Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 8 e 8

Temė: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

 1. #1
  Dum spiro, spero くる Avatari i sweetzzinna
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  18,997
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  53
  Rrespekti
  25

  Gabim Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Entela Resuli
  Gjatė fushatės elektorale tė njė viti mė parė, kryetari aktual i bashkisė, Lulėzim Basha shpalli si prioritet zgjatimin e bulevardit tė kryeqytetit dhe rehabilitimin e lumit tė Lanės. Dje, njė njoftim i shpėrndarė pėrmes postės elektronike nė adresat e gazetarėve, njoftonte se sot, nė ambientet e Akademisė sė Arteve, 7 prej “20 studiove mė tė mira arkitekturore tė botės” do tė paraqesin projektet e tyre pėr kėto dy plane: zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e lumit tė Lanės.
  Sipas Bashkisė projekti mė i mirė do tė pėrzgjidhet nga njė juri me “personalitete tė njohura”. Juria ėshtė e pėrbėrė nga 9 specialistė. Kryetar i saj ėshtė Lulzim Basha, ndėrsa nė pėrbėrje tė jurisė do tė jenė 4 tė huaj e katėr shqiptarė. Emrat e tyre janė: Giles Robin Dolphin, ish-Kryeurbanist nė Londėr, Filip Rode, drejtor ekzekutiv i Shkollės Ekonomike nė Londėr pėr Qytetet dhe i Shoqėrisė sė Kėrkimeve tė Larta. Daniel Libeskind, Kryearkitekt i Studios “Daniel Libeskind” nė SHBA, Prof. Dr. Sarah Ėhiting, Dekane e Shkollės sė Arkitekturės nė Universitetin Rice, SHBA, Prof. Dr. Agron Lufi, Pedagog nė fakultetin e Arkitekturės, nė Universitetin e Tiranės, Apollon Baēe, Drejtor i Institutit tė Monumenteve tė Kulturės, Flamur Kuēi, Kėshilltar i Kryeministrit Berisha dhe urbanist i njohur, Ulrike Bega, Kėshilltare e Kryetarit tė Bashkisė, Shqipėri.

  Projekti pėr zgjatimin e bulevardit dhe lumit tė Tiranės

  Projekti ka tė bėjė me zgjatimin e Bulevardit “Zogu i Parė”. Punimet do tė nisin nga Stacioni i Trenit dhe pėrfundojnė tek Lumi i Tiranės nė Paskuqan. Mendohet qė ndėrtimi i pjesės tjetėr tė Bulevardit tė jetė nė vijė tė drejtė me segmentin ekzistues, por nuk pėrjashtohen devijimet. Nė disa pjesė pritet qė ai tė vendoset mbi shinat e trenit. Maketi pėr Bulevardin kryesor tė Tiranės do tė publikohet sot, ku do tė shpallet dhe projekti fitues. Megjithatė, ėshtė e sigurt tashmė, qė Pallati i Drejtėsisė do tė jetė pjesė e projektit dhe do tė ngrihet nė ish-magazinat e Stacionit tė Trenit, ndėrsa ky i fundit do tė zhvendoset nė hyrje tė Tiranės, tė paktėn, sipas deklarimeve nga Bashkia. Punimet e para njėkohėsisht dhe prishjet do tė nisin nga tregu pranė Stacionit tė Trenit. Edhe pse janė tė vetėdijshėm pėr prishjen, banorėt qė kanė shtėpitė aty shpresojnė te pėrfitojnė nga ndėrtimi i Bulevardit ne kėtė zonė. Pėrgjatė gjurmės qė tė ēon pranė Lumit tė Tiranės nė Paskuqan, thuajse tė gjithė kanė dėgjuar pėr projektin e Bulevardit kryesor. Banoret qė dikur e konsideronin veten nė periferi tė kryeqytetit tani thonė se do tė jenė pranė qendrės. Madje, kohėt e fundit, vlera e tokės dhe e apartamenteve nė kėtė zonė ka filluar edhe rritjen e ēmimit. Me shpalljen e projektit fitues do tė mėsohet edhe zhvillimi i kėsaj zone, mė pak e prekur nga ndėrtimet. Sa pėr punimet ne terren nuk ka datė pėr nisjen e tyre, megjithėse dihet qė ky ka qenė njė nga prioritet e kryebashkiakut aktual qė e ka theksuar para se ati tė zgjidhej nė krye tė pushtetit vendor pėr Tiranėn duke shprehur sigurinė pėr pėrfundimin e tij brenda mandatit 4-vjeēar.
  Konkursi do tė jetė i hapur pėr tė gjithė qytetarėt qė janė tė interesuar. Pas prezantimit nga studio, maketet do tė ekspozohen nė hollin e Pallatit tė Koncerteve, ndėrkohė qė mė datė 9 Mars, nė orėn 12.00, juria do tė shpallė projektin fitues.

  Pyetje pėr Bashkinė…

  Fotot qė na u shpėrndanė dje me email nga bashkia tregojnė njė Tiranė europiane, dhe imazhe tė njė qyteti tė mirėfilltė urban. Por nga fotot me ngjyra, te bėrja realitet e ndryshimeve, ka nė mes njė det tė tėrė! Dhe njė sėrė vendimesh qė Bashkia i ka marrė me kokė tė vet pa pyetur askėnd deri mė sot, e qė pėr fat tė keq, janė vendime qė nuk kanė bindur as mė optimistėt e kėtij qyteti, si pėr shembull projekti pėr qendrėn e Tiranės…
  Pėr kėto arsye, dhe sidomos ngaqė Bashkia e Tiranės nuk preferon tė jetė maksimalisht transparente me median opozitare, ne po botojmė mė poshtė disa pyetje pėr tė cilat, lexuesit tanė kanė nevojė tė dinė pėrgjigjet:


  1. Mbi ēfarė kriteresh janė pėrzgjedhur anėtarėt e huaj dhe ata shqiptarė nė kėtė juri qė do tė vendosė pėr ndryshime thelbėsore pėr kryeqytetin?
  2. Ligji pėr informimin publik, ligji pėr pushtetin vendor dhe njė sėrė aktesh tė tjera nėnligjore kėrkojnė qė publiku tė jetė pjesėmarrės nė vendimarrje tė rėndėsishme pėr qytetin ku jetojnė. Pse Bashkia ka shpallur vetėm njė ditė kohė nga ekspozimi i propozimeve nė shpalljen e fituesit?
  3. Sa u kushton qytetarėve tė Tiranės i gjithė procesi i pėrzgjedhjes sė anėtarėve tė jurisė dhe cila ėshtė kosto e gjithė konkursit ndėrkombėtar?
  4. Si do tė zgjidhen problemet me pronėsinė nė hapėsirėn ku pritet tė ndėrhyhet?  Juria
  Giles Robin Dolphin
  Ish-Kryeurbanist nė Londėr dhe Autoritetin e Lartė. Mė 13 janar 2012, ai doli nė pension si Kryeurbanisti i Kryebashkiakut tė Londrės, si pėrgjegjės pėr pregatitjen e Planifikimit Urban tė Londrės dhe kėshilltar i Kryebashkiakut aktual, Boris Johnson, dhe kryebashkiakut tė mėparshėm, Ken Livingstone, pėr gjithė planifikimin dhe ēėshtje nė lidhje me tė (si plan urban, masterplan dhe struktura tė planifikimit urban). Mė 16 janar 2012 mori Ēmimin e Planifikimit Urban nė Londėr, “Pėr kontributin e dhėnė nė Planifikimin e Shkėlqyer nė qytetin e Londrės.

  Filip Rode
  Drejtor ekzekutiv i Shkollės Ekonomike nė Londėr pėr Qytetet dhe i Shoqėrisė sė Kėrkimeve tė Larta ku aktualisht drejton Forumin e Drejtorėve nė Qendrėn Kėrkimore tė Shkollės Ekonomike nė Londėr. Rode u emėrua Kėshilltar i Liderėve pėr Shtimin e Gjelbėrimit (LSG) nė vitin 2011, e cila ėshtė shoqatė globale e qyteteve, rajoneve, vendeve dhe korporatave.

  Daniel Libeskind
  Krye Arkitekti i Studios “Daniel Libeskind” nė SHBA Daniel Libeskind, i diplomuar pėr Arkitekturė, dhe master. BDA AIA, ėshtė njė nga arkitektėt dhe dizenjuesit me te njohur ndėrkombėtarė.

  Prof. Dr. Sarah Whiting
  Dekane e Shkollės sė Arkitekturės nė Universitetin Rice, SHBA njė nga qendrat e grupeve tė interesit pėr arkitekturė qė bashkon njė nga platformat mbi praktikat e projektimit pėrmes kėrkimeve nė subjektet e pėrbashkėta tė arkitekturės.

  Prof. Dr. Agron Lufi
  Pedagog nė fakultetin e Arkitekturės, nė Universitetin e Tiranės

  Apollon Bace
  Drejtor i Institutit tė Monumenteve tė Kulturės.

  Flamur Kuēi
  Kėshilltar i Kryeministrit Berisha dhe urbanist i njohur.

  Ulrike Bega
  Kėshilltare e Kryetarit tė Bashkisė, Shqipėri.

  Njė prezantim i shkurtėr i studiove pjesėmarrėse nė kėtė konkurs:

  AS & P – Albert Speer & Partners
  E ka selinė nė Frankfurt mbi Main nė Gjermani dhe Shangai nė Kinė. Kjo studio ndėrvepron me metoda rinovuese nė arkitekturė, urbanistikė dhe transport prej mbi 40 vjetesh nė planifikimin ndėrkombėtar dhe ngritje pėrvoje. Punimet kryesore janė: Master plani “North Bund”, Shangai, Kinė; Master plani A 101, Pjesa perėndimore, Moskė, Rusi; Master Plani Urbanistik i Qendrės sė Kolonjės, Gjermani.

  CinoZuēi Architetti
  Ėshtė njė nga studiot mė tė njohura nė arkitekturė dhe zyrė e planifikimit urban nga Milano, Itali. Studioja ėshtė duke kėrkuar nė vijim pėr zgjidhje hapėsinore tė jetės bashkėkohore nė kontekstin e ndryshimit tė shpejtė dhe tė hollėsishėm nė sfondin evropian.
  Punimet kryesore janė: Master Plani i Kornaredos, Lugano, Zvicėr, Zona Formale Industriale Junghans, Giudeēa, Venecia, Itali, porti i vjetėr EpanoSkala nė Mytilene – Lesbo, rikualifikimi Alfa Romeo – NuvoPortello – Milano, KeskiPasila nė Helsinki.
  Dar Al-Handasah (Shair and Partners)
  Ka qenė njė nga studiot e para pėr planifikimin, hartimin dhe zbatimin e projekteve tė zhvillimit nė Lindjen e Mesme, Afrikė dhe Azi qė nė f+illim vitin 1956. Sot ajo ka konsulencė globale me 43 zyra nė 30 vende tė njohura pėr identifikimin e problemit, skica tė gatshme, cilėsi pėr shpėrndarjen nė kohė dhe ekspertizė multidisiplinore.Punimet Kryesore, Oqyana (Segmenti Botėror Australi Azi), Dubai, UAE; Master Plani Bonny nė Nigeri; Aeroporti Sharm El-Sheik nė Egjipt.


  GMP – Gerkan Marg & Partners
  U themelua nė vitin 1965. Sot pėrfshin mbi 500 punonjės nė 10 qendra nė Gjermani dhe mbarė botėn. Ajo ka demonstruar kompetenca urbanistike me propozimet e tyre vizionare pėr “Shtutgart 21″ Deutsche Bahn, HafenCity Hamburg, si dhe master planin urban tė Bukureshtit nė Romani dhe shumė projekte urbane nė Kinė, si plani nė Lingang, qytet i ri me 800 000 banorė. Punimet kryesore janė: Aeroporti Berlin-Tegel; Rindėrtimi i Stadiumit Olimpik nė Berlin; Stacioni kryesor i trenit nė Berlin Lingang,; Ekspozitė dhe qendra tė organizimit tė kongreseve nė Nanning & Shenzhen, Kinė; Muzeu Kombėtar nė Bixhing etj.

  Arkitektėt GrimshaW
  Firma u hap nė vitin 1980 nga Nicholas GrimshaĖ, e cila ishte njė nga pionieret e arkitekturės me teknologji tė lartė. Praktika u shndėrrua nė Partneritetin e vitit 2007 dhe operon nė mbarė botėn me zyrat e saj nė Nju Jork, Londėr, Melburn dhe Sidnei duke punėsuar njė personel prej mbi 250 punonjės. Portofoli ndėrkombėtar Grimshaė mbulon gjithė sektorėt kryesorė dhe u nderua me mbi 150 ēmime ndėrkombėtare pėr planifikim. Punimet kryesore:Terminali Ndėrkombėtar Uoterlu, Londėr; Stacioni i Pedingtonit: Faza e Parė e Rikualifikimit, Londėr,; Aeroporti Stansted – Generation 2, Masterplani, Londėr,; Projekti Eden, Cornuoll, B; Aeroporti Heathroė Pier 4A, Terminali A2 Concourse B; Londėr, MB.

  KCAP Arkitektė & Urbanistė
  KCAP Urbanistė dhe arkitektė ėshtė njė studio holandeze me seli nė Rotterdam (Holandė), Zyrih (Zvicėr) and Shanghai (Kinė) pėr arkitekturėn, krijimin e hapėsirave urbane dhe urbanistikėn, e themeluar nė vitin 1989. Punimet kryesore: Hafencity nė Hamburg (Gjermani); Masterplani Strategjik Perm 2020 (RS); vizioni pėr Aeroportin Schiphol tė Amsterdamit;Vizioni Strategjik nė Bruksel 2040; Parku Olimpik Jugor, Bixhing, Kinė, 2009; Kuadri i trashėgimisė sė masterplanit, Londėr, Angli.

  Studio West 8
  West 8 ėshtė njė nga zyrat e themeluara nė vitin 1987 qė ka fituar ēmimin ndėrkombėtar tė planit urbanistik dhe arkitekturės urbane. Kjo studio ka njė ekip ndėrkombėtar prej 70 arkitektė, urbanistė, arkitektė dhe inxhinierė si dhe inxhinier multidimensional. Zyra kryesore Ėest 8 e ka selinė nė portin e Roterdam-it, dhe ka tre filiale nė Belgjikė, Nju Jork dhe Toronto. Punimet kryesore:Schouėburgplein nė Rotterdam (Holandė), Borneo Sporenburg nė Amsterdam (Holandė), Chisėick Park nė Londėr (MB); Guvernatorėt e Island-it nė Neė York, SHBA; Projekti pėr Skelėn nė Toronto, (Kaliforni); Playa de Palma nė Majorka (Spanjė) Parku Linkoln nė Majami (SHBA).

  Think Pink! Say NO to breast cancer!
  Likes Dying_Poet liked this post

 2. #2
  βeℓℓe ā๓e Avatari i Love
  Anėtarėsuar
  May 2010
  Vendndodhja
  uith maj bejbi ^_^
  Postime
  8,429
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  26
  Rrespekti
  25

  Gabim 7 projektet pėr bulevardin e ri, Basha: Nis ndėrtimi i Tiranės sė shekullit XXI

  Detajimi i maketeve tė firmave ndėrkombėtare. Sot shpallet fituesi.

  Shtatė studio prezantuan dje nė ambientet e Akademisė sė Arteve projektet e tyre pėr zgjatimin e bulevardit dhe lumit tė Tiranės. Fituesi shpallet sot nė orėn 12:00. Bulevardi i ri do tė ketė njė gjatėsi 1.7 km, ndėrsa ėshtė parashikuar edhe zhvillimi i sipėrfaqes pėrreth saj nė plot 132.8 hektarė. Shtatė studiot e arkitekturės prezantuan edhe njė masterplan pėr rehabilitimin e lumit tė Tiranės me gjatėsi 6.7 km, zhvillimin e zonės pėrreth si dhe propozime pėr zhvillimin e zonės deri nė Paskuqan.

  Studio “DAR Group Turqi & Mbretėri e Bashkuar”


  Maketi i studios “DAR Group Turqi & Mbretėri e Bashkuar”


  Vizioni i kėsaj studioje tregon njė mundėsi pėr Tiranėn qė tė jetė njė Tiranė e gjelbėr. Ajo propozon qė hapėsira e gjelbėr t’i pėrgjigjet ēdo kėrkese tė qytetit, madje tė konceptit tė zhvillimit tė tij ekonomik. Janė sjellė tė gjitha nė formė tė integruar dhe pjesa veriore e Tiranės do ta krijojė kėtė mė sė miri duke ditur qė ajo zonė pret pėr t’u zhvilluar sė bashku me lumin e Tiranės, qė pėrmban kėtė potencial. Bulevardi ėshtė parashikuar tė ketė dy parqe liqenore dhe tė gjitha detajet janė kėtu. Pėrsa i pėrket lumit, ai shihet si njė mundėsi mė shumė pėr biznesin qė tė shtrihet pėrreth tij duke i dhėnė kėsaj zone njė dimension ekonomik. Projekti i studios “DAR Group&United Kingdom” inkurajon njė ekonomi tė re pėr Tiranėn dhe veriu i saj, pėrfshihet nė kėtė koncept pėr qytetin. “Natyrisht, jemi treguar tė kujdesshėm pėr tė integruar tė gjitha kėto elemente nė veriun e Tiranės, ashtu siē jemi treguar tė kujdesur edhe pėr transportin publik nė tė gjithė zonėn”, sqaruan pėrfaqėsuesit e studios. Sipas tyre, nė lidhje me transportin dhe me infrastrukturėn, do tė jenė tė gjitha mundėsitė mė tė mira qė qyteti do tė ketė nesėr, tė cilat do tė lidhen domosdosmėrisht me lumin e Tiranės. Nė kėtė zonė ėshtė parashikuar kampus universitar, njė galeri ekspozimi dhe nė kėtė pjesė tė qytetit inkurajohet pėrdorimi i mjeteve alternative tė transportit. “Ne e shohim kėtė bulevard jo vetėm si njė zonė tė gjelbėr qė lidhet me liqenet, por edhe si njė zonė aktive jetese duke i pasur tė gjitha shėrbimet e njė qyteti modern”, thanė pėrfaqėsuesit e studios.


