Dislikes Dislikes:  0
Faqja 1 nga 4 1234 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 104

Teme: Ese

 1. #1
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Post Ese

  Nė kėtė temė mund tė postojmė dhe tė lexojmė ese, shkrime dhe analiza tė ndryshme, me ose pa objekt, me ose pa subjekt,tė cilitdo anėtari. Krijime tė njė casti, tė asnjė arsyeje apo qėllimi, tė njė mllefi apo njė brenge. Shtrat i ngrohtė pėr cdo talent qė dėshiron tė afirmojė apo jo veten.
  Heren e fundit u redaktua nga bella; 31-08-2008 ne 14:51.
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!
  Likes Jetmira liked this post

 2. #2
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Brezi 80'

  Qėllimi i kėsaj letre ėshtė drejtėsia qė duhet t'i kthehet njė brezi. Brezit qė na pėrket ne, tė lindurve nė fillim tė viteve '80 (njė vit mė shumė njė vit mė pak nuk ka rėndėsi). Ne qė shtėpitė e blera nga prindėrit tanė i shohim sot tė kushtojnė tridhjetė apo dyzet herė mė shumė. Tani qė ka hyrė nė modė financimi nėpėrmjet bankave jemi aq tė zgjuar sa ta kuptojmė qė kush guxon ta blejė kėtė shtėpi do paguaj interesat ndaj bankės tė paktėn deri sa ai vetė tė jetė bėrė gjysh...

  Luftėn partizane, ne, nuk e kemi bėrė, as zbritjen nė Hėnė nuk e kemi parė, nuk kemi jetuar miqesinė me popullin rus ose kinez dhe kujtesa jonė historike fillon pak a shumė me Botėrorin USA 1994. Duke qenė se nuk kemi bėrė ndėrtimin e hekurudhave dhe aksionet e zboret shpesh na thonė qė s'dimė se cfarė ėshtė lodhja...askush nga ne nuk mėrzitet se na thonė edhe qė nuk kemi ideale sepse lexojmė shumė mė pak libra se prindėrit tanė. Gjithėsesi e kuptojmė politikėn shumė mė mirė se prindėrit tanė (tė paktėn ne nuk shkojmė mė per tė votuar).

  Tė shumtėn e rasteve Plaku i Vitit tė Ri nuk na sillte ēfarė dėshironim, por sot e kėsaj dite mė tė mėdhnjtė na pėrsėrisin se ne i kemi patur tė gjitha, edhe pse janė ata mė te vegjėlit se ne qė me tė vertete i kanė te gjitha (por atyre asnjeri nuk ju thotė gjė).

  Jemi brezi i fundit qė luajtėm me peta, me karroca me kuzhinjeta, e ka kush e ka, pas-spres dhe nė tė njėjtėn kohė tė parėt qė mėsuam tė luajmė me Play-station, Nintendo (kush nga ne nuk i ka urryer tė paktėn njė herė mustaqet e Mario Bross.)dhe nė tė njėjtėn kohė tė parėt qeė panė kukllat me ngjyra nė televizor dhe shkėmbyen makinat Turbo.

  Kemi veshur pantallona tė gjėra, tė ngushta, kauboj , tė grisura dhe tė zhubrosura (sepse moda kėshtu urdhėronte). Tutat e para qė kemi veshur ishin blu me vija tė bardha por nė rrugė s'para i vishnim edhe pse ishin tė rehatshme sepse kjo donte tė thoshte se ti ishe fshatar.

  E kemi kaluar shkollėn fillore duke shkuar atje edhe tė shtunėn ndėrsa pėr tė ndejtur pak vonė darkave nė fundjavė u shpiknim prindėrve se do flinim tek shokėt. Ende nuk e kemi kuptuar se ku nė fund tė fundit pėrfundonim pasi edhe shokėt e tjerė perdornin tė njėjtin justifikim ndaj prindėrve tė tyre. Nejse, nė fund tė fundit mbetemi ata qė pėr tė fundit u ēonim lule mėsuesve pėr 7 mars dhe tė parėt qė u ēonim dhurata tė shtrenjta qė t'na kalonin klasėn. Shkonim nė shkollė pėr Shėn Valentin dhe nuk bėnim mėsim duke bredhur rrugėve single. Kemi aplikuar si studenta jashtė shtetit dhe kemi parė sesi mund tė bėhesh arkitekt, historian dhe mjek me provime tė blera.

  Etiketa qė kemi patur pas shpine ka qenė ajo e "Brezit tė shthurur" dhe pėr shumė kohė kemi qenė viktima tė telenovelave dhe telebingove. Ngushėlloheshim pak duke parė Beverly Hills (atėhereė, se po ti shohėsh tani vė duart nė kokė). Disi mė tė rritur u ndiem kur filluam tė ndiqnim Daēson Creek (edhe pse nuk e kuptonim pse pikėrisht ky personazh ishte kryesori nė film)

  Kemi qarė pėr Lady Oscar, jemi zgėrdhyer me arushin Tao Tao dhe me aventurat e Nils Holgersonit, kemi ėndėrruar tė kishim njė skuadčr si ajo e Holly dhe Benjit dhe jemi futur nė dilemat mė tė thella rreth ēėshtjes nėse Mila dhe Shiro nė fund fare shkojnė nė krevat apo jo. Jemi gjenerata qė kemi parė Ardit Gjebrenė tė paraqitet si kėngėtar dhe mė vonė ta shohim veēse tek Miss Albania dhe jemi ne qė kemi parė e bėrė kėngėt e para rrep shqiptare (e ka kush guximin ti dėgjojė pėrsėri?)

  Jemi tė parėt qė mėsuam tė punojmė si kamarjer nėpėr lokale dhe jemi po neve qė i kthyem kėto lokale nė shtėpi tė dytė (ose mė mirė tė parė pasi ende sot kush rri mė shumė se disa orė nė shtėpi). Jemi ata qė prenotonim ditėlindjet nėpėr disko dhe ata qė merrnin parfum me vete pasi kur dilnim prej andej qelbeshim era duhan. Jemi brezi qė i pari shijoi pub-et e hapura qė nė 10 tė mėngjesit dhe ata qė ende nuk e kuptojnė ku ėshtė ndryshimi nė Shqipėri mes pub-it dhe diskos. Filluam ne ti pinim cigaret e para hashash dhe tė gjithė na tregonin me ndot si mallista, ndėrsa sot nqs nuk je ekspert bari askush nuk tė perfill mė.

  Gjithmonė na kujtojnė se ē'ka ndodhur para se ne tė lindnim, sikur brezi jonė nuk ka asnjė djeni pėr ngjarjet historike.

  Jemi tė parėt qė i pamė prindėrit tanė tė fusnin para nėpėr firmat piramidale dhe mesa duket jemi po ne qė u habitėm (ata e morėn me qejf) sesi mund tė fitohen kaq shumė lekė pa punuar fare. Pėr faj tė mė tė mėdhenjve, ata qė na pėrsėrisin se ne nuk lexojmė aq saē duhet, pėrjetuam '97, pamė sesi digjej atdheu jonė dhe mėsuam qė i trembim kaq shumė popujt e tjerė sa shpesh herė na lenė tė mbytemi nė det. Ishim ende tė vegjėl dhe na pėrsėrisnin se paraja ēan kudo kur na dhanė makinat e para dhe filluam tė falsifikojmė patentat.

  Mėsuam se ēfarė ėshtė terrorizmi por asnjėri nga ne nuk e mban mend rėnien e Murit tė Berlinit. Pamė sesi Bill Clinton shkėmbente pikpamje gojore me segretaren e tij dhe sesi njė popull qė aq shumė na ngjante pėrzihej nga vendi i vet. Brezi jonė e ka parė dhe nė disa raste na kanė dėrguar nė luftė pasi ushtarėt nė kėto vende thuhet se marrin rroga tė mira. Kemi ulėritur edhe ne se Europa ėshtė e mrekullueshme por e kemi parė edhe tė vėshtirė kur nėpėr ambasada e kufinj kemi kaluar netė tė tėra pasi kompiuterat ishin tė prishur.

  Jemi brezi i fundit qė shijuam kasetat qė kur prisheshin i rregullonim me stiaps dhe brezi parė qė u hodhėm me krahėhapur nėpėr Cd e internet. Hanim hamburger dhe ne pėr tė parėt mėsuam sesi mund tė ndryshojė emri edhe pse shija ėshtė po ajo (sufllaqe, doner etj.). Kemi pirė aq shumė Cola dhe ishim ne qė shpikėm poncin me qumėsht (kishte njė ngjyrė portokalli shumė tė lezetshme). Jemi ne qė dilnim nėpėr lokale vetėm me lekėt pėr kafe dhe pėrsėri ne qė ndiheshim tė pasur kur kėto lekė na mjaftonin pėr tė marrė njė biter. Pėrsėri ishim ne tė fundit qė shijuam shėtitjet rreth bulevardit dhe tė parėt qė provuam bukosjen nėpėr lokale. Brezi jonė u edukua me cigare slims (ato tė hapurat) dhe jemi brezi i fundit qė pėrdor ende shkrepsen pėr ta ndezur.

  Brezi jonė qė vit pas viti shpreson tek kualifikimet e kombėtares shqipėtare dhe qė preferon tė ndjeki kampionatin italian pasi ai shqipėtar ėshtė i gjithi i shitur. Tė parėt qė provuam turpin e tė qėnit shqipėtar por jemi pėrsėri ne qė bėhemi si grifsha nėse dikush prek nderin e vendit tonė.

  Tė fundit qė pushimet e verės i shijonim nga qershori nė shtator dhe tė parėt qė e kuptuan se vera e vėrtetė ėshtė 15 ditėt e para tė gushtit. Tė parėt qė panė Durrėsin e pushtuar nga vėllezerit kosovare gjatė verės dhe tė fundit qė i mbajnė mend kabinat prej kompesate nė plazhėrat e Jugut. Tė fundit qė mbajtėm pėrparėsen nė fillore dhe tė parėt qe e kuptuam se veshja e bukur dhe sidomos makina tė japin tjetėr pamje pėrpara njė vajze.

  Po ti kthejmė sytė prapa pyesim veten si kemi mbijetuar vallė? Nuk kemi patur celulare dhe msn. Iknim nė shkollė me ēanta plot me libra dhe askush nuk na jepte mė shumė se nje byrek 200 leksh nė drekė. Mjeti jonė i komunikimit ishte telefoni i shtėpisė dhe kur e bllokonim pėr orė tė tėra tė paktėn njė herė nė muaj kishte sherr nė shtėpi pėr faturėn telefonike. Ndonjėherė mbyteshim me ėmbėlsira por nuk ndiheshim mbi peshė dhe as qė e kishim idenė se ē'ishte dieta. Mė e shumta qė mund tė ndodhte ishte qė dikush tė ishte pak topēe, po puna merrte fund atje. Nga e njėjta shishe pinim 15 veta dhe asnjeri nuk u infektua ndonjėherė. E vetmja gjė qė ndodhte ishte qė ti hidhnim morrat njėri tjetrit nė shkolla e kopėshte por mamatė rregullonin gjithshka me ato krėhrat e tmerrshėm. Kur lidheshim me dikė, pak si me turp, ecnim rrugės dorė pėr dore,ndonjėherė edhe putheshim, edhe pse po t'na shihte ndonje vėlla ose baba thuhej se do t'na vriste. Po ja qė mbetėm gjallė dhe tė dashuruar...dikush sot edhe ėshtė martuar.

  Counter strike e mėsuam kur brezat e rinj kishin lojrat mė tė zhvilluara elektronike. Ndėrkaq ne jemi rritur me kompiterat me marshėn e zezė dhe butonin e kuq (mė lojė e shpifur!). Nuk kishim as 200 kanale televisive, as dolby surround, as dvd e as wireless po gjithsesi kėnaqeshim dhe bėnim me tė vėrtet pallė. Nuk kishim fiksimin e adoleshentėve tė sotėm pėr veshjet firmato por ama kur bėnim dashuri zhveshur as qė na shkonte nė mend se moda ėshtė kaq e rendėsishme. Djemtė ishin gjithmonė si tė fortė por kur dashuroheshin bėheshin mė tė urtė e tė ėmbėl se qengji. Kurse vajzat na torturonin duke i ndjekur kudo, vetėm pėr njė qčllim: ti propozonim pak dhe t'ju ofronim njė kafe.

  Kemi patur liri, dėshtime, suksese dhe pėrgjegjesira...pak e nga pak edhe ne jemi rritur!

  Ti je njėri prej nesh? Urime atėhere!
  !
  Attached Images Attached Images tirana3-jpg 
  Heren e fundit u redaktua nga bella; 31-08-2008 ne 14:47.
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 3. #3
  Administrator Avatari i CoNNecT
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Diten midis njerezish, naten ne univers.
  Mosha
  32
  Postime
  644
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  16
  Tek forumi i vjeter ky tekst ka qene i paraqitur dhe me nje video ne youtube... E ke gje nostra?
  Mos u mundo kurre te bindesh te tjeret perderisa do te kete nje shumellojshmeri mendimesh...

  Jetoj ne boten reale por nuk kuptoj pse endrrat jane aq te ngjashme me kete realitet...

 4. #4
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296
  Citim Origjinale Postuar nga CoNNecT Shfaq Poten
  Tek forumi i vjeter ky tekst ka qene i paraqitur dhe me nje video ne youtube... E ke gje nostra?
  Kujtese te forte paske CoNNecT

  Video ja ku eshte

  Heren e fundit u redaktua nga Karamele Zana; 18-03-2012 ne 06:26.

 5. #5
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Lightbulb Heshtja E Intelektualit

  Sipas Vaclav Havelit "Bota, e rrethuar nga kanosje pafund dhe mesa duket e paaftė ti pėrballojė ato, kėrkon qė intelektualėt, njerėzit qė kuptojnė dhe dinė se ēfarė duhet bėrė pėr kėtė botė, tė nisin ta ndikojnė jetėn politike". A ėshtė
  Havel njė moralist sentimental i pakurueshėm? A mundet qė intelektuali ta ndikojė jetėn politike? Sė pari kush ėshtė intelektuali?
  "I pari ishte logos- mendimi i shprehur" thotė Bibla qė nė frazėn e saj tė parė. Duke i atribuuar mendimit tė shprehur ngjizjen fillestare tė materies. "Truri ėshtė materia qė e ka fituar koshiencėn e vetvetes" vijon njė postulat mė i arritur se ai i Marksit, i cili pėrcakton mjetin e punės tė intelektualit, trurin, me produkt final logos-in e Biblės, mendimin e shprehur konstruktiv.
  Sipas Said–it intelektuali ėshtė "autori i gjuhės qė pėrpiqet t'i thotė tė vėrtetėn pushtetit"; sipas cinikut Benjamin njė "karakter destruktiv, i cili kėrkesėn pėr ajėr tė pastėr dhe hapėsirė tė lirė e ka mė tė fortė se ndjenjėn e urrejtjes"; sipas Adorno-s, pėr tė cilin Ajnshtajni nuk ishte intelektual kur formulonte teorinė e relativitetit, por vetėm pasi nisi diskutimet pėr pėrgjegjėsitė morale tė fizikanit para njerėzimit, "intelektuali ėshtė njė person me aftėsi krijuese dhe abstraguese, kurrsesi indiferent ndaj zhvillimeve shoqėrore". Duke shtuar thėnien e Konfuci-t se "i ditur ėshtė ai qė pranon se nuk i njeh ato qė nuk i njeh dhe qė i bind tė tjerėt pėr ato qė njeh", intelektuali rezulton cilėsi dhe jo sasi, krijues dhe abstragues, pajtues dhe qytetar, diskutues i themeleve tė sė sotmes pėr arritjen e impaktit pozitive tė sė nesėrmes. Detyrė e tija nuk ėshtė konstatimi si ėshtė, por sugjerimi si duhet tė jetė; nuk ėshtė zbulimi si funksionon, por sugjerimi si duhet tė funksionojė. Roli i tij nuk ėshtė ai i reagjentit, por i katalizatorit qė frenon reaksionin kur ai bėhet i egėr dhe e pėrshpejton kur mbetet nė vend. Si i tillė intelektuali nuk ėshtė nė opozitė me partitė dhe shtetin, por me gabimet dhe mangėsitė e partive dhe shtetit.
  Kėto pėrkufizime pėrjashtojnė nga kategoria e intelektualit tė mirėfilltė "intelektualin organik" tė Antonio Gramsci-t "tė lidhur organikisht me partinė qė ja nėnshtron idetė dhe bindjet analizave kolektive tė partisė". Si i tillė, "Intelektuali organik" nuk mund tė ushtrojė kryefunksionin social tė intelektualit, kritikėn e lirė tė cilėn Habermas e quan "publicitet kritik", pasi "centralizmi demokratik" nuk e lejon atė tė ngrihet mbi vendimet e partisė edhe kur ato bien ndesh me bindjet e tija personale. Rasti i KOP-it tė PD-sė dhe sprova e pasukses e PS-sė pėr krijimin e njė think-tank-u tė pėrafėrt, dėshmon se oponenca e pavarur nuk ka mundėsi tė funksionojė brenda strukturave partiako/ shtetėrore shqiptare. Paralelja think tank KOP- Komitet i Orientimit tė Politikave, qė u fik menjėherė pas zgjedhjeve, me simotrėn franceze think tank COP- Comité d'Orientation Politique, i cili funksionin e plotė e nisi pas zgjedhjeve, e ilustron mirė dallimin e strukturave europiane nga ato shqiptare.
  2. Njė nga gabimet e pafalshme tė perėndimit ishte qė pas Big Bang-ut komunist i plazmoi ish vendet komuniste pa ndjenjėn dhe fantazinė e Marshall Plan-it amerikan. Duke u transplantuar me ngut atyre njė sistem ku ekuilibri demokratik do arrihej thjesht nėpėrmjet pluripartitizmit, pa treguar asnjė kujdes pėr mekanizmat rregulluese. Duke harruar historinė e tija tė dy shekujve mė parė kur demokracia lindi nga "publiciteti kritik" intelektual dhe jo pushteti, aksiomė e tė cilit ėshtė « l'état c'est moi- Shteti jam Unė".
  Perėndimi investoi keq dhe pa kontroll nė medie, rrėmujshėm nė Shoqėrinė Civile dhe aspak pėr mendimin e pavarur intelektual. Pa e kuptuar se pėrgjigja e drejtė e pyetjes "mė mirė njė Sokrat i uritur apo njė derr i ngopur?" ėshtė "mė mirė njė Sokrat i ngopur". Ēelėsin e suksesit ai e kėrkoi tek kėputja formale e vazhdimėsisė, ndėrkohė qė liqeni i acartė i komunizmit tė vitit 45, nė vitet 90 kishte degjeneruar nė njė moēal tė populluar nga fantazmat xombe: nga egėrsia, nepotizmi, klanet dhe mungesa e skrupullit.
  Europa Qendrore me zhvillim qytetar, pėrkatėsisht me ekonomi dhe kurajė qytetare, u vetplazmua lehtė. Europa Jugperėndimore e MAP-it, mėnyrės aziatike tė prodhimit, pėrkatėsisht sistemit ekonomiko- social bizantin, vijimit tė tij osman dhe komunizmit, tė quajtur nga Pol Lemerl "Bysance aprčs Bysance- Bizant pas Bizantit", pati njė plazmim hibrid. Veēanėrisht Shqipėria e komunizmit totalitar ku plazmimi morri trajtėn e njė bimonizmi vir, ku njėra anė e binomit ishte tėrėsisht e paketuar nga punishtja komuniste ndėrsa ana tjetėr pjesėrisht.
  "Nuk dėshiroj tė mė vini mė nė zyrė pėr grindjet e juaja" mė hoqi vėrejtjen Ministri i Brendshėm Gjerman pas shkapėrfytjes me zhargon Brake tė liderėve shqiptarė nė zyrėn e tij. "Ju lutem mos u zini se keni nevojė pėr unitet" mė tha tė nesėrmen Kryetarja e Parlamentit Gjerman Rita Sūsmuth pas seancės sė dytė tė shkapėrfytjes nė rezidencėn e saj. "Vėllezėr duajeni njeri tjetrin, nė tė kundėrt nuk do t'ju dojė askush" u lut zemėr-dredhur Nėnė Tereza pas vizitės nė Shqipėri. Mirė do tė qe.
  3. Nė njė leksion me pėrfaqėsuesit diplomatikė, Presidenti Roman Hercog ngulmoi nė thėnien "Janė tė domosdoshėm debati dhe kundėrshtia, janė tė domosdoshme pyetjet dhe hipotezat e intelektualit tė pavarur. Nė tė kundėrt Gjermania nuk mund tė ecė para". Nė pushim ai mi quajti ato "kondita sine qua non pėr funksionimin e demokracisė reale". Pyetja ndaj vetvetes "po pėr ne nuk qenkan tė domosdoshme kėto?", mė ēoi nė kundėrshtinė e mendimit nė qarkullim se intelektuali shqiptar tashmė e ka humbur funksionin dhe ėshtė zėvendėsuar suksesshėm nga politikani dhe analisti rrogėtar. Mendim ky pėr mua jo vetėm i gabuar, por amoral dhe me pasoja tepėr tė rėnda pėr kombin.
  "Kur ka shumė brutalitet intelektualėt druhen... Diskutimet janė shumė tė egra dhe i heqin ēdo dėshirė intelektualėve tė marrin pjesė nė tė" e justifikon kėtė heshtje Kadareja. Me njė fjalė si nė komedinė e Shekspirit "Shumė Zhurmė pėr Asgjė". Rrjedhimisht njė problem qė do zgjidhej lehtė nėse intelektuali nuk do tė ishte aq sqimatar dhe do pėrvishte mėngėt. Po sikur problemin ta kundrojmė nga e pėrkundėrta, nga koka dhe jo nga bishti? Pėrse intelektuali nuk u kthye nė "vox popoli- vox dei, nė zėrin e popullit- zėrin e Jehovės" pėr ta ndaluar kėtė egėrsi dhe brutalitet ? Pėrse intelektuali nuk e zėvendėsoj binomin stadiumoid tė politikės "ne-ata" me pėremrin "ne"? Cilat janė shkaqet e heshtjes dhe dorėjashtėsisė sė intelektualit, objektive apo filistino-subjektive?
  Heshtja e intelektualit gjatė periudhės sė mizorisė komuniste pa asnjė mėdyshje qė ėshtė objektive. Komunizmi e preu egėr dhe deri nė rrėnjė filizin e mendimit tė pavarur intelektual qė kishte nisur tė bleronte nė vitet 20-30. Qė nė '45 kur pushkatoj dhe burgosi 43 deputetė tė pavarur dhe intelektualė, qė nė '51 kur pushkatoj dhe burgosi 22 intelektualė tė pafajshėm. Ligji "nė raste tė veēanta gjykimi bėhet pas ekzekutimit tė vendimit" krijoi frikėn primogjenitare pėr jetėn dhe e copėtoi shoqėrinė nė atome, e shumta nė molekula mendimi opozitar. Nė '68, kur falė mendimit intelektual ēek lindte Pranvera e Pragės, intelektuali shqiptar futej nė burg po tė lexonte ēekun Kundera. "Mirė e gjeti, pse llapi" gjykonte rruga e ndėrsyer nga diktatura. Duke barasvlersuar pexhorativin "llapi" me guximin pėr t'ju kundėrvėnė sė keqes. Kėto dhe kultivuan genin e frikės dhe e implantuan kėtė gen nė ADN-nė e intelektualit. "Do lindin gjeni, por nė emėr te barazisė se kazermės do zhdukim mendimin e pavarur" e parashikonte me saktėsi Kasandre kėtė tip socializėmi heroi socialist i Demonėve tė Dostojevskit.
  Filozofija e "shkopit dhe bananes" vlen edhe pėr intelektualin: Sipas eksperimentit tė Milgramit "shumė pak njerėz, pavarėsisht nga inteligjenca dhe kapaciteti i tyre intelektual, janė tė aftė ti rezistojnė urdhrave nė kundėrshtim me standardet e tyre bazikė moralė". Nėse ky eksperiment vlen pėr intelektualin e Universitetit tė Yale-s nuk mund tė mos ketė vlerė edhe pėr intelektualin shqiptar. Nuk mund ti kėrkohet kujtdo qė pėr hir tė idesė tė pijė gotėn e helmit si Sokrati, tė digjet nė turrėn e druve si Xhordano Bruno a tė pushkatohet si deputeti Kokoshi. "Epur si muove"-n e famshme tė Galileut e dėgjoi vetėm Galileu i cili e shqiptoi atė pa zė.
  Ndėrkohė geni i frikės dhe tradicionalizmi i dorėjashtėsisė nuk i pėrket thjesht sė shkuarės, por rrezikon tė ardhmen. Konfuci dhe Aristoteli, Makiaveli dhe Thompson, Lottes dhe Habermas theksojnė dhe ritheksojnė se nė mungesė tė oponencės civile, tė publicitetit kritik, pushteti synon instinktivisht drejt absolutizmit.
  4. Intelektuali shqiptar e gjeti aftėsinė pėr ta shprehur lirshėm mendimin e tij tė lirė nė "periudhėn heroike" tė viteve '90. E cila, pėr hir tė vėrtetės, nuk ishte dhe aq heroike: Tigrit nė grahmat e fundit edhe i bihet me shkelm, madje mė me forcė nga ata qė pėr sė gjalli ishin me tigrin. Kuraja intelektuale shqiptare e viteve '90 nuk mund tė krahasohet kurrsesi me kurajėn e "Klubit Petöfi" qė ndezi flakėn e revolucionit hungarez tė '56. Si i tillė pėr tu shqyrtuar mbetet vetė qėndrimi i tij pas rrėzimit tė shtatores sė bronztė tė diktaturės.
  Pas '90 intelektuali u rikthye sėrish i pasigurt, i ēorientuar, nė mes tė njė deti tė errėt ku nuk arrin tė shohė fenerin ndriēues. Pa e kuptuar se falė kapacitetit mendor dhe moral fener ndriēues duhet tė jetė ai vetė. Si e tillė kriza e identitetit tė shoqėrisė shqiptare nė radhė tė parė ėshtė kriza e identitetit tė ndėrgjegjes sė tij sociale, kriza e intelektualit.
  Intelektuali hesht pėr problemet sociale, hesht pėr problemet ekonomike, hesht kur politika ripėrsėrit nė pafundėsi refrenin bimonist "atje nxin njė gjė e bardhė- atje zbardh njė gjė e zezė". Hesht nė vend qė tė shprehet me forcė se "e bardha-zbardh dhe e zeza-nxin". Duke u dhėnė shkas tė tjerėve ta kundrojnė si tė ardhur nga njė botė e shkuar dhe e perėnduar, tė paaftė pėr t'iu pėrshtatur ekonomisė sė tregut, si "velė tė njė anijeje qė tanimė punon me avull" siē vėren me trishtim Ardian Vehbiu. Pėrse intelektuali nga opinion maker- gatues opinioni u rikthye nė "pesimist pragmatik"? Duke e zbritur "Jo"-nė e tij kritike tavolinave tė kafeneve. Duke e kthyer tė tėrėn nė njė shaka makabre xombėsh, ku njėra gjymtyra e prerė e trupit vajton trupin e vrarė.
  Sipas stereotipit sociologjik "intelektuali nuk i nėnshtrohet presioneve sociale, financiare, dhe politike. Ai i qėndron besnik fakteve dhe bindjeve tė tija". Vėrtet?
  "Pėrrallė dimri" do ta quante Heinrich Heine kėtė stereotip. Ndėrkohė presioni material ėshtė maksimal; presioni i administratės, riprodhueses rutinore tė logjikės sė pushtetit, i pamasė; intoleranca ndaj "publicistikės kritike" e kudo-gjindshme. Dhe ē'ėshtė mė e trishtueshmja pushteti ekzekutiv, i cili tradicionalisht synon drejt subordinimit tė 3 pushteteve tė tjerė, nuk arrin tė kuptojė se busull pėr korrigjimin e rrugės ėshtė "pushteti i pestė", pushteti moral i arsyetimit intelektual i cili do ta kishte desintoksikuar nga toksinat qė komunizmi i depėrtoj nė damarė, do ta kishte frenuar vulgaritetin politik, do t'ja kishte qartėsuar dhe zgjeruar vizionet ekonomike, sociale dhe politike.
  4. Arsyeja kryesore e heshtjes sė intelektualit sė pari duhet kėrkuar tek mosgjetja e "unit" nė realitetin ekonomik shqiptar: "Terapia e Shokut dhe Shoku pa Terapi" ishte titulli i artikullit tim tė '92 pėr zbatimin amator tė neoliberalizmit tė Milton Friedman-it qė skartoi pjesėn dėrmuese tė intelektualėve tė brezit tė parė dhe pa pėrjashtim tėrė studentėt qė pėrmbysėn diktaturėn. Autobusi ekonomik i '92 u mbush me shpejtėsi me antikomunistė tė flaktė- ish anėtarė tė partisė komuniste dhe bėzhdile: me politikanė dhe shoferė maunash, aparatēikė dhe brigadierė, sekretarė partie dhe shitėse.
  Brezin e dytė intelektual, atė tė diplomantėve tė rinj me nocione perėndimore, e skartoi dhe po e skarton orteku piramidal i '97. I cili me ndėrrimin e pushtetit bashkėsolli triumfin e mediokritetit partiako-burokratik: state capture- kapjen e shtetit, klanizimin dhe nepotizimin e skajshėm. Duke e shpėnė Shqipėrinė, siē shkruan "Southeast European Politics", "Not from plan to market, but from plan to clan- jo nga ekonomia e planifikuar nė treg, por nga ekonomia e planifikuar nė klan".
  "Pyetjes sa bėjnė 2 + 2 konkurrenti i parė ju pėrgjigj 4, i dyti 22 dhe i treti sa dėshironi ju. Kush e fitoi vendin e punės, i treti? Jo, konkurrenti jashtė konkursit, kushėriri i titullarit. Ē'farė ėshtė kjo? Anekdotė, meritokraci, nepotokraci totale? Ėshtė thjesht esenca e qerthullit vicioz: "Qė tė konsolidohet demokracia duhet qė tė zhvillohet jeta social-ekonomike; qė tė zhvillohet jeta social-ekonomike duhet qė tė tėrhiqet mendimi i elitės intelektuale; qė nė jetėn social-ekonomike tė tėrhiqet mendimi i elitės intelektuale duhet qė tė jetė konsoliduar demokracia". Rrethi i maces qė kafshon bishtin e saj dhe ulėret nga dhimbja pa e kuptuar se ka kafshuar bishtin e saj mbyllet bukur-mirė.
  Kėto dhe janė shkaqet e primatit tė trishtė botėror shqiptar tė "Albanian brain drain-it hemorragjisė sė trurit", tė mėrgimit biblik tė intelektualit tė aftė, tė papunė a keqpaguar, tė dhunuar nga rreshterėt e kazermės administrative, tė thyer nga konkurset e tipit "2 + 2". Kjo dhe sjell eksportin shqiptar nė botė tė argjendit nė mėnyrė qė bota tė bėjė me kėtė argjend gozhdė kovaēi. Qė profesorėt dhe PhD-tė shqiptarė ti pėrdorė si pjatalarės. Pėr tė shpėtuar Shqipėrinė nga kolapsi, politika vendosi tė mos furnizojė me gjak trurin. "Mė iku gjysma e trurit" thotė njeriu i rrugės kur sheh tmerr me sy. Ndėrkohė Shqipėrisė i ka ikur mė shumė se gjysma e trurit, 2/ 3 e tija. Tragjedia ėshtė se procesi tashmė po bėhet ireversibėl, i pakthyeshėm. Ēdo tė ndodhte nėse nė Shqipėri do rikthehej papritmas thuaj dyfishi i intelektualit qė ndodhet nė vend? Ku do punėsohej 60 % i profesorėve dhe studiuesve nė emigracion? Ku do punėsohej 65 % i PhD-ve tė diplomuar nė perėndim?
  "Albanian brain drain ėshtė kthyer nė njė proces me pėrmasa tė papara" shkruajnė raportet ndėrkombėtare "Pasojat e tija fatale pėr zhvillimin ekonomik, social dhe kultural tė Shqipėrsiė rrezikojnė seriozisht proceset demokratike dhe elektorale". Po pastaj? Sipas sloganit tė dikurshėm "Partia ėshtė truri dhe zemra e popullit" populli nuk ka nevojė pėr tru.
  5. Kryepyetja pėrse hesht intelektuali? lind pyetjen ku vallė mund tė shprehet dhe tė kthehet nė opinion maker intelektuali? Nė qershor '96- janar '97 pata sprovuar, i vetėm dhe pa sukses, qė ti kundėrvihesha nėpėrmjet medies mė shqiptare tė pasluftės, Dita Informacionit, marrėzisė sė firmave piramidale. Kur kjo marrėzi kolektive e ēoi Shqipėrinė buzė greminės vėllavrasėse dhe nxori ekonominė nga shinat e zhvillimit normal, e ndjeva Kombin tė anashkaluar nga politika miope dhe brutale; nga media servile dhe e vasalizuar, dhe nga intelektuali filistin. "Unė nuk paguhem nga Deutsche Welle por nga partia e ime" ju pėrgjigj lutjes pėr tė ndalur pėrkrahjen e firmave Kryeredaktori i Zėrit tė Popullit. Pėrgjigje qė mė ndriēoj se intelektuali, pre klasike e vobegėsisė, jo vetėm qė nuk gėzonte pavarėsi ekonomike por dhe se atij i ishte mbyllur ēdo hapėsirė pėr t'ju kundėrvėnė sė keqes. Deri dhe ajo e medies opozitare, tė klientelizuar keqas nga firmat sė bashku me partinė. Ahere unė qė i gėzoja tė dy kėto privilegje, pavarėsinė ekonomike dhe mundėsin e tė shprehurit, kuptova se fajėsimi i intelektualit ishte subjektiv dhe i padrejtė.
  Ku mund tė shprehet intelektuali? Nė medien elektronike e cila, me pak pėrjashtime, riprodhon sipas parimit tė cultur industrie-sė Adorno-s "pėrjetėsisht po tė njėjtėn me synim vartėsimin e pandėrprerė psikik nga partitė". Tre vjet mė parė, kur desha tė kritikoja njėrėn nga figurat qendrore politike, kryeredaktori mė tha "Shkruaj kundėr flamurit dhe do ta botoj. Pėr atė nuk mundem". Ēka mė krijoi imazhin e njė "Totem dhe Tabu-je" frojdiane, tė kobshme nė inversin e saj. Me njė politikan vasalizues si tabu- figurė e paprekshme dhe njė flamur simbol Kombi si antitotem, me barasvlerė mėsallėn e mejhanes.
  Cila nga kėto medie shfrytėzoi "publicitetin kritik" intelektual pėr tė zgjidhur problemet e dhimbshme kardinale tė kombit ? Tė gjakmarrjes sė shpėrfytyruar qė ngujon fėmijė dhe vret gra, tė 1001 halleve tė emigracionit falė tė cilit mbijeton Shqipėria, tė hemorragjisė sė braindrain-it qė po shkatėrron trurin Kombit, tė papunėsisė ngjethėse 37 pėrqindėshe, tė asfiksimit tė bujqėsisė nga anti-dumpingu, tė vobekėsinė migjeniane tė fshatit.
  E theri, e dogji, u rrėzua. A analizoi kush pse e theri dhe pse e dogji dhe ē'duhet bėrė pėr ta kėputur zinxhirin makabėr tė vrasjeve? A analizoj kush pse jemi tė parėt nė botė pėr aksident/ kilometėr dhe ē'duhet bėrė pėr ndaljen e kėtij primati tė frikshėm?
  Ndėrkohė Cultur industrie-a nuk lė ti shpėtojė fjalė shterpė politikani. Nuk lė ditė pa show ku superanalistėt u bėjnė politikanėve po tė njėjtat pyetje, marrin nga politikanėt po tė njėjtat pėrgjigje, i zbardhin ekranit po tė njėjtėt dhėmbė dhe u kreshpėrohen spektatorėve po me tė njėjtat poza "tribunėsh populli". Duke harruar se ndėr shkaqet kryesorė tė vrasjes sė 2100 vetėve, tė humbjes sė 1,5 miliard dollarėve, tė deformimit tė pakthyeshėm ekonomiko-social ishte vasalizimi i kėtyre superanalistėve nga piramidat. "Artikuj tė pėshtirė" titullohej nė '97 replika e njėrit syresh ndaj shkrimeve tė mia kundėr piramidave, "do tė ta thyejmė kafkėn me levė" mė pati premtuar me bujari kolegu kryeredaktor, "ē'ja bėnė mirė" tha njė redaksi e tėrė kur mėsoi se isha plagosur.
  5. Gjatė periudhės sė monarkisė Shqipėria njohu njė cipė kualitative intelektuale tė stampės perėndimore qė sprovoj grupimin rreth ndonjė "Pėrpjekja Shqiptare" dhe sprovoi ti kundėrvihet me idealizėm diktaturės. Sot intelektuali ėshtė shtuar: Bruto nė raportin 187:1 dhe neto, nė kuptimin e sasisė cilėsore, rreth 70:1. Ndėrkohė intelektuali i ri, pėrfshirė edhe intelektualin e mirėfilltė tė brezit tė pėrparshėm, ka vizion perėndimor dhe kryesorja nė ADN-nė e tij mungon geni i frikės sė periudhės komuniste. "Tempulli i Intelektualizmit", Akademia e Shkencave, si mekanizėm i sistemit social tė kaluar, dėshtoi tėrėsisht nė promovimin e kushteve themelore tė demokracisė reale. "debatit dhe kundėrshtisė, pyetjeve dhe hipotezave tė intelektualit tė pavarur". Ndėrkohė, sipas fizikės, pėr kalimin e ujit nga gjendja agregate e lėngėt nė gjendje agregate tė ngurtė, nė akull, janė tė domosdoshme "nuklet e mpiksjes", grimcat a fijezat. Pėr Wehler, Dülmen, Williams, Paterman krijimi i shoqėrisė demokratike kėrkon detyrimisht grupimin "rreth nukleve intelektualė" "Nė fundin e shek. 18 nė Gjermani u krijuan shoqatat vullnetare intelektuale qė praktikonin diskutimin egalitar dhe shquanin pėr frymėn kritike" shkruan Habermas. "Kėto shoqata plazmuan barazinė politike tė shoqėrisė sė ardhme demokratike". "Proceset e qytetarizimit dhe struktura demokratike nė Angli pėrkon me krijimin e voluntary associations- shoqatave vullnetare intelektuale nė shek. 18" shkruan Eley.
  Nėse Europės sė diktaturave iluministe ju deshėn 5 shekuj pėr krijimin e volontary associations, pėr Shqipėrinė e diktaturave absolutiste 15-17 vjet nuk janė shumė pėr lindjen e njė Instituti Sociologjie, njė Forumi tė Mendimit tė Lirė, njė Instituti pėr Demokraci dhe Reformim, njė Instituti Liberal, njė Shoqate Studentėsh tė Dhjetorit tė cilėve Shqipėria i detyron demokracinė, njė "Mjafti". Me njė fjalė tė atyre volontary associations-ėve 100-500 anėtarė vullnetarė, ēka nė kushtet e blackout-it tė brendshėm dhe tė jashtėm nuk janė aspak pak.
  Duke ju pėrmbajtur figuracionit tė akullit, pas formimit kristalet e akullit tentojnė bashkimin pėr krijimin e masės kompakte. Si tė tilla edhe kėto struktura- kristale do synojnė detyrimisht ndaj bashkimit nė njė lidhje a forum intelektual mbarėshqiptar me pėrfshirjen nė te tė diasporės dhe pritshėm tė Kosovės dhe Maqedonisė.
  Njė forum i tillė i dalė prej Kombit do tė fitonte pėrmasėn dhe peshėn reale tė "ndėrgjegjes sė Kombit" pėr tė mirėn e Kombit. Duke shėnjuar fundin e heshtjes sė intelektualit dhe fillimin e kalimit nga faza parademokratike e shoqėrisė shqiptare nė fazėn e demokracisė reale.
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 6. #6
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Talking Nostalgji

  Ka pas qene njoni qe shiste akullore dhe gerthiste:
  Akullore me kajmak krem e cokollate, I bo xhaxhi per merak, mer parat dhe zbrit me vrap.
  Dhe kur ta blejshin akulloren (kuptohet per raste festash) ja futshe vrapit per n'shpi qe ta shijoje avash avash.
   Po kur e lynim macen me vajguri ne i vejshim zjarrin (ca katilash kena pas qen).

  Te liqeni tu hyp neper pisha si moca me kap bocet, llastiqet qe nuk i lejshim kumriet me mor fryme
  Shkojshe me ble buk ne perfundoje m'shpi me gjys buke se fillote lagjja: na tja fus nji cap
  Po komisar Katanin ku e late? Ky serial filmi ka qene legjende ne ate kohe, edhe mo e forta ka qene kur e vrane ket Katanin edhe per nja i jave a dy boshin llogarine kalamojt se me sa pluma e kane vra
  Mu kujtu nje e forte me Hilalet. Ne qofte se keni kalu andej nga banka, atje ku ka stacionin autobuzi qe vjen nga kombinati per ne kinostudio, dhe keni degjuar nje cerr te vogel te bertasi "HIIIIIILAL! 100 lek copa! HIIIIIILAL! 100 lek copa" ai isha une. Perdite e perdite pas shkolle t'u bertit HIIIILA 100 lek copa. Kur nje dite, ne klase, sa mbaroi ora e trete e mesimit, para fillimit te pushimit te gjate, ndjeva nje clirim qe e ndjeja gjithmone ne kete ore, nje nga ato clirimet qe jane aq te kendshme sa qe shoqerohen me ndonje pordhe. Vetem se ne vend te pordhes, me shpetoi goja dhe bertita HIIIIILAL 100 lek copa! Nejse mo, pata aq turp edhe aq frike se do ma ngjitshin emrin Hilali ne klase pas asaj, po bereqarvers, po t'ma vinin mua emrin Hilal, Xonit duhet t'ia vejshim Banana, Mandit Faraluledielli, ndersa Eltonit Paqeta Cumcakiza. Fukarallek hesapi, solidarizim
  Ke "It's my life" e Dr.Alban, deri vone na u ka duk sikur thosh "Stop Agimi, stop Bashkimi, stop Pajtimi, Stop Blerimi, stop Qerimi, it's my life"
  Po kur flinim me cumcakiz thuaj edhe ne mengjes kur coheshim ishte ngjitur te floket e duhet te prisnim floket. Ose e futnim ne gote me uje gjate nates dhe te nesermen prape te njejtin cumcakiz
  Jemi dhe brezi i pare qe provuam Koka Kolen…shishja e pare mbijetoj gati 4 muaj …po e para fare ama!!…andej nga 89a! Vetem i merrnim ere dhe kenaqeshim, dikush e fuste ne vitrinen e bufese me e tregu me krenari…
  Ah brez i uritur, thuaj! Era e mandarinave na kujtonte Vitin e Ri, gjithmone, se kush kishte te blinte gjithe vitin? Nje dite, mesuesja e fillores na pyeti "Cfare keni ngrene per mengjes?" dhe njeri qe u pergjigj: "Mish, mėsuese." Gjithė klasa e qeshi tė shkretin… Kurse atė qė tha "bukė me ēaj" s'e pėrfilli njeri.
   Ju kujtohen akulloret "EVGA"? Ah, ato frigoriferėt e bukur. "O ma, ēfarė ka aty te ai frigoriferi?" (A thua se s'e dinim.) "Mish tė ngrirė, tė keqen mami. Hajde, ikim."
  Xixellonjat. Sa bridhja per t'i kapur e pastaj benim trupin me to qe te shndriste, sa ere e shpifur vinin
  Ne jemi brezi i fundit qė kemi bėrė dituri makinash dhe qė kemi pasė fatin tė dėgjojmė shprehjen "a t'ta saldoj zysha 'i katėr?"
  Po aranxhata vapik? Vapikun nuk e pija por e haja ashtu pluhur, e shkulshim me dhom cepin e qeses dhe e thithnim si biberon…Ime me kur i kerkojsha najehre Vapik ndonje jave jashte "sezonit" ,dmth kur sa kish dale vera, thoshte "Cer vapiku mre, tani s'eshte me per vapik, eshte per vape-hajde". Une ashtu e hajsha shumicen e kohes, pluhur. Ama dileme e madhe ishte, pluhur a te trazume ne uje….une gjithsesi pishman u bejsha kur mbaronte…ah, ta kisha bere me uje me mire dreqin
  Po leng trendafili keni pire ju? Bohesh me petalet ne shishe qumeshti me uj e sheqer. -Jo mer me sheqer, i futshim ne shishe petalet e trendafilit me uje e limontoz, masanej kur ishte bere uji i kuq ne petaleve u kishte dale ngjyra, e merrshe ujin, ne i vijshe sheqer. Limonate e cer limonate, s'ka shume qe me kishte shku menjda po me cer ta besh ketu, keta trendafilat ketu nga ne vijne ere po.rdhe…-ku ma gje tė vijnė erė pordhė por s'vijnė erė hiē
  Hmm po kur me bente mami buke me gjalpe e sheqer e mblidheshin kalamajte e lagjes "me jep nje kac", te gjithe hanin nga nje kafshate, ose buke me vaj e sheqer.
  Me kujtohen edhe farat lule dielli, tere kohen ne klasa ato hanim, mbushej poshte bankes plote edhe vete i pastronim klasat Ej, po 15-diteshin e pushimit nė plazh nė ato kabinat njė dhomė e njė aneks me hale kolektive 50 metra larg? Dhe tė shplamen me ujė shishesh? Dhe tė lymen me domate e me kos?
  Po kur conim mishin tek komshiu qe kishte frigorifer. I vinim dhe emrin siper qe mos ngaterrohej me te tjeret.
  Po topa zhytesi? Te lagja jone luanin "me te medhenjte" topa zhytesi (ne te vegjelit ishim kota biskota) dhe kur nje cun gjuante nje goce me top dmth qe e pelqente
  Po pra, e pelqente… Po kur e hapje krahun fort me zhyt dhe hante ndonje top ballit ajo goca qe e linte me nje sy mbyllur dhe me nje rreth te kuq ne fytyre a e pelqente kete cunin?-O rrot ka qene kohe gangsteresh o burre ... Kane qene ne mode ata qe gjujshin fort
  Ve bast qe jemi te funit qe ziheshin kush bohej gjermoni dhe kush partizoni ne loje luftash Apo nuk e keni lujt
  Kush e mban mend kete le ta thote titullin se mu kujtua tani rastesisht…"jam ari gjuetari, ari peshkatari Do ha mushtin e do pi mishin" Ditelindja e Pinokut
  Kush s'i ka perdor nanjehere veprat e Enverit per leter higjenike te ngreje doren…Ishin ca te serta ato dreqi e mori, dynjane hajshim….
  Ku i lanim kėmbėt e? me zorrė, nė haletė allaturka, ku tjetėr?… po si shkretohej qyteti kur jepej skllavja Izaura? po emrat brazilianė qė vlonin nė atė kohė?—Si kemi qen t'gjith isoj…edhe ne kishim nje zorre nga lavamani ne allaturken…dhe ime me qe me bertiste se dilja nga banja pa i thare kembet dhe linja shenja ne pllakat…
  Po po, hec e t'u thush robve ketu qe u lajshim i here ne jave, ne zijshim morra mesatarisht ka i here ne vit….koka ere vajguri te kerrmonte i ore larg.
  Po ne vere, ne darke kur mblidheshit ne shtepi, ku i lanit kembet qe m'i kishit zhul deri ne rreze?
  I mbani mend si na therrisnin: -Blendi! Hajde brenda.
  -Po edhe pak o ba…
  -Hajt se filloi fimi me herkulin…
  -Yyyyy filloi fimi…dhe u shperndashim te gjithe..
  Ne ishim te paret qe pame "Hirushen" dhe "Borebardhen" ne televizor me ngjyra, kuptohet te komshiu….turqisht. "O Ēiēķ, o pasha".
  Po kasatat 10 lekshe ne plazh qe sa ta mershe ke karroca me shume u shkrite se e hajshe, ene t'arrite qumshti deri ke brryli? Mire kasatat, po dhe akulloret ama, ta sillshin shpirtin m'ven. Tu i gjemu xhaxhit me karrocen e akullores ka prapa, qe gerthiste sa ja kishte ne koke: akuuullloooorreeeeeeeeeeeeeeee; se mazalla se ndalonte pa mberrit der ke sheshi maskarai. Ato kaushet e shkrete o u squllshin ka siper, o u squllshin ka poshte, na pikojshin qamet...
  I mbani men ato rreshkitset e tuneleve "strehimet" (ka nji per lagje ku duhet tu futshim kur vite armiku) tu lujt me kalamojt me top te kuq me pika te bardha u hap kapaku rreshkitses ene rash mrena ku u cava e u bona pis. Kur erdhi mami n'shpi ma mori topin ene dote me ma ca me sqepar, Ajo i bite, topi kercete perpjet, vazhdoi kshu nja 4 -5 here dhe kur pa qe une ene pse kisha honger dru qeshja qe nuk cate topin i t'mor i thike ene nji ta ca n'4 pjese. 2 jave lagja pa top, po shyqyr qe ishte vere ene do shkojshim ne plazh ke plepat n'Durres ene ma bleu prap.
   ishim brezi i pare i rrujtjes ne krrujtjes masive. Kaluam nga breket e Korces, tek trikotazhet e huja, deri ke tangat. Ne sasia e leshit per pasoje gjithmone ne renie e siper simas modelit. per breket e korces qe nga madhesia ngatarrohen me kellefat e jastikut.
  Raqi, raqi - kiki ko ka qene loje e forte fare. Me vone u zevendesua nga loja shtyllash, shkopa xinkthi…topa-rasa dhe topa-djegesi i kishim luajtur me te vegjel, me gocat…me vone pastaj gocat na pelqenin dhe prej kesaj u rrinim larg. E shumta i sulmonim tek shkallet e pallatit ne behar dhe u rrembenim librat me letra cumcakizi qe koleksiononim. ua flaknim……ato therrisnin me te madhe…i tallnim qe mblidhnin letra, deri sa dolen "Turbo"-t dhe nisem dhe ne koleksionin e makinave. Luanim me pulla, kopaca,
  Pse me harrut qe nga byreku me presh kena kalu ke pica, nga kacurreli ke HIVI (arancata).
  Na thotė "zhulc" po ne jemi krenarė se jemi brezi i parė qė filloi tė lahej edhe tė mėrkurėn, megjithėse na bėrtisnin tė mos e zbraznim depozitėn e ujit.
  …respekte, per brezat poshte viteve '80…..
  Ik o gjyshi..se ta shtriva nje me karate te te coj ne vitet para prishjes me jugosllavet.
  Po Leonard Bombaj, Disko-Klub Albania dhe ajo bjondja qė thoshte "Jetė makabre, pa pikė intimiteti!" dhe ne qe shkriheshim, megjithese nuk e dinim as ēfare ishte makabriteti, se per intimitet nuk behej llaf te kishim zhvilluar ndonje ide brenda apartamentit 1 dhome e 1 kuzhine…
  Adi Krasta tek 12 vallezime pa nje te shtune…Eli Fara te ai konkursi me kenge popullore kendonte "25 gershetat" dhe fitoi nje manjetofon "Sherebel".
  Jemi brezi i fundit qe kemi bere patina/motor (spo e permend karrocen hic) me dru dhe kuzhineta.
  Jemi brezi qe e mesuam italishten nga televizori duke pare Bud Spencer dhe Terense Hill (Kembemadhi ne Egjipt, Me mire nje mik se nje thesar etc).
  Brezi qe e ka pare Rambo'n dhe Terminatorin turqisht.
  Jemi brezi i fundit qe kemi pare rradhet per buke, qumesht etj dhe tollonin.
  Brezi qe u kenaq duke ngrene cokollata turke "HILAL".
  Filmat : Kallamishte dhe balte. Arriten titanet. Thanasi, Skllavja Izaura !
  Sallami tophat (mami sallami)
  Asaj kenges "dancing with an angel" njeri te lagja ime qe nuk kuptonte anglisht i thoshte 'genci me valixhe'
  Emisioni me kenge dhe pershendetje (Silvana Brace):
  Gimja, rrefugjat ne itali, pershendet nenen Mereme, babane Shefqet, tre motrat Sanije, Zylyfe, Sadete, burrat e tyre Hasan, Hamit, Xhemal, femijet e tyre Vera, Goni, Ina, Ola, Eri, Toni, Tani, Ani, Eni, Beni, dhe Genti, shoket Tomi, Taqi, Raqi, Tonce, Gonce, Gimce e Like me kengen "Ooo Xhimi Xhimi" nga Madona.
  Po librat me Tipin e Cufon, teatrin e kukllave te djelen ne dreke, prrallat te shtunen ne darke?
  E sa nostalgji per ato vite per simite me djathe qe te thote mami: mos dil ha i her buken n'shpi, po te shijote me shume perjashta ku te gjithe shoket e grupit te thoshin me jep i cap, me jep i cap se edhe une sa here te kam dhone ty?
  Jeta rreth nesh
  Trupi e Shendeti

  Brezi i pare qe kaloi nga sapuni i Rrogozhines ke Duru-ja e turkut, tek Palmolive-ja, nga kanocja tek dushi i vajgurit, tek dushi "moderrn", e masanej nje hap prape ke kanocja kur s'ka uje.
  "Po ku i grrise pantallonat keshtu more gomar?" "Ne ferra usta! Usta u bene gati?!" (Arushi qe kerkonte babane)
  Po celsi m'qafe me llastik brekesh te blem te kinkaleria? Cer llastiku mer ti, ushkur thuj, se me qene llastik tamom e kishe zevendesu ushkurin e brekeve te Korces qe sa vinte e behej si tespije nga gonglat e ushkurit. S'e kam marre vesh najhere pse breket e korces i kishin gjithmone i kembe me te gjere se c'duhej (ndoshta per ajrosje), tjetren te ngushte sa ta ndante mollaqen me dysh.
  (bisede telefonike)
  -Hello? Aj uont tu flaj from finiks tu jurop, tirana, allbenja. A`jm amerikan sitizen…
  -Ooook…and your name is?
  -xhi, xhej, uaj, ell, i and…
  (gets interrupted by the clerk)
  - Po fol, mi Gjyle, fol…
  Nga viti 90 e tutje, cdo xhep i pantallonave s'ishte me xhep, po traste farash luledielli. Me 10 leke te vjetra shtyjshe nja dy ore, ama me 30 leke te vjetra hikte dita e mesimit pa u marre vesh hic. Ama biznesmenet e farave ishin hilexhinj te medhenj, sa vinte e hynte ne uje ai filxhani i shkrete i mases, derisa e kthyen ne gote rakie.
  Ca me ke kujtu ti mu me reklamat…KAMAKROUUUUUUUUUN !!! TV qe i nevojitet familjes tuaj
  Conclusion: ju keni nevoje te shkoni 12 here ne vit ne atdhe..
  PS . dhe te rrini nga rreth 30-31 dite
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 7. #7
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Me kallsh drejt NATO-s (Zhaku)

  Me fotografinė me njė tufė lule nė dorė, nėn lavdinė e tė ndenjurave tė kalit tė Skėnderbeut me jakė tė bardhė, pėrparėse tė zezė, flokė tė prera shkurt e me balluke, sandale e ēorape tė bardha, ēelet cikli mėsimor i vetes time! Ēdo kujtim, bardhė e zi! Edhe tufa e luleve marrė borxh njė shoqes sime, sa pėr njė fotografi. Edhe ajo, ndonėse atėherė me ngjyra, sorollatet nėpėr kujtimet e mija, si njė tufė krizantemash bardhė e zi.
  Nė ditėn e parė tė shkollės, unė shtrėngoja nė grusht, borxhin tim tė parė. Ah! Borxhi i parė nuk harrohet kurrė!
  Nisa tė marr yjet e parė, pikturuar pėr merak nga vetė dora e mėsueseve nėpėr fletore diktimesh. Flamujt e parė i mbaj mend tė kuq, pa asnjė pikė tė zezė nė mes.
  Mėsuesit e parė, i mbaj mend skematikė e tė drejtė deri nė vdekje! Ēuditėrisht, edhe pse De Jure, veshjet e mėsuesve shqiptarė quheshin Fustane ose Kostume, De Facto ato ngjanin si Uniforma! Tani qė po e mendoj mė mirė, nuk qe faj i fotografisė kapturimi bardhezi i ēdo ēasti tė atėhershėm, por i vetė realitetit.
  Mėsuesit e dytė, i kujtoj tė ēoroditur nga shpėrtheci i Demokracisė. Tė gjithė veshur e mbathur me lloj-lloj cikurriash! Mėsueset u shndėrruan pothuajse tė gjitha nė Samanta Foxe, ndryshimi i vetėm mes Mėsonjėtoreve dhe Semit qenė: cilėsia e lėkurės sė fytyrės, e flokėve tė shkumosur me sapun 15-ē dhe e audiencės, e cila nė rastin e Zyckave shihte si protagonistė tufa tė tėra me nxėnės tetėvjeēareje, ndėrsa nė rastin e Semit anėtarė NATO–je dhe BE-je. Mbaj mend se familjet shqiptare mė tė privilegjuara nuk qenė mė familjet e dėshmorėve, por tė emigrantėve.
  Shqiptarėt e zėvendėsuan Skėnderbeun, tė vetmin STAR shqiptar me famė botėrore me komisar Katanin!
  Asnjė hero i mėparshėm nuk ka nxjerrė mė shumė lot prej syve tė shqiptarėve me vdekjen e tij, sa Katani kur vdiq, kur mbaroi Oktapodi! Ēuditem se si NDONJĖ ministri tė Kulturės, Rinisė sė Valleve e konkurseve tė bukurisė, sė Turizmit me rroba banjoje blerė tek Gabi qė tė jenė D&G, sportit tė fshirjes nga listat e INTER Federatave, nuk i ka shkrepur ende ideja e investimit tė gjithė buxhetit tė vitit nė realizimin e njė skulpture parku me trupin e fytyrėn e komisar Katanit! Shtatorja e Katanit do t'i shtonte shumė hijeshi parkut pėrreth Parlamentit. Aty prehen tė gjithė ata qė derdhėn lot e qyrre pas vdekjes sė komisarit euroatlantik.
  Mėsuesit e tretė, i kujtoj agresivė! Nė vend tė fshikullonin veten me njėmijė kamxhikė si ndėshkim pėr paaftėsinė e tė shpjeguarit shkencėn njė fėmije, rrihnin fėmijėt deri nė gjakosje, shoqėruar me qortime fyese e rėnduese. Nuk do ta harroj kurrė fluturimin e njė shoku klase, nga njėri krah i dėrrasės sė zezė nė tjetrin, dendur me grushtet e mėsuesit tė matematikės, njė farė... Shyqyriu, vetėm sepse nuk dinte tė ndante 4-ėn nė dysh!
  Burrat u shndėrruan nė Van Dama, Arnolda dhe Rocky Balboa!
  Ndėrsa gratė, nė personazhet dramatikė tė telenovelave si Dinastia (edhe pse i pėrkon njė periudhe pak mė tė hershme se koha nė fjalė, qe njė influencė e madhe nė krijimin e modelit tė gruas shqiptare), Beautiful, Santa Barbara etj... etj...
  Televizori nisi tė bllokojė Kohėn e Albaniansave, vėmendjen e tyre, dashurinė e tyre, paratė e tyre. Tė gjithė nuk ngurruan tė investojnė ēdo kursim nė krijimin e njė trofeu Ginesesk siē njihet ndryshe, SAĒI! Mbi ēdo ēati shqiptari, Saēi hidhte hijen e lavdisė sė tij. Prej ēdo dritareje, Saēi spiunonte ē'bėnte bota, e ia nxirrte ēdo shqiptari nė ekran! Kėtė herė, jo mė, bardhė e zi! Ngjyra, ngjyra, ngjyra...! Shqiptarėt iu dedikuan ngjyrės me besnikėri e devotshmėri. Ēdo thua gruaje me bojėra qė flakėrinin me kilometra larg. Ēdo flok femre u zveeeeerdh e u skuq! E zeza u largua pėr shumė kohė nga Shqipėria! Burrat, meqė janė me TABON, u morėn me imazhin e familjes. Imazh, i cili shoqėrohej me ndonjė 240-ē tė verdhė, ose jeshil, ose tė kuq, ose blu, me njė apartament me tė paktėn njė kat tė shtuar pa pyetur pėr Shtetin, lyer nga jashtė vetėm katrorėt e metrave personale, me ndonjė ngjyrė rozė, ose tė blertė, me Saēin qė thithte gjithė llumin e botės e ia pėrcillte nėpėrmjet kabllove tė sajuar mrekullisht ēdo SHQIPTARI!
  Mė pas, televizionet shqiptare nisėn tė fuqizohen papritur aq shumė, saqė konkurruan sypatrembur ēdo televizion ndėrkombėtar qė u kish treguar Saēi nė TV. BingoMania u shndėrrua nė kult! Shqiptarėt e zėvendėsuan ditėn e diel nga ditė Altaresh e lutjesh fetare, nė ditė BINGOTEKE! Tė gjithė shqiptarėt ėndėrronin tė bėheshin milionerė nėpėrmjet njė bilete bingoje. Ose prej ndonjė fature autografuar nga Hasudet, Shemsiet e Vehbiėt!
  Tė gjithė punonin pėr tė blerė sa mė shumė bileta bingoje. Sa mė i madh numri i biletave, aq mė tė larta shanset pėr miliona!
  Bingotekat i shtrinė filialet e tyre nė ēdo institucion shtetėror, si p.sh.: Teatri Kombėtar, Estrada e Tiranės, Pallatet e Sporteve, Pallati i Kulturės, kinematė shpeshherė premionin dishepujt e Bingos edhe me ndonjė hardcore porno film!
  Mė pas, shqiptarėt iu lėshuan KALLASHIT ......me KALLASH, drejt NATO-s!
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 8. #8
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Dashuria  Ēėshtja ėshtė kjo: duke qėnė se nuk kam asgjė mė tė mirė pėr tė bėrė, po filloj e po shkruaj. Ēėshtja ėshtė kjo: duke qėnė se nuk di pėr ēfare tė shkruaj, sepse nė kėtė moment nė jetėn time nuk po ndodh asgjė e jashtėzakonshme... Ēeshtja ėshtė kjo: nė jetėn time aktualisht nuk po ndodh asgjė e jashtėzakonshme!
  Ėshtė kjo: nėse ti qė po lexon je i/e dashuruar, ka shumė mundėsi qė ti po kėrkon tė ndryshosh dikė. Ėshtė kjo: pėrse dashurohemi pas dikujt nėse mė pas duam ta ndryshojmė? Ėshtė kjo: sikur tė kish qėnė ashtu siē do tė donim ta ndryshonim, do ishim dashuruar prapė sė prapė pas tij/saj? Dua tė pyes: e sheh ndokush absurditetin e dashurisė? Sepse ēėshtja ėshtė kjo: sikur tė ishte ashtu sic do tė donim ta ndryshonim, thjesht do kish qėnė dikush tjetėr. Dua tė pyes: do ishim dashuruar prapė sė prapė? Tė pyes: po si ėshtė e mundur??
  Ēėshtja ėshtė kjo: e vetmja mėnyre pėr tė ndryshuar dikė ėshtė ta braktisesh. Eshte kjo: ah po, nė fillim na pėlqente si ishte, por mė pas... ėshtė kjo: mė pas duam ta ndryshojmė. Atėherė nuk na pėlqente me tė vėrtetė? Ose mund tė jetė kjo: hmm.. po, na pėlqente, por ndėrruam mėndje. Dua tė pyes: atėherė i bie tė mos jesh mė i dashuruar, apo jo? Tė pyes: ai/ajo nuk ėshtė tamam ashtu si do tė donim tė ishte, dmth ai/ajo tani duhet tė ndryshojė ashtu si themi ne, atėherė pyes: por nėse nuk ndryshon, nuk do jemi mė tė dashuruar, apo jo?
  Pasi ta kesh braktisur, nėse tė ka dashur vėrtetė, do ndryshoje. Dhe situata bėhet kjo: ti nuk do e shijosh dot mė ndryshimin. Situata ėshtė bėrė pikėrisht kjo: duheshit por nuk jeni mė bashkė, ai/ajo mund tė kish ndryshuar - sepse nė fakt ndryshoi (mė pas) - por nuk e bėri (mė parė), por sikur tė kish ndryshuar nuk do kish qėnė mė ai/ajo pas tė cilit/cilės ishe dashuruar nė fillim dhe "ohh! Mė zhgėnjeve! Po ti kush je? Nuk tė njoh mė!".. sikur tė kish ndryshuar nuk do e kishe dashur mė.
  Dua tė pyes: ndokush e sheh absurditetin e dashurisė apo jo?
  Ēėshtja ėshtė kjo: nėse nuk je i/e dashuruar, asgjė nuk vlen. Tė dashurohesh ėshtė gjėja mė e bukur qė mund tė tė ndodhur nė jetė. Ėshtė, e them me tė vėrtetė! Kur dashurohesh ėshtė sikur tė shihje gjithēka pėr herė tė parė. Pa dashuri ėshtė njė llahtar i vėrtetė. Por ēėshtja ėshtė kjo: dashuria ėshtė njė iluzion.
  Romeo vdiq sepse dashuroi. Por cėshtja ėshtė kjo: lum si Romeo qė vdiq!  Heren e fundit u redaktua nga bella; 31-08-2008 ne 15:11.
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 9. #9
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Lamtumirė Londėr...erdha nėnoke

  Dy oshetima. Zeri i fuqishem i atij qe iken duke thėnė Lamtumire Londer dhe zėri i mekur i atyre qe pyesin. Dy tonė, qindra shpirtra dhe zemra. Zeri qe iken ėshtė zėri i Punes, Ditėt e Javes, se kėshtu dua t'i quaj. Ndėrsa zerat qe pyesin, do t'i quaj thjeshtė - Fundjave, pėr me gjatė: Mesnata e Premte, e Shtuna dhe e Diela. A janė djem a vajza, kjo s'ka rėndėsi, rėndėsi ka qe janė te rinj, moshataret tanė.

  Tani, me thjeshtė akoma: Zeri i parė: Ku po shkon more djalė, ku? - pyet Fundjava. Njerezit atje ...ne Shqipėri janė te uritur pėr Lekė, korrupsioni ėshtė i madh. Duhet te japėsh para te futesh ne pune. Ku po shkon, pra more ēun valle? Kėtu je i lumtur, ke punėn tėnde, ke makinen tėnde, ke shtepine tėnde...

  Mami, soooonte ėshtė e Premte....Tė lutem bije, me blej njė bostan. Nene - vjen zėri i zgjatur dhe paksa frikesues. Friiiiday Night....

  Kjo nuk ėshtė njė loje me ditet, por ėshtė loja e vėrtetė e imja. Ja, iku edhe njė ditė si te tjerat. Pak janė ata qe i gėzohen ditės se re te punės. Shumė ata qe i gėzohen fundjaves.

  "Edhe unė jam i pėrfshirė ne kėtė gezim, realisht, - me thotė njė shoku im, edhe mjaft shokė te tjerė. Nganjėherė je i sforcuar te besh pune shumė te madhe dhe nuk merr atė qe te takon, se nuk ke kualifikimin e duhur, apo ajo qe na bren te gjithėve Anglishtja. Nuk vlen shumė gezimi yt kur prindėrit pastrojne tėrė ditėn....

  Ku po shkon more djalė, ku po shkon? - ushtojne zerat e fundjaves ne Londer me standardin e lartė te jetesės, me kushte te mira, pa kokecarjen e mungesės se dritave, ujit, parase, pa hallin e mungesės se ndihmes kualifikuar mjekesore, pa... Kjo ėshtė mėse e vėrtetė. Dhe zėri i Diteve te Punes, Zeri i Perspektives vjen i fuqishem si oshetima e lumenjve qe zbresin nga mali dhe sjellin freskine dhe bukurite e bjeshkeve, te gjithė Shqipėrisė.

  - Shoqeria e ngrohte ėshtė ne vendindjen tėnde, shoqėria e sigurtė ėshtė ne vendin tėnd; kėtu shoqėria ėshtė e akullt, sot mund te flesh me te dashuren tėnde dhe nesėr e shikon ne shtrat me dike tjetėr. E ti mund tė pėrfundosh ne burg...

  - Jo, - thotė Nata e Premte, mua nuk mė vjen turp qe dashnori me tradheton.

  S'kam pėrse ta mbys veten, siē veprohet ne Shqipėri.

  - Po nėse do t'i ndodhte femijes tėnd? - pyet Java e Punes.... Ne kėtė rast e Premtja sheht, bėhet serioze, dhe me e bukur sec ėshtė, skuqet paksa dhe bėhet nervoze pse shoferi para saj bėn ndalesa te panevojshme, nuk ndjek ritmin e rrjedhes se lumit (trafik). Ndaj kembengul me marrjen e pergjigjes para se biseda te ndėrroje temėn e blerte. -... Do te ndiqte kulturėn e prinderve, pra te rinve ku po kthehet djali. Ja, pra kurrė nuk humbasin rrenjet. Se ka njerėz qe japin shembuj, se ka njerėz qe frymezojne. Ajo, e Premtja, nis te qeshe me sinqeritetin e bukur te njė vajzė qe rritet duke mėsuar, qe nxitet nga kultura e konkurenca, por qe edhe reflekton me sinqeritet. I pėlqen debati dhe logjika e fakteve, por edhe thotė; unė pėr veten time nuk kthehem kurrė mbrapa.

  Ti, i dashur miku im nuk ke fituar ndonjė llotari qe te kthehesh, apo jo? Po llogarine e ke tė hapur ne Shqipėri, pėr kėtė ke te drejtė qe je i ndėrgjegjshėm. Kaq mund te them, as mė pak e as me shumė. Unė e di ashtu si dhe qindra te tjerė se njerėzitė tuaj edhe mund te te kėrkojnė lek pasi ke shumė vite qe jeton ne Angli. Por t'i je i pėrgatitur pėr kėtė. E di rendesine sė pari te punės dhe pastaj te parase. Shpirti kthehet drejt te bukures, drejt rrenjeve. Reflektimi yt provon dashuri, ndaj unė e kam shumė te lehtė teksa shkruaj kėto rrjeshta te gjej kornizen e protretit tėnd, o mik. Ti nuk kėrkon faqet e gazetave, por synon hapėsirat e punės ne Atdheun tėnd, hapėsirėn e madhe te turizmit shqiptar dhe te sportit gjithashtu. Kornize me te bukur nuk ka dhe s'mund te kėtė se ajo e Atdheut, qe aq fort te tėrheq. Vendlindja ėshtė pikėrisht ajo dashuria e madhe e shiprtit tėnd, ėshtė piedestal i monumentit te njeriut tė ri shqiptar qe po gjen vetveten pikėrisht atje, mes tyre njerėzve zemerbardhe qe na rriten me aq mund e sakrifica. Ne moshen kur ti erdhe ne tokėn e endrruar ishe i vogėl. Periudha e qendrimit ne Angli te dha mesimin me tė madh tė mos harroje kurrė se nga vjen e, aq me tepėr moshen kur erdhe ne Angli. Tė dha kuptimin me te mirė se ku po shkoje. Shpesh, shumė te rinj nuk kanė qenė gjithnjė te mirė, edhe kanė gabuar, nuk kanė qenė te pėrkryer, mbase edhe....Por, rėndėsi ka, qe te reflektosh dhe te veprosh.

  Unė nuk e ve ne dyshim perspektiven e tij. Se ai ėshtė plot energji dhe forca rinore. Ai beson fort te Shqipėria dhe shpirti punėtor i shqiptarit.

  Kėshtu ndodh kur e nderon deren e shtepise. Ajo bėhet me e fuqishme dhe s'ka dallge qe e tund e jo si shumė shtepi kėtu, "ndertuar" mbi baze letrash e kontratash, qe ēdo ere mund t'i shemb. Dhe dihet se dallget me te forta ne Perėndim fryjne, sė pari. Ererat me te forta kėtej nisin e bėhen ciklone dhe uragane. Pyetja bėhet: "Pse u shua Guri i Veriut?", por pėrgjigjja nuk dihet. Por unė di se shembinjte janė mijėra vjeēare. Edhe "anija" - Amerikė po lekundet dhe shumė njerėz por pergatiten te kercejne ne te. "Oh my god, not my goce!" - i thashė se Premtes qe vazhdonte te me degjonte me vėmendje.
  Heren e fundit u redaktua nga Elushe; 26-07-2008 ne 12:39.

 10. #10
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Statujat kane mish te ftohte

  Njerezimi e pranon se bota eshte pak e shtypur pikerisht prej te ftohtit ne te dy veshkat e saj. Gjithashtu pranohet se mendimi nuk mund te kthehet ne rrenoje te hapsires se ngushtuar nga njerezit prej 'mbiune'-simit duftesisht te kalbesuar. Mbi statuja ka vetem rreze te bardha. Rralle shkelqejne. Ato jane te prajshme. Detyrohen te pranojne qe te maskohen apo duke u hequr edhe koken, vetem per te deshmuar bukurine e trupit krejtesisht amorf. Eshte pak e cuditshme historia e vjedhjes se kokave. Ne te vertete eshte mania njerezore per te pasur fillin e gjithckaje qofte edhe te parendesishme pasi ketu fillon etja, uria per pak me teper 'une'. Per t'u ndjere pak me teper njerez prej mishi, te shkeputur prej amorfitetit paqesisht, te paedukuar me ndonje mospelqim ndaj shkelqimit te tyre. Statujat mund t'i lidhin floket sipas ritit te sirenave te detit qe humben ne perballjen e madhe me ujin e kripur. Dhe atje mbetet vetem deshira. Ata marinaret, ishin larguar dhe ato nuk ndryshuan asgje ne deshiren e tyre. Por statujat humben vetem kembet dhe me kelliren e pasosur u bashkuan perjetesisht. Ndonjehere mbesin edhe brigjeve, perkohesisht, ndonjehere rrjedhin deri ne ndonje muze, pas kujdesit njerezor per te deshmuar pak me shume njerezi, per te ndrequr nje ure te prishur, si rredhoje e carjes se tokes. Me arsyet se pse toka cahet nuk merret askush.
  Llogariten demet, rrjedhojat, shprehen ngushellime, shpallen dite zie, por per token pak se mendohet. Dikush mendon per statujat. Nuk besohet se kot nis te germoje, e i nxjerr prej zemres se tokes. Dikush tjeter i rras ne ndonje muze apo vend tjeter per dekoracion. Dikush pret shpalljen e tenderit per te shitur ate qe ka blere, pasi e ka perdhunuar per te mijten here me shikimit e tij te palengshme. Dhe vetvetiu inati behet me i madh me i dukshem, krejt kollaj per tu kapur.
  Njerezit nderrohen behen te huaj per statujat. Harrohen virtytet dhe hapen shkolla vesesh dhe shumica nuk shqetesohet per perversitetin qe ulet kemb mbi kembe ne balle te oxhakut te mbyllur. Ne mur mbetet vetem nje vrime e madhe e tymosur prej zjarrit qindravjecar. Edhe catia ndryshon pamje dhe fshehet vendi ku ngrihej oxhaku, per t'u zevendesuar me nje hapesire te qete apo plane te tjera hapsire ku rralle nderthuren me ndonje gjethe, dege peme per te shpetuar pa u korrur neper stinet e plotujshme. Qenia njeri i jep te drejte mekatit te pasur qartshem si trashegimeri, detyre dhe shpesh edhe amanet. Arrihet te flitet edhe per domosdoshmerine e te qenurit i patjetersueshem.
  Mekati mbetet faqebardhe dhe nuk ndryshon asgje pervecse zbutet. Ate e argumentojne si forme bindese se e keqja eshte krejt ekzistenciale ne nje ballafaqim mes ndryshimit te se mires dhe te keqes. Rralle here po flitet per nje sistem te ri vlerash. Njerezit jane ne agoi per te zgjedhur se kush mund te ishte me e mira e te mirave dhe yshten te zgjedhin ekstremin si plotmbushje te etjes se vjere, qe u paska trasheguar prej statujave. Kurre statujat nuk deshen te flasin. Humben edhe koken per t'u ndergjegjesuar mbi misionin per te mos folur. Dikush akuzoi edhe diellin, driten qe u jep shkelqimin, por nuk arriti te botonte kurgje mbi kete pasi edhe muzgu e zhgenjeu, edhe nata. Edhe ne nate statujat jane krejt te bardha. Edhe shkurtesia e drites se syrit te paperlotur e dallon qarte menyren e vecante te shprehjes statujore. Ato edhe buzeqeshin. Nuk perdorin as parfum as kremera, buzekuq tualete, thjerreza, paruke, limim thonjesh dhe nuk buzeqeshin merdhishem.
  Ato jane shenja qe u pervetesuan nga pasuesit si menyra te miresjelljes moderne. Njerezit buzeqeshin, perqeshin, hapin gojen, nxjerrin dhembet dhe rreken deri ne frymepushim me cmendurine e statujave.
  Ato mbeten te vetme. Kane mish te ftohte, ndersa ne floke mbartin ledhatueshmerine. Koken edhe mund t'ua kene mare, pra sepse paska veti te vecanta joshese, cburrerimi. Ka raste qe rreth tyre ngrijne edhe shatervane fresukese. Eshte absurditet kur ato jane te ftohta. Jane bardhesisht te bukura. Por a eshte e bardha ngjyre padliresie?
  Thjesht nje tekst i marreveshjes mes njerezve dhe diellit, thjesht per te mbartur kete ngjyre ne petkat e tyre per te mos u mundur nga dielli ne ditet e nervave te tij, kur rritet dhurata e nxehte qe dielli i jep tokes. Kjo ndodh rralle ne stinen e caktuar 'Vere' dhe njerezit kujtohen pak per ftohtesine statujore. E pranojne se statujat kane mish te ftohte, por nuk e thone nga ndjesia e ngushtimit, te botes, globit, tokes, kokes. Njerezit jane lindur per te qene paresore. Jane te gatshem te mbartin edhe shpirtin e tyre si hajmeli, apo te vjedhin kryet e nje statuje. Por askush nuk e di se pse shume qenie te latuara si njerez si pasoje e afshit te nxehte marrezor, shtyhen te thyejne mishin e ftohte te statujave.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....
  Likes xhebrail1 liked this post

 11. #11
  Anėtar i Nderuar Avatari i Ghost
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Kosovė
  Mosha
  26
  Postime
  3,259
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  47

  Post Hija qe le Gjurm

  Nat magjepsese.Nje fantazm e pameshir po shetit sonte neper koridoret e zemres sime, po tejkalon qdo penges e po thyen qdo ligj mbi dashurin.Era po me peshperit per ketet fantazm te bukur, e cila flet e kendon m shum mall per tingujt mallengjyes.Tinguj qe po terheqin fort telat me te holl te zemres sime.Nuk i kepusin dot keta tela zemreje qe jan gezim e shpirtit, e qe kendojn per dashurin aq lart por jo ne lartesin ne te cilen ajo ngritet.Tinguj mallengjyes, qe po zgjojn ne shpirtin tim nje pasuri ndjenjash, at pasuri qe zemra ime e fshihte ne thellesit me te fshehta te saja.Nje art i bukur qe premton lumuturi e dergon vuajtje.Nje zjarr i pameshir qe u ndez , djeg e do te shuhet ne zemer.Nje pik uji ne oqean q epo shuan etjen e shum zemrave.Nje kenge e amshuar qe i drejtohet qdo shpirti te pervuajtur.Nje piktur shpresdhenese qe don te dal nga korniza per ta kerkuar fatin e vet.Nje gjuh qe nuk ka nevoj per perkthime, ngase i drejtohet zemres e e godet shpirtin.Nje betej me shpirtera te zemruar posi shiu i pranveres.Nje trendafil i bukur qe helmon me helmin per sherim.Nje anije piratesh qe lundron ne detin e zemeruar e lufton per jet a vdekje.Nje rrufe e shpejt, q endryshe nga te tjerat te ngrit ne qiellin e shtat per ti ndezur yjet e henen per ta stolisur.Nje or qe nuk pushon se rrahuri deri ne sekondin e fundit te kesaj boteje genjeshtare..Nje merimang qe me shpetoi per tme roberuar e per ta shoqeruar skllaven e iluzionit.Nje e verbuar me sy te zjarrt.Nje semundje e pasheruar... eshte kjo nje dashuri e ndaluar...
  Askush nuk don te degjoj per kete dhimbje te shpirtit, per kete plag te pasherueshme, askush jo askush nuk degjon.Po udhetoj me eren pa brenga e mall ne zemer.Po udhetoj ne detin e pafund me lot e me enderra magjepsese.Po udhetoj neper koh, e po ndalem tek pallatet me shum pasuri ku pishina eshte e mbushur nga lotet e dashuris.Po udhetoj nesper male, me perbuzin bishat e egra.Po udhetoj neper fusha, era e terbuar nuk po ka te ndalur.Po udhetoj e prap po kthehem tek ferri i kesaj bote.Dielli po fshihet pas reve te zeza, e shiu i terbuar nuk po ka te ndalur.Jan keto netet e ngrohta nga dashuria e te ftofta nga vuajtja, kur vetem nje puthje do te shkrinte gjith kete mall.Vuajtja qe ngriu eshte puthja qe do te shkrij ne kete ankth.Ankth q epo me ndalon te enderroj, me ndalon te dashuroj, e qa me pak te shpresoj, por zemra ime e thyer nuk pyet dot.Eh, kjo zemer enderron prap per at syrin e zi, dashuron prap at zemer hyjnore e shpreson qe me te do te jet pergjithmon ne perjetesi.Ishte nje shikim qema fiki driten ne ate rrug te gjat e na at tunel te pafund.E roberoi zemren time e nuk pyeti dot se kush ishte pronarja e saj,Vallezoi nen tingujt e zemres sime ne ato netet e gjata e te frikshme siq eshte vet nata, ku dashuria ishte hija qe linte gjurm.Ishin ata syt e zi plot zjarr qe me djegnin me flak pandal, sa qe edhe ai shiu i terbuar i gushtit nuk e shuante dot at zjarr te dashuris.Nuk mundi apo nuk donte ta flakte ate zjarr kjo, ishte dhe do te mbetej nje sekret perjetesisht.Ishe ajo nat vere, ishte ajo magji, qe me genjeshtra si vet jeta me shpuri ne perjetesi.Vuaj, vuaj, a thua kur do te pushoj se rrahuri kjo zemer e ndertuar nga dhembja, kur do te ndalet ku lot kristali, kur do ti mbylli syt per te mos u zgjuar me kurr deri sa te perfundoj kjo genjeshter e bekuar.Era po fryen, si duket per ti tharr lotet e mir enderron, por jo lotet nuk thahen se paku derisa te perfundojn te nesermet e vuajtjet e pafundme.Jan te padukshme vuajtjet e shkreta, por udheheqin brendesin time, nga to zemra qesh nga ti zemra plagoset e nga to nje diot do te varroset.Degjoj nje kenge, shkruaj nje histori, ndjej nje mall te pafundmem dashuri.Dashuri e pafundme si kjo nat e shkret dhe e frikshme.Gabova jo e frikshme, ngase dashuria te jep forc megjithese jo edhe kur ndodhesh edhe pran atij qe dashuron.Dashurin e paster e mbuluan syt e zi.Ajo ngjyr e zez mbuloi jeten e fatin tim e nuk e di se a do ringjallem ndonjeher qoft edhe ne amshim.Tingujt e kitares me shoqeruan qdo nat, derisa vdekja jote i keputi telat e asaj endrreje. U shuan enderrat, u shuan shpresat, po kujtimi e dashuria nuk shuhen dot.Nuk shuhen dot as vuajtjet qe jan mbreteria e loteve te kristalt.Ajo mbretri, qe me nje shikim do te humbiste nga historia e dashuris,.Histori e mallkuar moj e shkreta dashuri.E din me ka marr malli per ty, o engjull dashuror.Vdiqe per te vdekur me lumturin time.Gjithqka me mesove sa ishim se bashku, por si te qaj nuk me mesove dot jo.Shkove ne rrugen e pakthim, pa e ditur se po e le nje shpirt, nje zemer qe rreh per ty dhe qe ne netet e frikshme ti je krenaria e saj.Gitar mos pusho,diell mos perendo, yje shkelqejeni edhe kete rrug te pakt qe me ka mbetur.Edhe pak jepmeni drit per kete zemer te pervuajtur.Vdiqe per te mos u takur me kurr,nga syt e tu te shangur fiillun netet e gjata,hena e dielli me nuk ndriquan,as yjet me te zjarrta nuk jan se ti vetem me ke lene.Po e vazhdoj rrugetimin e pafund neper shtigjet e vjetra te femijeris,Ishin ato shtigje qe te fshehnin ty dashuri, e mua me rrefenin mbi sekrete e tua o engjull i fjetur.Ishuin ato shtigje qe ma falen lumturin per tma marrurr prap.Pse nuk mundem te te harroj, pse ike e trete posi rinia se bashku me te po te kujtoj edhe ty, e engjull.Ti je ai qe me ben te qaj te qesh te gezohem te hidherohem.Mjafton per meu ti shof syt e tu.Shkove pa me treguar se afer ishte dashurioa.As un nuk munda te tregoja per inspirimin e jetes, eh tash kur po te shkruaj po me shkon nder mend te te tregoj per hyjnin e njerzimit. do ta dergoj si nje leter per ne rrugen e amshimit kete qe po e shkruaj.mos e humb letren mos harro gjithomn kujto e duro se edhe une nje fdit do te vij tek ti mbaje ne mend dashuria eshte lulja me e bukur, dashuria eshte engjull mbrojtes, dashuria eshte shkak jetesor, dashuria eshte enderra me e bukur, dashuria eshte ndjenja me e pakuptimt, dashuria edhte dallg jetesore, dashuria eshte shkendoj qe i jep zjarr njerzimitm, dashuria eshte kandil i pafikur, dashuria eshte lot i paster, dashuria eshte drit parajse, dashuria eshte bregdet i palagur, dashuira eshte gremin e pambyllur, dashuria eshte embelsir te cilen e shijojm kur jemi ne vetmi, dashuria eshte plag e pasheruar, dashuria eshte dallendyshe e humur ne shtegetim, dashuria eshte akull i pathyeshem, dashuria eshte enigme e pazgjidhur, dashuria eshte ndjenja qe vdes e fundit, mos i harro keto, edhe pse ike e me le te vetmur une nuk jam i zmeruar me ty. do te dua ne heshtje dashuri, do e mbush em zemra kete leter qe po e dergoj vdiqe per te lirindur ne zemeren time per te jetuar aty deri ne pafundesi ti dashuri.....
  I have no special talent.
  I am only passionately curious...
  A question that sometimes drives me hazy:
  am I or are the others crazy ? (A.E)

 12. #12
  Anėtar i Nderuar Avatari i Ghost
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Kosovė
  Mosha
  26
  Postime
  3,259
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  47

  Post Sonte

  Sonte jam ne mes te marrzis qe ka qendisur jeta.Mungon gjithqka, madje edhe e shemtuara ka humbur rrugen dikund ne pafundesine e te qenit ngadhnjimtare.Fati rrokulliset rreth boshtit te hiēit, rrokulliset per krijesat e harruara ne melodin e kėputur.
  Dua te pushoj ne krahet e nates dhe te zbuloj sekretin e henes, por edhe ajo vet fshihet pas nje sekreti,pas nje gjurme neper netet e kthjelleta,pas hijes se te padukshmit,pas romances se shpirterave plot dashuri,pas ēelsit te ferrit, qe hap dyert e parajses,pas tingujve plot mallengjim te kitares,pas....Dhe prap vazhdon e shkelqen me plot enigma te pazgjidhura,por une dua ta zbuloj sekretin e jetes,perndryshe jeta do te me shkaterroj.Do te me hedh ne humneren me te tmerrshme,por prap fati do te vazhdoj te rrotullohet pa e gjetur ende qendren e bukurise,ngase do t'i bej rezistence e shemtuara.Kam thurrur me mijera rregulla se si te vazhdoj jeten,por jeta ende nuk me beson.Nuk me fal fat,ngase humaniteti i saj ka perfunduar.Nuk gjendet me shpirtbardhesia ne komponimin e tingujve,qe do te vallezoj une ne te adhmen.Ditet vazhdojne te kalojne,duke na e dhuruar nga nje rrudh ēdo minut te kesaj oreje te merzitshme,ngase jeta pos rrudhave e fijeve te bardha te flokut nuk ka mesuar te dhuroje asgje.Tik-taket e kesaj ore,pothuajse me vrasin me gjakftohtesine e nje kulqedre qe hedh zjarr mbi shpirtin tim.Lotet e psheretimat nuk kan te ndalur.Ndoshta syt e mi jan ujevar e pashterrshme e vuajtjeve qe sjell kjo jete plot genjeshtra,jete qe leviz pas amshimit,ne jeten plot te verteta.Nata hedh me butesi pelhuren e saj,por fati e jeta jane te ashper.Nje luft e tmerrshme po zhvillon mendja e zemra ime.Nuk di se ciles t'ia jap te drejten per udheheqje.Dikund lexova qe duhet ta degjosh zemren,kurse ne librin e te pathenave thuhej se kush i beson zemres se tij eshte budalla.Dilem,por mendja nuk me ka tradhtuar,e zemra per mua eshte me tradhetarja nga te gjitha.Tradhtare si vet jeta,e cila po luan me fatin tone nje loje bixhozi,jeta nuk humb asgje,por ne,ne qe po durojm edhe torturen e mallkuar,qe na ka transformuar nen tingujt e valles se te ēmendurve.Jemi ne mes te grilave per moskuptimin e kesaj jete e nuk do ta kalojm leht kete denim,nuk kemi avokat,ndersa vet jeta na gjykon.Nje her na i fal te gjitha, por pastaj na i merr prap.Ėshte veshtir, por edhe veshtiresia e ka shperblimin e saj.Sikur henen qe e ndez nata, zemrat tona i ndez dashuria.Por, njerezit nuk e kan kuptuar ende misionin e shenjt te jetes, inspirimin e diteve te pakalueshmee,shkakun e loteve,levizjen e pakontrolluar te ores se madhe,rrahjet e vrullshme te zemres,s'i kan kuptuar,ngase te gjitha keto varrosen ne shpirt.Aty ku kan kaluar mijera luftera e luftetar,te cilet kan luftuar me plot trimeri e dashuri e te cileve iu eshte ngritur permendorja ne thellesin e fsheht te egos sime,e cila qarkullon me emocione ne hekurudhen e shpirtit tim.Ne ate hekurudh,pa hekur,qe shtrihet ne pafundesine e krijimtaris sime gjat viteve te mundimshme te jetes.Mirepo,ndonese jetoj me plot pengesa ne siperfaqen e te ashtuquajtures jet ne tregun e shitjes se moralit nuk me kan kaluar kembet.Do te vij se shpejti edhe dita kur nuk do te rrah me kurr tik-taku i zemres, as henen e as yjet me nuk do i kem pran,do luftoj me shpirtin tim ne arenen me te madhe te lufterave, ne trupin tim, dhe do i humabs te gjitha ato luftera e do i varrosi te gjitha ato kujtime.Vet ligji i jetes eshte i ketill, ne jemi te ndertuar per te qen flijimi i krimbave qe do na e grimcojn shpirtin pak nga pak e ne nuk do i degjojm.Nuk do e degjojm me dot as zerin e bukur te bilbilit,as ardhjet e pranvera,ngase ne zemerat tona gjithmon do ta kemi dimer,akull te perjetshem,por thell dikund ne ato pole,akullin e shkrin dashuria.Por, vdekjen askush nuk mund ta ndal.Pas shum e shum betejave edhe une nje dit do e mbaroj epoken time legjendare,qe e ndertova mbi te shtrejten dashuri.Ate dit do rrenohen te gjitha,edhe kujtimet do te vdesin se bashku me mua.Momentet qe mendoja se nuk do t'i harroja kurr,do i mbuloj dheu i ftoht i vdekjes.Dal ngadal do e gris edhe pelhuren e bukur te jetes.Ajo e cila diti te jet bardh e zi, edhe ajo mbaron.Ndoshta edhe sonte jetoj me dhembje,qe jetova dikur ne hapesiren pa koh,qe dashurova edhe te shemtuaren,me shpres se edhe ajo nje dit do behej e bukur ne magjin e mendjes sime.Kalova neper shum e shum rrug,piva uj per ta shuar etjen e shpirtit tim,por ne kete nat shpirtin tim e shuan vetem vdekja.Shpirti im do te tretet,ndoshta hija ime do te sillet neper mendjen e dikujt qe me deshi dikur.Vetem kalimtare isha mbi ket tok te rrejshme.Ne kete tok ku mbolla e u ushqeva me dashuri,edhe pse ndoshta ishte dashuri e rrejshme ajo me rriti,dhe me te po shkoj ne fundin e pafundesis.
  I have no special talent.
  I am only passionately curious...
  A question that sometimes drives me hazy:
  am I or are the others crazy ? (A.E)

 13. #13
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Katalizatori

  Une te therras katalizator, kur ti pickon si miza cece qelizat e trurit tim, ato qeliza qe me verbojne te ndjej e te perceptoj te bukuren, qe fusin ne vallen e mendimeve te kercejne me fort, disa arsye qe edhe pse te ver8, nuk jane perhere te lutura te drejtojne...
  Une te therras katalizator, ti qesh me mua dhe une qesh me ty. Qeshim te dy e te drejte s'kam as une e as ti. Une nuk jam une, une jam ajka ime, qe krijohet kur llumi je ti.
  Ai llum, qe ben te mundur nje lume, nje lume te rrembyer, qe kesaj rradhe shtratit s'rremben asgje te vyer. Me te vyer se vete lumi i rrembyer. I rrembyer por i matur, i matur por i pacaktueshem...
  Attached Images Attached Images 1107-cannabis-mushroom-oasis-posters-jpg 
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 14. #14
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296
  Londra brenda nje topi te qelqte.

  Shkurt 2003. Kohe e gjate kalon dersai njeriu mesohet ta shkruaje ne date vitin e ri...2003. Jo vetem ta shkruaje vitin pa e gabuar, por mua definitivisht m'u desh goxha kohe edhe per t'iu kthyer jetes normale, pasiqe pjesa me e madhe e pushimeve me kaloi me dhimbje te dhembit. Besomeni qe ne mes te Londres m'u desh ta duroj dhimbjen e dhembit disa dite derisa gjeta nje dentist qe punonte gjate festave. Sistemi shendetesor edhe kete vit si duket do te vazhdoje me kengen e vjeter. Nuk e di pse, por sikur per inat, zakonisht ndodh keshtu apo jo? Ose te dhemb dhembi ose te prishet televizori! Kur mu kujtua dimri dhe festat ne Tirane se pari me doli parasysh bota dhe pastaj njerezit duke i bart televizoret ne karroce per t'i derguar tek mjeshtri. Kryesisht te mbuluar me batanije. Keshtu me kujtohen. Gjate ketyre viteve qe jetoj ketu ne Londer ra bore edhe dy, tre here )ne mos gabofsha) por kurre nuk arrinte te prekte mbi toke. Gati kisha harruar dimrin se si eshte dukur ne Shqiperi. Mu kujtuan prinderit kur ishim te vegjel qe na conin tek nena. Mami sapo kthehej nga puna na merte mua dhe vellait dhe na shetiste. Ne te vertete bora me kujtoi diten e pare te shkolles (klases pare). Shoket dhe shoqete klases, mesuesen time.

  Hartimet e gjuhes dhe oret e vizatimit me teme dimri. Po a thua si dukej Londra me bore? Vertem disa centimetra ra po ndryshoi shume gjera. Pati vonesa te jashtezakonshme te trenave, disa madje u anulluan kretesisht. Ne kete pjese ku jetoj kishte aq pak trafik sa mund te shkonte mendja se ishte dite pushimi. Pastaj edhe ata qe kishin mare guximin dhe kishin mesuar te udhetonin me makine linin pershtypjen se ishin te gjithe shofera te rinj. Pak ishin neper rruge e megjithate nje mik i babit qe ishte mekanik, tha se kurre nuk kishte patur pune me shume. Por asnje nga keto probleme nuk ndikuan ne ate disponimin qe u krijua tek njerezit.

  Nuk e keni idene se si i rrinte ky carcaf i bardhe ketij qyteti te shiut e mjegulles. Sapo u zgjova nga gjumi ate dite dhe hapa perden e dhomes se gjumit u habita kur e pashe boren, sidomos qe kesaj radhe kishte patur shans te fleje mbi keto pullaze. Thuajse dikush naten fshehurazi kishte hedhur me site sheqer pluhur mbi kete vend. Ate dite edhe zogjte ishin zgjuar me disponim tjeter. Degjohej cicerima e tyre e zhurmshe si kurre me pare. Loznin dhe shtyheshin me njeri tjetrin per te zene vend ne keto dege te pemeve qe sikur ishin stolisur posacerisht per ta. Edhe gjate udhetimit me tren i shihja njerezit qe nuk vidhnin me sy perreth, madje shume pak prej tyre kishin hapur librat e gazetat. Te gjithe i kishin drejtuar syte nga xhamat. Mos flasim per sheshin e Trafallgarit sa i bukur dukej. Edhe gazetat ditore kishin haruar "detyren e tyre", e lane rehat familjen mbreterore, azilantet, Sheri Blerin, dhe u perqendruan ne qytetin e tyre qe i kishte magjepsur te gjithe. Nje kolumnist i nje revizte te njohur ketu, qe shkruan zakonisht per poitike, tere faqen ia kishte kushtuar kesaj shtrese te bardhe. Madje thoshte se kishte filluar te besonte se po te binte bore tere kohen ne te gjithe vendet nuk do te kishte me luftera. Sikur te ishte ashtu! Plot besonin se sikur te vazhdonte moti i tille njerezit do te fillonin ta donin perseri qytetin e tyre, dhe qe eshte edhe me teper per tu cuditur, besonin qe ky mot po sjell edhe shume me shume disponim te mire tek njerzit dhe paqe mes tyre. E pershkruanin Londren si te ishte nuse me fustan te bardhe martese. Aty-ketu shihje njerez duke shetitur, disa me femije, cifte te ndaluara tek urat e njohura mbi Temzin, te tjere shetitnin qente...te gjithe se bashku ia shtonin bukurine ketij qyteti. Ndertesat e vjetra nuk i ngjanin atyre te zymtave, bora u kishte dhene jete edhe permendoreve. Te dukej se edhe Churchillit i kishte shkuar buza gaz ne bustin e tij te bronzte. Si te ishte e gjithe Londra brenda ne nje top te qelqete. E brishte. Si ndonje shfaqje baleti ku secili dhe gjithcka perreth ka rolin dhe vendin e vet deri ne hollesite me te imta. Londra dukej magjike, si ne perralla!
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 15. #15
  Anėtar i ri Avatari i con man
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Vendodhja
  Luginė e Preshevės | Bujanoc |Breznicė
  Postime
  243
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  12

  Red face Rinia jonė , kah po ja mbanė?  Kjo asht Kosova.
  Nji vend i vogėl nė Gadishullin Ballkanik e popullume kryesisht me shqiptarė musliman tė cilėt pėrbajnė rreth 92% tė popullsisė sė saj.
  Historia e saj lė pėr tė njohun Kosovėn si njė vend tė shtypun e cunguem.
  Shumllojshmėria asht nanė e qdo gjaje , e kombeve , feve , politikave dhe kulturave.
  Edhe sot evidentojmė plagėt e sė kaluarės sė hidhun nga shtypėsit qė nuk pushuen e po vazhdojnė.
  Po bahen dhjetė vjet qė kur gėzojmė diqka qė se kemi , por ata na pėrfytyrojnė nė mėnyra tė shumllojta.
  Fill pas tėrheqjes sė forcave serbe nga Kosova , politikanėt tanė kishin qėndrime serioze e tė sigurta pėr ni Kosovė tė pavarun e me teritor tė pacėnueshėm.
  Dhe po bahen dhjetė vjet qė Kosva nuk ushtron kontroll mbi pjesėn veriore tė Mitrovicės.
  Populli i lodhun nga gjendja e randė ekonomike , nuk le vend tė mendoj pėr qashtje madhore se ato ja ka dorėzue duarve tė "sigurta" t'njerėzve tė korruptuem tė cilėt shiten ma lirė se gjanat ushqimore nė sezonėn e zbritjeve gjatė festave tė fundvitit.
  E populli ushqehet me premtime boshe qė ndėrrojnė ngjyrėn e shijen po prap mbeten boshe.
  Europa , bota perėndimore tėrheqėse si gjithmonė , andėrr e q'do tė riu qė po humbet sporteleve tė stėrmbushuna me qindra kandidatė pėr punėn qė u jepet 20 punonjėsve , fakultetet gjėmojnė ditėn e provimit pranues , e tė dėshpėruem kthehen ma shum se 10000 maturant qė pėrbajnė rreth 50% .
  Qysh thoni? Q'i shkrepet nė krye nji 18 vjeqari pėr tė cilin dyert e fakultetit janė tė ngushta , punėn se gjen as nė andėrr e gjendja ekonomike po e gllabėron tė gjallė?
  Gjermania , Zvicrra , pa dyshim janė zgjidhja e fundit para litarit.
  Gjatė vizitave tė verės qė na bajnė bashkė atdhetarėt tanė , ministrat u premtojnė atyne rrugė te reja pėr t'ju lehtėsue ardhjen dhe shkuarjen , pasaporta tė reja , ahengje , e gjana tė imta por jo kushte tė mira jetese pėr kthimin e tyne , se ato kushte s'po arrijnė t'ia ofrojnė familjarėve qė kanė mbetur kėtu .
  Nėpėr fjalimet e matuna flasin njerėzit eminent nga jeta politike me fjalorė tė zgjedhun pėr ti lanė pėrshtypje opinionit tė gjanė sidomos rinisė duke i'u drejtue me fjalėt si :
  "Ju jeni ardhmėria e Kosovės" ose "Fati i kosovės ėshtė nė duart tuaja" etj , po ato mbeten veqse fjalė foltoreje qė vdesin me tė dalė nga salla e stolisun.
  Jo qė rinisė nuk po i jepet shkollim e punėsim po as kulturė , t'rinjtė e t'rejat e Kosovės jan ba robė tė ni tv-je qė nė programin e saj nuk gjenė vend pėr tjetėr gja veq serialeve tė degjenerueme latino amerikane qė po e katranosin fare k'te pak rini qė po arrinė me mbet pėrmbrenda kufijve tė kėsaj Kosove "martire" qė s'la gja pa pėrjetue.

  Thirrje

  Po e shfrytėzoj rastin me ba ni thirrje te t'gjith ata qė po e vėrejnė se k'shtu spo shkohet kėrkah , th'rras tė rinj't sidomos , qė tė zgjohen e ta ndryshojnė k'te gjendje me aq sa munden se edhe historinė e kemi dėshmitare pėr shembujt e mahershėm kur asht shkel e drejta jonė , kurr asgja s'ka ndryshue populli vet pa u zgjue...
  Tokė e qiell po u bashkuen,edhe diellit ju afruen,un te mirat si harroj,sa te vdes e sa te rroj!

 16. #16
  VIP Avatari i Nostra_22
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Loading...
  Mosha
  35
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  56

  Post NE

  Ne jemi shume te ngjashem. Jemi te mesuar te mos lejojme qe ndjenjat dhe emocionet tona te dalin ne dukje, jemi mesuar te mos zhvishemi kurre. Jemi mesuar te germojme thelle ne shpirtin e atyre qe na ngjallin interes, dhe te leme ne indiference totale te tjere qe nepermjet fare pak gjesteve i percaktojme si “anonime”. Jemi mesuar qe te presim nga te tjeret hapin e pare, e te mos dhurojme kurre dicka nga vetja pa qene te sigurte qe ne kembim do marrim dicka. Kjo eshte arma jone mbrojtese, ngurtesia, ftohtesia, indiferenca (te gjitha keto vetem ne pamje te pare mendoj une...). Por ja qe na mjafton fare pak ndonjehere te zhvishemi nga gjithe keto veshje, te braktisim kete rol te lodhshem. E na shijon aq shume kur arrijme ta bejme, sidomos kur gjejme ku, si dhe me ke te “zhvishemi”. Une jam mesuar te “zhvesh” te tjeret, e per vete te rri e mbuluar deri ne gryke. Po ja qe kur flasim bashke dua te rri me lakuriq se kurre..! Kam bindjet e mia, por pas tyre fshihen shume pasiguri. Mund te jap shume, kam shume per te dhene... por me mjafton fare pak, fare pak, per t’u terhequr e per te ri-veshur “mbrojtjen” time. Te lutem mos u tremb nese ndonjehere vendos te mbulohem deri ne gryke, edhe kur temperaturat e momentit do kerkonin nje zhveshje totale. Mos u tremb edhe nese vendos qe te zhvishem krejt edhe ne mes te acarit. Kjo jam une. E njoh veten pjeserisht, nuk dua ta njoh plotesisht... kam frike se po e njoha, atehere do kerkoj ta braktis e t’i largohem. E di qe me kupton, te thenat dhe te pathenat. Nuk di pse vendosa te te shkruaj tani. Ndoshta sepse dje kisha aq shume deshire per t’u zhveshur e per te te zhveshur, po ai instikti im me tha te merrja dhe shallin e te largohesha... Une jam ketu, edhe kur duket sikur nuk jam. Me fol, me shkruaj... Do ndihesh me pak i dobet. Edhe sikur te mos kesh per te thene asgje te vecante, mos u shqeteso... ti vetem me shkruaj, me fol. Koha ndonjehere luan kunder nesh, e ne shnderrohemi ne spektatore melankolike te lumturive te te tjereve. Dhe ne hiqemi indiferente, edhe pse brenda perpiqemi te kuptojme nese nuk kemi bere zgjedhjet e duhura. Por harrojme ndonjehere sa vlejme. Do te doja te te jepja syte e mi per te pare ate cfare nuk arrin te shohesh. Te te fshihja rete dhe ate dimrin qe here pas here shfaqet e te vret. Mos e ler veten te humbase pas heshtjeve, vetja jote nuk e meriton kete. Te gjitha keto, e shume me teper, doja te t’i thoja mbreme... folem pak por te pashe disi te plogesht.

  Nuk po i jap nje mbyllje, nuk i kam dhene as nje fillim.. nuk eshte nje leter, nuk di as si ta quaj. Po c’rendesi ka! Flasim...
  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!
  Likes kreta flakita liked this post

 17. #17
  Anėtar i ri Avatari i shaban cakolli
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  126
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  10

  Esse

  SHKRONJAT E PAFJETURA

  ( O dorė qė mė shkruan, mos mė lė vetėm, mos mė lė mbyllur, mė fut nė

  zarf, ose nė kutinė postare, qė ky shkrim i zemrės tė shpėrndahet ! )


  Letėrsia jonė ēdo ditė po bėhet mė e bukur, mė e dashur, mė e pasur.Poetė tė rinj ēdo ditė po sjellin vepra me vlera tė kohės.Njėra nga poetet tona bashkėkohore padyshim ėshtė edhe Hasije Kryeziu – Selishta. Libri i saj „ Pėrtej ēmendisė“ ėshtė njė libėr me frymė tė kohės. Nė kėtė libėr Hasija shprehė dhimbjen e ashpėr tė jetės, qė asesi tė zgjidhet. Kohėn qė po jetojmė shkruan Hasija, secili e pėrjeton ashtu s“i e ndienė.Mirėpo, poeti ėshtė ndryshe nga tė tjerėt, ai e ndien me pasion tė nxehtin e gjakut qė ngrihet. Pakėz po e jetojmė kėtė kohė shkruan
  Hasija.Mbase, rrethimet shumė kohė na kanė zvogėluar. Mbrėmė kam pėrkthyer Ēiklopin/ Apollonin/ dhe perendive u jam lutur/ kthema medalonin..atė pjesė tė ujvares sime. Kėto dhe qindėra vargje tė tjera shprehin opusin poetik tė Hasijes. Libri“Pėrtej ēmendisė” qė po i jepet
  komunitetit tone letrar nė duar , ėshtė edhe njė e arrirė letrare.Njeri, unė s“jam vetėm njė gur/ nė gurin e dhimbjes sime/ edhe gur tė tjerė ngrihen mbi mua/ zemra ime/ shpirti im/ una
  tė ndezura etjen ma shtojnė!..Poezia e Hasije Kryeziut-Selishta ėshtė poezi e kohės qė po jetojmė. Betejat tona veē sa kanė filluar. Shumė janė fillimet. Nė disa poezi shprehet poetja,
  edhe shkronjat i kam tė pagjumė. Puset e poezisė thotė Hasija, janė tė pafund. Kėtė largėsi pafundėsish asesi ta arrijmė.E bukura nė poezi shkruan Hasija nuk preket, po ndjehet,ndjehet
  nga Brenda, nga tė kundėrtat e pėrditshmėrisė. Nuk ėshtė vetėm ky vend i bukur ,
  ka edhe vende tė tjera, ku e bukura herė fshihet, herė arratiset. Hėna sonte nuk ėshtė ndonjė
  risi nė qiellin tim.Me atė ka kohė qė unė njihem, qahem, dehem. Tė gjithė kėta prindėr e prindėresha sot janė tė afėrmit e mi, gjaku im i epėrm. Libri „Pėrtej ēmendisė“ pėrveē dhimbjes, krejt brenda vetes ,ka edhe zemėrimin,dorėn e bėrė grusht. Njeri, e gjithė ajo natė ishte prej territ, prej lotėsh tė zi, prej vrasjeve. Nė atė kohė pa kohė , edhe koha e rėndomtė ishte e rrezikuar dhe nė rrezik. Sespse nė disa poezi edhe shkronjat janė tė pafjetura.Uroj poeten pėr kėtė libėr tė bukur. Sukses.


  Rrustem G e c i - Dortmund
  Attached Images Attached Images rrustemi-jpg 

 18. #18
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Njė natė vjeshte nė mėrgim

  Ndodhem brenda shtėpisė time, qė ndodhet diku nė njė cep tė qytetit tė Londrės, lart mbi njė kodėr tė butė dhe tė vogėl, ku nga dritarja mund tė shikoj ngjyrėn e errėt tė liqenit. Nė shtėpi, kam ndezur kaloriferin pėr t’u ngrohur, sepse sonte qenka paksa ftohtė.
  Jashtė, qielli ėshtė i errėt dhe me vranėsira, rrugėt janė tė lagura, sepse herė pas here bie shi i vrullshėm. Ky pėrshkrim ėshtė mė se normal, sepse kėto janė netėt e fundit tė vjeshtės, qė po i lėnė radhėn stinės sė dimrit.
  Para se tė ulesha kėtu para kompjuterit po studioja diēka qė ka tė bėj me drejtimin tim profesional dhe meqė nuk po mė vinte gjumė, mendova tė shkruaja disa rreshta, sepse herė pas herė e ndjej tė nevojshme tė shkruaj ato qė mendoj se pėr ndryshe nuk mė zė gjumi.
  Kjo sjellje thonė se ėshtė me e bukura e tė shkruarit, kur tė vjen muza pėr tė shkruar, duhet ta bėsh me ēdo kusht se ndryshe nuk ndjehesh mirė me veten dhe mendimet mposhtin kushtin e nevojės fizike - nevojėn pėr gjumė.
  Kinezėt kanė njė thėnie - "tė ecėsh tė bėn mirė pėr reflektuar" - kurse unė do tė thosha se nėse do tė reflektosh dhe tė mendosh, duhet tė qėndrosh qoftė edhe pėr pak ēaste vetėm.
  Thonė se: kur dikush qėndron vetėm, nė njė qetėsi absolute, kalon nė njė fazė tė drejtpėrdrejt ėndėrrimi, ku mė shumė mendon gjėra tė mira dhe kritikon ndoshta edhe me eufori gjerat negative, ato gjėra qė me pa tė drejtė kushtėzojnė njė apo disa persona pėr tė mos pėrjetuar shumė lumturi, qė i lėndojnė si dhe i bėjnė tė ndjehen jo shumė mirė por tė pėrmalluar.
  Kur je vetėm, mendja udhėton aq shumė nė labirintet e imagjinatės, ėndrrave, dėshirave saqė nuk je e vėmendshme ti japėsh urdhėr tė kthehet nė pikėn fillestare tė nisjes dhe mund tė harrojė se duhet tė rikthehet pėrsėri nė realitetin e prekshėm drejtpėrsėdrejti.
  Mendoj se: horizonti i labirinteve tė imagjinatės, ėshtė mė i gjėrė, kur njeriu ka nė zotėrim mė shumė dituri tė pėrfituara nga leximi i lirė, nga studimi profesional, nga pėrvojat jetėsore si dhe nga kultura apo ambienti shoqėror dhe familjar - kėtu mund tė ketė njė rol vendimtar qoftė edhe njė histori e vogėl apo njė pėrrallė e treguar me dashuri dhe ėmbėlsi nga prindėrit e dashur.
  Sa mė i gjerė tė jetė labirinti i imagjinatės tonė aq mė shumė vėzhgues tė kujdesshėm jemi pėr fenomenet qė bien mbi ne, rreth nesh dhe qė na kanė ose jo neve si objekt. Nė momentin qė ēdo kush nga ne arrin nė statusin e vėzhguesit vigjilent pėr gjithēka qė ndodh afėr dhe larg nesh, aq mė shumė ėshtė i ndjeshėm dhe i lidhur mbi ato qė ka vėzhguar.
  Po ndiqja njė program televiziv qė nė qendėr tė mendjes kishte fenomenin Obama. Pasi e ndoqa me vėmendje po thosha po sikur tė kishim edhe ne shqiptarėt njė “Obama”!
  Pasi analizova mirė faktet, thjeshtė natyrshėm mė lindi pyetja por pėrse duhet tė kemi pikėrisht njė “Obama”? Fare mirė mund tė kemi njė “Shpėtimtar”. Jo pėr gjė, por tingėllon mė mirė, sepse ėshtė emėr shqiptar dhe ne flasim Shqipen tonė tė mrekullueshme.
  Shqiptarėt nuk kanė nevojė realisht pėr njė “Shpėtimtar”, por duhet te jenė tė zotė pėr tė shpėtuar nga realiteti qė kanė, duke u pėrpjekur me ēdo kusht qė ta ndryshojnė atė. Pėr ta realizuar atė duhet tė besojnė thellė tek vetja e tyre se janė shpėtimtar tė vetės sė tyre.
  Besimi i ndryshimit duhet tė lind nė zemrat tona, nga dėshira qė kemi pėr tė realizuar tė ardhmen tonė me plotė ėndrra tė bukura dhe nga forca qė gjejmė tek e kaluara e frikshme dhe e errėt qė kemi pėrjetuar jashtė dėshirave, ėndrrave dhe aspiratave qė kemi pasur realisht nė labirintet e imagjinatės tonė.
  Pas programit, u shtriva qė tė pushoja pak, por papritur dėgjoj njė zhurmė tė vrullshme qė vinte nga jashtė. Nga ku reshtja largova njė ēikė perden e dritares pėr tė parė se ē’po ndodhte jashtė?! Po binte shi me vrull. Mu duk diēka e natyrshme, sepse nuk e pėrjetoja pėr herė tė parė njė fenomen tė tillė. Prandaj, me mospėrfillje pėr atė qė pashė u shtriva pėrsėri.
  Sapo u shtriva dhe trupi im mė ra nė qetėsi tė plotė fizike, duke qenė se jam larg vendit dhe te afėrmve tė mi. Nė mėnyrė instiktive po mendoja nėse nė Shqipėri bie shi si kėtu?! Isha kureshtare me tė vėrtet tė dija nėse binte shi dhe nė Shqipėri, dhe nėse familjarėt e mi dhe bashkėkombėsit e mi ishin brenda si unė ose qė halli dhe puna i ka nxjerrė jashtė dhe ndoshta nga shiu i vrullshėm po lagen dhe po bėhen qullė.
  Po mendoja se nėse ka ndonjė shqiptarė tė gjorė qė pėr njė mi e njė arsye nuk mund te ketė njė ēati, ku tė fus kokėn. Po mendoja se nėse rrugėt e qyteteve tona janė po me gropa, me puseta tė hapura, me baltė dhe tė mbushura me pellgje me ujė dhe me makina qė kalojnė me shpejtėsi jo sikur tė udhėtonin nė zona urbane, por sikur tė jenė nė pista garash, ku nuk ėshtė i nevojshėm respektimi i vijave tė bardha dhe semaforėve.
  Nga kjo qė ndodhi fare nė ēast, nxora njė mėsim shumė tė rėndėsishėm se: nuk duhet tė jemi mospėrfillės pėr ēdo gjė qė ndodh mbi ne dhe rreth nesh, sepse ajo mos pėrfillje mund tė na bėjė indiferent pėr tė analizuar tė kaluarėn dhe pėr tė projektuar tė ardhmen.
  Ashtu siē ndėrtohet njė pallat duke rrjeshtuar tullat njė mbi njė, ashtu edhe e ardhmja jonė mund tė ndėrtohet nė njė nga ēdo moment qė ne pėrjetojmė dhe ėndėrrojmė.
  Nė qoftė se jemi mospėrfillės qoftė edhe ndaj njė momenti tė vogėl, pallati i ardhmėrisė tonė do tė ketė njė tullė mangėt dhe struktura nuk do tė jetė e plotė dhe kompletė, ku nė njė tė ardhme tė largėt do tė ēalojė duke e ndjerė mungesėn e asaj tulle, sepse erozioni duke gjetur pikėn e dobėt - mungesėn e asaj tulle te vetme - ka bėrė tė veten, ku me kalimin e viteve dhe me ciklin e vazhdueshėm tė stinėve vrima me pėrmasat e tullės mund tė zmadhohet aq shumė sa njė ditė mund tė vėr me tė vėrtetė nė rrezik qėndrimin nė kėmbė tė gjithė strukturės.
  Duke shkruar dhe menduar, fare pa e ndjerė kaloj edhe kjo natė, sepse tani ka filluar tė zbardhė, kjo ėshtė shenja se dhe njė ditė e re sa po ka filluar. Gjithmonė mė ka magjepsur dhe mė ka zhytur nė mendime fakti, kur nisja njė udhėtim nė tė gdhirė tė mėngjesit dhe largohesha nga Tirana ime e dashur.
  Mė ka magjepsur udhėtimi nė tė gdhirė, sepse fillimin e njė gjallėrie e pėrshėndet duke u larguar, sepse vėzhgon se si fillon jeta e njė qyteti, por qė pastaj pėr faktin qė largohesh nuk je dėshmitarė si do tė zhvillohet ajo. Maksimumi thjeshtė mund tė pėrdoresh imagjinatėn pėr tė qenė afėr sė vėrtetės.
  Kur isha fėmijė, kishte raste qė sapo kisha nisur tė luaja nė mėngjes me shoqet dhe papritur prindėrit me shkėpusni nga loja e mė merrnin me vete nė ndonjė udhėtim qė kishin vendosur tė bėnin.
  Nė fillim tė udhėtimit filloja tė mendoja se: nėse kėto momente shoqet e mia po bėjnė tė njėjtėn lojė qė po bėnin kur isha edhe unė? Se nėse loja ka mbaruar dhe se kush mund ta ketė fituar atė?
  Pra, isha kureshtare tė dija se ēfarė po bėjnė ato? Fakti qė unė nuk isha aty, mė kushtėzonte, qė thjeshtė tė pėrdorja imagjinatėn time, e cila ndoshta nuk pėrputhej me realitetin, por thjeshtė kėnaqte dėshirat e mia tė atij ēasti si dhe mė bėnte tė ndjehesha sikur vazhdoja tė luaja bashkė me ata edhe pse realisht vetėm largohesha nga ata nė njė drejtim krejtėsisht tė ri.
  Prandaj, nė kėto momente po mendoj se edhe nė Shqipėrinė time tė dashur ka filluar tė zbardhė, se nėse tė dashurit e mi kanė bėrė njė gjumė tė qetė dhe se tani duhet tė zgjohen dhe tė bėjnė mėngjesit, tė pėrgatiten dhe pastaj tė fillojnė punėt e tyre.
  Po mendoj, sepse nuk mund tė jem e pranishėme se nėse nė Tiranėn time, ka filluar tė gjallėrohet jeta, ku njerėzit ndoshta nė rrugėt e lagura nga shiu po ecin me duar nė xhep pėr tė filluar punėt e ditės.
  Po mendoj se nėse politikanėt shqiptarė kanė parė ėndrra se si mund tė ndihmojnė qytetarėt dhe vendin e tyre qė tė jetė i mrekullueshėm dhe i begatė.
  Shpresoj se edhe nėse nuk kanė parė ėndrra tė tilla, sepse kanė aq shumė impenjime nė mendjet e tyre dhe nuk kanė shumė hapėsira tė mendojnė pėr qytetarėt qė i kanė zgjedhur, tė paktėn tė jenė ngritur nė krah tė djathtė, qė edhe pse nuk i ndihmojnė dot, tė paktėn t’iu mos u prishin punė dhe t’iu mos u bėjnė keq.
  Ja kjo ėshtė njė natė vjeshtė qė njė emigrante pėrjeton, ku nga kjo qė lexuat kuptuat se ajo mė shumė ėndėrron se sa fle gjumė, ajp mė shumė ndodhet mes jush se e vetme, ajo natėn nuk ėshtė larg jush por tek ju, nė ėndrrat dhe imazhet tuaja.
  Ėndrrat e saj janė po tė njėjtat me tuajat, sepse ėndrrat e saj jeni pikėrisht ju.
  Shpresoj qė ju tė dashurit e mi tė keni parė ėndrra tė bukura dhe dėshiroj shumė t’iu bėhen realitet, dua shumė qė edhe unė tė kem qenė pjesė e ėndrrave tuaja sepse ju ishit nė ėndrrat e mia.
  Ndėrsa ti Shqipėria ime e dashur dhe ti Tirana ime e mrekullueshme qė tė dedikova fėmijėrinė time, ju uroj tė keni vazhduar njė ditė me plot gjallėri, lumturi dhe sa mė me pak dhimbje dhe lėndime tė mbyllet kjo ditė qė sapo kemi nisur.
  Nata sapo kaloi, na solli njė ditė tė re, e cila me siguri do tė jetė e ndryshme nga ajo qė lamė pas, sepse ndryshe nga dje, mbrėmė kemi parė ėndrra tė reja qė na frymėzuan me shpresė dhe na ushqyen me forcė tė re pozitive duke na bėrė tė ditur se ndryshimi tek ne sapo ka filluar.
  Prandaj, duhet tė punojnė sė bashku pėr ta ēuar pėrpara atė, sepse aspiratat i kemi pozitive dhe nė favorin tonė.
  Ditė e re dhe kismet i ri, shpresojmė qė kjo ditė qė sapo kemi vazhduar nė tė njėjtėn kohė por me mėnyra tė ndryshme tė jetė me oportunitete te reja pėr tė gjithė ne.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 19. #19
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Lere vetveten te lire...

  Disa vite me pare mbaj mend nje kartoline qe me erdhi nga nje mikeshe, ku me shkruante “une jam duke bere ski me eren”. Une atehere mendoja me vete se ēfare do te thoshte ajo me kete. Sot e kuptova qe ajo donte te thoshte qe po bente ski me stil te lire, teper e lumtur, e kenaqur dhe me shume konfidence. Edhe pse une nuk kisha shpresa te beja ski ne ate menyre, une enderroja te jetoja me lirine e njeriut qe zoteron mrekullisht skite. Keshtu duke imagjinuar ate pra miken time “skiatore” une besoj se burrat dhe grate e te gjithe koherave qe kane bere nje jete te suksesshme dhe te lire, kane zoteruar 5 sekrete te jetes.

  1. Respekto vetveten. Kjo do te thote te kesh nje sens pergjegjesie te madhe per mendimet dhe veprimet e tua. Do te thote te mbash premtime dhe te jesh besimplote tek vetja, familja dhe puna. Do te thote te besosh tek ēfare ti ben, te besosh tek puna dhe profesioni yt dhe te jesh nje punetor I mire. Do te thote te vendosesh standartet e tua dhe jot e krahasosh veten me te tjeret. Nuk eshte pyetja qe te jesh me mire se te tjeret, respekti dhe teresia kerkojne qe te jesh me mire sesa vete ti kujton se je ne fakt. Ketu ne Britani te Madhe kam mesuar se Winston Churchill ishte nje shembull I teresise dhe I respektit, duke qene nje njeri I perballur me kundershtarin ne menyra te ndryshme. Ja nje fakt qe lidhet me kete. Gjate vitit te fundit te tij ne zyre si kryeminister, ai shkoi ne nje ceremoni zyrtare. Pak rrjeshta pas tij dy burra filluan me ze te ulet. “Ai eshte Winston Churchill”, “thone se ai po behet I matufosur”, “Thone qe ai duhet te lere detyren e kryeministrit per burra me te zote se ai, se ashtu duan ata qe nuk ia kuptojne gjuhen, se ashtu duan ata qe edhe e kuptojne, por s’kane ku ta trazojne”. Kur ceremonia ishte duke u mbyllur, Churchill u kthye atyre dhe u tha: “Burra, ato thone qe ai eshte edhe shurdh. Me nje fjale po ti degjosh ata, do te thote qe edhe te mos ju kisha degjuar se ēfare thate juve”. Churchill e dinte qe nje sekret te respektit ndaj vetes ishte te zgjidhje nje veprim te bazuar ne ēfare ti beson se eshte e drejte dhe jot a ndryshosh mendjen kur je I kritikuar.

  2. Perkushto veten ndaj te tjereve. Beso tek te tjeret dhe ndihmoji ata qe te realizojne endrrat e veta, edhe kur ti di se ata kane dicka qe nuk shkon. Nje burre I menēur I historise Shqiptare te kohes se Pavaresise ne Elbasan, Aqif Pashe Elbasani, njehere tha: “Po te duash perparim per nje vit atehere kultivo grure. Po te duash perparim per dhjete vjet atehere stervit burra dhe gra qe te kultivojne grure”. Ju mund te ndertoni jeten dhe endrren e miqve, kolegeve dhe dashamiresve te udhes se perbashket te letrave duke u dhene ‘ushqim’ te mirenjohjes dhe inkurajimit. Nese nje peme I jepet vetem nje ushqim minimal, atehere ajo do te jetoje por nuk do te rritet. Por, nese ‘ushqimi’ I jepet me shume sesa I duhet per te jetuar, atehere pema do te rroje dhe do te rritet e madherishme duke prodhuar fruta. Dhe pastaj eshte gje tjeter suksesi I frutave…

  3. Shnderroje zhgenjimin ne fuqi. Personat qe jetojne me lirine e perfytyruar kane zbuluar se gjykimet personale I kane bere ata shume te ndjeshem dhe u kane tendosur me shume qenien personale duke forcuar rezistencen dhe karakterin. Ata kane mesuar se arritjet jane te lyera me njollen e gjakut te zellit dhe te fryera me shenja te plageve te zhgenjimit. Faqet e historise shqiptare jane te mbushura me tregime heroike te burrave dhe grave qe kane triumfuar ndaj pengesave dhe veshtiresive.

  4. Gezo proceset e jetes dhe jo vetem dekoratat e saj. Ne jetojme ne nje shoqeri me pikesynime te caktuara qe deshiron te zgjidhet ēdo gje nemoment. Ne e duam tashme ushqimin te jete siē e quan Perendimi “ushqim I shpejte” dhe larjet kimike per nje ore, ndersa shtojme kersherine tone per sukses te menjehershem, ashtu sic deshirojme te kemi pallate, vila, prona, makina apo ku dine une ne pak muaj, apo edhe ne dite. Por te jetosh me lirine neve duhet te jetojme ēdo dite njera pas tjetres, duke kuptuar se jeta eshte nje udhetim I pafundshem drejt vetezbulimit dhe plotesimit te endrrave personale. Kjo nenkupton qe te gjesh kohen qe te perqafosh femijet, te respektosh partnerin e jetes dhe te lejosh tjetrin qe te te parakaloje ne rruge. “Une isha njeri nga ata persona qe asnjehere nuk shkoja ne asnje vend pa termometrin, xhupin dhe ēanten”, - shkruajti autori amerikan Don Harold. “Po te kisha nje jete te dyte q eta rijetoja prape, do te ecja zbathur ne fillim te Pranveres. Do te hipja perdite ne rrethrotullimet lodra te femijeve dhe do te shpenzoja me shume kohe qe te gjeja shanse jete”.

  5. Behu pjese e nje diēkaje qe eshte me e vlefshme se jeta jote. Nuk besoj se do te jeni te lumtur, nese juve shpresoni te jetoni nje jete egoiste dhe tejet personale. Zgjidhni diēka me te madhe sesa qenia juaj dhe punoni q eta kryeni ate me shpirt te sacrifices. Ajo do te behet pjese e jotja ashtu siē do ta shikoni ate te pandashme deri ne fund. Matni suksesin jo me ate qe ju keni bere, por me ate qe ende mund te besh.
  Heren e fundit u redaktua nga Elushe; 12-11-2008 ne 21:50.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 20. #20
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Femra Shqiptare dhe opinioni i saj!

  Femra shqiptare ėshtė Mbifemra!

  E them, mbifemra, jo pse ėshtė e kombit tim, por sinqerisht ekziston njė fshehtėsi, a sekret i genit gjenealogjik, qė pretendon prore tė mbijetojė nė ēdo kohė e situatė sado e vėshtirė dhe e kobshme tė jetė! Pikėrisht ajo fshehtėsi gjenetike ėshtė nė femrėn shqiptare, e cila me durimin e saj, vuri mbi vete gjithēka me vlerė e pozitive pėr dashurinė, familjen, farėfisin dhe ruajti nderin e familjes e fisit kurdoherė, pėr atė quhet FISNIKE, ajo qė mbanė gjallė fisin e njeriut, qė askush tjetėr nuk ka kėtė epitet madhor! Dikush ende nuk mund ta kuptojė, kur e kanė kuptuar edhe tė huajt, qė popullzuam njė botė, as kėtė nuk mund ta kuptojė ende dikush...

  Ėshtė lehtė ta ketė njė opinion tė vet tė lirė, femra e njė populli tė lirė e tė civilizuar - por ėshtė krenari qė femra shqiptare mbijetoi aq fuqishėm me genin e saj trashėgues, nė njė popull tė robėruar e tė shtypur e tė shkatrruar me themel, shkrumb e hi nėpėr mijėvjeēarėt histerik! Edhe sot, pas mijėra diskriminimeve deri nė pragzhdukjeje ndaj kombit shqiptar, femra shqiptare mbetet Hyjnia e Botės, ku vetėm me pak kujdes e vetpohim personaliteti, arrinė tė renditet edhe mbi femrat e popujve ma tė civilizuar, nė ēfarėdo aspekti pozitiv, qė nuk qėndron aspak ma ultė nė asnjė aspekt, se secila femėre botės! Bukuria, Menēuria, Nderi, Besa Shqiptare, Zgjuarsia, Guximi nė njė jetės aq tė vėshtirė (si me bre hekur e ēelik me dhėmb), Guximi ndaj edhe gjakpirėsve ma tė egjėr barbarė - Femra Shqiptare, kurrė nuk iu pėrkul me Nderin e saj - as pushtuesve, as mbretėrve as shtat' krajlave - por e ruajti genin e vet trashėgues edhe nė momentet ma kritike tė jetės - duke sakrifikuar edhe vet Jetėn para pushtuesve, ēnderuesve, e edhe krijoi histori pėr zili pėr njė botė!...

  Nuk duhet tė merremi me shembujt e rrugėve, bareve, a ēkado tjetėr, kur masovikisht Femra Shqiptare, kudo ndodhet pa e treguar Vetveten Shqipetare, nuk e len, as do ta lejė kurrė edhe nė opinione tė huaja! Dihet se ēdo kohė ka ngritjet e rėniet e veta, shkundjet e jetės, e nuk ėshtė ēare pa rėnė gjethe e ndonjė degė Lisash, por kurrė lisa tė rrėxuar pėrdhe! Ndikimet e huaja e qėllimkėqija, mund tė vyshkin edhe lule shumė tė bukura erėkėndshme, po kopshti shqiptar, ėshtė i ruajtur nga Geni Trashėgues, sado rėnie e sakrifica tė ketė! Paramendoni: cila femėr vetflijohet, para njė ēnderimit tė huaj? - Po cila femėr nuk e lė embrionin e huaj as tė lindet gjallė? Po, cila femėr i bindet, e shtrohet me durimin paskaj, qoftė edhe njė burri aq tė ndruejtur edhe tė shėmtuar nė mendje e trup, kur njė bukuroshe shqiptare e tillė, lindi e rriti bijė shqiponjash, kur vet edhe emri - shqipja, i takon femrės shqiptare, ku Bijtė e Shqipes, nuk e lan pa e treguar vetveten, e pa bėrė histori ndėr ma tė rrallat botėrore - sa nga zilia e madhe edhe i pėrvehtėsuan tė huajt historikisht, sepse tė gjithė perandorėt e shtetformuesit, strategėt ma tė mėdhenjė botėror - ishin padyshim bijtė e femrės shqiptare!

  Femra shqiptare ėshtė Hyjnia illiro-pellgasgjike, ėshtė poajo hyjnia antike, po ato perėndeshat olympike, po ata ''pellgasėt Hyjnorė'', qė ndėrtuan nga Akropoli, Aleksandria, e Hindi, e gati tė gjitha mrekullitė e botės! Dikujt mund t'i duket kjo njė humoreskė rasti, por le ta dij se vetem shqipja, lind bijė tė shqipes!

  Vetėm Shqipja lind bijė tė shqipes dhe femra shqiptare sot, e ka nė vetėdijen e saj tė mrekullishme, aftėsinė e mbijetesės kudo ndodhet dhe opinioni i saj ėshtė i lirė dhe i hapur, sido qė tė jetė: fėmij, vajzė, nuse, grua a e moshuar - por, qė ajo don t'i hapet udha e opinionit, se e ka trashėgim nderin e themelit tė personalitetit, ėshtė themeltare, qė nuk mėsyen turr e nė opinion pėrpara si tjerat pėrrreth atdheut shqiptar - sepse ka Maturinė e Shqiponjes! -

  Vetėm Shqipja Lind Bijė Tė Shqipes dhe opinioni i saj ėshtė i hapur me kohėn!
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 21. #21
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Mes tė resė dhe tė vjetrės

  Shoqėria shqiptare mendoj se ndodhet nė njė udhėkryq, sepse po pėrballet me njė ndėr dilemat mė tė mėdha qė e ka shoqėruar qė nė hapat e para tė saja, ku qytetarėt kanė dy opsione ose tė zgjedhin tė vjetrėn dhe vazhdimėsinė apo tė vendosin pėr risinė dhe ndryshimin.
  Si nė ēdo vend tė Botės edhe pėr Shqipėrinė, mbyllja e procesit tė gjatė tė tranzicionit nuk duhet tė ndodh pa njė ndryshim rrėnjėsor nė strukturėn politike dhe shoqėrore tė vendit.
  Fundi i tranzicionit nėse nuk shėnohet me zėvendėsimin e figurave qė e shkaktuan dhe e shoqėruar gjatė gjithė periudhės sė tij, atėherė cikli i tij do tė ketė gjithmonė njė derė tė vogėl, gjysmė tė hapur pėr tė rifilluar nga e para.
  Dikush, mund tė mendoj se pėrderisa kėta tė tanishmit qė na kanė drejtuar deri tani dhe nė fillim tė viteve 90 na dhuruan “lirinė”, pėr kėtė arsye duhet tė vazhdojnė tė na drejtojnė.
  Do tė thotė se nuk kanė kuptuar asgjė se si funksion njė shoqėri demokratike, ku protagonistėt e saj nuk janė tė pėrjetshėm, sepse vetė shoqėria ėshtė gjithmonė nė ndryshim tė vazhdueshėm dhe ka nevojė pėr figura tė reja qė i pėrshtaten kohės dhe momentit me ide, vizione dhe projekte.
  Shqiptarėt, duhet ta kuptojnė njėherė e mirė dhe ta ngulisin mirė nė kokė se nė vitet 90 asnjė figurė e veēantė shqiptare nuk mund tė pėrcaktohet si hero qė ju dhuroj shqiptarėve lirinė e munguar pėr mė shumė se 50 vjet. Atė liri shumė tė dėshiruar e kėrkoj me shumė kėmbėngulje dhe e vendosi vetė populli shqiptarėt si dhe fakti qė ideologjia komuniste sapo kishte humbur Luftėn e Ftohtė, dhe si pasoj nuk mund tė vazhdonte tė ishte funksionale.
  Po tė mos ishin pjekur faktorėt ndėrkombėtar dhe po tė mos e dėshironte vetė populli shqiptarė ndryshimin e shoqėruar me lirinė e shumė pritur, asnjė figurė si forcė individuale do tė kishte arritur tė bėnte mrekullia duke ju thėnė shqiptarėve se demokracinė ua solla unė, qė lirinė e simbolizoj unė dhe qė integrimin do e bėj vetėm unė.
  Sot, mė duket absurde dhe e pa pranueshme qė disa qytetar, tė vazhdojnė t’i besojnė akoma rolin e drejtuesit, tė njėjtit personazh vetėm pėr faktin se ai mund tė ketė ngritur dy gishtat, duke thėnė “rroftė demokracia” para militantėve dhe qytetarėve tė thjeshtė.
  Tashmė, forma demokratike, pėr vetė historinė e gjatė qė ka si ideologji dhe si vlerė universale qė po bėhet pėr tė gjitha vendet qė aspirojnė nė procese tė ndryshme integruese dhe nė progresin e vazhdueshėm shoqėror, ėshtė themelore dhe e padiskutueshme, ajo duhet tė pranohet pa kushte, para se tė detyrojnė faktorėt e jashtėm dhe tė brendshėm pėr ta ushtruar atė nė njė formė sa mė funksionale, tė thjeshtė dhe tė kuptueshme pėr qytetarėt.
  Pra, tashmė ka ardhur momenti tė reflektojmė se demokracia nuk ka heronj si dhe askush nuk mund tė justifikoj aksionet e ti, qofshin edhe tė gabuara dhe tė dala nga koha, duke thėnė se unė, thashė i pari “rroftė demokracia” dhe se pa mua, ju, nuk do tė ishit as tė lirė dhe nuk do tė mundnit tė gėzonin demokracinė.
  Ndoshta deri tani disa drejtues kanė abuzuar mbi qytetarėt, duke u krijuar bindjen se ato janė tė pėrjetshėm dhe tė pazėvendėsueshėm, sepse ata simbolizojnė lirinė e ēdo kujt.
  Pėr kėtė arsye ata edhe nėse gabojnė, janė tė falur, sepse vepra e tyre ėshtė kaq e madhe dhe e rėndėsishme saqė autoriteti i tyre nuk mund tė diskutohet nė raport me veprimet individuale qė nė tė vėrtet kanė karakter tė pėrgjithshėm, sepse bie nė veprim mbi tė gjithė qytetarėt.
  Kam pėrshtypje, “se ky lloj”, ėshtė krejtėsisht mbrapa nė kohė, sepse i gjithė horizonti i tij politik dhe aksionet e tij lindin dhe justifikohen nga parulla “rroftė demokracia”, por qė nė vėrtete dhe thellė nė shpirt nuk ka asgjė demokratike.
  Idetė e tija nuk janė origjinale dhe tė sinqerta, sepse aksionet e tij, tė vėna nė praktikė nuk kanė asgjė demokratike, por despotizėm, arrogancė, autoritarizėm. Ndoshta, kjo kategori, personash, po tė kishin qenė drejtues tė lartė para njė gjysmė shekulli, kur sistemet diktatoriale dhe autoritare ishin nė modė, do tė kishin qenė diktatorėt mė tė egėr dhe mė tė pamėshirshėm qė mund tė kishte njohur njerėzimi.
  Pra, kemi tė bėjmė me personazhe qė nė tė vėrtet jetojnė me idetė dhe vizionet e tė kaluar dhe mashtrojnė qytetarėt duke u paraqitur me fenomenet e kohės, pėr t’iu krijuar bindjen se ecin me hapin e kohės dhe se koha ėshtė nė tė njėjtin hap me ta.
  E vėrteta ėshtė krejt e kundėrt, sepse gjatė rrugės qė kanė ndjekur deri tani, kanė treguar pėr ato qė kanė sytė e hapur, se kėta figura, tė renė e kanė frikė, e urrejnė dhe se nė momentin e parė qė ju jepet mundėsia e luftojnė egėrsisht me tė gjitha forcat qė disponojnė.
  Kėta qė urrejnė tė renė dhe rininė, jo vetėm qė nuk mund tė konsiderohen demokrat dhe pėrfaqėsues tė demokracisė, por do ti konsideroja diktator frikacak, sepse fshihen, mbrapa vlerave themelore dhe universale tė humanizmit.
  Realiteti, shqiptarė ka ndryshuar nga momenti, kur qytetarėt dėgjuan pėr herė tė parė parullėn “rroftė demokracia”, qė pa e ditur dhe pa e studiuar asnjėherė mė parė e morėn tė gatshme si diēka themelore qė pėrfaqėsonte lirinė e tė vepruarit, tė menduar dhe tė organizimit tė jetės vetjake nė raport me komunitetin ku jeton.
  Format e komunikimit tė shpejtė dhe modernė, si interneti e ka ndėrgjegjėsuar brezin e ri pėr ti kuptuar, diskutuar dhe kritikuar shumė fenomene qė ndodhin nė shoqėri qė kanė tė bėjnė me jetėn e secilit nga ne. Kohėt e fundit janė krijuar shumė site dhe mail-lista individuale apo kolektive ku diskutojnė se si mund tė qeveriset drejt prosperitetit njė vend dhe si mund tė drejtohet me ndershmėri dhe me efikasitet shoqėria pėr tė qenė e denjė dhe kompetitive.
  Megjithatė, kėta intelektual qė i pėrkasin brezit tė ri qė janė rritur dhe shkolluar me termin demokraci, thjeshtė mund t ė diskutojnė, por nuk mund tė bėjnė asgjė mbi terren, sepse mbahen larg nga zonat e pushtetit dhe drejtimit tė lartė tė vendit, sepse pėrfaqėsojnė tė renė dhe e reja siē thamė mė sipėr ėshtė njė alergji e vėrtet pėr tė pėrjetshmit qė vazhdojnė tė na drejtojnė dhe tė na qeverisin.
  Tė pėrjetshmit, nė gjumė flenė si diktator tė egėr dhe nė mėngjes zgjohen dhe vendosin e maskėn e liberalit dhe demokratit, herė pas herė na kanė organizuar mbrėmje gala, pėr tė na prezantuar nja dy tre tė rinj, pėr tė na mbushur mendjen se edhe pse kemi vite, vazhdojmė tė jemi tė rinj, sepse rinia bėn pjesė nė projektet tona tė pėrbashkėta.
  E vėrteta ka qenė krejt ndryshe, sepse kėta tė rinj akoma pa u mbyllur mbrėmja, janė ngopur duke ngrėnė “falas” dhe janė infektuar me virusin e atyre qė i prezantuan saqė para se tė largohen ose tė hidhen jashtė nga balloja, marrin e fusin nė formė instiktive diēka nė xhep, pėr tė menduar edhe pėr ditėt nė vazhdim.
  Ka vite qė flitet pėr refor mim nė institucionet e pėrfaqėsimit dhe pjesėmarrjes politike, por nė tė vėrtetė nuk ka ndodhur asgjė. Gjithēka ka mbetur si mė parė dhe e pa ndryshueshme, sepse ky reformizėm ėshtė pėrfaqėsuar dhe ndėrmarrė nga ato qė risinė dhe reformėn nuk e duan.
  Si mund tė ndodh reformimi, kur ai kontrollohet, drejtohet ose mund tė orientohet nga lart pėr poshtė.
  Si mund tė presėsh reformim tė orientuar pėr nga risia, kur protagonistėt janė tė “vjetėr” dhe tė pa reformuar.
  Vetėm njė mundėsi ka qė tė ndodh reformimi, qė tė rinjtė tė mos infektohet me viruse e trashėguar, tė largojmė tė vjetrit pėrmes vullnetit tonė tė lirė, tė largojmė diktatorėt e vėrtetė dhe demokratėt e rremė, ti bindim se nuk ka asgjė tė pėrjetshme nė kėtė botė dhe gjithēka ėshtė ciklike.
  E reja do tė fitoj mbi tė vjetrėn, nė momentin, kur brezi ri do tė jetė frymėzues pėr brezin e vjetėr.
  E reja do tė fitoj mbi tė vjetrėn vetėm nė momenti, kur tė rinjtė qė janė shkolluar dhe frymėzuar me demokracinė dhe vlerat e saja, do tė arrijnė tė bindin tė vjetrit se nuk janė tė pėrjetshėm se tashmė cikli i tyre mė ide dhe vlerat qė pėrfaqėsojnė ėshtė mbyllur. Tė rinjtė do tė jetė zot tė vetės dhe tė vendit, vetėm kur tė pėrfaqėsojnė aksionet dhe idetė e tyre.
  Tė rinjtė do tė jenė tė vlefshėm jo vetėm pėr vetėn e tyre, por pėr gjithė qytetarėt dhe vendin, vetėm nė momentin, kur tė arrijnė tė pėrfaqėsojnė vetveten, kur tė prezantohen vetė me formimin e tyre intelektual dhe jo tė prezantuar vetėm pėr imazh nga tė vjetrit nėpėr mbrėmjet gala.
  Vendi dhe shoqėria shqiptare ka nevojė pėr tė renė, pėr ndryshimin, pėr prosperitetin, sepse kėta janė elementėt qė garantojnė koherencėn dhe tė ardhmen e merituar, ndryshe nga ajo qė kemi pėrjetuar deri tani.
  Ne, jemi tė rinjtė e vendit tonė, pėrfaqėsojmė rininė, jemi rritur dhe kemi studiuar demokracinė, kemi dashuri dhe pėrgjegjėsi pėr vendin tonė.
  Prandaj, duhet tė jemi zot tė aksioneve tona pėr tė realizu ar reformimin e duhur qė ka pėr objekt realizimin e shoqėrisė demokratike.
  Pėr ta bėrė kėtė duhet tė luftojmė me aksione, ide dhe energji tė vjetrit dhe tė gjithė ata qė pėrfaqėsojnė ide tė vjetra.
  Nėse do tė besojmė tek vetja dhe tek dashuria pėr qytetarėt dhe vendin, do tė arrijmė tė fitojmė dilemėn e madhe duke zgjedhur ndryshimin dhe risinė dhe duke luftuar apo mohuar vazhdimėsinė dhe tė vjetrėn.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 22. #22
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Tė braktisur apo tė harruar

  Gjatė kėsaj periudhe relativisht tė gjatė qė kam jashtė Atdheut, kam vėnė re shumė gjėra tė ēuditshme, ku pėr objekt edhe pse jo nė formė tė drejtpėrdrejtė janė bashkėkombėsit e mi tė emigruar pėr arsye nga mė tė ndryshmet.

  Tė flasėsh pėr emigrantėt nuk ėshtė e thjeshtė, por kjo nuk do tė thotė se duhet tė heshtim, sepse emigrantėt janė vėllezėrit tanė, njerėzit e vuajtur qė nuk kanė pasur shumė alternativa pėr tė ndėrtuar jetėn e tyre nė Shqipėri.

  Pėr fat tė keq edhe nė mediat e vendit tonė nuk flitet sa duhet pėr emigrantėt si dhe pėr komponentėt qė ndėrtojnė jetėn e tyre tė pėrditshme, nuk flitet pėr historitė vetjake dhe kolektive qė kanė pėrjetuar, nuk flitet pėr hallet e ndryshme qė kanė hasur dhe vazhdojnė tė hasin ēdo ditė nė vendin e huaj, nuk flitet se si mund tė mbrohen tė drejtat, identiteti si dhe prestigji i tė qenit SHQIPTAR.

  Ashtu siē ndodh rėndomtė edhe nė Shqipėri, pėr shqiptarėt qė kanė emigruar jashtė flitet vetėm, kur ndonjėri mes tyre ka thyer rregullat dhe ligjet e vendit qė ka zgjedhur pėr tė emigruar, por kėta qė flasin ndoshta nuk e dinė, apo nuk duan ta dinė dhe ta konfirmojnė se kėto raste tė karakterizuar me devianzė janė aq tė vogla nė realitetin e emigracionit shqiptar sa mund tė zėnė njė hapėsirė fare tė vogėl.
  Emigracioni shqiptar nuk ėshtė i mbushur dhe i ndėrtuar vetėm me ngjarje qė mund tė mbushin faqet e kronikės sė zezė nė shtypin e shkruar shqiptar dhe tė huaj. Kush mendon se emigranti ėshtė sinonimi i hapėsirės sė kronikės sė zezė, nė herė tė parė nuk ėshtė shqiptar, nuk e njeh aspak botėn e emigracionit shqiptar si dhe nė fund nuk ka kuptuar asgjė nga realiteti, por vazhdon e shkruan dhe imagjinon jo realen e largėt nga faktet dhe momentet njerėzore qė si fletėt e borės njė e nga njė, ndėrtojnė botėn e gjerė dhe tė komplikuar tė emigrantėve qė ēdo ditė sfidojnė vėshtirėsitė e panumėrta nė respekt pėr jetėn.

  Kam shumė vite qė ndohem jashtė, dhe pėr nga natyra qė kam pėr tė qėndruar pranė njerėzve dhe halleve tė tyre, jam interesuar gjithmonė pėr botėn e emigracionit shqiptare, dhe jam pėrpjekur tė bėj maksimumin tim pėr tė pėrdorur aftėsitė e mia njerėzore dhe intelektuale nė shėrbim tė bashkėkombėsve tė mi qė ndodhen nė statusin e emigrantit. Unė, edhe pse ndoshta e vogėl, kam pėrjetuar tė njėjtin realitet, sepse duke qėndruar nė botėn e tyre, kam pasur dėshirėn dhe durimin tė dėgjoj historitė e tyre qė janė tė mbushura me vėshtirėsi, dhimbje dhe dėshpėrim.

  Tė tregosh historitė e ēdo emigranti shqiptar nevojiten faqe tė tėra dhe vite tė pafundme pėr t’i shkruar, sepse historia e ēdo kujt ėshtė njė moment i jetuar me forcė, vullnet, sakrificė dhe dėshirė pėr jetuar mė mirė.
  Po ju tregoj historinė e Elmiut, tė njė emigranti 25 vjeēar, i cili ka mė shumė se dy vjet e gjysmė qė ėshtė emigrant nė Itali.
  Jeta e kėtij djaloshi shqiptar me tė vėrtetė ėshtė e mbushur me vėshtirėsi, vuajtje dhe sakrifica, por ajo ėshtė krejtėsisht e ndershme e bazuar mbi punė, djersė dhe mundim.
  Elmiu, tregon se: ka filluar tė punoj nė Shqipėri qė kur ishte pesėmbėdhjetė vjeē, ku fillimisht ka punuar si punėtor i thjeshtė nė sektorin e ndėrtimit, por pastaj pa mbushur akoma njėzet vjeē ėshtė bėrė usta i pėrsosur.
  Ai tregon se kushtet e vėshtira ekonomike e detyruar tė fillonte tė punonte dhe tė ndihmonte sadopak vėllezėrit e tij, por puna qė bėnte nė raport mė pagesėn qė merrte nė Shqipėri, nuk mund tė kėnaqnin nevojat e tija dhe jo mė hallet e gjithė familjes. Pėr kėtė arsye, mendon tė emigroj nė Itali, pėr tė punuar pėr disa vjet nė mėnyrė qė tė siguroj ca para dhe pastaj tė rikthehet pėr t’i investuar nė Shqipėri nė shėrbim tė vetes dhe tė familjes.
  Elmiu, ka mė shumė se dy vjet e gjysmė qė ka ardhur nė Itali, por pėr fat tė keq edhe pse vazhdon e punon me ndershmėri duke derdhur djersėn e tij nė sektorin e ndėrtimit, nuk ka mundur tė siguroj asnjė leje qėndrimi.
  Pra, nė gjuhėn e pėrditshme tė emigracionit, Elmiu ndodhet nė Itali pa dokumente. Elmiu, dhe shumė tė tjerė si ai punojnė pa qenė tė siguruar me kontribute shoqėrore dhe pa pasur asnjė garanci pėr jetėn gjatė kohės qė punojnė, sepse pėr autoritetin dhe sindikatat italiane ata nuk ekzistojnė. Ato, nuk paguhen nė raport tė drejtė me punėn qė bėjnė, sepse ndodhen nė pozicion inferior pėr shkak tė burokracive tė legalizimeve qė Shteti italian ka prodhuar.
  Nė rast se vriten nė punė pėr ta nuk mendon askush, nuk paguan askush pėr shėndetin e tyre dhe nė rastin mė tė keq tė fatit tė tyre, mjerė familjet tyre dhe ata pėr tragjedinė qė mund t’i pėrfshij se askush tjetėr nuk do t’ia dijė pėr ta.
  Njė ditė njėri nga ne kishte prerė biletėn pėr shkuar nė Shqipėri dhe po tregonte datėn qė do tė nisej, mes nesh ishte dhe Elmiu, i cili pasi dėgjoj me vėmendje, reagoj duke thėnė se sa zili tė kam qė do tė shkosh nė shpi.

  Njė histori tjetėr e ngjashme ėshtė e Yllit qė ka mė shumė se tetė vjet qė ka ardhur si emigrant nė Angli, por qė nuk ka mundur tė shkoj asnjėherė nė shtėpi gjatė gjithė kėsaj kohe, sepse nuk ka siguruar edhe ky ashtu si Elmiu leje qėndrimi. Historia e Yllit ėshtė akoma mė e vėshtirė dhe e komplikuar. Sapo arrin nė Angli, edhe pėrse nuk posedonte asnjė leje qėndrimi, fillon tė punoj tek njė firmė ndėrtimi.
  Pasi punon pėr disa vjet me radhė, vendos ta lerė punėn, sepse pronari i firmės ku ai punonte i paguante punonjėsit e saj duke ju dhėnė nga njė pėrqindje tė vogėl pagese nga paga mujore qė duhet tė merrnin. Pra, asnjėherė nuk i shlyente plotėsisht dhe i mbante me gėnjeshtra se radhėn tjetėr do ju jap tė gjitha parat qė meritoni.

  Ylli, duke qenė se ishte pa dokumenta dhe nė njė gjendje tė tillė ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė gjetur punė si dhe me shpresėn se njė ditė do ti marr tė gjitha parat edhe pse koha kalonte vazhdon tė punoj. Njė ditė vendos dhe insiston tė marr parat e mbetura pa paguar, por pėrgjigja nga firma ishte se ne parat t’i kemi dhėnė dhe kemi vetėm njė shumė tė vogėl pa tė shlyer. Realisht firma e ndėrtimit sipas tij ka pėr t’i dhėnė mė shumė se 15 mijė paund. Ndėrsa pala angleze i pėrgjigjet se ne duhet tė japim vetėm 3 mijė paund dhe asnjė cent mė shumė, po tė duash edhe mund tė na denoncosh, por ne nuk lėkundemi nga pozicioni jonė.

  Mendoni pėr pak ēaste sikur tė jeni nė rolin e Yllit qė ka mė shumė se tetė vjet qė ndodhet nė emigracion, qė nuk ka shkuar qoftė edhe njėherė gjatė kėsaj kohė nė shtėpi, sepse nuk ka leje qėndrimi, dhe pas kėsaj sakrifice tej imagjinatės nuk paguhet pėr punėn qė ka bėrė.
  Natyrshėm ēdo kush nga ne mund tė pyes vetėn se: pėrse kėta djalosh tė ndershėm, kėta djem nėnash qė punojnė ēdo ditė mė ndershmėri nuk kanė tė drejtė tė shkojnė si qytetar tė lirė nė shtėpitė e tyre, tė jenė tė lirė me liri dhe tė drejta tė garantuara, tė paguhen nė raport tė drejtė me punėn qė prodhojnė?

  Ne si individ dhe si qytetar mund tė japim njė sėrė argumentesh dhe pėrgjigjesh, tė cilat nuk japin asnjė zgjidhje konkrete pėr situatėn e Elmiut, Yllit dhe tė tjerėve qė gjendjen nė tė njėjtat kushte.
  Nuk e di kujt i ka shkuar ndėrmend t’i hedh njė sy Kushtetutės dhe tė lexoj nenin dhjetė, ku ndėr tė tjera pėrcakton se: "Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm dhe pėrhershėm jashtė kufijve tė vet ".
  Mendoj se ky nen qė nga koha, kur kushtetuta ka hyrė nė fuqi nuk ka gjetur hapėsirė vepruese dhe zbatuese nga Shteti dhe institucionet qė pėrbėjnė atė. Me thoni ndonjė rast nėse keni dėgjuar se Shteti shqiptar ka mbrojtur shtetasit e saj qė ndodhet jashtė. Ato janė ndjerė dhe vazhdojnė tė ndjehen krejtėsisht tė braktisur dhe tė harruar.
  Kam qenė dėshmitare, kur janė organizuar festa madhėshtore pėr tė bėrė prezantime pėr hapje Konsullatash Nderi dhe pėr emėrime Konsujsh Nderi, me qėllimin pėr tė forcuar marrėdhėniet dy paleshe dhe pėr tė qėndruar pranė e ndihmuar emigrantėt shqiptarė qė tė mos diskriminohen, por tė integrohen me tė drejta tė plota nė shoqėritė qė kanė zgjedhur tė jetojnė.
  Kam qenė dėshmitare, ku kėta Konsuj Nderi, tė entuziazmuar nga emėrimi kanė premtuar se: shpejti Konsullata e Nderit qė pėrfaqėsojnė do tė ketė njė seli, ku dera e saj do tė jetė gjithmonė e hapur nė shėrbim tė shtetasve shqiptarė.
  Ju do tė thoni se tė gjitha kėta premtim janė bėrė realitet pasi ka mbaruar festa e bukur e prezantimit? Mė ka ndodhur qė emigrantėt shqiptarė tė mė marrin nė telefon dhe tė mė thonė se: mos e di ku ndodhet Konsullata e re qė na thanė se ėshtė hapur? Mos keni ndonjė adresė tė Konsullit? Jam ndodhur nė vėshtirėsi, sepse nuk dija se ēfarė pėrgjigje t’iu jepja bashkėkombėsve tė mi. Nuk e dija se pėrse nuk ėshtė hapur selia e Konsullatės ashtu siē ishte premtuar dhe nuk dija se kush mund tė priste emigrantėt pėr t’i ndihmuar pėr problemet qė mund tė kishin.

  Nuk e di se: kush ėshtė kriteri qė zbatohet pėr tė vendosur pėrzgjedhjen dhe emėrimin e njė Konsulli Nderi, por jam plotėsisht i mendimit me ndonjė pėrjashtim tė vogėl se shumica e kėtyre konsujve nderojnė vetėm vetėn e tyre me privilegje dhe nuk duan t’ia dinė fare pėr emigrantėt e thjeshtė.
  Kėta konsuj kanė pėrdorur dhe vazhdojnė e pėrdorin imazhin e emigrantit tė thjeshtė qė ka nevojė mė shumė se kurrė pėr ndihmė, pėr tė marr tituj nderesh dhe privilegje tė pa merituara.
  Emigrantėt si Ylli kanė nevojė pėr njė kėshillė, pėr njė orientim dhe pėr njė mbėshtetje se si tė mbrojnė tė drejtat e tyre tė legjitimuara.
  Kėta konsuj herė pas herė, na ftojnė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė Shtetit shqiptarė pėr vizita disa ditore nė qytetet, ku janė emėruar si konsuj nderi pėr tė treguar se ata po punojnė pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė. Mė thoni mua sa rėndėsi ka vizita e njė pėrfaqėsuesi tė lartė tė Shtetit shqiptar qė vjen e kalon ca orė tė kėndshme me taksat e qytetarėve shqiptarė duke ngrėnė dhe vizituar muze, por qė as nuk mundohet tė takohet mė emigrantėt dhe bashkėkombesit e tij. Jemi mėsuar t’i marrim veshtė vetėm nga mediet se njė personalitet i lartė i Shtetit Shqiptar paska qenė pėr vizitė nė qytetin ku jetojmė.
  Nuk e di nėse kėto personalitete pasi mbarojnė vizitėn komode, gjatė tė cilės nuk marrin mundimin mė tė vogėl pėr tė takuar dhe pėrshėndetur qytetarėt e tyre, nė momentin qė ngrihet avioni i tyre pėr tė rikthyer nė Shqipėri tė mendojnė se ėshtė faj tyre dhe politikės qė kanė prodhuar qė kėta shqiptarė tė ndershėm dhe punėtor tė vazhdojnė tė jetojnė tė braktisur, tė vetmuar, me pa tė drejta, liri dhe prestigj jashtė.
  Historia e gjatė e tranzicionit shqiptar ka treguar se shumė vizita zyrtare janė bėrė dhe do tė vazhdojnė tė bėhen nga pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė Shtetit shqiptar, por asgjė s’ka ndryshuar dhe do tė vazhdoj tė mos ndryshoj pėr shqiptarėt, tė cilėt vazhdojnė tė jenė tė braktisur dhe tė harruar nga shteti i tyre, tė vazhdojnė tė jenė tė diskriminuar, tė mos gėzojnė tė drejtėn e lėvizjes sė lirė, tė qėndrojnė nė radha tė gjata nė pėrfaqėsitė e huaja diplomatike pėr tė marrė viza, tė qėndrojnė me radhė tė gjata nė pikat kufitare, sepse kompjuterėt prishen, tė rrihen, tė trajtohen si kafshėt, tė vriten pa arsye.
  Ky ėshtė realiteti i vėrtetė qė duhet treguar pėr tu marrė si njė mėsim qė nuk duhet tė pėrsėritet mė.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....
  Likes xhebrail1 liked this post

 23. #23
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Realitete nė udhėkryq

  Ka situata qė dikush jo vetem i njeh, sepse janė tė pranishme dhe tė prekshme nė jetėn e tij tė pėrditshme, por qė i vėzhgon nė formė pasive dhe me keqardhje pa qenė nė gjendje qė t’i ndryshoje. Nė kėtė rast kemi tė bėjmė me gjėra reale, por tė papranueshme qė ndėrtojnė jetėn e njė personi, ose tė paktėn e rrethon jetėn e tij duke e orientuar nė qorrsokakė tė ngushtė, tė errėt dhe tė pa sigurt.
  Nėse do tė kishte arritur shkenca qė me teknologjinė e saj tė na paraqiste realitetet njerėzore tė njė vendi ashtu siē na jep nė mėnyrė tė skematizuar me pamje satelitore rrugėt, natyrėn dhe relievin e njė vendi, atėherė realitetet njerėzore tė shqiptarėve do tė fotografoheshin nga lart si rrugica qorre qė kryqėzohen dhe ndahen nga njėra tjetra nė mėnyrė tė ē’rregullt.
  Mendjet e shqiptarėve janė aq shumė tė trazuara, tė provokuara dhe konfuze saqė ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė ndėrtuar realitetin e secilit nė veēanti dhe tė tė gjithėve nė pėrgjithėsi, sepse kėtu veprojnė shumė rryma, ide dhe mendime qė kundėrshtojnė, ndajnė dhe bashkojnė nė tė njėjtėn kohė mendjen e ēdo shqiptari si aktor i veēantė nė shoqėri dhe tė gjithė shqiptarėve si aktorė tė pėrbashkėt tė realitetit tė pėrgjithshėm njerėzor shqiptar.
  Ēdo shqiptar nė kompleksin e pėrgjithshėm tė realitetit njerėzor nuk ėshtė aktor apo kalimtar i njė sokaku tė vetėm, por gjatė udhėtimit tė tij jetėsor, pse jo dhe ditor mund tė udhėtoj nė disa sokakė, tė cilėt pėr nga struktura e tė menduarit, tė vepruarit, pėr mėnyrėn se si janė ndėrtuar, pėr stilin dhe gurėt qė janė pėrdorur pėr t’i shtruar, pėr ngjyrat qė janė pėrdorur pėr tė lyer muret anėsore, janė tė ndryshėm, deri sa herė-herė arrijnė nė njė pikė tė pėrbashkėt, ku kryqėzohen dhe bėhen tė njėjtė.
  Kėtu, nė realitetin shqiptar, nuk ėshtė e habitshme qė njė person pasdite tė zgjedhi rrugėn e njė politikani qė e ka ftuar tė marr pjesė nė njė pjesėmarrje politike tė natyrės protestuese, nė darkė tė shkojnė nė rrugėn e njė politikani tjetėr qė e fton ta ndjekin nė sokakun e politikės sė tij pėr tė protestuar dhe kundėrshtuar atė tė pasdites si dhe nesėr nė mėngjes, tė zgjedh njė sokak tjetėr qė ėshtė krejtėsisht i ndryshėm nė interesa dhe nė formė me dy tė parėt.
  Personat qė kanė zgjedhur tė udhėtojnė nė kėto sokakė kanė disa veēori dhe tė pėrbashkėta tė cilat janė:

  1. Statusi i udhėtarit qė duhet tė ec nėpėr sokakė qė nuk i ka shkelur asnjėherė mė parė.
  2. Tė gjithė sokakėt janė tė ngushtė, errėt dhe herė pas here kryqėzohen me njėri-tjetrin duke formuar sheshe tė vogla, ku mund tė gjesh udhėtar tė ndryshėm, por qė kanė tė njėjtin synim, tė dalin sa mė shpejt nė ndriēimin e plotė, ku syri i tyre mund tė mbushet me kurajė/gėzim pėr tė pėrjetuar ēastin e lirisė dhe tė arritjes sė objektivit personal politik dhe njerėzor.
  3. Tė gjithė kėto sokakė janė pjesė e tė njėjtit realitet, atij shqiptarė.


  Pėr shembull ėshtė paksa i ngatėrrueshėm dhe i vėshtirė pėr tu shpjeguar sipas moralit njerėzor se persė njė ose disa persona tė lindur/rritur nė tė njėjtin sokak me kalimin e kohės zgjedhin sokakė tė rinj pėr tė udhėtuar tė pavarur nė interesat personale pėr tu takuar mė vonė nė sheshe tė pėrbashkėta. Aty, ku tė gjithė takohen pėrsėri sė bashku, pėr tė rikujtuar nostalgjitė qė kanė pėrjetuar bashkėrisht, kur ishin nė sokakun e parė tė jetės sė tyre reale tė pėrbashkėt.
  Nė kėtė labirint tė mbushur me sokakė tė ndryshėm dhe tė ngjashėm nė tė njėjtėn kohė, duhet tė jetė shumė e vėshtirė pėr udhėtarin shqiptar qė ketė tė zgjedhur pėr tė realizuar realitetin e tij njerėzorė, sepse sado tė jetė i bindur se ka zgjedhur njė rrugė tė pavarur dhe tė ndryshme nga tė tjerėt, ai do tė zhgėnjehet, kur tė shikoj se trajektorja e tij pa kaluar shumė kohė takohet me njė, dy apo me mė shumė sokakė tė tjerė.
  Po pėrse realiteti njerėzor shqiptar ka njė labirint kaq shumė tė ngjeshur dhe tė paqartė, kaq shumė tė ngjashėm dhe tė ndryshėm nė tė njėjtėn kohė? Sepse realiteti shqiptar, para rėnies sė perdes sė hekurt formonte vetėm njė sokak tė vetėm, ku tė gjithė udhėtarėt ishin tė detyruar tė udhėtonin vetėm pėrmes atij, duke ecur e ecur, por pa arritur kurrė qė t’i dilnin nė krye.
  Nuk i dilnin dot asnjėherė nė krye, sepse sokaku ishte tamam si trupi i njė gjarpri, ku udhėtarėt e thjeshtė dhe tė lodhur ndodheshin nė pjesėn e trupin, kurse kokėn e pėrbėnin vetėm njė ose dy udhėrrėfyes dhe drejtues nė tė njėjtėn kohė.
  Shqiptarėt, tė bezdisur pėr faktin se kishin mė shumė se pesėdhjetė vjet qė kishin qenė tė detyruar tė udhėtonin nė tė njėjtin sokak, sapo ju jepet liria pėr tė zgjedhur, ato menjėherė fillojnė tė shkelin dhe tė krijojnė sokakė tė rinj.
  Ato filluan tė ecnin ditė e natė, saqė ishte i pashmangshėm kryqėzimi i tyre, duke formuar sheshe tė pėrbashkėta pėr tė treguar historitė e udhėtimeve personale, pėr tė sharė/mohuar tė kaluarėn e pėrbashkėt si dhe pėr tė harruar se kanė tė njėjtėn origjinė, duke u hequr si udhėtar krejtėsisht tė rinj pėr tė realizuar njė eksperiencė tė re.
  Pėrderisa kėto janė sokakė, pėr nga natyra dhe stili urbanistik, janė tė ngushtė. Atėherė si pasojė do tė krijojnė realitete tė ngushta, jo gjithė pėrfshirėse, ku mund ta gjejnė vetėn pak udhėtarė, tė cilėt tė pavendosur dhe tė lodhur pėr tė arritur nė finish, ndryshojnė disa sokakė me shpresėn pėr ti rėnė shkurt dhe pėr tė pėrfituar sa mė shumė dhe sa mė shpejt.
  Tė gjithė kėto sokakė formojnė sė bashku realitetin e kryqėzuar shqiptarė, sepse nuk ofrojnė alternativa tė reja dhe tė ndryshme, por njė bashkėsi sorollatjes jo frytė dhėnėse qė e vendosin jetėn e ēdo shqiptari nė njė pozicion shumė tė vėshtirė vendimmarrje se ēfarė duhet tė zgjedh, pse duhet ta zgjedh dhe kur duhet ta zgjedh pėr tė ndėrtuar sokakun e realitetin tė tij duke shpresuar se shumė shpejt do tė arrij tė kaloj labirintin pėr tė gjetur horizontin e shpresės dhe ndryshimin e shpirtit dhe kthjellimin e mendjes.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....
  Likes xhebrail1 liked this post

 24. #24
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  A qajne burrat (shqiptar)?

  Eshte nje film qe sa here e shoh, nuk mund te permbahem pa qare. Ndoshta e keni pare, "Shadowlands", me te famshmin Anthony Hopkins. Ngjarja ndodh ne Angli ne vitin 1952 dhe thuhet se eshte bazuar ne nje histori te vertete te nje dashurie midis shkrimtarit britanik C.S. Lewis dhe nje amerikaneje, Joy Gresham, e cila shkruan edhe vete poezi. Per kete rol, Deborah Winger ishte kandiduar per Oskar si aktorja me e mire.

  C.S. Lewis, ne moshe, ben nje jete te qete e te rehatshme. Punon si profesor i letersise angleze ne nje kolegj ne Oksford. Me ardhjen e amerikanes Joy, e cila ka nje djale nga martesa e pare me nje alkolist, gjerat ndryshojne. Nga nje lidhje fillimisht shoqerore, lind nje dashuri e thelle e cila perfundon me martese. Kurorezimi behet ne spital pasi Joy e kupton se vuan nga kanceri i eshtrave. Lewis ka nje natyre shume te terhequr. Kur ishte 9 vjec i kishte vdekur e ema dhe nga dhimbja e humbjes qe atehere nuk u ishte leshuar ndjenjave. Asnjehere nuk arrin t'ia shprehe asaj dashurine para se ta kuptoje se jeta e saj nuk do te zgjaste shume, por kesaj radhe sikur e meson dhe e kupton porosine ne jete se kurre nuk eshte vone t'i tregosh njeriut qe e do, ate qe ti ndjen per te. Pjesen tjeter qe u mbetet bashke ai ben cmos per t'i treguar asaj se sa shume e do. E perkrah emocionalisht dhe fizikisht deri ne momentin e fundit te jetes se saj. Nje skene qe me siguri u mbetet ne mendje te gjithe atyre qe e kane pare kete film eshte ajo kur Lewis tragon Douglasin, te birin e Joyt - pas varrimit - me perpjekje te mbinatyrshme lufton shume te permbaje dhimbjen qe ndjen, te mos shpertheje ne vaj perpara tij. Pa sukses! Dhe sa here e shoh kete skene, me kujtohet Cajupi. Po, poeti yne i madh, Andon Zako Cajupi, me vargjet e tij ne 'Vaje'.

  Qe diten qe vdiqe, qe kur s'te kam pare
  Lote qe kam derdhur s'me jane dhe thare!
  Shume vjet u bene, sot u mbushen dhjete
  Qe kur me ke lene dhe s'te shoh nde jete
  Nde c'kopshte me lule ke qendruar valle?
  S'te vjen keq per mua? S'te vjen mall per djale?
  E ke lene foshnje, tani u be burre;
  S'harrite ta rritje, s'te ka pare kurre!
  Per ty, shume here, coc do te me thote,
  Por s'munt t'i pergjigjem se me mbytin lotet
  Kthej koken me nj' ane dhe veshtroj perpjete...!
  Duke psheretitur te Zot i vertete...

  Sa rralle degjon dike - sidomos nga burrat shqiptare 0 te shpreh dashurine, mungesen, dhimbjen per gruan para te tjereve.

  Ndoshta per kete arsye shpesh te tjeret formojne bindjen se shqiptaret jaen burra shume te vrazhde! Per shkak te tradites ndoshta jane me te rezervuar, por ata qe i lexojne keto vargje, te thurura me aq ndjeshmeri, dhimbje, dashuri, me siguri e kuptojne edhe anen tjeter te burrave tane! Prandaj, kjo poezi e tij, bashke me shkrime te tjera natyrisht, e ben Cajupin poetin qe e adhuroj me se shumti nga tanet. Fakti se keto vargje duhet t;i kete shkruar diku ne fillim te shekullit te kaluar, me ben te ndihem edhe me mire.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 25. #25
  Veri investigatio Avatari i alfonci
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Perpara kompjuterit
  Postime
  3,045
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  82
  Citim Origjinale Postuar nga Elushe Shfaq Poten
  Eshte nje film qe sa here e shoh, nuk mund te permbahem pa qare. Ndoshta e keni pare, "Shadowlands", me te famshmin Anthony Hopkins. Ngjarja ndodh ne Angli ne vitin 1952 dhe thuhet se eshte bazuar ne nje histori te vertete te nje dashurie midis shkrimtarit britanik C.S. Lewis dhe nje amerikaneje, Joy Gresham, e cila shkruan edhe vete poezi. Per kete rol, Deborah Winger ishte kandiduar per Oskar si aktorja me e mire.

  C.S. Lewis, ne moshe, ben nje jete te qete e te rehatshme. Punon si profesor i letersise angleze ne nje kolegj ne Oksford. Me ardhjen e amerikanes Joy, e cila ka nje djale nga martesa e pare me nje alkolist, gjerat ndryshojne. Nga nje lidhje fillimisht shoqerore, lind nje dashuri e thelle e cila perfundon me martese. Kurorezimi behet ne spital pasi Joy e kupton se vuan nga kanceri i eshtrave. Lewis ka nje natyre shume te terhequr. Kur ishte 9 vjec i kishte vdekur e ema dhe nga dhimbja e humbjes qe atehere nuk u ishte leshuar ndjenjave. Asnjehere nuk arrin t'ia shprehe asaj dashurine para se ta kuptoje se jeta e saj nuk do te zgjaste shume, por kesaj radhe sikur e meson dhe e kupton porosine ne jete se kurre nuk eshte vone t'i tregosh njeriut qe e do, ate qe ti ndjen per te. Pjesen tjeter qe u mbetet bashke ai ben cmos per t'i treguar asaj se sa shume e do. E perkrah emocionalisht dhe fizikisht deri ne momentin e fundit te jetes se saj. Nje skene qe me siguri u mbetet ne mendje te gjithe atyre qe e kane pare kete film eshte ajo kur Lewis tragon Douglasin, te birin e Joyt - pas varrimit - me perpjekje te mbinatyrshme lufton shume te permbaje dhimbjen qe ndjen, te mos shpertheje ne vaj perpara tij. Pa sukses! Dhe sa here e shoh kete skene, me kujtohet Cajupi. Po, poeti yne i madh, Andon Zako Cajupi, me vargjet e tij ne 'Vaje'.

  Qe diten qe vdiqe, qe kur s'te kam pare
  Lote qe kam derdhur s'me jane dhe thare!
  Shume vjet u bene, sot u mbushen dhjete
  Qe kur me ke lene dhe s'te shoh nde jete
  Nde c'kopshte me lule ke qendruar valle?
  S'te vjen keq per mua? S'te vjen mall per djale?
  E ke lene foshnje, tani u be burre;
  S'harrite ta rritje, s'te ka pare kurre!
  Per ty, shume here, coc do te me thote,
  Por s'munt t'i pergjigjem se me mbytin lotet
  Kthej koken me nj' ane dhe veshtroj perpjete...!
  Duke psheretitur te Zot i vertete...

  Sa rralle degjon dike - sidomos nga burrat shqiptare 0 te shpreh dashurine, mungesen, dhimbjen per gruan para te tjereve.

  Ndoshta per kete arsye shpesh te tjeret formojne bindjen se shqiptaret jaen burra shume te vrazhde! Per shkak te tradites ndoshta jane me te rezervuar, por ata qe i lexojne keto vargje, te thurura me aq ndjeshmeri, dhimbje, dashuri, me siguri e kuptojne edhe anen tjeter te burrave tane! Prandaj, kjo poezi e tij, bashke me shkrime te tjera natyrisht, e ben Cajupin poetin qe e adhuroj me se shumti nga tanet. Fakti se keto vargje duhet t;i kete shkruar diku ne fillim te shekullit te kaluar, me ben te ndihem edhe me mire.
  Nje fatkeqesi e treguar me shume cilesi nga ju.

  Ne fakt shoqeria shqiptare eshte ne pergjithesi e vrazhte dhe jo e sinqerte me ndjenjat e saj duke filluar qe nga natyra, familja dhe dashuria.

  I kam perjetuar te gjitha vete ne kete menyre: Natyra, kam ndotur pa e kuptuar se perse po e bej me nje mendim ilogjik se kjo do te duket si dicka e "kendeshme" ne syte e moshatareve qe me rrethonin ne nje kohe qe nuk ndihesha se duhej te kisha nje sjellje te tille ndaj natyres qe me rrethonte, qofte ky plazh, park, rrugice apo ndonje vend tjeter. Ndaj familjes, eshte shume e rralle qe te degjojme familjet te shprehin dashurine e tyre ndaj njeri tjetrit ne shqiperi. Psh eshte disi si tabu qe te mos i thuashs prinderve apo vellezerve dhe motrave qe i doni shume nese i doni. Apo thjeshte t'iu thuash ne telefon te perqafoj shume. Ne familjen time kam marrur inisjativen per te thyer keto akuj. Reagimi i pare ka qene i pasigurte, por tani vleresohet inisjativa ime. Ne dashuri nese mund ta quaj keshtu. Shqiptaret jane mesuar te thone te dua edhe nje njeriu qe nuk e kane pare kurre me perpara. Harrojne vleren e kesaj fjale, botekuptimin dhe brendesine e saj. I thone te dua njeri tjetrit ne nje kohe kur ato vetem shikohen si partnere ne shtrat. Ndjenjat serish nenvleresohen dhe ato qe thuhen jane jo te paralelizuara dhe te pasinqerta me ato qe ndihen.

  Nje shoqeri e padeklaruar sesi ndihet vertete humbe shume mendoj une. Keto jane gjera qe mund te ndryshohen dhe "tradita" jo e pershtatshme mund te behet histori. Por kjo varet nga une, nga ty, nga te gjithe ne nese do e bejme kete ne botet tona, me vetet tona; ti japim mundesi qe sinqeriteti dhe njesite e shprehura te mbizoteroje ne ato qe themi dhe bejme.
  Udha e mbarė se erdh pranvera, shko, dallėndyshe tue fluturue, prej Misirit n'dhena tjera, fusha e male tue kėrkue; n'Shqipni shko, pra, fluturim, shko nė Shkodėr, n'qytetin tim. - Filip Shiroka

  "Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia" - Isa Boletini

  Shqiperise nuk i ka ardhur asgje e mire nga lindja; pervec diellit.

 26. #26
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  ShQEPEri

  Sepse shqiptarėt mė ngjajnė me qepė. Tė paktėn mėnyra sesi funksionon kujtesa historike, po. Nė fund tė fundit kur njė gogol si Shreku, pretendon se ngjan me qepė, pse tė mos e bėjmė kėtė krahasim? Sepse shtresat nė tė cilat kalon historia shqiptare, e shkruar apo jo, tė japin njė ndjenjė ėmbėlsie djegėse kur e lexon, nga e cila mund tė burojnė dhe lot. E pėr mė shumė i ngelet pas disa kohėsh ajo era e pakėndshme karakteristike e bimės nė fjalė. Njė erė e pakėndshme ndihet ndonjėherė ndėr ne. Nuk mban era qepė, por era injorancė.

  Fjala qepė nė shqip, ėshtė nė gjininė femėrore. Ndoshta njė hap pėrpara integrimit kur i njihet roli femėror bimės dhe trajta mashkullore ėshtė pak e pėrdorur. Nuk besoj tė ketė njerėz qė nuk e dinė se trajtės mashkullore tė fjalės qepė, i pėrgjigjet fjala dudum. Dudumi ėshtė qepė me njė xhufkė, qė i rri lehtė mbi kokė bimės, me disa fije tė bardha qė era i lėviz aq herė sa fryn. Dudumi ėshtė eolik.

  Era qepė e historisė, i detyrohet pikėrisht dudumėve. Dudumit tė parė qė mbahet mend, i dukeshin mustaqet e veta tė holla aq tė fisme sa e shpalli veten mbret. Ai zbatoi politikėn e hapjes sė dyerve tė botės ndaj vendit tė qepėve duke lejuar tė huajt tė na mbanin erė e tė na gatuanin si tė donin. Derisa tė huajt vetė u bindėn se kjo tokė pjellore ndoshta vlente mė shumė sesa qepėt e mbjella nė tė. Kėshtu na pushtuan. Si qepė qė jemi filluam tė qajmė pushtimin e pushtuesit dhe largimin e mashtruesit. Mė pas njė dudum tjetėr vjen na ... e na mbush mendjen se nėse kemi ndėrmend tė gatuhemi, do ta bėjmė me forcat tona. Madje duke zbatuar mjetet e reja teknologjike. Kėshtu u futėm nė tenxhere me presion, tė izoluar me vullnet tė dorėzuar, dhe dėshirėn e zjarrtė pėr tu bėrė ēomlek. U bėmė dhe ēomlek, po pėrsėri mbanim era qepė. Jemi qepė interesante ne... Qepė qė nuk ka fituar imunitet ndaj erės sė vet dhe qan sa herė ndodhet nėn efektin negativ qė lėshon era e rracės sė vet. Ky difekt biologjik, ka kufizuar jashtė mase mėnyrėn e tė menduarit. Ja tani psh, kemi dy variete kryesore qepėsh: qepė qė qajnė si reagim ndaj dudumit paraardhės dhe qepė qė qajnė nėn efektin e nėnshtrimit tė dudumit aktual.


  ... dhe Coca Cola.
  Nė fillim vitet 90’ mund shumė lehtė tė konsiderohej si pija ekzotike e perėndimit. Nė rang sigurisht mė tė lartė prej ēamēakėzave. Kishte status aq tė lartė sa ndonjė kanaēe e zbrazėt mund tė siguronte vend si ornament nė bufetė karakteristike tė kohės sė komunizmit. Vend nderi zinte dhe nė tavolinėn e tė ftuarve sa herė vinin apo shkonim miq. Coca cola, me zhurmėn karakteristike tė hapjes qė transmetonte cingėrisja e gazit nė shishe. Shoqėruar bashkė me qortimin e tė mėdhenjve tė mbyllej sa mė shpejt tapa se ikte gazi. Me kalimin e viteve statusi bie poshtė, por duke nderuar gjithsesi zotėruesin edhe mikun. Ēast shkėputjeje prej kolektivizimit. Akoma mė pas, siguron pija rėnie drastike tė statusit tė vet kur gojėt e liga filluan tė pėrhapnin fjalė se ishte thjesht ujė me gaz dhe sheqer. Ėshtė nė fakt e vėrtetė, po jo vetėm kaq. Tė ishte kaq pak, nuk do bėhej pija mė e shitur nė gjithė botėn. Po, pėrmban dhe kafeinė. Shoqėruar me lyrėn e fast food-ėve, sipas studimeve, krijon njė gjendje vartėsie nė organizmin e njeriut. Pak nga pak, po i kuptonim tė gjitha. Ose tė paktėn nuk u desh shumė kohė pėr tė kuptuar pse fast food-et reklamojnė menu tė ndryshme me coca colėn falas nė tė. Akoma dhe sot nuk e kuptoj gjithsesi se ēka mė shumė sesa qumėshti i vendit, sepse ky i fundit paradoksalisht, shitet mė lirė! Sot tė gjitha mallrat e vendit shiten lirė...
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 27. #27
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Vlera me e madhe e budallenjve ne shoqerine e sotme

  Perkthim nga nje gazete juriste

  I

  Akuzave tė pabaza rreth budallenjve u shtohet dhe padrejtėsia shkencėrisht e gabuar ku kėta shikohen si tė pavlerė, pengues tė shoqėrisė sė sotme apo parazitė. Ndoshta shumė herė shprehimisht urojmė pėrsėri nė mėnyrė tė gabuar qė kėta tė mungojnė mes nesh.

  Problemi me budallenjtė nuk ėshtė i thjeshtė nėse sė pari marrim parasysh vendin e qėndrueshėm dhe krejtėsisht tė nevojshėm qė kėta luajnė nė diferencializimin e klasave shoqėrore.

  Kėshtu budallenjtė ndahen nė dy kategori krejtėsisht tė ndryshme nga njėra tjetra, veē tė dyja kėto kategori i pėrgjigjen tė njėjtave ligje shoqėrore – diferencializimit.

  Kategoria e parė, pėrfshin budallenjtė tė vendosur nė klasat e ulėta tė shoqėrisė.

  Sesa e vlefshme ėshtė kjo kategori njerėzish, e kotė ta diskutojmė. Do na duhet tė theksojmė gjithsesi se pa tė shfrytėzuar, nuk mund tė ketė zhvillim. Duke folur nė gjuhėn e shkencave shoqėrore, pa kėta nuk do kishte ndarje klasore, sepse nė vend tė pabarazisė, do kishim barazi. E njėjta gjė vlen edhe kur kjo ndarje e shoqėrisė sigurohet mbi nivelin e nevojshėm, domethėnė, sikur tė gjithė tė ishin tė zgjuar, atėherė pėrsėri nuk do kishim qytetėrim, do tė ishte njėsoj sikur tė gjithė tė ishin budallenj. Qytetėrimi sigurohet vetėm nėpėrmjet ekzistencės kategorike tė tė dy grupeve, si tė menēurve, ashtu dhe budallenjve. I privuar qoftė prej njėrės nga dy degėt e tij, qytetėrimi rrėzohet pėrfundimisht.

  Nė vazhdim pra, pėrmes teorisė tė diferencializimit shoqėror, pa kontributin esencial tė budallenjve, qytetėrim nuk ka. Kėshtu, mė sė pari duhet tė njihet vlera e madhe shoqėrore e budallenjve. Madje nė sociologji, kjo vlerė njihet shkencėrisht.

  II

  Diskriminimi ndaj budallenjve vjen si rezultat i rendimentit tė kategorisė sė dytė ku ata pėrfshihen, e cila ėshtė mė e bezdisshme se e para, por dhe kjo pėrfshirje e tyre bėhet e tillė nėse kalon kufijtė e llogjikės dhe shndėrrohet nė lėvizje antisociale dhe antishkencore. Kėtu pra, akuzohen budallenjtė e kategorisė sė dytė, ata qė mbajnė poste tė larta nė rendin shoqėror.

  Ky gjykim i situatės, shmang krejtėsisht njė padije tė funksionimit diferencial shoqėror, i cili pėrmblidhet nė rregullin elementar “Pėr 10 budallenj, duhet njė i menēur”, “pėr 10 tė paaftė, njė i aftė”. Ky fenomen, tipik klasik, tepėr i vjetėr shekullor, ekziston pėr aq kohė sa ėshtė nė jetė dhe shoqėria njerėzore, qė nga fillimet e njerėzimit. A bėhet tė jetė fenomeni nė fjalė thjesht “rastėsor”? Po rastėsi konsiderohet ēdo gjė qė truri i njeriut nuk e kap dot. Asnjėherė veē, nuk ėshtė konsideruar rastėsi ai ēka quhet rregulli themeltar i diferencimit shoqėror. Dhe susta psikologjike siguruese e aleancave tė atyre qė janė “poshtė”, ndaj atyre qė janė “lartė” ėshtė njėherėsh e dhėnė sipas ressentiment.

  Aleanca e budallenjve, nuk ėshtė gjė tjetėr veē njė organizim mekanik sipas parimit tė “pėrpjekjes mė tė vogėl” nė mėnyrė qė tė luftojė njė forcė mė tė madhe tė pėrfytyruar tek njė grup oligarkik apo te njė njeri i vetėm. Ky organizim, i kufizuar nė shtrirje, ėshtė emėrtuar prej termit sociologjik si “klikė”.

  2 Ėshtė e lindur tendenca e budallait, shumė shpesh madje e kthyer nė mani, qė tė pėrfshihet nė lėvizjet sa mė tė forta, sa mė tė shumta, nė organizata shoqėrore tė ēdo lloji e natyre.

  Kjo tendencė shpjegohet sė pari pėrmes lehtėsisė tė tufėzimit, (grupimit) tė cilit i nėnshtrohet si pasojė e mungesės sė individualitetit. (Prej kėsaj tendence rrjedh dhe urrejtja ndaj individėve apo individualistėve).

  Arsyeja e dytė ėshtė paniku kafshėror individualist prej tė cilit pėrfshihet vazhdimisht, dhe frika e arsyeshme se mund tė pėrmblidhet nė ēfarėdo lloj proletariati. Kėto tendenca, janė afėrsisht fakte tė pathyeshme pėr tė vėrtetuar cungimin shpirtėror tė dikujt.

  Nė kėtė mėnyrė krijohen flukse tė larta rrymash budallenjsh qė vėrshojnė nėpėr organizata tė ēdo lloji. Nėse kėto organizata, janė mbrojtėse tė interesave, atėherė arrijnė ta ruajnė tė paktėn mbrojtjen qoftė sipėrfaqėsore tė interesave qė kanė. Po nėse kėto organizata janė tė natyrės shpirtėrore, me kalimin e kohės degjenerojnė nė budallo-adhurim.

  Kėtij fenomeni tė fundit i janė nėnshtruar psh degjenerimi i masonerisė, Lidhjet e kudondodhura Roteriane, akoma sė fundi dhe ajo..Organizata e Kombeve tė Bashkuara! Pra sipas tė dhėnave mė sipėr, tendenca shtytėse e budallenjve drejt organizatave tė ēdo lloji dhe natyre dhe tufėzimit tė tyre me mani, antindividualizmi dhe grupimi pa ndėrhyrje tjetėr, na jep shembujt e ekonomisė sė drejtuar nė shembujt e socializmit, apo komunizmit. (tė tjerė janė ata qė shfrytėzojnė teori tė tilla gjithsesi).

  Nė kėtė mėnyrė, mė tej mund tė shpjegohet pėrzgjedhja rigorozisht dhe rreptėsisht e budallenjve nė krye tė organizatave shoqėrore, tė cilėt pėrmes dhunės politike arrijnė tė mbizotėrojnė dhe si sistem ekonomik apo politik. Po nga ana tjetėr, kritikat, privilegje e atyre personave qė zotėrojnė njė llogjikė tė fortė, tė drejtuara ndaj udhėheqėsve tė organizatave tė tilla, janė krejtėsisht tė padėshirueshme. Sepse e ushtruar nga tė tjerė, bie ndesh me pushtetin e budallenjve, apo tė atyre qė mbajnė njė pozitė tė tillė interesi qė i bėn tė ndjeshėm ndaj mendimit kritik. Mungesa e mendimit individual, lėvdatat, keqdashja (shikoni mė poshtė) i bėjnė kėto situata, ideale pėr tu klasifikuar si tė zotėruara prej budallenjve. Pėrsėri tendenca e paluftueshme qė budallenjtė kanė tė mblidhen nė tufėzim, pėrmes shfaqjeve publike, tė ushqyera prej radiove, televizionit, modės, dhėnies sė vlerėsimeve (diplomave, medaljeve) japin njė pikturė tė pėrgjithshme si shfaqje budallėku dhe pėrmes asaj ēka pamė mė lart, janė tė vetkuptueshme.

  III

  3. Tani na duhet tė gjejmė se kur duhet ta marrim si tė dhėnė mundėsinė reale tė ndikimit prej kopesė sė budallenjve? Kjo mundėsi, mund tė vlerėsohet objektivisht dhe pavarėsisht sustės psikologjike (ressentiment) e cila nuk do tė kishte asnjė ndikim aktiv shoqėror nė diferencimin e klasave. Ėshtė vlerė e dhėnė nėpėrmjet pozitės qė mbajnė budallenjtė nė rendin shoqėror. Pozitė nė tė cilėn shndėrrohen nė tė pazėvendėsueshėm, sepse ėshtė pozitė mė e ulėt por gjithashtu hallkė e nevojshme pėr funksionimin e tė gjithė mekanizmit shoqėror, i cili bazohet absolutisht nė hallkat e veta mė tė ulėta.

  Mė qartėsisht duket kjo varėsi nė marrėdhėniet me hallkat mė tė larta nė personazhe dhe pozita qė kėto hallka u pėrkasin. Qartėsisht kjo lidhje duket te forma e santazhit, tė cilėn e njohin tė gjitha qeniet shoqėrore. Si shembull jepet shmangia, mbyllja e njė dosjeje, apo mosdhėnia e urdhėrit tė mandatit tė arrestit kundrejt njė tė kėrkuari kriminel, prej organeve (tė ulėta nė grada) policore tė lidhura me persona tė tillė etj.

  4. Duke marrė parasysh, aktualitetin e kėsaj gjendjeje nė rangjet e ulėta tė personave nė diferencimin social, bėhet plotėsisht e kuptueshme ngritja nė pozitė e personave tė tillė pėrmes aleancave duke vendosur veten dhe tė tjerė nė pozita tė tilla paralizuese tė sistemit dhe bojkotimin nga kėta persona me kėto aleanca nga njėra anė ndaj personave tė aftė pėr tė kryer njė punė tė caktuar, ndėrsa nė anėn tjetėr, vendosin shtytjen ndaj personave tė njėjtė me ta drejt pozitave drejtuese. Ky fenomen emėrtohet “klikė”.

  Qė njė evolim tė llojit tė tillė, asnjė nuk mundet ta ndalojė kjo duket qartė, aq qartė sa duket dhe marrėdhėnia e ndėrvarur sipas tė dhėnave tė mėsipėrme. Sipas kėsaj vartėsie, fenomeni “njė budalla bie, njė mijė ngrihen” vazhdon pambarimisht.

  I ardhuri nė pozitė kėsaj here budalla, do tė kėrkojė mė budallenj se vetja pėr t’i patur vartės deri sa njė ndėrhyrje e dhunshme nga jashtė, e detyrueshme herė prej nevojės, herė prej organizmave shoqėrorė, apo njė pėrēudnim i organizatės nė fjalė do tė jetė i rangut tė tillė qė tė ēojė nė njė tronditjeje nga themelet deri nė fundin e saj.

  5. Por edhe pa aleanca dhe organzime, pa “klika”, tė ardhurit e rinj budallenj apo tė paaftėt pėrgjithėsisht, sikur edhe individualisht tė mbizotėronin vendosen tė lidhur me diferencimin social nė njė rang tė njėjtė me tė organizuarit. Sepse objektivisht, pozitat tė cilat mbajnė, nėse marrim parasysh si mė sipėr, janė tė tilla qė i bėjnė ose tė mbivlerėsuar, ose tė ngrėnshėm (durueshėm) prej tė tjerėve, asnjėherė veē nė kėto pozita nuk kėrkohet aftėsi qė tė arrihet deri aty. Nė tė kundėrt, njerėzit e aftė, shtypen dhe rrėzohen me rastin mė tė parė qė arrijnė nė majat mė tė larta tė sistemit. Nė kėtė mėnyrė, shumė tė paaftė kanė arritur tė kenė pozita tė larta qė nga presidenti i Republikės deri te “sekretari i Aleancės sė shitėsve tė ēarqeve tė minjve”. Kėto pozita shoqėrore asnjėherė njė njeri serioz nuk do kėrkonte t’i kishte. Pozita tė cilat shoqėrohen me diploma, medalje, shfaqje etj.

  Kolegu causeur i rasteve mė lart pėrbėn me tė vėrtetė njė fshikullim shoqėror, sepse si causerie merr pėrsipėr tė flasė te kopeja e njerėzve mbledhur pėrpara tij ēfarė u bė nėpėr gazeta, ēfarė dėgjoi nė radio, ēfarė i thanė njerėzit nė rrugė etj. Gjithashtu kur vendos tė komentojė mbi tema tė vėshtira qė kėrkojnė mprehtėsi intelektuale dhe hir shpirtėror si psh se gjatė natės mbizotėron errėsira dhe pas shiut sigurisht ka lagėshti. Nė kėto raste shtohet gjithashtu qėndrimi “vetėmbrojtės” ndaj njerėzve intelektualisht mė lart se ai vetė, njė nėnvleftėsim i qėllimshėm i tyre nė emėr tė popullit etj.

  IV

  6 Interesant ėshtė pėrfundimisht dhe fenomeni i disa njerėzve tė ditur tė cilėt instiktivisht e ndjejnė rolin e madh tė budallenjve nė shoqėri dhe karrierėn e tyre tė shndritshme – nė prerjen e artė tė modestisė sigurisht – vendosin tė vishen me kėtė rol tė ngrihen dhe ata nėpėrmjet metodės sė infiltrimit ndėr ta. Por ky rol ėshtė tejet i vėshtirė pėr dy arsye kryesore.

  Sė pari subjektivisht, ekzistenca e jetės shpirtėrore dhe intelektuale ka njė reflektim nė fizionominė e jashtme, kjo edhe me aktrimin mė tė mirė tė mundshėm ėshtė e vėshtirė tė fshihet, veē nė rastin kur kemi tė bėjmė me talent aktrimi tė jashtėzakonshėm. Thjesht, veē prania e njė tė menēuri ėshtė si rregull, tejet sfiduese pėr budallain. Kompleksi psikologjik i ndjenjave qė vėrshojnė drejt tij, ėshtė krejtėsisht i njėjtė me atė tė njė kafshe nė ikje e sipėr, nė gjendje paniku, ose tė njė njeriu nė gjendje arratisjeje, apo pozicion mbrojtjeje. Urrejtja, frika, keqdashja, bashkė me guximin harbut pėrmblidhen nė njė mėnyrė tė tillė qė shprehin pėr njė sy tė stėrvitur qartė nė ēdo frazė, qėndrim tė njėjtė nėnvlerėsues, apo pėrulės nė njė gjendje tė rrezikuar.

  Sė dyti, sipas mėnyrės tė tė menduarit tė budallait, dyshimi instiktiv i lindur i tij, ėshtė e tillė qė hipokrizia aktoriale e tė menēurit bėhet e kotė. Nga ana tjetėr, sinqeriteti i vėrtetė i shprehur prej tė menēurit konsiderohet si hipokrizi. Budallai ėshtė qėnia mė e afėrt me mbretėrinė e kafshėve, ka ndjenja dyshimi instiktiv tė zhvilluar nė mėnyrė tė tillė qė bėhet i pamundur diagnostifikimi apo krijimi meditues dhe renditja llogjike e fakteve, tė dhėna zgjuarsie kėto, aftėsi jo tė mbėshtetura nė instikte, por nė dije. (budallai) i paarmatosur dhe i pambrojtur prej ofensivės inteligjente, pėrballė veprimeve llogjike tė ftohta tė njė zgjuarsie tė huaj, karakteristika qė bėhen tė pakapėrcyeshme pėr tė, dhe pėr t’i pėrballuar vė punė mjetin e vetėm qė ka nė dorė, pikėrisht ato qė pėrdorte dhe njeriu primitiv apo kafshėt – dyshimin instiktiv.

  Nė kėtė mėnyrė shpjegohet dhe inferioriteti fizik, apo shpirtėror i popujve qė frymėzohen kryesisht nga dyshimi instiktiv dhe nga vetėkėnaqėsia, karakteristika qė i marrin si tė dhėna inteligjence. Nė kundėrshtim me evropianėt, tė cilėt nuk kanė asnjė nevojė pėr ndjenja tė tilla dhe botkuptimi i tyre ėshtė mbėshtetur mbi llogjikėn. Sipas kėsaj gjithashtu, duket qartė se dyshimi keqdashės dhe pjella e tij, dinakėria, janė tė dhėna krejtėsisht tė kundėrta me inteligjencėn, madje i kanė zėnė vendin kėsaj tė fundit. Themi nė “tė kundėrt” pėrsa i pėrket rolit, sepse dituria, nuk ėshtė e pavarur prej instiktit, pėrkundrazi, ėshtė zhvillimi i mėtejshėm i kėtij tė fundit qė nga vlera e tij fillestare.

  7. Dinakėria, ėshtė ushtrimi aktiv i dyshimit dhe stadi i dytė i tij, veprim i njėjtė me instiktet kafshėrore tė mbrojtjes, sepse pėr tu ushtruar presupozon varfėrinė dhe inercinė shpirtėrore tė budallait, si kafshė instiktivisht dhe shpirtėrisht nėn panik. Dyshimi i thjeshtė ėshtė njė mbrojtje me natyrė pasive e cila nuk u drejtohet personave tė tretė. Ndėrsa dinakėria ėshtė mbrojtje e natyrės aktive, sepse pėrmbledh aktivitet tė trurit, renditje mendimesh dhe pėrfundimesh deri nė veprim (kur themi ia hodhi psh), dhe si pėrfundim ushtrohet mbi persona tė tretė. Vlera e cilėsisė sė mendimeve, meditimeve dhe pėrfundimve nuk ka lidhje me zgjuarsinė kur vetė pėrdorimi i kėtyre na ēon nė ushtrimin e asaj ēka quhet me njė fjalė tė vetme – dinakėri (shejtanllik), por pėrdorimi i pėrgjithėsimeve nė kombinim me nivelin e ulėt intelektual ēon nė ushtrimin e disa veprimeve tė njohura nė funksion tė dinakėrisė (lavdėrime, gėnjeshtra, keqdashje, shpifje, kurvėllik, kėndvėshtrim simpatik ndaj budallenjve akoma, duke zėnė nė gojė fėmijėt e shumtė tė tij, ofertė ndaj tė “fortit” pėr shėrbime tė ndryshme, tė lehta dhe tė pamoralshme, spiunllik, “marrje pluhurash”, karagjozėllėqe, apo tė bėrit si Kazanova, puthje duarsh pėrpara “tė Plotfuqishmit”, nxjerrje fjalimesh, thurje tė vargjeve lėvdonjėse, mbartje qesesh me zarzavate etj)

  8. Budallai mundet pėrmes “aftėsisė” sė tij dhe mjeteve tė cekėta intelektualo-shpirtėrore, (nė mungesė tė aftėsive tė larta intelektuale), tė ushtrojė mė pas dhe mashtrimin. Mashtrimi siē dihet, ėshtė fshehja e tė vėrtetės, apo parashtrimi i gėnjeshtrės si e vėrtetė. Sipas kėtij pėrkufizimi, ushtrimi i mashtrimit, nuk i detyrohet mprehtėsisė sė atij qė e ushtron, sepse si ēdo njeri qė mundet tė parashtrojė tė gėnjeshtrėn si tė vėrtetė, ashtu mundet dhe budallai nė fjalė, por nė mirėbesimin e viktimės. Arsyeja qė i futet kėsaj rruge si mė e lehta mendėrisht e mundshme, pėr budallain ėshtė mungesa e mprehtėsisė sė tij dhe paaftėsia pėr tė pėrdorur mjete tė ndershme, karakteristikė kjo e njerėzve inteligjentė. Vetėm ata munden tė pėrdorin vlera qė kėrkojnė njė kalitje individuale shpirtėrore.

  Po si ėshtė e mundur atėherė qė na del pėrpara shprehja e pėrhapur gjerėsisht se mashtruesi nuk ka mundėsi tė jetė budalla, pėrkundrazi, ėshtė i menēur? Nė tė kundėrt me analizėn e mėsipėrme sipas sė cilės del se mashtruesi nuk ka mundėsi tė jetė i menēur por budalla me vulė?

  Kjo pėrshtypje e ka burimin nga “teoria” e lidhjes sė budallėkut me mirėbesimin. Budallai ėshtė i prirur tė “mendojė” jo prej njė mekanizmi llogjik kuptues por nga pėrshtypjet e jashtme. Nuk kėrkon arsyet madhore tė cilat shpjegojnė fenomenin e caktuar, por kufizohet nė gjetjet sipėrfaqėsore aq sa pėr tė realizuar njė mashtrim tė suksesshėm. Veprimi nė fjalė nuk lidhet vetėm me mirėbesimin e viktimave tė veta dhe zgjuarsisė sė mashtruesit.

  Qė mashtrimi nuk lidhet me zgjuarsinė besoj se e bėmė tė kuptueshme mjaftueshėm. Por tė thuhet qė mirėbesimi ėshtė budallėk, kjo ėshtė me tė vėrtetė monument i budallėkut “tė zgjuar”. Sepse mirėbesimi i dikujt, presuozon qė tė tjerėt tė jenė si ai, mirėbesues dhe tė ndershėm, pra tė menēur. Ky ėshtė pa dyshim treguesi mė i lartė i arritjes kulturore dhe qytetėruese tė dikujt.

  Sa mė lart tė ndodhet dikush nė shkallėt e zgjuarsisė dhe tė qytetėrimit, qofshin kėta popuj, apo individė (psh evropianėt nė lidhje me popujt e lindjes sė mesme) aq mė mirėbesues janė ndaj njeri tjetrit.

  I fundit i budallenjve, do ta kishte tė pamundur qė tė mashtronte njė Kant apo njė Betoven dhe i fundit i grekėve (lexo shqiptarėve po tė duash ) njė evropian. Hedhja e vėshtrimit keqardhės tė “frėngėve naivė” drejt fatkeqėve “tė menēur” banorė rreth Mesdheut, apo tė Lindjes, le tė jetė dėnimi i budallenjve pėr kėtė “teori” tė tyren.

  V

  9. Jemi brenda tė vėrtetės nėse themi qė budallai ndjek instiktin e vet tė dyshimit keqdashės* (lexo supersticioneve*) dhe kjo ėshtė e padiskutueshme. Ai e vendos veten e vet brenda jetės sociale dhe “fatin” e tij nė lartėsi qiellore (brenda metafizikės psh), aty ku bota instiktive ka pėsuar njė degjenerim tė lartė - pėrballė botės llogjike, duke humbur nė kėtė mėnyrė ēdo kontakt me realitetin.

  Nėse pranojmė, ashtu siē lipset tė bėjmė, se sė pari: Instikti ėshtė i pagabueshėm, si i tillė i pashpjegueshėm dhe i pa cen. Sė dyti; se bota instiktive ėshtė mbi tė gjitha njė botė prej natyre e shėndetshme. Sė treti; se shoqėria (bashkėsia) nė vazhdimėsi tė natyrės, ėshtė njė organizėm i shėndetshėm i pėrbėrė prej individėve tė shėndetshėm, atėherė pėrfundimi mbi zotėrimin e budallenjve nė botė nėpėrmjet metafizikes nė shoqėri, ėshtė njė pėrfundim i nevojshėm dhe i parevokueshėm.

  Pėrfundimi vėrtetohet si nevojė e natyrshme dhe sociale me vlera tė pėrbotshme pėrsa u pėrket tė gjithė popujve, nė tė gjitha kohėt. Qė gjendjet metafizike mbizotėruan (jo lulėzuan) nė epokat e errėta sociale, kjo nuk ėshtė rastėsi. Budallai, siē u tha sa mė sipėr, duke ndjerė nė dyshimin e vet keqdashės “sulmin” e tė menēurve ėshtė nė mėnyrė tė krejt tė natyrshme brenda realitetit, sepse me tė drejtė ndjen rrezikun qė i kanoset pėr tu fundosur nė klasat shoqėrore mė tė ulta. Nėse mundet nėpėrmjet dyshimeve tė veta tė mbijetojė nė majėn e piramidės shoqėrore, kjo ėsht temė tjetėr.

  Ėshtė e dukshme veē qė instikti pėrbėn njė mjet orientimi (busull) dhe mbrojtjeje tė njeriut primitiv. Por ky nuk vlen ama si mjet mbizotėrimi dhe superioriteti nė njė shoqėri tė zhvilluar qė i ka tė ndara paraprakisht klasat sipas aftėsive, nė formė tė natyrshme.

  Budallai ngjan nė kėto lloj shoqėrish me njė kafshė e cila prej instiktit di t’i shmanget ēdo rreziku, pėrveē dhunės nga “lart”, sikur vjen prej xhunglės dhe hyn nė njė njė rrugė kryesore tė njė metropoli atėherė do gjendet befasisht poshtė rrotave tė njė makine. Kjo makinė, e cila ėshtė e panjohur dhe e pashpjegueshme pėr tė, mbėshtetet sigurisht nė fund tė fundit te instiktet e njeriut, por ėshtė ndėrtuar prej zgjuarsisė sė tij. Sesa shpesh mund tė gjenden njerėz tė ulėt shpirtėrisht poshtė rrotave tė “makinave” sociale, na jep njė tregues tė vendit qė mbajnė ata nė klasat sociale.

  Kėtė lloj makine, nuk mundet as budallai sigurisht ta shmangė, sepse ngritja e tij mbi tė ėshtė e kufizuar brenda caqeve tė caktuara shoqėrore. Dhe sė fundi, metafizikja, as kafshėn dhe as budallanė nuk mundet tė mbėshtjellė nėn rrota, sepse ėshtė e kuptueshme qė ai ia ka hipur kalit me flatra Pegasus. (Ose ka fluturuar me zarzavate si i themi ne )

  VI

  10. Sipas prejardhjes shoqėrore tė budallenjve, vėmė re qė prodhimi i tyre nuk kufizohet prej ndarjeve klasore. Natyra dinake, nuk i dha asnjė klase tė caktuar kėtė privilegj. Nė mėnyrė tė pėrciptė mund tė pohojmė se budallenjtė mė tė kėndshėm natyra na i ka ofruar nė rangjet e klasave tė larta, por gjithsesi, nuk ndau asnjė klasė nga ndikimi simbolik i tyre. Ministri budalla i bėrė reckė nga nėpunėsit dhe vartėsit e tij, apo matrapazi ndėrmjet punėtorėve qė shfrytėzon mundin dhe djersėn e kolegėve, janė dy raste tė kundėrta qė vėrtetojnė mė sė miri se budallėku vendlindjen nuk e ka tė natyrės klasore.

  Pėrmbajtja e budallėkut ėshtė kryesisht psikologjike pėr tė formuar mė tej variacionet e veta paralele midis budallenjve. Fils a papa i klasės superiore, i cili pėr shkak tė atrofizimit fizik dhe natyrės bulemike tė karakterit, merr seriozisht nė konsideratė rradhėn e pafundme tė rregullave tė vendosura prej familjes sė vet, duke humbur kėshtu vlerėn e mendimit kritik, katandiset nė njeri pa pikėn e karakterin dhe quhet prej klasės sė vet pėrfaqėsuese si “ēun i mirė”, kur nė mėnyrė llogjike tė pėrkufizimit do duhet tė ishte “budalla pėrsėmbari”. Ndėrsa “njeriu i popullit” nėn shembullin paralel do duhet tė quhej gjerėsisht prej shoqėrisė veē “trap”.

  Me tė drejtė duket mė i rreptė pėrkufizimi nė masat popullore. Nėse psh fils a papa i klasės superiore, nė moshėn shkollore del tė jetė i pamjaftueshėm llogjikisht, ai mbėshtetet me mjetet qė posedon klasa e vet, madje arrin tė qėndrojė nė pozita tė larta shoqėrore nėpėrmjet kėsaj mbėshtetjeje. Ndėrsa njeriu i popullit, edukohet mė me rreptėsi nga prindėrit dhe prej bashkėmoshatarėve tė vet, derisa arrin njė lodhje mendore tė tillė pėrmes nėnvleftėsimit, sharjeve, talljeve, farsave, dhe dhunės qė nuk i krijon mundėsi tė mjaftueshme tė ngjitė nė shkallėt e klasave tė tjera mė tė larta. Ky lloji i fundit i budallait, edhe mė simpatik ėshtė, mė modest, mė i padėmshėm dhe mė pak qesharak, gjithashtu e ka humbur vetėvlerėsimin, nė kundėrshtim me budallain e klasave tė larta qė bulemia dhe mbrothtėsia familjare, i shton karakterit tė tij njė lloj natyre femėrore.

  VII

  11. Sė fundi, lidhja e moralit ndėrmjet budallait dhe rengpunuesit, apo mashtruesit ėshtė papritshmėrisht e ndryshme nga ajo qė ka parasysh “opinioni publik”. Njeriu i thjeshtė, mendon se rengpunuesit dhe mashtruesit janė vėrtet tė pamoralshėm, por gjithashtu njė nėnkategori e tė zgjuarve. Nė tė kundėrt, do tė thoja se mashtruesit janė kategori e budallėkut. Dhe ja se si: Nga sa thamė mė sipėr, dinakėria pėrveē kur kjo pėrdoret si mjet prej tė menēurve kundėr budallenjve, pėrbėn dhe karakteristikė natyrale tė kėtyre tė fundit, gjithashtu konkluzion llogjik tė faktit se pėr shkak tė natyrės sė prishur tė mekanizmit llogjik tė budallenjve, dinakėria pėrbėn mekanizmin e vetėm mbrojtės qė kėta kanė nė dorė ndaj sulmeve tė jashtme.

  Pėr vėrtetėsinė e kėtyre argumentave na duhet edhe njė hap i vetėm akoma: pikėrisht qė dinakėria ėshtė e nevojshme ndėr budallenj, pėr t’i bėrė kėta tė zotėrojnė pozita dhe pushtet. Asnjė njeri me vlerė nuk e ka tė nevojshme tė bėhet dinak, apo mashtrues. Eksperienca shoqėrore e pėrditshme na mėson se kėto lloj epitetesh (mashtrues, dinak etj) asnjėherė nuk arritėn tė ishin pronė e njerėzve tė mėdhenj, tė cilėt sipas aktivitetit tė tyre janė cilėsuar si “tė kėqinj”, “tė mefshėt”, “skuthė”, por asnjėherė si mashtruesa apo rengjepunues, madje edhe kur kanė qėnė konservatorė, antisocialė nė lidhjet me njerėzit, kanė arritur tė mbizotėrojnė.

  Pasoja absolute tė gjymtimit shpirtėror tė budallait janė jo vetėm tendenca e tij pėr tu kthyer nė kope, shtytja pėrpara me shpatulla pas murit nė legjionin e njerėzve tė sėrės sė vet, mungesa e kritikės, pėrdorimi i robėrimit moral, lajkat etj. Por dhe shmangia sistematike e ēdo pėrplasjeje dhe ēdo beteje. Dhe kur budallai nė formėn e mashtruesit apo dinakut, do t’i duhet tė polemizojė, kėtė do e bėjė nėpėrmjet mjeteve mė tė lehta tė mundshme, madje ato mė imorale: Gėnjeshtrės,kurvėllikut, ligėsisė dhe shpifjes.

  Prej kėsaj del dhe teorema e patundshme qė: edhe imoraliteti ėshtė komplet privilegj vetėm i budallenjve.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 28. #28
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Titulli: Ese

  Monogram (pėrkthim)

  Monogram (Odisea Eliti 1972)

  I.


  Do mbaj zi pėrjetė - mė dėgjon? pėr ty.
  vetėm, nė Parajsė.

  Diku tjetėr do i kthejė vijat
  e dorės, Fati si klepsidėr.
  Pėr njė moment dhe Koha do jetė dakort.

  Po si ndryshe, kur dy njerėz duhen.

  Do nderė qielli tė pėrbrendshmet tona
  dhe do godasė botėn pafajėsia
  me heshtėn e tė zesės, e vdekjes.

  II

  Mbaj zi pėr diellin dhe pėr vitet qė vijnė,
  pa ne. Dhe kėndoj pėr tė tjera qė ikėn,
  nėse janė tė vėrteta.

  Tė pėrfolura trupat dhe varkat ėmbėl u pėrplasėn
  Kitara qė u ndezėn dhe u shuan nėnujė.
  Ato "mė beso" dhe "mos",
  njėra ajėr, tjetra melodi.

  Dy kafshėt e vogla, duart tona,
  qė kėrkonin rrugėn pėrmbi njėra-tjetrėn
  Saksia me barbarozė nė dyert e hapura,
  Dhe copėzat, detet qė vinin bashkė
  Pas gurėve shterpė, pas gardheve,
  Anemonėn qė tė ngeli nė dorė
  Dhe ti u drodhe tre herė, e mekur tre ditė,
  mbi ujėvara.

  Nėse kėto janė tė vėrteta po kėndoj,
  shtylla prej druri dhe tabloja katrore,
  nė mur, sirena me flokėt lėshuar,
  macja, qė mes errėsirės na pa.

  Djali me temjan dhe kryqin e kuq
  Nė perėndim pėrmes shkėmbinjsh tė paprekur.
  Mbaj zi pėr robėn qė preka dhe u bė botė.

  III

  Kėshtu flas pėr ne tė dy.

  Sepse tė dua, dhe nė dashuri di,
  tė hyj si Hėnėplotė.
  Nga kudo, pėr kėmbėn tėnde tė vogėl mes mbulesash pėrtokė
  jargavanė tė ēpoj - dhe kam fuqi
  Tė pėrgjumur, me njė frymė tė tė ēoj,
  Mes udhėsh hėnės dhe fshehtėsish deti
  Pemė tė hipnotizuara me merimanga qė argjendėrojnė.


  Dėgjuar i kanė valėt
  si pėrkėdhel dhe puth
  Si thua me pėshpėrimė "si?" dhe "ok"
  Pėrreth gushės nė gji
  Si gjithnjė, dritė dhe hije unė dhe ti.

  Gjithmonė ti yllėza, dhe gjithmonė unė, i errėt nė lundrim.
  Gjithmonė ti gjiri i detit, unė feneri nė tė djathtė.
  Moli i lagur dhe drita mbi rema.
  Lart nė shtėpinė me pjergulla.
  Trėndafilėt e lidhur buqetė dhe uji i ftohtė nė gotė.
  Gjithmonė ti, statuja prej guri, dhe gjthmonė unė hija qė zmadhohet.
  Qepeni i anuar ti, era qė e hap unė.
  Sepse tė dua dhe tė dua.
  Gjithmonė ti monedha, unė adhurimi qė e ēmon.

  Sa nata, aq fishkėllimat e erės
  sa vesa nė ajėr, sa heshtja.
  Pėrreth deti, diktator
  dritare e qiellit me yje.
  sa mė e vogla frymė e jotja.


  Qė mė nuk kam asgjė
  mes katėr muresh tavanit dhe dyshemesė
  Tė thėrras pėr ty dhe tė mė godasė zėri im
  Tė mbaj erė ty dhe tė egėrsohen njerėzit
  sepse tė pashijuarėn dhe tė ardhurėn nga larg
  nuk e duan njerėzit, dhe ėshtė akoma shpejt, mė dėgjon?
  Ėshtė akoma shpejt nė kėtė botė pėr ne zemra ime.

  Tė flas pėr ne tė dy.

  IV.


  Ėshtė akoma herėt nė kėtė botė, mė dėgjon?
  Nuk janė zbutur akoma bishat, mė dėgjon?
  Gjaku im i humbur dhe me majė ngulur, mė dėgjon
  Thika,
  Si njė dash rend pėrmes qiejve
  dhe klonet e yjeve shkatėrron, mė dėgjon?
  Jam unė, mė dėgjon?
  Tė dua, mė dėgjon?
  Tė mbaj dhe tė ēoj dhe tė vesh
  tė bardhin e nusėrisė, fustanin e Ofelisė, mė dėgjon?
  Ku po mė le, ku shkon dhe kush, mė dėgjon?

  Prej apokalipsit dorėn sta lėshon.

  Tė mėdhatė tė varurat bimė dhe llavė vullkanesh
  do vijė dita, mė dėgjon
  Tė na groposin, dhe mijėra vite tė pėrtejmė
  Me ceremoni do na gurėzojnė, mė dėgjon?
  Tė shndėrrijė mbi ta ligėsia, mė dėgjon?
  E njerėzve
  Dhe njėmijė copė tė na ndajė.

  Nė ujė njė mė njė, mė dėgjon?
  Thumbat e hidhur tė mi numėroj, mė dėgjon?
  Dhe janė vitet njė kishė e madhe mė dėgjon?
  Ku dikur, ikonat
  E shenjtorėve
  Nxjerrin vėrtetė lotė mė dėgjon?
  Kambanat hapen pėrlart, mė dėgjon?
  Pėrmes njė rruge tė thellė tė kaloj
  Presin ėngjėjt me qirinj dhe psalme zije
  Kurrkund nuk shkoj, mė dėgjon?
  Ose asnjė, ose tė dy mė dėgjon?

  Kėtė lule tė shtrėngatės dhe mė dėgjon?
  tė dashurisė
  E premė njė herė e pėrgjithmonė
  Sepse nuk bėhet pėrsėri tė ēelė, mė dėgjon?
  Nė tjetėr tokė, nė tjetėr yll, mė dėgjon?
  Nuk ėshtė dheu, nuk ėshtė ajri
  Qė prekėm i njėjti, mė dėgjon?

  Dhe asnjė kopshtar nuk u lumturua nė tjetėr kohė.

  Nga kaq dimėr dhe kaq erė veriu mė dėgjon?
  Tė shpėrndajė lule, vetėm ne mė dėgjon?
  Mes, nė mes tė detit
  Nga e vetmja dėshirė e dashurisė mė dėgjon?
  Ngritėm njė ishull tė ri, mė dėgjon?
  Me shpella me kepe dhe gremina tė lulėzuara
  dėgjo, dėgjo...
  Kush flet mes ujit dhe kush vajton - dėgjon?
  Jam unė qė thėrras dhe jam unė qė vajtoj, mė dėgjon?
  Tė dua! Tė dua, mė dėgjon?


  V.


  Pėr ty kam folur nė kohė tė largėta
  me luftėtarė tė vjetėr rebelė dhe mėkuese tė urta,
  Pėr ēfarė arsye ke pikėllimin e egėrsuar
  Kthjelltėsinė nė ballė tė ujit gurgulluar
  dhe pse, tha, afėr meje tė vije
  Qė nuk dua dashuri, por erėn dua
  Por dua rendjen e detit ngrefur, zbuluar.

  Dhe pėr ty askush nuk kishte dėgjuar
  pėr ty, as diktami, as kėrpudhat
  nė viset e larta tė Kretės, asgjė
  Vetėm pėr ty pranoi i madhi Zot tė mė marrė pėrdorė.

  Pak mė kėtej, ca mė tutje, me kujdes pėrreth
  Nė fytyrėn e bregdetit, nė gjijtė, nė flokė
  nė kodrėn valėzuar nė tė majtė.

  Trupi yt me qėndrimin e pishės vetmuar
  sytė e krenarisė dhe kthjellėt
  thellėsisė, brenda nė shtėpi me studion e vjetėr
  dantellat e verdha dhe dru qiparis
  I vetėm duke pritur ku mė parė do dukesh
  lart nė dhomė, apo pas pllakave tė avllisė.
  Me kalin e Shenjtorit dhe me vezėn e Ngjalljes.

  Si prej ndonjė afresku tė shkatėrruar
  Madhėshtor aq sa tė deshi e vogla jetė
  Tė futėsh brenda nė qiri, dritėn vezulluese vullkanore.

  Qė askush tė mos e ketė parė e dėgjuar
  asgjė mes shkretėtirės shtėpive tė shkreta
  As pararendėsi i varrosur aty, nė cep tė oborrit.
  Pėr ty, as plaka e urtė nė yshtjet e veta.

  Pėr ty vetėm unė, edhe melodia mundet
  qė pėrzė brenda meje por ajo kthehet mė e fortė
  Pėr ty, gjoksi i paformuar i dymbėdhjetė viteve
  I kthyer nė tė ardhmen me krater tė kuq
  Pėr ty si karficė aroma e hidhėt
  Qė mė gjendet nė trup dhe mė ēpon kujtesėn
  dhe ja dheu, ja pėllumbat, ja toka jonė e lashtė.


  VI


  Shumė kam parė, dhe toka mė duket pėrmes mendjes mė e bukur
  mė e bukur mes avujve tė artė
  Guri i mprehur mė i bukur
  i errėti blu i istmeve dhe ēatitė mes valėve.
  Mė tė bukura rrezet qė pa i shkelur kalon
  E pamposhtur si zonja e Samothrakės, lart mbi malet
  e detit.

  Kėshtu tė kam parė dhe mė mjafton
  Tė ketė dalė gjithė koha pafaj
  Pėrmes gjurmės qė lė ecja jote pas
  Si delfin i ri pa pėrvojė tė ndjek

  Dhe tė luajė me bardhėsinė dhe tė kaltrėn shpirti im!

  Fitore, fitore ku kam dalė pafitim
  Pėrpara dashurisė dhe bashkė
  pėrballė orėve dhe lules sė pasionit
  Ti shko, shko dhe unė le tė humbas!

  Vetėm dhe le tė jetė dielli qė mban njė fėmijė
  tė porsalindur,
  Vetėm, dhe le tė jem unė mėmėdheu qė mban zi
  le tė jetė fjala qė dėrgova mbajtėse gjethesh dafine
  Vetėm, era e fortė dhe vetėm gjithėsfera
  gjėmb nė pulitjen e thellėsisė sė detit t'errėt
  Peshkatari qė gjeti dhe hodhi prapė pėrtej kohės, Parajsėn!


  VII

  Nė Parajsė kam vėnė nė sy njė ishull
  tė pandryshėm, ti dhe njė shtėpi nė det.

  Me krevat tė madh dhe derė tė vogėl
  Kam hedhur nė hapėsirė njė jehonė
  pėr tu parė ēdo mėngjes sa zgjohem

  tė tė shikoj, gjysmėn duke kaluar nė ujė
  dhe gjysėm duke tė vajtuar nė Parajsė.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

 29. #29
  preshevare Avatari i inushja2
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  703
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  52

  Titulli: Ese

  Mos me kerko llogari te cilat si jap dot !

  Ke ndryshuar ?! Smund ta besoj qe je ti ! Une te mbaj mend ndryshe ! Te qeshur, te hareshme !
  Sa shpesh i degjoj kto fraza dhe si per ironi perkunder deshires sime dhe jo vetem per tja ber qefin dhe per tia rikthyer panoramen e vjeter, i shikoj ne sy dhe lehtas i buzeqesh , ndoshta qe te mund te me kujtojn akoma me leht ...ehe te me kujtojn se te me Kuptojn as qe behet fjale !!!
  Sepse duket qarte se nuk qenka e leht te kuptohet tjetri nese nuk ke ngen te hysh ne brendesin e shpirtit te tij ... nese ke kohe pa e degjuar ate...

  Koha kalon e ne ndryshojme, cdo ngjarje ka len gjurmet e saja , ndonjeher edhe te gervishtura te cilat djegin aq fort si heren e par sa her qe i kujton .. dhe ti pretendon qe une pasi te kem kaluar shume gjera ne jete te mos kem ndryshuar fare ?
  eshte njesoj sikur te futesh ne nje pus dhe te dalesh e palagur ? po ama sa mire qe ty jeta te servoi mbase puseta me te pasterta , me te ceketa dhe ia dole leht
  Me behet qefi, po ama do te lumturoesha sikur te merje mundimin te logjikoje para se te me paragjykoje ...

  Te arsyetoje, nuk eshte e veshtir sikur te provosh, do e shikosh, ama duhet te tentosh te pakten !

  Nuk eshte e leht te luftosh ti mbrosh fort njerezit te cilet jan vet rrahjet e zemres tende. E di? jeton ne te njejten bote si mua , bote e eger, e kemi then bashke sa her, prandaj si mund te mendosh se mund te luftoja me kte egersi me embelsin time ? Si mund te mendosh qe mund ta luftoja ashpersin me butesin time ? Apo ti kunderpergjigjesha toneve te zymta dhe fytyrave te vrenjtura me buzeqeshjen dhe miresin time ?
  E kam provuar shume her, per hir te vetes, por nuk ia dilja dot

  Shpesh duhet e njejta arme per tu kunderpergjigjur, sado qe kjo te kushton me dalje nga vetja , por ama ja qe skemi lluksin e zgjedhjes ! Dhe ti pretendon qe me njeh ! biles pretendon edhe qe me njifje si kam qene meqe ben dhe krahasime !
  Guxon te shkosh dhe me larg duke me gjykuar ! Por ne asnje moment ama nuk di te arsyetosh! apo nuk do ?!
  Kurse une te fal !

  Por mos me thuaj qe nuk me njef me, sepse brenda meje eshte ruajtur me shume fanatizem edhe ajo vajza e mire dhe e dashur qe ishte dikur, eshte ne doren tende te gjesh rrugen e duhur ... seshte e leht, mund te jet nje labirinth i vertet, cdo ngatrres i ketij labirinthi u krijua sa her qe iu eshte thyer zemra , cdo kthes sa her kan ren ca pika lot deshperimi dhe zhgenjimi , prandaj , nuk eshte e leht sepse te duhet nje rrug e gjat per te arritur, nese ia del ... do e kesh serish , aty , duke dashur me shpirt dhe vet ajo qe ta thyej kte mur mbrojtes ndonjeher dhe te panevojshem ...

  Dhe une te fal ! E di, edhe mua me mungon ajo vajza per te cilen po me flet ti, edhe une mallkoj rrethanat e krijuara qe e ndryshuan dhe e detyruan ti pershtateshin .... dhe kjo pati nje cmim ....... !!!
  --- carpe diem :fluturoze:

 30. #30
  Vogėlushe Avatari i Elushe
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,267
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  6296

  Fjalėpaku, Punėshumi

  Fjalėpaku, Punėshumi

  Si fillim, u ndesha me dy pyetje tė rėndėsishme:

  1) Sa shumė nga vetvetja "tradhėtojmė" kur analizojmė njė person tjetėr? dhe 2) Sa e besueshme ėshtė njė analizė e vetvetes?

  Pėr pyetjen e parė, do tė thoja qė njė person i pastėrvitur nė "debate pėr hir tė debatit", e nxjerr veten zbuluar. Kjo sepse besimet (beliefs) qė janė nė bazė tė aparatit analizues te njė individi, kanė krijuar njė perspektivė subjektive qė reflektohet nė tė gjitha mendimet. E thėnė mė thjeshtė: "Gjuha vete atje ku i dhemb dhėmbi". Konkretisht. Unė vetė jam e preokupuar sė fundi me faktin qė ka aq shumė gjėra tė gjuhės shqipe, tė cilat nuk jam nė gjendje t'i kuptoj apo shpjegoj. Kjo "frikė" dhe "turp" (tek e fundit, si person me shumė klasė shkollė, nuk duhet tė kisha pasiguri tė tilla), mė bėn qė ēdo shkrim qė lexoj ta shikoj nga kėndvėshtrimi: "ky person, sa mirė e shkruan dhe mendon gjuhėn shqipe?", "ēfarė ka nė stilin e tij/saj qė mė vret syrin dhe qė nuk dua ta kem nė stilin tim?", "ēfarė ka qė mė pėlqen dhe mua mė mungon?". Pra, ėshtė njė pėrpjekje pėr tė njohur vetveten (dhe si rezultat, pėr ta korrigjuar atė), pėrmes krahasimit tė vetvetes me individė tė tjerė, jashtė vetes. Sidoqoftė, nėse dikush ėshtė i trajnuar nė artin e debatimit dhe analizės objektive, besoj qė ėshtė nė gjendje tė shkruajė pėr tė tjerėt, pa tradhėtuar asgjė nga vetja e tij. Arti i tė qėnit objektiv (pėrmes flakjes sė syzeve tė subjektivizmit) ėshtė, pėr fat tė keq, diēka e rrallė.

  Pėrsa i pėrket pyetjes sė dytė, mendoj qė kjo ėshtė mė e komplikuar. Me sa kam lexuar, shumė shkencėtarė nuk i besojnė mė pėrdorimit tė anketimit individual, si metodė pėr tė bazuar teori tė sociologjisė, psikologjisė, etikės, etj., pėr faktin e thjeshtė qė shumė njerėz janė lehtėsisht tė manipulueshėm, pa e kuptuar aspak. Nė fakt, qoftė mėnyra sesi formulohen pyetjet, qoftė gjuha e pėrdorur, qoftė opsionet e ofruara, e largojnė njė individ nga e vėrteta e tij, dhe e afrojnė mė tepėr ndaj asaj qė ai/ajo beson ėshtė e vėrteta e pranuar nga tė tjerėt. Prandaj, nėse dikush fillon e analizon vetveten, shpesh e bėn kėtė duke pasur nė kokė njė model, qė ėshtė modeli ideal qė mbizotėron nė atė moment kohor, nė njė shoqėri tė caktuar. Kjo ēon nė lėnien jashtė analizės tė tipareve qė s'janė pjesė e modelit ideal, por qė mund tė jenė pėrcaktuese pėr individin vetė. Konkretisht, mjafton t'i hedhim njė sy idealit tė bukurisė femėrore. Nė pikturat e mesjetės, Venusi ėshtė njė grua me shpatulla tė rėna, me gjoks tė varur, dhe me krahė e kofshė tė bėshme. Askush nuk e mban pėr tė bukur njė grua tė tillė sot, prandaj dhe fatkeqėsisht kemi vajza qė vdesin nga aneroksia (rreziku i modeleve ideale ėshtė qė ata i shtrojnė rrugėn konformizmit). Po njėsoj mund tė flisnim pėr modelin e ndėrgjegjes/moralit/sjelljes, etj.

  Sot fokusi i shkencės ka kaluar nė dy gjėra: a) eksperimentet e simulimit nė kompjuter (vėri njerėzit, ose modele njerėzish (software agents) tė luajnė "lojėra" ku u duhet tė marrin vendime konkrete, pra tė veprojnė), b) fMRI pėr tė shikuar pjesėt e trurit qė aktivizohen si rezultat i ngacmimeve tė ndryshme. Siē mund tė shikohet, nė tė dy rastet theksi ėshtė mbi atė qė ndodh (aktin), nė kontrast me atė qė perceptohet (ndjenjėn). Si pėrfundim, populli ynė e ka thėnė me kohė: "Shikoji punėn, dhe jo gunėn". Fjalėt janė vėrtet tė bukura, por ato mashtrojnė qoftė tė tjerėt, qoftė vetveten. Ndaj ėshtė mė mirė t'i besosh vetėm asaj qė bėn, dhe jo asaj qė thua, mendon, apo ndjen.
  Egoizmi i ben njerezit skllever te vetvetes....

Faqja 1 nga 4 1234 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •