Duke shfaqur rezultatet 1 nga 11 e 11
Like Tree1Likes
 • 1 Post By BeniT

Temė: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

 1. #1
  βeℓℓe ā๓e Avatari i Love
  Anėtarėsuar
  May 2010
  Vendndodhja
  uith maj bejbi ^_^
  Postime
  8,427
  Blog Entries
  26
  Rrespekti
  25

  Gabim Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Prej vitesh kėtej, si ēdo emigrant i vjetėr kam ndėrtuar jetėn time duke u pėrshtatur kėtij vendim njerėzve dhe ligjeve tė tij..
  Gjatė kėsaj kohe kam parė njė sistem shumė tė ndryshėm nga vendi im, me mė shumė taksa, ligje tepėr tė forta me njė sistem tepėr strikt etj etj..

  Cėshtja qė mua mė ka sjellė kureshtje dhe mė bėn ta hap kėtė temė pėr tė gjithė bashkatdhetarėt nėpėr botė ėshtė shtėpia..
  Kėtu me ligjin francez cdo vit qeraja e shtėpisė rritet, kėtu ėshtė 20 euro nė vit, nėse dmth e ke marrė njė shtėpi 500 euro nė fillim vitin tjetėr do e kesh 520 e kėshtu me radhė.. Tjetra duke qėnė se shumė nga ne tė vjetrit nė tokė tė huaj, pas shumė vitesh blejmė shtėpitė tona kėtej, paguajmė taksa tremujore, shtetit si pronarė tė njė pronėsie.. cdo tre muaj paguajmė 200 deri 300 euro .. plus ka nga ata qė e kanė blerė me kredi dhe duke paguar cdo muaj kredinė e cila ėshtė si njė qera por me ndryshim se nė fund shtėpia do tė jetė e jona, dhe plus kėsaj paguajnė dhe kėto taksa tremujore plus gjithashtu dhe mirmbajtjen e kėsaj pronėsie..
  Nėse, psh njė qeraxhi nuk paguan qeranė kėtej i japin njė mundėsi kohore pėr tė rregulluar borxhin tek pronari .. nėse njė pronar nuk jep kredinė nė kohė tė caktuar banka ėshtė mė e rreptė sesa me njė qeraxhi.. nuk lė njė kohė tė gjatė pėr tė rregulluar gjendjen e kredisė ..

  Do doja tė dija nga kurioziteti si funksion nė vendet e tjera cėshtja e shtėpive apo apartamenteve me qera apo tė blera..
  A ekziston dhe nė vendet e tjera njė sistem i tillė imobilier?
  Si janė ligjet nė vendet ku jetoni pėr pronėsinė apo shtėpitė me qera?


  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Love : 24-10-13 nė 17:09
  .................................................. .................................................. ...................... ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ The greatest show after the BigBang.... you & i ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ

 2. #2
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Anėtarėsuar
  Nov 2008
  Vendndodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  5,506
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  2814

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Vendet evropiane pak a shume te njejtin sistem kane. Edhe Italia njesoj eshte, qeraja pasi bene
  kontraten duhet normal te japesh 3 muaj brenda, ose dhe varet nga si bie dakord me padronin e
  shtepis kur e kontakton direkt pastaj nqs shtepin e gjen me ane te agjensis atehere ti vetem
  leket duhet te nxieresh se merren keta me cdo gje. Qeraja rritet vit me vit, plus taksat qe vendos
  shteti, ca pusulla(ato qe vendosen neper letra keshtu thuhet ne mos gaboj)..e marifete te tjera
  qe nxierin cdo here. Pastaj ka dhe nga ata qe nuk bejn kontrata ne te zeze ketu s'te ngrihet shuma e lekve.

  Persa i perket blerjes se shtepis mer kredi ne bank, kjo te jep disa kushte e e blen shtepin.

  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 3. #3
  VIP Avatari i L0v3rM4n
  Anėtarėsuar
  Mar 2012
  Vendndodhja
  Mi
  Postime
  3,374
  Blog Entries
  10
  Rrespekti
  3890

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Shum nga njerzit qe njoh une shqiptare,e kan blere shtepine me ane te kredise 30 vjecare
  paguajn diku tek 600-700 euro ne muaj bankes x 30 vjet
  ndersa po te paguash direkt gjysmat e lekeve ne dore te bije
  me pak...
  disa nga shoket e mij qe kan ngel pa pune
  kan bere marrveshje me banken, dhe ata i kan ndaluar pagesen per nje vit(per arsye qe ka ngel pa pune)
  mesa di une po pate femij te vegjel nuk te nxjerrin dot jasht
  po nuk mbushi femija moshen.. se di sa e kane....
  por ngelet ende enigem ca do behet neser? do kete akoma pune x ne?

  ....::::::In the right direction....following my dreams::::::....
  =======================================

 4. #4
  neomamma Avatari i ida angel
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ^.^
  Mosha
  29
  Postime
  8,233
  Rrespekti
  2064

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Didi Shiko postimin
  Vendet evropiane pak a shume te njejtin sistem kane. Edhe Italia njesoj eshte, qeraja pasi bene
  kontraten duhet normal te japesh 3 muaj brenda, ose dhe varet nga si bie dakord me padronin e
  shtepis kur e kontakton direkt pastaj nqs shtepin e gjen me ane te agjensis atehere ti vetem
  leket duhet te nxieresh se merren keta me cdo gje. Qeraja rritet vit me vit, plus taksat qe vendos
  shteti, ca pusulla(ato qe vendosen neper letra keshtu thuhet ne mos gaboj)..e marifete te tjera
  qe nxierin cdo here. Pastaj ka dhe nga ata qe nuk bejn kontrata ne te zeze ketu s'te ngrihet shuma e lekve.

  Persa i perket blerjes se shtepis mer kredi ne bank, kjo te jep disa kushte e e blen shtepin.
  Eri cudi kjo qe thua ti , nuk e di ne ca zone ri po ktu ne zonen e toskanes nuk eshte keshtu, pak kohe kam qe jam ketu por skam degjuar x kte lloj procedure. Per shtepit me agjensi paguhet qiraja paraprake 2+1 ... Pastaj paguhen muajt me radhe kur vjen koha.Plus do thoja se kur qiramarresi nuk ka mundesi pagimi ne vazhdim dhe ka mbi nje vit ne ate shtepi...komuna ofron shtepi te quajtura " shtepi komune" .... Prioritet kan ato familje qe kane femije te vegjel qe skan mbush moshen 18 vjec


  I love you daddy
  :flamuri:

 5. #5
  C'est la vie. Avatari i Didi
  Anėtarėsuar
  Nov 2008
  Vendndodhja
  Cappellaio matto!
  Postime
  5,506
  Blog Entries
  5
  Rrespekti
  2814

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ida angel Shiko postimin
  Eri cudi kjo qe thua ti , nuk e di ne ca zone ri po ktu ne zonen e toskanes nuk eshte keshtu, pak kohe kam qe jam ketu por skam degjuar x kte lloj procedure. Per shtepit me agjensi paguhet qiraja paraprake 2+1 ... Pastaj paguhen muajt me radhe kur vjen koha.Plus do thoja se kur qiramarresi nuk ka mundesi pagimi ne vazhdim dhe ka mbi nje vit ne ate shtepi...komuna ofron shtepi te quajtura " shtepi komune" .... Prioritet kan ato familje qe kane femije te vegjel qe skan mbush moshen 18 vjec

  Id, po te njejten gje po thua dhe ti, kur lidhjet kontrata jepet kapara. Pastaj normal qe muajn ne vijin
  po i paguash kur ti vij radha s'thash te gjithe njehereshi, Lol.
  Saper punen e shtepive qe jep komuna, ka disa kushte qe duhet ti kesh si nr i pjestareve te familjes sic the
  dhe ti, ne punojn a jo e disa gjera te tjera. Po une nuk po flisja per shtepi komune ketu. Por per shtepit me qera,
  une njoh njerez dhe aty ku je ti dhe e di qe keshtu eshte. Avash avash do i mesosh dhe ti duan kohe keto gjera

  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 6. #6
  Madness is genius Avatari i Delirium Mind
  Anėtarėsuar
  May 2011
  Vendndodhja
  Candy Town
  Mosha
  25
  Postime
  4,042
  Blog Entries
  20
  Rrespekti
  3164

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Didi e tha sakt...
  me qera ke leverdi nese njef pronarin dhe bie dakord per cmimin mujor dhe ne vazhdim sepse te blesh shtepi tani, eshte cmenduri.
  Taksat jan pafund, te nxjerrin te reja per te rregulluar o ku di un cdo her... (si pershembull puna e ashensorit te njona: 11mi€ cdo familje)
  Dhe per me teper je e detyruar te paguash nese shumica voton po!

  'm not crazy.
  y reality is just different than yours.
  ╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍╍
  ωe stopped checking for monsters under our bed when we realized they were inside of us

 7. #7
  Themelues i Forumit Avatari i BeniT
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ne Krahet e Shqipes
  Postime
  1,357
  Rrespekti
  25

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Ne Kanada , pak a shume eshte njesoj , ketu paguhet muaji i pare dhe i fundit, per nxjerrjen jashte kam degjuar qe nqs eshte dimer nuk te nxjerr njeri jashte per 3-4 muaj , po nuk pagove , dhe cdo vit qeraja shtohet pak a shume 1-1.5% sipas ekonomise. dhe tek qeraja perfshihet cdo gje , uji, gazi , dritat, ka disa pallate qe te kerkojne te paguash elektricitetin,
  Kurse kur blen Shtepi ka disa kushte , nqs paguan 20% te shumes eshte me kalloj per kredine , dhe plus qe nuk paguan disa taksa me teper qe eshte si tip, siguracioni, pervec qe ujit, gazit, elektricitetit, duhet te paguash taksen e shtetit, qe eshte minimumi tek 3 mije dollar ne vit e siper , plus siguracionin e shtepise, diku tek 50+ ne muaj, kurse po bleve hyrje pallati , plus takses shtetetore duhet te paguash nje takse mujore tek mirembajtesit e pallatin , qe ne disa raste perfshin ujin dhe gazin , qe mund te jete rreth 1 mije dollaresh.
  Momentalisht % e kredive per te blere shtepi vijon diku tek 3-3,5% e mbyllur per 5 vite , deri para pak vitesh kishe te drejte te merrje kredi per blerjen e shtepise deri me 35 vjet , tani e kane bere maksimumin 30.

  Loverboy likes this.
  Lumturia eshte si nje Flutur...!
  Nese e ndjek nuk do te arrish kurre ta kapesh...!
  Por nese ndalon per nje cast...!
  Do te qendroje ne doren tende...!

 8. #8
  VIP Avatari i Sweetie
  Anėtarėsuar
  Mar 2013
  Postime
  1,745
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  3165

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Ne fakt po merrem nga gjysem vjeti me kete teme… Te blesh shtepi ose apartament ne ditet e sotshme nuk eshte gje e lehte, e aq me teper ne nje shtet te huaj, ku duhet ta kesh patjeter nenshtetsine e tyre, te kesh nje pune te rregullt, mos kesh borxhe, etj etj. Por edhe bankat nuk te japin aq lehte kredi si me pare. Kerkojne nje grumbull dokumentesh e nese i ploteson te gjitha kushtet ateher e ben kontraten per sa vjet do e paguash, por ne pergjithesi ke nje afat prej 20-25 vjetesh, mvaret tani edhe se cfare shume te hollash kerkon nga banka. Nese prsh. nje shtepi/apartament kushton 170.000 €, ¼ te tyre duhet patjeter ta kesh te kursyer, ateher banka te jep 130.000 € kredi me nje % rreth +/- 5%, ateher i bie te paguash 20 vjet rrjesht rreth 880 € ne muaj.

  Sa per qerane, ketu ne Vjene nuk rritet sic keni shkruar ju me lart, une ka 3 vjet qe jetoj ketu dhe kam paguar gjithmone shumen e njejte, dmth nuk ka ndryshuar qeraja qe diten e pare. Ndersa rryma paguhet vec. Edhe ajo eshte me nje shume fikse dhe ne fund te vitit, mvaret sa ke harxhuar, e bejne ato llogarine dhe pastaj o ta paguajne ose duhet ti te paguash per ate shume shtese qe e ke harxhuar. Ndersa sa per apartamentet me agjension paguhet qeraja paraprake 3+1…

  Por ne pergjithesi edhe une jam e mendimit se derisa te paguash qerane cdo muaj me mire te marresh nje kredi (por jo shume te madhe), parate e qerase le te shkojne me mire te krediti, blen nje shtepi ose apartament dhe pas 20, 30 vjetesh behet e jotja…


 9. #9
  marino Avatari i marin
  Anėtarėsuar
  Nov 2012
  Vendndodhja
  thess/niki
  Postime
  180
  Rrespekti
  154

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  ne ne greqi e kemi ndryshe hahah per arsye krize ne ikim mbrapsh dmth nga 500 ne shkojme 480 460 sa te arrijm 0 do vdesim hahahha

  Karakterin tim s'do ta nderroja me asnje . .
  Ndoshta s'eshte perfekt por eshte i sinqerte!

 10. #10
  ɹǝʇʇǝB uɐɥT ǝɟıL Avatari i Nicktjeter
  Anėtarėsuar
  Oct 2012
  Vendndodhja
  。◕‿◕。
  Postime
  4,504
  Blog Entries
  1
  Rrespekti
  5278

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Sdi ku rrini ju ne Itali qe iu shtohen leket e qirase...
  Kontrata 1 eshte (vetem nese regione nxjerr nej marifet) por edhe me aq sa njoh ne veri
  Ste shtoehn leket ne fundvit...vetem detyrimi per pastrimin e shkalleve etj...

  Une mendoj me mire ta blesh (edhe pse sic ka thene sweetie duhet te kesh sh gjera ne rregull..pune te perhershme etj) edhe pse ndoshta duet te presesh nja 30 vite ta gezosh taman si shtepine tende
  te pakten e din qe femijet e tu do kene dicka

  Chi getta semi al vento farą fiorire il cielo

 11. #11
  Il Silenzio Avatari i BoOoMBaStiCk
  Anėtarėsuar
  Jun 2011
  Postime
  1,709
  Rrespekti
  673

  Gabim Titulli: Qeraja dhe blerja e shtėpisė..

  Te blej 100.000 (mesatarja) shtepi ne Itali? Ju keshilloj shume qe mos t'a beni kete hap pasi shume bashkatdhetar tane jan fundosur!
  Une deri me tani se kam ardhur ne Itali kam ber nje dite llogari,kam (familja) paguar rreth 40.000 euro qera... E te llogarisim kur kishte vones ne pagesa,apo disa muaj pa pune?
  Banka te rrit interesin dhe te terheq litarin... I bie te me duhen dhe 50-60.000 euro tjera ta blija nje shtepi!

  Duhet te punosh minimalisht vet i dyti,te kesh per vije punen (kryesorja ne kto raste),ta paguash brenda 10 vitesh me 1200 euro ne muaj e te gezosh dicka 100 metra katrore,si kotec... Kur me aq parą mund te blej nje hyrje ne qytet ne Shqiperi dhe nje ne bregdet!

  ...kur Kanuni ishte ligj qe prodhoj ket BURRNI... ky koncept shkoi pertej detit ne Sicili,Arbresht u msun Kanunin italiant e qujn MAFI !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182