Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 14 nga 14

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Gjermania ėshtė njė komb arrogant

 1. Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,104
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  5509

  Jump to Comments

  Gjermania ėshtė njė komb arrogant

  13 Comments by AnGeLiC Published on 19-05-2017 15:41

  “Njė vit mė parė, Gjermania rezultonte se ishte ‘vendi mė i mirė’ sipas klasifikimit tė Wharton School, e Universitetit tė Pensilvaniė. Klasifikimi bazohej nė kritere tė ndryshme mbi prirjet sipėrmarrėse, pushtetin, cilėsinė e jetės, e tė tjera. Megjithatė, pėr njė numėr nė rritje gjermanėsh, gjėja mė e rėndėsishme ishte ajo qė konfirmonte imazhin, qė ata e kishin tashmė pėr vendin e tyre”. Kėshtu hapet njė artikull-polemikė nė revistėn amerikane Foreign Policy, nė lidhje me Gjermaninė, me titull “Gjermania ka njė problem arrogance” dhe autor Paul Hockenos.

  “Qoftė kur bėhet fjalė pėr imigrimin apo prodhimin industrial, politikat fiskale apo energjitė e rinovueshme, gjermanėt janė gjithmonė tė bindur se ata, dhe vetėm ata, dinė mė shumė se tė tjerėt. (…) Nė gjermanisht, ky fenomen pėrmblidhet me fjalėn: ‘Besserwisserei’, pra njė sjellje e tipit “e di unė mė mirė”, qė vetė gjermanėt e pranojnė, nė njė farė kuptimi, qė e kanė tipar kulturor tė lindur.

  ‘Besserwisserei’ mund tė jetė edhe njė tipar kulturor me rrėnjė shekullore, por Gjermania ka mė shumė fuqi sot, mbi tė gjitha nė Bashkimin Europian, se sa nė cilėndo epokė tjetė, me aq sa mbahet mend. (…) Pjesa tjetėr e Europės, me siguri e ka vėnė re qė gjėrat bėhen gjithnjė e mė shumė sipas mėnyrės gjermane, edhe kur ėshtė e diskutueshme – apo siē thonė kritikėt e vendeve tė tjera, evidente – se mėnyra gjermane nuk ėshtė mė e mira. Pyetja e madhe pėr tė ardhmen e Europės ėshtė, nėse edhe gjermanėt, herėt a vonė, do tė vetėdijėsohen. (…) Akuzat pėr egoizėm dhe sjellje arbitrare janė relativisht tė reja. Mes viteve 1949 dhe 1990, Republika e Bonit, Gjermania Perėndimore, ishte reshtuar pėrulėsisht nė aleancėn perėndimore. (…) Sovraniteti i vendit nė periudhėn e pasluftės, mbahej nėn kontroll prej aleatėve perėndimore (dhe nė Lindje nga Bashkimi Sovjetik) dhe udhėheqėsit e saj pėrpiqeshin qė ta lironin pak e nga pak shtrėngimin pėrmes veprimeve dashamirėse. Dhe pikėrisht duke bėrė gjermanėt e mirė (dhe europianėt e mirė) ia dolėn qė tė bashkojnė Gjermanitė nė vitin 1990”.

  Pas njė periudhe pėrshtatjeje politike dhe ekonomike qė zgjati deri nė vitet 2000, Gjermania u shndėrrua nga i sėmuri i Europės, nė lokomotivėn industriale tė kontinentit. Nė tė njėjtėn kohė, gjermanėt filluan tė bėhen “gjithnjė e mė pedantė, dhe ta trajtojnė politikėn ekonomike si njė klub etik. Nuk ka shembull mė tė mirė pėr kėtė, se sa episodi i famshėm kur Merkeli ftoi nė mėnyrė shpėrfillėse, vendet e jugut tė Europės, qė tė administronin ekonomitė e tyre si njė amvisė e Suabisė: me zell, nikoqirllėk dhe plot burime. Mes reshtave – sugjeron Hockenos – lexohej ajo qė politikanėt e ndryshėm gjermanė, mė vonė e kanė thėnė me zė tė lartė, domethėnė qė e kundėrta e amvisės ishin europiano-jugorėt, dembelė dhe xhepashpuar”. / Pėrgatiti: bota.al

 2. Total Comments 13

  Comments

 3. #2
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,155
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  “Qoftė kur bėhet fjalė pėr imigrimin apo prodhimin industrial, politikat fiskale apo energjitė e rinovueshme, gjermanėt janė gjithmonė tė bindur se ata, dhe vetėm ata, dinė mė shumė se tė tjerėt. (…) Nė gjermanisht, ky fenomen pėrmblidhet me fjalėn: ‘Besserwisserei’, pra njė sjellje e tipit “e di unė mė mirė”, qė vetė gjermanėt e pranojnė, nė njė farė kuptimi, qė e kanė tipar kulturor tė lindur.

  Absulutisht jane nje popull i zoti dhe konstruktiv,abjektiv dhe realizues.
  Kete ata e deshmojne me fakte,me jeten dhe arritjen e vendit tyre.
  Normale mediat Amerikane ashtu do servirin se e shikojne si piken kundershtare ne Evrope.
  Likes Passion liked this post

 4. #3
  RDM33 Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3319
  Mund te japin pershtypjen por nuk jane arrogante.
  Jane shume te disiplinuar e te rrepte me veten ne rradhe te pare e pastaj rrjedhimisht edhe me te tjeret.
  Ka nje shprehje-Deutschland land der dichter und denker.
  Dmth, Gjermania vend i historianeve, shkrimtareve, dhe menduesve te medhenj qofshin shpikes apo filozofe.
  Pastaj me thoni nje tjeter vend ne bote qe brenda nje shekulli humb dy luftra boterore, i demshperblen te gjithe, e ndajne dysh per ta bere te parrezikshme, ne fund te shekullit ribashkohet dhe per 10 vjet e ben ddr njelloj si rfgj.
  Nderkohe duke qene gjithmone lokomotiva e europes.
  Edhe nese do ishin arrogante do tu falej
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!
  Likes Artin, Nikita, Jetesa liked this post

 5. #4
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  26,229
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Personalisht nuk kam kete opinion ...e kisha para 5 vitesh por kur mu desh te isha per nje kohe aty kuptova se i kisha paragjykuar...

 6. #5
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,083
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11145
  Do doja qe nje gjerman ( me ton Hitlerian) te me thosh te dua..te dua...qe te me dridhet leqet e kembeve
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 7. #6
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  26,229
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Do doja qe nje gjerman ( me ton Hitlerian) te me thosh te dua..te dua...qe te me dridhet leqet e kembeve
  Njoha nje vajze me Karin
  Sa i thashe ti ke nje emer qe ne gjuhen tone eshte i sikletshem....
  Ma dhiu shtriga...e di tha dhe qeshte
  Debilja
  Likes Nikita liked this post

 8. #7
  Anėtar Aktiv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  949
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  405
  Pėr mua gjermanet jane kombi mė i afte ne bote, per shkak se jane dhe kombi me i madh evropian.
  Ata mund tė japin me shumė se kaq, por kaq lejohen.
  Gjithashtu, ky komb po vjen drejt renies dhe shkrirjes.
  Likes Daisy liked this post

 9. #8
  sweet Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,240
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2905
  metoden e mesimdhenies nuk e kishin gje....
  Treat your self like a star!!!

 10. #9
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  26,229
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Kam nje histori kur isha ne alemania.
  Gjithe qejf e pordhe po pija cigare ne rruge...
  Isha me mikeshen time dhe ne nje moment u shkeput se po terhiqte lek te nje bankomat.
  Une eca e cik dhe po thithja me ende cigaren...kur e mbarova e hudha ne toke.
  Kur te me qaset nje surrat barbun...ueeeee sec me thosh.
  Une e kapa qe e kish per cigaren dhe i thoja ne anglisht - ku eshte koshi? Sheshi plot me bishta cigare me bishtin tim do merresh.
  Kjo mikesha po vinte dhe me fliste ne shqip - he mi po te propozon?
  Clesh propozimi mi...ky me shau me griu...
  Po tha ajo...ai me kish thene - vini ju te huajt e na qelbni qytetin
  Mizerja

 11. #10
  Dyrrah Avatari i Opium
  Antarėsuar nė
  Sep 2009
  Vendodhja
  Durres
  Postime
  858
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  30
  Ka ndjenje e superioritetit sepse ashtu e trajtojn veten ne krahasim me shm europian , me ka qelluar te jem me targa italia dhe sic dihet i urrejt , nuk me la gje pa shajt . Aty mu desh te tregoj origjinin e shqiptarit
  “Chi crede nel destino giustifica l'inerzia.”

 12. #11
  Anėtar i Respektuar Avatari i Daisy
  Antarėsuar nė
  Feb 2017
  Postime
  1,155
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  553
  Citim Origjinale Postuar nga Opium Shfaq Poten
  Ka ndjenje e superioritetit sepse ashtu e trajtojn veten ne krahasim me shm europian , me ka qelluar te jem me targa italia dhe sic dihet i urrejt , nuk me la gje pa shajt . Aty mu desh te tregoj origjinin e shqiptarit
  Se mos Kane respect shum per shqipet

 13. #12
  Dyrrah Avatari i Opium
  Antarėsuar nė
  Sep 2009
  Vendodhja
  Durres
  Postime
  858
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  30
  Citim Origjinale Postuar nga Daisy Shfaq Poten
  Se mos Kane respect shum per shqipet
  E di e di , por te pakten na e kan friken
  Nuk u ndante duke na shajt sikur te ishim italian :p
  “Chi crede nel destino giustifica l'inerzia.”

 14. #13
  Anėtar i ri Avatari i Tomka
  Antarėsuar nė
  Oct 2015
  Vendodhja
  Tirana ,Albania
  Mosha
  35
  Postime
  369
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  3
  Gjermonet arrogante? Nga e shpiket kte. Te thush per Francezet e anglezt hajde de ,por gjermonet jane popull shume i perulur qe i rrespektojne nacionalitet e tjera ndoshta me shume se cduhet. Une kam pas mundesine te njof dhe te punoj me gjermon dhe nqf se ka arrogant ne kte mes ishim ne "bythgrisurit shqiptar" ku sa e kapim pak veten nga ana financiare na vje era pordhe 3 km larg.
  Likes Monique liked this post

 15. #14
  plak gjufurrak Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,061
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  8082
  Ua hjeq kapelen

  Ne shekullin e fundit dy here jane shkaterruar me fund dhe sot perseri jane me te fuqishmit

  Gjyshet tona qe e mberrin luften e II thoshin: Burr i forte u kan gjermoni
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •