Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Teme: Meshkujt apo femrat, ja kush ka mė shumė diploma e doktoratura nė Shqipėri!

 1. #1
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509

  Meshkujt apo femrat, ja kush ka mė shumė diploma e doktoratura nė Shqipėri!


  Femrat nė Shqipėri janė mė mirė tė arsimuara sesa meshkujt. Kėtė e konfirmon edhe studimi i realizuar nga Kombet e Bashkuara “Gratė nė shkencė”. Sipas kėtyre tė dhėnave, nė Shqipėri, 54% e tė diplomuarve nė arsimin e lartė janė femra. Ky numėr ėshtė mė i lartė kur bėhet fjalė pėr angazhimin nė studimet pas universitare. Raporti tregon se 58% e studentėve qė mbrojnė doktoraturėn janė femra. Ndryshimi nė pėrqindje me meshkujt vjen nė rėnie sa i pėrket fushės sė kėrkimit. Femrat shqiptare zėnė 44% tė numrit total, ēka tregon angazhimin mė tė madh tė meshkujve nė kėtė fushė.

  Por, pavarėsisht kėtyre shifrave, pavarėsisht rritjes arsimore dhe kualifikimeve sėrish nė Shqipėri, gratė janė mė pak tė paguara sesa meshkujt.

  Nė Shqipėri, shpenzimet pėr shkencė dhe kėrkim janė shumė tė ulėta. Nė vitin 2016, ato zunė 0.35% tė PBB-sė nga 0.4% e saj qė ishte nė vitin 2017.

  Edhe nė rang botėror, numri i femrave tė angazhuara nė shkencė ėshtė i ulėt. Vetėm 28% e kėrkuesve janė gra.

  Raporti i Kombeve tė Bashkuara tregon se gratė nė mbarė botėn pėrballen me stereotipie apo me kufizime shoqėrore e kulturore, gjė e cila ka ndikuar tek aksesi nė edukim. Dukuri tė tilla shikohen si pengesat kryesore pėr tė arritur objektivat qė janė vendosur nė strategjinė Agenda 2030, e cila ka si qėllim rritjen e barazisė gjinore edhe nė shkencė.

  Vajzat dhe gratė janė ato qė mbajnė mbi supe barrėn mė tė rėndė, atė tė varfėrisė dhe pabarazisė, janė ato qė qėndrojnė nė vijėn e parė tė ndryshimeve klimatike. Nė zonat rurale vajzat dhe gratė janė ato qė goditen mė rėndė./monitor.al

 2. #2
  Anėtar i Respektuar Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,233
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  290
  -Pse nuk thoni: ASKUSH!?

  ...ku i paskeni keta te dipllomuar, apo per te huajt e shesin mend-eren?!

 3. #3
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110
  Artini C'kemi?
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 4. #4
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,199
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  9110
  Me kujtohet para 1 viti aplikova per phd dhe burse studimi njekohesisht me bashkshortin. Dhame intervisten njeri pas tjetrit. Dhe cuditerisht une pata 1 pyetje me shume se ai: Mendon se mund ta perballosh doktoraturen me femije?! Pra qe ne start une isha e disavantazhuar pse kisha femije, ndersa tek mashkulli as nuk shikohej problem. (ndonese e dinin se ishim burre e grua).
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 5. #5
  Anėtar i Respektuar Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,233
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  290
  Citim Origjinale Postuar nga Soulmind Shfaq Poten
  Me kujtohet para 1 viti aplikova per phd dhe burse studimi njekohesisht me bashkshortin. Dhame intervisten njeri pas tjetrit. Dhe cuditerisht une pata 1 pyetje me shume se ai: Mendon se mund ta perballosh doktoraturen me femije?! Pra qe ne start une isha e disavantazhuar pse kisha femije, ndersa tek mashkulli as nuk shikohej problem. (ndonese e dinin se ishim burre e grua).

  Besoj se aresyeja ka qene sepse femra qendron me teper me femijen sesa mashkulli, po ne fakt keto jane te kemi te themi se edhe mashkulli duhet te kete kohe per familjen...

  -Si perfundim, ca u be o Soulmind...Coulmind...Celmend (Mendjecelur)...?

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •