Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123
Duke shikuar rezultatet 61 ne 74 nga 74

Teme: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

 1. #1
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  15,653
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1308

  Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Bashkangjitje 14144


  Edukimi, arsimimi, mė pas mendimi i gjetjes sė njė pune ka shtyrė pak moshėn e martesės tek femrat. Tashmė martesa shfaqet para syve tanė pas moshės 25-vjeēare. Femrat vlerėsojnė tek meshkujt veēori si statusi social, paraqitja fizike, rroga, puna etj. Psikologėt e shpjegojnė shkakun e martesės sė vonė si njė largim nga marrja e pėrgjegjėsive.Ēdo vajzė ėndėrron tė thurė njė familje nė tė cilėn tė jetojė nė paqe e harmoni me bashkėshortin dhe fėmijėt. Por, me kalimin e viteve kjo ėndėrr sa vjen e venitet. Vajzat fillojnė tė ėndėrrojnė jo nė moshėn 20-vjeēare por pas moshės 25-vjeēare.

  Veēanėrisht vajzat tė cilat studiojnė nė universitet dhe mė pas fillojnė jetėn profesionale kjo moshė mund tė shkojė deri nė 30 vjeē. Justifikohen gjithnjė me shprehjen se “nuk arrij tė gjej njeriun qė dua” dhe martesa shtyhet pėr verėn tjetėr.

  Po, cilat janė kriteret dhe gjėrat qė vlerėsojnė vajzat sot tek pala pėrballė? Nė bazė tė tė dhėnave tė marra nga anketa tė ndryshme, vajzat vlerėsojnė shumė statusin social tė mashkullit, paraqitjen fizike, nėse ėshtė apo ajo djalė i vetėm nė familje etj.

  Por sipas psikologėve njė nga shkaqet e shfaqjes vonė tė vendimit pėr t’u martuar ėshtė dhe dėshira pėr tė qėndruar larg pėrgjegjėsive. Ato pohojnė se vajzat kanė frikė nga martesa sepse mendojnė se e gjithė barra e shtėpisė do tė jetė mbi supet e saj. Prandaj ato ngushėllojnė veten me mendimin se “sa mė vonė qė tė martohem aq mė mirė ėshtė pėr mua. Pastaj kot studiova gjithė ato vite, le tė punoj pak. Bashkė me martesėn do vijnė edhe fėmijėt dhe kėshtu nuk do tė mund tė punoj”.


  Kėshtu mendojnė pėr disa vite dhe nė kėtė mėnyrė heqin dorė nga martesa. Pasi kalojnė disa vite fillojnė tė frikėsohen nga ideja e mbartjes sė pėrgjegjėsive. Sepse nė shoqėrinė tonė nuk ekziston njė ndarje e drejtė e funksioneve brenda familjes, femra mbart mė shumė pėrgjegjėsi. Sa mė shumė qė tė vonohet martesa aq mė vonė do tė mbeten ato nė pėrballjen me pėrgjegjėsi tė tilla. Krahas kėsaj edhe dėgjimi i mendimeve tė shoqeve tė martuara rreth martesės mund t’i ftohė ato mė shumė.

  Megjithėse vajzat mund tė fillojnė tė mendojnė rreth martesės pas moshė 25-vjeēare, ato mund ta gjejnė kandidatin e kėrkuar vetėm rreth tė 30-ve. Ato kėrkojnė qė burri tė zotėrojė njė rrogė tė pėrafėrt me tė tyren dhe tė mbajė familjen. Sepse femrat tė cilat punojnė dėshirojnė qė rrogėn e tyre ta harxhojnė pėr vete ndėrkohė qė rroga e burrit duhet tė shpenzohet pėr mbarėvajtjen e familjes. Krahas kėsaj femrat nuk duhet ta shohin martesėn si njė mėnyrė pėr tė ngritur statusin e tyre si p.sh tė jesh gruaja e njė doktori dhe tė mos nėnvlerėsojnė burrat nė njė status mė tė ulėt se ato.

  Edhe niveli arsimor ėshtė njė ēėshtje tjetėr e lidhur me statusin. Femrat kėrkojnė qė bashkėshortėt e tyre tė kenė ose tė njėjtin nivel arsimor me to ose mė tė mirė. Por mė e rėndėsishme ėshtė shikimi apo analizimi i personit dhe formimit tė tij, sa ka arritur tė pėrfitojė ai nga edukimi i marrė. Nėse njė person ka tė zhvilluar aftėsinė e tė shprehurit, mund tė komunikojė lirshėm me njerėz tė ēdo shtrese tė shoqėrisė dhe ka njė nivel tė kėnaqshėm tė kulturės sė pėrgjithshme atėherė nuk duhet menduar gjatė.

  Ekzistojnė dhe disa veēori tė tjera tė kėrkuara nga femrat. Ato mund tė heqin dorė apo tė vendosin tė martohen duke parė nėse ėshtė djalė i vetėm apo jo. Nėse ėshtė djalė i vetėm atėherė kjo do tė thotė qė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, ėshtė i llastuar dhe egoist, kur tė martohen do tė mbajė nė plan tė parė dėshirat e tij dhe ėshtė shumė i lidhur me nėnėn.

  Ēfarė duhet kėrkuar tek njė kandidat pėr dhėndėr?

  Cilėsia e parė qė duhet kėrkuar tek personi me tė cilin dėshironi tė martoheni ėshtė tė jetė punėtor. Njė njeri punėtor, i vullnetshėm zhvillon dhe statusin social, kulturėn dhe ēdo fushė tjetėr tė jetės. Pėr ta kuptuar mė mirė nėse personi pėrballė jush ėshtė punėtor atėherė mund tė shikoni nėse e bėn apo jo menjėherė punėn qė i keni dhėnė.

  Njė veēori tjetėr e rėndėsishme qė duhet kėrkuar tek dhėndri ėshtė zotėrimi i qėllimeve dhe vlerave tė njėjta me ju./Start/
  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 2. #61
  Moderatorė Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  3,709
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  326
  Nje jastek per te vene koken e ti lene gjithe hallet tek ai jasteku....
  Likes Ketrush liked this post

 3. #62
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,840
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Vertetesi do doja une.....dreqi e mori na mbyti hipokrizia kudo!
  Likes Delirium, Ultraviolet, Ketrush liked this post

 4. #63
  Anėtar i Nderuar Avatari i Delirium
  Antarėsuar nė
  Aug 2013
  Vendodhja
  Lyon , Rhōne-Alpes
  Postime
  3,559
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1213
  Kerkojne tu ndihmosh me punet e shtepise , tu besh pazar , te te stresojne kur bejne shopping..si duket kjo , po kjo si me rri ..
  Kerkojne respekt , dashuri , ngrohtesi , lek me shumice edhe dru pas koke
  Les petits ruisseaux font les grandes rivičres.
  Dislikes Ketrush disliked this post

 5. #64
  Braveheart Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  15,452
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2087
  Te jete vetvetja... dhe human.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 6. #65
  Alis Volat Propriis Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,068
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8210
  Kerkojne nje njeri me integritet, i cili eshte i vertete me veten dhe me te tjeret, dhe s’lekundet nga asgje qe bota hedh drejt tij.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 7. #66
  Stay Wild Moon Child 🌚 Avatari i Ultraviolet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Torino
  Mosha
  28
  Postime
  7,182
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  29
  Forca e Rrespektit
  5696
  Dmth pas 25-ave skan mo shpres pee tu martuar
  Okeeeeeeey

  Mir thone :"skam gjetur personin e duhur"
  Do lidhesh me ate person, do krijosh familje nqfs te jepet mundesia apo keni deshir dhe do kalosh pleqerine prane atit personi; s'eshte e leht te njihesh sot si sot ku secili shef interesin e vet

  ☆ Chaos is an angel who fell in love with a demon. ☆

 8. #67
  Supergirl Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,568
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11244
  Gjatesi dhe diameter.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.
  Dislikes Rildi.s, Ketrush disliked this post

 9. #68
  Anėtar Aktiv Avatari i Rildi.s
  Antarėsuar nė
  Aug 2017
  Postime
  514
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  72
  Lule.......

 10. #69
  Moderatorė Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,094
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4939
  Njeriun zoteri ose zotin njeri!
  Bisogna avere in sé il caos per partorire una stella che danzi.
  Likes Ketrush liked this post

 11. #70
  Gjumash Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  257
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  54
  kerkojne redbull qe te behen me krah

 12. #71
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,714
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Po c"kerkojne aman,dike qe kur e shikojne tiu bej zemra tak tak takk )

 13. #72
  Moderatorė Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,508
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2156
  ... mč sč miri čshtč tč mos presesh - asgjč ., ee ēdo gjč qč do bčjč do tč gezojč jashtč mase .

  E thashč mirč ., mendimi im.

 14. #73
  Moderatorė Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  3,709
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  326
  Kerkojne dashuri te eger....

 15. #74
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,840
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Kerkojne nje BURRE...se verdalle ka vetem Bura

Faqja 3 nga 3 I parėI parė 123

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-02-2016, 09:35
 2. Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-03-2013, 18:06

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •