Zgjohu & Do tė flini mjaft, kur tė vdisni…

Ka diēka tė ēuditshme nė lidhje me Shtetet e Bashkuara. Nėse brohorasim apo tallemi, protestojmė apo promovojmė, ne jemi tė fortė nė bindjet tona. Me pak fjalė, ne jemi njė vend shumė elastik. Unė mendoj se kjo ėshtė pėr shkak se jemi vendi i sipėrmarrėsve dhe ata kanė elasticitet nė kockat e tyre.

Elasticitetit ėshtė ndoshta karakteristika mė e rėndėsishme e njė themeluesi. Nė ēfarė mjedisi tjetėr mund tė keni 10 arritjet ekstreme dhe 10 uljet ekstremeve nė njė ditė?

Po, do tė mė pėlqente tė iu punėsoja.
Do t’iu pėrplasin dyerė nė fytyrė.

Po, ne duam tė bėjmė partneritet.
Do tė ketė njerėz qė do iu injorojnė.

Po, do iu shkruajmė njė ēek.
Nuk do tė keni asnjė rrjedhė parash.

Po, ne sapo e paguam faturėn tuaj.
Mund tė mos flini pėr njė vit.

Ende tė mos flini
Do tė dėshtoni

Po, ne do ua blejmė kompaninė tuaj. Tani Urime!


Silicon Valley ėshtė i fiksuar me kėtė ide; ju nuk mund tė arrini larg pa dėgjuar ndokėnd t’iu thotė fjalėt: “dėshtoni shpejt,” “dėshtoni shpesh” dhe “dėshtoni pa turp.” Ka qenė njė event i tėrė FailCon, i krijuar rreth kėsaj ideje, si dhe njė TEDx talk i mahnitshėm nga Carolyn Rodz. Megjithatė, ēfarė e kthen njė “themelues”, nė njė “sipėrmarrės” ėshtė aftėsia pėr tė kėrcyer mbrapa dhe pėr tė mėsuar tiparin e elasticitetit. Pėr shembull:

JK Rowling u refuzua nga 12 shtėpi botuese para se Harry Potter mė nė fund tė shkonte pėr t’u shtypur.

The Beatles ishin refuzuar shumė herė para se tė bėheshin njė nga grupet mė tė famshme muzikore nė histori.

Abraham Lincoln u mund nė gjashtė zgjedhje elektorale, por kurrė nuk hoqi dorė duke u pėrpjekur dhe pėrfundimisht u bė njė nga presidentėt mė me ndikim i Shteteve tė Bashkuara.E di qė lexoni shumė, por ju duhen kėto strategji elasticiteti:

- Ushtrohuni
- Merrni kohė tė lirė dhe pushoni
- Hani shėndetshėm
- Jepni dhe merrni feedbackJam duke folur nė lidhje me strukturėn e thellė tė elasticitetit nė guximin tuaj, si pėr shembull duke iu kujtuar:

- Gjithmonė qėndroni tė fokusuar nė qėllimin tuaj
- Qėndroni i vendosur pėr t’u hidhur mbi ēdo pengesė
- Nė biznes, nuk ekziston “ndoshta mė vonė”
- Refuzimi ėshtė njė rrugė drejt po-sė dhe njė vazhdimėsi i tė mėsuarit
- Asnjėherė mos bėni kompromis me moralin tuaj
- Flini, kur tė vdisni
- Kombinimi i madhėshtisė dhe kurajos do t’iu rrisė


Mbi tė gjitha kombinimi i madhėshtisė dhe kurajos ėshtė ajo qė e bėn sipėrmarrėsin tė suksesshėm nė ēdo gjė.


Prishtinė, Eko