Recent Blogs Posts

 1. Ylberi im

  Serisht nje nate pa gjume, aty ne dritaren e dhomes rrija mbeshtetur me syte nga qielli plot yje.
  As vete s’dija cfare kerkoja, nese deshiroja te lutesha per dicka, apo thjesht isha hipnotizuar me mendje e shpirt drejt asaj galaktike te panjohur.
  Dikur deshiroja te zhdukesha diku, ne nje vend pa emer, te humbisja mes njerezish qe nuk me njihnin, te harroja kush isha e nga vija. Dikur deshiroja te isha e padukshme!
  E sonte deshira e vdekur u ringjall, e sonte kujtimet moren jete, ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 2. "Postim nga Engjelli"

  1.
  Me duani, me kujtoni
  por kurre mos me qani
  aty ne zemrat tuaja
  gjithmone ju me mbani

  2.
  Do me keni prane
  sa here te me kujtoni
  ju dua me zemer
  ju dua me besoni

  3.
  Nuk dua t'ju shoh
  kurre te merzitur
  per ju do te mbetem
  nje zjarr i pafashitur

  4.
  po derdhet lot per mua
  nga vetja me largoni
  qendrimin ketu lart
  ju ma veshtiresoni
  ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 3. ...ecja e displinuar.

  Tani je displinuar,i tha ajo vetes me qetesin e nje lumi qe ska rrebeshe,duke shtrenguar ne duar nje tufe mendimesh te zhubravitura neper kohe.
  Ecte me koken lart,pa folur,dukej qe merrte fryme pak me veshtersi,ndoshta ajri apo radioaktiviteti i paqes berthamore,ja bente kete.Here here degjonte neper lajme te flitej , qe hidhen ne emer te paqes,dhe ndaj i falte proceset e azmes.Ecte,nuk harronte te ecte me dinijitetin e displines,i thoshte vetes me krenari, qe tashme je displinuar,drejt
  ...

  Updated 16-04-2017 at 22:10 by NeVertiti

  Mėnyja
  Uncategorized
 4. Time and time!

  Time and time!

  E ndoqa momentin e kohes, neper damaj, doja te kapja momentin e shuarjes dhe te rilindjes se saj. Me kishin thene qe cdo gje ne kete bote rilind. Mua me ishte fiksuar ta vertetoja kete gje me kohen, keshtu vendosa ta ndiqja ne netet e gjata, te vetme, ne ditet e bardhe me diell, ne ngjyrat e pranveres, ne ngricat e dimrit...
  Ndiqja cdo fersherim te saj neper gjethe, cdo arratisje te saj neper horizonte, prisja kur do pushonte ne udhetimet e saj.
  E ndiqja
  ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 5. ..mes vetvetes...

  Ecja menduar mes asaj qe shihej nga syte dhe asaj qe mendja pasqyronte direkt brenda syve.
  Ishte nje situat sa e erret sa trazuese,me ngaterroheshin vizualiteti real me ate preceptiv te mendimeve brenda trurit.
  Ne nje cast u mundova ti ndalja keto vale mendimesh,dhe shikimin e syve ta mbuloja me nje tantell te bardhe,ku mund te hidhja lirsiht cdo mendim qe mendja ime rigjeneronte,ngjante si nje kazan qe velon me pluher yjesh te vdekur,ndihesha e pafuqishme tek mendja ime konvergonte
  ...
  Mėnyja
  Uncategorized