Dislikes Dislikes:  0
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 34 nga 34

Teme: Pėrse vajzat mėsojnė mė mirė sesa djemtė?

 1. #1
  ♫! Stuck On You ♫! Avatari i AnGeLiC
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  15,854
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5507

  Pėrse vajzat mėsojnė mė mirė sesa djemtė?


  Kėtė vit, rreth 94,000 vajza mė shumė se djem kanė aplikuar nė universitete britanike, por a do tė ndryshonte kjo nėse shkolla do tė fillonte pasdite?

  Hulumtuesit nė Kaliforni mund tė kenė identifikuar arsyen se pėrse vajzat kanė tendenca tė jenė mė tė mira nė shkollė sesa djemtė: pėr shkak se janė tė lindura pėr tė qenė “zogj tė hershėm”, transmeton Telegrafi.

  Nė SHBA, 57 pėr qind e diplomave i shkojnė femrave. Nė Britani tė Madhe, vajzat bėjnė punė shumė mė tė mirė nė GCSE dhe janė mė tė prira sesa meshkujt tė shkojnė nė universitete. Kėtė vit, rreth 94,000 vajza mė shumė se djem kanė aplikuar nė universitete britanike pėrmes Ucas.

  Sipas njė publikimi tė fundit nga dy ekonomistė tė Universitetit tė Kalifornisė, arritjet disproporcionale edukative tė vajzave mund tė kenė ndėrlidhje me kohėn apo orarin e ditėve shkollore. Studime tė shumta tė gjumit kanė treguar se djemtė janė “ndėrtuar” tė zgjohen mė vonė sesa vajzat, e gjithashtu ata ballafaqohen mė mirė me pagjumėsinė.

  Studimi i cili ka analizuar me qindra mijėra studentė ka zbuluar se meshkujt kishin shėnuar pėrmirėsime tė dukshme atėherė kur shkolla kishte filluar pasdite.

  “Studimet e gjumit tregojnė se meshkujt kanė periudha mė tė gjata circadiane, gjė qė i bėn ata tė flenė mė vonė dhe tė zgjohen mė vonė. Rrjedhimisht, vajzat kanė tendenca tė jenė mė tė mira nė aktivitetet e paradites sesa djemtė, por kjo ndryshon nė orarin e pasdites”.

  Me fjalė tė tjera, vajzat janė persona tė mėngjesit, ndėrsa meshkujt jo edhe aq.Shqiperia co
  Mos lejo asnje te ndjehet rehat duke mos te respektuar ty..
  Thanks Arlea thanked for this post

 2. #31
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  PerTej HoriZontit
  Postime
  31,333
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  4
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten

  E vėrteta ėshtė se tė gjitha stafet shkencore, ata qė zhvillojnė shkencėn nė botė, janė meshkuj.

  Kėshtu qė ne kemi veprat, ju keni fjalėt. Ju jeni mė tė afta me fjalė..
  shiko tani pa dasht me ul piket gjinis suaj ne lidhje me postet drejtuese qe tek ato psikollogjike,shkencore,dhunuese neper kohra e histori ndaj femres kjo e fundit.

  Neuronet nuk jane shume ceshtje gjinie ,se sa ceshtje barazie kushtesh .
  Cfare dua te them me kete?
  duke qene qe bota per shekuj me rradhe ka jetuar ne nje shoqeri me hije maskiliste dhe femra eshte trajtuar si seksi i dobet,dhe gjithashtu si familjarja dhe sherbyesja e femijes burrit,normalisht qe meshujt kane pas privilegjin e te qenurit me ne afersi te mudnesis,kalitjes dhe kapjes se shanceve per me tej.
  Ne lidhje me fushat afruese te punesimit,ok per mua eshte e kuptueshme qe nena natyre ka bere zgjidhjen e saj,si nga fiziku mes ketyre dy gjinive ashtu dhe pershtatjes ne jete.
  cka do te thote qe disa pune apo objektiva jane femrore,sic dhe disa tjera jane te natyres mashkullore.

 3. #32
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  11,903
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9106
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten
  Unė tė thashe ta linim debatin, por ti qenke nga ato qe do tė thuash fjalėn e fundit.
  Ishe ti qė u nevrikose, tek postimi 23.
  Lum ju qė jeni mė tė zonjat. Tė shkretėt meshkuj arkitektė shqiptarė, qė do t'i sfidosh ti.
  Ti do t'i bėsh projektet 10 e nga 10 pėrnjėherėsh, kurse ata mezi do ta mbarojnė 1.
  Tani do tė zhvillohet Shqipėria.
  Sinqerisht po me vinka keq qe harxhova ato minuta me replika me ju. Vertetova qe ke kuptuar 0 ne cdo gje qe kam shkruar dhe i ke lexuar ne nje kontekst komplet ndryshe nga c'kam dashur une te percjell. Plus qe u fute vete ne debat pa te ftuar kush. Une thjesht thash mendimin tim.
  Sa per mua , c'pune kam une me Shqiperine. S'di c'eshte kjo mani per ta cuar debatin ne kaq personale, por gjthss. Me siguri ju e kuptoni e une nuk arrij dot. Klm ne vazhdim!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 4. #33
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  11,903
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9106
  Mu kujtua dhe nje arsye tjeter. Ndoshta lidhet dhe me numrin e popullsise pse jo. Aty thote qe studimi eshte bere ne Britani dhe nurmi i regjistruara vajza eshte me i madh. Pra jo se vajzat jane me siperiore e djemte me inferiore, . Britain mesadi une ka nr popullsie me te madhe femra. Ndoshtaaa.. mos u merzisni ju eeee.. ndoshtaaaa... une thjesht hedh hipoteza :p

  p.s. O pipell, flitet per SASI jo per GJENI!
  p.s2. Aki kerkohesh ne kete teme :p
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 5. #34
  VIP Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  8,654
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  547
  Nuk ka tė bėj kjo, ndoshta nė shkoll tė mesme apo fillore ndodh tė mėsojn femrat mė shum se meshkujt
  Po nė Universitet ndodh e kundėrta.
  Pak vajza arrijn tė msojn, pasi shumica kan dėshir tė bėjn jet qefi.

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •