Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2

Teme: Sa i rendesishem eshte mesazhi ne art?

 1. #1
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509

  Sa i rendesishem eshte mesazhi ne art?  Sa i rendesishem eshte mesazhi ne art?

  A ben ky i fundit pa te parin, si mendoni?

  Ps: Nese gjeni ndonje teme te ngjashme e dini c'duhet te beni (stafi) eh,mos riperseritem!!!

 2. #2
  Moderatorė Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,179
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1255
  Para se te jepet nje mendim ne lidhje me mesazhin dhe me artin, duhet pare mbi te gjitha dhe fillimisht ēfare funksioni ka mesazhi dhe ēfare funksioni ka arti.

  1. Mesazhi eshte nje lajm ose nje forme komunikimi e thjeshte ose e nderlikuar.
  Behet fjale per mesazh te thjeshte kur Dergusi A i dergon mesazh Marresit B ne forme te drejtperdrejte.
  Mesazhi eshte i nderlikuar kur, Derguesi A i dergon mesazh Marresit B nepermjet nje personi ose disa personave te trete, te cilet mund t'a kuptojne informacjonin e Personit A ne 100 forma te ndryshme dhe rrjedhimisht t'a transmentojne gabim. Gjithashtu, mund te ndodhe, qe Marresi te mos arrije te kuptoje burimin e sakte te informacjonit, ose mund te mos jete i afte t'a kuptoje.


  2. Arti - eshte nje aftesi e lindur ose e fituar per te shprehur teknikisht nje mesazh. Ne formen e tij me te larte, arti eshte aftesia per te shprehur estetikisht pjesen tone me te bukur.

  Pasi qartesuam thjeshte thelbin e dy koncepteve, mund te them se rendesia e mesazhit ne art eshte relativ nese Derguesi po i dergon thirrje publikut, nje grupi te thjeshte, ose nese po i dergon mesazh nje Marresi te vetem.
  Ajo qe eshte me e rendesishme ne hapesiren e Artit eshte "kuptimi" i detajeve, dhe sa me i afte per te vezhguar eshte publiku (marresi), aq me shume kristalizohet artistikisht derguesi.

  relazione-coppia-felice-buona-jpg

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."
  Thanks AnGeLiC, Ketrush thanked for this post
  Likes AnGeLiC, Ketrush liked this post

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •