Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Klima ksenofobike nė SHBA, shumė emigrantė drejt Kanadasė

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,334
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Jump to Comments

  Klima ksenofobike nė SHBA, shumė emigrantė drejt Kanadasė

  4 Comments by NeVertiti Published on 17-02-2017 09:01
  Klima ksenofobike nė SHBA, shumė emigrantė drejt Kanadasė  Frika pėr pėrkeqėsimin e klimės sė ksenofobisė nėn presidencėn e Donald Trump-it po shtyn gjithnjė e mė shumė emigrantė nė SHBA tė kalojnė kufirin drejt Kanadasė.

  Duke sfiduar tė ftohtin e acartė shumė prej tyre kalojnė kufirin mes shtetit tė Dakotės sė Veriut dhe provincės kanadeze tė Manitoba-s.

  Korporata kanadeze e transmetimeve ka dokumentuar gjatė javės sė fundit rastet e disa azilkėrkueseve dhe atyre qė ndihmojnė nė trafikimin e tyre pėrtej kufirit. Pasi identifikohen nga policia kanadeze, ata dėrgohen nė qendrat kur shqyrtohet kėrkesa pėr azil.

  Agjencia pėr mikpritjen e refugjatėve nė Manitoba ka ndihmuar rreth 91 azilkėrkues nga 1 nėntori deri nė 25 janar, mė shumė raste nga ē'shėnohen normalisht nė njė vit. Bllokimi i pėrkohshėm i urdhrit tė Donald Trump-it qė ndalonte udhėtimet nga 7 vende myslimane, ka ofruar njė dritare pėr refugjatėt qė pėrpiqen tė hyjnė nė SHBA.

  Por organizata nė mbrojtje tė drejtave tė njeriut nė Kanada po pėrballen me njė fluks edhe mė tė madh azilkėrkuesish, tė nxitur pjesėrisht nga kontrasti mes pranimit tė refugjatėve sirianė nga qeveria liberale nė pushtet dhe retorikės kundėr tė huajve tė presidentit tė ri amerikan.

  Sipas Agjencisė sė Shėrbimeve Kufitare kanadeze mė shumė se 7 mijė azilkėrkues hynė nė Kanada nė 2016-n pėrmes kalimeve tokėsore nga SHBA-ja, rreth 63 pėrqind mė shumė se sa vitin e kaluar.

  / Top Channel

 2. Total Comments 4

  Comments

 3. #2
  Super Moderator Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,174
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  2853
  Rob do edhe Kanadaja
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 4. #3
  Administrator Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  26,432
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Kanadaja ka qene gjithnje nje nga pikesynimet e mia....por qe perhere kam gjetur ca motive mos shkulem nga ketu....ehhhh

 5. #4
  Supergirl Avatari i Nikita
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  21,099
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  11145
  Rremuje gjithandeeej.
  ............................ She's whiskey in α teαcup.

 6. #5
  Donatorė Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,905
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6068
  Emigrantet jane pasuri e pa dukshme. Kulturat e ndryshme jane horizonte te reja mes tyre.
  Por kur keta fillojne e nxjerrin ne pah superioritetin, ngjyren e ndryshme, imponimin e kultures se vet ne vendin prites, i gjithe pozitivitetit thehet ne nje mine me sahat. Ne nje moment o tjeter do pelcase.

  ps. Ne kanada nuk eshte ndryshe aspak, eshte vetem qeshtje kohe.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •