Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Teme: Bulizmi nė Shqipėri ka prekur mbi 20 pėr qind tė nxėnėsve

 1. #1
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  33,725
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Bulizmi nė Shqipėri ka prekur mbi 20 pėr qind tė nxėnėsve

  Bulizmi nė Shqipėri ka prekur mbi 20 pėr qind tė nxėnėsve  Kėshilli i Europės dhe Bashkimi Europian, nė bashkėpunim me ministrinė e arsimit, publikuan sot studimin e parė kombėtar mbi bulizmin dhe ekstremizmin nė shkollat e Shqipėrisė.

  Studiuesit shqiptarė dhe europianė intervistuan disa mijėra nxėnės, mėsues dhe prindėr nė 141 shkolla publike e private nė tė gjithė qarqet e vendit pėr tė matur shpeshtėsinė e kėsaj dukurie dhe tiparet e saj nė realitetin shqiptar.

  Studimi zbuloi qė 1 nė 5 nxėnės nga klasa 4 deri nė klasėn e 12 pohuan se janė prekur nga dukuria e bulizmit nė shkollė. Afro gjysma e tė prekurve vuajnė nga bulizmi psikologjik, rreth 35 pėr qind nga ai verbal dhe pjesa tjetėr nga bulizmi fizik.

  Pjesa mė e madhe e nxėnėsve tė prekur nga bulizmi janė djemtė.

  Po ashtu 1 nė 5 nxėnės dhe 1 nė 8 mėsues pėrdorin terma ekstremiste dhe gjuhėn e urrejtjes.


  Bulizmi ėshtė mė shumė i pranishėm nė klasat e 5 dhe tė 11 dhe vendi ku ndodhin mė shumė sjellje tė tilla ėshtė klasa, kur mungon mėsuesja 40 pėr qind, oborri i shkollės 40 pėr qind, madje rreth 20 pėr qind edhe nė prani tė mėsuesve.

  Mėsuesit e anketuar mendojnė qė nxėnėsit bien pre e bulizmit mbi 70 pėr qind prej pamjes sė jashtme, mbipesha, tė dytėt nxėnėsit me vėshtirėsi nė tė folur dhe tė tjerėt janė ata qė janė mė tė dobėt se sa tė tjerėt.

  Gjysma e mėsuesve tė marrė nė studim pohuan se nuk ekziston njė politikė specifike kundėr bulizmit nė shkolla dhe pjesa dėrrmuese e tyre mbi 70 pėr qind e tyre nuk kanė marrė ndonjė trajnim se si tė sillen me kėtė dukuri.
  g.shqip

 2. #2
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509
  Edukoni njehere me te rriturit qe te edukojne dhe ata me rradhe brezat e tjere....Si munden te mesojne ndryshe kur dhuna,diskriminimi etj jane pjese e perditshme e jona,qe nga me i vogli deri tek me i madhi...?!

 3. #3
  VIP
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  9,633
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  635
  Ndodh tė tė pėrbuzin ato qė jan mė keq se ty.

 4. #4
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  27,840
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Eshte nje fenomen qe po merr permasa te medhaja edhe tek ne.
  Para disa u ndesha me nje bisede te tille.
  Por mos harrojme se kemi dhe ne fajet tona!

 5. #5
  Anėtar i Respektuar Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  32
  Postime
  1,233
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  290
  Ka ndodhur nje here, ishin dy trrubosha dhe e ngacmonin nje nxenes ne oborrin e shkolles... mua me hipi gjaku ne vetull dhe me vrrull u dal perpara, qe te dy u larguan me nje vrap sa une pata frike se mos binin nga shkallet...

  C'te thuash, kafsha kujdeset me shume per njeriun se sa njeriu per njeriun!!!

  -Dashurine Atdhetare, kur e mesojne keta trrapa?!

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •