Faqja 1 nga 2 1 2 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 20 e 34
Like Tree4Likes

Temė: Te shetisim neper Shqiperi!

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Te shetisim neper Shqiperi!

  Tirana  Pėr tju shoqėruar nėpėr Shqipėri apo pėr tju sugjeruar njė itinerar, ėshtė e natyrshme qė ta fillojm kėtė nga
  kryeqyteti i saj, Tirana. Eshtė njė ndėrmarrje e vėshtirė ta pėrfshish tė gjithė hapėsirėn e kryeqytetit shqiptar me njė udhėtim tė vetėm, por me njė pėrzgjedhje tė vendeve mė tė bukura tė tij, do tė largoheshit vėrtet me
  mbresa tė kėndshme.
  Le ta fillojmė pra udhėtimin nėpėr Shqipėri, duke eksploruar mė parė kryeqytetin e saj Tiranėn.
  Njihuni me Tiranėn
  Tirana - sot kryeqyteti i Shqipėrisė - u themelua nė vitin 1614, nga Sulejman Pash Bargjini, njė feudal i pasur i kohės, nga fshati Mullet. Ai ndėrtoi fillimisht njė xhami dhe njė hamam, qė u bėn pastaj bėrthama e qytetit tė ardhshėm. Mendohet qė Tirana tė ketė qenė njė qendėr e banuar, qysh nė kohėn e Ilirėve, rreth shekullit IV para Krishtit. Rrėnojat e qytetit gjenden akoma sot nė kėmbėt e malit tė Dajtit, ku mendohet tė ketė ekzistuar njė kėshtjellė. Njė nga burimet e emrit tė Tiranė, ėshtė pikėrisht emri i kėshtjellės, Tirkan, e cila pėrmendet pėr herė tė parė nė historinė e bizantinėve nga historiani Prokopius.
  Nė vitin 1920, nė Kongresin e Lushnjes, Tirana u vendos tė bėhej kryeqyteti i pėrkohshėm i Shqipėrisė.
  Statusin e saj pėrfundimtar e mori nė vitin 1925. Sot, Tirana ėshtė njė qytet qė rritet dhe ndryshon pėrditė dhe ėshtė qendra mė e madhe tregtare dhe administrative nė Shqipėri. Eshtė njė qytet i mbushur me hotele, restorante, bare, pub-e, qendra dhe komplekse argėtimi, qė mundsojn njė jet aktive dhe tė shumėllojshme pėr tė gjitha shtresat e popullsisė dhe pėr tė gjith tė huajt qė vizitojnė Tiranėn pėr arsye nga mė tė ndėryshmet.
  Gjithashtu Tirana ėshtė njė qendėr aktivitetesh kombėtare dhe ndėrkombėtare tė rėnėdėsishme, seminare, simpoziume, konferenca, festivale, spektakle etj, qė e bėjnė njė qytet tashmė tė njohur dhe tė hapur me botėn.
  Po tė na duhej tė bėnim njė listė tė plotė tė atraksioneve tė kryeqytetit shqiptar qė vlen tė vizitohen, kjo listė do tė ishte shumė e gjatė. Nga kjo list ne po ju shkėpusim ato qė ju kurrsesi nuk duhet t'i lini pa i parė ose vizituar:
  Monumenti i heroit kombėtar, Gjergj Kastrioti, Skėnderbeu, nė qendėr tė Tiranė, njė sėrė ndėrtesash historike, Xhamia e Ethem Beut, Kulla e Sahatit, 35 m e lartė, ndėrtuar mė 1830. Nga maja e kullės, qė ėshtė e hapur pėr vizitorėt, mund tė shijohet njė pamje fantastike e sheshit Skėnderbej.
  Urėn e Tabakve, (shek XVIII), njė fragment tė kėshtjellės sė Justinianit, Pranė Kinema Milenium 2.
  Monumentin Nėna Shqipėri, nė Varrezat e Dėshmorėve, qė ndodhet nė pjesėn juglindore tė kryeqytetit.
  Teatrin e Operas dhe Baletit, Teatrin Kombėtar, Galerin e Arteve Figurative, Qendrėn ndėrkombtare tė Kulturės, Pallatin e Kongreseve, Muzeun Historik, Muzeun Arkeologjik, Muzeun e Shkencave tė Natyrės, etj.
  Nė pjesėn jugore shtrihet Parku i Madh i Liqenit, me njė sipėr faqe prej 230 ha dhe liqeni artificial nė mes tė tij me njė siPėr faqe prej 55 ha. Nė pyllin e Parkut tė Madh, rriten 120 lloje pemsh dhe bimėsh dekorative dhe njė numėr i madh lulesh.
  Jo shumė larg prej qytetit, mund tė ushtroni turizmin malor. 25 km nga Tirana, ngrihet Mali i Dajtit, ku mund tė kalohen pushime shumė tė bukura, tė mbushura me aktivitete, si trekking, ekskursione, ski, etj. Tashmė ju mund tė shfrytėzoni edhe transportin e teleferikut, i cili e pėrshkon hapsirėn pėr 15 min dhe ju jep mundėsinė tė shijoni pamje tė mrekullueshme tė natyrės nga lart. Kjo shkurton shumė kohėn dhe krijon mundėsi mė tė mėdha pėr tė preferuar turizmin ditor qė ofron zona e malit tė Dajtit. Nė Parkun Kombėtar tė Dajtit, rriten njė numėr i madh bimėsh dhe kafshėsh dhe ėshtė e ndaluar rreptsisht gjuetia jashtė sezonit.
  Njė mundėsi tjetėr e mirė jashtė Tiranės ėshtė Mali me Gropa, ku njerėzit mund tė shkojn tė clodhen, larg zhurmave tė metropolit.
  15 km nė jug tė Tiranė, ndodhet Kalaja e Petrelės, me njė moshė dymijė vjeare, e ndėrtuar nga fiset ilire tė Albanėve, me Prijės Glaukun. Kėshtjella ngrihet nė majė tė kodrės, duke ofruar njė panoram tė mahnitėshme tė tė gjithė zonės. Nė kohėn e Skėnderbeut, kėshtjella ėshtė komanduar nga Princesha Mamica, motra e Gjergj Kastriotit dhe ishte pjesė e Principatės sė Krujės.
  15 km nė veriperėndim tė Tiranės, ndodhet kalaja e Prezės, edhe kjo pjesė e Principatės sė Krujės. E ndodhur pranė Aeroportit tė Rinasit, kalaja ėshtė njė pikė mjaft e frekuentuar nga turistėt, pėr pamjet unike qė ofron.
  Njė tjetėr vend interesant, ėshtė Shpella e Pėllumbasit, ose “Shpella e Zezė”, e zbuluar vetėm kohėt e fundit, 18 km larg Tiranės, nė zonėn e Skoranės. Me muret e brendshme tė veshura me stalaktite dhe stalagmite, ajo ėshtė jo vetėm njė vend tėrheqės pėr vizitorėt por edhe pėr studiuesit dhe speleologėt.
  Muzikė e tė gjitha llojeve pėr njė natė argėtuese
  Nė Tiranė do tė gjeni me dhjetra lokale dhe klube nate tė gjinive tė ndryshme, ku mund tė shkoni tė shijoni muzikėn qė ju plqen. Klube jazz-i, pub-e, disko, kabare, bistro, ambiente orientale, muzik live, pa lėnė mėnjanė koncertet dhe aktivitetet e shumta qė luhen nėpėr sallat e teatrove dhe qendrave tė kulturės. Nė kėtė listė tė gjatė do tju sugjeronim disa prej tyre, ku aktiviteti ėshtė permanent dhe kėnaqėsia pa dyshim e garantuar. Kėshtu pėr tė kėrcyer muzikėn mė tė mirė tė momentit, mund tė shkoni nė disko Calvin, pėr tė shijuar kabare dhe spektakėl, ju sugjerojmė Rozafa Palace, pėrė tė dėgjuar live kėngėtarė tė njohur, bėni mirė tė vizitoni Venue Club, pėr njė mbrėmje tė qetė nė shoqėrinė e miqve dhe tė muzikės mė tė mirė tė viteve 60-70-80, duhet tė shkoni nė Charls Bistro. Sigurisht qė argėtimi nuk mungon nė asnjė prej vendeve tė natės por zgjedhja ėshtė njė alternativ.Shqiperia.com

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 2. #2
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Tepelena  Tepelena ėshtė qytet dhe kryeqenėr e rrethit me tė njėjtin emėr nė jug tė Shqiperisė dhe ka nje sipėrfaqe prej 817 km2. Tepelena ka njė popullsi rreth 55 mije banore (2005) e cila jeton ne dy qytetet Tepelene e Memaliaj dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije banore. Rrethi perfshin pjese nga krahinat etnografike te Kurveleshit, Lopesit, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet pėr larmine e traditave, kengeve, valleve e kostumeve.
  Ne kete rreth, fale pozicionit gjeografik, ka pasur shume qendra te banuara, si vende banimi te hapura ne rajonet Dragot, Beēisht, Damės, ashtu dhe vendbanime te fortifikuara me mure masive.
  Histori
  Ne shekujt e pare te e.s. u vu re nje nderprerje e veprimtarise fortifikuese, qe perkon me te ashtequajturen "paqe romake", por me tej pėr te perballuar dyndjet e barbareve dhe levizjet e brendshme ndertimet u gjalleruan. Ne kete periudhe te vone antike ne Tepelene u zhvilluan ndertime ne pika kyce, ne qytet dhe ne nyjet rrugore. Historianet trajtojne si te kesaj periudhe punimet ne Kalivac, Zharre, Qesarat (ku janė gjetur qypa, gdhendje mermeri e mbeturina te nje banje antike)...
  Ne lashtesi, Tepelena bente pjese ne treven e Kaonise. Zona e Buzit lidhej me iliret e Antipatrese (Beratit), Krahesi me Bylynet (Mallakaster) dhe Lopesi me Amantinet (Plloca e Vlores). Ne fundin e shekullit te 9-te, Tepelena hyn ne Themen e Nikopopjes pastaj ne Despotatin e Epirit.Nga fundi i shekullit te 14-te, filloi depertimi i turqve ne Shqiperine e Jugut. Ky pushtim, perpjekjet pėr rregjistrimin e popullsise dhe pėr ndryshimet e fese se krishtere iu kundeshtuan me arme ne dore... Ne vitin 1492 ndaloi ne Tepelene pėr 24 dite, ekspedita ndeshkimore e sulltan Bajazitit te II. Ne shekullin e XVI, Tepelena bente pjese ne sanxhakun e Vlores. Nga fundi i ketij shekulli, filloi islamizimi masiv duke bere kerdine ne lemin e taksave dhe ne jeten shoqerore.
  Tepelena ėshtė njė vendbanim i hershem qė lidhet me ndėrtimin e njė keshtjelle nė shek IV-VI, tė ngritur nė kėtė pikė strategjike nė kryqėzimin e rrugėve tė Vjosės, grykės sė Kėlcyres, Drinosit dhe Mallakastrės. Poshtė kėshtjellės rruhen gjurmė tė njė ure tė madhe, pjesa e pare me harqe tė shekullit tė dytė. Pesė fazat e tjera janė ngritur nga shekulli VI deri XIX. Ajo u shkaterrua nga pushtuesit Osman nė 1492.Nė shekullin XVII Tepelena kishte 250 shtepi. Me 1789 Tepelenėn e shtiu nė dore Ali pash Tepelena. Kalaja aktuale u rindertua prej tij me 1819 me nje sipėrfaqe 4-5 ha me tre hyrje dhe 3 kulla. Deri mė 1820 ka qėnė rezidenca e dytė e ApT. Mė 1918 u krijua Klubi Atdhetar "Bashkimi" me pjesmarrjen aktive tė patriotit Avni Rustemi, qė nė atė periudhė ishte mesues nė Tepelenė.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #3
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Shkodra

  Historikisht Shkodra ka qenė njė ndėr qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin mė tė madh e mori nė shekullin XIX. Mė 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorė. Historikisht Shkodra ka qenė njė ndėr qytetet kryesore shqiptare. Historikisht Shkodra ka qenė njė ndėr qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin mė tė madh e mori nė shekullin XIX. Mė 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorė. Historikisht Shkodra ka qenė njė ndėr qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin mė tė madh e mori nė shekullin XIX. Mė 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorė. U bė nyjė e rėndėsishme tregtare pėr gjithė Ballkanin, me 3500 dyqane, nė zonėn ku sot njihet si 'pazari i vjetėr'.
  Qė mė 1718, Shkodra ka patur agjensi konsullore nė shumė vende tė huaja. Si port konsiderohej Oboti, por sidomos Ulqini dhe mė vonė Shėngjini. Gjatė viteve tė Lidhjes sė Prizrenit (1878), Shkodra u bė vatėr e rėndėsishme e lėvizjes kombėtare. Nė kėtė kohė, dega e Lidhjes nė Shkodėr kishte gardėn e saj, e cila ishta nga mė veprueset dhe ndihmoi nė mbrojtjen e Plavės, Gucisė, Hotit e Grudės, si dhe nė luftėn e Ulqinit.
  Shkodra ka qenė gjithashtu njė vatėr kulturore mjaft e rėndėsishme. Pėrmendim kėtu bibliotekėn e Bushatllinjve dhe fototekėn Marubi, e cila njihet si ndėr mė tė vjetrat e Ballkanit dhe me vlera tė pazėvendėsueshme. Gjatė luftės ballkanike dhe luftės sė parė botėrore, Shkodra u bė pré e synimeve grabitqare tė Malit tė Zi dhe Serbisė. Popullsia shkodrane e mbrojti qytetin pėr shtatė muaj me radhė kundėr ushtrive rrethuese, por mė 23.04.1913, ushtritė serbo-malazeze hynė nė qytet pėrmes tradhėtisė sė Esat Pashė Toptanit.
  Serbo-malazezėt u detyruan tė dilnin pas disa muajsh dhe Shkodra kaloi mė vonė nėn protektorat ndėrkombėtar. Qyteti i kaloi qeverisė sė Tiranės mė 1920.
  Shkodra mund tė pėrmendet edhe si qendėr e katolicizmit shqiptar. Ishte qyteti i fundit shqiptar qė ra nėn sundimin osman mė 1479, dhe qyteti qė kundėrshtoi mė sė shumti ardhjen e komunizmit mė 1944. Qytetarėt shkodranė ishin tė parėt qė rrėnuan simbolet e diktaturės mė 1989. Aty filloi edhe shkėndija e parė e protestave gjithėpopullore kundėr komunizmit nė fundin e vitit 1990.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 4. #4
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Durrėsi

  Durrėsi ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė e mesme. Porti i Durrėsit ėshtė kryesori nė vend, gjithashtu njė port i rėndėsishėm detar i Mesdheut. Qyteti ka mbi 200,000 banorė dhe njėherit ėshtė qendra e prefekturės dhe qarkut tė Durrėsit. Durrėsi ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė e mesme. Porti i Durrėsit ėshtė kryesori nė vend, gjithashtu njė port i rėndėsishėm detar i Mesdheut. Qyteti ka mbi 200,000 banorė dhe njėherit ėshtė qendra e prefekturės dhe qarkut tė Durrėsit.
  Historia
  Durrėsi mund te krahasohet me qytetet me te medhenj te Mesdheut antik dhe Mesdhetar. Qyteti Epidamn Dyrak u ndertua nga Iliret Taulane, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para prehistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.
  Mbreti Epidamn, ndertoi pjesen e fortifikuar te qytetit ne juglindje te Malit te Durresit, kurse nipi i tij Dyrrak, ndertoi Portin qe per shume e shume shekuj mban emrin e tij. Nga keto dy emra mbijetoi deri ne ditet tona, emri Dyrrah-Durresi, per vete rolin e tij si liman-Port. Emri i vertet i mbretit vendas Dyrrah, indentifikohej dhe me konfiguracionin gadishullor te relievit, duke shprehur qenien e dy shpateve (dy rrahe), qe duken kur hyn ne Gjirin e Durresit.

  Qyteti u zhvillua me shpejtesi per te mundesuar zevendesimin e rolit te Troies, duke u bere pika me e pershtateshme nderlidhese midis Pelegi-Europe dhe Hesperise te populluar nga Tuske e Dardane. Ne shekujt X-VIII p.K u krijua Federata Taulane: Shtete me Kryeqender Dyrrahun. Ne shekujt VII-III p.K Federata Taulane e shendrroi Taulanine ne shtetin kryesor Ilire te Ultesires Perendimore Panadriatike, duke e bere kryeqendren Dyrrah, qytet me zhvillim te gjithanshem "Dere e dritare" te Europes. Ne shekujt II p.K deri X era e re , Europa Perendimore njihej me emrin Durres, qe ishte Shtet i Pavarur brenda Perandorise Romake-Bizantine.
  Gjate periudhes Bizantine vazhdoi te mbetej qyteti me i rendesishem ne brigjet perendimore te Gadishullit te Ballkanit. Ai ishte kryeqendra e Provinces "Epiri i Ri", ku perfshiheshin krahinat nga lumi Mat deri tek lumi Vjosa. Ne kohen e Perandorit te Anastasit I (491-519) dhe Justianani I (527-565), qyteti pesoi transformime te ndjeshme ne strukturen urbane duke marre tiparet e nje qyteti tipik bizantino-kristian.

  Ne shekujt VIII u formua ne Durres, Njesia Administrative "Ahrondia e Dyrrahut", forme vetqeverisje e qytetit me krahinat perreth. Ne vitet e para te shek. IX u themelua "Thema e Dyrrahut", qe kishte per qellim mbrojtjen nga rreziku i sulmeve te Arabeve dhe Frengeve si dhe per te perballuar presionet tregtare te Venedikut. Kjo njesi ushtarake-administrative, perfshinte trojet nga Tivari ne veri e deri ne Gjirin e Vlores ne jug, ndersa ne lindje kufizohej me lumin Drin. Me Durresin, si kryeqender te saj, u krijua dhe u perhap Qyteterimi Mesjetar, kultura arbnore, u kalua ne sistemin feudal dhe ne krijimin gradual te nje shtrese fisnikesh te rinj. Gjithe ky proces, coi nga formalizimi deri tek shkeputja e plote e lidhjeve te zones Durres nga Bizanti.
  Ne shek. XI-XV, Shteti Shqipetar njihet me emrin Shteti i Arberit. Ky shtet, kulmin e tij e arriti ne periudhen e mbreterimit te Gjergj Kastriotit. Sipas kronikeve Osman te shek. XVI, Durresi apo sic e cilesojne ata "Kostandinopoja e Dyte", u pushtua nga turqit me 13 Gusht 1501. Pushtimi Osman pati pasoja te renda per Durresin. Qyteti me i madh dhe hijerende, u shendrrua ne nje qyteze me 100-120 shtepi, duke mbetur i tille per nje periudhe relativisht te gjate. Vetem ne shek XVII, qyteti filloi te rimare veten duke u bere qender e tregetise tranzite dhe skela kryesore e Shqiperise se Mesme. Ne reformen administrative te vitit 1888, Durresi ishte Sanxhak i vilajetit te Shkodres. Ne fillim te vitit 1912 qyteti me rreth 4700 banore, ishte nyje kryesore nderlidhjeje midis qendrave te levizjes kombetare.
  Me 21 Nentor 1912, ne Portin e Durresit, zbriten nje grup patriotesh te kryesuar nga atdhetari I.Qemali, te cilet vinin me misionin historik qe te shpallnin mevetesine e shtetit Shqiptar dhe me 26 Nentor ne Durres ngrihet flamuri i Pavaresise. Sundimit turk i kishte ardhur fundi, por duket se qytetin e lakmonin invazione te tjera: pushtimi serbe(1913), ai austro-hungareze (1916) dhe pushtimi italian (1918).
  Gjate viteve te monarkise shqiptare (1924-1939) Durresi fitoi nje frymarrje te re dhe qytetaria fisnike durrsake e beri qytetin e vet model te zhvillimit ekonomik kapitalist. Me 7 Prill 1939 qyteti dhe rrethinat e tij u pushtuan nga trupat e ushtrise italiane dhe gjermane dhe me 14 Nentor 1944, Durresi u clirua.
  Periudhes se sistemit socialist (1945-1990), i perkasin investimet ne disa dege te industrise, kolektivizimi i bujqesise, masivizimi i arsimit, ngritja e nje seri objektesh social kulturore etjer. Ne fillim te viteve '90 zune fill normat e para te sistemit demokratik me shume probleme per fazen e tranzicionit, por me perspektive per te ardhmen. Sistemi i ri dhe reformat ekonomike qe u zbatuan ne Shqiperi dhe ne Durres pas vitit 1990, sollen transformime te ndjeshme ne jeten ekonomike.

  Ne rrethin e Durresit jane aktualisht ne aktivitet 3511 subjekte ekonomike, midis te cilave 64 shoqeri te perbashketa (Filanto, Floryhen, Trumph, Eurotech), etjer qe merren me rieksportin e konfeksioneve te kepuceve, peshkut etjer. Ne Durres operojne aktualisht 9 banka, pjesa me e madhe e te cilave jane te huaja.
  Porti i Durresit, eshte nje nga portet me te vjetra te Europes ne detin Adriatik dhe nje nga kryeurat ballkanike te komunikimit te perendimit me lindjen dhe anasjelltas. Ai eshte percaktuar si nje pike hyrje per Korridorin e 8-te te transportit qe fillon nga Shqiperia, kalon nepermjet Maqedonise dhe Bullgarise per te mbrritur ne portin e Varnas dhe Burgasit ne Detin e Zi. Objektivi kryesor i projektit eshte krijimi i nje transporti te sigurt, sipas standarteve te projektimit europian dhe nderkombetare. Gjithashtu eshte porti me i madh i vendit, i cili mbulon rreth 85% te import-eksporteve shqiptare te mallrave dhe me i rendesishem ne transportin detar te udhetareve.
  Porti i Durresit ka nje siperfaqe te pergjithshme prej 1.4 km2 dhe nje akuatorium prej 0.67 km2. Kanali i hyrjes eshte 9.5m i thelle, 40 ml i gjere dhe 1.2 milje i gjate. Ne port funksionojne 11 kalata operues nga 6.60 -11m te thella me nje gjatesi rreth 2.200m. Siperfaqja totale per depozitimin e mallrave eshte 270.000m2 nga te cilat 27.000m2 jane te mbuluara.
  Ne portin e Durresit ngarkohen dhe shkarkohen te gjitha llojet e mallrave minerale, karburante, cimento dhe artikuj te kategorive te ndryshme. Ne port gjendet dhe terminali i trageteve, i cili ka ne dispozicion nje kalate me gjatesi 186ml dhe zhytje qe varion nga 7.40-7.90 ml. Ne kete terminal, gjate vitit 2002, u perpunuan 1.683 tragete me 600.500 pasagjere, 138.000 automjete dhe 368.000 ton mallra.
  Terminali i konteniereve eshte ne fazen ndertimore. Pervec kalates dhe sheshit qe ka ne dispozicion, ne ndihme te terminalit te konteniereve ne portin e Durresit ndodhen edhe nje sere pajisjesh qe ndihmojne ne ngarkim-shkarkimin e tyre. Aktualisht ne portin e Durresit jane futur ne perdorim fondet e Bankes Boterore prej 23 milion USD, Programi PHARE me 11 milion USD, TDA me 1.9 milion USD investime keto qe kane si destinacion rehabilitimin e kalatave, shtrimin e shesheve, blerjen e elektrovincave dhe makinerive per perpunimin e konteinereve etjer. Porti i Durresit ka perfituar gjithashtu nje kredi prej 17 milion Euro nga Banka Europiane e Zhvillimit. Projekti perfshin ndertimin e teminalit te ri te trageteve dhe rikonstruksionin e tij ekzistues. 90% e vellimit te transportit detar ne Shqiperi kryhet nepermjet Portit te Durresit dhe kapaciteti vjetor i perpunimit te mallrave eshte rreth 3 miljon ton. Me krijimin e zones fiskale, kapaciteti i Portit do te arrije ne 5 milion ton mallra te perpunuara ne vit.
  Ne port funksionojne rreth 75 agjensi detare spedicionere, nga te cilat 6 agjensi detare qe trajtojne 14 tragete udhetaresh dhe automjetesh. Me e madhja eshte agjensia publike “Taulantja sh.a”. Aktualisht, ne portin e Durresit eshte dyfishuar numri i trageteve krahasuar me nje vit me pare. Cdo jave ne kete port akostohen rreth 40 tragete dhe katamarane qe lidhin Durresin me portet e tjera te Mesdheut.

  Durresi eshte nyje e te gjitha llojeve te transportit. Nese do t’i referohemi shprehjes se vjeter qe ne kohen e Perandorise Romake se “Te gjithe rruget te cojne ne Rome”, ne Shqiperi, do te ishte: “Te gjithe rruget te cojne ne Durres”. Durresi, qytet 3000-vjecar ne zemer te Europes. Ne qender te tij ndodhet Amfiteatri me 20.000 vende, unik ne te gjithe Ballkanin.
  Trashegimia arkeologjike e qytetit e ben te natyrshme qe cdo durrsak te ndjehet krenar per qytetin e tij. Durresi i cilesuar si Taverna e Adriatikut, mirepret ne kohet moderne, turist dhe vizitor nga e gjithe bota. Tashme Durresi eshte perfshire ne projekte te fuqishme te Bankes Boterore dhe Agjensive te rendesishme Nderkombetare. Ai ka hyre ne nje faze te rendesishme te zhvillimit ekonomik lokal. Turizmi dhe vlerat arkeologjike, presin cdo turist dhe vizitor per te shijuar bukurite natyrore dhe per te prekur dhe pare nga afer lashtesine.
  Zhvillimi ekonomik dhe interesi i madh per te sjelle ne Durres eksperiencat me te mira te vendeve te zhvilluara, i ofrojne investitoreve dhe biznesmeneve mundesi dhe terren per te arritur sukses ne aktivitetet e tyre. Mjedisi shume i favorshem, mundeson krijimin e zonave industriale, krijimin e plazheve elitare ne zona te virgjera, studime e master plane, zbulime arkeologjike, ndertime te rrugeve te reja dhe permiresimin e infrastruktures. Politikat ekonomike financiare lokale, lehtesojne investitoret ne sipermarrjet e tyre. Nisur nga keto: Vizioni i strategjise se Bashkise per zhvillimin e qytetit te Durresit eshte: “Nyje kryesore e vendit per transportin detar, rrugor, hekurudhor, zona me e rendesishme e vendit ne fushen e turizmit masiv dhe ate elitar, qe ofron histori dhe arkeologji unike, qender kryesore per tregetine me jashte dhe industrine eksportuese, qytet i bankave dhe i shoqerive te sigurimit, me nje komunitet qe gezon nje cilesi jete te avancuar”.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 5. #5
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Korēa

  Korēa ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa ėshtė edhe qendra e prefekturės me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me rreth 85.000 banorė tė regjistruar, por me 70.000 rezidentė. Korēa ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa ėshtė edhe qendra e prefekturės me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me rreth 85.000 banorė tė regjistruar, por me 70.000 rezidentė.
  Historia
  Hapėsira ku sot gjendet qyteti ėshtė vėrtetuar se ka qenė e banuar qė nė kohėt e lashta. Kėshtu nė rrethinėn e qytetit ėshtė gjetur ndėr tė tjera edhe njė kodėrvarrimi e vjetėr diku rreth 7 mijė vjetė me njė diametėr prej 10.47 metrash dhe lartėsi 114 centimetra.
  Ekonomia
  Ekonomia e qytetit te Korces i ka themelet e saj ne zhvillimin bujqesor, por nuk mund te lihen pa permendur bizneset e medha te qytetit te cilat perfshine kryesisht sektorin e ndertimit civil dhe prodhimin e materialeve te ndertimit, sektorin ushqimor dhe ate te sherbimeve. Edhe pse Korca ofron mundesi te mira per zhvillimin e turizmit, ngelet akoma shume per te bere ne kete drejtim. Niveli ekonomik i qytetit aktualisht ndodhet ne nje rritje kostante edhe pse duhet te sigurohet akoma stabiliteti ekonomik sipas standarteve EU.
  Kultura
  Korca perben nje nga qendrat kulturore me te rendesishme te shqiperise. Vete muzeumet e shumta ne qytet pershkruajne aktivitetet kulturor nder shekuj. Eshte e mirenjohur shkolla e pare shqipe ne kete qytet qe daton ne vitin 1887, shkolla e pare ne Shqiperi per vajza si dhe liceu Francez ndertuar ne vitin 1917. Edhe pse nder vite qyteti ka qene pushtuar disa here, ndikimet e huaja perbejne nje pjese te vogel te kultures korcare.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 6. #6
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Elbasani
  Qyteti i Elbasanit ndodhet nė Shqipėrinė e Mesme. Ai shtrihet nė fushėn e Elbasanit, nė krahun e djathtė tė rrjedhjes sė mesme tė lumit Shkumbin, i rrethuar nė lindje nga Krasta e Madhe dhe e Vogėl, nė veri dhe veriperėndim nga kodrat e Ullishtave, nė perėndim nga pėrroi i Zaranikės, nė jug kufizohet nga lumi Shkumbin. Elbasani ėshtė qytet nė Shqipėri dhe njėherit qendėr e Prefekturės dhe rrethit me tė njėjtin emėr.
  Qyteti i Elbasanit ndodhet nė Shqipėrinė e Mesme. Ai shtrihet nė fushėn e Elbasanit, nė krahun e djathtė tė rrjedhjes sė mesme tė lumit Shkumbin, i rrethuar nė lindje nga Krasta e Madhe dhe e Vogėl, nė veri dhe veriperėndim nga kodrat e Ullishtave, nė perėndim nga pėrroi i Zaranikės, nė jug kufizohet nga lumi Shkumbin. Nė anėn perėndimore tė qytetit kalon pėrroi i Zaranikės dhe nga lindja ai i Manazderies. Elbasani ėshtė i vendosur midis gjerėsive gjeografike veriore 41° 27', jugore 40° 10', lindore 20° 34' dhe perėndimore 19° 03' dhe ndodhet nė njė lartėsi mesatare prej 125 m mbi nivelin e detit. Veēoritė klimaterike tė kėsaj zone janė: dimėr i butė e me reshje dhe verė e nxehtė dhe e thatė.
  Elbasani ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me njė popullsi prej rreth 120.000 mijė banorėsh.
  Historia e trevave tė Elbasanit e ka zanafillėn e saj nė shekullin II p.e.s. me vendbanimet e hershme ilire. Nė shekullin II qyteti njihej me emrin Skampa e mė vonė me emrin Skampini dhe ishte nė varėsinė administrative tė Durrahut (Durrėsit). Duke qenė i vendosur nė kryqėzimin e rrugėve Veri-Jug dhe Lindje-Perėndim, ai ka shėrbyer si pikė e rėndėsishme kalimi dhe si stacion i rėndėsishėm, duke u pėrmendur si qendėr urbane, ushtarake e peshkopale. Pas bllokimit tė rrugės Egnatia nga dyndjet e barbarėve, qyteti i Skampinit nuk pėrmendej mė dhe u shkatėrrua nga bullgarėt dhe ostrogotėt gjatė migrimit sllavo-bullgar diku nga shekulli VI-VII.
  Elbasani u themelua nga turqit osman nė tė njėjtin vend nė shekullin XV. Pas disfatės qė pėsoi nė rrethimin e dytė tė Krujės, sulltan Mehmeti II, rindėrtoi nė kthim nė vitin 1466 kalanė e vjetėr, pėr ta pasur si pikė mbėshtetje tė mėvonshme. Kalaja u ndėrtua pėr vetėm 25 ditė dhe nė ndėrtimin e saj ndihmuan 150,000 njerėz.
  Nė hyrje tė kalasė, mbi njė pllakė, sulltani shkroi nė turqisht: “Eli-Basan, es Sulltan, ibni Sulltan, Fahati Sulltan, Mehmet thani han.” (Vura dorė, unė sulltan bir sulltanėsh, sulltan triumfues, Mehmeti, mbret i madh.”). Pra, Elbasan do tė thotė “vura dorė”.
  Me kalimin e kohės rreth Kalasė u zhvillua qyteti i Elbasanit.
  Nė dokumentacionin e kohės dėshmohet se nė mesin e shekullit XVII Elbasani kishte 2000 shtėpi dhe 900 dyqane. Punoheshin lėkura, leshi, mėndafshi, metalet e sidomos argjendi. Pas pushtimit turk Elbasani u shndėrrua nė qendrėn e Islamit nė Shqipėri. Pėr shkak tė pozitės shumė tė favorshme nė rrugėn Egnatia, Elbasani u kthye nė njė qendėr tregtie shumė tė rėndėsishme. Pėrkrah tregtarėve vendas dhe turq nė qytet ishin ngulitur edhe tregtarė grek dhe sllav.
  Prodhimet e qytetit tė Elbasanit gjenin treg shitjeje si brenda ashtu edhe jashtė vendit. Kėtė e dėshmon fakti qė Turqia nė dy ekspozita ndėrkombėtare, njėra nė Paris nė vitin 1867 dhe tjetra nė Ēikago nė vitin 1894, krahas artikujve tė tjerė tė artizanatit ekspozoi edhe pushkė, pistoleta dhe silahe tė prodhimit shqiptar tė Shkodrės, Elbasanit, Prizrenit, etj. E rėndėsishme ėshtė se Elbasani shquhet pėr organizimin e panaireve. Panairi i parė ėshtė ai i vitit 1381 i pasuar nga tė tjerė nė periudha tė mėvonshme.
  Nė kėtė kohė Elbasani shquhet si qendėr e fuqishme arsimore dhe kulturore me pėrpjekjet qė bėnė Bugomili (anonimi i Elbasanit), Dhaskal Todri pėr pėrhapjen e gjuhės e tė shkrimit shqip. Nė epokėn e Rilindjes Kombėtare Shqiptare zė njė vend tė rėndėsishėm Kostandin Kristoforidhi, autor i abetares shqipe, fjalorit gegėrisht dhe toskėrisht, i cili konsiderohet si babai i gjuhės shqipe. Nė etapėn e fundit tė Rilindjes Kombėtare Shqiptare veēojmė Elbasanin si pėrhapės tė mendimit pėrparimtar arsimor e kulturor. Pas shpalljes sė Hyrijetit, Kushtetutės Xhonturke, u krijuan njė sėrė shoqėrish dhe klubesh nga patriotėt elbasanas, tė cilėt detyrė kryesore kishin pėrhapjen e gjuhės dhe shkrimit shqip.
  Mė 2-9 shtator 1909 u thirr Kongresi i Elbasanit ndėr vendimet mė kryesore tė tė cilit qe hapja e shkollės Normale, e cila u realizua mė 1 dhjetor 1909 dhe krijimi i Shoqėrisė Pėrparimi, e cila do tė mbėshteste financiarisht kėtė shkollė. Kjo shkollė ka qenė e para shkollė e mesme e arsimit kombėtar shqiptar.
  Qyteti i Elbasanit konsiderohet si njė nga vatrat mė tė rėndėsishme tė luftės pėr liri dhe ēlirim kombėtar. Si pika kulmore pėrmendim aktin e shpalljes sė pavarėsisė sė Elbasanit mė 25 Nėntor 1912, si i pari qytet i Shqipėrisė, pjesėmarrjen aktive nė Luftėn e Vlorės nė vitin 1920, nė Lėvizjen Demokratike Antifeudale tė vitit 1921 - 1924, si dhe nė Luftėn e Dytė Botėrore.
  Gjatė periudhės 1924 -1939 qyteti i Elbasanit arriti njė zhvillim tė ndjeshėm nė disa drejtime si p.sh. nė infrastrukturė kryesisht me ndėrtimin e rrugėve qė lidhnin Elbasanin me Tiranėn, Durrėsin, Korēėn, Gramshin, Dibrėn, etj, ndėrtimin e ujėsjellėsit tė qytetit dhe ndėrtimin e centralit elektrik. Gjatė kėsaj periudhe mori zhvillim edhe ekonomia me ngritjen e disa objekteve si: fabrika e alkoolit, duhan-cigareve, vaj-sapunit duke vazhduar punėn artizanale tradicionale. Nė kėtė kohė kemi ngritjen e degėve tė bankave shqiptare dhe tė huaja, tė cilat nxisnin prodhimin bujqėsor e industrial tė Elbasanit.
  Nė vitin 1945 nė Shqipėri u vendos regjimi komunist. Si tė gjithė qytetet e tjerė tė Shqipėrisė edhe Elbasani vuajti pėr 45 vjet represionin e egėr komunist qė donte ta privonte qytetin nga prirjet e tij demokratike dhe kulturore. U persekutuan personalitetet mė tė shquara tė qytetit tė Elbasanit. U vu dorė mbi institucionet e kultit duke i transformuar sipas "ideologjisė sė re". Nė proceset demokratikė tė vitit 1990 edhe qytetarėt e Elbasanit morėn pjesė aktive nė to. Personalitetet mė tė shquara tė shekullit tė kaluar pėr qytetin e Elbasanit janė: Aqif Pashė Elbasani, Aleksandėr Xhuvani, Lef Nasi, Ahmet Dakli, Et'hem Haxhiademi, etj.
  Banja e vjetėr turke, qė ndodhet nė qendėr tė qytetit ėshtė restauruar dhe pėrdoret sot si restorant.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #7
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Vlora
  Vlora ėshtė njė qytet nė Shqipėrinė jugore. Vlora ėshtė qyteti i dyte mė i madh portual pas Durrėsit, me njė popullsi afėrsisht 124.000 (2006). Ndodhet ne jugperėndim te Shqipėrisė, nė Detin Adriatik dhe ėshte qendra e Rrethit tė Vlorės.
  Vlora ėshtė njė qytet nė Shqipėrinė jugore. Vlora ėshtė qyteti i dyte mė i madh portual pas Durrėsit, me njė popullsi afėrsisht 124.000 (2006). Ndodhet ne jugperėndim te Shqipėrisė, nė Detin Adriatik dhe ėshte qendra e Rrethit tė Vlorės.
  Histori
  Qytet i lashtė dhe njė nga portet kryesore te Shqipėrisė. Ndodhet ne jugperėndim te vendit, buzė Adriatikut. Nė lashtėsi njihej me emrin Aulona. Gjurmėt mė tė hershme i takojnė shek. VI p.e.s. Nė shek. IV rrethohet me mure guri tė latuar.
  Duke qenė njė nyje e rrugėve tokėsore e detare, i njohur pėr verėn, ullinjtė e kripėn, u bė porti kryesor i Ilirisė pas rėnies sė Apolonisė e Orikumit. Nė mesjetė fatet e qytetit lidhen me kėshtjellėn e Kaninės. Mė 1081 u pushtua nga normanet, mė 1205 nga Venediku, pastaj kaloi nė sundimin e Hohėnshtaufėve gjermanė dhe mė 1272 u pėrfshi nė mbretėrinė e Arbėrisė.
  Nė shek. V. u bė njė qendėr e lulėzuar tregtare e zejtare, si despotat mė vete. Kaloi ne shek. XIV nėn sundimin e Balshajve. Ishte e dėgjuar pėr punimin e hekurit, tė shpatave, te mėndafshit, pėr nxjerrjen e kripės etj. Osmanėt e pushtuan mė 1417, ishte i pari port i pushtuar prej tyre nė Adriatik. Nė shekujt e mėvonshėm ishte qendėr sanxhaku. Mė 1531 sulltan Sulejmani mė gurėt e Aulones ndėrtoi njė kala afėr detit (ne vendin e stadiumit te sotėm) me trajtė 8-kėndėshe, e pėrshtatur pėr artilerinė. Brėnda kishte kulla 7-kateshė e banesa. Mendohet se ėshtė projektuar nga arkitekt Sinani. Kalaja njihet edhe si Kalaja e Skelės. Historiani turk Evliha Ēelebiu e konsideronte Kalanė e Skelės si njė nga mrekullitė e arkitekturės osmane dhe nė tė njėjtin nivel me Kullėn e Selanikut. Zona nė tė cilėn ishte e ndėrtuar Kalaja e Skelės u deklarua Monument kulture nė vitin 1963. Nė vitin 1997, KKRT e qytetit Vlorė dha leje ndėrtimi edhe pėr kėtė zonė tė qytetit. Nė vitin 2000 gjatė punimeve pėr hedhjen e themeleve tė njė pallati shumėkatėsh u zbuluan pjesė tė themeleve tė Kalasė sė Skelės. Ndėrtimi vazhdoi dhe nuk u krye asnjė studim i materialit arkeologjik tė zbuluar. [1] Njė ndėrtesė tjetėr qė shpreh lulėzimin kulturor ėshtė edhe Xhamia e Muradies 1542. Nė shek. XVII-XVIII qyteti u bė pėrsėri njė qendėr e rėndėsishme ekonomike-tregtare dhe port eksporti e importi. Ali Pasha e mori me 1812.
  Vlora ishte kryeqyteti i parė i Shqipėrisė sė pavarur. Me 28 nėntor 1912 kėtu Kuvendi Kombetar shpall Pavarėsinė dhe formoi qeverinė me Ismail Qemalin nė krye. Por nė dhjetor 1914 u pushtua nga italianėt. Mė 1920 u krijua komiteti "Mbrojtja Kombėtare", i cili organizoi forcat qė morėn pjesė ne Luftėn e Vlorės dhe pushtuesit italiane tė thyer u detyruan tė pranojnė tėrheqjen mė 2 shtator 1920. Qyteti kishte 4.000 banore, ai vijoi tė ishte vatėr e lėvizjes atdhetare e demokratike. Me rastin e varrimit tė Avni Rustemit mė 30 prill 1924, u ngrit komiteti i cili organizoi kryengritjen e cila ēoi nė Revolucionin e Qershorit 1924. Nė nėntor u hap shkolla e mesme tregtare. U ēlirua mė 15 tetor 1944. Gjate periudhės komuniste qyteti u rrit nė sipėrfaqe dhe nė numėr.
  Nė 1997, Vlora ishte qėndra e demonstratave popullore kundėr firmave piramidale (Ponzi scheme), gjė qe solli dhe rėnien e qeverisė.
  Sot, Vlora ėshtė njė qėndėr e rėndesishme turistike, kjo fal edhe mjedisit tė kėndshėm bregdetar.
  Transporti

  Transporti rrugor
  Vlora ndodhet rreth 135 km larg Tiranės, kryeqytetit tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė vetėm 77 milje e ndajne nga Greqia. Drejt kėtyre dy pikave udhėtojnė autobuzė e mjete tė shumta,qe mundesojne perveē trasportit te njerėzve edhe shkėmbim mallrash.
  Transporti hekurudhor
  Trena pasagjerėsh tė Hekurudhės sė Shqipėrisė udhėtojnė gjithashtu rregullisht pėr nė qytetet e Durrėsit dhe me tej pėr nė Vlorė si dhe pėr nė Pogradec dhe pėr nė Shkodėr. Megjithe investimet qe janė bėrė pėr hekurudhat, mbetet njė sektor i transportit i cili pėrdoret shumė pak.
  Transporti detar
  Vlorėn e ndajnė vetėm 72 km nga Italia. Ēdo ditė nisen tragete pėr ne Brindisi. Anije te radhės e lidhin dhe me portet veriore tė Greqisė.
  Transporti ajror
  Nė Vlorė ndodhet dhe aeroporti, por pėrkohėsishtė nuk ėshtė gati pėr trasportim pasagjerėsh.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 8. #8
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Fieri
  Fieri ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė e jugut. Pėr herė tė parė emri i Fierit pėrmendet rreth vitit 1620. Kryetar i Bashkisė sė Fierit ėshtė Baftjar Zeqo.Fieri ėshtė qytet bregdetar nė Shqipėrinė e jugut. Pėr herė tė parė emri i Fierit pėrmendet rreth vitit 1620. Kryetar i Bashkisė sė Fierit ėshtė Baftjar Zeqo.
  Ekonomia

  Fieri ėshtė njė qendėr e rėndėsishme industriale nė Shqipėri. Pėr tu pėrmendur janė Industria e Naftės, nxjerrja dhe pėrpunimi i saj. Nė Fier ndodhet fusha naftėmbajtėse me e madhe e Shqipėrisė. Gjithashtu pėr tu pėrmendur ėshtė dhe industria e transportit.
  Transporti

  Fieri ndodhet rreth 115 km larg Tiranės, kryeqytetit tė Shqipėrisė. Ndodhet rreth 40 km larg Vlorės dhe rreth 40 km larg Beratit. Eshtė njė nga nyjet kryesore tė jugut persa i pėrket transportit. Fieri ėshtė pjese e rrjetit hekurudhor shqipetar.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 9. #9
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Berati
  Berati ėshtė njė nga qytetet mė tė rėndėsishme shqiptare pėrsa i pėrket historisė dhe arkitekturės. Themelet e para tė qytetit datojnė rreth shekullit tė IV-tė para erės sonė.Berati ėshtė njė nga qytetet mė tė rėndėsishme shqiptare pėrsa i pėrket historisė dhe arkitekturės. Themelet e para tė qytetit datojnė rreth shekullit tė IV-tė para erės sonė. Atėherė pjesė e krahinės sė Desaretėve dhe njė ndėr qendrat mė tė rėndėsishme ilire, qyteti kaloi disa kohė tė vėshtira gjatė luftės Iliro-Romake dhe Maqedonase-Romake. Nė vitin 216 para erės sonė Polibio i vuri emrin Antipatrea. Ndėrsa rreth vitit 200 tė erės sonė qyteti u morr nga Romakėt. Mesjeta ishte e errėt pėr Beratin. Nė vitet 860 - 927 shikojmė invazionin e parė bullgarė. Gjatė invazionit tė dytė bullgar qytetit i vihet emri Belgrade qė do tė thotė qytet i bardhė. Pas rėnies sė Perandorisė Bizantine, Berati bėhet qendėr e rėndėsishme e Dioqezės sė Epirit. Nė 1417 qyteti u morr nga Perandoria Otomane, gjatė kėsaj periudhe krijohet edhe Pashallėku i Beratit.
  Nė nėntor tė vitit 1670, udhėtari turk, Evlija Ēelebi, vazhdoi rrugėn e tij nė Shqipėrinė e Jugut. Pas vizitės nė Ergiri (Gjirokastėr), ai udhėtoi pėr nė Tepelenė ku dy herė brenda njė dite ra nė pritėn e rebelėve nga Progonati. Pas Tepelenės, ai arrin nė qytetin e Beratit, tė cilėn ai e quan me lavdėrim krahinėn hijerėndė tė Xhihadit. Berati i pėrshkruar nga Evlijai duket njė qytet me njė zhvillim tė lartė dhe me njė nivel tė mahnitshėm qytetėrimi.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 10. #10
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Lushnja
  Lushnja dallohet si njė nga rrethet me prodhim tė rėndėsishėm kulturor.Nė Lushnje kanė lindur dhe janė rritur artistikisht shumė personalitete tė kulturės shqiptare. Nė fushėn e dramaturgjisė pėrmenden veēanėrisht dramaturgu Loni Papa,aktorja Margarita Xhepa si dhe aktori-regjizor Gjergji Lala.Edhe pse me numėr tė kufizuar banorėsh,Lushnja dallohet si njė nga rrethet me prodhim tė rėndėsishėm kulturor.Nė Lushnje kanė lindur dhe janė rritur artistikisht shumė personalitete tė kulturės shqiptare. Nė fushėn e dramaturgjisė pėrmenden veēanėrisht dramaturgu Loni Papa,aktorja Margarita Xhepa si dhe aktori-regjizor Gjergji Lala(tani gjemdet nė Itali dhe vazhdon tė punojė si aktor; roli i tij i fundit ėshtė ai i ambasadorit sovjetik nė filmin "Il papa buono". Lushnja ėshtė vendlindja e kėngėtares mė tė madhe shqiptare tė tė gjitha kohrave Vaēe Zela. Nė fushėn e letėrsisė ky qytet zė njė nga vendet mė tė rėndėishme nė Shqipėri. Tė pėmendur prozatorėt Vath Korreshi, Halil Jaēellari e Lazėr Radi(figurė poliedrike). Por Lushnja ėshtė veēanėrisht vendi i poetėve.Kjo trevė vazhdon tė jetė njė shkollė e vėrtetė poezie,duke u u nisur nga perkursori i saj Faslli Haliti,pėr tė arritur tek Visar Zhiti,Fatbardh Rustemi,Bujar Xhaferri etj..
  Brezi mė i rėndėsishėm i poetėve tė sotėm tė Lushnjes pėrfaqėsohet nga emra shumė tė pėrmendur shkrimtarėsh qė janė bėrė tė njohur e tė vlerėsuar lart nga kritika jashtė Shqipėrisė si Shpendi Sollaku , Jozef Radi e Gėzim Hajdari nė Itali, Ferdinand Laholli nė Gjermani , Gazmend Kapllani nė Greqi ...

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 11. #11
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kavaja
  Kavaja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme dhe ndodhet 20 km nė Jug tė Durrėsit. Qyteti ka rreth 30.000 banorė.Kavaja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme dhe ndodhet 20 km nė Jug tė Durrėsit. Qyteti ka rreth 30.000 banorė.
  Histori

  Pėr herė tė parė emri i Kavajės u pėrmend gjatė shekullit tė XV. Asaj kohe Kavaja shkruheshte Kavalje. Kavaja shtrihet dhe nė rrugėn e njohur tregtar romake Via Egnatia e qė vazhdon mė pas nė Durrės dhe Elbasan. Gjatė shekullit tė XVII dhe XVIII Kavaja pėrjeton njė lėvizje tė madhe administrative dhe bėhet qendėr tregtare. Mė pas, qyteti pati dy fish mė shumė shtėpi pėr dallim me Durrėsin. Njė udhėtar i asaj koheje raportoi se vendi nė vitin 1670 kishte 400 shtėpi, 200 shitore, pazarin si dhe xhamitė, tė cilat u ndėrtuan nė vitet 1561, 1589, 1625 dhe 1652. Qė tė katėrtat u shkatėrruan nė shekullin e XX, si pasojė, disa nga luftėrat e disa nga ndryshimet infrastukturore. Ka mbetur vetėm Kulla e Orės.
  Kavaja ishte e njohur pėr pėrpunimin e tenxhereve dhe qylymat/tepikėt.
  Gjatė regjimit komunist, Kavaj u shndėrua nė qytet industrial si dhe qendėr e bujqėsis pėr rajonin e vet. Kavajasit ishin tė parėt qė morėn guximin nė vitin 1990 ta mposhtin Regjimin Komunist. Nė Mars qytetarėt e Kavajės demonstruan pėr Liri dhe Demokraci. Gajtė konfliktit me policin e asaj kohe, humbi jetėn njė i ri.
  Familja e aktrorit botėror Aleksandėr Moisiu, nė fillim tė shekullit XX njihet si aktori mė i mirė nė skenėn Gjermane dhe Austriake, pra kishin prejardhjen mu nga Kavaja. Shqiptari i lindur nė Triesht, disa herė ka vizituar qytetin e vet, mbase dhe njė pjesė tė fėmijėris sė vet e kaloi nė Durrės. Gjatė regjimit komunist, shtėpija e Aleksandėr Moisiut ishte ēerdhe e fėmijėve.
  Kavaja ndodhet rreth 50 km larg Tiranės, kryeqytetit tė Shqipėrisė.Perveē rrugės automobilistike aty mund tė shkohet edhe me tren.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 12. #12
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Pogradeci
  Pogradeci ėshtė qytet nė Shqipėrinė juglindore. Emri i qytetit tė Pogradecit lidhet me historinė e krijimit tė qytetit. Enkelejtėt kanė qenė fis qė kanė jetuar brenda mureve tė kalasė sė ndėrtuar nė majė tė kodrės pranė qytetit, nė pjesėn veri-perėndimore tė qytetit. Dikur qyteti kishte dimensionet e kalasė, ku momentalisht gjenden vetėm rrėnojat.Pogradeci ėshtė qytet nė Shqipėrinė juglindore.
  Histori

  Emri i qytetit tė Pogradecit lidhet me historinė e krijimit tė qytetit. Enkelejtėt kanė qenė fis qė kanė jetuar brenda mureve tė kalasė sė ndėrtuar nė majė tė kodrės pranė qytetit, nė pjesėn veri-perėndimore tė qytetit. Dikur qyteti kishte dimensionet e kalasė, ku momentalisht gjenden vetėm rrėnojat. Me rritjen e popullsisė dhe mbarimit tė luftėrave lindi nevoja e zgjerimit. Fillimisht rrėzė kodrės e mė vonė deri nė atė skaj saqė kalaja e vjetėr nuk pėrbėnte mė qendrėn e qytetit. Prania me Maqedoninė dhe ndikimi i saj nė gjuhėn dhe kulturėn tonė, bėri qė Pogradeci do tė shkruej "Pogda grada", qė do tė thote "nėn qytet". Tashmė qyteti i ri shtrihej nėn kalanė e vjetėr ilire.
  Ekonomia

  Pogradeci ėshtė njė qendėr e rėndėsishme industriale nė Shqipėri. Pėr tu pėrmendur janė industria e kromit, e hekurit, e nikelit, e qymyrit, e turizmit (deri nė vitet '90 qyteti pothuajse trefishohej gjatė verės), peshkimit, e pėrpunim drurit, pijeve etj.
  Transporti

  Pogradeci ndodhet rreth 129 km larg nga Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, 40 km larg nga Korēa, 5 km larg nga Tushemishti (pikė kalimi kufitar me Maqedoninė), 15 km larg Ohrit (qytetit pėrballe Pogradecit nė anėn tjetėr tė liqenit).
  Aeroporti mė i afert ėshtė ai i Ohrit. Pogradeci ėshtė ndalimi i fundit i linjes hekurudhore Tiranė-Durrės-Elbasan-Librazhd-Pogradec.

  Pogradeci ndodhet rreth 129 km larg nga Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, 40 km larg nga Korēa, 5 km larg nga Tushemishti (pikė kalimi kufitar me Maqedoninė), 15 km larg Ohrit (qytetit pėrballe Pogradecit nė anėn tjetėr tė liqenit).
  Aeroporti mė i afert ėshtė ai i Ohrit. Pogradeci ėshtė ndalimi i fundit i linjes hekurudhore Tiranė-Durrės-Elbasan-Librazhd-Pogradec.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 13. #13
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Gjirokastra
  Gjirokastra ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore dhe shtrihet nė shpatin e Malit tė Gjerė. Nga faqja e kėtij mali ajo zbret deri nė buzėn e lumit Drino, i cili krijon njė luginė shumė tė bukur ne anėn lindore tė saj. Pa dyshim qė Gjirokastra ėshtė njė nga qytetet mė tė bukura tė Shqipėrisė pėr vlerat e saj arqitektonike dhe historike. Qyteti dominohet nga njė kėshtjelle e mrekullueshme, dėshmitare e kohrave tė ndryshme.Gjirokastra ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore dhe shtrihet nė shpatin e Malit tė Gjerė. Nga faqja e kėtij mali ajo zbret deri nė buzėn e lumit Drino, i cili krijon njė luginė shumė tė bukur ne anėn lindore tė saj. Pa dyshim qė Gjirokastra ėshtė njė nga qytetet mė tė bukura tė Shqipėrisė pėr vlerat e saj arqitektonike dhe historike. Qyteti dominohet nga njė kėshtjelle e mrekullueshme, dėshmitare e kohrave tė ndryshme.
  Histori

  Pėr herė tė parė emri i Gjirokastrės pėrmendet nė shekullin XIII. Fillimet e qytetit mendohet tė jene nė shekullit e XVII siē tregojnė edhe themelet e kėshtjellės sė kėtij qyteti. Kėshtjella e Gjitokastrės mendohet tė jete filluar nga Prijesi Shqiptar Gjin Bue Shpata, i cili i dha dhe emrin qytetit. Zgjerimet e keshtjelles janė bere nga Ali Pashe Tepelena, dhe nga Qeveria e Zogut, e cila me pas e konvertoi pjesen veriore te kalase ne burg. Ky burg majti te burgosurit politike ne kohen e komunizmit dhe sot i ėshtė bashkangjitur pjeses muzeale te kalase. Kalaja e Gjirokastres si shume pjese te tjera te trashegimise Shqiptare ėshtė ne rrezik imediat. Kalaja ėshtė e ndertuar mbi shkemb, dhe rreth tij ka pas peme te shumta, te cilat ndalonin erozionin dhe rreshkitjet e tokes. Prerjet e pemeve dekaden e fundit ka shkaktuar rreshkitje te medha dhe ka zbuluar komplet themelet e kalase. Muret lindore te kalase kane carjet me te thella dhe qe kerkojne nderhyrje te menjehershme. Pa kete nderhyrje kjo pasuri e trashegimise Shqiptare rrezikon te humbase. Gjirokastra ėshtė shpallur qytet-muze nė vitin 1963 dhe nė vitin 2005 ėshtė shpallur pasuri botėrore nga UNESKO.
  Nė nėntor tė vitit 1670, udhėtari turk, Evlija Ēelebi, pas njė udhėtimi nėpėr Kosovė nė dhjetor tė vitit 1660, dhe njė udhėtimi nė Shqipėrinė e Veriut dhe nė Malin e Zi nė shkurt tė vitit 1662, filloi udhėtimin e tij tė tretė dhe mė tė gjatė nė trevat shqiptare. Kėsaj radhe ai hyri nė Shqipėri nga jugu. Pas njė qendrimi tė shkurtėr nė Delvinė, Zhulat dhe Kardhiq, ai erdhi nė qytetin e Gjirokastrės, turqisht Ergiri, ku u habit shumė nga zakonet e gjirokastritėve.
  Mė 16 tetor 1908 nė Gjrokastėr lind Enver Hoxha figurė e rėndėsishme nė historin e Repulikės sė Shqipėrisė.
  Ne Gjirokaster ka lindur ne vitin 1936 dhe shkrimtari i madh Ismail Kadare, i cili ka kushtuar asaj nje nga librat e tij me te hershem dhe pa dyshim me te bukur "Kronike ne gur"
  Kultura

  Ne Gjirokaster mund te vititoni Muzeun Kombetar te Armeve, Muzeun Etnografik e nje sere muzeumesh. Gjirokastra ėshtė qyteti i festivale folklorike kombetare prej vitit 1968. Nė kėshtjellė mblidhen ēdo katėr vjet grupe shqiptare popullore nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Italia dhe treva ku flitet shqip.


  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga E3 : 13-01-10 nė 00:38
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 14. #14
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kruja
  Kruja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme. Pėr herė tė parė emri Krujė pėrmendet nė shekullin e XII-tė. Emri Krujė mendohet ta ketė origjinėn te fjala krua (burim uji), sepse nė Krujė ka shumė burime.Kruja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme.
  Histori
  Pėr herė tė parė emri "Krujė" pėrmendet nė shekullin e XII-tė. Emri "Krujė" mendohet ta ketė origjinėn te fjala "krua" (burim uji), sepse nė Krujė ka shumė burime. Banorėt e Krujės i thėrrasin qytetit tė tyre dhe burimeve tė ujit me tė njėjtin emėr "krņ". Banorėt e Krujės i thėrrasin vetes "krutonė" ose "krotonė". Nė gjuhėn zyrtare banorėt e Krujės quhen "krutanė".
  Kruja njihet si kryeqendra e rezistencės ndaj pushtuesve osmanė gjatė kohės qė Skėnderbeu udhėhiqte kėtė rezistencė. Kėshtjella e Krujės u rrethua 4 herė nga ushtria Osmane. Nė rrethimin e katėrt kėshtjella e Krujės ra nė dorėn e pushtuesit.
  Ekonomia
  Kruja ėshtė njė qendėr e rėndėsishme turistike nė Shqipėri. Megjithatė ne Krujė zhvillojnė aktivitetin e tyre dhe disa industri. Pėr tu pėrmendur janė industria e kėpucėve nė tė cilėn punėsohen shumė gra dhe vajza nga Kruja dhe komunat pėrreth. Gjithashtu nė Krujė ėshtė aktive, megjithėse akoma me metoda artizanale edhe industria e nxjerrjes dhe pėrpunimit tė gurit gėlqeror.


  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #15
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kuēova
  Kjo trevė ka qėnė vendbanimi i hershėm ilir i fisit desaret. Nga gėrmimet e bėra nė periferi tė qytetit tė Kuēovės (nė komunėn Perondi ku ndodhet sot Kisha e vjetėr e Shėn Nikollės) del se kjo trevė ka qėnė njė vendbanim i lashtė me njė kulturė tė zhvilluar, gjė qė vėrtetohet nga mėnyra e ndėrtimit tė shtėpive dhe e shėtitores pėr banorėt e saj.Kuēova Kjo trevė ka qėnė vendbanimi i hershėm ilir i fisit desaret. Nga gėrmimet e bėra nė periferi tė qytetit tė Kuēovės (nė komunėn Perondi ku ndodhet sot Kisha e vjetėr e Shėn Nikollės) del se kjo trevė ka qėnė njė vendbanim i lashtė me njė kulturė tė zhvilluar, gjė qė vėrtetohet nga mėnyra e ndėrtimit tė shtėpive dhe e shėtitores pėr banorėt e saj. Kjo shėtitore ka pėrmasat e njė bulevardi tė vėrtetė (10m gjerėsi dhe 50m gjatėsi) tė shtruar me kalldrėm e me gurė tė gdhendur bukur. Po kėshtu nė kodrėn e Omurit nė verilindje tė qytetit, janė gjetur punime mbrojtėse ilire e mbi tė gjitha njė pishtar (i ekspozuar nė muzeun e Beratit), i cili shėrbente pėr tė sinjalizuar rrezikun armik nga njėra kala nė tjetrėn si dhe nė tė gjithė zonėn. Nga gėrmimet e bėra nė vitet ‘40 – ‘50 tė shekullit tė kaluar u nxorrėn nė sipėrfaqe amfora, shpata e mburoja tė kohės ilire.

  Nė kohėt e Mesjetės ėshtė shfrytėzuar pėr interesa jetike tė banorėve vendas edhe nafta e dalė nė sipėrfaqe me vetėrrjedhje. Nė fund tė viteve 1700 – fillimi i viteve 1800, banorė kuēovarė si fiset e vjetra tė Brisqeve apo tė Skurove e mė vonė tė Kurtėve, kanė shitur naftė bruto pėr myzeqarėt, tė cilėt e pėrdornin pėr bucelat e rrotave tė qerreve si vaj grasatues e mė pas pėr djegie. Nė vitet e Luftės sė Parė Botėrore, nė periferi tė Kuēovės (aty ku sot janė varrezat e qytetit) u vendos njė repart ushtarak austriak. Nė vitin 1916, njė inxhinier gjeolog, pjesėtar i kėtij efektivi vuri re se uji i pėrroit qė rridhte nga kodra e Omurit vinte me naftė. Pasi e shėtiti mė kėmbė vendin ai arriti nė pėrfundimin se Kuēova ishte njė vend me pasuri tė mėdha nafte. Kėtė fakt ai e bėri publik nė vitin 1918. Qė nga viti 1918 e deri nė vitin 1924, nė Kuēovė erdhėn shumė shoqėri kėrkuese nafte si AIPA (Azienda Italiana Petroli Albania), njė shoqėri Anglo-Persiane, Shoqėria Amerikane e Naftės si dhe shoqėri franceze etj.
  Nė vitin 1928 nė vendin qė sot quhet “Dikatėr” u shpua e dha naftė pusi i parė nė Shqipėri. Qė nga ky moment Kuēova u hodh nė hartat gjeologjike tė botės si vendburim nafte dhe mė vonė edhe nė hartat politike dhe ushtarake. Qė nga viti 1928 e deri nė vitin 1943, vendburimi i Kuēovės u shfrytėzua nga shoqėria italiane AIPA. Kjo shoqėri bėri marrėveshje me qeverinė e Mbretit Zog I, qė nėse prodhimi i naftės nė vit do t’i kalonte 50 000 tonėt, kjo shoqėri do tė ngrinte nė Kuēovė njė rafineri. Por ndonėse prodhimi i kaloi 170 000 tonėt, rafineria nuk u ngrit, pėrkundrazi nafta e nxjerrė nisej pėr t’u pėrpunuar nė Itali. Nė historinė e Shqipėrisė, Kuēova pėrmendet edhe si qyteti ku ėshtė organizuar greva e parė e punėtorėve nė vitin 1936.
  Zhvillimin mė tė madh Kuēova e ka njohur pas Luftės sė Dytė Botėrore, sidomos nė vitet 1975 – 1990. Popullsia e rrethit nė fund tė viteve 1980 arriti 32 000 nga 6 400 banorė qė ishte nė vitin 1938. Nė vitin 1944, pėr stabilizimin e gjendjes shumė tė rėnduar nė Kuēovė si pasojė e djegieve dhe shkatėrrimeve tė bėra nga pushtuesi, Qeveria e Pėrkohshme e Beratit urdhėroi ngritjen e njė Komisariati tė Jashtėzakonshėm pėr naftėn. Ky komisariat do tė kishte atributet e njė drejtorie tė pėrgjithshme, e cila do tė vinte nė punė tė tėrė sistemin e shfrytėzimit tė vendburimeve. Nė vitin 1951, me vendim tė veēantė tė Qeverisė Shqiptare, nė Kuēovė u krijuan 11 ndėrmarje ekonomike, ndėrsa nė vitin 1970 rradhitej ndėr qėndrat mė tė zhvilluara nė shkallė vendi. Nė kėtė periudhė nė Kuēovė shtrinė veprimtarinė e tyre 15 ndėrmarrje ku mė tė rėndėsishmet ishin Uzina e Pėrpunimit tė Naftės, Uzina Mekanike e Naftės, Shpim Shfrytėzimi, Ndėrmarrja e Nxjerrjes sė Naftės, TECI, Transporti, Ndėrtim Montimi, Laboratori Shkencor i Naftės, Fabrika e Pluhurave Larės, Fabrika e Tullave, Shkolla e Mesme e Naftės etj. Edhe pse Kuēova ka patur njė zhvillim industrial shumė tė vrullshėm, deri nė vitin 1991 ka qėnė e pėrfshirė nė rrethin e Beratit. Nga ai vit funksionon si rreth mė vete, brenda Qarkut tė Beratit.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 16. #16
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Burreli
  Krahina e Matit ėshtė njė muze i vėrtetė arkeologjik dhe djep i lashtė i kulturės ilire. Aty janė zbuluar objekte prej ku dhe dalin tė dhėna pėr tė gjithė periudhat historike tė zhvillimit kulturor jo vetėm tė trevės sė Matit por edhe mė gjėrė.
  Krahina e Matit ėshtė njė muze i vėrtetė arkeologjik dhe djep i lashtė i kulturės ilire. Aty janė zbuluar objekte prej ku dhe dalin tė dhėna pėr tė gjithė periudhat historike tė zhvillimit kulturor jo vetėm tė trevės sė Matit por edhe mė gjėrė, Mati ėshtė bėrė tani i njohur jo vetėm brėnda vėndit por edhe jashtė Shqiperisė, si njė krahinė arkeologjike e rėndėsishme me vlera tė veēanta, sidomos pėr gjurmimin e studimin e kulturės ilire” Nė vitin 1952 nė fshatin Bushkash nisėn studimet e tre kodėr varreve ilire ose siē quhen nė gjuhėn arkeogjike tumave.
  Origjinėn e fjalės Mat(Matja) e kanė studiuar shumė studiues e shkencėtarė, por ende mbetet e papėrcaktuar qartė prejardhja e saj. Disa besojnė se ky emėr ka prejardhje biblike, kurse albanologu i njohur N.Jokli shpjegon se emri i krahinės vjen nga gjuha shqipe e ka lidhje me fjalėn mat`anė(mat`anė lumit, mat`anė bregut). Nė njė dokument tė vitit 1304, nė njė listė anzhuine me emrat e 13 fiseve, pėrmendet edhe ai i Matit nė formėn e Matesos.
  Gjurmė tė kulturės Ilire.
  Krahina e Matit ėshtė njė muze i vėrtetė arkeologjik dhe djep i lashtė i kulturės ilire. Aty janė zbuluar objekte prej ku dhe dalin tė dhėna pėr tė gjithė periudhat historike tė zhvillimit kulturor jo vetėm tė trevės sė Matit por edhe mė gjėrė, Mati ėshtė bėrė tani i njohur jo vetėm brėnda vėndit por edhe jashtė Shqiperisė, si njė krahinė arkeologjike e rėndėsishme me vlera tė veēanta, sidomos pėr gjurmimin e studimin e kulturės ilire” Nė vitin 1952 nė fshatin Bushkash nisėn studimet e tre kodėr varreve ilire ose siē quhen nė gjuhėn arkeogjike tumave. Nė vitin 1952-1960 u zbuluan dhe u gėrmuan edhe 35 tuma tė tjerė ilire ku pjesa mė e madhe e tyre i pėrket periudhės sė parė tė hekurit. Nė vitin 1971-1984 u zbuluan e u gėrmuan dhe 18 tuma tė tjera duke ēuar numrin e tumave nė 53. Kultura e tumave e varreve nė Mat pėrfshin periudhat e bronxit tė mesėm e deri nė shekujt e parė tė erės sonė. Pėrveē studimeve tė kodėrvarreve janė studiuar dhe disa vendbanime shpellore qė ndodhen nė veri tė fshatit Bruē si dhe vendbanimi shpellor i Blazit, Kėputės, Pėllumbave dhe Nezirit.
  Gėrmimet e ndryshme arkeologjike kanė zbuluar gjurmė material qė nga periudha e paleolitit tė mesėm, nė neolit e mė pas. Ato hedhin dritė mbi ritet , doket e ilirėve, e arbėrve, nivelin e zhvillimit ekonomik e kulturor qė shprehet nė vendbanimet e tyre nė kala nė qyteza nė mėnyrėn e ndėrtimit tė tuneleve, varreve, ritit tė varrimit etj... Nė tumat e Matit janė gjetur me shumicė objekte zbukurimi tė cilat, nė tė shumtėn e rasteve janė prej bronxi, por janė gjetur edhe objekte prej ari siē janė dy temthorė spiralike. Kėto objekte janė fibula tė permasave tė ndryshme tė njohura nė Ballkanin jugor dhe nė Iliri qė nga fundi i epokės sė bronxit si dhe fibula tė tjera. Janė gjetur armė dhe vegla pune, shpata bronxi, thika, heshta prej hekuri, hanxharė i quajtur ”Sica”, pėrkrenarė ilire, pafta bronxi tė shekullit VI-V p.e.r. Njė grup tė larmishėm pėrbėjnė stolitė e tjera si stringlat, vargonjte, paftat, sumbullat, varėset, byzylykėt dhe rruaza prej bronxi si dhe objekte prej qelqi dhe qelibari. Stolitė janė pėrpuanuar nga mjeshtrat vėndas, pirustet, tė cilėt banonin nė luginėn e Matit, Mirditės, Pukės qė kishin pėr zanat shkrirjen e pėrpunimit tė metaleve.
  PĖRKRENARJA E ILIRĖVE E GJETUR NĖ MAT KA QENĖ NĖ PĖRDORIM DERI NĖ PUSHTIMIN ROMAK.
  Kultura e Matit ėshtė e pranishme nė shumė territore tė Shqipėrisė duke filluar nga jugu i Shqiperise e duke mbaruar nė Lezhė, Shkodėr, Bujan tė Tropojės, Kukės etj. Pirustėt ishin fis Ilir, banorė tė krahinės sė sotshme tė Matit e Mirditės e disa krahinave nė jug qė deri nė vitin 168 p.e.r bėnin pjesė nė mbretėrinė ilire qė pėrfshinte fiset ardiane, piruste, parthine, tau-lante e dasarete tė cilat shtriheshin nga Dalmacia(lumi Naretna) deri nė Vlorė . Mė vonė ata rezistuan dhe mbetėn tė Pashkaterruar nga Romakėt duke ruajtur pavarėsinė deri nė vitin 54 tė erės sonė, kur Cesari i detyroi tė paguanin njė dėmshpėrblim. Nė vitin 6-9 tė eres sonė, prusitė morėn pjesė nė kryengritjen e madhe ilire kundėr pushtimit romak nėn udhėheqjen e Batos. Pirustėt, desidiatėt e dalmatėt ishin pothuajse tė pathyeshėm nė saje tė pozitave sė vendeve dhe maleve, tė natyrės sė ashpėr dhe tė zotėsisė sė tyre tė fuqishme pėr tė luftuar. Pėr herė tė fundit fisi ilir i pirustėve pėrmendet nga Ptolemeu nė shekullin e dytė para erės sonė. Ata pėrmenden si minatorė dhe pėrpunues tė metaleve e sidomos tė bakrit. Specialistėt pirustė shkonin dhe nėpėr fise tė tjera ilire duke ushtruar zanatin e pėrpunuesit tė metaleve. Besojmė se duhet tė jenė tė pirustėve disa toponime qė gjenden sot nė Mat siē janė mali i Farkės, sheshi i Farkės, pėrroi i Farkės etj. Zanati i farkėtarit ėshtė trasheguar brez pas brezi qė siē do ta shohim mė vonė mori zhvillim sidomos nė krahinėn e Skėnderbeut, pėr prodhimin e armėve. Popullsia ilire nė trevat e Matit mundi tė ekzistojė e tė ruhet pa u asimiluar si nga pushtimi romak ashtu edhe nga dyndjet e popujve tė ndryshėm. Kjo vazhdimse jete, kulture, etnike na ēon deri nė mesjetėn e hershme, kur ilirėt dalin nė histori me emrat e ri Arbėr.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 17. #17
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Kukėsi
  Para vitit 1925, fshati Kukės banohej kryesisht nga banorė vendas, aktiviteti kryesor i tė cilėve ishte bujqėsia dhe blegtoria e cila zhvillohej nė tė dy anėt e lumenjve Drin i Zi dhe Drin i Bardhė.Kukėsi ėshtė qytet nė Shqipėrinė verilindore, i shtrire ne koordinatat 42.09°V, 20.43°L
  Kronologji:
  Nė vitin 1571 shėnohet me emrin "Kukufic" me 12 shtėpi
  Nė vitin 1610 rreth 50 shtėpi
  Nė vitin 1633 pėrmendet Vau i Kukėsit
  Nga fundi i shekullit XVII deri nga fundi i shekullit tė XVII rezultoi i braktisur.
  Nga fundi i shekullit tė XVII e fillimi i shekullit tė XIX u riprodhua me banorė te ardhur nga Bicajt
  Nė 1869 rishfaqet me emrin "Kukusa"
  Nė vitin 1912-1921 u pushtua nga serbėt, bullgarėt dhe austriakėt
  Dhjetor 1921 u pėrfshi nė administratėn e shtetit shqiptar
  Nė 1923 u bė qender krahinore me 28 shtėpi e 186 banorė
  Nė 1925 u bė qytet, qendėr e Prefekturės sė Kosovės, krahinė e bashki
  Nė 1938 kishte 1800 banorė
  Nė 1939-1943 ishte nėn pushtimin italian e 1943-1944 nėn pushtimin gjerman
  Mė 18 nėntor 1944 u ēlirua nga forcat partizane
  Mė 31 mars 1962 u vendos pėrmbytja e Kukėsit tė Vjetėr dhe ndėrtimi i Kukėsit tė Ri
  Mė 22 korrik 1962 filluan punimet pėr ndertimin e Kukėsit tė ri
  Nė prill tė 1965 filloi popullimi i tij
  Nė 1970 kishte 6073 banorė
  Nė 1978 Kukėsi i Vjeter ua la vendin ujėrave tė liqenit tė Fierzės
  Nė 2000 kandidat pėr Ēmimin Nobel
  Ekonomia

  Para vitit 1925, fshati Kukės banohej kryesisht nga banorė vendas, aktiviteti kryesor i tė cilėve ishte bujqėsia dhe blegtoria e cila zhvillohej nė tė dy anėt e lumenjve Drin i Zi dhe Drin i Bardhė. Pas vitit 1925, Mbretėria Shqiptare i kushtoi njė rėndėsi tė vecantė kėtij fshati duke i dhėnė statusin e njė qyteti gjė qė u be shkak qė ai tė popullohet me banorė tė ardhur nga Shkodra,Prizreni,Gjakova dhe Gora. Ardhja e tyre shėnon dhe futjen nė jetėn e kėtij qyteti tė aktiviteteve tregėtare dhe prodhuese. Janė kėta banorė tė rinj qė i japin Kukėsit njė pamje tė re pėrmes ndėrtimit tė shtėpive tė reja dhe moderne dhe krijimit tė njė fryme tė re qytetare pėrmes aktiviteteve sportive dhe kulturore. Falė tyre, Kukėsi nis tė bėhet i njohur si njė nyje lidhėse dhe me rėndėsi pėr tė dy anėt e kufirit. Nė ato vite nisėn aktivitetin zeje tė tilla si: kafet dhe restorantet, tregėtia me shumicė dhe pakicė, prodhimet e ėmbėlsirave, fotografia, mjetet moderne te transportit (biēikletat, veturat, kamionat dhe autobuzėt) ngjyrosja dhe perpunimi i leshit, pėrpunimi i lėkurės dhe i mishit, prodhimi i rrobave dhe kėpucėve, shėrbimi postar dhe telegrafik, prodhimi i energjisė elektrike, pėrpunimi i metalit, prodhimet prej ari dhe argjėndi, arkitekturė dhe plan urbanistik, njė traditė e re gatimi dhe shėrbimi, etj. Ardhja e sistemit komunist shkaktoi dhe shkatėrrimin total tė kėsaj pėrvoje, grabitjen dhe sekuestrimin e pronave dhe tė pronarėve, shpronėsimin e banesave dhe objekteve tregėtare, nėpėrkėmbjen e tė drejtave dhe tė lirive elementare tė njeriut, degradimin e plotė tė elementėve kapitalistė etj. Kukėsi gjatė regjimit komunist ishte njė qendėr industriale nė Shqipėri. Deri nė vitet '90, Kukėsi kishte njė industri tė nxjerrjes dhe shkrirjes sė bakrit (teknologji sovjetike e viteve '60), nxjerrjes dhe koncentrimit tė mineralit tė kromit, nxjerrjes sė mineralit tė kuarcit, prodhimit tė materialeve tė ndėrtimit (materiale inerte, parafabrikate etj), pėrpunimit tė lėndės drusore dhe prodhimit tė mobiljeve, prodhimit tė qilimave dhe sixhadeve, prodhimeve ushqimore (pije alkoolike, prodhime tė qumėshtit, prodhime pėrpunuese tė frutave dhe perimeve, prodhimit te bukės etj.), mbledhjes dhe pėrpunimit tė bimėve mjekėsore, prodhime tė industrisė mekanike, shėrbim hotelier pėrmes dy hoteleve turistike tė cilat pritnin dhe pėrcillnin dhe disa qindra turistė tė huaj, etj.
  Kukėsi ishte njė vend i njohur dhe me traditė nė rritjen dhe mbarėshtrimin e deleve. Cilėsia e mishit dhe e leshit tė deleve lumjane ishin tė njohura nė tė gjithė Ballkanin. Regjimi komunist dhe vėēanėrisht fushata antiekonomike e tufėzimit tė bagėtive, bėri qė numri i krerėve tė vijė vazhdimisht nė rėnje dhe kjo veē kėsaj ēoi nė ftohjen e dėshirės sė blegtorit pėr tė rritur e mbarėshtruar bagėti.
  Kukėsi ishte gjithashtu njė qėndėr e njohur e transportit. Krahas llojeve tė tjera tė transportit, aty ishte i zhvilluar dhe transporti ujor, permes liqenit artificial tė Fierzės, i cili bėnte tė mundur transportin e mallrave dhe tė udhėtarėve. Njė pjesė e konsiderueshme e banorėve tė qytetit dhe tė fshatrave punonin nė zonėn nxjerrėse dhe pėrpunuese tė kromit nė Kalimash, nė minierėn e nxjerrjes sė bakrit nė Gjegjan etj.
  Transformimet e domosdoshme ekonomike drejt tregut tė lirė pas viteve '90 bėn qė pjesa mė e madhe e industrisė sė lartpėrmėndur tė falimentojė tėrėsisht, sepse ajo industri ishte ngritur pėr tė funksionuar nė kushtet e njė ekonomie tė centralizuar dhe tė planifikuar. Mirėpo kjo shkaktoi shumė plage sociale, duke cuar nė krijimin e njė mase tė madhe tė papunėsh.
  Moszgjidhja nė kohė e problemeve tė pronėsisė mbi tokėn (veēmas problemet e shumta tė krijuara nga shpėrngulja e detyrueshme e banorėve tė Kukėsit tė Vjetėr pas ndėrtimit tė HEC-it tė Fierzės) shkaktuan shumė konflikte pronėsore dhe bllokuan tėrėsisht nismat e biznesit vėndas dhe atij tė huaj, duke krijuar njė ngėrē absurd qė ende dhe sot e kėsaj dite vazhdon t'a mbajė tė mbėrthyer dhe nėn tension tė gjithė Kukesin.
  Njė rol shkatėrrimtar pėr ekonominė e Kukėsit dhe nė acarimin e mėtejshėm tė problemeve sociale, ka luajtur ekzistenca e kufirit me Kosovėn, qė nga viti 1948 e mė tej pas viteve 90' dhe veēanėrisht embargoja e komunitetit ndėrkombėtar ndaj ish-Jugosllavisė, gjatė konflikteve etnike pas shpėrbėrjes sė saj. Shkak i tyre, sot njė pjesė e industrisė qė mund tė ringjallej, mbeti e bllokuar, duke ēuar nė rrėnimin total tė objekteve industriale, falimentimin e bizneseve tė vogla dhe nė njė shkallė shumė tė lartė tė papunėsisė. Sot ekonomia e qytetit tė Kukėsit ėshtė e mbizotėruar nga biznesi individual apo ai familjar dhe kryesisht ėshtė e bazuar tek tregėtia e vogėl. Degėt zotėruese tė ekonomisė ndėr tė tjera janė: transporti dhe shėrbimet. Kukėsi zotėron dhe njė aeroport tė pėrmasave ndėrkombėtare (pėrfunduar sė ndėrtuari nė fund tė vitit 2004), mirėpo pėr dhėnje me koncension tė aeroportit "Nėnė Tereza" tė Rinasit, ai sot nuk funksionon. Kukėsit i mungon infrastruktura moderne dhe vėcanėrisht lidhjet me fshatrat dhe qytetet mė tė afėrta si: Peshkopi, Shkodėr, Krumė, Prizren etj. janė shumė tė dobėta. Lidhjet telefonike ndonėse janė pėrmirėsuar, ato janė ende nė njė gjėndje tė mjeruar, pėr tė mos folur pėr internetin, i cili ende nuk ka gjetur kushtet pėr t'u shtrirė nėpėr familje. Tė gjithė kėto faktorė, por dhe shumė faktore tė tjerė e kanė detyruar qytetarin e Kukėsit tė braktisė vendin e tė drejtohet pėr nė Tiranė e zona tė tjera apo edhe pėr tė emigruar jashtė vendit. Ky proces ka shkaktuar dhe njė largim nė pėrmasa dramatike tė njerėzve me arėsim tė lartė dhe me pėrvojė pune, duke shkaktuar kėshtu njė boshllėk shumė tė madh nė administratėn publike, nė arėsim dhe kulturė, shėndetėsi etj.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 18. #18
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Lezha
  Lezha ėshtė qytet nė Shqipėrinė veriore. Lezha ndodhet nė njė pozicion gjeografik shumė tė favorshėm pėr sa i perket klimės saj bregdetare. Bregdeti i detit Adriatik ndodhet jo mė shumė se 8 km.Lezha ėshtė qytet nė Shqipėrinė veriore. Lezha ndodhet nė njė pozicion gjeografik shumė tė favorshėm pėr sa i perket klimės saj bregdetare. Bregdeti i detit Adriatik ndodhet jo mė shumė se 8 km.
  Histori
  Lezha si qytet dhe biostrukture perfaqeson dicka shume te rendesishme dhe te vecante. Nga pikepamja gjeometrike dhe ekologjike, Lezha, perben nje kaleidoskop te mrekullueshem te natyres, gati njelloj principate te pashembullt ekologjike, ku mali, fusha, pylli, monumentet arkeologjike dhe historike, laguna dhe deti, perbejne nje unitet te spikatur. Ne kete kuptim, Lezha, eshte e preferuara e shekujve, nje sinteze e vepres se natyres dhe te njerezve me nje vesk te ndritshem te historise dhe te artit. Ne portat e Lezhes mund te hysh pa trokitur, dhe duke e njohur fytyren dhe thelbin e saj, vetem mund te magjepsesh pambarimisht.
  Lezha eshte nje grishje e perhershme dhe nje estetike e gjalle e sendeve dhe qyteterimit iliro-shqiptar, nje stacion diturak i mijevjecareve dhe i kenaqesive te vecanta te banoreve dhe te udhetareve. Cdo tregim mitologjik per Lezhen i paraprin historise se saj plot motive dhe kontraste nga me te ndryshmet. Jo me kot, kronikania dhe eruditja bizantine Ana Komnena, ne shek.XII, e quan Lezhen nje qytet te ngritur ne ajer, qe mund te shihet nga te gjitha anet. Nuk eshte thjesht metafore e skajshme, por vetvetiu cdo shikues mund ta veshtroje Lezhen ne lartesine e historise se saj, ne ajrin e shekujve si te dale nga frymemarjet poetike te poetit Mjeda, qe ka shkruar mrekullisht dhe poetikisht per Lezhen. Ne Lezhe, nga te kater anet, te rrethojne metaforat e historise. Cdo njeri jeton midis tyre dhe ketu qendron vete sekreti i mbijeteses.
  Historia e njerit prej qyteteve me te vjeter te Shqiperise
  Nuk mund te gabonte Ana Komnena, ne shek.XII, kur e quan Lezhen nje qytet te ngritur ne ajer, qe mund te shihet nga te gjitha anet. Jo me shume sesa metafore, Lezha eshte nje qytet, ku jane perplasur dallget e pafundme te historise se Shqiperise. Atje ka qene Cezari, dhe po atje, Skendeerbeu, u kerkoi besen princerve shqiptare. Duke iu "larguar" Krishtit , zbulimi me i madh arkeologjik i epokes se bronxit, eshte gjetja e thesarit prej 120 sopata prej bronxi, shumica te vogla, te tipit kelt dhe te tjerat me te medha te tipit "dalmato-adriatikas". Ky thesar u gjet ne Torovica, 13 km ne Veri te Lezhes. Per historianet, Lezha, si qytet me hershmerine e saj, perfaqeson nje qerthull te nje fisi ilir, prej te cilit trashegonte emrin e tij "Lissitan". Ka nje rimekembje te Lezhes ne fillimin e shek.VI. Keshtjella e Lezhes eshte ne listen e rindertimeve te medha te Perandorit ilir Justiniani i Madh dhe permendet ne librin e Prokopit te Qezarese...
  Lezha, njerezit dhe besimi i saj
  Qyteti antik i Lezhes cilesohet si "Lissitan". Jane bere disa zberthime etimologjike deri me sot nga dijetare te ndryshem. Eshte perngjasuar emri Lezhe, apo Liss me fjalen shqipe "Lis' c'ka perben nje etimologji popullore. Nga qyteti kane dale disa personalitete shume te njohura te vendit dhe te huaja...
  Veshtrim historik mbi Lezhen
  Ftillezimi i historise njerezore gjallon ne Lezhe qe ne periudhen parahistorike, ne epoken e bronxit dhe te hekurit. Arkeologjia hap enigmat e mbyllura te zanafilles. I vetmi objekt perfaqesues i dores se njeriut prehistorik, qe eshte gjetur deri me sot, ne kete areal eshte nje sopate e vogel prej guri punuar, gjetur rastesisht, gjate germimeve per hapjen e themeleve te nje godine ne qendren e Lezhes. Eshte sopate guri, e tipit te quajtur "gjuhe lope". Vetvetiu, kjo veper ne miniature, zmadhohet ne perfytyrimin tone, si deshmi e ekzistences se vendbanimit prehistorik dhe eshte nje motiv ngacmues per zbulimet e ardhshme ne rrafshin e prehistorise.
  Epoka e bronxit dhe e hekurit perfaqesohet nga nje koleksion objektesh: arme, vegla pune, vathe, fibula etj. Zona e Lezhes dhe zonat ne kufi te saj jane zona minerale te pasura me baker. Ky resurs ka qene gjithnje burim i jetes dhe i punes. Zbulimi me i madh arkeologjik i epokes se bronxit eshte gjetja e thesarit prej 120 sopata prej bronxi, shumica te vogla te tipit kelt dhe te tjerat me te medha te tipit "dalmato-adriatikas". Ky thesar u gjet ne Torovica, 13 km ne Veri te Lezhes. Mes tyre, ishte dhe nje sepate bronxi e tipit italik, qe saktesoi datimin e krejt thesarit ne shek. X para eres sone. Ky thesar shpreh nje faze paraardhese te sistemit monetar, sepse shkembimi i tyre, parakupton vlerat e sopatave, si simbole paramonetare te shkembimit. Koder-varret, varrezat tumulare, qe ndodhen ne te gjithe hapesiren cirkulare te Lezhes, kane dhene objekte te rendesishme te kultures se hershme ilire. Mes tyre eshte gjetur dhe nje shpate e tipit "Niken", prej bronxi, gje qe simbolizon trafikun dhe lidhjen me kulturen e gjeo-mikenas, vetekuptohet nepermjet detit ne kete qerthull. Materiali arkeologjik, i zbuluar ne Blinisht ne Troshan, ne Daj, ne Kallmet, ne Spite, ne Malesi te Lezhes tregon per nje cikel te vendbanimeve parahistorike te etnosit ilir. Madje, edhe ne kreshten e malit te Shetbunit, jane gjetur gjurme muresh te sistemit mbrojtes parahistorik, qe i takon si kohe periudhes se vone te bronxit.
  Qendrat prehistorike vetvetiu shndrrohen ne qendra protourbane, paraqytetar. Vendbanimet e fortifikuara protourbane jane jo vetem ne malin e Shelbunit, por edhe ne vete kodren e Lezhes. Keto vendbanime protourbane do te koncentrohen dhe do te krijojne nje simbioze per te kaluar ne fazen me te larte ate urbane, pra te struktures qytetare dhe te konceptit te ekzistences dhe funksionimit te qytetit antik.
  Faza urbane nis dhe dokumentohet nga autoret e lashte dhe permendet me emrat Lis, Lissos, Lisso, Lissum. Banoret e qytetit jane quajtur Lisitam. Emrat etnike, sipas Stefan Bizantinit qene : Lissios dhe Lisseus. Jeta qytetare eshte fryt i zhvillimeve ne strukturen ekonomiko-shoqerore ne Ilirine Jugperendimore gjate shekujve 5-6 para eres sone. Ne te vertete kemi te bejme me epoken e jetes qytetare, ne te gjitha qendrat e medha ne bregdetin lindor te Adriatikut, me njekohesine e strukturimit qytetar ne Shkoder, Ulqin, Rizon etj. Duke u bazuar ne formen e mirefillte dhe te plote te qytetit te zhvilluar te Lezhes, me perfundimin tipik te sistemit mbrojtes, mund te caktojme se jeta urbane e tij lidhet me fundin e shek.IV para eres sone. Te rralla jane qytetet antike te Shqiperise, qe kane ndertime mbrojtese te fortifikuara, aq te bukura dhe te fuqishme per nga konstruksioni, teknika e ndertimit dhe pozicioni. Lezha eshte nje nga qytetet me te medha dhe me te fortifikuara te krejt Ilirise. Madje, sistemi i fortifikimit te Lezhes, eshte me i fuqishem se ai i Apolonise dhe Ilirise.
  Lezha funksionon si qytet bregdetar dhe njekohesisht si liman lumor, ne skajin me jugor te shtetit ilir te Ardianeve dhe spikat per rolin e rendesishem ne shek.III p.e.sone. Lezha eshte pike strategjike per levizjen e Flotes Ushtarake Detare Ilire dhe behet nje qender emblematike ne kohen e sundimit te mbretereshes ilire, Teuta, e cila riorganizoi dhe fuqizoi Floten Detare Ilire per operacionet luftarake ndaj Epidamnit, Korkyres, qyteteve te tjera te Greqise, deri ne thellesi te Mesdheut. Qyteti i Lezhes dhe fortifikimi i tij Akrolisi, per here te pare, shenohet ne burimet historike nga historiani Polidi, i shek.II para eres sone. Ky autor i jep hapesire ne pershkrimet e tij luftrave iliro-romake, ngjarjeve, qe u zhvilluan ne token ilire gjate luftrave maqedono romake, gjate viteve 264 dhe 146 para eres sone. Qyteti i Lezhes eshte emer kryesor ne traktatin e paqes, ndermjet mbretereshes ilire Teuta dhe perfaqesuesve te Romes ne vitin 229 para eres sone. Lezha caktohet nga romaket si kufiri me jugor i lundrimit te anijeve luftarake ilire ne Adriatik. Fakti, qe romaket e njohin kete qytet, eshte domethenes. Por, kufizimi i levizjes se Flotes Ilire nuk u respektua gjate, ne vitin 220 para eres sone, strategu i famshem ilir Skerdelajdi se bashku me Demeter Farin, u nisen nga bregdeti i Ilirise me 90 anije, kaluan kufirin tabu te Lezhes dhe vazhduan lundrimin luftarak ne drejtim te ishujve Kylkade.
  Eshte pikerisht Polibi, i cili thote se Filipi V, mbreti i Maqedonise shpresonte te shtinte ne dore Lezhen dhe Akrolisin. Ai perpiloi nje plan strategjik, u nis me ushtri te madhe tokesore dhe mbas nje udhetimi 2-ditor, qendroi prane lumit Ardoksan, prane Lezhes. Polibi u impresionua dhe qe i kujdesshem para ketij qyteti te fortifikuar shume mire. Akrolisi ishte me i larte dhe akoma me i fortifikur, duke e bere te pamundur pushtimin e tij. Filipi i V, synoi ne hapesiren midis Lezhes dhe rrezes se malit te Akrolisit. Ai pjesen me te zgjedhur te ushtareve te armatosur lehte e fshehu ne disa lugina te pyllezuara nga ana e brendshme e tokes. Me pjesen tjeter te ushtrise, ai sulmoi nga ana e detit nga perendimi. Polibi shenon "brenda ne Lezhe ishin grumbulluar forca te medha, nga krahinat e aferme ilire, te ardhura menjehere aty, sapo kishin degjuar per ardhjen e Filipit. Sa per Akrolisin iliret kishin besim aq te madh ne fortifikimin e tij, saqe kishin lene atje vetem nje ushtri te paket per ta ruajtur". Ahere Filipi V perdori nje strategji ushtarake, mbajti ne fushe ushtaret e armatosur rende, kurse ata qe ishin armatosur lehte i nisi sulm drejt kodrave. Vendasit i thyen lehte pararojat e Filipit dhe duke marre guxim nga kjo dolen nga qyteti dhe zbriten ne fushe. Te njejten gje, bene edhe ushtaret qe ruanin Akrolisin, qe kujtuan se Filipi u kthye dhe po terhiqej nga fusha e betejes. Por, ne kete cast, ushtaret maqedonas, qe ishin te fshehur u turren me force kunder ilireve. Gjithashtu edhe ushtaret e armatosur rende ne fushe te Filipit kundersulmuan. Trupa mbrojtese e Akrolisit nuk pati kohe te rikthehet ne fortifikimin e tyre, sepse ju pre rruga nga ushtaret maqedonas, qe i kishin zene prite. Fale kesaj strategjie dinake, Filipi V, mbas luftimesh te medha dhe te pergjakshme e pushtoi Lezhen dhe Akrolisin. Kjo gje ndodhi ne vitin 213 para eres sone. Filipi V me 216 dhe 214 para eres sone kish sulmuar dy here edhe qytetin e Apolonise dhe kish kercenuar edhe Epidamnin, por nuk mundi t'i pushtonte. Por pushtimi maqedonas qe i shkurter. Eshte Polibi, qe e permend qytetin e Lezhes, ne shek e II para eres sone si qytet rezidencial i Gentit, mbretit te famshem dhe te fundit ilir. Ne kete qytet te fortifikuar, Genti, priti delegacionin maqedonas, te derguar nga Taseu, mbreti i Maqedonise, per te finalizuar nje marreveshje per lidhjen e nje alenace miqesore mes shtetit ilir dhe atij maqedon. Keto bisedime me kthim dhe dergim delegacionesh perfunduan ne qytetin Meteon te Labeatise. Marreveshja u arrit dhe mbreti Gent dergoi perfaqesuesit e tij se bashku me ato te Perseut per te shkuar ne ishullin e Rodit per te bere se bashku nje aleance tripaleshe kunder Romes. Sipas kronikave historike, Genti i pozicionuar ne lufte te hapur kunder romakeve, mblodhi ne qytetin e Lezhes 15.000 luftetare te armatosur. Ai nisi nje njesi luftarake prej 1000 kembesoresh dhe 10 kaloresish te kryesuar nga i vellai, per te nenshtruar fisin e Kavove, ndersa vete u nis kunder qytetit ilir Basanje, 5 milje larg Lisit, qe ne ate lak kohor ishte aleat i romakeve. Gjithashtu, Genti dergoi dhe 80 anije, per te placitur tokat e epidamnasve dhe apoloniateve, qe ishin pro Romes. Keto veprime te Gentit paten nje kunderveprim te fuqishem te romakeve dhe ne luften iliro-romake te vitit 168 para eres sone, Genti u dorezua ne qytetin e tij, qe ishte kryeqender e shtetit ilir ne Shkoder.
  Duke pare burimet e lashta dhe te dhenat e autoreve antike, mesojme se per themelimin e qytetit te Lezhes i atribuohet nje rol kolonizues nje personaliteti te njohur te kohes Dionist Plak, tiran energjik i Sirakuzes. Keshtu, Diodori i Sicilise, qe ka jetuar ne kohen e Jul Qezarit dhe Augustit, thote se Dionisi plak, kishte projektuar nje fushate te kolonizimit te bregdetit ilir te Adriatikut me drejtim nga perendimi ne lindje dhe kish derguar kolone per te themeluar qytetin e Lezhes, ne vitin 385 para eres sone. Kjo e dhene historike eshte marre si e mireqene nga shume dijetare, por edhe eshte vene ne dyshim nga dijetare te tjere. Ne te vertete, qe ne shek.XVIII, nga dijetari Lucius eshte vene ne dyshim themelimi i nje kolonie saraguziane ne Lezhe, i cili thote se ka nje konfondim dhe lapsus grafik te emrit ne kronika, se nuk eshte themeluar qyteti Lissos, por qyteti Issa, ne ishullin Hva ne bregdetin dalmat. Pra, ky konfondim toponimik, ka krijuar nje debat ne rrafshin e dijetareve historiane. Nje analize te hollesishme te tezave mosperputhese per kolonizimin ose jo nga ana e Dionisit Plak te Sirakuzes, eshte bere nga dijetari G.Novak, i cili eshte nga njohesit me te mire te veprimtarise kolonizuese te Dionisit Plak ne Adriatik.
  Ne te vertete teza se Lezha eshte themeluar nga Dionisi Plak i Sirakuzes me 390-394 para eres sone, eshte hedhur poshte me argumente te shumte te dala nga germimet arkeologjike nga ana e dijetareve shqiptare, por edhe me pare nga arkeologe te huaj. Ndonese nuk mund te mohohet historikisht nje ndikim nga perendimi ne Lindje i Dionisit Plak te Sirakuzes edhe ne Lezhe, prapseprape nuk mund te behet fjale per nje kolonizim, sepse funksionimi i Lezhes si njesi e plote qytetare ne shek.IV para eres sone, qe nje realitet i pamohueshem dhe se deri me sot nuk jane gjetur deshmi dhe gjurme te kultures saraguziane, as monedha dhe as objekte materiale te Sirakuzes ne qytetin e Lezhes.
  Themelimi i Lezhes?!
  Themelimi i qytetit te Lezhes eshte nje ceshtje e hapur shkencore, por teza e autoktonise ilire te qytetit te Lezhes, qe paralelizohet ne te njejten hapesire kohore edhe me qytete te tjera ilire te medha eshte me bindese dhe me e sakte.
  Lezha, si qytet me hershmerine e saj, perfaqesonte nje qerthull te nje fisi ilir prej te cilit trashegonte emrin e tij Lissitan. Ky emer dokumentohet nepermjet monedhave te prera nga qyteti. Me vone, Lezha, do te jete kryeqendra e krahines se banuar nga pirustet, qe sipas Strabonit benin pjese edhe ne fiset ilire panone, qe paten prijes Baton, gje qe terthorazi jepet edhe nga dokumente te tjera. Pirustet dhe desidiatet dalmate, ne gjysmen e dyte te shek.I, jane quajtur nga dijetari romak Paterkuli si te pathyeshem, jo vetem ne saj te pozites se vendeve dhe maleve, por dhe te natyres se tyre te eger dhe te zotesise se tyre te cuditeshme luftarake. Dijetari Tit Livi dimensionon zonen-ushtri te fisit ilir te pirusteve, konkretisht ndermjet taulanteve, desaredeve, banoreve te Rizonit, Ulqinit dhe Shkodres. Ne kohen e mbretit ilir Gent, fisi ilir i pirusteve perbente nje nga forcat kryesore te tij luftarake kunder romakeve. Edhe pas pushtimit romak te Ilirise, pirustet zhvilluan rezistence te ashper dhe per te shuar kryengritjet e pirusteve vjen vete ne Iliri, Jul Cezari. E tere historia e mesiperme, tregon jo vetem levizjet e medha nga Lindja (maqedonasit) dhe nga Perendimi (romaket), por edhe vete strukturen e organizuar te ilireve, lufterat e tyre per liri dhe mosnenshtrim dhe caktimin e Lezhes si nje qytet emblematik, emri i te cilit referohet ne traktate apo ne kronika te rendesishme te ngjarjeve me karakter nderballkanik por edhe mesdhetaro-adriatikas.
  Zhvillimi urbanistik i Lezhes
  Qyteti antik i Lezhes eshte i vendosur ne nje terren te dyfishte: kodrinor dhe fushor dhe muret rrethuese perfshijne nje siperfaqe prej 20 ha. Urbanistika e qytetit te fortifikuar ka kater zona kryesore: 1.Zona e pjeses se siperme. E vendosur ne maje te kodres, 2. Zona e pjeses se mesme eshte e shtrire ne shpatet kodrimore 3. Zona e pjeses se poshtme eshte poshte kodres 4. Zona breglumore eshte me shtrat te lumit Drin dhe murit perendimor te qytetit. Sipas studjuesit Koco Zhegu, sejcila nga keto zona, ka patur nje funksion te vecante dhe njekohesisht te nderlidhur. Keshtu, ka ekzistuar nga zona e I deri tek e IV, ku duke respektuar dhe pozicionin natyror te mbrojtur, dhe shtrirjet urbane kane qene vendosur institucionet shteterore, territori i banuar ne menyre te dendur, qendra zejtaro-tregtare dhe me poshte porti lumor, qe nderlidhte Lezhen me tere rruget detare te Adriatikut. Pjese perberese e Lezhes ishte Akrolisi, qe ishte ne piken kulmore dhe me te vecante te sistemit mbrojtes te qytetit. Planimetria urbanistike e Lezhes eshte e vecante dhe e paperseritur ne asnje nga qytetet ilire te njohura deri me sot. Mund te thuhet se moduli urbanistik i Lezhes antike nuk eshte bere sipas shembullit te qyteteve bashkokohore ne Greqi, Maqedoni dhe Epir, por nuk mund te karakterizohet tipologjikisht si qytet me akropol. Urbanistika e periudhes ilire trashegon deri me sot, planimetrine e mureve rrethuese, kullat mbrojtese, te gjitha hyrjet dhe nje pjese te rruges kryesore te pjeses se poshtme te ketij qyteti. Ne planimetrine e Lezhes ilire, percaktohen qarte 11 porta te medha dhe te vogla, qe lejonin te hyje ne qytet ne te gjitha drejtimet. Nga keto, dy jane ne pjesen e siperme, 6 ne te mesmen dhe 3 ne qytetin e poshtem. Ne qytetin e siperm, porta kryesore ka qene e vendosur ne anen lindore per te komunikuar me Akrolisin, porta e dyte qe ne anen Veriore, qe e lidhte qytetin me zonen fushore me krahinen veriore. Porta me e madhe ka nje hapesire drite prej 4,20 m dhe ne zgjidhje planimetrike eshte krejt e vecante ne krahasim me te tjerat. Nje tjeter porte e vecante e qytetit quhet porta e burimit, sepse kishte lidhje me nje burim uji ne afersi te saj. Ne qytetin e mesem porta kryesore quhet ajo e Gaviavit. Si element karakteristik te portave te qytetit jane permasat e tyre madheshtore, gje qe nuk vihet re ne qytete te tjera ilire. Zgjidhjet e tyre arkitektonike jane pershtatur me terrenin, pjerresine dhe funksionet perkatese. Brenda qytetit te Lezhes, ruhet dhe rrjeti i rrugeve te degezuara dhe te kryqezuara ne brendesi. Nga te jashtmet, qe hyjne ne qytet jane tri, ajo qe vinte nga Jugu, nje tjeter nga Veriu dhe e treta nga Verilindja.
  Skema e mureve mbrojtese te Lezhes perfshin nje gjatesi pej 2600 m. Jo me kot, Polibi ka fiksuar pershtypjen shume te madhe, qe i ben keto mure mbretit Filipit V te Maqedonise. Pjesa e siperme e quajtur Akrolis eshte pjesa me speciale e fortifikimit. Trajtimi stilistik i mureve permban dy stile ndertimi, qe i perkasin nje faze te vetme kohore, qe lidhen me vecorite stilistike dhe morfologjike te mureve epirote-ilire. Nga nje llogaritje e perafert del se jane afro 100 mije metro kub gure dhe mbi 80 mije cope blloqe. Kjo kryeveper inxhinierike ndertimore eshte e pashembullt ne territorin shqiptar.
  Skulpturat
  Arti i skulptures dokumentohet me disa deshmi unikale. Me 1978, gjate germimeve arkeologjike ne mes te Katedrales se Shen Nikolles eshte gjetur nje bazament ne formen e nje drejtkendeshi ne permasat 1,98 x 2,86 m, mbi te cilen ka qene ngritur nje statuje, qe sot nuk ruhet. Gjithashtu eshte gjetur nje fragment skulpturor i nje trupi gruaje, te kohes helenistike. Me mire nga te gjithe ruhet nje altorelief, qe paraqet nje figure mitologjike : Erosin. Kjo gdhendje eshte mjeshterore dhe e realizuar ne mermer te bardhe. Erosi eshte hyu i dashurise, ka krahe gjysem te hapur dhe eshte i shtrire ne pozicion fjetjeje. Ka mundesi t'i takoje llojit te eroseve te karakterit memorial, qe zbukurojne monumentet perkujtimore. Kjo kryeveper artistike i takon shekullit II-III para Krishtit. Nje skulpture tjeter eshte figura e nje njeriu, gdhendur ne nje bllok guri me shtat mesatar dhe me nje kapele te "tipit pileus" ne koke. Kemi dhe deshmine e skulpturave te vogla prej balte te pjekur. Eshte gjetur nje kallep prej balte te pjekur (nje matrice), qe ka sherbyer per riprodhimin e figurimave te quajtura terrakota. Nga kallepi riprodhohet nje skene mitologjike ne miniature, qe paraqet tre figura te vendosura ne mes te nje sfondi me elemente zbukurimore, te imituar nga arkitektura monumentale e kohes helenistike.
  Artizanati dhe zejtaria
  Artizanati ndertimor lidhet me prodhimin e tjegullave dhe pllakave prej balte, me pocerine vendase shume te zhvilluar. Nje numer tjegullash mbajne vulen e pronarit te punishtes me emrin EOBTAIO. Ky emer lidhet me te njejtin emer, qe gjendet edhe me monedhat e gur-varret e zbuluara ne qytetin e Durresit. I madh eshte numri i amforave te zbuluara ketu, disa prej te cilave kane edhe vula ne forme simbolesh apo monogramesh. Ne disa amfora vula ka te rafiguruar lulen e sheges, simbol ky i njohur per amforat me prejardhje nga ishulli i Rodit. Nje vule e nje amfore tjeter mban emrin ilir Gent dhe emrin tjeter po ilir Suri, pronar i punishteve vendase. Jane gjetur edhe ene tryeze me kanilyra te tipit inafie dhe ene te tipit megara. Keto objekte i perkasin si kohe shek.III-i para Krishtit.
  Me interes jane dhe objektet prej bronxi apo dhe prej hekuri si fibula, byzylyke, unaza, gjilpera, grepa peshkimi, thumba dhe gozhde te vogla, maja heshtash, shpata etj. Nga nje gur varri i gjetur ne Lezhe, i shek.II para Krishtit, mesojme emrin e arkitektit Hieroni, i biri i Leonit. Eshte fjala per nje arkitekt, qe ka punuar ne kete qytet ilir.
  Monedhat
  Jane gjetur shume monedha prej bronxi dhe argjendi. Koleksioni numizmatik i Lezhes, perfshin shume monedha me origjine nga Durresi me siglen "DYRR". Ketu eshte gjetur dhe monedha e mbretit ilir Ballaios, prere me 167-135 para Krishtit. Nje numer i konsiderueshem monedhash jane nga prerjet autonome te qytetit te Lezhes, te cilat imitojne ato te Shkodres. Ato mbartin legjenden LISSITAN dhe kane elemente zbukurimore teper tipike, sic eshte figura e anijes Liburne. Keto prerje jane bere me 229-213 para Krishtit. Simbole te ketyre monedhave jane figura e Zeusit me trekendesh, e Artemisit me rrufe, ose me figuren e dhise. Perdoret dhe figura e mburojes dhe perkrenares ilire. Te gjithe keto elemente lidhen me boten e mirefillte ilire dhe duket qarte ndikimi labeat i Shkodres, si kryeqender e shtetit ilir.
  Lezha gjate pushtimit romak
  Mbas pushtimit romak te Ilirise se Jugut, me 168 para Krishtit, Lezha permendet si "Municip". Ajo e ruan rendesine si qender ushtarako-administrative dhe si baze detare per Adriatikun verior. Ne periudhen romake pati disa rindertime te rendesishme te qytetit ilir. Sidomos ne Akropol, ne zonen e qytetit kodrinor, ne qytetin e poshtem dhe ne portin lumor. Por trashegimia e traditave ndertimore vendase mbijeton dhe eshte gjithmone zoteruese. Ne zonen kodrinore ku qene vendosur kolonet romake jane gjetur dhe germadhat e banesave te tyre prej guri. Rindertimi romak i qytetit ka qene i pjesshem. Jane zbuluar dy mbishkrime ne latinisht, qe bejne fjale per kete rindertim. Mbishkrimi i pare i gjetur ne Porten e Gaviarit, ben fjale per rindertimin e portes dhe te kulles ne te djathte te Portes. Ne mbishkrimin e dyte, 20 m larg te parit, flitet per rindertimin e murit, nen kujdesin e magjistratit ekzekutiv te Luk Gaviarit dhe te Meges. Nje mbishkrim i trete i demtuar eshte gjetur ne nje bllok guri, ne anen veriore, por eshte i palexueshem. Kurse mbishkrimin e IV, e ka pare me syte e tij dhe e ka lexuar Qiriako i Ankones, i cili e ka vizituar Lezhen me 1463. Qiriako thote se mbishkrimi flet per rindertimin e mureve rrethuese prej te njejteve magjistrate romake. Rezulton se rindertimi romak i mureve eshte bere 250 vjet pas fortifikimit ilir. Ne periudhen romake pati ndertime te tipit termal me sistem hidraulik te zhvilluar, si dhe perdorimi i teknikave "Okus retikulatum" apo dhe thjesht "Retikulatum" te shek.I-II pas Krishtit.
  Lezha ne Antikitetin e vone
  dhe periudhen bizantine
  Lezha, ne shekujt e pare pas Krishtit nuk u zbeh si qender qytetare. Administrativisht bente pjese ne provincen e Prevalit, qe kishte si qender Shkodren. Ne periudhen e vone antike me emrin e Lezhes lidhen dy rruge. Rruga, qe lidhte Salonen me Dyrrahun dhe rruga qe nisje nga Lezha ne qytetin Nais. Ka nje rimekembje te Lezhes ne fillimin e shek.VI. Keshtjella e Lezhes eshte ne listen e rindertimeve te medha te Perandorit ilir Justiniani i Madh dhe permendet ne librin e Prokopit te Qezarese. Rindertimet e kesaj kohe jane te dukshme dhe qyteti bizantin i Lezhes hyn te qendrat me te medha te kohes. Qendra kthehet ne nje qender episkopale dhe madje permendet me emrin i peshkopit Gjon ne vitin 592.
  Lezha ne shekujt VII-XII
  Kronikani i njohur si Anonimi i Ravenes e permend Lezhen ne shek.VII-VIII si qytet bregdetar ilir. Ne kete periudhe ka ndodhur procesi me i rendesishem i transformimit te ilireve te lashte ne arberit e hershem. Kjo gje vertetohet edhe nga materiali arkeologjik i varrezes arberore te zbuluar ne Qafen e Kalase. Ky material arkeologjik eshte tipik me kulturen materiale arberore, qe lidhet me Durresin e qendrat e tjera te Shqiperise. Ka dhe nje rifortifikim tjeter te qytetit ne fund te shek.VIII. Me kete rast, ndertohen kulla te reja dhe perdoren teknika te reja. Keshtu keshtjella e Lezhes, perben nje simbioze te ndertimeve ilire, romake dhe bizantine. Autoret bizantine si : Konstandin Porfyro Gjeneti, Kedreni dhe Ana Komnena flasin per rendesine e madhe te qytetit te fortifikuar te Lezhes. Ana Komnena tregon se pikerisht ne Lezhe, perandori Aleks Komneni, grumbulloi forcat e tij per t'i cuar ne mbrojtjen e qytetit te Durresit, gjate rrethimit te Durresit nga ushtria normane e udhehequr nga Bohemundi me 1107.
  Ne shekujt e mevonshem, Lezha perfshihet ne Principaten e Arberise, prane Dukatit te Durresit te krijuar nga Republika Veneciane. Nga aktmarreveshja e Dhimitrit "Kryezoti i Arberise" me Republiken e Raguzes, rreth viteve 1208-1215 ku behet fjale per shkembime tregtare dhe per transport mallrash pa taksa, si ne rruget tokesore ashtu dhe ne ato detare, vetekuptohet dhe rendesia e qytetit te Lezhes, si pike kyce te raporteve te Arberise me Republiken e Raguzes. Me 1393, qyteti i Lezhes, iu dorezua Republikes se Venedikut nga Progon Dukagjini. Keshtu Lezha perjeton perfshirjen ne shtetin venedikas, gje, qe me disa nderprerje vijoi deri me vdekjen e Gjergj Kastriotit, deri ne shek.XV.
  Viti 1478 eshte viti i pushtimit te Lezhes nga turqit.
  Hyjnite ilire dhe Lezha
  Gjate periudhes se shtetit ilir, deri ne pushtimi romak ne Lezhe mbijetojne kultet dhe hyjnite ilire. Ne kufijte e Lezhes kemi mbijetesen e te ashtuquajturit Zeus Pathius, nje interpretim vendas i kryehyjnise politeiste te lashte. Nga numismatika e Lezhes kuptojme ekzistencen e hyjnise Artemis, te quajtur edhe Diana apo Zana, mbrojtese e pyjeve dhe kopeve. Ajo qe eshte me e rendesishme dhe me kryesore eshte se pikerisht nga nje monedhe e Lezhes njihemi me Hyun e mirefillte te detrave, te njohur me emrin Redon. Kete zbulim e ka bere arkeologu Hasan Ceka, i cili vuri re ne nje monedhe te Lezhes ekzistencen e nje figure burri me kapele karakteristike me strehe te gjate, te quajtur "Kausia". Kjo monedhe ka te shkruar dhe legjenden Redon. Pjesa e prapme e monedhes ka figuren e nje anije ilire, nje liburne, te perdorur nga labeatet. Deri vone, portreti i burrit me kapele, eshte konsideruar si ai i mbretit ilir Gent, dikush tjeter e ka quajtur si nje Hermes. Por monedha e Lezhes me kete portret vazhdon te pritet edhe pas renies rob te mbretit Gent, me 168 para Krishtit. Ne nje prerje te vitet 135 p.K mbijeton monedha me portretin e burrit, gje qe perjashton mundesine, qe te jete portreti i mbretit ilir Gent. Hasan Ceka konkludoi me te drejte se kemi te bejme me figuren e Hyut Ilir te Detrave Redon, emri i te cilit mbijeton ne toponimin e Kepit te Rodonit, ne Veri te Durresit. Kete e perforcon edhe figura e anijes ilire ilire, Lempes ne shpine te monedhes dhe zbulimi para ca kohe i disa mbishkrimive ne Kepin Leuka, ne Jug te Italise te disa anijeve ilire, njera nga te cilat mban emrin Redon. Hyu Redon eshte nje kryeemer i mitologjise ilire dhe se bashku me Hyun e Luftrave Medaur, perben nje dyshe kryesore te mitologjise klasike ilire.
  Kulti i Artemisit si kult ilir ka patur nje jehone te vecante ne territorin e Lezhes. Keshtu ne krahinen e Velipojes, ne mes te detit dhe malit te Rencit ekziston "Pylli i Zanave" ose edhe "Kodra e Nuseve". Sipas legjendes, qe mbijeton deri me sot, ketu ka patur 600 Zana, 300 te veshura me guna te bardha dhe 300 me guna te zeza. Sipas nje profecie te vjeter keto zana do t'i largonin nga ky territor njeriu me dy koke. Nje mbremje ato pane ne perendim te diellit nen nje peme dy barinj, qe flinin krye me krye. Keshtu, kujtuan se kish ardhur njeriu me dy koke dhe u larguan pergjithnje. Sipas Milan Shuflait emri Velipoje eshte toponim sllav, qe do te thote "Fusha e Zanave".
  Ne shkrimin e Preng Docit te vitit 1885 flitet per fopografine e Lezhes. Ai deshmon se ka pare tri pllaka mermeri, njera kish fytyren e nje burri dhe te nje gruaje me mbishkrim greqisht, e dyta kish nje luan te ngritur perpjete ne kembe dhe e treta nje shqiponje krahehapur me nje gjarper me kthetra. Keto monumente nuk jane ruajtur. Mund te themi se keto monumente kane fiksuar kultin pagan te Aferdites dhe te Dionisit, stemen me luanin anzhuin te Topiasve dhe je tjeter steme, qe mund te lidhet me shqiponjen dukagjinase si hierladi e Principates se Arberise.
  Shengjini, ose Ninfeumi
  Nje qytet asteroid i Lezhes eshte Shengjini, 8 km ne Veriperendim, ne bregun e Adriatikut. Jul Cezari, ne vepren "Lufta Civile" e permend emrin e ketij limani si Nymfeum ne vitin 48 para Krishtit. Ketu erdhi Flota e Mark Antonit ne fushaten e Cezarit kunder Pompeut. Emri Nymfeun lidhet me ceten e nymfave apo te zanave. Nymfeuni, eshte njohur ne epoken romake, si nje liman shume i mbrojtur "Tutisimuss portus". Ne mesjete ky lima njihet me emra te tjere, quhet limani Meduo. Ne nje harte te shek.XIII te Pjeter Viskontit njihet madje edhe me emrin Medea. Gjate mesjetes permendet ky liman si "Portus", "Medue", "Porto di Medea". Etimologjia e ketij emri ka mbetur ende pa u sqaruar. Sipas A.Majerit termi Medua, lidhet me emrin antik te qytetit Medeon - Meduni i sotem, ne bregun dalmat. Sipas disa dijetareve te tjere emri Medea eshte nje jehone e mitit te argonauteve dhe te princesesh Medea te Kolkites, gjate shtegtimit ne Adriatik nga Ulqini deri ne ishullin e Korfuzit. Emri i Medeas eshte lidhur edhe me emrin e fshatit Mjede. Gjithsesi ky toponim mbart nje jehone mitologjike te sterlashte. Kurse Shengjin eshte nje kalk i emrit te shenjtorit Shen Gjin, ose i shenjtorit Shen Gjon Pagezuesi, qe shkurtimisht ka dhene fjalen Shengjin. Ne hartat e P.Gasparit dhe P.Coronellit, limani quhet San Giovanni di Medua. Kemi keshtu nje nderthurje te nje toponimi mitologjik pagan te lashte me emrin e nje shenjtori te krishtere. Pra nje simbioze mendesisht mitologjike dhe fetare deri ne kohen e sotme.
  Limani i Shengjinit ka qene ne te gjithe koherat limani detar i Lezhes. Kjo lidhje nuk eshte zhdukur asnjehere dhe ne ditet tona eshte perjetuar nje rol i ri i Shengjinit, lidhur edhe me rruget e lidhjes se Shqiperise me Kosoven. Limani i Shengjinit eshte me i rendesishmi liman detar ne Veri te Durresit. Vetvetiu merr atribute te vecanta per te ardhmen. P.Coronelli, kartograf i njohur venecian i shek.XVII ne harten e vet te Drinit dhe Bunes, e cileson Shengjinin si liman te afte per anije te medha (Porto Medua Capace di Grannavili). Krahas limanit te Shengjinit ne shekuj eshte shfrytezuar edhe nje tjeter lima fort i pershtatshem per strehimin e anijeve 2 km ne lindje te tij pikerisht ne vendin ku ndodhet sot e vecuar nga deti keneta e thelle e Knaves. Ky liman natyror permendet ne burimet dokumentare te shekujve XV-XVII me emrin "Saca", qe ruhet edhe sot si trashegim historik nga lagja Saka ne Jug te qytetit Shengjin. Rendesia e Limanit te Shengjinit u shtua mjaft vetem pas vitit 1880, kur Ulqini, ky qytet shqiptar ju dorezua padrejtesisht Malit te Zi, ne zbatim te vendimeve te Kongresit te Berlinit. Plazhi i Shengjinit perben nje nga resurset me te vecanta turistike detare, jo vetem te Lezhes por edhe te Shqiperise, sidomos duke patur parasysh parkun ekologjik te rrethines.
  Krishterimi ne Lezhe
  Ne territorin e Lezhes krishterimi eshte i hershem qe ne koherat apostolike, kjo deshmohet edhe arkeologjikisht, si dhe nga autoret e lashte. Nje rendesi te posacme per krishterimin e hershem ne Lezhe ka deshmia unikale e Marin Barletit ne librin e dyte te vepres se tij epokale "Historia e Gjergj Kastriot Skenderbeut". Barleti tregon per viset rreth Lezhes e Zadrimes perqark lumit Drin: atje shihen shume gjurme te lashtesise, qytete e tempuj fort te permendur te Perendise, te cilet tani te sheshuar dhe te bere germadhe po dergjen me shumice perpara syve tane. Po, ne kete vend, verehen dhe permendoret prej mermeri, ne te cilat mund te shikohen shume emra perandoresh romake etj. Ne to dhe disa gjurme, nga te cilat kuptohet me nje menyre te mjaftueshme se po ketu, apostulli i pare u ka predikuar njerezve besimin e Krishtit. Disa gjurme te bazilikave te Antikitetit te Vone flasin per nje krishterim te zhvilluar, i cili ne mesjete zoteron te tere zonen. Lezha permendet si qender peshkopale e rendesishme gjate periudhes se Perandorit ilir Justiani i Madh. Zbulimi 1 km larg Lezhes ne rrugen qe con ne Shengjin i absides se nje kishe te Antikitetit te Vone, i disa kapiteleve me gjethe akanti mund te identifikojne Katedralen e Peshkopit, njohur me emrin Joan, i cili emertohet peshkop i Lezhes me letren e Papa Georgit te I, derguar ne vitin 592.
  Ne shek.XIII shen Francesku i Asizit, gjate kthimit te tij nga Siria (para vitit 1221) ndali ne Lezhe, ku themeloi te parin kuvend franceskian ne Shqiperi. Dy dekada me vone ndertohet kisha e franceskaneve ne kodren perballe qytetit, e cila ka patur nje gur mbishkrimi te skalitur ne latinisht :
  POC TEMPLUM FRATON MINORUM AEDIFICATUM EST ANNO MCC XV
  Qe perkthehet ne shqip : Ky tempull i vellezerve minore franceskane eshte ndertuar me 1240. Nga te dhena te tjera historike, mesojme se ne keto treva kane levizur edhe pjesetaret e urdherit fetar te domenikaneve dhe te benediktineve. Sidoqofte, franceskanet jane urdheri fetar, qe ka mbijetuar me gjate ne kete zone. Nje gojedhene e ruajtur ne rajonet e Venedikut, sipas At Vincens Prenushit thote se Shen Francesku i Asizit, duke u larguar nga Shqiperia mori nje dege pishe te eger, qe e mbolli prane Kishes se Kuvendit Franceskan te ishullit Deserto afer Venecias. Pema u rrit dhe u quajt Kisha e Shen Franceskut. Deri vone eshte ruajtur trupi i thate i kesaj peme, grimcat e se ciles u shperndaheshin besimtareve per devocion.
  Kuvendet e vellezerve franceskane kane qene vatra te rendesishme intelektuale madje edhe te mesimit te gjuhes shqipe ne mesjete e me vone.
  Te dhena te shumta per besimin katolik ne Lezhe kemi nga relacionet drejtuar Papatit ne shek.XVII, ku rendesi te vecante merr familja e Bardhejve. Nga kjo familje kane dale peshkope e dijetare te famshem shqiptare si Tosol Bardhi (1490-1582), Nikolle Bardhi (1551-1617), Gjergj Bardhi i shek.XVII dhe sidomos Frang Bardhi i nipi i Gjergjit, nje nga figurat me madhore te kulturen kombetare shqiptare. Si kishtar i njohur, permendet edhe Mihal Bardhi, Nino Bardhi dhe Pal Bardhi, po ne shek.XVII. Nga familja e Bardhajve, shquhen edhe prijsa ushtarake si Preng dhe Pal Bardhi, qe sherbyen ne flamurin e Venedikut.
  Lidhur me rendesine e madhe te fese katolike si nderlidhese e shqiptareve me Italine dhe Evropen Perendimore, theksojme se Lezha behet qendra e dy kuvendeve te medha historike, e Kuvendit te Lezhes me 1444 dhe e Kuvendit te Arberit me 1703.
  Nga germimet arkeologjike, por dhe nga te dhenat e relacioneve te M.Bicit, B.Orsinit etj., mund te konstruktojme koleksionin e kishave te zones se Lezhes. M.Bici flet per nje kishe te madhe qe mbante 2000 vete, jashte qytetit ne breg te lumit te Drinit, ku sherbenin freterit franceskane, te cilet kishin edhe nje kuvend ne qytet. B.Orsini permend kishen e Shengjergjit ne qytet, kishen e Shen Marise se Bores, kishen e Shen Sebastianit, kishen e Shen Nuciates, kuvendin e vogel te freterve me nje kapele perbrenda, kishen e Shen Margarites, kishen e Shen Marise, kishen e Manastirit te Shen Antonit etj. Gjithashtu dokumentohet edhe kisha e Shen Ethumesie ne Kashnjet. Teodor Ipen flet per manastirin e vogel te Franceskaneve te rindertuar te shek.XX, ku ka qene dhe nje gur i murosur ne portal me mbishkrim ne gjuhen latine, pjese e nje arkitrau te portes se nje faltoreje me te vjeter.

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 19. #19
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Tropoja
  Tropoja apo shpesh pėrmendet si Tropoja e vjetėr ėshtė vendbanim nė Shqipėrinė veriore dhe sot ėshtė zona me e lidhur me Kosovėn.Tropoja apo shpesh pėrmendet si Tropoja e vjetėr ėshtė vendbanim nė Shqipėrinė veriore dhe sot ėshtė zona me e lidhur me Kosovėn.
  Histori
  Tropoja njihet historikisht si pjesė e Malėsisė sė Gjakovės. Gjatė Perandorisė Osmane ishte pjesė e Vilajetit tė Kosovės. Kufiri i vitit 1912 qė shkėputi pjesėn mė tė madhe tė Kosovės nga Shqipėria la Tropojėn nė izolim dhe vėshtirėsoi jetėn e banorėve. Kufiri la tė izoluar edhe ekonominė e Tropojės.
  Nga ēlirimi i Shqipėrisė e deri nė Luftėn e dytė botėrore Tropoja sė bashku me tė gjitha venbanimet e tjera tė Tropojės, Hasit dhe Kukėsit qė kishin mbetur kėndej kufirit ishte pjesė e Prefekturės sė Kosovės, qė ishte njė nga 10 zonat administrative tė Shqipėrisė sė lirė.
  Sot Tropoja ėshtė pjesė e Rrethit tė Tropojės, tė cilit edhe i ka dhėnė emrin. Me ēlirimin e Kosovės nė vitin 1999 fillon njė fazė e re pėr jetėn e banorėve tė cilėt tani mund tė shfrytėzojnė shkollat apo spitalet nė Kosovė.
  Ekonomia
  Tropoja ndodhet rreth 260 km larg Tiranės, kryeqytetit tė Shqipėrisė, dhe 120 km larg Prishtinės, kryeqytetit tė Kosovės. Pozita gjeografike ka imponuar njė lloj izolimi ekonomik nga pjesa tjetėr e Shqipėrisė. Komunikacioni rrugor me Kosovėn mundėson tregti tė shpejtė. Tropoja ka sipėrfaqe mjaftė tė madhe tė tokave tė punushme, nė tė cilat kultivohen drithrat, mollėt, gėshtenjat, kumbullat e degjuara tropojane, ndersa ne blegtori mbizotėrojne tė imtat, sidomos dhitė.

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga E3 : 26-12-09 nė 23:38
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 20. #20
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,949
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim

  Saranda
  Saranda ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore i vendosur ne bregun e detit Jon perballe ishullit te njohur grek te Korfuzit. Eshte i vendosur ne nje shpat mali.Pėrbėn njė nga zonat mė tė bukura tė turizmit shqiptar sė bashku me rrethinat e saj. Ndodhet nė skajin mė jugor tė Shqipėrisė. Qyteti dhe plazhet e tij shtrihen nė formė gjysmėharku nė brigjet e Jonit pėrballė ishullit grek tė Korfuzit, vetėm 5 milje detare larg.

  Ka njė pozitė gjeografike mjaft tė favorshme me mundėsi shumė tė mira lidhjeje me qėndra turistike brėnda dhe jashtė vėndit si Butrintin, Gjirokastrėn, plazhet e Rivierės Shqiptare, Korfuzin, Igumenicėn etj.

  Saranda pėrbėn njė qėndėr tė vjetėr banimi. Ajo njihej nė antikitet me emrin Onkesmos. Emri aktual rrjedh nga Agjia Saranda dhe Santi Quaranta (Dyzet Shėnjtorėt), emri i kishės sė 40 shėnjtorėve, rrėnojat e sė cilės mund tė shihen edhe sot nė Qafėn e Gjashtės, mbi qytet. Qyteti mbeti qėndėr e vogėl e banuar me kalimin e viteve. Nė vitet 1800 ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm dhe pėrmendet pėr marėdhėniet tregtare tė ngushta kryesisht me Greqinė.

  Gjatė luftės sė Parė Botėrore ajo do tė kthehej nė njė bazė tė rėndėsishme ushtarake pėr flotėn italiane. Me pushtimin nga kjo e fundit nė vitin 1939 qyteti do tė merrte emrin Porto Eda pėr nder tė vajzės sė Musolinit.
  Saranda me kalimin e viteve kryesisht pas luftės sė Dytė Botėrore njohu njė zhvillim tė ndjeshėm si port dhe qėndėr industriale e turistike. Pėr shumė pushues Saranda do tė kthehej nė njė vėnd tė preferuar pėr tė kaluar pushimet. Pas viteve 90 rėndėsia turistike e qytetit dhe rrethinave ka ardhur duke u rritur. Falė turizmit qyteti ka njohur edhe zhvillime shumė tė shpejta veēanėrisht nė infrastrukturėn turistike.

  Njė pikė mjaft tėrheqėse dhe e vizitueshme ėshtė edhe Kalaja Lėkursit e cila ofron njė pamje mahnitėse tė qytetit tė Sarandės nga lart.
  Pjesė e rėndėsishme e potencialit turistik tė Sarandės ėshtė Parku Arkeologjik i Butrintit, i cili ndodhet vetėm 30 km larg Sarandės.

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga E3 : 13-01-10 nė 00:43
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

Faqja 1 nga 2 1 2 FunditFundit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182