  Studio “West 8 – Holandė”


  Maketi i studios “West 8 - Holandė”

  Propozimi i kėsaj studioje ėshtė pėr zgjerimin e bulevardit. Synimi ėshtė krijimi i njė bulevardi tė ri pėr qytetarėt e Tiranės, i cili do tė jetė njė plan qė do tė zbatohet e ndikojė direkt nė cilėsinė e jetės, duke e kthyer nė njė hapėsirė publike qė mund tė shfrytėzohet e shijohet e pėrmirėsojė imazhin e qytetit. Po ashtu mendohet pėr zgjerimin e bulevardit dhe mėnyrėn se si do tė konceptohet, gjė e cila do tė realizohet brenda njė periudhe tė shkurtėr kohore. Lumi dhe Parlamenti do tė jenė pjesė kėtij projekti dhe qytetarėt e Tiranės do t’i gėzohen peizazhit qė do t’u ofrohet duke menduar njėkohėsisht edhe pėr mėnyrėn se si kjo do tė realizohet. Projekti synon tė identifikojė nė nxjerrjen nė pah tė veēorive qė karakterizojnė bulevardin, duke synuar tė bėhet mė e mira pėr qytetarėt. “Ne synojmė gjithashtu pėrmirėsimin e sistemit tė transportit dhe lehtėsimin e trafikut. Sė pari synojmė pastrimin e lumit, dhe kjo do tė jetė diēka pozitive, pėr cilėsinė e peizazhit dhe pėr integrimin e Unazės”, thanė pėrfaqėsuesit e studios. Janė parashikuar hapėsira tė gjelbra, si dhe rrugė pėr ēiklizėm. Njė element tjetėr me rėndėsi pėrsa i takon transportit, ėshtė parashikimi i njė stacioni treni. Pėr biēikletat do tė ketė korsi tė veēanta. “Aksi mė i gjatė qė do tė sjellė pėrfitime pėr Tiranėn dhe do tė jetė njė shesh urban, do tė konsiderohet pjesa nga Teatri i Operas dhe Baletit deri te Pazari. Do tė ketė njė monument tė ri nė qendėr tė bulevardit, do tė jetė njė formė e re demokratike. Nė zgjerimin e bulevardit do tė ketė njė element tė ri dhe do tė ketė njė lidhje me monumentet simbolike, si p.sh. Skėnderbeu.


  Studio Grimshaw Architects – mbretėri e bashkuar


  Maketi i studios Grimshaw Architects - Mbretėri e Bashkuar

  Elementi kryesor i pėrfshirė nė projektin e kėsaj studioje ėshtė synimi nė rritjen e mirėqenies sė rrugėve, duke e kthyer Tiranėn nė njė qytet tė ri, me mė shumė gjelbėrim. Elementi dytėsor janė institucionet publike, ndėrtesat kryesore, qė ėshtė edhe vendi ku fokusohen qytetarėt. “Tjetra ėshtė shtrirja deri nė Paskuqan, njė zonė bujqėsore e kulturore, duke i dhėnė asaj gjelbėrim, ndėrtesa tė vogla dhe shndėrrimin e saj nė njė qytet. Qėllimi ynė ėshtė vendosja e parametrave dhe mėnyra se si shkojnė punimet, dizajni qė pėrdoret duke u bazuar nė investimet me atė qė ka mė shumė rėndėsi, me teknologjinė”, thanė pėrfaqėsuesit e studios. Sipas tyre, lumit tė Tiranės do t’i kushtohet rėndėsi nė ēdo element, florės e faunės sė tij, shndėrrimin e tij nė njė lum mė tė ri e tė pastėr. Do tė krijohet mundėsia qė Tirana tė jetė njė vend tėrheqės pėr turistėt dhe banorėt e saj. “Do tė shikohet se si kjo do tė japė rezultatet e saj dhe se si do tė ndikojė nė krijimin e mundėsive tregtare. Njė pikė e rėndėsishme ėshtė ajo qė ne duhet tė bėjmė njė lidhje mes asaj qė ėshtė e re dhe asaj qė ėshtė e vjetėr, duke u fokusuar fillimisht nė problematikat e tyre”, thanė pėrfaqėsuesit e studios. Elementi i dytė, sipas tyre, ėshtė “Pallati i Drejtėsisė”, i cili, sipas hapėsirave qė do zė, shihet si njė pjesė e rėndėsishme e projektit.


  Studio Cino Zuchi Architetti – Itali


  Maketi i studios Cino Zuchi Architetti - Itali

  “Parku qė shkon pėrmbi lumin deri nė Liqenin Artificial, sipas projektit tė kėsaj studioje, do tė pėrfshijė parqe tematike nė pjesėn veriore dhe parqe argėtuese ēlodhėse. Bulevardi konceptohet me dy anė, nė pjesėn e djathtė tė qytetit ka njė bulevard tė drejtė, njė shėtitore tė drejtė me dyqane, me elemente tė cilat janė pėrballė rrugės. Nga ana e majtė mund tė ketė njė shteg mė tė valėzuar, me funksione tė ndryshme, dhe ideja ėshtė qė kėto dy anė tė mbahen tė lidhura me njėra-tjetrėn dhe tė japin cilėsi mjedisore tė hapėsirės pa cenuar kėtė strukturė ekzistuese tė bulevardit. Sa i pėrket Unazės, ajo do tė ketė lidhje me rrugė tė vogla dhe jo drejtpėrdrejt me autostradėn, duke e konsideruar urbane. “Ne propozojmė dy linja tramvaji, njėra qė shkon veri-jug pėrreth parkut, dhe tjetra lindje-perėndim, e cila ėshtė saktėsisht nė mes tė pjesės ekzistuese. Kemi njė linjė autobusėsh, ideja ėshtė tė kemi dy linja”, thanė pėrfaqėsuesit e firmės. Po kėshtu ata kanė konceptuar superblloqet, tė cilat nėnkuptojnė se nė rrugėt kryesore nuk do tė preken “hapėsirat e jetuara”. ”Pra, nė kėto rrugėza tė vogla do tė kemi kėmbėsorė, biēikleta e grimca tė jetės sė pėrditshme. Ēdo bllok mund tė ketė njė ndėrtesė tė vogėl, qoftė edhe nėn tokė, pėr tė shėrbyer pėr nevojat lokale tė parkimit nė tė ardhmen nė Tiranė”, thanė pėrfaqėsuesit e firmės. Sipas tyre, pjesa kryesore e bulevardit ėshtė njė piacė me njė shatėrvan nė mes. Kėtu do tė ketė linja tramvaji, ku do tė jetė edhe Bashkia e re, duke krijuar njė hapėsirė publike, ku shumė veprimtari mund tė zėnė vend. Bulevardi ka pamje nga lumi. “Ne do ta rikthejmė Liqenin nė pėrmasat e tij origjinale dhe Liqeni do tė jetė njė aspekt i rėndėsishėm i jetės nė qytet. Shpresojmė qė Tirana tė ketė njė sens urban”.


  Studio Gerkan, Marg & Partners – Gjermani


  Maketi i studios Gerkan, Marg & Partners - Gjermani

  Ideja kryesore e projektit ėshtė ideja pėr tė kombinuar Parkun e Liqenit nė jug dhe parkun e veriut, me liqenin e Paskuqanit. “Kėto tė dyja duhen lidhur me njėri-tjetrin. Ideja tjetėr ėshtė krijimi i “gishtėrinjve urbanė”, tė cilėt tė ēojnė pėrpara strukturėn e qytetit, nga jugu nė veri dhe duhet qė kėto “gishtėrinj” t’i ndėrlidhim me “gishtėrinjtė” e gjelbėr. Kjo ėshtė gjėja mė e rėndėsishme e njė kryeqyteti tė gjelbėr, ndėrlidhja e gjelbėrimit me qytetin, duke i dhėnė cilėsi e unikalitet qytetit”, thanė pėrfaqėsuesit e studios. Unaza ėshtė pozicionuar jo shumė nė veri, por nė jug tė lumit, pėr tė ulur trafikun. Fillestar do tė jetė aksi i bulevardit, pastaj unaza e dytė, qė lidh qytetin dhe mė pas unazėn e tretė, qė lidh gjithė lagjet. Projekti parashikon njė sistem treni tė lehtė qė lidh stacionin hekurudhor ekzistues me qendrėn e Tiranės. Ėshtė organizuar sistemimi i trafikut pėr tė gjitha lagjet, tė gjitha lidhen sė bashku. Bulevardi nuk ėshtė parashikuar tė jetė shumė i gjerė, lagjet gjithashtu nuk do tė jenė tė ndara. Nė mes do tė kėtė njė brez 80 metra tė gjelbėr, qė ka funksione nga mė tė ndryshmet, nė fund pėrfundon te lumi i Tiranės, ku hapet vendi kulturor. Mė tej janė zonat e ujit qė freskojnė, pastaj zona e tregut nė fillim tė bulevardit si dhe vendet e lojėrave pėr fėmijėt. Janė parashikuar zonat argėtuese, ēlodhėse, restorante. Parku i Paskuqanit ėshtė njė tjetėr hapėsirė e gjelbėr, mund tė ndėrtohet edhe Muze i Shkencave. “Lumit do t’i japim funksionet qė ka pasur dhe do tė vendosen aktivitete tė ndryshme kulturore. Nė pėrgjithėsi qyteti ka njė kombinim tė mirė tė dendėsisė dhe zonave tė gjelbra”, thanė pėrfaqėsuesit e firmės.


  Studio Kees Christianse & Partners – Holandė


  Maketi i studios Kees Christianse & Partners - Holandė

  Njė mozaik qė ndėrthur zgjatimin e bulevardit dhe rigjallėrimin e lumit tė Tiranės. Parku i ri do tė jetė zemra e qytetit. Ky ėshtė vizioni i studios KCAP. Do tė punohet me njė profil asimetrik, parku ėshtė nė tė majtė, bulevardi ėshtė nė tė djathtė. Ėshtė planifikuar njė linjė tramvaji dhe dy linja trafiku. Gjithashtu parashikohet njė qendėr tregtare shqiptare, qė ėshtė njė qendėr administrative e re, njė universitet, njė stadium kombėtar. Kjo zonė do tė kthehet nė njė zonė tė zhvilluar tregtare.
  Aty ku bulevardi dhe lumi ndėrlidhen, do tė krijohet njė qendėr bosh, njė park garazhi qė lidhet me unazat e reja dhe ēatia e tij duhet tė jetė njė si tip sheshi, e cila i lidh zonat e ndryshme qė ndodhen aty. Do tė ketė njė sėrė ndėrhyrjesh nė lumin e Tiranės. Do tė sigurohet profili i tij, nė mėnyrė qė tė jetė i siguruar pėrsa u pėrket pėrmbytjeve, tė bėhen shtrate lumesh mė tė gjerė, tė lidhet me unazat qė do pozicionohen nė veri, qė lumi tė jetė afėr qytetit pa qenė nevoja pėr barriera infrastrukturore. Ai duhet tė lidhet me bulevardin qė tė mos ketė barriera mes lumit dhe bulevardit. Gjithashtu duhet tė bėhet njė park lumor. Janė rezervuar tri vende nė tė cilat mund tė krijohen vende purifikuese pėr ujin, vende ku mund tė notohet, gjithashtu mund tė jenė parqe argėtimi dhe pushimi. Tė gjitha kėto gjėra. tė kombinuara qė krijojnė kuadrin e peizazhit: bulevardin, ballkonin, sheshin lumor, kėto kombinohen nė njė mėnyrė tė pėrshkallėzuar.


  Studio Albert Speer & Partners – gjermani


  Maketi i studios Albert Speer & Partners - Gjermani

  Projekti ėshtė konceptuar qė qytetin ta vendosė mes dy poleve tė gjelbra, njė nė jug dhe nė veri me peizazh tė ri. Bulevardi do tė jetė urė lidhėse, shtyllė kurrizore e kėtyre dy poleve. Parku i Madh i Tiranės nė jug do tė konsiderohet si njė kopsht britanik, pastaj vjen sheshi “Nėnė Tereza”, pastaj bulevardi “Dėshmorėt e Kombit”, gjithashtu njė tipar klasik, mė pas kemi sheshin “Skėnderbej”, bulevardin klasik “Zogu i Parė”. Pallati i Drejtėsisė mund tė ishte njė tipar i kėtij bulevardi tė ri. Po kėshtu, parku i ri i qytetit do t’i japė njė cilėsi tė re atij. Ėshtė njė park me funksione ēlodhėse, rikrijuese, me disa objekte ujore. ”Nė anėn lindore kemi vendosur tė sugjerojmė pėrdorim rezidencial, nė veri kemi programin e objekteve kulturore qė pėrshkruhet nė termat e referencės pėr tė krijuar njė zonė kulturore. Do tė ketė njė kthesė tė madhe tė bulevardit qė takon te Liqeni dhe pylli nė anėn e veriut. Hapėsira e lumit ėshtė quajtur hapėsira urbane e lumit. Kemi vendosur tė ndėrtojmė dy anė, dy krahė, njėri shtrati natyror i lumit, pastaj shikoni qė aty ka korridore tė gjelbra dhe shtrati i modeluar i lumit. Kjo ėshtė zona ku mendojmė se duhen ndėrtuar apartamente nė tė ardhmen”, thanė pėrfaqėsuesit e studios. Sipas tyre, Biblioteka do tė jetė nė kryqėzim dhe do tė shėrbejė gjithashtu njė pikė dalluese e qytetit. Sheshi “Skėnderbej” ėshtė konceptuar si thelb, kurorė e qytetit.
  Burimi: Panorama


  .................................................. .................................................. ...................... ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ The greatest show after the BigBang.... you & i ღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒღ
  Likes Dying_Poet liked this post

 3. #3
  Anėtar i Nderuar Avatari i flowmaster
  Anėtarėsuar
  Nov 2011
  Vendndodhja
  Duke dremitur nen nje peme ulliri..
  Postime
  2,200
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1227

  Gabim Pe: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Me behet qejfi per kete projekt..shume mire.
  Duhen projekte te tilla qe qeveritaret tane te abuzojne cikez me fondet se ngelen duke lypur anes Lanes nga qe skane cti cojne femijeve ne darke. Shteti duhet ti ndihmoj me ndihma humanitare pushtetaret tane sepse po jetojne ne skamje. Eshte nje realitet i hidhur qe po ndeshet cdo dite.

  “Much silence and a good disposition, there are no two works better than those.”

 4. #4
  Catch me if you can... Avatari i GLOOM
  Anėtarėsuar
  Apr 2011
  Postime
  15,685
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1344

  Gabim Pe: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Keshtu te bukura si projekte,por duan edhe zbatim ama...

  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 5. #5
  oNcE... Avatari i Soulmind
  Anėtarėsuar
  Dec 2011
  Postime
  4,993
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  5586

  Gabim Pe: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  AND THE WINNER IIIIIIIIIIISSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS:
  'DAR' dhe 'Grimshaw', dy fitues-it per 'Bulevardin dhe lumin e Tiranes'

  VIDIO E PARE ESHTE PREZANTIM I PROJEKTEVE TE SIPERMENDURA
  Prezantimi i projekteve per zgjatimin e Bulevardit dhe lumit Tirana - YouTube

  FITUESI:
  BASHA LULZIM PER ZGJERIMIN E BULEVARDIT - YouTube


 6. #6
  Marakli Krapit Avatari i Quku
  Anėtarėsuar
  Mar 2009
  Postime
  4,689
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  3
  Rrespekti
  2025

  Gabim Titulli: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Mu me ma fal shpin ne tiran ma kan fut ka klimen ma kot qe egziston.

  (Æ`*•.ø♥La Ilahe Ilallah Muhammeden ReesulAllah ♥ø.•*“Æ)
  Mendume se barku mbushet,
  Me mish e makarona,
  Kjo ishte lumtunia.!
  Dikur, andrrave tona...

 7. #7
  Anėtar i Nderuar Avatari i flowmaster
  Anėtarėsuar
  Nov 2011
  Vendndodhja
  Duke dremitur nen nje peme ulliri..
  Postime
  2,200
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  1227

  Gabim Pe: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Ta gezoj projektin se zbatimi zor..
  Mu kujtuan ato projektet e Rames..

  “Much silence and a good disposition, there are no two works better than those.”

 8. #8
  мαи ωιтн α мιѕѕιои Avatari i Loverboy
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  WorLd 0f dReAms
  Mosha
  30
  Postime
  13,303
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  2434

  Gabim Titulli: Maketet pėr zgjatimin e bulevardit dhe rehabilitimin e Lanės

  Lexova gabimisht titullin ne fillim, sikur "MEKATET"

  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •