Recent Blogs Posts

 1. ...ecja e displinuar.

  Tani je displinuar,i tha ajo vetes me qetesin e nje lumi qe ska rrebeshe,duke shtrenguar ne duar nje tufe mendimesh te zhubravitura neper kohe.
  Ecte me koken lart,pa folur,dukej qe merrte fryme pak me veshtersi,ndoshta ajri apo radioaktiviteti i paqes berthamore,ja bente kete.Here here degjonte neper lajme te flitej , qe hidhen ne emer te paqes,dhe ndaj i falte proceset e azmes.Ecte,nuk harronte te ecte me dinijitetin e displines,i thoshte vetes me krenari, qe tashme je displinuar,drejt
  ...

  Updated 1 Javė mė Parė at 22:10 by NeVertiti

  Mėnyja
  Uncategorized
 2. Time and time!

  Time and time!

  E ndoqa momentin e kohes, neper damaj, doja te kapja momentin e shuarjes dhe te rilindjes se saj. Me kishin thene qe cdo gje ne kete bote rilind. Mua me ishte fiksuar ta vertetoja kete gje me kohen, keshtu vendosa ta ndiqja ne netet e gjata, te vetme, ne ditet e bardhe me diell, ne ngjyrat e pranveres, ne ngricat e dimrit...
  Ndiqja cdo fersherim te saj neper gjethe, cdo arratisje te saj neper horizonte, prisja kur do pushonte ne udhetimet e saj.
  E ndiqja
  ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 3. ..mes vetvetes...

  Ecja menduar mes asaj qe shihej nga syte dhe asaj qe mendja pasqyronte direkt brenda syve.
  Ishte nje situat sa e erret sa trazuese,me ngaterroheshin vizualiteti real me ate preceptiv te mendimeve brenda trurit.
  Ne nje cast u mundova ti ndalja keto vale mendimesh,dhe shikimin e syve ta mbuloja me nje tantell te bardhe,ku mund te hidhja lirsiht cdo mendim qe mendja ime rigjeneronte,ngjante si nje kazan qe velon me pluher yjesh te vdekur,ndihesha e pafuqishme tek mendja ime konvergonte
  ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 4. "Te kerkoj ne heshtje"

  Mendja ime po gumezhin, zhurmon sikur te ishte nje koshere bletesh nga mendimet. Nuk dua qe ky labirinth mendimesh te zgjidhet e ato te fluturojn te lira. Thuhet se kur je e lumtur nuk duhet ta thuash me ze te larte sepse dicka e keqe do te ndodhi, por, ketu eshte e kunderta. Nuk ka asgje per tu lumturuar, vetem per tu hidheruar. Neqoftese keto mendime do dilnin, do shkaktonin vetem dhimbje. Do shkerrmonin akoma me shume shpirtin tim te brishte. Mendoja se isha e paprekur, si ato lulet mos-me-prek, ...
  Mėnyja
  Uncategorized
 5. Poezi Per Atdheun Tim

  Ē'u mbush mali me dėborė,
  Ē'u mbush deti me pamporė,
  Seē u mbush e shkreta Vlorė,
  Plot me krushq e me dasmorė:
  S'janė krushq edhe dasmorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė,
  Me flamur' tė kuq nė dorė,
  Si dhėndurė me kurorė.


  Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
  Nga ēdo anė seē na ardhė,
  Shqipėtarėt gunė-bardhė.
  Seē na ardhė palė-palė,
  Duke rrotulluar male
  Kush me kėmb' e kush ...
  Mėnyja
  Uncategorized