Kompleksi - Ventus - Sport Center - Pishina
Duke shfaqur rezultatet 1 nga 10 e 10

Temė: Disa fjalė pėr atdheun...

 1. #1
  VIP Avatari i krutonja
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  gjithandej
  Postime
  542
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  53

  Gabim Disa fjalė pėr atdheun...

  Atdheu eshte mbase, para se gjithash, gjuha. ~ Rozhe Marten dy Gar

  Atdheu eshte vendi ku roberohet shpirti. ~ Volteri

  Atdheu nuk do dashuri te cunguar; ai qe nuk ben gjithcka per te nuk ben asgje; ai qe nuk i jep gjithcka atij, i ka mohuar gjithcka. ~ Berne

  Dashuria per atdheun eshte mbi te gjitha dashurite. ~ Virgjili

  Atdheu nuk mund te harrohet. Nuk ka semundje me fisnike se malli per atdheun. ~Haman

  Vendi i huaj nuk te behet atdhe. ~ Gete

  Ne atdhe njeriu ka edhe te kaluar edhe te ardhme. Ne vend te huaj ka vetem te tashme. ~ Hirshfeld

  Patriotizmi i vertete nuk eshte ai qe kerkohet dhe mburret ne castet solemne, por ai qe cdo dite e cdo ore kujdeset pa u lodhur per te miren e pergjithshme dhe nuk mburret me kete. ~ Graf'

  Qe te jesh internacionalist duhet separi te kesh nje atdhe. ~ Dyamel

  Memedhene e duam jo se eshte i madh, por sepse eshte i yni. ~ Seneka, i riu.

  Ne qofte se arti nuk ka atdhe, artistet kane. ~ Sen-San

  Vetem ne vend te huaj njeh bukurine e gjuhes amtare, vetematje ndjen c'eshte memedheu. ~ Frajtag

  Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga bella : 31-08-08 nė 19:02
  “I like people who shake other people up and make them feel uncomfortable.” - Jim Morrison

 2. #2
  Themelues i Forumit Avatari i Angel_Devil
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  DurreS
  Mosha
  30
  Postime
  15,436
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  25

  Gabim

  atdheu im eshte piccola america

  Si mund te thuash qe ke jetuar , kur nuk ke nje histori per te treguar!!!

 3. #3
  Anėtar i Respektuar Avatari i Gjarperesha
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  3,828
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  88

  Gabim

  Vendi i huaj nuk te behet atdhe. ~ Gete

  mmmmm

  Mė vėshtirė pėr mua Eshte shėrimi i sinqeritetit...

 4. #4
  Muslim Avatari i loyalx
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  n'sprova paralajmeruese... 'neper Kosovė rreth e rreth'
  Postime
  861
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  54

  Gabim

  Atdheu i sotem nuk eshte me i djeshmi.
  Merxhan Avdyli

  Atdheu eshte atdhe, bile edhe atehere kur te vret.
  Mitrush Kuteli

  Vendlindja eshte vetem nje, si nena.
  Valentina Sara.

  Ne dhe te huaj sharron kur nuk ta merr mendja.
  Skender Drini

  Kujt i takon virtyti, atij i takon atdheu.
  Mikel Maruli

  Atdheu duhet jo pse eshte i madh por pse eshte i yni.
  Abdyl Frasheri.

  Memedheru qane per trima e burra, por jo per qyqare e tradhetare.
  Hasan Prishtina

  Atdheun sa e do, aq edhe e mbrone.
  Idriz Seferi

  Po te shkoj une, do te kete Shqiperi. Po te mos shkoj s'ka Shqiperi.
  Themistokli Germenji

  Atdheu eshte sikur familja vleren ia dime vetem atehere kur e humbim.
  Shaban Murat Jashari


  B.P.

  ...

 5. #5
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  52

  Gabim

  Kush ka vdekur per atdhe , nuk ka vdekur por ka rilindur ( Shqiptare )

  Jetoni per shqiperi dhe vdisni per te ( N.Frasheri )

  Dashuria per atdhe eshte topi qe shkaterron kalane me te forta dhe kalaja qe mund tu qendroj topave me te fort .( S.Frasheri )

  Nuk vlen asgje te dashurosh , nese vajtimi i vendit tend nuk prek zemren tende . ( Elyari )

  Mos pyet se ēdo te beje atdheu per ty , pyet me gezim ēmund te besh ti per te ( Kenedi)

  Me mire te jetosh keq ne atdhe , se sa mire ne vend te huaj ( Indiane )

  Nje dimer ne atdhe eshte me i embel se nje qinde pranvera ne dhe te huaj (Greke)

  Ne qofte se deshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj , shkoni ne te huajin ( Berne )

  Nuk e braktis atdheu njerin , por njeriu atdhene ( Bloku )


  Eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe ! edhe me kenaqesi eshte te jetosh per te ( Horaci )


  Edhe me i merituari i ka me shume borxh atdheut ,sesa atdheu atij ( Burkhardi )

  Kush nuk i takon atdheut te vet , nuk i takon as njerezimit (Bjelinski)

  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 6. #6
  NJERI I THJESHT Avatari i sec_l
  Anėtarėsuar
  Aug 2008
  Vendndodhja
  Espań, mendjen e kam ne Laprak , bertas fort PARTIZONI FITORE.
  Postime
  405
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  52

  Gabim

  Atdheu eshte si familja : vleren ja njohim vetem ateher kur e humbim ( Floberi )

  Nuk jam i sigurt se a mund ti dua ne jete dy gra , por jame i sigurte se nuk mund te dua dy atdhe ( Stendali )

  Tymi ne atdhe eshte me i mire se zjarri ne dhe te huaj (Greke )

  Njeriu kur lind per veten e vet,por per atdheun ( Ciceroni )


  O, kurre mos u lodh per ndihmen qe i jep atdheut ( Euripidi )

  Te vdesesh per atdhe kjo eshte pune mbreterish ( Volteri )

  " No llueve eternamente"
  "Cuidado con lo q deseas... podria hacerse realidad"
  "Los edificios arden, las personas mueren, pero el amor verdadero es para siempre"
  Piensa en lo que puedes perder.

 7. #7
  VIP Avatari i Nostra_22
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  32
  Postime
  3,428
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  96

  Gabim

  Guri i rende ne vend te vet. Populli shqiptar

  Prezenca juaj s'do te jetė kurrė nė lartėsinė e mungesės suaj.:kokes:

  Fetė janė si xixėllonjat, pėr tė ndriēuar kanė nevojė pėr errėsirė:syze:

  Dituria mė pėrndjek, por unė jam mė i shpejtė !!!

 8. #8
  VIP Avatari i bledikorcari
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ndodhem ne Korce....
  Postime
  2,316
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  82

  Gabim

  nje thenie qe me pelqen shume:
  mos shiko se cben atdheu per ty
  por shiko se cben ti per atdheun 9. #9
  DODONA hajmali Avatari i mirela
  Anėtarėsuar
  Jul 2008
  Postime
  1,031
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  66

  Gabim

  Citim Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bledikorcari Shiko postimin
  nje thenie qe me pelqen shume:
  mos shiko se cben atdheu per ty
  por shiko se cben ti per atdheun

  shume e bukur si shprehje
  Po ku te lene ne atdheun tone te besh gje per te Te marrin herzin e te mbysin fare deri sa te vdesesh nga fukaralleku


 10. #10
  Anėtar i Respektuar Avatari i sabah
  Anėtarėsuar
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Neper Shqiperi
  Mosha
  30
  Postime
  1,094
  Post Thanks / Like
  Rrespekti
  65

  Gabim Disa shprehje mbi Atdheun

  Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.

  N.Frashėri


  Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
  S.Frashėri


  Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
  Elyari


  Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
  J.F.Kenedi


  Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
  Indiane


  Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
  Greke


  Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
  Berne


  Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
  Bloku


  Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
  Horaci


  Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
  Burkhardi


  Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
  Bjelinski


  Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
  Floberi


  Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
  Stendali


  Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
  Greke


  Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
  Ciceroni


  O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
  Euripidi


  Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
  Volteri


  Nuk ka kėshillė mė tė keqe nga ajo qė tė shtyn tė mohosh kombin tėnd.
  N.Veqilharxhi

  Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
  Horaci


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Rregullat E Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •