Recent Blogs Posts

 1. Dhjetori erdhi serisht….

  Si nje valixhe e mbushur plot ndihem une sot dhe nder rreshta humbas teksa sdi te rendis vitet e mia jetuar me ty e prej teje.
  Ti e di sa e pershtjelluar jam une ne kete muaj, ti e di sa mendime te keqija me shoqerojne cdo dite te ketij muaji, muajit te fundit bashke.
  Nuk me kujtohet kur te njoha , nuk e mbaj mend diten apo momentin kur une perceptoja prekjet e tua, por sigurisht qe ndjesia e ngrohtesise dhe mbrojtjes duhet te kete zanafillen qe ne gjeneze.
  Nuk ndodh rralle ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 2. Asgje nuk mbeti!

  Njesoj si dje edhe sot nuk endesh neper mendjen time dhe po aq aroma jote me s’ka jete tek une.

  Mungesa jote me vret , edhe pse para pak oresh nuk isha kaq e vrare sa tani…

  E nese tani do zgjasje koken te me shihje do pandehje se jam thjesht nje manikin veshur me plastiken ,pa mimike e pa force per te derdhur qofte edhe nje lot!


  Nuk kerkoj te me mbushesh boshllekun tim..jo me , por dije se jam ende peng I nje lamtumire.

  Fjala do ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 3. Pa titull!

  Mė gėrvisht lėkurėn me thonj kur neper endrra me vjen......
  Kam botėn nė pjatėn e dorės time por preferoj tė kthej kokėn nga ti....ndjej se mė ushqen prania jote!
  A mjafton kaq? Sa fjalė duhen pėr tė tė ngopur shpirtin ty? Kur ti fal, sa zemra shuhen? Sa forcė duhet dreqin pėr tė tė qėnė afėr?...

  E di qe me thyen kur m’i lė pyetjet pa pėrgjigje!
  Vertet nuk peshojmė njėsoj nė atė cfarė i japim njėri-tjetrit po tek ti mjaftohem qė jap, sepse e di qė nė formėn e ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 4. Askush vendin tend se ze!

  -Ulu tutje , vendi eshte I zene!

  Ky ze me trembi teksa I drejtohej personit qe po tentonte te ulej prane meje. Per nje moment ktheva koken te kuptoja nga erdhi ai ze, por askush s’kish folur. Syte perreth me shihnin te cuditur dhe befas u ndjeva ne faj. Kisha qene une ajo qe veten dot se kisha permbajtur ….

  Ai ishte thjesht nje I panjohur dhe nuk kisha pse I shfryja gjithe inatin e botes atij. Keto kohe urrejtja brenda vetes rritej si nje embrion I sapo ngjizur dhe ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique
 5. Nje dite do jem serisht Ajo qe isha, “UNE”!

  Jam rrezuar me zemren ne toke duke u zvarritur , e koka me eshte varur ne dysheme dhe te therres ty! Dhimbja cirret duke te kerkuar ty…Ku je?
  Nuk po heq dore …
  Edhe pse ti me ke braktisur si nje anije e vjeter ne mes detit nga dallget , perpire edhe pse gjumi arratisur nga syte eshte, edhe pse fundin e shoh kaq qarte , nuk do heq dore. Do ngrihem ashtu si une di dhe do te kerkoj!


  E shkuara godet furishem ne muret e vjetra e ma shkund zemren , furtune dhe kudo ...
  Mėnyja
  Krijime by Monique