Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 50 nga 50

Teme: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

 1. #1
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  15,654
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  1308

  Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Bashkangjitje 14144


  Edukimi, arsimimi, mė pas mendimi i gjetjes sė njė pune ka shtyrė pak moshėn e martesės tek femrat. Tashmė martesa shfaqet para syve tanė pas moshės 25-vjeēare. Femrat vlerėsojnė tek meshkujt veēori si statusi social, paraqitja fizike, rroga, puna etj. Psikologėt e shpjegojnė shkakun e martesės sė vonė si njė largim nga marrja e pėrgjegjėsive.Ēdo vajzė ėndėrron tė thurė njė familje nė tė cilėn tė jetojė nė paqe e harmoni me bashkėshortin dhe fėmijėt. Por, me kalimin e viteve kjo ėndėrr sa vjen e venitet. Vajzat fillojnė tė ėndėrrojnė jo nė moshėn 20-vjeēare por pas moshės 25-vjeēare.

  Veēanėrisht vajzat tė cilat studiojnė nė universitet dhe mė pas fillojnė jetėn profesionale kjo moshė mund tė shkojė deri nė 30 vjeē. Justifikohen gjithnjė me shprehjen se “nuk arrij tė gjej njeriun qė dua” dhe martesa shtyhet pėr verėn tjetėr.

  Po, cilat janė kriteret dhe gjėrat qė vlerėsojnė vajzat sot tek pala pėrballė? Nė bazė tė tė dhėnave tė marra nga anketa tė ndryshme, vajzat vlerėsojnė shumė statusin social tė mashkullit, paraqitjen fizike, nėse ėshtė apo ajo djalė i vetėm nė familje etj.

  Por sipas psikologėve njė nga shkaqet e shfaqjes vonė tė vendimit pėr t’u martuar ėshtė dhe dėshira pėr tė qėndruar larg pėrgjegjėsive. Ato pohojnė se vajzat kanė frikė nga martesa sepse mendojnė se e gjithė barra e shtėpisė do tė jetė mbi supet e saj. Prandaj ato ngushėllojnė veten me mendimin se “sa mė vonė qė tė martohem aq mė mirė ėshtė pėr mua. Pastaj kot studiova gjithė ato vite, le tė punoj pak. Bashkė me martesėn do vijnė edhe fėmijėt dhe kėshtu nuk do tė mund tė punoj”.


  Kėshtu mendojnė pėr disa vite dhe nė kėtė mėnyrė heqin dorė nga martesa. Pasi kalojnė disa vite fillojnė tė frikėsohen nga ideja e mbartjes sė pėrgjegjėsive. Sepse nė shoqėrinė tonė nuk ekziston njė ndarje e drejtė e funksioneve brenda familjes, femra mbart mė shumė pėrgjegjėsi. Sa mė shumė qė tė vonohet martesa aq mė vonė do tė mbeten ato nė pėrballjen me pėrgjegjėsi tė tilla. Krahas kėsaj edhe dėgjimi i mendimeve tė shoqeve tė martuara rreth martesės mund t’i ftohė ato mė shumė.

  Megjithėse vajzat mund tė fillojnė tė mendojnė rreth martesės pas moshė 25-vjeēare, ato mund ta gjejnė kandidatin e kėrkuar vetėm rreth tė 30-ve. Ato kėrkojnė qė burri tė zotėrojė njė rrogė tė pėrafėrt me tė tyren dhe tė mbajė familjen. Sepse femrat tė cilat punojnė dėshirojnė qė rrogėn e tyre ta harxhojnė pėr vete ndėrkohė qė rroga e burrit duhet tė shpenzohet pėr mbarėvajtjen e familjes. Krahas kėsaj femrat nuk duhet ta shohin martesėn si njė mėnyrė pėr tė ngritur statusin e tyre si p.sh tė jesh gruaja e njė doktori dhe tė mos nėnvlerėsojnė burrat nė njė status mė tė ulėt se ato.

  Edhe niveli arsimor ėshtė njė ēėshtje tjetėr e lidhur me statusin. Femrat kėrkojnė qė bashkėshortėt e tyre tė kenė ose tė njėjtin nivel arsimor me to ose mė tė mirė. Por mė e rėndėsishme ėshtė shikimi apo analizimi i personit dhe formimit tė tij, sa ka arritur tė pėrfitojė ai nga edukimi i marrė. Nėse njė person ka tė zhvilluar aftėsinė e tė shprehurit, mund tė komunikojė lirshėm me njerėz tė ēdo shtrese tė shoqėrisė dhe ka njė nivel tė kėnaqshėm tė kulturės sė pėrgjithshme atėherė nuk duhet menduar gjatė.

  Ekzistojnė dhe disa veēori tė tjera tė kėrkuara nga femrat. Ato mund tė heqin dorė apo tė vendosin tė martohen duke parė nėse ėshtė djalė i vetėm apo jo. Nėse ėshtė djalė i vetėm atėherė kjo do tė thotė qė ėshtė nė qendėr tė vėmendjes, ėshtė i llastuar dhe egoist, kur tė martohen do tė mbajė nė plan tė parė dėshirat e tij dhe ėshtė shumė i lidhur me nėnėn.

  Ēfarė duhet kėrkuar tek njė kandidat pėr dhėndėr?

  Cilėsia e parė qė duhet kėrkuar tek personi me tė cilin dėshironi tė martoheni ėshtė tė jetė punėtor. Njė njeri punėtor, i vullnetshėm zhvillon dhe statusin social, kulturėn dhe ēdo fushė tjetėr tė jetės. Pėr ta kuptuar mė mirė nėse personi pėrballė jush ėshtė punėtor atėherė mund tė shikoni nėse e bėn apo jo menjėherė punėn qė i keni dhėnė.

  Njė veēori tjetėr e rėndėsishme qė duhet kėrkuar tek dhėndri ėshtė zotėrimi i qėllimeve dhe vlerave tė njėjta me ju./Start/
  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 2. #31
  Anėtar i Nderuar Avatari i Vvetoni
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  In Your Mind
  Mosha
  26
  Postime
  3,802
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  2155

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Femrat nuk e dinė as vet se ēfarė duan. Janė bėrthamė e pa zbulueshme, herė shpėrthejnė herė ndizen, herė treten, herė shndėrrohen dhe ndryshojnė formė, janė femra ma.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 3. #32
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  20,264
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11131

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Nje qe te jete i sigurte e te dije cf te doje nga jeta, dmth te jetei qarte ne hapat qe don te beje.

  Per mom kete dua
  ............................ She's whiskey in α teαcup.
  Likes Arfenilla liked this post

 4. #33
  sweet Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,191
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2905

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  kerkoj(ne) nje mashkull elegant.. dhe mendje te shendoshe ....
  Treat your self like a star!!!
  Thanks Arfenilla thanked for this post
  Likes Arfenilla liked this post

 5. #34
  Moderatorė Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  6,917
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2052

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Veq leka ....asgja tjater.

 6. #35
  Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,119
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4270

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Nuk do ishte keq dhe kartelen e bankes.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...
  Likes dangerous liked this post

 7. #36
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  4,799
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3982

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Femra nga mashkulli kerkon, ta respektoj si nene, ta keshilloj si femije, dhe ta dashuroj si femer........
  dhe kuptohet ta duroj sa me shume...hahha  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-Muhamedi a.s.
  Likes NeVertiti liked this post

 8. #37
  RDM33 Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3319

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Pyeta njeren mbreme-Kerko c`te duash, vetem hap gojen.Ajo ma kthen-Nje sallate oktapod me rukola.Me sa pak u kenaqkan femrat sot thashe me veten time
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 9. #38
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,640
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  547

  Titulli: Ēfarė kėrkojnė femrat tek meshkujt?

  Eh ca skerkojn femrat
  Ndonjeher pretendojm aq shum saqe perfundojm me asgje.

 10. #39
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  30,555
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Asgje me shume se cfare kerkon nje mashkull tek nje femer.
  Dashuri,perkujdesje mirebesim dhe nje shok per ta perqafuar ne situata te mira e te veshtira.
  Kur nje mashkull e nje femer dashurojne njeri-tjetrin bota behet me ngjyra , dallget e saj zbuten ,notohet ne to dhe dilet gjithnje ne nje breg plot drite dhe shprese.
  Ja kete kerkojne femrat ,dike qe dine te notoji ne perditshmerin e dallgeve te jetes me qetesi dhe toleranc.

 11. #40
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  6,603
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4254
  Sa shume Neve sa shume

  Me shtiza ta thuresh ate,do harrohet ti jepen te gjitha c'ka the
  E vrava Ēezarin jo se nuk e doja por doja mė shumė Romėn.
  *Bruti*

 12. #41
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Vendodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  8,538
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  5064
  Kėrkojn aq shume gjera saqė ne fund kėnaqen me asgjė duke mar te parin qe del..paradoks i gjalle.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 13. #42
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  30,555
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Sa shume Neve sa shume

  Me shtiza ta thuresh ate,do harrohet ti jepen te gjitha c'ka the
  hahaha te them te drejten,gjate jetes sime tek bota mashkullore i kam ndesh gjithnje keto veti qe kam permendur me siper.
  Duhet thene qe kam qene e perkdhelur nga fati ndoshta.
  Likes Passion liked this post

 14. #43
  Themelues i Forumit Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,119
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4270
  Ta bej njeri pra....
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 15. #44
  Anėtar i Nderuar Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  6,603
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4254
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahaha te them te drejten,gjate jetes sime tek bota mashkullore i kam ndesh gjithnje keto veti qe kam permendur me siper.
  Duhet thene qe kam qene e perkdhelur nga fati ndoshta.
  Vetėngushėllohem me shtizat ngaqė nuk i gėzoj vetė tė gjitha.
  Mė vjen mirė pėr ty
  E vrava Ēezarin jo se nuk e doja por doja mė shumė Romėn.
  *Bruti*

 16. #45
  Moderatorė Avatari i AnGeLiC
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  15,461
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5506
  Ajo cka deshiron vertet nje grua, eshte te gjeje nje burre qe ti demostroje qe meshkujt nuk jane te gjithe njelloj
  Gustave Flaubert

  Ah sa bukur e ka thene
  Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..

 17. #46
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  30,555
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Nje cop shpirt...te vertet .
  Jo per gje ,por meshkujt e kane shpirtin e kuq dhe plot pasion.

 18. #47
  Anėtar i Respektuar Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  1,802
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  139
  Gjithmone, kembngulin tre pellembe poshte mjekres...

 19. #48
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  30,555
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Drejtori Shfaq Poten
  Gjithmone, kembngulin tre pellembe poshte mjekres...
  hahahahahahaha e pastaj c"heqin duke u ngjite nga pika poshte dhe nje here tre pllembe siper .

 20. #49
  Anėtar i Respektuar Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  1,802
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  139
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahahahahahaha e pastaj c"heqin duke u ngjite nga pika poshte dhe nje here tre pllembe siper .
  Epo kjo pune hyp zdryp eshte me shoqe...

 21. #50
  plak gjufurrak Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  38
  Postime
  17,016
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8082
  Me siguri plotesim Ate pjesen qe u mungon
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-02-2016, 08:35
 2. Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-03-2013, 17:06

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •