Faqja 1 nga 3 1 2 3 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 20 e 51
Like Tree4Likes

Temė: Sa i forte eshte respekti qe keni per veten?

 1. #1
  Away Avatari i Capkenia_tr
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  413
  Rrespekti
  65

  Gabim Sa i forte eshte respekti qe keni per veten?

  Cdokush nga ne duhet te ket njefare respekti per veten. AI eshte quajtur "elementi qe i jep dinjitet ekzistences njerezore".

  Ndodh ndonjehere te mendoni- "asgje nuk arrij te bej sic duhet!"
  Dicka tjeter qe shkakton humbjen e respektit per veten mund te jet se nuk je ne lartesine e kerkesave te njerzve qe besojne tek ty.
  Shpesh here na ndodh qe te deshtojme, dhe mund te ndodhi te demoralizohemi.
  Ne ate moment humbet respekti qe kemi per veten tone.
  Ti arrin te mendosh me teper per cilesite e tua negative se sa ato pozitive. Zbulon tek vetja me shume te ashtuquajturat te meta, sic mund te jene gjakenxehtesia, egoizmi, pasiviteti, etj.

  Po ju ne momente te veshtira krijon ndjenja negative per veten?

  Sa respekt keni per veten tuaj? A qendron ai respekt gjithmone i palekundur dhe solid edhe kur deshtoni?

  Diskutim te kendshem!


  Ne Kalendarin Tim
  Vec Dy Data Jane...
  Dita qe u Pame....
  Dita qe u Ndame

 2. #2
  psiko pa shpres sherimi Avatari i shiHanny!!
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  qitu ku po m'sheh..
  Mosha
  26
  Postime
  2,324
  Rrespekti
  69

  Gabim

  shum rrespekt kom po sidomos per dinjitetin tem..me kallxu drejt kurr rrespektin per veten nuk e kom hup, nuk mka ra rasti...deshtimet nuk osht qe m'prekin ku me dit sa, fajsoj veten vetem aq sa duhet...nuk bohna viktim kurr..

  mos um asish be :isterik:

 3. #3
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  32
  Postime
  3,428
  Rrespekti
  105

  Gabim

  Terthorazi ndodh te demtoj respektin ndaj vetes. Ndoshta duke besuar qe veten mund ta flijoj sepse po ashtu mund te gjej force brenda vetes per ta falur.

  Ndo1here keto kompromise kane cmime shume te shtrenjta saqe mund ti afrohesh kapitullimit dhe te zgjohesh pikerisht kur te ndjesh dhimbje te pashmangshme.

  Duhet ta respektoj veten edhe me shume, di qe jam shume ne borxh me te.


  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 4. #4
  Anėtar i Nderuar Avatari i Ylli-1
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  SHQIPERIA ETNIKE
  Postime
  6,718
  Rrespekti
  958

  Gabim

  Nuk jam rob per asgje! E respektoj vehten aq sa duhet dhe kurre nuk vetkenaqem me cfare kam arrijtur. Nuk jam mendjemadh dhe resoektoj cdokend pa marre parasysh se cfare mund te jete. Njekohesisht nuk lejoj qe te tjeret te me neperkembin.

  KOMBI MBI TĖ GJITHA

  Njė ditė pa buzėqeshje, ėshtė ditė e humbur!

  Mos mė quani kosovar, sepse unė sė pari dhe gjithmonė jam SHQIPTAR qė rastėsisht jeton nė Kosovė

 5. #5
  VIP Avatari i fragolina
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  755
  Rrespekti
  72

  Gabim

  teme e bukur dhe shume e rendesishme per secilin nga ne.
  une dikur skma patur respekt per veten, aq shume skam patur sa e kam demutar veten shume sidomos ne aspektin e shendetit.
  me kalimin e viteve kjo u gje u zbeh ama shpesh here kthehet.
  jam njeri i sakrifices dhe sidomos per te tjeret, kjo shpesh here humbet ekulibrin dhe perfundimi eshte qe harroj vetveten dhe jap shume prej saj.
  ndoshta tani ehste bere semundje profesionale nje gje e tille.
  vitet e fundit kam kuptuar qe respekti per veten ehste shume shume i rendesishem, pasi te ndihmon te cash ne jeten profesionale dhe sociale.
  asnje ste respekton nqs ti nuk tregon kujdes per veten, asnje ste merr seriozisht kur ti do t embrosh dinjitetin tend dhe do te imponohesh.
  ama ne kete drejtim duhet shume pune me veten dhe shume besim tek vetja, dhe sidomos marketing i mire ne "shitjen" e vetes


 6. #6
  Away Avatari i Capkenia_tr
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  413
  Rrespekti
  65

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fragolina Shiko postimin
  teme e bukur dhe shume e rendesishme per secilin nga ne.
  une dikur skma patur respekt per veten, aq shume skam patur sa e kam demutar veten shume sidomos ne aspektin e shendetit.
  me kalimin e viteve kjo u gje u zbeh ama shpesh here kthehet.
  jam njeri i sakrifices dhe sidomos per te tjeret, kjo shpesh here humbet ekulibrin dhe perfundimi eshte qe harroj vetveten dhe jap shume prej saj.
  ndoshta tani ehste bere semundje profesionale nje gje e tille.
  vitet e fundit kam kuptuar qe respekti per veten ehste shume shume i rendesishem, pasi te ndihmon te cash ne jeten profesionale dhe sociale.
  asnje ste respekton nqs ti nuk tregon kujdes per veten, asnje ste merr seriozisht kur ti do t embrosh dinjitetin tend dhe do te imponohesh.
  ama ne kete drejtim duhet shume pune me veten dhe shume besim tek vetja, dhe sidomos marketing i mire ne "shitjen" e vetes
  E vlersoj shume shkrimin tend Fragola!

  Dhe une gjithmone kam menduar se asnjehere nuk duhet ti mbyllim syte para faktit se kemi edhe dhunti pervec te metave.
  Nese synojme qe gjithmone te kapim qiellin, mund te zhgenjehemi hidhur. Ndaj vetes duhet ven synime te arritshme.

  Nese punen qe bejme e bejme sa per te kaluar radhen, nuk kemi si te ndjejme dicka pozitive per veten. Mund te nxjerrim kenaqesi ne cdo lloj pune qe bejme duke i bere mire ato dhe me ndergjegje.

  Dhe normalisht respekti per veten nuk fitohet duke ndejtur duar kryq e duke pritur nga te tjeret.


  Ne Kalendarin Tim
  Vec Dy Data Jane...
  Dita qe u Pame....
  Dita qe u Ndame

 7. #7
  VIP Avatari i Bianca SK
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Al calduccio nel cuore della mia famiglia....:)
  Postime
  3,994
  Rrespekti
  125

  Gabim

  Shume teme me vlere.
  Une personalisht e masakroj veten time,por gjithmone ne lidhje me te tjeret,me familjen me sakte.Motren qe kam para vetes e kam shembull,dhe jam munduar gjithmone ta ndjek.Por fakti qe se ndiqja dot filloj te me bente te ndihesha keq,filloj te me bente te mendoja se po zhgenjej prinderit e mi pasi mendoja qe ata donin qe une te isha e zonja si ajo.Kur nuk ishte aspak keshtu.Ne fund te fundit motra kishte nje rruge jete tjeter nga ajo e imja.Per dy vite jam mbyllur ne vetvete dhe mendoja qe nuk vlej asgje,derisa nje dite motra me tha: "duhet te jesh shembull i vetes dhe jo te me ndjekesh mua.Duhet te kesh besim tek vetja e mos te kesh mendime koti ne koke.Ti je ndryshe nga une e nuk po zhgenjen askend,perkundrazi.Me pak besim dhe vullnet gjithēka do shkoje si do ti."
  Duhet vleresuar gjithmone vetvetja,e kur them vleresuar nuk kuptoj vleresimet per ti bere qejfin vetes,por te vleresosh ēdo jetim tendin,te vleresosh ēdo deshtim,ēdo ngritje...


  Non c'č un amica migliore di una sorella , e non c'č una sorella migliore di te.

 8. #8
  VIP Avatari i fragolina
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  755
  Rrespekti
  72

  Gabim

  une do thosha dhe dicka tjeter.
  jame shquar gjithmone si njeri me vullnet shume te forte, shume inteligjent shume punetor. teorikisht jam partizane e thenies njeriu arrin cfaredo lloj gjeje qe deshiron ne jete, mjafton qe ta doje kete gje me gjithe shpirt.
  me mua kjo ka funksionuar deri para disa vitesh kur kisha goxha besiim tek vetja dhe reskeptk per veten dhe forcat emia.
  me pas ndryshoi, fillova ti mbushja menden vetes e ndikuar dhe nga rrethanat qe mu imponuan, nga mungea e respektit per veten, nga fjalet e te tjereve, nga pengesat etj etj.
  tani them peseri te njejten gje, qe cdo gje arrihet nqs ti vete e deshiron dicka, nqs ti vete i imponohesh vetes tende dhe ke besim te madh tek ajo. mos degjo njeri te te thote: jo kjo sbehet. largoju ketyre njerezve. te gjtha keto qe thashe kane te bejne me respketin ndaj vetes, seps epo degjove vazhdimisht: ti se ben dot kete, ti sje e afte per te marre kete pozicion, ti ske kete gje per x pune etj etj, keto jane fillimi i deshtimit.
  e pas ketyre thenieve qe shpesh here viijne nga ata qe i ke miq te ngushte, fillon e zbehet respekti per veten dhe besimi tek vetja jote.
  keshtu qe e kam thene dhe diku tjeter ne kete forum: asnje ste do sa e do ti veten tende, as zoti, e as prinderit, jo me te tjeret qe vene e vijne


 9. #9
  So EmoTionaL Avatari i Lolita25
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  L'arc-En-CieL!
  Postime
  838
  Rrespekti
  71

  Gabim

  "Respekto veten, ne menyre qe tjeret te te respektojne ty"

  Respekti per veten esht themelor,shum i rendesishem-te dish te respektosh mendimin tend dhe te mbrosh idet tua...mirpooo gjithmon brenda kufive se po e kaluam kufirin dhe mbivleresojm veten kalojm ne mendjemadhsi.


  Peace.L♥ve.Hope.Trust. Believe. ★☆••٠·˙ :col:

 10. #10
  ..... Avatari i JoJo
  Anėtarėsuar
  Sep 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  436
  Rrespekti
  63

  Gabim

  Kam frike te them sa i forte eshte...Jo pak here humbet forma, zbehet madje ka dhe raste kur zhduket fare!!!Megjithate e di qe diku thelle eshte strukur...e ndjej qe diku aty eshte sepse kuptoj qe mund te rimekembem, mund ta rishoh "ne sy" veten dhe qellimet e mia,,,Di qe mund te rigjendem...


 11. #11
  Away Avatari i Capkenia_tr
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  413
  Rrespekti
  65

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lolita25 Shiko postimin
  "Respekto veten, ne menyre qe tjeret te te respektojne ty"

  Respekti per veten esht themelor,shum i rendesishem-te dish te respektosh mendimin tend dhe te mbrosh idet tua...mirpooo gjithmon brenda kufive se po e kaluam kufirin dhe mbivleresojm veten kalojm ne mendjemadhsi.

  Po mund te ndodh dhe kjo e fundit qe ti thua, sepse ne perpjekje per te krijuar besim tek vetja, shume njerez priren te kalojne masen. SHume behen egoist dhe i stermadhojne mundesite dhe aftesite e tyre. Disa poshterojne te tjeret qe te ngren veten ne qiell.

  Me kujtohet nje thenie e nje psikologu, ne mos gabohem thoshte keshtu: "Kush e koncepton veten ashtu sic duhet, nuk ehste i pikelluar dhe as nuk ka nje gezim te shfrenuar...nuk eshte pesimist, por dhe optimizmi qe ka nuk eshte i pafre. Nuk eshte as kokekrisur dhe as i lire nga ndonje frike e vecante, ai e kupton se nuk eshte personi me i suksesshem i koherave, por kupton gjithashtu se nuk eshte nje hic!"

  Ndaj mendoj se duhet te jemi modest Dhe duhet ta pranojme qe kemi dhunti, dhe mos ti mbyllim syte para te metave qe kemi! Perkundrazi, te perpiqemi te permiresohemi.
  Here pas here do dyshojme tek vetja, por nuk duhet te dyshojme kurre tek vlerat e tona!


  Ne Kalendarin Tim
  Vec Dy Data Jane...
  Dita qe u Pame....
  Dita qe u Ndame

 12. #12
  neomamma Avatari i ida angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ^.^
  Mosha
  29
  Postime
  8,229
  Rrespekti
  2063

  Gabim

  te arrish te respektosh veten ne menyre absolute duke mos e lekundur ate eshte pak e veshtire,shpesh here respekti per veten bie per shkak te egos qe mund te krijojm ndaj vetes tone.
  zakonisht jane situatat zhgenjyese,mundesit e paarritshme qe sjellin humbjen e respektit duke fajsuar veten per cdo gje dhe dashur pa dashur harrojm qe po humbim respektin ndaj vetvetes.
  Dikur respekti qe kisha ndaj vetes ka qen per tu meshiruar,por sot jo!
  Vetja ime eshte ajo qe me do me shume dhe ajo qe une dua me shume nga te gjithe.  I love you daddy
  :flamuri:

 13. #13
  VIP Avatari i braziljania
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,616
  Rrespekti
  155

  Gabim

  Respekti per veten duhet te jete shum i madh,ne menyre qe mos te na humbase fare sa here zhgenjehemi me veten..........jane te shumta rastet kur respekti per veten humb.........dhe pak nga pak.ne vetequhemi te deshtuar!..kalojme ne pesimizem dhe ne kete stad zere se ska ekzistuar kurre resepkti per veten...........te kesh reespekt per veten un kuptoj qe te veprosh me zemer,...............me mend ne koke,pra ti besosh vetes,e ndoshta eshte pikerisht ky besim qe duke u shtuar ,teprohet dhe na ben te zhgenjehemi nga vetja....................Por deshtimet na bejne te rikujtojme synimet tona..........dhe me kete ne i japim nje shtyse vetes te kemi serisht besim tek ky un.........dhe ta respektojme ate,ne fund te fundit jemi njerez,dhe po spatem ne respekt per veten,si duhet te kene te tjeret respekt per ne????????????


 14. #14
  Banned
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Peja
  Postime
  2,200
  Blog Entries
  8
  Rrespekti
  0

  Gabim

  Per veten maximumin e respektit.
  Kurre sdo ta respektoj dikend sa respektoj veten time...
  Une jam kryesori per veten time e tjerte vine e shkojn e...


 15. #15
  Anėtar i ri Avatari i era*d
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  102
  Rrespekti
  55

  Gabim

  kam kam... goxha madje!! Normal qe ndodh ndonjehere qe ti fusim nje te share vetes ... por respekti aty mbetet


 16. #16
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  2,391
  Rrespekti
  2996

  Gabim

  Nese une nuk e respektoj veten, ateher pse te pres tjeret tem respektojn... Prandaj e respektoj dhe mundohem qe mos me hyn vetja ne qejf... Mirepo nese humb respektin ndaj vetes, do e humb edhe respektin e te tjerve...


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 17. #17
  VIP Avatari i braziljania
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Butterfly flying away
  Postime
  9,616
  Rrespekti
  155

  Thumbs up Nderimi i vetvetes

  Nje material mbi kete teme:

  Nderimi i vetvetes ėshtė besim ndaj vetvetes dhe kėnaqje me vetveten. Me fjalė tė tjera , ju e doni veten ashtu siē jeni dhe ndjeni kėnaqėsi vetėm pėr atė se jeni qenie unikate nė Univers.

  Sepse, jeni si jeni ju jeni qenie unikate e papėrsėritshme qė e ka rolin, funksionin dhe arsyen e vet tė ekzistimit.

  Nderimi i vetvetes ėshtė kualiteti mė i rėndėsishėm tė cilin njeriu duhet kultivuar qė tė jetė i pėrmbushur dhe tė ketė jetė tė lumtur e me kuptim. Rėndom ka keqkuptime tė mėdha lidhur me nderimin e vetvetes. Pėrkundėr mendimit tė zakonshėm, nderimi i vetvetes nuk ėshtė egoizėm (egocentrizėm ). Nderimi i vetvetes ėshtė besim ndaj vetvetes dhe kėnaqje me vetveten.

  Me fjalė tė tjera , ju e doni veten ashtu siē jeni dhe ndjeni kėnaqėsi vetėm pėr atė se jeni qenie unikate nė Univers. Sepse, jeni si jeni ju jeni qenie unikate e papėrsėritshme qė e ka rolin, funksionin dhe arsyen e vet tė ekzistimit. Egoisti, lavdėruesi duhet tė merr miratimin nga jashtė, qė vetėm nė kėtė mėnyrė ta mbush zbrazėsinė nė vete. D.m.th. me vetkonsideratė tė mirė nuk ka nevojė t’i tregojė botės se ėshtė i admirueshėm – atė e vėrejnė vet tė gjithė.

  Rrėnjėt e nderimit tė pakėt ndaj vetvetes rėndom i gjejmė nė fėmijėri. Fėmijėve zakonisht u thuhet: “ S’ėshtė mirė tė lavdėrohesh “ – ēka fėmija mė sė shpeshti e merr si tregues se ai dhe nuk ėshtė ndonjė person i rėndėsishėm, thjesht se nuk ėshtė mjaft i mirė. Tė menduarit e kėtillė sė bashku edhe me ndikimet tjera tė jashtme gradualisht ndrydh konsideratėn, besimin dhe sigurinė ndaj vetvetes te shumė njerėz.

  Nuk ėshtė vetiakėsi apo paarsyeshmėri ndaj tė tjerėve ta duash veten. Nė qoftė se nuk mund tė kujdesesh mjaft pėr veten, pse kėtė do ta bėnte dikush tjetėr? Tė vjelėsh dashurinė nga tė tjerėt pėrherė nėnkupton aftėsinė qė dashurinė ta vjelėsh nga vetvetja, Ju kėtė dashuri e meritoni. Ndaluni pėr njė ēast dhe kujtoni mendimet negative qė keni pasur pėr veten. Pėrkujtojeni se si ato e kanė formuar konsideratėn tuaj ndaj vetes. Vallė, a ėshtė juaji edhe ndonjė nga kėto pohime: “ vėrtet jam marroq “ apo “ fati ma ka pėrcaktuar tė mos kem sukses “; apo , pėr shembull : “ e urrej veten .

  Nė qoftė se mendjen tuaj e programoni me kėsi mendimesh “ tė mrekullueshme “, atėherė ky do tė ishte niveli ku nderimi juaj ndaj vetes do tė mbetej. Vetėdijshėm ndoshta dhe nuk do tė vėreni se vetvetes i flitni kėso gjėrash, por nėse hulumtoni mė me kujdes mund tė bėheni tė vetėdijshėm se ēfarė mendimesh mendoni – bartni nė vet. ME NDRYSHIMIN e kėsaj mėnyre tė tė menduarit, ME NDRYSHIMIN e mendimeve tuaja, mund ta ngrisni nivelin tuaj tė dashurisė dhe tė nderimit ndaj vetes.

  Sigurisht se do tė pyetni: Si ndryshimi i tė menduarit mund tė ndikojė nė jetėn e dikujt? E po, vetėm njė numėr i vogėl njerėzish vėrtet e kupton fuqinė e mendjes dhe ndikimin e saj nė krijimi e realitetit tonė, tė jetės sonė, tė pėrcaktimit tonė, me njė fjalė tė vetė fatit. Madje edhe mendimi se ne vetė e krijojmė realitetin tinė pėr shumicėn e njerėzve ėshtė plotėsisht i huaj dhe i papranueshėm. Se me pranimin e kėsaj premise do tė duhej tė pranonin edhe idenė se ata vetė janė pėrgjegjės pėr veten dhe pėr botėn rreth tyre. E kjo do tė ishte njė ngarkesė e konsiderueshme.

  Por, marrja e pėrgjegjėsisė ėshtė hap me rėndėsi nė zhvillimin e dhe pjekurinė e njeriut. Me fjalėn PĖRGJEGJĖSI kėtu kuptojmė vetėdijen pėr fuqinė. Mundėsitė dhe aftėsitė tona pėr tė vepruar nė Univers. Duke kuptuar kėtė fakt, autorja e kėtij teksti e tmerruar pyeti vetveten: nė qoftė se unė krijoj realitetin tim personal, atėherė pėrse vetveten aq shumė herė e kam bėrė fatkeqe? Atėherė ka pasur mendimi, i cili ka ndryshuar jetėn e saj: “ Nėse veten mund ta bėj tė mjerė, atėherė me siguri kam forcė qė veten ta bėj tė lumtur! Unė mund tė jem e pasur nė vend se e varfėr, e dashur nė vend se e braktisur”! Ēėshtja ėshtė qė ta mėsoni mendjen tuaj tė punojė PĖR e jo KUNDĖR jush.

  E qė mendjen tuaj ta mėsoni tė punojė nė mėnyrė PĖR ju, duhet ta kuptoni se nė esencė keni tė bėni me dy komponente tė ndryshme tė mendjes suaj: me VETĖDIJEN dhe NDĖRDIJEN .

  Pjesa e vetėdijshme e mendjes suaj do tė mund tė pėrshkruhej si racionale, inteligjente dhe e pjekur. Me pjesėn tuaj tė vetėdijshme tė mendjes ju jeni tė vetėdijshėm pėr mendimet dhe veprimet tuaja. Mendja e vetėdijshme ka aftėsi tė sjellė gjykime tė pjekura dhe tė vlerėsojė gjykimin e vet duke saktėsuar informacionet ekzistuese nė ēfarėdo situate. Nė tė kundėrtėn e kėsaj, mendja e ndėrdijshme vepron nė nivelin reaktiv, pa mundėsi tė gjykojė dhe duke pranuar tė gjitha nė mėnyrė bukvale. Psikoanalisti i madh K.G.Jung e ka cilėsuar ndėrdijen tuaj si njė pesėvjeēar nė kokėn Tuaj i cili synon qė tė udhėheqė jetėn tuaj sipas vlerėsimeve dhe vrojtimeve tė veta. Ndėrdijen poashtu mund ta krahasoni me kompjuterin: si ai, edhe ndėrdija po ashtu programohet pa kurrfarė mundėsish tė racionalizojė apo analizojė nė nivelin intelektual. Kompjuteri do tė pranojė edhe premisėn 2+2=5 nė qoftė se ashtu e programoni.

  Se realiteti juaj krijohet sipas mendimeve tuaja , ko nė tė vėrtetė nuk ėshtė dhe koncept i ri. Nė Bibėl – ( romakėve 12:2 ), apostulli Pavli, kėshillon: “ Bėhuni tė ndryshueshėm me ripėrtėritjen e mendjes suaj “. Ky koncept nuk ėshtė i kufizuar vetėm nė Krishterizėm. Libri i shenjtė budist “ Dharmma Pada” thotė : “ Ne jemi ajo ēka mendojmė , duke u bėrė ajo ēka mendojmė “. Kur njėherė ta kuptoni kėtė koncept, do ta gjeni edhe ēelėsin e pėrdorimit tė tij pėr tė mirėn tuaj. Ju jeni ēelės, ju jeni instrumenti i vetėm pėr zbatimin e kėtij koncepti.

  Mos u dėshpėroni nėse ju neverit vetvetja. Shumė ė kanė bėrė kėtė si ju . Nė qoftė se ke pasur mundėsi ta sjellėsh vetėn gjer kėtu ku je tash, atėherė ke mundėsi qė vetėn ta dėrgosh nė ndonjė vend tjetėr. Paramendojeni vetėm se jeta juaj e gjertanishme ėshtė shėnuar nė faqet e ndonjė libri. Duke e lexuar mund tė mendoni se ajo kurrė nuk do tė jetė bestseller. Heroi kryesor – Ju – nuk e do vetveten, jeta e tij ėshtė e rėndė, e trishtueshme dhe plot probleme tė pazgjidhshme. Nėse mbeteni pranė kėtij libri duke besuar se kėtu asgjė nuk mund tė ndryshohet, atėherė pėr ju vėrtetė nuk ka shpresė.

  Pėr fat ekziston mundėsia tjetėr: tė pajisur me njohjen se ju jeni projektues – kreatori mund ta shkruani librin tjetėr, heroi kryesor – Ju – mund tė jetė i lumtur, i ngazėllyer, i shėndoshė, i pasur, thjesht ashtu siē ju dėshironi. Ju e keni mundėsinė qė vetėn ta dėrgoni nė cilindo drejtim tė doni. Ju jeni autori i tregimit tuaj personal, programuesi i kompjuterit tuaj. Ju jeni prindi i fėmijės suaj tė brendshėm dhe nė fund tė fundit pėrgjegjės pėr mėnyrėn e tij tė menduarit.


  Renata Brakus/sa-kra


 18. #18
  Anėtar i Respektuar Avatari i triumfuesja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  in my world
  Postime
  2,173
  Rrespekti
  89

  Gabim

  Duhet te bej edhe me shume per veten ,e kam lene pas si teper pas dore respektin ndaj saj kohet e fundit


  Nje dashuri e humb
  nje tjeter te humbur gjej
  Zhgenjime korr
  e prap dashuri mbjell

 19. #19
  Anėtar i Nderuar Avatari i Briciolo
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  2,387
  Rrespekti
  115

  Gabim

  Per fat te keq, aq i madh eshte respekti qe kam ndaj vetes, saqe ndonjehere me ben te marr vendime ekstreme ne lidhje me ata qe me rrethojne!

  Shpesh kam marre vendime aq drastike, sa kam vuajtur dhe vete, por mendoj se di cfare dua nga jeta dhe nuk bie ne kompromis me asnje person apo situate qe mund te cenoje integritetin tim si njeri...
  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 20. #20

  Anėtarėsuar
  Oct 2008
  Mosha
  32
  Postime
  2
  Rrespekti
  0

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Briciolo Shiko postimin
  Per fat te keq, aq i madh eshte respekti qe kam ndaj vetes, saqe ndonjehere me ben te marr vendime ekstreme ne lidhje me ata qe me rrethojne!

  Shpesh kam marre vendime aq drastike, sa kam vuajtur dhe vete, por mendoj se di cfare dua nga jeta dhe nuk bie one d kompromis me asnje person apo situate qe mund te cenoje integritetin tim si njeri...
  do te doja ta dija por nuk emudem


Faqja 1 nga 3 1 2 3 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182