Faqja 1 nga 5 1 2 3 4 5 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 20 nga 97
Like Tree78Likes

Teme: Thenie te ndryshme.....

 1. #1
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Thenie te ndryshme.....

  Kisha dasht me e hap kete teme, edhe ate tek forumi islam, pasi theniet do te jene ketu vetem nga dijetare musliman ose hadithe te pejgamberit, ose keshilla te ndryshme....
  Shpresoj te gjeni kohen se paku ti lexoni... Do ia filloi une me nje:

  :fluturoze:Hasan el Basri ka thėnė:''Epshi tė con nė mėkat,Pasuria ėshtė sėmundje e mendjelartėve, Kjo botė ėshtė treg nė tė cilin fitohet bota tjetėr.'':fluturoze:

  ---------- Post added at 20:40 ---------- Previous post was at 20:39 ----------

  Po tė kishin mėkatet tona erė,askush nuk do na rrinte afėr.(Ebu Hanife)

  ---------- Post added at 20:43 ---------- Previous post was at 20:40 ----------

  Profeti Muhammed (salallahu alejhi ue selem) ka thene: "Allahu eshte me Bujari, dhe Atij nuk i pelqen t'i ktheje duart e roberve te Tij bosh kur i drejtohen Atij (per lutje/dua)". (Transmeton Tirmidhiu, hadithi 3556)

  Heren e fundit u redaktua nga princesha; 28-08-11 ne 22:42.
  *deliza* and Ado like this.

  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 2. #2
  Anėtar i Nderuar
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Vendodhja
  Ne nje vullkan e zhytur..ku une mbijetoj..pa u shkrire dhe pa pikuar as nje pike loti..!
  Postime
  2,293
  Forca e Rrespektit
  390

  Default Pe: Thenie te ndryshme.....

  Un kam fiksim kete shprehje :Kur te jesh ne maj te bjeshkes do shikosh qe nuk je aq larte .( Thote pervoja )

  Nqs ka bote te PERTEJSHME atehere ti do jesh i PERJETSHEM.

 3. #3
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  ‎" Per gjdo gje ka ushqim, e ushqimi i zemres eshte permendja e All-llahut " ( Ebu Derda, r.a )


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 4. #4
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  12,833
  Forca e Rrespektit
  2330

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Kopracia ėshtė turp; frika ėshtė mangėsi; skamja ia ul vlerėn fjalės sė menēur; i mjeri ėshtė i huaj nė vend tė tij. (Imam Aliu r.a.)

  Jetesa likes this.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #5
  Avatari i Orkela Qereti
  Antarėsuar nė
  Aug 2011
  Mosha
  25
  Postime
  29
  Forca e Rrespektit
  33

  Default Pe: Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Kopracia ėshtė turp; frika ėshtė mangėsi; skamja ia ul vlerėn fjalės sė menēur; i mjeri ėshtė i huaj nė vend tė tij. (Imam Aliu r.a.)
  Pėrshėndetje

  Edhe turpi ėshtė njė degė e imanit. Ky hadith ėshtė Muttefekun alejhi dhe kėtė e transmeton Ebu Hurejra r.a.

  Hadithi tjetėr vie nga Imran bin Husejni r.anhuma tregohet se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė: -Turpi sjell vetėm mirėsi- i nderuar Loverboy !

  Thelbi i turpit, sipas mendimit tė dijetarėve eminentė, ėshtė karakteri qė e nxit njeriun qė t’i braktisė tė kėqijat dhe qė e ndalon qė tė mos ia japė tė drejtėn qė i takon secilit person. Ndėrsa Ebul Kasim El-Xhunejdi r.a. duke e pėrshkruar turpin thotė: “Turpi ėshtė shikimi i shenjave tė All-llahut, d.m.th. shenjat e begative tė Tij dhe shikimi i mungesave tė veta. Produkt i kėtyre tė dyjave ėshtė turpi.”


  Loverboy likes this.
  !!! GJITHSIA KA NJE KRIJUES !!!

 6. #6
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  ‎***Madje ka tė tillė qė po thonė se Kur’ani ėshtė njė libėr i vjetėr prej 1500 vitesh dhe nuk i pėrshtatet mė kohės tonė, sa pak dije kanė kėta njerėz, po a nuk e shohin se sa mė shumė qė kalon koha, aq mė i ri po bėhet Kur'ani ! (Bekim Rrahimi * Prishtinė)***

  Loverboy and Arfenilla like this.

  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 7. #7
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Fudejl ibėn Ijjadi ka thėnė: “Esenca e tė jetuarit thjeshtė ėshtė tė qenėt i kėnaqur me Allahun e Plotfuqishėm e tė Lartėsuar.”


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 8. #8
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  12,833
  Forca e Rrespektit
  2330

  Default Titulli: Pe: Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Edhe turpi ėshtė njė degė e imanit. Ky hadith ėshtė Muttefekun alejhi dhe kėtė e transmeton Ebu Hurejra r.a.
  Padyshim !!!

  -Turpi sjell vetėm mirėsi- i nderuar Loverboy !
  Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Zemėrgjeri ėshtė afėr Allahut, afėr Xhenetit, afėr njerėzve e larg nga Xhehenemi, ndėrsa koprraci ėshtė larg Allahut, larg Xhenetit, larg njerėzve e afėr Xhehenemit; dhe bamirėsi analfabet ėshtė mė i dashur te Allahu se koprraci i devotshėm!”

  Ne kete rast, nuk ka dobi, kur e kemi parasysh edhe hadithin tjeter te transmetuar nga Ebu Sejidi, te shenuar ne Tirmidhi:

  “Janė dy vese qė nuk bashkohen te besimtari: koprracia dhe sjellja e keqe!”

  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 9. #9
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Xhabiri transmeton nga Pejgamberi, alejhi selam, i cili ka thėnė:
  “Dita e xhumasė ka dymbėdhjetė orė dhe nė njėrėn prej kėtyre orėve nėse njė rob i Allahut i lutet pėr diēka Atij, Ai me siguri do t’i pėrgjigjet lutjes sė tij. Kėrkojeni atė nė orėn e fundit pas namazit tė ikindisė.” (Muslimi)

  ---------- Post added at 09:26 ---------- Previous post was at 09:24 ----------

  Vertet Allahu e shtrin Meshiren e Tij gjate nates qe te fale gjynahqarin e dites, dhe e shtrin Meshiren e Tij gjate dites qe ta fale gjynahqarin e nates...! (Muhamedi a.s.)


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 10. #10
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Me mbylljen e syve te ballit, hapen syte e kraharorit; me uljen e shikimit te syve, ngrihet shikimi i zemrave. Kur drita e zemrave, nepermjet syve shkaperderdhet, zemrat per drite varferohen, erresohen.

  Ulni shikimet, sepse ulja e shikimit ngre larte devotshmerine e zemrave !

  |Avni Tafili|

  *deliza* likes this.

  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 11. #11
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Nė betejėn nė mes tė dallgės dhe tė shkėmbit gjithmonė fiton dallga; jo nė saje tė fortėsisė, po nė saje tė kėmbėnguljes...

  *deliza* likes this.

  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 12. #12
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Eshtė e frikshme tė marrėsh atė qė do .. sepse qė nga ai moment .. ke dicka qė mund tė humbėsh .."


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 13. #13
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Pejgamberi sal-all-llahu alejhi ve sel-elm ka thėnė: “Sikur t’i lejohej dikujt t’i bėnte sexhde dikujt, do tė urdhėroja gruan t’i bėnte sexhde burrit tė saj” (Transmeton Ibn Maxhe, Ahmedi, Ibn Hibbani)


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 14. #14
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  12,833
  Forca e Rrespektit
  2330

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  "Sikur dikush prej jush tė mbante mend atė qė unė e mbaj mend dhe sikur ta kishte parė gjeneratėn e parė tė muslimanėve, gjeneratėn e ndershme, me tė vėrtetė do tė brengosej deri nė pikėn e fundit, ngase do tė bindej se mė seriozi prej jush ėshtė si mė joseriozi prej tyre, ndėrsa mė punėtori prej jush eshte si ai prej tyre qė nuk ėshtė angazhuar kurrė." (Hasan El-Basriu)

  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 15. #15
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  ‎| Pėrkujto Allahun nė ditė tė mira, Allahu tė pėrkujton nė ditė tė vėshtira |


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 16. #16
  VIP Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  4,382
  Forca e Rrespektit
  2077

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Feja eshte shpirt i nje regjimi te pashpirtshem , ajo eshte opium per popujt . Karl Marks.

  Feja eshte injorance , por jo vetem !

 17. #17
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  ~♥ “Allahu e ndriēoftė fytyrėn e atij qė dėgjon njė hadith nga ne, e mėson pėrmendsh dhe e pėrcjell ashtu siē e dėgjon." ♥~

  Loverboy likes this.

  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 18. #18
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  ’’Kudo qė tė jeni vdekja do t'ju kapė, po edhe nė qofshi nė pallate tė fortifikuara...’’ (Kur’an, Nisa 78)


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 19. #19
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Mos u mbeshtet ne MUR se bie e tė zė..Mos u mbeshtet tek NJERIU se vdes e tė Lė..Por mbeshtetu te ALL-LLAHU i cili ėshtė NJE !


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

 20. #20
  Warrior Princess Avatari i princesha
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ne Nje Enderr Te Embel...!!!
  Postime
  1,874
  Forca e Rrespektit
  2992

  Default Titulli: Thenie te ndryshme.....

  Nese behesh i mire, bota e ka nje njeri te keq me pak! (Urtesi)


  -Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per vete-
  Muhamedi a.s.

Faqja 1 nga 5 1 2 3 4 5 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Thenie per ATEISTET
  Nga alfonci ne forum Ateizėm
  Pergjigje: 16
  Postimi i Fundit: 09-11-11, 05:33
 2. Thėnie pėr gjuhėn
  Nga loyalx ne forum Gjuha shqipe
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-05-11, 14:58

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181