Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Teme: Semundjet nga ushqimi i keq.

 1. #1
  Anėtar i Respektuar Avatari i Burrel1924
  Antarėsuar nė
  Jan 2009
  Mosha
  35
  Postime
  1,646
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  26

  Semundjet nga ushqimi i keq.

  Madhesia e germave:
  Disa prej sėmundjeve mė tė rrezikshme qė vijnė si pasojė e tė ngrėnit pa kriter janė ato kardiovaskulare, hipertensioni dhe kanceret e ndryshėm qė mund tė jenė fatalė pėr jetėn

  TIRANĖ - Problemet qė mund tė vijnė nga tė ngrėnit shumė dhe nė mėnyrė tė pakontrolluar, janė tė shumta dhe shkaktojnė avari tė ndryshme nė organizėm. Gjithashtu, tė ushqyerit pa kriter ėshtė edhe njė burim sėmundjesh, njė pjesė e mirė e tė cilave mund tė jenė fatale pėr jetėn. Mjekėt specialistė pranė Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė Tiranė shpjegojnė se disa prej sėmundjeve qė vijnė nga kequshqyerja janė: obeziteti, sėmundjet e zemrės, tė tėmthit, tė veshkave, tė gjakut etj. Pėr sa i pėrket numrit tė tė prekurve nga kėto sėmundje nė vendin tonė, mjekėt shprehen se ai ka ardhur duke u rritur kėto dhjetė vitet e fundit. Duke iu referuar studimeve qė janė bėrė nga Ministria e Shėndetėsisė, 20 pėr qind e tė rinjve tė shkollave tė mesme nė vendin tonė janė mbipeshė, ndėrsa ėshtė mė e lartė te femrat, ku shkon deri nė 26 pėr qind.

  Nė kryeqytet, mbipesha te moshat mbi 55-vjeēare u vu re nė masėn 28.6 pėr qind. Ndėrkohė, ka filluar studimi mė i fundit nė tė gjithė vendin tonė, qė do tė masė treguesit e shkallės sė obezitetit nė Shqipėri. Obeziteti ėshtė masa e madhe dhjamore qė vjen si rezultat i ngrėnies sė tepėrt dhe djegies sė pakėt tė kalorive tė marra, apo depozitimi i tepruar i tepricave kalorike nė formė dhjami.

  Kėto shtresa dhjami janė tepėr tė rrezikshme pėr shėndetin e njeriut, pasi janė shkaktare tė njė sėrė sėmundjesh tė rrezikshme si: diabet i tipit 2, hipertension, sėmundje isemike tė zemrės e tė arterieve tė trurit, sėmundje tė tėmthit, disa tipa kanceri si tė mitrės, ovareve, gjirit, zorrės, tėmthit, prostatės, mėlēisė etj. Gjithashtu, obeziteti shkakton edhe shumė probleme psiko-sociale, si nocioni i fajėsisė sė peshės apo realitetin social tė paragjykimit qė ekziston nė rastet e punėsimit tė njerėzve mbipeshė. Ndėrsa te fėmijėt, obeziteti shfaq probleme tė tjera, siē ėshtė pėrparimi i ulėt nė mėsime. Sipas njė studimi tė fundit tė Bankės Botėrore, nė krahasim me dhjetė vjet mė parė, nė Shqipėri vdekshmėria nga sėmundjet e zemrės, tė rruazave tė gjakut dhe kancerit ėshtė rritur nė 40 pėr qind dhe vetėm sėmundjet kardiovaskulare, qė vijnė si pasojė edhe e mbipeshės, zėnė 50 pėr qind tė totalit tė vdekjeve nė vendin tonė. Sėmundje tė tjera qė shkaktohen nga kequshqyerja janė: sėmundjet e veshkave, diabete tė ndryshme apo dobėsi trupore.

  Por gjithashtu, mund tė jetė edhe shkaktar i shumė sėmundjeve tė stomakut, nė rastin kur pėrdoren karbohidrate, tė cilat pėrmbajnė njė sasi tė konsiderueshme aciditetesh.

  BOX

  Sėmundjet qė vijnė nga kequshqyerja

  1. Obeziteti

  2. Sėmundjet e veshkave

  3. Sėmundjet e tėmthit

  4. Sėmundjet e zemrės

  5. Sėmundjet e gjakut

  6. Diabeti

  7. Hipertensioni

  8. Sėmundjet e arterieve tė trurit

  9. Kanceri i qafės sė mitrės

  10. Kanceri i ovareve

  11. Kanceri i gjirit

  12. Kanceri i zorrės

  13. Kanceri i tėmthit

  14. Kanceri i mėlēisė

  15. Kanceri i prostatės
  Me mire jeto nje dite si Luan
  se 100 vjet Lepur.

 2. #2
  Anėtar Aktiv Avatari i fragolina
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  755
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  25

  Titulli: semundjet nga ushqimi i keq.

  une do beja nje saktesim:

  obeziteti eshte nje semundje qe nuk vjen vetem nga ngrenia e tepert. ngrenia e tepert dhe aktiviteti i paket fizik jane vetem njeri nga faktoret e obezitetit. ne obezitet cojne dhe semundje te sistemit endokrin, semundje te trurit, semundje gjenetike etj.

  per sa i perkete semundjeve qe mund te favorizohen nga te qenit obez do t ebeja gjithashtu disa saktesime:
  do te shtoja herniet qe mund te dalin kur personi eshte obez,
  venat varikoze
  demtimet e artikulacioneve
  per sai i perket kancereve obeziteti nuk eshte faktor i pare dhe as i drejtperdrejte, pasi kanceret kane me shume faktore gjenetike dhe ambientale, shpesh ehre dhe infeksioze( si psh kanceri i mecise dhe i qafes se mitres)

 3. #3
  ђєค๔ђยภtєг Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,447
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1037

  Titulli: Semundjet nga ushqimi i keq.

  Mosha nga 55 ka zbritur ne 50 tani....mjafton te shikosh verdall cfare moshe eshte mbi pesh...po kjo e vajzave adoleshente ne mbi pesh sme duket dhe aq e sakte mua
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 4. #4
  Smiley Avatari i kreta flakita
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  3,615
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2127

  Titulli: Semundjet nga ushqimi i keq.

  padyshim qe nje diete e kujdesshme ushqimore ndihmon per te mbajtur te shendetshem organizmin dhe per t'i mundeusra te gjtihe komponentet ushqimore, por shkaet e verteta te cdo semundje jane te ndryshme, mund te jene gjenetike, crregullime te sistemit, stresi, etj.
  eshte tashme e degjuar kudo dhe nga cdo mjek apo dietolog qe duhet treguar kujdes me ushqimin, duhen konsumuar perimet, frutat, peshku, etj. por cdo ushqim ka vlerat e tij ushqimore, dhe rendesi ka te mos abuzohet me sasine...
  ♥♥♥ COLOURS ♥♥♥

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Ushqimi dhe shtatzėnia
  Nga sweetzzinna ne forum Nėna dhe Fėmija
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2010, 20:29
 2. Ushqimi dhe floket
  Nga elbruna ne forum Flokėt dhe thonjtė
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2009, 12:46
 3. Grabitet Ushqimi :p
  Nga Ghost ne forum Humor
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-09-2008, 10:39

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •