusha mendjen se nuk e kishte pare atė dhe kjo gjė ishte haram pėr xhindin.Patsaj e urdherova pėr mirė dhe ndalova pėr nga e keqa e u pergjigj dhe doli prej trupit te tij Elhamdulilah u cua buri pasi ju drejtua goja dhe falenderoi Zotin.

  Vajza qe smund ta mjekonin doktoret

  Erdhi babi I saj e tha .Vajza ime u godit nga njė e keqe .humbi ndejnjat e qe prej dy muajve vazhdon te jetė ne kėtė gjendje (kome) por ajo degjon e nuk mund tė flasė nuk ha e as nuk pi e nuk leviz nga vendi fare me trupin e saj.Tani e kam ne gjume ne spital.Njė nga doktorret mė tha se tė gjitha vizitat nuk tregonin gjė e ata nuk dinin se ēfarė kishte.I hapen njė vrime ne gryke pėr ta ushqyer e te marri fryme e I futem njė tub e te jetonte ditet e saj qe kishin mbetur ne krevat ne atė gjendjeu thashė te shkoi tek ajo e me dhanė leje nga spitali pėr te hyrė ne kohėn qe nuk kishte te vizita tek e semura.e gjeta ne njė gjendje qe nuk e di kush prevec Zotit sa sa te keqe e dobėt qe smund tė fliste pėrveē kokės qe levizte pak e shikonte e degjonte.E pieta pėr disa shenja dhe tundi koken ne shenjė mohimi e nuk e dija ēfarė kishte.Shkuam te falim akshmin dhe bėtė lutje pėr te e kur kthyem I vendosa doren ne koken e saj e I kendova suren El felek dhe duanė me numer 5 tek lutjet qe do japim me vonė dhe vajza foli me miresin e Allahut.Bbai dhe vellezerit qanin nga gezimi e babi u cu atė me puthte koken e I thashė mos mė beso mua pėr besoji Zotit dhe sherimi erdhi nga kurani e jo nga mua unė jam rob prej roberve te allahut.Dhe po ashtu vajza falenderoi Zotin .

  Xhindi tregoi vendin e magjise

  Erdhi tek unė njė djalosh I sėmurė I lexova kuran e foli xhindi e tha qe ishte future me magji .pastaj me tregoi magjistarin qe I kish bėrė magji e me tregoi vendin e magjise qe ishte ne pragun e deres se shtepise e urdherova xhindin te dilte dhe ai dilte.Pastaj familja e kėtij djaloshi shkoi tek vendi I pėrmendur e germuan e gjeten magjine e prishen magjine dhe e dogjėn.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Sepsa – shkaktarėt, simptomat dhe shėrimi
  Nga Loverboy ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2013, 19:04
 2. Sherimi permes 'tokezimit ''
  Nga Ado ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2012, 20:40
 3. Shėrimi nga vetėpėlqimi
  Nga Deuid ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 22:17
 4. C'ėshtė marihuana? Varėsia dhe shėrimi!
  Nga MasteR ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2012, 08:27
 5. Shėrimi sipas dėgjimit tė muzikės
  Nga braziljania ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 21:41

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •