Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123
Duke shikuar rezultatet 61 ne 83 nga 83

Teme: Menyrat me te mira per ushqim

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109

  Menyrat me te mira per ushqim

  Si TE USHQEHEMI ?


  Pergjigja e pare qe i vjen ndermed cdo kujt ,qe lexon kete pyetje , do ishte , mjafton te ha dicka qe te ndaloje urine, sidomos kur eshte i zene me pune ,
  dhe ka pak kohe per pregatitjen e ushqimit. Neqoftese edhe ju keni menduar te njejten pergjigje keni hedhur hapin e pare kunder shendetit tuaj, duke krijuar
  kushtet e para per lindjen e semundjeve te ndryshme, pasi stomaku yne nuk eshte nje thes ku mund te hedhesh cdo gje, dhe ne cdo kohe, ashtu sic furrat djegin mbeturinat edhe stomaku yne djeg ushqimin me nje ndryshim qe furrat perdorin zjarrin ndersa stomaku yne reaksionet kimike.Prandaj , para se te jepni pergjigje kesaj pyetje, ju keshilloj te lexoni me kujdes kete shkrim dhe jam i sigurte, qe kur ta keni mbaruar sé lexuari,do ta rilexoni , dhe qe nga kjo
  dite shume gjera ne ushqimin dhe jeten tuaj , do ti shikoni me nje sy tjeter.Leximi i ketij shkrimi do t'ju zgjase jeten dhe me e rendesishmja do t'ju bej qe
  ta jetoni ate plot shendet. Para se te tregoj se si duhet te ushqehemi dua t'ju tregoj se cfar eshte ushqimi perse na duhet dhe si vepron ai ne organizmin tone.

  Njeriu eshte nje makine biologjike, ku truri luan rolin e kompjuterit, qe memorizon dhe organizon gjithcka stomaku dhe zorra e trashe (intestino) me gjith organet e tjera ,qe te gjitha se bashku quhen aparati tretes , jane laboroatori kimik i kesaj makine, e cila per te ecur , dhe funksionuar mire shfrytezon ushqimin si lende te pare djegese, nga e cila merr te gjith elemetet kimik, kripra te ndryshme ,mineralet , apo metalet. Kjo sepse ky laborator nuk mund ti marre dot keto lende drejtperdrjet nga natyra pasi me pare duhen te perpunohen , kete reaksion apo perpunim kimik e kryejne bimet e ndryshme me ane te fotosintezés dhe me ane te renjeve te cilat marrin elementet e tjere kimik dhe metalik qe gjenden ne toke , ne i marrim keto element vetem nepermjet tyre ne kushte normale(ushqimi) dhe nepermjet ilacave ne kushte jo normale (semundje).
  Pra qe kjo makine te funksionoje, duhet qe te marre te gjithe keto elemnte ne masen, cilesine dhe kohen e duhur dhe kur keto elemente mungojne, per arsye se ne nuk dime ti japim kesaj makine ate qe i nevojitet per te ecur, ajo fillon problemet e veta qe tek ne shfaqen duke shkatuar semundje, dhe ne vartesi te asaj qe i mungon lind edhe semundja ose akoma me keq kur ne i japim ate ushqim , qe kesaj makine i ben dem.
  Kjo makine biologjike quhet njeri dhe ne ndryshim nga makinat e tjera eshte e afte te mendoje, kontrolloje dhe riparoje vete makinen e tij nepermjet instikteve primitive te trasheguara dhe nepermjet studimeve shkencore qe kryen ai vete mbi kete makine.Ku nje gje eshte e sigurte, sa me keq ta perdoresh kete makine aq me shum ndalesa neper spitale do besh per ta riparuar ate dhe sa me shume ta perdoresh aq me shpejt do vjeterohet ajo sidomos kur nuk din ta mirembash ate.Dhe tani pas nje krahasimi pak vulgar (te trashe) por real hyme realisht ne trupin tone.
  Qe organizmi yne te funksionoje ka nevoje per energji te cilen e merr sic thame pak me siper ,dhe pjeseza kryesore e trupit tone qe e merr dhe shfrytezon kete energji duke e cuar ne te gjitha pjeset e trupit quhet QELIZE.
  Qe qeliza te jetoje ka nevoje per nje ambient apo terren qe te ushqehet shumohet plaket dhe vdese duke bere te mundur lindjen e qelizave te reja ne kete terren.Ashtu sic ne kemi nevoje per toke ajer uje etj.. per te jetuar edhe qeliza ka nevoje per to, dhe pikersht nga ambienti apo terreni ku ajo jeton percakton edhe jeten e saj qe eshte edhe jeta jon.Po e ilustroj me nje shembull qe te kuptohet koncepti " terren "apo ambient " : Ne vend te qelizes vendosim nje peshk deti dhe te mendojme sikur kete peshk ta marrim prej deti dhe ta fusim ne nje lume ai shum shpejt do te ngordhe pse do thoni ju sepse i gjith organizmi i tij eshte ndertuar per te jetuar ne nje terren apo ambient ujor me kripe ndersa uji i lumit eshte i embel e njejta gje ndodh edhe me peshkun e lumit po ta hedhim ne det do te ngordhe.Me kete dua te tregoj qe edhe ambienti ku jetojne qelizat qe marrin ushqim per trupin tone duhet te jete i pandryshueshem perndryshe me ndryshim e tij keqesohet edhe jeta e qelizave dhe si rrjedhim edhe e jona, prandaj per riekuilibruar kete ndryshim trupi yne semuret per te vendosur kete ekuilber ne te kundert vdes.Dhe elementet qe ushqejne kete terren apo ambient jane ushqimet qe ne hame dhe uji qe ne pime bashme me lengrat e tjera ne forma te ndryshme.Trupi i nje individi te rritur dhe te shendetshem ka me uje( lengje te ndryshme ) rreth 70% te peshes se trupit .Ndersa tek nje femije i porsalindur eshte rreth 80% dhe tek nje i momshuar zbret rreth 60% kurse nen 55% njeriu nuk mbijeton por vdes.

  LOUIS PASTEUR qe ishte nje veterinar kimik mbasi harxhoi gjith jeten e tij ne studimin e mikrobiologjise para se vdiste i thote asistentit te tij .....Clude Bernard (mjek) kishte te drejte mikrobi nuk eshte asgje "Terreni eshte gjithcka "
  ----------------------------------------------------
  "Qeliza teorikisht eshte e pavdekshme, por eshte shtrati apo terreni ne te cilin ajo jeton qe shkaterrohet dhe ja ben jeten asaj te pamundur duke e asgjesuar ate dhe nese ne do ta zevenesonim apo nderronim shpesh kete terren apo shtrat jeta do te vazhdonte pergjithmon ". (dott.Alexis Carrel)
  -------------------------------------------------------------

  "Vdekja vjen si rezultat i ndryshimit te ketij shtrati ne menyr progresive drejt nje shtrati me aciditet organik".(Dr.Cee W. Crile M .D)
  F.Zemrat shiptare
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #61
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Prandaj edhe populli thot qe mos ha shpejt , mos dergo ne stomak kafshata te papertypura,dhe shpesh here kur hame shpejt ose pijme lengje frutash te shtrydhura stomaku gjendet i papregatitur per tretjen e tyre dhe ne ndjejme nje dhimbje te lehte e themi qe me ka rene si gur ne stomak, arsyeja e kesaj eshte pikerisht fenomeni qe shpjegova me lart.
  Nje fakt tjeter bindes qe truri organizon tretjen e ushqimit shte edhe ky:
  Shume njerez per srye orari pune hane ne ore te caktuara si psh ketu ku jam une kam 13 vjet qe nga ora 12 deri ne oren 13 bejme pushim dreke pra ushqehemi dhe organizmi im eshte mesuar me kete orar pra truri im e di qe une ne oren 12 jam prane tavolines ai di pak a shume edhe se une ha te njejtat ushqime qe kam ngrene keto 12 vjet dhe ka hartuar nje program pikerisht ne kete orar dhe me njesasi te caktuar lengjesh per tretjen e tij, por ndodh qe une jam i zene ne pune dhe nuk respektoj orarin menjeher ndjej qe me dhemb stomaku dhe kam nje uri te madhe , kjo ndodh sepse ne stomak jane derdhur lengjet per tretjen e ushqimit sipas programit te hartuar nder vite dhe qe une nuk kam qene i perpikt ne kete rast faji eshte i imi dhe jo i trurit.Dhimbja do te thote se acidi qe ra ne stomak ka geryer mukosen e tij pasi ajo nuk e mbrojtur nga muko nje leng qe del para se te vije ushqimi dhe qe sheben per te veshur stomakun dhe ta ruaj nga acidi.
  Truri harton programe jo vetem per ushqimin , fakt tjeter:
  Kur dikush zgjohet ose fle gjithmon ne te njejten ore nuk ka me nevoje qe te verre zilen per zgjim syte hapen vete ne oren e caktuar.
  U zgjata pak per tju treguar se ndryshimi i dietes duhet bere ne radhe te pare ne ndryshimin e ketyre programeve, askush nuk mund te haja menjeher fruta ne mengjes nese ka ngrene gjithmon pace dhe ka pire raki askush nuk mund te rri pa ngrene mengjes nese ka gjith jeten qe ha rregullisht mengjes.Askush nuk mund te ndryshoje menjeher ushqimin nga gjithcka ngrenes ose me keq mish- nfrnes ne frut-ngrenes.
  Sepse acidrat qe do derdhen ne stomak do fermentojne menjeher frutat dhe ju do ndiheni shum keq dhe per kete do tja vini fajin frutave gje qe nuk eshte e vertet, sepse faji eshte i joti qe nuk arrin te kuptosh se si funksionon tretja e ushqimit.

  Prandaj rregulli nr 1 eshte qe :
  Per te ndryshuar ushqimin duhet ulur niveli i acidit dhe i gjith lengjeve te tretjes se ushqimit, dhe kete gje e ben vetem truri yne me ndihmen tone, dhe kjo ndihme konsiston ne ndryshimin e llojit te ushqimit ne menyre graduale duke i dhene kohe trurit qe te korrigjoje programet e tij te tretjes se ushqimit.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #62
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Tranzicioni
  Si realizohet kjo konkretisht ?
  Pra si i behet qe truri yne ti ndryshoje keto programe, pra te ule sasine e ketyre lengjeve dhe aciditetetin e tyre duke ulur ne kete menyre vepreimin gerryes qe ato ne organizem.Megjithse org yne per mbrojtje pak para derdhjes se tyre leshon nje leng mbrojtes (muco) e cili mbas tretjes se ushqimit duhet te dale jashte me jashteqitjen.
  Ne rradhe te paare dua tju sqaroj se ajo qe do lexoni ne pjesen e trete te kesaj teme nuk eshte nje diete ushqimi por nje sistem i tere dhe menyra natyrale e te jetuarit pra te ushqyerit dhe bashke e me te edhe e te gjitha miresive qe ajo mbart ne vetvete.
  Ky sistem nuk eshte shabllon pra nuk ka nje rregull te sakt se nga fillon dhe sa zgjat per arsye se edhe individet jaane te ndryshem kane mosha te ndryshme, jane ushqyer e rritur ne ambjente te ndryshme , kane fizik anatomi e psikollogji te ndryshme , e shum te tjera, prandaj dhe nuk mund te thuhet qe bej kete dhe ate perkundrazi cdonjeri nga ju duhet te kuptoje se ne cfar gjendje eshte pra ne cfar niveli ushqyes eshte .
  Psh : Nje individ nga njera ane ha shum mish,Buk, brume,embelsira,raki, birra duhan,apo ushqime fabrike, e pi coca-cola e pije te tjera te kesaj natyre, dhe nga ana tjeter nuk i shef me sy frutat dhe perimet, e jashtezakonisht te veshtire qe te nderroje menyren e te ushqyerit, por kjo do te arrije vetem kur ai te semuret gje qe vonon por nuk harron.
  2-Nje individ i cili ha pak nga te gjitha e ka me te lehte te kaloje nga nje lloj te ushqyeri ne nje tjeter.Si per ceshtje kohe dhe per ceshtje psikologjike.
  KOHA QE NJE INDIVID HARXHON PER TE MESUAR DHE PER TE NDRYSHUAR PROGRAMET E TRURIT TE TIJ PER TRETJEN E USHQIMIT QUHET KOHE TRANZICIONI.
  Dhe qe eshte e ndryshme ne individ te ndryshem.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #63
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Si realizohet kjo konkretisht ?
  1-Duke eliminuar mishin e kuq, dhe te trash si lopa, vici, kau,derri, dhe duke e zevendesuar ate me mish me te vogel si keci, qingji, ose me lepur dhe pule,dhe me mire akoma me peshk,ose mish tjeter deti ose lumi.
  Zevendesimi i tyre behet ne radhe te pare se ato mishra japin shume me pak acid ne org, dhe e dyta per efekt psikollogjik, pra qe ti perseri je duke ngren mish per pak me te zgjedhur, keshtu qe nuk do lere asnje efekt negativ ne psikozen tuaj se si mund te rrihet pa mish.
  2-Duke eliminuar krejtesisht buken, dhe te gjitha brumrat,byreqet,petllat,makaronat e biskotat, sidomos buken e bardhe, dhe duke i zevendesuar me buke thekre mundesisht, ose me buke te thekur integrale, ose sic quhen ( Fete biskotate qe jane te thekura )Ne kete faze mund te haet orizi superfino i lene per reth 30 min ne uje dhe pasi ti derdhet uji dhe te shpelahet mund te gatuhet. Ose ne vend te bukes mund te perdoret pataja si alternative.
  3-Elimini i kripes se gjelles dhe zevendesimi i saj me kripe himalaje, ose me kripe deti si ajo qe benim vete dikur ne shtepi dhe qe vjen era det dhe nga ajo e perpunuara industrialisht. Elimini i sheqerit te bardhe dhe zevendesimi i tij me mjalte.
  4-Eliminimi i qumeshtit, i djathit stazhionuar, tip kackavall,i gjalpit,dhe i vezeve. Zevendesimi i tyre me qumesht soje, fillimisht, me gjize,apo pak djath te bardhe.
  5-Mos gatimi i perimeve dhe zarzavateve duke u zier, por duke i bere me avull ne tenxhere me presion per disa min sa te zbuten pak ,dhe pastaj konditen ne pjate, sistemi me avull nuk i le ato te prekin ne uje.
  6-Eliminimi i cdo ushqimi te parapregatitur neper fabrika, si sallami,salcicet,apo gjysem te gatshmet, dhe te gatshmet.
  7-Eliminimi ose pakesimi i alkolit,psh hiqni perfundimish rakine dhe pijet me ngjyre, pini veren dhe birren, nje gote por te cilesise se mire dhe prodhim natyral e jo nga ai me alcol e me ngjyre.
  8-Filloni rralloni duhanin, per ata qe pine ose ndryshoni llojin e tij nga i forte ne te bute ose nga i trashe ne te holle.
  9-Shtimi i perimeve dhe zarzavateve,shtimi i frutave, jo menjeher pas buke por ne mes dy vafteve.
  Ne keto keshilla nuk kam vene asnje kufizim mbi sasine e ushqimit dhe orarin e tyre dhe mos u nis kurre qe keto ushqime nuk do ti ha me por nise me ate qe keto ushqime do ti zevendesoj me te tjera dhe ndonjeher do ti provoj edhe ato,pra leri gjithmon nje shteg psikozes dhe mos ja impono me zor pasi mbas pak ditesh ajo deshire eshte me e forte se psikoza juaj dhe do ta hani me shume se me pare.Dhe ne qoftese ju ngulet ne tru nje "gozhde" fikse qe do hani ate ushqim qe ja ke "ndaluar" vetes haje kthehu pak mbas por pa e egzagjiruar dhe thoini trurit ja te kenaqa fli i qete tani, jo vlen si puna e karameles me kalamjte dhe funksionon shume mire.
  Vetem duke zbatuar keshillat e mesiperme ju do filloni te bini ne peshe dhe do filloni te pastroheni nga brenda, do jeni me te lehte dhe do keni me shume energji. Kjo periudhe qe quhet tranzicion dhe do zgjase deri sa ju te stabilizoheni me kete ushqim dhe mos tju kujtohet me ushqimi i meparshem,Zakonisht zgjat nga nje muaj deri ne gjashte.
  Kjo faze do te sherbeje me shume nga ana psikologjike ku do mesoni se me nje ushqim te kujdeshem do mdjeheni shum me mire ku disa semundje te lehta do zhduken si dhimbjet e kokes,te gjymtyreve,dhimbja e syve nga dilelli,Gazrat dhe gropsimat,era e keqe e gojes, gjumi i crregullt,dhe lodhja pa shkak, do ju zhduken nje pjese e mire e pucrave ne trup dhe ne fytyre, do stabilizohen cistet, pra nuk do rriten me ,do dilni me rregullisht ne jashteqitje dhe pa probleme , do keni edhe nje permirsim te lehte nese vuani nga stomaku dhe melcia.
  Kjo faze do sherbeje per te ulur ndjeshem prodhimin e acidrave ne organizem.
  Dhe mbas kesaj periudhe fillon nje periudhe tjeter tranzicioni duke hequr perseri disa ushqime dhe duke shtuar disa te tjera nga ku do perfitoni perseri si nga shendeti dhe nga psikika.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #64
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  C'far ndodh gjate tranzicionit
  Ne postimin tim mbi qelizen kam shpjeguar per hapesiren nderqelizore dhe per drenimin e gjakut nepermjet limfes, dhe duke patur parasysh ate postim ju them qe gjate tranzicionit hapesira ndermjet qelizore zvogelehet pra qelizat afrohen me njera tjeteren dhe bashkepunojne me mire rritet energjia qelizore dhe si rrjedhim edhe ajo e organizmit. Lengjet dhe mbeturinat qe lene qelizat gjate punes se tyre hyne ne qarkullimin e limfes dhe ne gjith sistemin e qarkullimit te gjakut derisa te dale me ne fund nepermjet urines. Por gjate kesaj periudhe si pasoje e gjendjes ne gjak te ketyre papastertive ju do te ndjeheni keq dhe do keni dhimbje ne pjese te ndryshme te trupit mund tju kullojne hundet, mund tju dhemb koka, mund tju dhemb gryka, veshka, apo melcia, ngjyra e urines suaj do ndryshoje cdo dite biles do keni edhe nje ere te rende qe shkaktohet nga eliminimi i helmeve dhe hormoneve.
  Nese ju do beni nje analize gjate kesaj periudhe ajo do dale shume e keqe dhe mjeku do tju jape ilace te ndryshme sepse kujton se ju po humbni kete apo ate lend gje qe nuk eshte e vertet pasi ato lende qe dalin nga urina organizmi juaj po i nxjerr jashte sepse jane te teperta dhe te demshme, kjo situate zgjat disa dite sidomos ne ditet e para, por mund te zgjase edhe jave gje qe mvaret nga gjendja e individit pra sa me i shendoshe te jete ai, dhe sa me shume ilace te kete pire aq me e gjate do jete kjo periudhe.
  Dhe sa me i shpejte eshte ky reaksion aq me keq ndiheni sepse akoma me shume helme,muco, ilace, hyn ne qarkullimin e gjakut derisa ato te dalin, prandaj eshte shume e rendesishme qe periudha e tranzicionit te behet sa me ngadale dhe e sigurt, ne menyre qe edhe efektet e pastrimit te organizmit tuaj te jene te lehta dhe te kontrollueshme.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #65
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Faza e dyte e tranzicionit

  Supozojme se ju e keni kryer fazen e pare, dhe deshironi te vazhdoni edhe fazen e dyte. Por ne fillim dua tju shpjegoj se cfar ka ndodhur ne fazen e pare .

  Nga mos ngrenia per nje kohe te gjate te atyre ushqimeve perberja e lengjeve te trupit tuaj ka ndryshuar ne drejtim alkalin-Bazik,ne krahasim me ate qe kishit para tranzacionnit , si rrjedhim ky nivel pasqyrohet ne tru nepermjet sensoreve te tij ne gjith trupin , dhe truri tani harton nje program te ri per tretjen e ketij lloj ushqimi i cili kerkon me pak lengje se ne fillim dhe me perqindje me te vogel acidi si ne sasi dhe fortesi.Pervec kesaj organet tuaja jane lehtesuar nga shum papasterti dhe kryejne funksienet e tyre pak me mire se para tranzicionit.

  Prandaj faza e dyte konsiston ne ate qe do eliminojme edhe disa ushqime te tjera.

  1-Mishi ne kete faze duhen eliminuar te gjith llojet e mishrave dhe do vazhdoni te perdorni vetem peshkun dhe prodhime te tjera deti.

  2-Mund te perdorni akoma buken e misrit,thekres apo fetat biskotate, dhe patatet ne furre, apo ne avull , por do ulni ndjeshem sasine e tyre, dhe do eliminoni orizin.

  3-Si embeltuas mund te perdorni gjithmon mjaltin por pa egzagjiruar.

  4-Do eliminoni qumshin e sojes, dhe gjizen por do vazhdoni djathin e bardhe, dhe kosin mundesisht dele ose dhie, duke ulur ndjeshem perdorimin e tyre.

  5-Do filloni te shtoni ndjeshem perimet ,zarzavatet,frutat ne te gjitha ato raste kur keni uri dhe mund ti shoqeroni me buken qe kemi thene me lart.

  6-Do eliminoni edhe Birren por mund te pini nje gote vere te mire disa vjecare mundesisht te bardhe, dhe do shtoni si pije ujin. Uji duhet te jete pa shume kripera minerale dhe sa me pak mbetje, gje qe shihet ne etikete.

  7- Duhet eliminuar duhani por nese e keni ende te veshtire duhet te pini vetem disa cigare ne rastet kur deshira eshte me e forte se arsyeja.Por per kete do bej me vone nje shkrim qe do tju ndihmoje shume.

  8-Kam harruar kafen mir eshte qe ta rralloni dhe ate qe do pini ta pini dekafeinato qe do me thene pa kafeine.

  Dikush do thote more por cfar do hame se na i hoqe te tera, mos u merzit ju them per tani vetem lexoni dhe po te mendoni se faza e pare zgjat disa muaj gjate ketyre muajve do mesoni edhe se c'far dhe si do hani ushqimet e tjera.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #66
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  C'far do ndodhe gjate kesaj faze ne organizmin tuaj.

  Ditet ose javet e para do ndjeni perseri probleme mund tju dalin edhe pucra ne goje, ose ne trup dhe fyryre ,kjo eshte shenje e pastrimit ku ato elemente te huaj per organizmin qe nuk futen dot ne limfe per tu pastruar shtyhen jashte trupit dhe nxirren nepermjet lekures do keni keto shqetsime derisa keto papasterti qe ndodhen ne ekstremin e jashtem te trupit tuaj te dalin krejtesisht prandaj mos u beni merak nese per disa dite do keni keto probleme.Gjithashtu do ju rishfaqen edhe problemet qe kam shkruar ne fazen e pare te tranzicionit. Dhe ju perseri do ndjeheni keq, por ju keshilloj qe nese keto probleme nuk i duroni dot duhet te beni nje hap mbrapa pra duhet te terhiqni frenen e dores se makina juaj po eliminon shum shpejt papastertite dhe duke u gjendur te gjitha ne te njejten kohe japin shum probleme, me frenen e dores nenkuptoj qe duhet te fusni ushqim frenues te reaksioneve, dmth do ulni pak frutat dhe do shtoni patatet, buken, bizelet, groshi,thierza ,kockulla etj te kesaj natyre.
  Dhe ju menjiher do ndjeheni mir perseri por kjo nuk do thot qe ky ushqim ju beri mire porse ky ushqim frenoi reaksionin e pastrimit te organizmit tuaj.


  Kjjo faze do zgjase derisa ju nuk do keni me keto probleme duke u ushqyer vetem me ushqimet qe kam thene ne pikat e mesiperme dhe koha per kete eshte e ndryshme ne individ te ndryshem per arsyet qe kam permendur me pare.
  Pergjithsisht edhe ketu duhen disa muaj qe te stabilizoheni ne kete nivel.

  Gjate kesaj faze ju do humbisni akoma ne peshe dhe do ndjeheni perseri me mire se me pare, ne fund te kesaj faze po te prekni lekuren e trupit tuaj do vereni qe eshte lemuar shume dhe eshte zbutur njesoj si e nje femije te vogel.
  Nuk do keni me asnje pucer ne trup,dhe do keni me shum energji te brendshme, e cila pasqyrohet edhe ne nivel psikologjik ku do filloni te jeni me te kthjellet mund te lexoni me shume se me pare dhe nuk lodheni, do kuptoni me shpejt gjerat,dhe do ti shpjegoni me shpejt gjithashtu.Dhe sa me shume do pastroheni aq me te theksuara do jene keto veti te trurit e shume te tjera me te komplikuara.

  Ju keshilloj qe nese keni filluar ose do filloni te rregulloni ushqimin tuaj zbatoni vetem fazen e pare postimi nr 71.Sepse per fazen e dyte duhet shpjeguar me mire se cfar duhet te hash dhe si .

  Ne fund te fazes se dyte do kuptoni se cdo lloj shqetesimi apo semundje qe mund te keni patur ne organizmin tuaj eshte permirsuar ndjeshem ose eshte zhdukur krejtesisht dhe kete ja u garontoj 100%.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #67
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  C'far dhe si te hame gjate tranzicionit
  Cilat jane ushqimet qe duhet te marim gjate periudhes se tranzicionit.

  1-Te gjitha perimet dhe zarzavatet

  2-Frutat

  Perimet dhe zarzavatet , me sa di une ne shqip jane te gjitha llojet e barishteve , si : Spinaqi,qepa,preshi,lakra, lule-lakra, kungulli, kungulleshkat,sallata jeshile,karrotat,Bamjet, barbunjat,Mashurkat,Biselet,panxhari,patatja,patel xhani, rrepa,Fasulet, thierzat,qiqrat, kockullat,speci, domatja trangulli,etj....

  Keto mund ti ndajme ne te ngrenshme pa asnje lloj gatimi dhe te ngrnshme me nje gatim te lehte.

  Te ngrenshme pa asnje lloj gatimi jane :
  Karrotat,speci,trangulli, domatja ,kastraveci,sallata jeshile,qepa, hurdhera,majdanozi,preshi, etj...
  Dhe te pangrenshmet ne forme natyrale jane :
  Patatja, patellxhani,panxhari,rrepa,bamjet, barbunjat, "spinaqi," lule-lakra, lakra, etj...

  Te parat pra te ngrenshme ne formen natyrale nuk humbasin asnje veti asnje kalori, asnje vitamine, pra jane ushqimi me i mire dhe me i tretshem nga organizmi.

  Te dytat duhen gatuar pak dhe ketu qendron sekreti i tyre se po te gatuhen me zierje ne uje per rreth nje ore ne 100° ato kane humbur gati te gjitha vetite e tyre ushqyese dhe ne vend qe te na furnizojne me keto elemente na i marrin ato nga trupi per tretjen e tyre.Ndersa po te gatuhen per disa min me avull ato ruajne nje pjese te mire te elementeve te tyre perberes.
  C'far eshte teknika e gatimit me avull:
  Kjo teknike nuk le qe perimet te prekin direkt ne uje, por nepermjet avullit te ujit ato jo vetem qe lahen pra kullojne por edhe zbuten dhe behen te ngrenshme me pas hidhen ne pjate ku perzihen me pak vaj ulliri dhe kripe himalaje.Mund te shoqerohen me buke thekre ose fete biskotate te thekura.
  Cfar lloj ene eshte kjo me avull?
  Mund te jete nje tenxhere me presion ku brenda saj futet nje tjeter ene ne forme rjete ne te cilen gjenden perimet, kjo rrjete futet brenda ne tenxhere ku me pare kemi hedhur rreth 2cm uje dhe nje tip perustie, apo kembeze te larte 2cm ne menyre qe rrjeta me perime te mos preki ujin , mbyllet temzherja dhe sapo fillon te degjohet presioni i avullit lihet rreth 5 min pastaj sherbehet, por perime te ndryshme kane kohe te ndryshme qe ndryshon nga 3-5-7 min.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #68
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Tenxherja mund te jete edhe e nje tipi tjeter me kate dhe pa presion ku ne kate te ndryshme vendosim vendosim perime te ndryshme ato qe duan me shume kohe posht dhe ato me pak lart.
  Si ne figurat e meposhteme.

  Ky lloj gatimi zakonisht sherbehet ne dreke kurse te ngrenshmet qe nuk kane nevoje per gatim ne darke.

  Nese jeni ne fazen e pare te tranzicionit dhe keni edhe mish per drek eshte mire qe proteinat shtazore te mos i perzieni me ato bimore pra me mire hani vetem mishin dhe pas 2-3 oresh perimet me avull.

  Frutat:
  Frutat jane puro energji ,vitamina dhe enzime por per momentin nuk mund te ushqeheni vetem me to prandaj perdorini gjithmon ne mes dy vaftesh dhe mos i perzieni bashk fruta acide dhe jo acide, psh nese hani nje banane mos hani menjeher portokall, apo manderin, ose kiwi por nje molle dardhe ose pjeshke, dhe anasjelltas nese hani nje kiwi mos hani nga pas banane por portokall, ose mandarine, megjithse me e mira eshte qe te hani vetem nga nje lloj fruti, psh nese hani banane hajini 2,3,4,5, derisa te ngopeni, keshtu edhe nese hani dardhe apo molle,dhe mos i perzieni mes tyre .
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #69
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Pse nuk duhen perziere proteina shtazore me bimore ?

  Sepse sic kemi thene me pare gjate pertypjes ne dergojme informazion ne tru mbi perberjen e ushqimit dhe ky harton nje program per tretjen e tij , kur ne hame mish ai harton nje program per tretjen e tij dhe kur hame perime harton nje program tjeter por kur keto ushqime hyjne ne te njejten kohe edhe hartimi i nje programi per tretje behet me i nderlikuar pasi njeri ka permbajtje te larte acidi kurse tjetri jo.Dhe kur bien ne stomak njeri tretet shpejt kurse tjetri jo, gje qe krijon gazra dhe fryrje stomaku edhe kur kalojne ne intestino proteinat shtazore per tu tretur kane nevoje per lengun e temthit kurse ato bimore jo, pastaj edhe asorbimi apo thithja e tyre ne intestino nuk behet ne te njejtin vend per ne vende te ndryshme keshtu qe ushqimi qe tretet me shpejt ai bimor rrezikon te kaloje ne putrefazion, fermentim, duke cliruar gazra dhe duke demtuar intestinon. Nje shembull i mire per kete eshte pirja e qumshit mbasi keni ngrene buke ju mendoni se kjo gote qumesht do tju ndihmoje por nuk eshte ashtu pasi qumshti pra bulmeti thithen ne pjesen e fundit te intestinos dhe buka qe keni ngrene me pare sherben si tape dhe behet pengese per kalimin e tij ne intestino si rrjedhim kemi fermentim te tij gazra dhimbje koke dhe demtim te mukosez se intestinos.

  E njejta gje mund te thuhet edhe per frutat, kur ju hani nje banane truri ka hedhur ne stomak dozen e duhur per tretjen e saj dhe kur ju hani menjeher nje frut acid nuk beni gje tjeter vetem se shtoni aciditetin ne stomak duke bere qe bananja te fermentoje me shpejt .

  Si perfundim e kam thene edhe ne postimet e meparshme hani sa me thjesht vetem nga nje frut ose vetem nga nje lloj perime dhe nuk do keni kurre probleme me trejen e tyre .
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #70
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  DIETA PA MUCO faza e pare
  Mbas fazes se pare dhe te dyte te tranzicionit organizmi yne nuk eshte me ai i pari kane ndryshuar shume gjera ,te gjitha ne kahun pozitiv, por me kryesorja eshte se ju tani keni mbaruar tranzicionin dhe mund te filloni te ushqeheni me ushqime te cilat nuk krijojne muco,dhe nuk kerkojne shum energji per tu tretur.
  Kjo pervoje e re do tju beje qe te ndiheni shum me mire se jeta qe keni bere deri me sot , si nga ana fizike shpirterore dhe mendore.
  Mbas ketyre dy fazave supozohet se ju jeni pastruar ndjeshem keni humbur ne peshe,dhe keni fituar ne eksperience per te perballuar " DIETEN PA MUCO".

  Por edhe nese nuk doni te vazhdoni me tej mund te qendroni ne kete nivel qe keni arritur dhe qe eshte shume me i mire dhe i dobishem se ai i gjithckangrenesit.

  Ju tani nuk keni me uri si me pare kjo per shkak te korigjimit qe ka bere truri juaj ne pregatitjen e lengjeve per tretje te cilat nuk jane me agresiv si me pare si rrjedhim mund te filloni te hani me shum fruta dhe me pak perime me avuul.

  Pra ne kete faze ushqimet do nderojne rolet nese ne tranzicion raporti eshte 80% perime -zarzavate dhe 20% fruta, tani ky raport do jete i kundert 80% fruta ,dhe 20 perqind perime-zarzavate .Ne kete moment ju kaloni ne dieten me pak muco.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 12. #71
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Dieta me pak muco:

  Ne kete nivel nuk perdoren me asnje lloj Mishi,e Bulmeti,pra proteina shtazore.
  Mund te perdoresh shum pak vetem fetat biskotate te thekura per te shoqeruar perimet me avull.
  Ne kete nivel nuk perdoren me pijet alkolike, dhe cdo lloj sheqeri,embelsire , me perjashtim te mjaltit.
  Ne kete nivel edhe vaji i ullirit hidhet sa per ere e jo per te ngjyer buken ne vaj.
  Kur te arrish ne kete nivel eshte mire te kesh lene edhe duhanin.

  Ne kete nivel ju jeni ne gjendje te komandoni organizmin tuaj,dhe aparatin e tij tretes prandaj edhe ato qe do lexoni tani do tju duken te pa arrira por kur ti provoni do ti arrini pa asnje problem.

  Organizmi yne ka 4(kater) faza kryesore pune:

  1-Marrja e ushqimit
  2-Perpunimi i ushqimit
  3-Asorbimi apo thithja e tij ne intestino dhe furnizimi i qelizave me to.
  4-Pastrimi i organizmit mbas pune.

  Ketu fillon perseri cikli nga e para .

  Sa cikle te tilla duhet te beje organizmi ne 24 ore per te furnizuar qelizat me ushqim ?

  Kjo mvaret nga mosha kur trupi eshte ne rritje ka me shume nevoje per ushqim dhe kur rritja ka mbaruar ushqime duhet vetem per te mirembajtur organizmin dhe per ta mirembajtur ate dhe ushqyer qelizat duhet pak shume pak ushqim dhe shum pastrim.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 13. #72
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Ne ditet e sotme njeriu ha gjith diten dhe cdo lloj ushqimi duke marre kohen per tu ushqyer nga koha e pastrimit dhe duke bere qe te gjitha organet te jene gjithmon ne pune dhe te mos pastrohen kurre, kjo kthehet me vone ne semundje dhe ka nga ata qe nuk flene dot pa ngrene buke mire, ose akoma me keq cohen naten per te ngrene se kane uri.Kjo uri vjen sepse organizmi ka filluar pastrimin por duke qene se lengjet tuaja kane PH te larte pra acide ato gerryejne shume organet duke ju sjell shqetesim.Dhe ju kete shqetesim e ndaloni vetem duke ngrene perseri ne menyre qe lengjet te tresin ushqimin dhe jo te pastrojne organet e punes.
  Ju mendoni se kjo e mire erdhi nga ushqimi qe hengret dhe ne menyre direkte ashtu eshte, por ne menyre indirekte kjo ndodh sepse ju ndaluat pastrimin e organizmit.
  Keshtu qe e fusni organizmin ne rreth vicioz nga ku nuk mund te dale dot dhe si rrjedhim vjen edhe shendoshja dhe semundjet e ndryshme.
  Prandaj ju mund te dilni nga ky rreth vicioz vetem duke zbatuar dy etapat e tranzicionit i cili nuk duhet kryer kurre me shpejtesi por me qetesi dhe vendosmeri .

  Prandaj supozojme se ju i keni kaluar keto dy faza me sukses dhe jeni gati per te filluar dieten pa muco me te 4 fazat e saj natyrale te te ushqyerit.

  Menjeher mbas zgjimit jam i sigurte qe brenda 15 min do shkoni ne banje per tu liruar nga ushqimi i drekes (ushqimi do nga 12-15 ore qe dale jashte nga momenti qe futet ne stomak) por brenda ne intestino ju keni edhe ushqimin e darkes prandaj qe te kryhen te kater etapat ju nuk duhet te hani mengjes por ne kete faze te dietes nuk jeni ende ne gjendje ta beni nje gje te tille keshtu qe mund te hani nje-dy fruta rreth ores 8-10 ky frut nuk duhet te jete acid por bazik dhe me tul si psh bananja,dardha,avogado,papaja, dhe do arrini deri ne oren e drekes pa asnje problem.
  Ne drek mund te hani perimet me avull nje ose dy tipe dhe jo me shume.
  Ndersa 3 ore pas dreke duhet te hani perseri frut qe mund te jete edhe acid si portokalli, mandarina,kiwi, molla,etj por vetem nje tip pra mund te hani disa molle, apo dy,tre portokalle.
  Ndersa ne darke rreth ores 19-20 mund te hani sallat jeshile,me karrota,majdanoz,speca, ullinj etj.
  Ne kohen ndermjet drekes dhe darkes pra mbasdite nese nuk ju shkon te hani fruta dhe keni uri mund te hani, arra,bajame,lajthi, geshtenja,kikirik,pistaki,fara pishe, fara kungulli, apo fara luledielli e ushqime te tjera te kesaj natyre.

  Pse sallat jeshile ne darke ?

  Sepse ēon oksigjen ne intestino dhe ndihmon bakteriet e mira te gjallerohen dhe ushqehen.
  Sepse sallata karota ,ulliri, speci,majdanozi apo barishte te tjera qe haen te gjalla sherbejne si shtupe e cila kur kalon ne intestino merr me vete cdo skorje dhe mbeturin ushqimi qe ka ngelur aty dhe i nxjerr perjashta.
  Eshte njesoj si ajo shtupa kur pastron tubin e sobes nga bloza.

  Me kete qe shpjegova tani jemi ne fazen e pare te DIETES PA MUCO.

  Ndersa ato me pare ishin dy fazat e tranzicionit.

  Me von do shpjegoj edhe fazen e dyte te DIETES PA MUCO.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 14. #73
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Faza e dyte e dietes pa muco
  Faza e dyte

  Per te kaluar ne fazen e dyte duhet kuptuar se kur mbaron faza e pare,por per kete nuk ka teori te caktuar me pare ,prandaj seicili e kupton vete momentin e kasaj faze dhe ai vjen kur ju shkoni ne per te ngrene dreke dhe nuk ju haen me perimet e ziera me avull bile as sallata jeshile, por ju vjen per te ngrene fruta dhe keshtu instiktivisht kaloni ne fazen tjeter qe eshte faza e dyte.

  Tani ju keni kuptuar se organizmi yne nuk ka nevoje per gjith ate ushqim qe hante me pare keni kuptuar se perimet zarzavatet dhe frutat jane mese te mjaftushme per tu ushqyer por tani do mesoni se ky organizem kjo makin punon me mire vetem me fruta.Tani ju e dini se organizmi yne dhe qelizat qe e perbejne ate kane nevoje per kripera minerale dhe per vitamina ne sasi shum te vogla tani ju e dini se melcia ruan keto minerale dhe kripera kur jane me shumice dhe i jep ne nje moment tjeter kur mungojne. Tani do ju mesoj se ju mund te rrini pa mengjes dhe me fruta ne drek e ne darke.
  Ne postimet e meparshme kam folur per kripen Himalaja dhe vetite e saj tani do mesoni edhe perdorimin e saj.
  Merrni nje ene qelqi me gryke te hapur dhe hidhni ne te nje gjysem liter uje natyral me perqindje te ulet kriprash( jo uje cezme ) dhe hidhni ne te nje gote me kripe himalaje perzijeni mire dhe lereni te kulloje 24 ore pastaj perzijeni perseri dhe lereni te kulloje 24 ore te tjera rezultati duhet te jete se kripa nuk eshte tretur e gjitha ne te kundert duhet te hidhni perseri kripe derisa ajo te ngelet ne fund edhe pas perzierjes, qe ne gjuhen kimike quhet e ngopur me kripe. merret dhe kullohet me nje kullese te imet ne nje ene tjeter dhe pastaj hidhet perseri ne enen prej qelqi me gryke te gjere.
  Ne kete ene ju keni nje uje me 26% kripe dhe brenda saj ndodhen te koncentruara dhe te tretura 84 elemente kimike te njejtet elemente qe ka edhe trupi yne ( trupi yne eshte i perbere nga keta 84 elemente ). Keto elemente natyrore te shkrire ne kete uje jane te natyres organike dhe te jonizuar dhe ne kemi nevoje per to pra qelizat dhe organizmi yne ka nevoje per to ,ne i kemi marre keto elemnte deri tani nepermjet perimeve,zarzavateve,dhe frutave por tani mund ti marrim drejtperdrejt nga uji por jo ne perqindjen qe paraqitet ky uje pasi ai do gerryente organizmin tone.
  Por ne dime qe organizmi yne pra gjaku ka ne perberje te tij vetem 1% te ketyre kriperave, prandaj ne duhet vetem te hollojme kete uje deri ne masen 1% dhe do kemi si produkt final nje perberje qe eshte e njejte me ate te gjakut por pa ngjyre pra te tejdukshme , gjaku ka ngjyre te kuqe se ne te ka emoglbine ka hekur qe i jep kete ngjyre gje qe mungon ne ujin tone por ne kjo nuk na intereson se eshte vete organizmi qe e rregullon kete.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #74
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Si realizohet konkretisht ky 1% ?

  Eshte shume e thjeshte , merret nje gote uje me shum pak kripera minerale ( jo uje cezme ) vihet ne tavoline , pastaj merrni nje luge kafeje me ujin e kripur te pregatitur dhe hidheni ne goten e ujit qe vendoset mbi tavoline perziheni mire dhe do keni solucionin 1% te ketyre kriperave.Per ti rregulluar shijen dhe per te shtuar efektin e tij kurues dhe ushqyes merrni nje limon prijeni ne pergjysem dhe shtrydhni gjysmen ne goten e ujit. Tani ju keni perpara jush nje gote uje por qe ne perberje te saj eshte njesoj si te keni nje gote me gjak pijeni ate dhe brenda 30 min ajo do shkoje ne cdo qelize tuajen dhe ju nuk do keni uri deri ne drek.Me kete dua te them qe ne kete faze mjafton vetem kjo gote me uje dhe organizmi juaj ka marre te gjitha kriprat qe i nevojiten gjate 24 oreve.

  Tani ju keni nevoje vetem per vitamina dhe energji qe do ti merrni nga frutat.
  Pra ne dreke mbasdite dhe ne darke mund te hani cdo lloj frute sipas keshillave qe kam dhene me pare per ngrenien e tyre.

  Ne kete faze ju nuk do ta njihni me trupin dhe mendjen tuaj doni apo nuk doni ju do keni ndryshuar 100% fizikisht dhe menderisht.

  Fizikisht do jeni shume i forte , shume i ri shume i bukur ose e bukur me syte qe ju shndrisin dhe xixellojne me nje mendje shum te kthjellet qe nuk lodhet kurre qe nga ky moment ju do ta shikoni jeten njerzit ambjentin dhe qenien tuaj me nje sy tjeter do ndergjegjesoheni dhe do kuptoni qe jeni nje qenie e gjalle e mbinatyrshme qe lind vetem nje here dhe qe ka mundesi te evuloje ne nje shkalle edhe me te larte se kjo qe eshte ajo e shkeputjes dhe braktisjes se shpirtit nga trupi.

  Qe nga ky moment ju nuk do njifni me mjek apo spitale do harroni emrat e semundjeve te ndryshme,viruset ne trupin tuaj nuk kane me terren per tu zhvilluar ato ashtu sic hyjne edhe dalin imuniteti juaj do jete i forte si diamanti dhe i shpejte si drita.

  Mendimet dhe idete tuaja do behen te qarta vullneti dhe pasioni per realizimin e tyre do jene virtyti juaj.Do kuptoni se ju keni ardhur ne kete jete per te realizuar nje mision dhe se jeta juaj nuk eshte pa kuptim.

  Kjo gje arrihet vetem atehere kur ju jeni pastruar fisiologjikisht dhe menderisht nga mendime dhe ide negative.

  Vazhdon me fazen e trete te DIETES PA MUCO
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 16. #75
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Faza e trete
  Kjo faze sherben me shume per ata qe kane semundje te ndryshme por per te arritur deri ketu ata duhet te kalojne me pare te gjitha fazat e tjera dhe nuk mund te fillojne sherimin e tyre duke u nisur nga kjo faze, pasi mund te jete fatale per shendetin e tyre .
  Kjo faze ka te beje me Agjinimin si kura me e mire natyrale e organizmit tone biles mund te them se ne ja kemi vjedhur kete kure pikerisht inteligjences sone organike ajo e perdor kete kure sa here qe ne semuremi duke na hequr te drejten e te ushqyerit, ju te gjithe keni provuar nga jeta e deritanishme se kur jeni semur nuk keni oreks dhe mundohoni te hani me zor. Ky fenomen ndodh edhe ne jeten e kafsheve te tjera ato sa here semuren nuk hane me derisa te shrohen ky eshte per ta doktori me i mire dhe i sigurte .
  Heqja e oreksit eshte nje program i hartuar nga truri per te pastruar organizmin, pse ?
  Sepse ju nuk mund te pastroni nje makine qe eshte duke ecur, pra ju duhet te ndaloni makinen dhe ta pastroni ate, sa me e piset te jete ajo aq me shume kohe do t'ju duhet qe ju ta pastroni ate dhe anasjelltas.

  Praktika e agjinimit gjendet e shkruar per here te pare ne VEDA qe jane tekste te shkruare mbi 10 mije vjet me pare mbi te cilat ngrihen me pas edhe besime ,filosofi, e doktrina te ndryshe,Keto tekste permbajne mesime te analizuara shume thelle ,dhe shume mesime ne keto tekste jane lene menjane nga shkenca dhe njerezit por qe ne ditet e sotme duke pare vertetesine dhe realizmin e tyre jane kthyer per lexim diskutim dhe aprovim.

  Te gjitha besimet fetare kush me shum e kush me pak praktikon Agjinimin si praktik per pastrim te brendshem.Por keto lloj Agjinimesh jane pershtatur sipas kohes qe kane jetuar duke u reduktuar gjithnje e me shume dhe duke harruar ligjet kryesore apo rregullat kryesore te Agjinimit.

  Perkthim nga libri ( Rational Fasting )
  Book Store - Ehret Literature Publishing Company, Inc.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 17. #76
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Prof doc Ehret ka gjetur mesimet origjinale rreth agjinimit ne fillim te shekullit 19 ne Palestinen e asaj kohe brenda nje komuniteti " essena "

  Ai shkruan :

  Ne palestine qendruam per shume muaj duke studiuar zakonet dhe praktikat e tyre historine dhe kushtet e tyre ne te kaluaren , dhe rezultati im mbi conceptin e " vangjelit " " testamenti i vjeter " ndryshoj rrenjesisht .Mesova se jeta e KRISHTIT dhe mesimet e tij ishin ne harmoni te plote me ligjet e natyres te cilat i jepnin inteligjence dhe shendet superior , por kur u perkthyen 150 vjet me vone u ngjyrosen me shprehje orientale ,metafore , dhe pa njohjen e fenomenve natyrale.

  Ne vitin 1928 Edmond Bordeaux Szekely zbulon ne arkivin e Vatikanit librin "Vangelo esseno della pace " ne te cilin jepet pershkrimi i ushqimeve dhe dieta natyrale e njeriut ( fruta,perime ,zarzavate me gjethe jeshile) praktikimi i klizmave (klisteri) per pastrim, dhe praktika e Agjinimmit te cilen Ehret e kish formuluar 20 vjet me pare pa qene ne dijeni te ketij libri antik.

  Po c'far eshte ne te vertet kjo praktik ?

  Po mundohem t'ja u shpjegoj shum thjesht merrni nje rrecke futeni ne uje dhtrydheni pak dhe pastaj lani dyshemene pastaj merrni lecken shtrydheni ne legen dhe do shihni se uji eshte shume i piset bejeni prap kete veprim derisa kur te lani dhe shtrydhni lecken uji qe do dale nga shtrydhja do jete i paster , dhe kjo do te thote qe tani dyshemeja juaj eshte e paster, por nese ti e lan perdit dysheme ateher do mjaftonte vetem nje e lare dhe e shtrydhur qe uji te dale i paster.

  E njejta gje eshte edhe me Agjinimin vetem se rrecka ne rastin konkret jemi ne dhe uji qe pime eshte ai qe lahet rrecka kurse urina eshte uji i piset qe del pas shtrydhjes prandaj edhe nuk duhet te hash gjate agjinimit sepse ne vend qe te pastrohesh ndotesh dhe organet kur punojne nuk bejne dot edhe pastrim .
  Sa me keq ushqehesh ti aq me shume duhet te pastrohesh me ushqim te keq nenkuptoj ushqim jo te pershtatshem per organizmin tone dhe jo si ushqim i piset ne vetvete.

  Ateher do thot dikush qenka shume e lehte po rri disa dit pa ngrene dhe u pastrova, por nuk eshte ashtu sepse nuk rrini dot pa ngrene nje njeri i shendoshe apo edhe i dobet por qe ka pire shume ilace apo duhan, alkol,apo qe punon diku ne uzine kimike, apo qe ushqehet keq.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 18. #77
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109
  Pse nuk rri dot pa ngrene nje njeri i tille ?

  Sepse ne qarkullimin e gjakut te tij sidomos ne linfe do hyjne njeheresh te gjitha keto dhe ai do ndjehet shum shum keq nga shendeti biles ka mundesi qe edhe te vethelmohet me lendet e trupit te tij , kjo lloj praktike e bere ne kete menyre i ngjan atij lumi qe kur bie shi i rrembyeshem fryhet dhe merr perpara cdo gje qe gjen ne rrugen e tij , dhe me te hasur ne nje ngushtice bllokon levizjen e tij duke u fryre dhe dale jashte shtratit. Por kjo per organizmin tone eshte e rrezikshme sepse mund te bllokoje funksionim e veshkave , melcise, apo kanalit te urines, prandaj dhe duhen ndjekur ato faza qe kam shpjeguar me pare ne menyre qe ky lum te mos kete kaq vrull dhe te mos demtoje vete organizmin.

  Prandaj Agjinimi mund te filloje mbas mbajtjes me sukses te fazave te meparshme kjo do tju beje te qe gjate agjinimit te jeni shume i qete dhe pa probleme anesore te medhaja per shendetin.

  Sa me i gjate eshte agjinimi aq me brendesi pastrohet organizmi yne, ose sa me shpesh te praktikohet ai aq me shume pastrohesh.

  Po pse u dashka te pastrohet kaq shume organizmi yne ?

  Sepse ne kete menyre gjaku nuk ka asnje pengese enet ku ai leviz behen elastike dhe vet gjaku eshte me i kulluar me i lehte me i shpejte , sepse keshtu ne rrisim V-ne vitalitetin pra jeten dhe ulim ferkimin.
  Me kete lloj gjaku dhe shendeti superior njeriut per te jetuar do ti mjaftonte vetem ajri i paster i malit, ose detit, rrezet e diellit dhe uji i kulluar i burimit.

  Kujdes !!!!

  Agjinimi vertet te pastron por kur nuk ke njohuri se si fillohet dhe si vazhdohet dhe si mbyllet mund te rrezikosh edhe jeten mund te vetehelmosh organizmin prandaj edhe pse ke lexuar sketu nuk eshte e mjaftueshme per ta perdorur ate si kure pa ndihmen e dikujt qe di me shume ne kete fushe ose pa lexuar librin ( Rational Fasting )
  Book Store - Ehret Literature Publishing Company, Inc. ne anglisht
  dhe
  http://www.macrolibrarsi.it/search.p...ale+&search2=9 ne italisht

  Ka edhe perkthime ne gjermanisht.

  Ju jap keto te dhena sepse edhe te dua tja u shpjegoj nuk ja u shpjegoj dot sepse jane shum te gjate dhe me koncepte qe duhet ti kapni dhe mesoni vet.

  Faza e katert eshte shum abstrakte dhe e pa konceptueshme per shumicen nga ju qe lexoni, prandaj per te evituar debatet e kota nuk e shpjegoj.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 19. #78
  Anėtar i Respektuar Avatari i Gjarperesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  3,821
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  47

  Post Piramida ushqimore, ja ushqimet e mira pėr shėndetin

  Piramida ushqimore, ja ushqimet e mira pėr shėndetin

  Mėnyra e ushqyerjes konsiderohet si njė nga shkaqet e shfaqjes sė sėmundjeve tė zemrės, diabetit, disa formave tumorale, sėmundje kėto qė vitet e fundit po pėrhapen nė mėnyrė mjaft shqetėsuese. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė nė udhėzimet e veta, nėnvizon rolin e njė ushqyerjeje tė ekuilibruar pėr tė qenė tė shėndetshėm dhe pėr tė parandaluar apo dhe trajtuar mjaft sėmundje.
  Nė vendin tonė vitet e fundit sėmundje si: diabeti, sėmundjet e aparatit kardiovaskular, apo dhe kanceri, po pėrhapen mjaft dhe pėr specialistėt mendohet se njė ndėr shkaqet kryesore ėshtė njė dietė jo e pėrshtatshme. Sot ne pėrdorim njė dietė jo tė pėrshtatshme me nevojat e organizmit. Dieta pėrmban shumė yndyrna, sheqer, kripė dhe ėshtė e varfėr me fibra, minerale dhe vitamina. Ushqimet janė tė pėrpunuara deri nė atė pikė qė nuk ngjajnė aspak me ushqimin natyralė. Pėr dr.Shefqet Deliallisi, i cili ėshtė i pari qė studion nė librin e tij “Ushqyerja dhe shėndeti. Shkenca e ushqyerjes”, duhet ditur se bazėn e njė ushqyerjeje tė shėndetshme e pėrbėn sasia e moderuar dhe larmia e ushqimeve. Me fjalė tė thjeshta: shmangni sasitė e tepėrta ose tė pakta tė ēdo ushqimi. Nuk ekziston asnjė ushqim qė i vetėm tė sigurojė mjaftueshėm tė gjitha elementėt e domosdoshėm, pėr tė garantuar shėndet. Prandaj ėshtė e nevojshme qė dieta tė pėrmbajė larmi ushqimesh, por kjo duhet bėrė duke seleksionuar dhe njohur ushqimet e shėndetshme.
  Piramida ushqimore
  Nė librin e tij ai kėshillon njė dietė tė ekuilibruar, qė do tė thotė merrni elementėt ushqimor tė rėndėsishėm, qė sigurojnė energjinė e nevojshme pėr organizmin, nė pėrputhje me nevojat e gjithsecilit. Ekzistojnė disa udhėzues qė sugjerojnė dhe arrijnė tė plotėsojnė njė mėnyrė ushqyerje tė shėndetshme. Mė i njohuri ėshtė ajo qė njihet si dieta mesdhetare, qė nė bazė tė saj ka ushqimet me origjinė bimore si: buka, makaronat, frutat, zarzavatet, vaji i ullirit dhe konsumimi i moderuar i ushqimeve me origjinė shtazore. Pėr t’i vėnė nė praktikė rekomandimet rreth sasisė sė elementeve ushqimorė qė duhen konsumuar ēdo ditė pėrdoren tabela, tė cilat pėrcaktojnė sasinė e energjisė dhe pėrmbajtjen nė proteina, yndyrna, karbohidrate, pėr secilin ushqim.
  Ekziston ajo qė njihet si piramida ushqimore, e cila i ndan ushqimet nė 7 grupe, ku nė grupin e parė futen: mishi, peshku dhe veza. Kėto ushqime pėrmbajnė 18-20 % tė proteinave. Nė grupin e dytė renditen: qumėshti dhe derivatet e tij, qė janė burim i mirė proteinash tė cilėsisė sė lartė, por dhe burime tė kalciumit, fosforit, vitaminave A, B dhe D. Nė grupin e tretė janė: drithėrat, patatja dhe orizi, tė pasura me vitamina dhe proteina. Mė pas renditen legumet si fasulet, bizelet, bathėt, thjerrėzat, tė cilat pėrmbajnė vitamina, kripėra minerale dhe sasi yndyrnash “tė mira”. Nė vend tė pestė renditen” yndyrnat qė pėrdoren pėr gatim. Kėto ndihmojnė pėr prodhimin e energjisė dhe sigurojnė acidet yndyrore esenciale. Nė dy grupet e fundit janė zarzavatet dhe frutat, tė cilat janė burim vitaminash, kripėrash minerale dhe fibrave ushqimore.  Dieta qė mbron shėndetin

  Ruajtja e njė balance mes karbohidrateve, yndyrnave, proteinave, vitaminave kripėrave minerale garanton njė ushqyerje tė shėndetshme. Kjo duhet bėrė sipas njė skeme tė pėrcaktuar ose siē quhet njė piramidė ushqimore e shėndetshme.
  Kėshtu karbohidratet qė shpesh nėnvlerėsohen ndikojnė nė peshėn trupore, nivelin e sheqerit nė gjak dhe luajnė rol tė rėndėsishėm nė shfaqjen e obezitetit, diabetit dhe tė sėmundjeve tė zemrės. Ndėrkohė, pėr sa i pėrket yndyrnave rekomandohet qė tė mos abuzohet me to. Ato konsiderohen si “armik” i zemrės dhe si njė nga shkaqet kryesore qė ēojnė nė obezitet, diabet tip 2, kancer tė gjirit dhe tė zorrės sė trashė. Pėrdorimi i tepėrt ēon nė rritje tė nivelit tė kolesterolit nė gjak. Por duhet ditur se jo tė gjitha yndyrnat janė tė dėmshme, yndyrnat e pangopura, mbrojnė organizmin nga sėmundjet e zemrės. Proteinat, janė mjaft tė rėndėsishme, sepse marrin pjesė nė formimin e antitrupave, duke forcuar sistemin imunitar, janė burim energjie dhe ndikojnė nė mjaft funksione jetėsore tė organizmit tė njeriut. Tashmė rolit tė vitaminave, shkenca ka kohė qė i ka atribuuar edhe parandalimin dhe mjekimin e mjaft sėmundjeve kronike, por dhe tė kancerit apo sėmundjeve tė zemrės. Nuk ka asnjė ushqim ideal qė i pėrmban dhe tė jetė burim i tė gjitha vitaminave. Por sasia e domosdoshme e vitaminave mund tė sigurohet nga ēdo dietė e zakonshme e ekuilibruar, e shumėllojshme./Panorama
  Mė vėshtirė pėr mua Eshte shėrimi i sinqeritetit...

 20. #79
  orseola Avatari i orseola
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  tiran
  Mosha
  22
  Postime
  35
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  shum gjera interesante kishte shum gjera qe nuk i dija dhe i mesova ktu

 21. #80

  Antarėsuar nė
  Nov 2009
  Postime
  1
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  0
  Te ushqyerit e shendetshem perfshin nje shumllojshmeri ushqimesh sepse ushqime te ndryshme permbajne gjera te ndryshme per te cilat ka nevoje trupi yne.Karbohidrate,proteinat dhe yndyrnat jane shume te rendesishme per te na dhene energji.Ato quhen ushqyes dhe nutrientė.Po keshtu,vitaminat,mineralet dhe uji jane shume te rendesishem sepse e ndihmojne trpine tone te punoje sic duhet...

 22. #81
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,107
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3109

  Titulli: Si TE USHQEHEMI ?  20 rrugė pėr t’u ushqyer nė mėnyrė mė tė shėndetshme


  1. Cilat fruta dhe perime janė mė ushqyeset?
  Je e keni tė nevojshme tė hani njė shumėllojshmėri frutash dhe zarzavatesh ēdo ditė pėr tė pėrfituar maksimumin e lėndėve ushqyese, kėshtu qė mos ngurroni tė ushqeheni ndryshe dhe nė mėnyrė tė pasur dhe nėse ju parapėlqeni zarzavatet, hidhini njė sy dietės sė mėposhtme:
  Brokoli (lakra tė vogla jeshile): njė burim fantastik i pashtershėm vitamine C, betakarotine, acidi folik, hekuri dhe potasi. Pėrmbajnė gjithashtu pėrbėrės tė quajtur indolė, qė ndihmojnė nė parandalimin e kancerit. Tė freskėta apo tė kaluara nė mikrovalė sepse po tė ziejnė, ato i humbin vlerat qė ofron vitamina C.
  Shpargu: njė ushqim ēudibėrės me veti tė spikatura mjekėsore. Shpargu ėshtė i pasur nė acid folik dhe vitamina C, E dhe betakorotinė.
  Lakra e bardhė: njė ushqim i pasur nė vitamina C, K, E dhe potas. Pėrmban gjithashtu betakarotinė, fibra, tiaminė dhe tė tjera substanca pėr parandalimin e kancerit.

  2. A duhet tė kujdeseni pėr kurbėn glicemike tė ushqimeve?
  Kurba glicemike ėshtė njė sistem matjeje qė tregon shpejtėsinė me tė cilėn absorbohen lėndėt karbohidrike dhe se si pėrdoren ato nga trupi. Si njė rregull i pėrgjithshėm, njerėzit duhet tė pėrpiqen tė hanė ushqime me kurbė glicemike lehtėsisht tė asimilueshme, duke zgjedhur bukė tė zezė nė vend tė asaj tė bardhė pėr shembull. Kjo ju ndihmon tė keni energji mė tė qėndrueshme. Gjithashtu, keni shumė kujdes nga ushqimet e shpejta dhe qė herė pas here asimilohen me shumė vėshtirėsi.

  3. Nė ēfarė sasie sheqeri konsiderohet i tepėrt?
  Kini kujdes nga niveli i yndyrnave nė njė ushqim sepse yndyrnat kanė tendencė tė shndėrrohen nė sheqer. Sheqeri nuk pėrmban nutrientė, por vetėm kalori. Specialistėt e tė ushqyerit konsiderojnė si sheqerna tė tepėrta ato qė gjenden nė produkte tė tilla si kekėt dhe kėto duhet tė kontrollohen qė tė mos japin mė shumė se 10% tė kalorive ditore, pra qė do tė thotė tė mos konsumohen mė shumė se 200 kalori nga kėto lloj ushqimesh tė ėmbla. Njė lugė ēaji me sheqer pėrmban rreth 16 kalori dhe njė gotė e madhe me lėng pėrmban rreth nėntė lugė sheqer, pra 144 kalori tė panevojshme. Hiqni dorė nga sheqernat e panevojshme dhe zėvendėsojini ato me fruta tė freskėta ose me nėnprodukte tė frutave dhe tė sheqernave tė pėrfituara prej tyre.

  4. Sa kalori mė nevojiten nė njė ditė?
  Mesatarja pėr njė grua ėshtė rreth 2000 kalori nė ditė, por nevojat pėr kalori mund tė ndryshojnė nė mėnyrė dramatike sipas llojit tė jetės qė ju bėni dhe sa aktive ėshtė ajo. Nga 20 deri 50% e nevojave tuaja ditore pėr kalori janė tė pėrcaktuara nga veprimtaria fizike. Pjesa tjetėr harxhohet nga funksionet e tjera bazė tė organizmit, si: frymėmarrja, qarkullimi i gjakut dhe funksionimi i qelizave.

  5. A ėshtė vėrtet fast food-i kaq i keq pėr shėndetin tim?
  Chips (patatet e fėrguara) kanė vitaminė C dhe milkshake-t pėrmbajnė kalcium, por mos kaloni nė eufori, sepse disa fast food-e shtojnė sheqerna nė patatet e tyre tė fėrguara, si dhe shtojnė yndyrna nė hot dog-e dhe nė byrekėt me mish. Disa nga ushqimet e tyre mund tė pėrmbajnė mė shumė se 20 lugė sheqerna dhe disa pėrmbajnė mė shumė se gjysma e sasisė ditore tė kripės qė ju duhet tė merrni.
  Fast food-i ėshtė vėrtet i keq pėr shėndetin tuaj nėse ju ekskluzivisht merrni ushqime tė fėrguara dhe tė shtuara me yndyrna dhe sheqerna.

  6. A ėshtė mishi i mbushur me antibiotikė?
  Ka njė shqetėsim nė rritje rreth pėrdorimit nė sasi tė mėdha tė antibiotikėve nė prodhimin e mishit dhe efektet e mundshme tė tyre nė shėndetin e njeriut. Shumė nga fermat qė merren me rritjen e bagėtive i ushqejnė kėto me antibiotikė pėrditė pėr tė pasur njė peshė mė tė madhe tė bagėtive dhe pėr tė luftuar sėmundjet e mundshme te kafshėt. Frika qė ekziston lidhet me faktin se mbidozat e antibiotikėve mund tė ēojnė nė krijimin e viruseve tė fuqishme dhe shumė rezistente ndaj antibiotikėve dhe kėto viruse mund tė infektojnė njerėzit. Hani mish organik sa mė shumė qė te jetė e mundur!

  7. A janė frutat dhe zarzavatet organike mė tė ushqyeshme?
  Kjo temė ėshtė tepėr e debatueshme nė disa nga fermat qė i prodhojnė kėto, por kėrkimet e fundit tė bėra nga shoqatat pėr ushqime organike tregojnė se keto janė me tė vėrtetė tepėr tė ushqyeshme dhe kanė nivele shumė mė tė larta tė vitaminės C, magnezit, hekurit dhe fosforit.
  Spinaqi, sallata jeshile, lakra e bardhė dhe patatet treguan qartė nivele mė tė larta lėndėsh ushqyese, nga 10 deri 50% mė shumė vlera ushqimore. Supat e pėrgatitura nga zarzavatet organike pėrmbajnė nivele tė larta tė acidit salici, i cili ndihmon nė luftimin e arteriosklerozės dhe kancerit tė zorrėve.

  8. A ekziston njė dietė e pėrkryer?
  Shkencėtarėt nuk kanė pėrcaktuar ende se ēfarė pėrfaqėson njė dietė perfekte sepse ēdo vit qė kalon nxjerr nė pah prova tė reja pėr ushqimet qė janė potencialisht tė dėmshme ose ushqimet qė kanė efekte shėruese. Shkencėtarėt amerikanė mendojnė se njė piramidė ushqimore e mbėshtetur te drithėrat, frutat, zarzavatet, peshku dhe mishi i shpendėve (mė tepėr sesa mishi i kuq), si dhe sasi tė kujdesshme yndyrnash dhe sheqernash mund t’ju ushqejė ju nė mėnyrėn mė tė shėndetshme. Pėr njė grua aktive kėshillohet si menu ideale kjo e mėposhtmja:
  Mėngjes: Njė banane dhe luleshtrydhe tė ėmbla, njė fetė bukė e zezė me margarinė luledielli dhe mjaltė. Dreka: Sallatė peshku dhe zarzavatesh dhe kivi si frut. Darka: Pulė me bizele, patate tė pjekura dhe sallatė jeshile. Ėmbėlsirė petull me reēel frutash. Pini pa kursyer ujė, lėng zarzavatesh jeshile dhe sallatė, ēaj vegjetal dhe lėng limoni. Mund tė merrni edhe pak alkool dhe pak produkte ēokollate. Dikush qė bėn njė jetė tepėr aktive ka nevojė t’i shtojė dietės sė tij mė shumė kalori.

  9. Ēfarė ėshtė e shėndetshme tė konsumohet midis vakteve?
  Provoni njė gotė kos natyral me pak fruta tė thata ose drithėra. Kėto janė produkte shumė tė ushqyeshme midis vakteve. Mund tė pėrdoret dhe njė sasi e vogėl bajamesh pa kripė, tė cilat shtojnė tek ju acidet dhe vitaminėn E.

  10. A duhet ta ndaloj konsumin e brumėrave dhe tė bulmetrave?
  Jo, kur keni prova tė qarta se keni nevojė pėr to. Shumė njerėz me mendjen e tyre kanė hequr dorė nga kėto produkte pa u kėshilluar fillimisht dhe pa pasur arsye tė mirėfillta pėr ta bėrė kėtė. Dhe nga kjo shpesh rrjedhin intoleranca ndaj ushqimeve, si dhe alergji ndaj pėrbėrėsve tė kėtyre ushqimeve. Vetėm doktori mund t’ju thotė se ju keni alergji ndaj prodhimeve tė qumėshtit apo brumėrat, kėshtu qė fillimisht konsultohuni me tė. Nėse ju mendoni se nuk i toleroni mirė kėto ushqime, mos i ndėrprisni totalisht, por provoni vetėm njė muaj dhe nėse simptomat rezistojnė, atėherė problemi juaj nuk janė brumėrat apo bulmetrat. Mos i dramatizoni gjėrat, merrini gjėrat shtruar dhe me kujdes!

  11. Ēfarė duhet tė ha pėr tė pasur dhėmbė tė shėndetshėm dhe njė trup tė fortė?
  Pėrtyp njė copė djathė pas vaktit ose zemrės. Dentistėt thonė qė enzimat qė gjenden nė djathė mund tė neutralizojnė acidet nė gojė dhe tė ulin rrezikun e prishjes sė dhėmbėve. Ulni sheqernat dhe pijet qė pėrmbajnė sheqer, frutat e thata ose tė konservuara, kėshtu qė goja juaj nuk ekspozohet ndaj sheqerit gjatė ditės.

  12. Mė pėlqen tė konsumoj pije alkoolike. Ēfarė mė kėshilloni?
  Kini kujdes nga pijet qė pėrmbajnė nivele tė larta tė pėrbėrėsve tė quajtur congener, si p.sh. likernat me ngjyrė apo konjaket. Evitoni gjithashtu verėrat e lira dhe rakitė e dyshimta sepse mund tė pėrmbajnė lėndė shtesė konservuese tė pakontrolluara! Tė gjitha kėto lėndė janė tė rėnda pėr mėlēinė tuaj dhe mund t’ju shkaktojnė djegie dhe fryrje stomaku. Nė mėnyrė ideale preferoni njė gotė verė tė kuqe organike sepse kjo pėrmban nivele tė larta antioksiduesish, si: lėngu i rrushit apo rakia, qė ndihmon nė luftėn kundėr sėmundjeve tė zemrės.

  13. Cili ėshtė mėngjesi mė i shėndetshėm?
  Njė mėngjes i mirė mund tė kontribuojė nė dietėn tuaj ditore pėr tė dhėnė kalori tė mjaftueshme, disa proteina, njė sasi tė arsyeshme tė karbohidrateve komplekse, pak yndyrna dhe shumėllojshmėri vitaminash dhe substancash minerale. Shumė njerėz nuk tolerojnė sasi tė mėdha kalorish nė mėngjesin e tyre, por sasia ideale do tė ishte 400 deri 500 kalori nė mėngjes pėr gratė dhe 550 – 650 kalori pėr burrat. Njė mėngjes ideal do tė ishte njė kos biologjik me pak yndyrė, i pėrzier me njė banane. Pastaj njė gotė lėng portokalli shoqėruar me njė copė bukė tė zezė tė thekur me mjaltė.
  Ose provoni njė gotė pėrzierje me ujė, qumėsht, dy lugė mjaltė, njė lugė rrush tė thatė dhe njė gotė lėng portokalli dhe nė fund njė copė bukė tė zezė tė thekur.

  14. Ku qėndron e vėrteta pėr OMGJ-tė?
  Ende nuk ėshtė dhėnė verdikti nga ekspertėt pėr OMGJ-tė nėse janė tė dėmshme dhe a duhet tė evitohen ato. Asnjė kėrkim afatgjatė nuk ėshtė bėrė pėr to dhe efektet afatgjata qė ato mund tė sjellin, si dhe efektet e tyre tek mjedisi. P.sh. disa inxhinierė gjenetikė pėrdorin antibiotikėt dhe ekziston frika e krijimit tė rezistencės ndaj antibiotikėve tek njerėzit, si dhe modifikimet e mundshme gjenetike qė kėto ushqime mund tė sjellin te njeriu. Pėr tė shmangur me sukses OMGJ-tė, konsumoni sojėn organike dhe produktet qė e pėrmbajnė atė. Por siguria juaj e plotė qėndron te dietat me bazė tėrėsisht organike.

  15. Ku konsiston njė drekė e shėndetshme?
  Dreka duhet tė pėrbėjė njė ekuilibėr tė plotė midis karbohidrateve dhe proteinave dhe pak yndyrna. Kjo sepse vakti juaj i mbrėmjes, nėse ėshtė i pasur me karbohidrate, ai do tė pėrmbajė edhe njė sasi tė madhe tė proteinave ditore qė ju mund tė merrni. Nėse merrni sasi tė madhe karbohidratesh gjatė drekės, rrezikoni njė mbasdite tė plogėsht.
  Rekomandohet sallatė me ton dhe domate tė freskėta, njė pjatė makarona dhe njė mollė nė vend tė ėmbėlsirės. Ose provoni thjerrėzat dhe njė supė zarzavatesh me pak bukė tė thekur, si dhe nė fund njė portokall.

  16. Dietat e rekomanduara nga specialistėt arrijnė tė japin njė kombinim ushqimesh?
  Nė qarkullim ka njė pafundėsi kombinimesh dietike brilante, kujdesuni qė tė mos dėshironi tė arrini ndryshime dramatike, por gjithmonė zgjidhni dieta tė ekuilibruara si ato mė drithėra, zarzavate dhe fruta tė freskėta, sasi tė moderuara proteinash, si: peshku, mishi i freskėt jo me yndyrė, si dhe pak qumėsht, djathė dhe bulmetra tė tjera. Dietat me baza proteinash mund tė japin rezultate tė shpejta dobėsimi, por mė vonė do t’ju nxisin tė hani mė tepėr dhe do tė rrisin rreziqet pėr sėmundje kardiake dhe kancer.

  17. Cili ėshtė vakti ideal pėr nė darkė?
  Eshtė momenti mė i pėrshtatshėm pėr tė konsumuar pak karbohidrate sepse kėto japin njė efekt qetėsues, relaksim dhe ndihmojnė gjumin e natės. Zgjidhni njė vakt tė pasur me karbohidrate, si ēerealet, makaronat, patatet ose bishtajat, qė do t’ju mbajnė edhe gjatė natės. Provoni njė zog tė pjekur me patate tė reja me gjalpė, bizelet, sallatat e murrme, orizin, kajsitė dhe arrat apo frutat e shoqėruara me kos si deser.

  18. A mund tė konsumohet peshk? Mos vallė ai ėshtė me papastėrti?
  Po, kujdesuni tė hani peshk, por zgjidhni peshk organik sa mė shumė qė tė jetė e mundur. Ekziston rreziku qė disa peshq deti apo lumenjsh mund tė jenė tė infektuar, prandaj e blini atė te tregtarėt e licensuar. Vaji i peshkut parandalon sėmundjet e zemrės dhe sėmundjet kanceroze. Duhet pasur parasysh se peshku ėshtė tepėr delikat dhe prishet lehtė, prandaj shpesh peshkrritėsit i ushqejnė ata edhe me antibiotikė, sidomos nė rezervuare. Pesticidet kanė tendencė tė mblidhen nė tėmth, prandaj mė mirė hani peshk tė rritur nė mėnyrė natyrore.

  19. A ėshtė i rekomandueshėm konsumimi i sasive tė mėdha tė sallatės jeshile?
  Pėrmbajtja ushqyese e sallatės jeshile ndryshon shumė nga pjesėt qė ju konsumoni prej saj, si dhe nė ēfarė periudhė tė vitit ju e konsumoni atė. Megjithatė, sallata jeshile pėrmban pak kalori dhe ka rreth 90% ujė, qė mund tė jetė burim i kėnaqshėm pėr vitamina dhe minerale.
  Sallata mė e errėt dhe mė aromatike ka mė shumė lėndė ushqyese, si: acid folik, lėndė kimike dhe betakarotinė. Prandaj ajo ėshtė mė ushqyese dhe rekomandohet nė sėmundjet e gjakut. Uji pėrmban gjithashtu tretėsira tė vitaminave B dhe C, megjithatė kėshilla mbetet pėrherė e njėjtė: hani sallatė organike, tė freskėt dhe pa pesticide.

  20. Ushqimi i ngrirė a ėshtė ushqyes?
  Kėshilla ėshtė konsumimi i ushqimit sa mė tė freskėt. Por edhe ky mund tė ketė ditė qė dergjet nė dyqane dhe kėshtu vlerat ushqyese janė ulur nė mėnyrė tė ndjeshme. Kėshtu qė kur ushqimi i freskėt e humb freskinė, mė mirė konsumoni ushqimin e ngrirė, edhe pse ngrirja shkatėrron njė pjesė tė vitaminave, tė mineraleve, por tė paktėn nuk ekziston rreziku i helmimit. Kur ushqimet nuk janė mė tė freskėta, ato humbin rreth 70% tė vlerave ushqyese, ndėrsa ushqimet e ngrira nuk humbin mė shumė se 50% tė vlerave ushqyese.
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 23. #82
  Anėtar i Nderuar Avatari i E3
  Antarėsuar nė
  Feb 2009
  Postime
  9,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2535

  10 rregullat qe duhen rrezuar gjate te ngrenit

  Shpesh sjelljet tona mbi te ngrenin diktohen me shume nga besimet e fituara dhe jo nga logjika apo deshmite shkencore, pasi ne shumicen e rasteve ndjekim diete apo metoda per te mbajtur trupin ne forme duke qene te rrezikshme per shendetin. Por nje studim tregon 10 rregullat me te cilat jemi mesuar deri tani dhe qe mund t’i anashkalojme pa patur frike se demtojme shendetin tone.

  1. Shmangia e sheqerit
  Sheqernat jane te domosdoshme per trupin tuaj dhe mos u mundoni t’i shmangni ato, me deshiren per t’u dobesuar.

  2. Mos e shmangni kalciumin
  Shpesh e shmangim kalciumin sepse gjoja na krijohen njolla te bardha ne thonj, por ato jane per shkak te defekteve ne bashkim ne mes shtresave te keratines.

  3. Yndyrnat sa me te pakta
  Studiuesit e kane cilesuar kete si nje legjende urbane e cila ndoshta rrjedh nga fakti se permban nje molekule qe ka nje veprim shendoshes, por kjo nuk eshte e vertete.

  4. Sauna dhe masazh ndihmon ne humbje peshe
  Te dy trajtimet i heqin lengjet duke i rivendosur shpejt. Pastaj ata humbasin, perkohesisht por ju mos humbni peshe sepse do te thote humbje e yndyrnave ne trup.

  5. Mos hani maja se ju dhemb stomaku
  Nje leng frutash, te pakten 2-3 here ne dite mund te merret ne fund te vaktit per te kryer sa me mire funksionet e tretjes se trupit. Nuk eshte e vertete se majaja ju demton.

  6. Mos hani krundet e bukes apo dridherat
  Sipas mjekeve, krundet e bukes permbajne shume yndyrna dhe nje sasi te vogel te ujit. Pra, nese ju me te vertete doni per te zevendesuar ate me buke, le te hame me pak.

  7. Intoleranca ushqimit qe ju krijon alergji
  "Nuk ka asnje lidhje ne mes te alergjive ushqimore dhe mbipeshes. Personat qe duhet t’i nenshtrohen nje diete, nuk duhet t’i shmangin ato.

  8. Kujdes me lengjet se ju ndikojne ne veshka
  Ne te vertete, ne qofte se kalciumi oxalate formohet ne zorre nuk eshte nje problem, ai behet teper kur ju jeni me veshka. Prandaj duhet te pini deri 3 litra uje ne dite.

  9. Vitamina C te parandalon ftohjet

  Nuk ka asnje prove shkencore se vitamina C mund te perdoret per te parandaluar ose trajtuar ftohjet.

  10. Birra rrit furnizimin me qumesht
  "E rreme dhe e rrezikshme: alkooli kalon ne qumesht dhe eshte marre nga porsalindurit”.
  •infoalb•
  N3xT

 24. #83
  Avatari i ALFREDedra
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  italy
  Postime
  47
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  0

  Titulli: Menyrat me te mira per ushqim

  Pershendetje te gjitheve .
  nese doni me te vertete te dini si te ushqehemi lexoni ''Biblen e ushqimit'' titulli i librit eshte :THE CHINA STUDY.
  :gjujpeshk:

Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Tė jemi tė bukur: shkencė dhe ushqim
  Nga sweetzzinna ne forum Dieta dhe ushqimi
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-07-2017, 22:05
 2. Gripi dhe tė ftohurit luftohen me ushqim
  Nga Arfenilla ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2013, 20:43
 3. Mė pak ushqim pėr kujtesė tė mirė
  Nga E3 ne forum Dieta dhe ushqimi
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2009, 23:42
 4. Masakrohen 185 gra e fėmijė qė po mblidhnin ushqim
  Nga E3 ne forum Aktualiteti botėror
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-08-2009, 02:02
 5. Ushqim yndyror pėr trurin
  Nga sweetzzinna ne forum Dieta dhe ushqimi
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 21:23

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •