Dislikes Dislikes:  0
Faqja 31 nga 31 I parėI parė ... 2122232425262728293031
Duke shikuar rezultatet 901 ne 926 nga 926

Teme: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

 1. #1
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Es-Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu

  Paqja, Meshira dhe Bereqeti i Zotit qofte mbi ju

  Kjo teme do te jete enkas per ata te cilet deshirojne te dinė dic me shume rreth Islamit. Nqfs keni ndonje pyetje per ndonje ceshtje, apo keni dic cfare nuk kuptoni, urdheroni !!! Jeni te mire se ardhur te gjithe pa dallim feje. Mundesisht, te tregojme te gjithe respekt & edukate te te shprehurit ndaj besimit Islam dhe ndaj cdo besimi tjeter fetar. Ju kisha lutur te mos beni shaka me fe, se paku jo ketu. Besoj se nuk eshte vendi adekuat per shaka, as ketu e as tek rubrikat e tjera fetare. Dhe nje gje tjeter, pyetjeve do t'ju pergjigjemi vetem ne rast se shihet qe pyetesi ka bėrė pytjen sincerisht, pa ofenduar besimet fetare. Ne te kunderten, nuk do t'humbim kohe me pyetjet e atilla.

  Ju flm per mirekuptim
  Likes driki, Love liked this post

 2. #901
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  S'ja kam idene. :O
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 3. #902
  Moderatorė Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,497
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2156

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Kam vźnź re ke plazhi...

  Burrat zhvishen bėjnė plazh dhe e shijojnė mė sź miri ngersa femrat jo rrin tź veshura .

  Pyetja źshtź perse nk.lejohen tź pakten nź plazh te zhvishen ngaqź dielli źshtė i shendetshem per trupin e njeriut ?....ku hyn dielli nk.mund te hyje doktori - thuhet...

 4. #903
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Citim Origjinale Postuar nga LeVoyageur Shfaq Poten
  Marr shkas nga nje artikull ne nje gazete te huaj.
  Aty thuhet qe ne Islam lejohet poligamia.Thuhet gjithashtu qe Burri per te pasur me shume se nje grua duhet ti marre leje gruas se pare.
  Nese kjo eshte e vertete edhe sipas Kur'anit atehere si duhet te veprojne myslimanet qe jetojne ne Europe dhe ku poligamia ndalohet me ligj?
  Faleminderit paraprakisht!
  Nese gruaja e pare, ia ve kusht burrit qe nuk pranon te dyten, nuk ka te drejte ta marre te dyten. Aty ku s'lejohet me ligj, behet nikahi (fejesa) sipas parimeve Islame ku lypsen deshmitaret etj. Per t'u konsideruar gruaja e dyte e lejuar e dikujt, nuk nevojitet ligji laik, por kushtet sipas parimeve Islame. Thoshte njeri Levo:

  A ma mire gruaja e dyte e Hasanit, apo e dashura e dhjete e Hysenit ! - Besoj qe e kuptove  Citim Origjinale Postuar nga dangerous Shfaq Poten
  Kam vźnź re ke plazhi...

  Burrat zhvishen bėjnė plazh dhe e shijojnė mė sź miri ngersa femrat jo rrin tź veshura .

  Pyetja źshtź perse nk.lejohen tź pakten nź plazh te zhvishen ngaqź dielli źshtė i shendetshem per trupin e njeriut ?....ku hyn dielli nk.mund te hyje doktori - thuhet...
  Pjeset qe konsiderohen te turpshme dhe te ndaluara te shiqohen, vlejne per cdo vend dhe kohe te caktuar, si per meshkujt ashtu edhe per femrat.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #904
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Po per burrat a vlen kjo:
  Me mir burri dyt i sadetes se dashnori merjemes?

 6. #905
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Harami eshte haram, hallalli hallall, per ata qe e dine.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 7. #906
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Haram e di haram e shti kjo pune, ama po te pyes per barazpeshe.

  Atehere, lejojet per burrin haram por smeren "masa", nese kjo behet haram nga femra cfar ndodh? Gjuhet me gur? Cfar parashikohet si "denim"?

 8. #907
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Prostitucioni (zinaja), mardhenjet seksuale para aktit te kurorezimit jane te ndaluara ne Islam, si per mashkullin ashtu edhe per femren. Denimi eshte i njejte per te dy. Nese eshte i pa martuar, 100 shkopinje, i martuari me gurezim, gjithnje nese ne nje shtet praktikohet sheriati, gje qe nuk ka per momentin qe praktikohet 100 %. Madje kushtet te cilat duhet ti plotesojne deshmitaret qe deshmojne se filani apo filanja ka bere zina, jane aq te renda dhe veshtire te plotesohet saqe i bie qe nuk ka shanse mos t'them, te denohet dikush me t'vertete edhe nese praktikohet sheriati.

  p.s. Nuk lejohet praktikimi i sheriatit ne menyre individuale.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 9. #908
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Lover un sdi arabisht, mos qajm pastaj pse prifti ben meshen ne gjuhen greke.

  Shqip te keqen se serhati dhe zhaden si kuptoj.

  Clidhje ka prosituticioni?

  Ti je myslyman, martohesh 3 here brenda rregullave.
  Nqs nje femer do te mari 3 burra per te njejten deshire qe i mer burri 3 gra, cfar ndodh?

  Nick un e kam parajsen me pashaporte diplomatike :p
  Likes Nicktjeter liked this post

 10. #909
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Une shqip fola, kot nuk e shkrova ne kllapa zinaja pas fjales Prositucion. C'lidhje ka prostitucioni, edhe kete e sqarova (cdo akt seksual para aktit te kurorezimit). Po e zeme se e ke lexuar shpejt. Pastaj keto terme jane ne tere boten, jane terma Islam qe perdoren. Ti kur thua Sheriah (sheriat), s'eshte shqip.

  Nuk eshte 3 here, deri ne 4 eshte. Poligamia ka ekzistuar edhe para Islamit. Islami vetem e kufizoi nr nga 200 e me shume qe e kishin fete e tjera, ne 4.

  Pergjigjen per poligamine tek femrat e kame dhene, nuk e di cfare ka qe nuk kuptove.

  Nicktjeter, postimet jashte teme ne kosh do dergohen pa merak, ti vazhdo tregoje kulturen e te biseduarit.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 11. #910
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Po un sthash seks para martese, le ta bej pas martese por te henen me nje dhe te marten me nje tjeter.

  Un spo kuptoj pse denohet gruaja qofte psikoligjisht apo dhe ligjerisht.

  Te thuash qe islami ka ulur nr seshte per te rrahur gjoksin, dhe vrasjet kane egzistuar por nqs islami do ulte nr te thoshte ty ne vend te 200 vrit 4, prap krim mbetet.

  Sa per termat un si njoh por dhe per aq kohe sa sjane terma shqiptar nuk jane "normale", bota mund te dij shum gjera qe un si di.

 12. #911
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Fly, pyetja jote ishte:

  Atehere, lejojet per burrin haram por smeren "masa", nese kjo behet haram nga femra cfar ndodh? Gjuhet me gur? Cfar parashikohet si "denim"?
  Une te tregova cfare ndodhe. Sepse nuk ka mundesi te ndodhe denimi (aty ku praktikohet sheriati), nese nuk behet mekati. Shume e thjeshte. Dhe te tregova si para martese si pas martese per denimin.

  Ta krahasosh poligamine me krimin eshte qesharake, qofte ne kufizimin e nr qofte per dicka tjeter. Po te ishte nr 200, ti sod nuk do t'kishe pyetur ketu, por diku tjeter.

  Forumi eshte shqiptar, por termat qe njihen mbare boten Islame si ne arabisht poashtu ne cdo gjuhe te botes, une ashtu do i them cdohere. Dallimi eshte se une nuk permendi fjale pa ia treguar kuptimin.
  Njeriu sa te rrnon, meson
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 13. #912
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Fly, pyetja jote ishte:  Une te tregova cfare ndodhe. Sepse nuk ka mundesi te ndodhe denimi (aty ku praktikohet sheriati), nese nuk behet mekati. Shume e thjeshte. Dhe te tregova si para martese si pas martese per denimin.

  Ta krahasosh poligamine me krimin eshte qesharake, qofte ne kufizimin e nr qofte per dicka tjeter. Po te ishte nr 200, ti sod nuk do t'kishe pyetur ketu, por diku tjeter.

  Forumi eshte shqiptar, por termat qe njihen mbare boten Islame si ne arabisht poashtu ne cdo gjuhe te botes, une ashtu do i them cdohere. Dallimi eshte se une nuk permendi fjale pa ia treguar kuptimin.
  Njeriu sa te rrnon, meson
  tani un e kuptoj qe sdi shum nga feja por kjo sdo te thote te filozofosh si nard ndoka se behemi qesharak.

  Aty ku slejohen martesat me me teper se 1 partner e di qe behet "krim", po pyes ne ceshtje fetare jo ne ligje shtetesh ose nqs feja iken me shtetin po pyes nese ligji lejon 1 mashkull te mari disa gra, a lejon nje femer te mari disa burra pa e denuar?

  A ka ne kuran ndonje femer me 4 meshkuj si mund te ket nje mashkull me 4 femra?

  Sme intereson cfar lejon feja por me intereson paralelizmi, barazpesha mes femres dhe mashkullit.

  P.s: ke ndonje "kopetence" forumi qe i thua Nick se do fshihen postet? sdo ishte tema e vetem qe dalin 2 poste jasht serie, mund ta injorosh

 14. #913
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Ndoshta une duke u munduar te ta sqaroje me mire, edhe u duk pergjigja e komplikuar, urrej pergjigjet e shkurta nga bindja se do keqkuptohet. Sdq, nuk e ka te lejuar femra poligamine.

  Nuk kam kompetence, kam vetem te drejte ankese per shkak te prishjes se temes !
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 15. #914
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  per ate pune duhet te perjashtojme te gjithe antaret.

  Atehere me pak fjale po thua qe islami diskriminon gjinine femerore duke i hequr disa privilegje qe ka mashkulli?
  Cili eshte "denimi" per keto femra?

 16. #915
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Me pak fjale thua ti Fly, jo une. Nuk e shoh diskriminim une. E din ti c'eshte dallimi i poligamise tek meshkujt me ate tek femrat ?

  p.s.

  Ajo cfare flet ti eshte Poliandria !
  Heren e fundit u redaktua nga Loverboy; 14-08-2016 ne 22:20.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 17. #916
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Jo se di, ma shpjego te lutem.

  Dhe nese kane shpjegime te ndryshme me shpjego dhe cfar eshte kur njeres pale i lejohet dicka dhe tjetres jo? (nese sperton)

 18. #917
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Poliandria eshte e kunderta e Poligamise. Ne Islam, burri dhe gruaja jane te barabarte, por jo identik - Burri per nga vet natyrshmeria e krijimit eshte me poligamist krahasuar me femren. Burri, e ka me lehte t'i kryeje obligimet e veta si bashkeshort, pa marre parasuysh nr e grave (deri ne 4 po flasim). E kunderta, gruaja qe ka me shume se 1 burre, nuk eshte ne gjendje t'i kryeje detyrat e saj si bashkeshorte sikurse burri. Gruaja peson ndryshime t'shumta psikologjike si ne sjellje poashtu edhe gjate ciklit mujor. Gjasat per t'u infektuar nga marredheniet seksuale jane me te pranishme tek nje grua qe ka me shume se nje burre, se sa anasjelltas.
  Zoti krijoi mashkullin dhe gruan te barabarte, por me aftesi dhe pergjegjesi te ndryshme. Te barabarte, por te ndryshem fizilogjikisht & psikologjikisht.
  Nese nuk gaboj, ne Poliandri, njihet vetem prindi NENE, por jo babai (Mund t'me korigjoje dikush sa i perket kesaj fushe, percaktimit te atesise/testi i ADN-se).

  Meqe ra fjaa, Poliandira eshte e ndaluar ne 3 fete monoteiste.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 19. #918
  Shy
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  6,116
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3103

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  dhe per ti ven kapakun: I love islam, why not.

  Te pershendes me kengen: qef o qef o qerrata.
  I mbyllim pyetjet per sot por meqense jemi "fanatik" chit chatesh ketu...

  Sa sure egzistojne? a shkruhen suret nga njerzit si poezite apo njihen vetem ato ne kuran?

 20. #919
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Jane 114 kapituj / sure. Kur'ani ka zbrite ne forme te poezise/rimes, sepse ne ate kohe poezia arabe kishte arritur kulminacionin e saj. Nuk ka sure tjera pervec atyre ne Kuran.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 21. #920
  Stay Wild Moon Child 🌚 Avatari i Ultraviolet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Torino
  Mosha
  28
  Postime
  7,182
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  29
  Forca e Rrespektit
  5696

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Kam nje pyetje serjoze...
  Ngjitur me dhomen time te gjumit jeton nje familje musulmane... dhe deri ktu ok.
  Problemi eshte qe me del gjumi shpesh her gjat nates sepse i mbajn femijet zgjuar deri ne 3 te mjesit ( ca her perplasin lodra kundra murit deri sa me hypin nervat dhe filloj me blasfemi deri sa te kuptojne qe te tjeret dun gjum.
  Netet qe femijet i zen gjumi perpara me del gjumi sepse degjoj lutje me sfond muzike (?!?!?)
  Nuk e kam iden nese eshte ai qe kendon app televizori por a jan normale kto orareee??
  Her te tjera ne 6 te mjesit...
  Wtf

  ☆ Chaos is an angel who fell in love with a demon. ☆

 22. #921
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Citim Origjinale Postuar nga Ultraviolet Shfaq Poten
  Kam nje pyetje serjoze...
  Ngjitur me dhomen time te gjumit jeton nje familje musulmane... dhe deri ktu ok.
  Problemi eshte qe me del gjumi shpesh her gjat nates sepse i mbajn femijet zgjuar deri ne 3 te mjesit ( ca her perplasin lodra kundra murit deri sa me hypin nervat dhe filloj me blasfemi deri sa te kuptojne qe te tjeret dun gjum.
  Netet qe femijet i zen gjumi perpara me del gjumi sepse degjoj lutje me sfond muzike (?!?!?)
  Nuk e kam iden nese eshte ai qe kendon app televizori por a jan normale kto orareee??
  Her te tjera ne 6 te mjesit...
  Wtf
  T'i pengosh fqinjet eshte e ndaluar dhe nuk eshte etike, pa marre parasysh besimin fetar te fqinjeve. Ne Islam fqinjet duhet respektuar shume edhe nese nuk i perkasin besimit Islam. Nuk ka rendesi cfare ke ndegjuar nga ajo cfare ata kane leshuar, qofte Kur'an, Ilahi/Kaside etj etj, me rendesi eshte qe ty te ka penguar dhe kjo mjafton. Une te keshilloj t'kerkosh nga ata mirekuptim qe te mos e perserisin kete, po pate mundesi kuptohet. Te njejten gje e kisha bere edhe une, dhe e bej vazhdimisht sa here qe dikush me pengon qofte nga afer apo nga fqinjet e larget me cfaredo menyre qofte, sidomos nese eshte koha e gjumit te nates
  Heren e fundit u redaktua nga Monique; 21-10-2016 ne 23:14. Arsyja: Fshiva pjesen ku i drejtohesh Laurit !
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 23. #922
  Stay Wild Moon Child 🌚 Avatari i Ultraviolet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Torino
  Mosha
  28
  Postime
  7,182
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  29
  Forca e Rrespektit
  5696

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  T'i pengosh fqinjet eshte e ndaluar dhe nuk eshte etike, pa marre parasysh besimin fetar te fqinjeve. Ne Islam fqinjet duhet respektuar shume edhe nese nuk i perkasin besimit Islam. Nuk ka rendesi cfare ke ndegjuar nga ajo cfare ata kane leshuar, qofte Kur'an, Ilahi/Kaside etj etj, me rendesi eshte qe ty te ka penguar dhe kjo mjafton. Une te keshilloj t'kerkosh nga ata mirekuptim qe te mos e perserisin kete, po pate mundesi kuptohet. Te njejten gje e kisha bere edhe une, dhe e bej vazhdimisht sa here qe dikush me pengon qofte nga afer apo nga fqinjet e larget me cfaredo menyre qofte, sidomos nese eshte koha e gjumit te nates
  Po che un ate mendoj...
  Sjam nga ato qe nxefen pse femija qan naten... dihet qe qan;kemi qajt dhe ne. Por kto deri ne 3 te mjesit duke qesh me tmadhe dhe gjujt murit:O
  Nuk e kam iden nese kan qen pjese te kuranit apo tjeter se smarr vesh nga kto por mu bo fiksim dhe prandaj pyta nese eshte dicka qe behet rregullisht nga besimtaret apo ky rrota eshte rrac nvete

  ☆ Chaos is an angel who fell in love with a demon. ☆

 24. #923
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,442
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3337

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  S'eshte ajo cfare mendon. Rregullisht i kemi namazet (kohet e faljes) por ne kohe te caktuara dhe ne heshtje mjafton sa ta ndegjosh vetveten por jo duke leshuar cd, kasete apo dic nga interneti.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 25. #924
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110

  Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

  Do jene somalez, .
  O ZOt tere naten aheng e kan
  Mkujtohet kur kam qene studente kan qen nja 3 zbrisnin flisnin ne oborr te pallatit saqe me dilte gjumi mua qe isha brenda, bah..
  ska lidhje me fene fare...
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 26. #925
  RDM33 Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3319
  Marr shkas nga nje ngjarje e ndodhur dje ne Fiumicino.
  Kalon nje grua besimtare myslimane dhe ndizet sinjali i metal detektorit.
  Agjentet e ftojne ne zyre per kontroll te imtesishem.
  Ajo refuzon sepse nuk mund te heqe shamine dhe nuk ja lejon besimi te tregohet para te tjereve.
  A eshte kjo grua ne te drejten e saj?
  A i eshte cenuar ne kete rast liria e besimit?
  Cfare thote Kuran'i ne te tilla raste?
  Si do reagonit ju vete ne nje situate te tille?
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 27. #926
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110
  MEqe se kemi Loverboy-n:

  Ngjarja ka ndodhur para 2-3 ditesh dhe eshte nje lajm komplet sporadik, jo se vertet perbente rrezik. Pasi policia thoshte se ligji ketu eshte se duhet te kalosh pa shami(nderkohe qe murgeshat kishin kalur para saj pa problem hic). Vajza me shami i kerkonte letren ku eshte Ligji, dhe ajo qe thosh: Mund t'kesh fshehur ndonje gje posht flokeve. Mgjth,

  Ka shume menyra per ta zgjidhur kete gje!

  1- Kontrolli te behet nga femer(mund ta heqe shamine). Sa i bertiste ajo gruaja hiq shamine mund ta merrte pak vec edhe e kontrollonte.
  2- Te behet me tutje qe te mos shikojne te gjithe.
  3- Mjafton dhe prekja neper trup. Pse e them kete? Sepse pothuajse perher kur kalojme ne aeroport ben ndonje "beep", nqs ke metal ne trup sidomos, madje dhe njerez qe s'kane veshur shami. S'kam pare njeri te heqe rrobet apo te zhvishet.

  Si do e zgjidhja?: Une do i thoja hajde me kontrollo keshtu si jam, nqs prap s'do donte do i thoja dalim me vec. Nqs s'do pranonte do e beja dhe une lajm sic e beri kjo vajza indoneziane. Perderisa kam 12 vjet qe udhetoj neper 10-tra aeroporte (madje dhe ne Rome)dhe askush s'me ka thene hiq shamine (ndonese PERHER ka bere "beeep" sinjali) s'do e heq per nje italiane qe shyqyr dinte 2 fjale anglisht, Lol

  Nga ana fetare nuk e di si zgjidhet ky rast ama me majfton ana ligjore.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~
  Thanks LeVoyageur, Loverboy thanked for this post

Faqja 31 nga 31 I parėI parė ... 2122232425262728293031

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Prijesi i besimtareve dhe Beduini
  Nga Loverboy ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-06-2013, 23:14

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •