Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 6 nga 6

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Fluksi i emigrantėve, Italia kėrcėnon tė mbyllė portet

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,334
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10

  Jump to Comments

  Fluksi i emigrantėve, Italia kėrcėnon tė mbyllė portet

  5 Comments by NeVertiti Published on 07-08-2017 16:06
  Fluksi i emigrantėve, Italia kėrcėnon tė mbyllė portet  Ministrat e Brendshėm tė Gjermanisė, Francės dhe Italisė do tė takohen pėr bisedime urgjente nė Paris pas paralajmėrimeve tė Italisė se fluksi i emigrantėve nė vend ėshtė i papėrballueshėm.

  Italia ka kėrcėnuar se do tė mbyllė portet e saj dhe do tė ndalojė anijet e shpėtimit tė agjencive tė ndihmave tė marrin njerėz nga Libia. Mbi 500 mijė emigrantė kanė hyrė nė portet italiane qė nga viti 2014. Qeveria italiane ka kėrkuar reagimin e shteteve tė tjera tė Bashkimit Evropian pas mbėrritjes sė 12 mijė emigrantėve vetėm brenda dy ditėsh, javėn e kaluar.

  "Ajo qė po ndodh para syve tanė nė Itali ėshtė njė tragjedi nė zhvillim", tha komisioneri i lartė i OKB-sė pėr refugjatėt, Filipo Grandi. "Ky nuk mund tė jetė vetėm njė problem i Italisė" shtoi ai.

  Roja Bregdetare nė Romė, aktualisht koordinon misionet e shpėtimit nė zonė, por qeveria italiane tha se vende tė tjera evropiane duhet tė pranojnė njė numėr mė tė madh emigrantėsh qė vijnė nga Afrika. Komisioneri i BE-sė pėr emigrantėt, Dimitris Avramopulos ka premtuar mė shumė mbėshtetje financiare pėr Italinė dhe i kėrkoi vendeve tė tjera tė tregojnė mė shumė solidaritet.

  / Top Channel

 2. Total Comments 5

  Comments

 3. #2
  Moderatorė Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  6,518
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4790
  img-20170805-wa0013-jpg
  ...........
  pas kesaj fotos qe eshte simpatike do ju tregoj per nje realitet ne nje fshat afer meje .
  fshati ka 150 banore me nje moshe mesatare 60 vjecar.
  aty kan vendosur nje shtepi mikpritje per emigrantet plus hotelin e fshatit..
  deri ketu gjithcka ok, umanizem.. korrupsjon.. le ta quajme si te duam..
  fakt eshte qe emigrate jan 150 me nje moshe mesatare 35-40 vjec..
  klasat kan me shume te huaj po shume me shume se vendas e nrml ngaqe nuk din mire gjuhen e programi ishte sh i veshtire prinderit it kan vendosur per femijet te migrojne ne vendet afer.. pra edhe ato pak femije jan larguar..
  flitej me sh vetem ne dialejt tani ne ate fshat flitet ne sh gjuhe.. parqet jan mbushur me djem qe lozin neper telefin te markes fundit (gje qe cudit dhe ben te gjykohen keq nga vendasit) per mos te folur per plehrat apo qetesin per te cilen karakterizohej ky fshat...
  me kete dua te them qe nese do vazhdoj keshtu it ne nje kohe sh te shkurter do ket nje metamorfiz rracore..
  un jam e huaj dhe me te vertet nuk mendoj te jem rraciste por kuptoj dhe mendoj qe kan te drejte kur shikoj keto fakte... tashme it duhet te integrihen e jo te huajt..
  eshte nje levizje politike sh e piset ku per pak perfitime ne skllaverimin modern spo kuptojne qe kostoja eshte ne te vertete egzistenca e ketij populli...
  Heren e fundit u redaktua nga jana80; 07-08-2017 ne 17:12.
  Bisogna avere in sé il caos per partorire una stella che danzi.
  Likes NeVertiti liked this post

 4. #3
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,334
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10
  Perfundimisht Evropa i detyrohet qetesine qytetarve te saj.
  Bashkohem me mendimin e Janes mesiper.
  Eshte nje problem qe duhet te marre zgjidhje imediate.
  Dhe zgjidhja eshte ndalimi i tyre,ndalimi i kufinjeve.
  Heren e fundit u redaktua nga NeVertiti; 07-08-2017 ne 17:58.

 5. #4
  Moderatorė Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  6,518
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4790
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Perfundimisht Evropa i detyrohet qetesine qytetarve te saj.
  Bashkohem me mendimin e Janes mesiper.
  Eshte nje problem qe duhet te marre zgjidhje imediate.
  Dhe zgjidhja eshte ndalimi i tyre,ndalimi i kufinjeve.

  nuk behet ndalimi me mbylljen e kufijeve...sic edhe nuk ndihmohet asnje shtet ne nje shtet tjeter
  nese duan ti ndihmojne vertet duhet te heshtin se beri luftra per perfitime dhe ti ndihmojne ne shtepite e tyre ..
  tju japin nne dore te krijojne qetesin,rendin,shtetin, punen...
  keto shikoj un si te drejta themelore jo ti japesh nje pjate ushqim sot dhe ti trajtosh si lypes apo problem cdo cast..
  ne fund jan thjesht mjet perfitimi per pak individe ..
  Bisogna avere in sé il caos per partorire una stella che danzi.

 6. #5
  Kohe & Stine Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  32,334
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  6
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga jana80 Shfaq Poten
  nuk behet ndalimi me mbylljen e kufijeve...sic edhe nuk ndihmohet asnje shtet ne nje shtet tjeter
  nese duan ti ndihmojne vertet duhet te heshtin se beri luftra per perfitime dhe ti ndihmojne ne shtepite e tyre ..
  tju japin nne dore te krijojne qetesin,rendin,shtetin, punen...

  keto shikoj un si te drejta themelore jo ti japesh nje pjate ushqim sot dhe ti trajtosh si lypes apo problem cdo cast..
  ne fund jan thjesht mjet perfitimi per pak individe ..


  Drejt Jana por per kete eshte pergjegjse politika ne lobimet dhe interesat e pista te saj.
  Dhe jo qytetaret e ketyre vendeve.
  Pra vijme ne perfundimin qe individi ne te dy rastet eshte nje rekrutim loje n si atje ne lufte si ketu ne "paqe" .

  Prandaj politikat duhet ndryshuar,por deri sa te behet kjo gje ,le te bejne cte duan,ajo qe mua me intereson eshte mos kete me dyndje me masa emigrantesh te nje kulture tjeter mentaliteti tjeter dhe cdo gje ndryshe nga sa shekuj e shekuj Evropa rriti dhe mbolli.
  Nuk eshte e njejta gje si emigrimi mes te njejtes kultur pak a shume si ne dimension diametralisht te kundert si ne rastin konkret.
  Mendoj qe po u vazhdua keshtu do lindin rryma rraciste ku do kete destabilizim pse jo dhe luftra civile ne vijim.
  Likes jana80 liked this post

 7. #6
  Moderatorė Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  6,518
  Post Thanks / Like
  Forca e Rrespektit
  4790
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Drejt Jana por per kete eshte pergjegjse politika ne lobimet dhe interesat e pista te saj.
  Dhe jo qytetaret e ketyre vendeve.
  Pra vijme ne perfundimin qe individi ne te dy rastet eshte nje rekrutim loje n si atje ne lufte si ketu ne "paqe" .

  Prandaj politikat duhet ndryshuar,por deri sa te behet kjo gje ,le te bejne cte duan,ajo qe mua me intereson eshte mos kete me dyndje me masa emigrantesh te nje kulture tjeter mentaliteti tjeter dhe cdo gje ndryshe nga sa shekuj e shekuj Evropa rriti dhe mbolli.
  Nuk eshte e njejta gje si emigrimi mes te njejtes kultur pak a shume si ne dimension diametralisht te kundert si ne rastin konkret.
  Mendoj qe po u vazhdua keshtu do lindin rryma rraciste ku do kete destabilizim pse jo dhe luftra civile ne vijim.

  me se e vertete do te tregoj nje rast qe me ka lene ne mendime..
  nje nga emigrantet e rinj.. njeri qe vertet ngjante me shkoll dhe me kulture fliste 4 gjuh te huaja etj etj
  me pyeti nese kisha femije.. (lindi kjo pyetje pasi po pyeste per benefici fiscali)
  pas pergjigjes sime me tha.. (nrml nuk e dinte qe isha e huaj)
  ketij populli te mplakur, eu se vjeter nuk duhet ti besh lufte per ta pushtuar duhet ta mbushim me femije per ta marre nga rrenjet..
  ne fakt kishte te drejte .. ne 10 cifte it jan max 5 femije ..ne 3 cifte te huajsh jan 10 femije...
  dhe sdi ne ato do integrohen apo vendalit do pershtaten..
  pasi e keqja eshte se nese thua stop me je rraciste; nuk kupton te varferit; shkakun e luftrave eshte demode dhe je i klasifikuar negativisht nga shoqeria kur ca marrin guximin te thon qe stop tashme...
  Bisogna avere in sé il caos per partorire una stella che danzi.
  Likes NeVertiti liked this post

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •